Ogólna, Technologia

Biopaliwa przyszłością wsi, motoryzacji i energetyki

 Niezależność energetyczna kraju z tak dogodną wegetacją roślin jak Polska leży na wyciągnięcie ręki. Potencjał produkcyjny polskiego rolnictwa, wliczając w to wszelkie dostępne techniki produkcji biomasy przydatnej do produkcji paliwa etanolowego lub estrów można szacować na około 30% zapotrzebowania krajowego rynku paliw.

Oznacza to, że nasze zapotrzebowanie na import paliwa mogłoby być o prawie tyle niższe, albowiem nawet, jeżeli sektor prywatny nie zdecydowałby się na zasilanie silników pojazdów mechanicznych biopaliwem, to z pewnością odpowiednie regulacje mogłyby spowodować, że sektor publiczny, lub sektor prywatny świadczący usługi publiczne – spalałby biopaliwo równie ochoczo jak diesla lub benzynę. Kwestia stosowania domieszek jak w Brazylii, to zagadnienie odrębne, upowszechnienie takiego modelu wymagałoby z pewnością porozumienia z Unią Europejską.

Korzyści makroekonomiczne ze wzrostu produkcji biopaliw byłyby większe niż strata na akcyzie paliwowej. Rolnicy zyskaliby stały i stabilny dochód, w skaju powstałby rynek zakładów przetwarzających „wszystko” w paliwo, spadłoby nasze uzależnienie od dostawców zagranicznych. Parę miliardów dewiz zostałoby w skarbcach banków, zamiast zasilać Kreml. Gospodarka, miałaby silne koło zamachowe, pod warunkiem ustalenia realnego poziomu opodatkowania tego typu paliwa.

Korzyści ekologiczne w postaci zmniejszenia emisji gazów szkodliwych (limitowanych), byłyby nie bez znaczenia, a częściowa niezależność paliwowa, spowodowałaby mniejszą skłonność gospodarki polskiej na szoki paliwowe, albowiem podaż krajowego biopaliwa była by rosnąca a jego ceny stabilne w dłuższych horyzontach czasowych.

Z powyższych względów, zupełnie nie zrozumiałym jest fakt, że nasze państwo od 21 lat niepodległe nie wykorzystuje posiadanych zasobów, które niepotrzebnie gniją na polach, lub pola w ogóle nie są uprawiane. Można zrozumieć niechęć urzędników do reform oraz chęć polityków do ochrony istniejącego status quo różnych grup interesów, jednakże interes kraju rządzi się swoimi prawami i po prostu potrzebuje, aby ktoś w Warszawie go w końcu zauważył.

Technologia jest dostępna, moce przerobowe i infrastruktura łatwa do wybudowania, wystarczy jedynie zagwarantować rynek zbytu odpowiednio zbijając sztuczne bariery podatkowe, nawet jakby kosztowałoby to nas silną przeprawę polityczną z Unią. Dla zabawy uśmiercili naszą stocznie, potem napompowali sejfy bankierom publiczną kasą, dodatkowo unia przemilczała bałtycką rurę. Coś się nam także należy, zwłaszcza, jeżeli to „coś”, diametralnie zmieni funkcjonowanie naszego kraju.

4 komentarze

 1. bzdury i demagogię waść prawisz. Biopaliwa to gwóźdź do trumny naszego rolnictwa, bioróżnorodności, ochrony klimatu.
  Biopaliwa są opłacalne, bo UE do nich dopłaca (http://www.paliwa.pl/news/biopaliwa-jednak-z-doplatami). Czyli utrzymywana niska cena tego paliwa jest z twoich i moich podatków.
  Również bilans CO2 jest niekorzystny dla biopaliw w stosunku do paliw kopalnych, biorąc pod uwagę zbilansowanie od samego początku, tj od nasiona.. do dymu z rury wydechowej..
  m.inn. z tego raportu: (http://www.birdlife.org/community/2011/03/new-study-reveals-biofuels-carbon-con/) m.inn. wynika, że produkcja ta może powodować uwalnianie od 2,5 do 6 razy więcej gazu zwiększającego efekt cieplarniany

  Polecam poszerzenie wiedzy na ten temat:
  http://otop.org.pl/uploads/media/raport_ieep_dot_biopaliw.pdf
  http://otop.org.pl/aktualnosci/2011/03/10/59-biopaliwa-ratunek-dla-klimatu-czy-zagrozenie-dla-przyrody/

 2. “bzdury i dema­go­gię” – a miało być niedorzeczności 🙂 Czasem mnie ponosi

  • Szanowny Panie

   przesłał pan linki na 2 ciekawe artykuły. Jeżeli chciałby pan opublikować coś w tej lub innych dziedzinach zapraszamy do współpracy i subskrypcji newslettera

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.