Cytaty, Ogólna

Czy będziemy strzelać do Bocianów?

Ciconia_ciconia_By Carlos Delgado, CC BY-SA 3.0 Commons Wiki

Jak na razie dobra zmiana objawiła się tym, że podobno ktoś, gdzieś truje jakieś konie, a być może nawet będziemy wycinać odwieczną puszczę. Może będziemy palić jakieś niechciane książki? Ewentualnie obetniemy dotacje jakimś siejącym genderową propagandę teatrom? Zdaje się już obcięliśmy, a szef jednej z najznamienitszych instytucji zajmujących się literaturą w kraju właśnie stracił funkcję, dodajmy – postać znamienita!

Było jednak wiadomo, że nie będzie łatwo, bo nawet oberwało się „gorszej” części społeczeństwa – prawdopodobnie nasze siostry, matki, żony i kochanki będą wsadzane do więzienia za poronienia. Godne to i sprawiedliwe! Zaiste słuszne! Jeżeli popełniło się czyn, nawet mimowolnie – ze względu na problemy zdrowotne, a lekarz z misją uzna, że siostra, matka, żona lub kochanka wywołała poronienie w znaczeniu, przyczyniła się zewnętrznie do jego wywołania – PROKURATOR, a wiadomo, kto jest dzisiaj tam szefem i tam już państwo jest na serio, żartów nie będzie. To jest naprawdę zastanawiające, jakby w Sejmie nie było Kobiet? Biedne będą „spadały ze schodów”, bogatsze jak wiadomo – najlepiej na Wyspach, albo w Czechach. Tylko, co jeżeli ginekolog przy kolejne wizycie stwierdzi przestępstwo? Temat jest trudny, jednak możemy być pewni, że w kraju, w którym prześladuje się Kobiety zaglądając im do za przeproszeniem majtek – nie uda się żadna polityka prorodzinna. Chyba, że wprowadzamy przymusową eugenikę, każda Polska ma zgłosić się na inseminację pomiędzy 20-tym a 26-tym rokiem życia, jeżeli jeszcze nie urodziła? Możecie być Państwo pewni, że nawet w obecnym Sejmie są politycy, którzy tak myślą. Ocena należy do Was! Nad urną wyborczą!

Całość spraw w kraju musiała zafrasować pana Donalda Tuska, jak wiemy pełniącego ważną funkcję za granicą. Uwaga – trzeba odszczekać, to wszystko, co mówiliśmy o nim złego w kontekście nieprzygotowania do funkcji. Na tle innych wysokich urzędników pan Tusk przynajmniej zachowuje wiarygodność. Być może się po prostu wyrobił, rozumiejąc że jak się jest pomiędzy wilkami, to niestety trzeba być [tutaj słowo, którego nie można napisać]. Jest szansa, że okres jego „rządów”, będzie bardzo dobrze wspominany. Nas interesuje jednak dzisiaj bardziej to, jak pan Tusk ocenił sytuację w kraju, dał temu wyraz w serii ostatnich krótkich wypowiedzi dla mediów. Jak każdy ma prawo oceniać sytuację w Polsce, co więcej jego osąd, jako wieloletniego premiera jest naprawdę cenny.

Sama kwestia czy zaczną strzelać do Bocianów oczywiście nie ma znaczenia, natomiast zastanawia to, dlaczego pan Tusk jest pesymistą, jeżeli chodzi o osiągnięcie kompromisu konstytucyjnego w Polsce? Pan Tusk przywołał swoje własne doświadczenia z Trybunałem, które w kilku sprawach były trudne, jednakże – i słusznie – skierowanie przeciwko Sędziemu Trybunału – ostrza Prokuratury należy ocenić za sprawę wyjątkowej wagi i nadzwyczajnie poważną. Tak, zdecydowanie to może być kwestia, która może budzić w cywilizowanym świecie nie tylko zdumienie, ale przede wszystkim rozczarowanie Polską, którą uważano za państwo demokratyczne. Niestety pan Tusk ma rację, nawet nie, dlatego bo ma inną perspektywę, liczy się to, co mówią inni ludzie – jak nas widzą. Właśnie tego nie są w stanie, albo nie chcą zrozumieć rządzący. Możemy do końca świata twierdzić, że jesteśmy pięknymi i mądrymi Polakami, ale jeżeli nikt inny tak nie będzie uważał, to niestety nie tylko wpadliśmy w realia zaścianka, ale przede wszystkim sami sobie zbudowaliśmy mur, tak jak kiedyś nasi przodkowie zamknięci w świadomości archaicznych rozwiązań ustrojowych. Proszę pamiętać, co wówczas robili i mówili obcy?

Jeżeli rządzący się nie cofną, co zasugerował bardzo rozsądnie pan Tusk, to mogą nas czekać bardzo realne konsekwencje. Chodzi o to, że stracimy na trwałe wiarygodność, jako państwo demokratyczne, formalnie pod względem systemowym – równe państwom rozwiniętego Zachodu. Uwaga – tutaj chodzi o formę, o odpowiednie przestrzeganie procedur i takie ustawienie spraw, żeby w teatrze pracowali także i ci aktorzy, których nie lubimy! Jeżeli władza tego nie zrozumie, to docelowo – jak znowu w Polsce zapanuje demokracja w rozumieniu zachodnim, będziemy znowu, co najwyżej „na drodze do” – w oczach naszych zachodnich partnerów. Naprawdę nie ma znaczenia to, co będziemy myśleć, mówić i robić w kraju. Liczy się tylko to, jak nas widzą i jak nas oceniają. Zawsze będziemy sekowani, przez niezrozumiałe zablokowanie się na rzeczywistość obecnie rządzących. Przecież mogli osiągnąć zamierzone cele innymi metodami, może w nieco dłuższym czasie, ale przecież już się zmienia skład Trybunału. Zaraz będą mieli większość absolutną! Po co więc ta cała heca? Po co kompromitowanie się w oczach części społeczeństwa i większej części obserwatorów międzynarodowych? Po co dostarczać argumenty opozycji? Przecież wystarczyło tak ustawić kolejne zmiany w prawie, żeby te najbardziej odpowiadające za wprowadzanie „dobrej zmiany”, zapadały jak już Trybunał będzie opanowany przez prawicę. Nie byłoby żadnych problemów, TK po prostu by milczał, najwyżej zapisano by głosy mniejszości – i słusznie, jest demokracja, trzeba się szanować. Jednak działając ze spokojem i rozwagą – w międzyczasie przygotowaliby państwo do wielkich reform w drugim roku kadencji. Byłoby rozsądnie, spokojnie, z poparciem społecznym, rosnącą wściekłością opozycji, która nie wiedziałaby, czego się chwycić, a tak to mamy obronę demokracji.

W tym kontekście pan Tusk, – jako doświadczony polityk ma w pełni rację, to już wygląda tak, jak byśmy strzelali do Bocianów!

4 komentarze

  1. Dobre, niestety nie śmieszne już nie śmieszne

  2. Wina Tuska, jak zawsze, jak wszędzie…

  3. Coraz więcej ludzi tęskni za Tuskiem

  4. Po przeczytaniu artykułu, naszła mnie właściwie jedna refleksja (jestem usprawiedliwiona o swoim IQ pisałam wcześniej), czy ktokolwiek w całej UE by zauważył , że stanowisko emigranta z Polski do Brukseli zostało zlikwidowane? no i dodatkowo aby nie być drobiazgową, co zyskała Polska, że najdroższy emigrant pobiera apanaże w Brukseli?, więcej pytań nie posiadam.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.