Czy audyt poprzedniego rządu wykazał 340 mld PLN manka?

fot. red.Słuchając silnie emocjonalnego wystąpienia pani Beaty Szydło Prezes Rady Ministrów RP, nie można było nie odnieść wrażenia, że mamy do czynienia z pomieszaniem teatru i ludowej krytyki. Z jednej strony kwoty, a z drugiej strony emocje. Mowa o nierozliczeniu działań z ośmiu lat dwóch kadencji, jest silnie na wyrost, ponieważ w zasadzie wszystko co poprzedni rząd zrobił to administrował wydawaniem funduszy unijnych i to właśnie sprawozdania z wydatkowania środków unijnych, są realnym audytem działania tamtego rządu, czy też rządów, jeżeli wyodrębnimy panią Kopacz.

Raport o stanie spraw publicznych i instytucji państwowych na dzień zakończenia rządów koalicji PO-PSL (2007-2015)” miał być pistoletem, wręcz armatą która nie tylko by zmiotła pamięć po poprzednikach, ale także na wieki pogrążyła w wymowie czysto negatywnej wszelkie sposoby myślenia o ich dokonaniach. Co prawda pani premier powiedziała, że poprzednia władza przez osiem lat budowała „państwo sytych kręgów władzy”, gdzie wedle niej – nie liczyły się interesy obywateli. Podsumowała, że dla poprzedników rządzenie polega na załatwianiu interesów własnych i partii i że Państwo rządzone przez nich służyło tylko im, no i wyborcy ich już rozliczyli. To silne zarzuty generalne, jednakże bardzo łatwe do obrony, zwłaszcza w sejmowej debacie. Niestety to tylko emocje, powoływanie się na emocje i nic więcej, chociaż może i rzeczywiście taki stopień ogólności wystarczy? Przecież mówienie o tym, że podsumowanie rządów PO-PSL to egoizm, marnotrawstwo i pogarda i że przez te rządy Polacy stracili 340 mld PLN, to najdelikatniej mówiąc bardzo poważne tezy, zwłaszcza jeżeli nie chce się dokumentu, w którym się to ustala podać do publicznej wiadomości i ogranicza się jedynie do informacji ustnej!

O wiele ciekawie się zrobiło jak na trybunę wszedł pan minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, który bardzo konkretnie powiedział że poprzednicy zrealizowali jedynie 65% ich własnego „Planu Budowy Dróg Szybkiego Ruchu i Autostrad”. Dodatkowo przedstawił listę roszczeń zgłoszonych przez podmioty realizujące te inwestycje, które nadal nie są zaspokojone. Podobnie nieco wcześniej pan Paweł Szałamacha minister finansów mówił o tym, że przez rządy PO-PSL nastąpił spadek dochodów podatkowych o 3,2% PKB (ok. 60 mld PLN, co nawet ministerstwo wyświetliło jako komunikat w jednym z mediów społecznościowych.

Potem też było ciekawie pan minister skarbu państwa dołożył swoje odnośnie marnowania pieniędzy na różnego rodzaju ekspertyzy zewnętrzne itp., niestety nie podając dokładnie – kto, kiedy i ile oraz na co wydał. Przecież to byłaby bardzo ciekawa informacja dla społeczeństwa, a to pieniądze publiczne, więc poza wydatkami służb specjalnych powinny być z zasady jawne? Jednak mniejsza z tym, bo to didaskalia, nie mówimy tutaj o głównym kanale krytyki.

Można tutaj mówić co najwyżej o krytyce politycznej, decyzji politycznych, ponieważ coś takiego jak zasięganie opinii u ekspertów zewnętrznych się zawsze obroni, w szczególności przy projektach unijnych, gdzie tego typu działania są wręcz wymagane o ile nie, standardowo zalecane. Ponieważ chodzi o pewną standaryzację działań w ramach całych programów itp. gdzie eksperci doradzają jak poustawiać pewne sprawy, żeby wszyscy na danej aktywności zyskali względnie solidarnie, a przede wszystkim w sposób gwarantujący wydanie pieniędzy.

Z silniejszych akcentów, to pani premier zapowiedziała wniosek o powołanie sejmowej komisji śledczej w sprawie Amber Gold. Co ma bardzo duże polityczne znaczenie, ponieważ wiadomo, że jest to bicz z piasku kręcony na pana Donalda Tuska, bo tylko on może być opłacalnym celem. Poza tym, to nic przełomowego nie usłyszeliśmy, a nie jest tajemnicą, nawet dla ludzi średnio orientujących się w meandrach polskiej administracji publicznej, że można było zrobić takie show, żeby od razu głosować odebranie immunitetu największym „winnym” i wyprowadzić ich w kajdankach. Z jakichś powodów, dobra zmiana nie zdecydowała się pokazywać pazurów, chociaż odnośnie aresztowań, to w tle przetoczyły się nazwiska osób związanych z państwowym biznesem.

Reasumując – miał być pistolet, miało być tornado, a wyszło mniej więcej jak zwykła krytyka sejmowa. Nic nadzwyczajnego nie pokazano, a wyliczanie ile to miliardów rzekomo Polacy stracili w okresie rządów poprzedników, jest istotnie nieudolne. Jeżeli miałoby być skuteczne, to za konkretnymi liczbami wyświetlającymi konkretne straty, powinny iść nazwiska, daty i fakty, a w ślad za nimi akty oskarżenia. Dokładnie tak, powinno być wobec opozycji, która sama zadeklarowała się jako „totalna”. W przeciwnym wypadku, to jest niepoważne strzelanie liczbami i nic ponadto. Szkoda, bo można było naprawdę rozliczyć poprzedników, a tutaj przekaz ogólny jest żaden. Można powiedzieć, że spodziewaliśmy się krwi a nie ogólnej krytyki.

11 myśli na temat “Czy audyt poprzedniego rządu wykazał 340 mld PLN manka?

 • 12 maja 2016 o 05:09
  Permalink

  Trzeba rozliczyć poprzednią hołotę. Jeżeli chociaż połowa tego co opisał rząd to prawda tamci powinni siedzieć!!!

  Odpowiedz
 • 12 maja 2016 o 06:39
  Permalink

  Biedna ta Polska mając takich polityków, i tych rozlicznych i tych rozliczajacych!Są dowody musi być kara!Nie ma to gęba w kubeł,bo świat nie będzie nas poważnie traktował a Polacy zamiast chleba mają igrzyska!

  Odpowiedz
 • 12 maja 2016 o 08:05
  Permalink

  Też uważam że jeśli to co mówi rząd ma potwierdzenie,
  a nie wątpię że ma,to nieudolni poprzednicy powinny
  siedzieć, “we więżniu”,oczywiście nie na doopie a
  wykonując prace społecznie użyteczne(art.37 kkw)
  w trybie recydywy. Dlatego że ‘ony” już byli u władzy
  jako AWS,UW,ROAD – i jeden czort wie pod jakimi jeszcze
  ksywami ukrywali się, różowe i wyblakłe – czerwone
  kameleony…. 🙂

  Za cztery lata(niektórzy chcieliby żeby wcześniej)
  ony powrócą za zgodą elektoratu na “stolce” rządowe
  i sejmowe,gdyż takie są niestety “prawa demokracji”.
  I znowu Jewropa klepać będzie po plecach “naszych” jewropejczyków…

  Odpowiedz
  • 12 maja 2016 o 19:11
   Permalink

   @krzyk no wlasnie i to za defraudacje /sprzeniewierzenie pieniedzy publicznych, celiwe doprowadzenie do pleity / dlugu publicznego …no wogole co to sie dzieje, jak sa pieniadze i demokracja w uzyciu …wlasnie zsuspendowano pania prezydent Brazylii Dilme Ruseff …takie jej rzeczy przypisuja i defraudacje i kobinacje w ksiegowaniu dlugu publicznego i kirupcje …juz nawet nie wiem czy wszyscy politycy musza krasc czy jak Dilma Ruseff mowi, ze to zamach stanu przez opozycje, jej przeciwnik , ktory wogole wszczol to pistepowanie przeciw Dilmie Ruseff jest sam wysoce zamueszany w afery korupcyjne i tez nie moze nawet komisarycznie sprawowac wladzy przez te 6 miesiecy suspendscji Dilmy Ruseff, bo go Sad Najwyzszy Brazylii skazal wyrokiem opiewajacym.min. na 8 lat pozbawienia prawa sprawowania urzedow panstwowych …..czy cis takiego mizna zastosowac do PO, ktora nawet. nakazala milczenie o glodujacych polskich dzieciach ….Churchil.mowil , ze demokracja to zla ale najlepsza z mozliwych forma sprawowania wladzy …moze za duzo jest ludzi, za duzo jest pieniedzy, niczego nie mizna w tym tempie posprawdzac ……rece opadaja , zeby ktos wiedzial jak ten wezel gordyski rozwiazac …..politycy sprawujacy wladze , takze poslowie winni na okres reprezentacji innych obywateli ( demokracja ) nie itrzymywac zadnego wynagrodzenia, mieszkac jedna kadencje w wojskowych koszarach, jadac tam co pidadza, bezplatnie jirzystac z komunikacji …juz by sie poprawila sytuacja …, sa ludzie i to wysokowyksztalceni, ktorzy mowia, ze powrot do starego testamentu mize zepsuta demokracje naszych czsow uzdrowic …np.: za zlodziejstwo obciecie reki…, za klamstwo( = wroga propagabde ) obciecie jezyka …it’d. w/g katalogu …..mysle, ze mize do tego dojsc przez samowolne sady ludowe, trybuny ludowe jak podczas wielkich rewolucji we Francji, carskiej Rosji , obecnie w Guatemali sa sady ludowe i ludzie linczuja na smierc swoich wspolobywatelii…
   A propos : przed paroma dniami komentator @inicjator wykladal mi , ze w PRL byly sady ludowe, co sie nue zgadza…ale prosze sie nie martwic , nue bylo sadow ludowych / trybunow ludowych / , ale jak nue bedzie konsekwencji dla winnych tego zlego stanu panstwa, to dojdzie do ( krwawych ) sadow ludowych…niech sie maja ludzie na bacznosci, bo.co jest za duzo, to jest za duzo …! ! ! !

   Odpowiedz
 • 12 maja 2016 o 10:05
  Permalink

  NA DZIŚ MAMY DWA BILIONY DŁUGU ZAGRANICZNEGO I JEDEN
  WEWNĘTRZNEGO.

  Odpowiedz
 • 12 maja 2016 o 16:07
  Permalink

  Trzeba jak najszybciej rozdać narodowi broń. A naród już będzie wiedział co z nią zrobić i jak najlepiej wykorzystać. Jak zobaczyłem pysk szumiącego kamysza to myślałem, że go wściekły pies pokąsał. I widzisz Wladyk jakie mieliśmy elity i jeszcze te sukin…. domagają się szacunku. Myślę, że będą go mieli, jak to mówią Pan Bóg nie rychliwy ale sprawiedliwy. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • 12 maja 2016 o 18:08
   Permalink

   25 lat soli….chy pracowały nad urzeczywistnieniem obecnego scenariusza. Najpierw rzekomo w imię „wolności”, „demokracji”, „zmiany systemu” przejęto władzę nad Wisłą i gdzie indziej, potem niszcząc własny przemysł, własną prasę i własne banki uzależniono całkowicie ludzi od rozkazów z Brukseli – czyli zza oceanu.W Polsce nowe reżymy de facto zabroniły jakiejkolwiek systemowej opozycji (lustracja plus kryminalizacja komunistów) oraz wspierały rusofobię na niespotykaną skalę. Dzień w dzień Polak słyszy i widzi, czytając antyruską i antyarabską propagandę a o Ży..ch, Niemcach, Amerykanach same superlatywy… Czyli w Polsce mamy do czynienia z całkowicie ogłupionym pokoleniem, które nawet przejmując władzę, nie będzie zdolne do pozbawienia władzy posłusznych Ameryce soli….chów i ich duchowych epigonów. O to właśnie w roku 1989 chodziło i to się udało.
   KOMU TY CHCESZ DAĆ BROŃ ???

   Odpowiedz
   • 12 maja 2016 o 20:00
    Permalink

    Jerzyjj,konkluzja i pytanie zasadne,kto i do kogo będą strzelać, odpowiedź w twoim tekście! Pozdrowienia!

    Odpowiedz
 • 12 maja 2016 o 21:22
  Permalink

  Dla zachowania równowagi w poglądach proponuję obejrzenie na YouTube wystąpienie obecnego ministra Skarbu Państwa w Sejmie Dawida Jackiewicza w dniu 11.05.2016.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.