Polityka

Kto będzie przewodniczącym Nowoczesnej? Pani Lubnauer czy pan Petru?

 Kto będzie przewodniczącym Nowoczesnej? Pani Lubnauer czy pan Petru? Trochę nienowocześnie się dzieje w Nowoczesnej. Partia polityczna stworzona przez pana Ryszarda Petru ma kryzys przywództwa. Dzisiaj odbędą się wybory przewodniczącego partii, wiadomo że jest troje kandydatów. Oczywiście pan Ryszard Petru, pan Piotr Misiło i pani Katarzyna Lubnauer. 

Pan Petru dokonał bardzo wiele tworząc tę partię z niczego, a właściwie z wielkiego rozczarowania po Platformie Obywatelskiej. Można mieć pretensje, że zabrał część elektoratu, jednak polityka to atawizm. Jeżeli pan Petru potrafi stworzyć lepszy przekaz, to jego jest na górze. Jak do tej pory w zasadzie mu się udawało. Charyzma, inteligencja i wiedza – to człowiek z bardzo dużym doświadczeniem w zakresie ekonomii i finansów to poważny kapitał jak na polską politykę. 

Byłoby bardzo dobrze, gdybyśmy mieli na scenie politycznej więcej osób tak kompetentnych. Uwaga – nie odnosimy się do poglądów politycznych tego pana, to zupełnie coś innego. W tym momencie interesuje nas jako byt polityczny, jak można ocenić bardzo skuteczny. Udało mu się bardzo wiele w zasadzie nawet więcej, niż panu Januszowi Palikotowi. Pan Petru na trwałe wszedł do krajowej polityki i jest jednym z niewielu samodzielnych bytów politycznych, tj. zawdzięcza głównie sobie, to że jest w polityce. 

Równie wielkim fenomenem politycznym jest pani Katarzyna Lubnauer – to matematyk, uż z samego tego powodu tej pani należy się wielki szacunek. Zdecydowanie potrzebujemy takich ludzi w polityce, to specyficzny sposób myślenia, bardzo potrzebny naszej scenie politycznej. Pani Lubnauer jest jedną z najbardziej wyrazistych osób na naszej scenie politycznej, a jako Poseł jest zauważalna. 

Można powiedzieć, że przerosła swojego „mistrza” – pana Petru. Stać ją na o wiele więcej, niż bycie drugą osobą w partii. Przy czym trzeba pamiętać, że polityka to gra zespołowa. Nowoczesna nie ma takiego wiatru w żaglach, żeby opłacało się wycinać. Pod pewnymi względami ta pani może być o wiele bardziej interesującą propozycją dla wyborców, którzy potrafią docenić inteligencję. Proszę pamiętać, nie odnosimy się do poglądów politycznych – interesuje nas udział w mechanizmach politycznych i realne funkcjonowanie w polityce. W przypadku pani Lubnauer, w tym zakresie można być pełnym zachwytów. 

W ogóle Nowoczesna ma szczęście do dynamicznych i wyrazistych Kobiet, jednak to największe osiągnięcie pana Petru może go pogrążyć jako przewodniczącego. Nowoczesna jeżeli ma być partią realną, to nie może być partią wodzowską i lider musi umieć się pogodzić z tym, że to on zależy od ludzi, a nie ludzie od niego. 

Istotą przekazu Nowoczesnej było m.in. zerwanie z tzw. partyjniactwem i wszystkim tym, co się ludziom źle kojarzy w systemie partii politycznych. Środowisko reklamowało się jako grupa ludzi nowych w polityce, którzy chcą pracować dla dobra publicznego itp. To było bardzo spójne, skuteczne i wielu to kupiło. Nowoczesna ma możliwość stać się trochę lepszą Platformą Obywatelską, jednak nic ponadto. Podobieństwa programów są w tym przypadku czymś naturalnym. Dwie narracje neoliberalne, odwołujące się do tego samego elektoratu – przy naszej ordynaci wyborczej nie mają żadnego, ale to naprawdę najmniejszego sensu.

Jeżeli partia byłaby monolitem i jako monolit – negocjowałaby z Platformą Obywatelską i innymi partiami opozycyjnymi współdziałanie – stworzenie wspólnego bloku wyborczego, to byłby sukces. Dzięki temu pan Petru mógłby korzystając z gigantycznego mechanizmu partyjnego PO – powkładać wysoko na listy swoich działaczy i działaczki. Wiadomo, że wszyscy się nie załapią do krajowej polityki. Jednak te najlepsze nazwiska jak pani Lubnauer, pani Joanna Scheuring-Wielgus , pani Kamila Gasiuk-Pihowicz i jeszcze kilka osób, miałyby na pewno szansę. Oczywiście pan Petru również i to na eksponowanej pozycji. 

Jeżeli jednak to środowisko, które w istocie ledwo się pojawiło na scenie politycznej, już się będzie cięło – to nie wróży dobrze tej formacji. Przede wszystkim problemem będzie relacja pomiędzy ludźmi, którzy powinni mieć do siebie zaufanie. Tymczasem tam doszło do sytuacji, że jest więcej wodzów, niż Indian, a ambicje wodzów do stania się jeszcze większymi wodzami stale rosną. 

O skali emocji w tym środowisku świadczy to, jak o pani Lubnauer wypowiadała się pani Joanna Schmidt. Publiczne stawianie zarzutów to chyba akt politycznej desperacji? Pani Schmidt jest w związku osobistym z panem Petru, co ukierunkowuj jej ocenę w sposób silnie subiektywny, wręcz towarzyski. 

Jeżeli mielibyśmy wybór na przewodniczącego jakiejkolwiek partii politycznej w Polsce pomiędzy panem Posłem Piotrem Misiło, panem Posłem Ryszardem Petru – i panią Katarzyną Lubnauer, to osobowość polityczna tej ostatniej wygląda najciekawiej. Pan Misiło jest dość popularny w strukturach partii, o swojej kandydaturze napisał w mediach społecznościowych: „Jestem pewien, że mój start i rywalizacja z @RyszardPetru a teraz z @KLubnauer, wyjdzie @Nowoczesna na dobre i uczyni ją silniejszą. Jeśli będzie inaczej, będzie to znaczyło, że nie powinniśmy być w polityce i walczyć o zwycięstwo w wyborach. #Nowoczesna“. 

Zobaczymy kogo wybiorą, a jeszcze ciekawsze będzie to – jak ułożą się relacje pomiędzy liderami w partii. Krążą plotki, że część osób mogłaby odejść z Nowoczesnej i przejść np. do Platformy Obywatelskiej.

Warto zwrócić uwagę na różnicę zdań pomiędzy panią Lubnauer a panem Petru w kwestii oddania największego miasta – Warszawy, dla kandydata Platformy Obywatelskiej w wyborach samorządowych. Pani Lubnauer ma teoretycznie rację, że to nic nie daje Nowoczesnej. Jednak tutaj pan Petru wykazał się zmysłem politycznym, albowiem chodzi mu o grę z PO w której jest słabszą stroną. Jeżeli opozycja ma się zjednoczyć, to muszą się porozumieć, a porozumienie wymaga kompromisów. 

Kandydatura pana Rafała Trzaskowskiego – jako wspólnego kandydata PO i Nowoczesnej, to przykład jak powinna wyglądać współpraca opozycji. Zresztą to bardzo dobry kandydat, w tym znaczeniu że Warszawa mogłaby wiele zyskać na nowym, dynamicznym Prezydencie. Jednakże obciążenie PO kwestiami reprywatyzacji jest tak totalne, że nie można być pewnym wyniku. 

W tym kontekście o wiele ciekawszym manewrem politycznym byłoby wysunięcie kandydata Nowoczesnej, a konkretnie bardzo sympatycznej pani Kamili Gasiuk-Pihowicz. Tak dynamiczna osoba, wolna od obciążeń konotacjami z reprywatyzacją mogłaby bardzo wiele ugrać, poza tym jeżeli kandydatem PiS byłby pan Patryk Jaki, to byłoby mu o wiele trudniej konkurować wizerunkowo z Kobietą, niż z panem Trzaskowskim z którym prawie na pewno pójdą na starcie. Jednak to kwestia manewru wyborczego, wybrali tak jak wybrali, Nowoczesna nie miała tu wiele do gadania. Trzeba pamiętać, że tak na prawdę pan Petru poparł już zgłoszoną kandydaturę przez PO. 

Generalnie ta partia – w tej formule – klonowania PO –  nie ma nic realnego do zaoferowania wyborcom. Samo bycie przeciwnikiem, stale negującym Prawo i Sprawiedliwość, to mało – o wiele za mało, żeby tworzyć propozycję polityczną. Nie potrzebujemy negatywnych rozwiązań, bycia przeciwko czemuś lub komuś. Potrzebujemy rozwiązań kreatywnych i pozytywnych, które będą za, będą włączały środowiska do życia publicznego i umiejętnie wykorzystywały sumę potencjałów. Przez ostatnie dni Nowoczesna, wyglądała bardzo nienowocześnie. 

23 komentarze

 1. Trzaskowski Sebastian

  Powiem tylko tyle – oczywiście rozumiejąc obiektywizm autora i portalu – Nowoczesna powinna być zdelegalizowana a jej członkowie internowani…

 2. Osobiście to życzę im jak najgorzej…

 3. Popieram opinię/zdanie @Trzaskowskiego Sebastiana.

  Amen.

 4. To ma takie znaczenie jak zeszłoroczny śnieg!

 5. A jakie znaczenie ma kto będzie przewodniczącym Nowoczesnej. Na pewno na pewno ktoś pełen ‘wartości” ponadnarodowych.. Czy warto zerkać w tamtą stronę? No, może nazasadzie, że należy wiedzieć
  co jeszcze, prócz lansowania wartości europejskich knują “ludzie bez Ojczyzny”? Wracając do kondycyi partyi –
  tam nie uświadczysz tradycyjnych wartości – no BO, Czy np. nazwiska von Thun und Hohenstein- Jungingen, von Schleswig-Holstein 🙂 , von Petru, von Lubnauer, czy von Schgeuring,
  , vonSmidt, von Hennig
  nie brzmią obiecująco, zwłaszcza w kontekście polityki – IV Rzeszy? Więcej “won” 🙂 tu – https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielcy_mistrzowie_zakonu_krzy%C5%BCackiego Tzn. – nowocześnie i europejsko
  ‘Postępowa, i. nowoczesna” pełni rolę rezerwy kadrowej dla PO,
  i vive versa. Wydmuszka, gwałtem wystrugana z banana przez
  starekiejkuty, analogicznie jak w początkach 2000’ – wystrugano “duet (trio) trzech tenorów” (PO).
  https://marucha.wordpress.com/2017/11/24/sprawiedliwosc-zachodu/

 6. …Tusk i europarlamentarzyści z PO działają w sposób, na który ogromna, przytłaczająca większość Polaków się zgodziła, akceptując przystąpienie do Unii Europejskiej.

  Ten fakt był jednocześnie prawie całkowitym wykreśleniem z języka polityki słowa zdrada. To była zgoda na ograniczenie i w konsekwencji pozbawienie niepodległości za określone korzyści. Pewnie moi rodacy nie widzą, ale ja widzę, że wejście do UE, to było coś na kształt 500+. Bierzemy was na smycz, dając wam część pieniędzy, które na was zarabiamy. Polska zgodziła się na nadrzędność prawa UE nad prawem polskim. Tysiące Polaków w większości nieświadomie z tego korzysta, śląc skargi do trybunału w Strasburgu na wyroki polskich sądów. Jakby im powiedzieć, że są zdrajcami pewnie by się oburzyli. Pojęcie zdrady nie może w Polsce funkcjonować, bo i PO, i PiS, i większość pozostałych partii w parlamencie i ocierających się o parlament uznały i w praktyce stosują zasadę, że co dobre dla UE, USA, Ukrainy i międzynarodowych środowisk DZIEKUJEMY PANIE KRZYK. ŻYCZYMY NAJLEPSZEGO. PAN SOBIE ODPOCZNIE OD OP. BO NAJWIDOCZNIEJ PAN JEST ZMĘCZONY. WEB JOZ., to dobre dla Polski. W tym spiżowym prawie jest wyjątek, który pozwala słowu zdrada funkcjonować. Ten wyjątek to Rosja…………………………………….
  Nie ma już pojęcia “zdrada’. http://www.mysl-polska.pl/1402

  • WEB. JÓZEF.
   Pan, TU, jest gospodarzem, więc aluzja jest więcej niż czytelna.
   A odpoczynek (być może) jeszcze nikomu nie zaszkodził.

   NIE PROSZĘ PANA WSZYSCY TU JESTEŚMY GOSPODARZAMI. I UMAWIALIŚMY SIĘ ŻE NIE MA TU TOLERANCJI NAWET DLA CIENIA ANTYSEMITYZMU. NIE WIEM DLACZEGO MA PAN TO JAK WIDAĆ W MIEJSCU GDZIE SŁOŃCE NIE DOCIERA. JEDNAK TO PANA WYBÓR. ŻYCZĘ NAJLEPSZEGO. ZAPRASZAMY PONOWNIE JAK PAN SOBIE SPRAWY PRZEMYŚLI I ODPOCZNIE. WEB. JÓZ.

 7. Petru przegrał co było dla niego zaskoczeniem. Fajnie go wykosili.

 8. Trzaskowski Sebastian

  Własnie tak wygląda polityka w polskim wydaniu. Petru otoczył się dupeczka!i i udawał genderowca, jechał na tym – miał poparcie, nowoczesny, błękitny, pod krawatem, załatwiał finansowanie, wykładał ze swoich (zarobionych na funduszach?) – a dupecz!i się zmówiły i go wygryzły. Kogucik pójdzie sobie z kurniczka pójdzie…

 9. Petru okazał się słabiutki. Ciekawe czy teraz Nowoczesna się rozpadnie, z tego co zapowiadała duża czesć działaczy z nim związanych uciekną na platformę. Oto w ten sposób dzięki pani Lubnauer a właściwie panu Misidło opozycja się zjednoczy pod czułym okiem pana Schetyny – przejaja

 10. Rychu sie przeliczył. Na jego miejscu przeniósł bym siędo PO lepiej być tam wice h. niż robić za pacynkę u Lubnauer, przechodząc do PO ma wartość mandatów i dostanie dobre miejsce do sejmu a Nowoczesna będzie się wygaszać. Proste…

 11. Babochłop wysadził z siodła słodkiego chłoptasia. Żenada. Ale chyba nikt, kto nawet elementarnie szanuje własne państwo nie głosowałby na tych ludzi więc to nie ma znaczenia czy to będzie Ryszard czy Kasia….

 12. WEB. JÓZEF. Pójdę kolokwialnym skrótem, nie zauważyłem p. reakcji na treść kom. zamieszczoną przez @Michał (z Izraela)
  “Michał z Izraela
  25 listopada 2017 at 13:17″
  A takie treści piszą zwykle fałszerze historii. – KTO, witał
  wkraczające hordy hitlerowskie ….. bramy powitalne,kwiaty, nagonka i mordy na Polakach ….
  KTO witał wkraczające hordy bolszewickie, bramy powitalne, kwiaty – nagonka i mordy na Polakach…

  Moim zdaniem winniśmy za wszelką cenę bronić dobrego imienia
  Polski i Polaków.
  W dobrym stylu byłoby gdyby napisał pan ŻE NIE MA TU TOLERANCJI NAWET DLA CIENIA ANTYPOLONIZMU.

  ‘Bob’ pluje jadem nienawiści na Rosję = OK. Można.
  ‘ Michał” dowolnie uprawia retorykę pomówień, przeinaczeń
  = OK. Można.
  “krzyk58″ stwierdza ogólnie znane fakty, podpada pod nożyce. 🙂
  W takim stanie (ducha) daleko nie zajedziemy,BO, nie można być tylko ‘trochę w ciąży…..”

  SZANOWNY PANIE JA NIE WNIKAM KTO KOGO WITAŁ, WSZYSCY SWOJE WIEMY I MAMY MNIEJ WIĘCEJ PODOBNE POGLĄDY ŻYJEMY JEDNAK W TAKICH REALIACH W JAKICH ŻYJEMY, A W NICH PREZENTOWANIE TAKIEJ RETORYKI NA JAKA SOBIE PAN POZWOLIŁ JEST STYGMATYZUJĄCE I WYKLUCZAJĄCE. NAPRAWDĘ NIE DA SIĘ TEGO INACZEJ NAPISAĆ? TAKIE SŁOWA WYŁAPUJĄ ROBOTY PRZESZUKUJĄCE WYSZUKIWAREK I POTEM OBNIŻANY JEST RANKING STRONY, ALBO JESZCZE ZNAJDZIE SIĘ KTOŚ KTO PRZYCZEPI ŁATKĘ. PO CO TO KOMU? CHODZI O TO ŻEBY DZIAŁAĆ, BYĆ PLATFORMĄ WYMIANY OPINII – A NIE NADSTAWIAĆ GŁOWY TAM, GDZIE JEJ NIE TRZEBA NADSTAWIAĆ. POGLĄDY MOŻE MIEĆ PAN JAKIE PAN CHCE, TYLKO TRZEBA JE UMIEĆ WYRAŻAĆ TAK, ŻEBY NIE POWODOWAĆ STRAT UBOCZNYCH. TYLE W TEMACIE. PROSZĘ SIĘ ZREFLEKTOWAĆ I WIĘCEJ NAS NIE NARAŻAĆ. TYLKO O TYLE PROSZĘ. TAKIE SĄ WYTYCZNE FUNDACJI I JA SIĘ Z NIMI ZGADZAM, PONIEWAŻ PO PIERWSZE LEPIEJ JEST SIĘ NIE NARAŻAĆ, A PO DRUGIE – PEWNEGO RODZAJU RETORYKA NIE JEST POTRZEBNA W TAKIEJ FORMIE. TO SAMO A NAWET MOCNIEJ I WIĘCEJ MOŻNA WYRAZIĆ INACZEJ. PROSZĘ ZWRÓCIĆ UWAGĘ NA TO JAK KRAKAUER PISZE O SPRAWACH INN-KULTUROWYCH, UŻYWA WŁAŚNIE TEGO OKREŚLENIA. POZWALA TO NA BARDZO SZEROKIE MOŻLIWOŚCI INTERPRETACYJNE, JEST POLITYCZNIE POPRAWNE, PRAWNIE NEUTRALNE – MAMY PRAWO DO WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW A RYZYKO ŻE SIĘ KOGOKOLWIEK OBRAZI – ŻADNE. POLECAM BRAĆ Z NIEGO PRZYKŁAD JEŻELI CHODZI O RETORYKĘ. POZDRAWIAM WEB. JÓZ. PS. PROSZĘ PAMIĘTAĆ TU NIE MA ŻARTÓW BARDZO WIELE OSÓB CZYTA NASZ PORTAL W RAMACH OBOWIĄZKÓW SŁUŻBOWYCH I JESTEM PRZEKONANY, ŻE MOŻE PAN ZROZUMIEĆ CO MAM NA MYŚLI.

  • Rolnik Syn Rolnika

   Święte słowa Web. Józefie. Każdy powinien wziąć je do serca jak chce tu komentować.

  • Krzyku, traktuj wszelkie informacje/wpisy z internetu z przymrużeniem oka.
   Jak napiszą w sieci, że za programem 500+ odpowiedzialny jest Prezydent jakiegoś kraju na Wschodzie jeżeli będziesz miał ochotę odpowiedz w podobnym stylu. Nie traktuj wpisów innych internautów zbyt poważnie, chcą niech piszą.

  • Po przeczytaniu p.Uwag zrozumiałem że:
   – jest gorzej niż przypuszczałem….poprzez unikanie ‘niebezpiecznych tematów” (śp.dr D. Ratajczak) , oddajemy pole, dzięki temu ‘unikowi” oni maja już na starcie zdecydowaną przewagę- zwłaszcza ŻE jak widzimy, nie mają
   skrupułów, hamulców w uprawianiu gangsterki – daj palca – opier…li
   ‘całą renkie, “.
   Więc , jednak czas odejść już w cień…. Pozdrawiam – Żegnam.

   POZDRAWIAM. ALE NIE MA PAN RACJI PONIEWAŻ TO NIE JEST WALKA 1:1 PRZECIWNIK MA TOTALNĄ PRZEWAGĘ. W TAKICH WARUNKACH TRZEBA UWAŻAĆ NA TO JAKIE DOBIERA SIĘ ŚRODKI, JAK CHCE PAN ZGINĄĆ JAKO GODNY I SPRAWIEDLIWY TO PROSZĘ SAMEMU – BEZ WCIĄGANIA W TO INNYCH. POWODZENIA 🙂 WEB. JÓZ.

  • Oj na pewno czyta to wiele osób w ramach obowiązków służbowych,… ale zaskoczę pana panie Józefie, przeważnie się zgadzają z retoryką OP, a często się nią inspirują we własnych ocenach. Właśnie dlatego jesteście niebezpieczni.

 13. Petru wyjdzie z Nowoczesnej, porzuci dziecko, które okazało się wyrodne. Weźmie mandat w PO bo ma kasę i zawsze da sobie radę. A Nowoczesna stanie sie partią kanapowych protestujących genderowych feministek – zrobił się babiniec, który będzie ze sobą konkurował i się wzajemnie wciągał do kociołka.

 14. Zgadzam się z tezą, że to tylko przyśpieszy zjednoczenie opozycji. Petru zabierze pretorianów i się przyłączy do Schetyny.

 15. Petru musi się jeszcze w życiu wiele nauczyć, m.in., tyle, że kobiety inaczej postrzegają lojalność, a kobiety o męskich cechach – bo o takim przypadku tutaj mowa są po prostu dziwaczne. Lubnauer jest inteligentna, pewno nawet bardzo inteligentna, ale z takimi poglądami jest nie do zaakceptowania.

 16. Arkadiusz Szepkowski

  Dobrze się stało. Będzie nieco nowej energii i sondaże pokażą czy N pod nowym kierownictwem się wybiło czy nie. Życze im jak najlepiej, najlepiej żeby przejęli PO.

 17. Życie Petru straciło sens, a prezes się cieszy !!!!

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.