Będzie drożej – bo…

Będzie drożej w 2017 roku! Lepiej nie używać pojęcia drożyzny, albowiem to bardzo źle się kojarzy. O inflacji wiadomo przeważnie mniej więcej tyle, że to jakieś pojęcie statystyczne, ale nikt tego nie tłumaczy. Jednak nie o zagrożenie inflacyjne tutaj chodzi, chociaż ono się pojawi. Grozi nam najpierw fala podwyżek wszelkiego rodzaju opłat na zdominowane przez państwo monopole naturalne i administracje świadczące w szerokim rozumieniu tego słowa.

Najgorsze jest to, że w wyniku podwyższenia pensji minimalnej w górę pójdzie szereg wskaźników. W tym także tych, po stronie obciążeniowej, albowiem istotą podwyżki pensji minimalnej, jest płacenie z kieszeni przedsiębiorców. Wiele samorządów protestowało, że się im budżety nie domkną, konsekwencje są jednoznaczne. Będą wyższe kwoty opłat za główne składki jakie pobiera od nas ZUS i NFZ. Najwięcej oczywiście dotknie to przedsiębiorców. Szacuje się skumulowaną składkę na poziomie 1200 PLN.

Na pewno również podrożeje energia elektryczna. Polska stopniowo stacza się w kierunku energetycznej niemocy, która będzie oznaczała konieczność stosowania działań ratunkowych. Będziemy kupowali prąd od sąsiadów, będziemy na gwałt poszukiwali nowych źródeł mocy i innych rozwiązań, które pozwolą nam na poprawę stanu – niestety zapaści i postępującej degradacji infrastruktury energetycznej. Za to zapłacą Polacy i to podwójnie! Najpierw jako konsumenci energii elektrycznej, a później jako konsumenci wyrobów powstających z jej użyciem. Generalnie podwyżka cen energii oznacza zawsze bodziec inflacyjny.

Prawdopodobnie będzie także ruszona akcyza na tytoń i alkohol. W tym zakresie realizujemy cele unijne, to jest tylko kwestią czasu, aż te wyroby będą dalej drożeć. Jeżeli chodzi o paliwa płynne, to jest to szczególnie drażliwy problem, wręcz wyzwanie dla naszej gospodarki. Podobnie jeżeli chodzi o gaz ziemny, uruchomienie i funkcjonowanie gazoportu – odbierającego bardzo drogi gaz z Kataru, będzie szukało ostatnich monet w naszych portfelach. Jednak trzeba pamiętać, że to wynik naszej celowej strategii dywersyfikacji dostaw, więc bezpieczeństwo kosztuje. Sytuacji nie poprawi otwarcie ewentualnego połączenia z Norwegią, to dyskusyjny problem, który i tak będzie dojrzewał kilka lat.

Niestety w dużym zakresie, podwyżka cen energii to wina Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, które rządziły przez osiem lat. Szanowni Państwo – były fundusze unijne, można było zorganizować finansowanie w taki sposób, że generalnie cały proces inwestycyjny, byłby dla nas nieomalże neutralny w kontekście bieżących wydatków. Niestety – nie zrobiono praktycznie niczego, nie posunięto się nawet o krok w procesie budowy elektrowni jądrowych w Polsce. To jest skandalem! Mieli osiem lat, a ledwo wybudowali gazoport, który zresztą rozpoczęto jeszcze w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości. Nawet jakby przez osiem lat rządów poprzedniej koalicji nie udało się sfinalizować tego typu inwestycji – bo wiemy po przykładzie fińskim, że jest to trudne i wiele może się zdarzyć, to jednak budowa powinna być tak zaawansowana, żeby w trakcie kadencji tego rządu można było otworzyć chociaż jedną elektrownie i natychmiast rozpocząć budowę drugiej.

Zmieniłoby to w ogóle naszą sytuację energetyczną, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa energetycznego i ochrony powietrza. Zachód dlatego ma czyste powietrze, ponieważ ograniczył do minimum produkowanie go z węgla. Nie jest nas stać na produkowanie energii z gazu ziemnego, a energetyka odnawialna nie daje gwarancji bezpieczeństwa. Wręcz rodzi wyzwania w nowej skali – co daje nam przykład Niemiec. Chociaż i to zaniedbano, w zasadzie nie zrobiono niczego, wręcz przeszkadzano w procesach kształtowania się polskiego sektora energetyki odnawialnej. Potencjał rolnictwa jest zmarnowany, leży odłogiem i nie jest wykorzystywany – chociaż rolnicy dostają pieniądze za darmo. Potencjał wiatru zderzył się z urzędniczą rzeczywistością, brakuje wsparcia, a nawet postrzegania tego zjawiska jako szansy. Nie ma myślenia systemowego. W ogóle energetyka prosumencka nie ma szans w Polsce, chyba że ktoś działa na własny rachunek.

Prezentowana koncentracja na problematyce cen energii jest fundamentalna, ze względu na wzbudzanie procesów inflacyjnych. Trzeba to bacznie obserwować.

26 thoughts on “Będzie drożej – bo…

 • 31 grudnia 2016 o 04:31
  Permalink

  Oczywiście, że będzie drożej i co? przedsiębiorcy zaczną protestować pod sejmem? Przecież się nie poskarżą – wielu wyjedzie, wielu zbankrutuje reszta będzie potulnie płacić podwyższając ceny – oto zaczyna się inflacja.

  Odpowiedz
 • 31 grudnia 2016 o 06:36
  Permalink

  Ceny energii to prawdziwe przekleństwo i dla ludzi i dla przemysłu (droższe)

  Odpowiedz
 • 31 grudnia 2016 o 08:55
  Permalink

  Niestety, to co wieszczy Autor jest bardzo prawdopodobne, wręcz pewne.

  Zbiedniejemy.

  Starsi dadzą radę, ale młodzież się pogubi.

  Złote lata własnie mijają.

  Corocznie nowy FULL WYPAS smartfon – to będą wspomnienia!

  Odpowiedz
 • 31 grudnia 2016 o 10:09
  Permalink

  Może o to chodzi żebyśmy importowali prąd z Niemiec? To się nazywa suwerenność wg. pana Kaczyńskiego?

  Odpowiedz
 • 31 grudnia 2016 o 10:14
  Permalink

  Autor zapomniał o prawie gotowej elektrowni jądrowej w Żarnowcu, zniszczonej w pierwszym kroku rządów solidarnościowych. Cofnęło to rozwój kraju o 50 lat. I cofanie biegnie dalej.

  AUTOR NIE ZAPOMNIAŁ, NAPISAŁ O TYM CO NAJMNIEJ 20 TEKSTÓW SĄ TUTAJ DOSTĘPNE. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
  • 31 grudnia 2016 o 16:20
   Permalink

   Czy to aby nie schodząca w niebyt “partia kierująca”
   (partia kieruje,rząd rządzi) odesłała “Żarnowiec” w końcówce PRLu ad acta?? Jakoś nie pomnę już zbyt dokładnie
   tamtej chronologii…

   Odpowiedz
 • 31 grudnia 2016 o 11:11
  Permalink

  MUSZĄ MIEC NA PIĘĆ STÓW DLA DARMOZJADÓW

  Odpowiedz
  • 31 grudnia 2016 o 16:15
   Permalink

   …CO TY – TU ROBISZ,człowieku… ??!!!

   Cytatem z ‘Domu” po niewidomych “liberasty” oczach.

   Odpowiedz
   • 31 grudnia 2016 o 16:59
    Permalink

    Krzyku, nawiążę do wczorajszego cytatu z Woltera, który sam przytoczyłeś a ja sprawdziłam w sieci i wszystko się zgadza, powtórzę “nie można krytykować tych co nami rządzą”, zupełnie nie miałam na myśli PiS gdyż ta partia jest krytykowana w sposób wręcz bez opamiętania.

    Jak chodzi o komentarz “sasanki” to życzę aby ta osoba nie musiała pracować na “darmozjadów” a stała w kolejce po zasiłek socjalny.

    Jeszcze raz wszystkiego naj w Nowym Roku.

    Odpowiedz
   • 31 grudnia 2016 o 18:37
    Permalink

    Wieczorynko. Już tak się złożyło że słowa
    w kontaktach między niektórymi
    ludźmi staja się zbyteczne. Rozumiemy się
    doskonale. A druga część wypowiedzi..”tosz to”
    majsterszyk,który pozwolę (sobie) przytoczyć!
    “Jak chodzi o komentarz „sasanki” to życzę aby ta osoba nie musiała pracować na „darmozjadów” a stała w kolejce po zasiłek socjalny’.

    Amen! Nic dodać! :)a @sasance rekomenduję
    gwoli opamiętania…jeszcze od siebie dodam że
    500+ mnie osobiście ni mojej rodziny NIE
    ubogaca(materialnie),ALE jako człowieka mającego serce po lewej stronie – niezmiernie
    CIESZY!Nareszcie. Postkomuna(jaką znamy od 89′)
    jest już SPALONA… i to też już jest powód do RADOŚCI!! 🙁 Niestety…(ulubione słowo).

    Wszystkiego Najlepszego wraz ze skromnym upominkiem

    https://www.youtube.com/watch?v=3cnSbVjojzM

    Odpowiedz
 • 31 grudnia 2016 o 18:28
  Permalink

  DO wieczorynka
  TO KTO NAMI RZĄDZI? OŚWIEĆ ŁASKAWIE…

  Odpowiedz
  • 31 grudnia 2016 o 21:18
   Permalink

   @ jerzyjj, a zgadnij. Piszesz bardzo dobre teksty, podrzucasz też dobre linki np. KIP, który czytam.

   Zagadka na Nowy 2017 rok, kto rządzi Polską?. Poprawne odpowiedzi nie są wskazane. Pozdrawiam.

   Odpowiedz
   • 1 stycznia 2017 o 16:49
    Permalink

    do wieczorynka,
    do krzyk58,
    do wlodek
    I ZGADNIJCIE KTO MA RACJĘ???

    Ci którzy decydują nie są wybierani a ci którzy są wybierani nie decydują.
    Jest coś takiego, jak ukryte wpływy i jak to funkcjonuje? Czy obejmuje to korupcję, czy obejmuje to jakiś rodzaj psychologicznej dominacji nad jednostkami – oczywiście w każdym systemie politycznym istnieją pewnego rodzaju ustalenia przy stole i pod stołem.
    Politycy z różnych partii walczący o “odmienne kwestie polityczne” to jedna wielka maskarada. Przeciwnicy rywalizujący w tej samej dyscyplinie sportowej mają tych samych sponsorów. Dla trafnego sportretowania, podobnie jest z polską polityką: pozornie partie stojące po przeciwnych stronach barykady, PIS i PO…niczym się nie różnią.To że mają duże poparcie, świadczy o tym, że mocodawcami zarówno obydwu partii jesteśmy MY – więc obydwie pracują dla nas, a wybierani są tylko ci, którzy “pasują do NASZYCH poglądów’.Zapomnij o partiach politycznych, zapomnij o prezydencie, premierze i o rządzie! To tylko puppet show! Rozejrzyj się: co wpaja poglądy i kreuje rzeczywistość? Co dostarcza informacje 24 h. na dobę? Co jest najlepszą dźwignią handlu?
    Czy możesz sam wybrać lekarza, któremu będziesz płacił? Możesz nie szczepić swoich dzieci? Czy możesz ich uczyć tego co uznasz za stosowne? Czy możesz sam zdecydować kiedy przestać pracować i zacząć żyć z tego co odłożyłeś? Czy możesz sam zdecydować czy chcesz zapiąć pasy w samochodzie czy nie i tym samym zadecydować o swoim losie, kiedy przytrafi Ci się wypadek? Czy możesz nie płacić podatków 3-krotnie wyższych niż za Adolfa Hitlera? Czy Twoje wnuki mogą się nie rodzić z długiem 9-krotnie wyższym niż w czasach ZSRR, a jeśli nie, to czy Twoje dzieci są Twoją własnością, czy systemu bankowego i długów zaciągniętych przez POLITYKÓW? Jesteś NIEWOLNIKIEM państwa, które decyduje za ciebie, oraz telewizji, która serwuje Ci z góry opracowany system myślenia!
    Zrozum najbardziej fundamentalną prawdę, której, wydawać by się mogło, wszyscy są całkowicie świadomi:
    TELEWIZJA RZĄDZI ŚWIATEM! Ta strona jest właśnie po to, abyś wyłączył telewizor, zatrzymał się na chwilę i poznał, jak działa świat. Ta strona jest wezwaniem do przebudzenia i otworzeniem Cię na możliwość, która jest nieakceptowana i zatajana przez świat, że żyjemy w kłamstwie.
    Odrzucenie roli autorytetu zza ekranu telewizora jest pierwszym krokiem do przebudzenia i zobaczenia obrazu świata w jego pełnym świetle. Jeżeli jeszcze go nie podjąłeś, na nic się zda nawet samo czytanie informacji, ponieważ zasadniczą rzeczą przyczyniającą się ku szukaniu prawdy i zrozumienia pewnych spraw, jest wyeliminonwanie kłamstwa! Jeżeli już go dokonałeś, przejdźmy do sedna sprawy: skoro takowej władzy nie posiadają politycy, nie posiadamy jej również my, aby przekonać się, kto sprawuje władzę nad kontrolą społeczeństwa, należy sprawdzić, kto stoi ponad telewizją, a więc…
    Kto tworzy pieniądze?Kto kontroluje media?
    Ostatecznie nie tylko pieniędzy, ale i władzy nie posiada ten, kto ma pieniądze, ani nawet nie ten, kto stoi na czele rządu jako prezydent, władzę ma ten, kto owe pieniądze tworzy. Można sfinansować WSZYSTKO i również rząd, dzięki czemu stać ponad władzą państwa…
    Np. prezydent nie może zrobić nic, bo nie jest samodzielny, ponieważ niczego sam nie sfinansuje i jest zależny od sytuacji ekonomicznej. O ile takiej czynności nie wykonuje organ rządowy, możemy już mówić o “niewidzialnym rządzie”.

    Odpowiedz
   • 1 stycznia 2017 o 19:17
    Permalink

    @ jerzyjj, nie zgadzam się, że mocodawcami PO-PiS_u jesteśmy, MY, przynajmniej ja nie jestem.
    Uzupełnię bardzo dobry komentarz, że media zadbały o to aby społeczeństwo było nie tylko niewolnikiem ale nade wszystko SZCZĘŚLIWYM NIEWOLNIKIEM i raczej im się to udało przy pomocy kolejnych ekip rządzących i ich mocodawców.

    Dziewczyna z PRL

    Odpowiedz
 • 31 grudnia 2016 o 21:01
  Permalink

  Jerzy ja ci odpowiem,rządzą nami pomazańcy Światowego Kapitału i Watykanu! krzyk dalej nie rozumie że przez 500+ nierówności się nie zmniejszyły bo dostają biedni i bogaci,a PIS ma tyle wspólnego ze sprawiedliwości , co ja z ubogim Kościołem Katolickim,wypasionym jak mój Merc?Pozdro

  Odpowiedz
  • 31 grudnia 2016 o 23:16
   Permalink

   Włodku. Bzdura. Nowa Lewica. 68′. Finansowana przez
   ponadnarodowe korporacje.Jesteś Kali w kwestii 500+.
   Nie bądź faryzeuszem”bogactwo i ubóstwo”. Więc jednak!Merc klasy S -prze/ nigdy z racji półki nie jest ubogi… :)…Wlodku… Najlepszego. Wypunktowałem
   w teleg. skrócie…

   Odpowiedz
  • 31 grudnia 2016 o 23:36
   Permalink

   Cd. Włodku ponawiam prośbę,jeszcze w “starym roku”
   byś opowiedział się z kim jesteś z lewactwem(Lewicy Narodowej – nie ma) czy
   Narodowcami,spadkobiercami Tradycji Narodowej,
   poniekąd NSZ(Narodowe Siły Zbrojne). O twoich
   idolach s-ce Karks&Engels było w “rusofobii,geneza wirusu’… oczywiście za długi program – więc nie ‘przetrawiasz’ a warto!(sporo materiału wykreśliłem – jeszcze za wcześnie..) “Aleksander Jabłonowski Zaklęte losy naszej Ojczyzny Polski. Rejtan”

   https://www.youtube.com/watch?v=cgjImaZu4HA

   Odpowiedz
 • 1 stycznia 2017 o 11:25
  Permalink

  krzyku,już w nowym roku będę musiał sprzedać samochód przesiąść się na rower to wtedy będę dla ciebie wiarygodny!A w kwestii Who iż who?,jednoznacznie odpowiadał,bezpartyjny,ateista, doktor nauk humanistycznych,anty Popisowiec, nie sympatyk lewicy w obecnym kształcie! Reszta w CV,acha bo bym zapomniał b.członek PZPR.

  Odpowiedz
  • 1 stycznia 2017 o 18:57
   Permalink

   Jednakowoż wiarygodni są:

   – proboszcz w wypasionej limuzynie

   – towarzysz partyjny z obłudą “pochylający sie”
   poprzez uchyloną szybę najnowszej wersji “randża” nad losem prekariuszy. 🙂

   Odpowiedz
   • 1 stycznia 2017 o 19:13
    Permalink

    Z tym człowiek się rodzi i umiera i nie pomoże religia i Mercedes ,gorzej jak eunuchy rozprawiają o seksie,a o in vitro kawalerzy z kotem.

    Odpowiedz
 • 1 stycznia 2017 o 17:40
  Permalink

  Jerzy,jako wywołany przez Ciebie, powiem tylko jedno we współczesnym świecie pieniądz ma wirtualny charakter dlatego USA go drukują i drukują!Pozdro.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.