Atak terrorystyczny w Bułgarii – strategiczne konsekwencje

Gra na bliskim wschodzie toczy się od lat zawsze tymi samymi torami, szachownica jest ta sama, ewentualnie figur przybywa, jednakże zmiana rozgrywających to wydarzenie bez precedensu. Stawką w tej grze jest istnienie państwa Izrael, dlatego nie ma żartów i nikt poważny w Jerozolimie nie pozwoli sobie na popełnienie błędów, na szczęście w Izraelu nie ma polityków nie poważnych, doskonale wiedzą, co i kiedy należy zrobić.

Zamach na obywateli izraelskich w Bułgarii to wielki dramat, zginęło niepotrzebnie 6 Izraelczyków i bułgarski kierowca, to wielki dramat – rodzinom należą się kondolencje, Polska także jest pogrążona w bólu bułgarskiej (nasi sprawdzeni towarzysze broni) i izraelskich rodzin.

Zamach wydarzył się na terenie Unii Europejskiej i NATO, oznacza to, że zaatakowano nas wszystkich, w tym także was szanowni czytelnicy. W ten sposób działa NATO i powinno nam bardzo zależeć na tym, żeby ten sposób rozumowania podtrzymywać.

Wysokiej rangi politycy izraelscy w dzień po ataku oznajmili światu, że za zamachem stoi Iran lub powiązane z nim organizacje militarno-polityczne niestroniące od terroryzmu, jako metody działania przeciwko państwu Izrael. Irańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ostrych słowach, mówiących o własnej krzywdzie odrzuciło te izraelskie oskarżenia.

Jak dotychczas nie przedostał się do mediów, żaden komunikat, żadnej organizacji przedstawiający stanowisko organizacji przyznającej się do zamachu. To mocno bez sensu, albowiem ci faceci, których można podejrzewać z zasady cieszą się jawnie z masowych mordów dokonywanych zwłaszcza na Izraelczykach, a arabska ulica świętuje za każdym razem, nie mówiąc już o czci dla osoby zamachowca – mordercy. W tym przypadku to nie wystąpiło, albo wystąpiło, tylko zostało wytłumione przez posłuszny w tym zakresie poszczególnym wywiadom mainstream.

O co zatem w tym zamachu chodzi? Mamy do czynienia z zamachem samobójczym, aczkolwiek tak to w tej branży bywa, że zamachowiec mógł nie wiedzieć, kiedy nastąpi wybuch, co więcej mógł nie wiedzieć, kto nim w istocie steruje i w jakim celu.

Możliwości służb specjalnych głównych graczy w bliskowschodnim konflikcie umożliwiają totalną manipulację zamachowcem, który może realizować z najlepszym przeświadczeniem powierzoną mu przez „jego” opcję misje, a w rzeczywistości być narzędziem w cynicznej grze zupełnie innej strony.

Nie chodzi o to, że Izrael potrzebuje pretekstu do uderzenia na Iran i przeprowadziłby operację z użyciem swoich sił specjalnych, mającą na celu atak na swoich obywateli – w celu zapewnienia sobie politycznego alibi. Takie rozumowanie obecne w niektórych komentarzach – nawet polskich dziennikarzy, to idiotyzm, albowiem życie Izraelczyków jest dla Izraelskich żołnierzy najwyższą wartością. Można być pewnym w ciemno, że ten kraj nigdy nie posłuży się własnymi obywatelami w tak haniebny sposób. To niemożliwe, co potwierdzi każdy, kto miał, choć raz do czynienia z pełnią profesjonalizmu izraelskiego personelu wojskowego. Oczywiście można rozpatrywać inne scenariusze, jak np. samodzielne zachowanie się służb specjalnych, dążących do wymuszenia sytuacji politycznej, bez wcześniejszej decyzji – przyzwolenia. Można bez końca tak dywagować, jednakże nie w przypadku Izraela, to naprawdę jeden z niewielu krajów na świecie, którego obywatele mogą być pewni pomocy od swojego rządu w każdej sytuacji, w każdej części świata – tak samo jak tego, że po nocy wstaje słońce. Potęga militarna państwa Izrael gwarantuje jego bezpieczeństwo. My w Polsce odzwyczajonej od jakiegokolwiek myśleniu o obronności tego nie czujemy, ale Izrael jest naprawdę regionalną potęgą, a jako potęga można myśleć inaczej niż mały i biedny kraj.

Jeżeli zatem wyeliminowaliśmy bzdurną tezę o auto-zamachu służb izraelskich na ich własnych obywateli to, kto tego dokonał? Jeżeli wykluczymy Hezbollah i Iran właściwy, albowiem do tej pory nikt się nie przyznał to, kto? Należy się zastanowić, komu w tej chwili najbardziej zależy na destabilizacji w regionie, kto jest pod presją wojny domowej i komu pali się grunt pod nogami.

Oczywiście to tylko luźne dywagacje, ale można przypuszczać, że dla pewnych sił związanych z reżimem w pogrążającej się w wojnie domowej Syrii, zaognienie sytuacji mogłoby być niezwykle korzystne i celowe. Musimy mieć świadomość, że obecnie w Syrii trwa regularna wojna domowa, w której wywiady i siły specjalne państw formalnie niezaangażowanych nie próżnują! Co to oznacza? Otóż w Syrii prawdopodobnie mamy do czynienia z regularną ingerencją hidden power zainteresowanych państw. Dostarczanie broni powstańcom, pieniędzy i wspieranie ich doradztwem i wywiadem to jedna strona działań, druga to troska odpowiednich sił do otoczenia syryjskich zasobów broni masowego rażenia (chemiczna i prawdopodobnie biologiczna) szczególną opieką. To poważna stawka, o to w istocie toczy się gra, niekontrolowany upadek reżimu może oznaczać, ryzyko wydostania się z arsenałów Assada prawdziwych powodów do zmartwień. Tego nikt poważny na zachodzie i w najbardziej zainteresowanym Izraelu nie pozostawi przypadkowi, zwłaszcza, że w Syrii działają także, nastawieni na zupełnie odwrotny skutek Irańczycy i prawdopodobnie już wszystkie liczące się siły w regionie.

Można postawić tezę, że zamach tego typu jak ten w Bułgarii, mógł być ostrzeżeniem dla adresatów, że wilk jeszcze nie stracił kłów i nie dość, że kontroluje sytuację u siebie, ale jeszcze może kąsać.

Musimy mieć świadomość, że prawdopodobnie z punktu widzenia upadającego reżimu w Damaszku, nie ma lepszego scenariusza niż krótka wojna z Izraelem! To nie tylko postawiłoby sąsiednie państwa islamskie w dwuznacznej sytuacji, ale zarazem spowodowało jawną szansę do brutalizacji wewnętrznego konfliktu w imię najgroźniejszego zagrożenia wewnętrznego.

Konflikt wewnątrz Syrii się rozwija, należy wziąć pod uwagę, że nie wszedł jeszcze nawet w środkową fazę. Nie wiemy, co szykuje dyktator i opierające się na nim środowiska, jedno jest pewne – ta sytuacja nie oznacza nic dobrego dla świata, zwłaszcza w kontekście dwuznacznego zachowania Rosji i Chin, których głos w Radzie Bezpieczeństwa ONZ uniemożliwia oficjalne działanie zbrojne, jak np. interwencje z powietrza.

Jednakże konflikt w Syrii to i tak mały problem względem głównego wyzwania, jakim jest dla regionu Iran. O ile, bowiem Syrię skąpane w petrodolarach ultra bogate państwa regionu Zatoki Perskiej mogą sobie odpuścić, to Iran spędza sen z powiek tamtejszym domom panującym bezustannie. Brak potężnej i wprawionej w bojach armii irackiej z czasów Saddama Husajna powoduje, że droga na półwysep arabski de facto stoi otworem. Ameryka ma problem. Arabowie mają problem. Świat ma problem. Jakiekolwiek szaleństwo tam, spowoduje, że bak benzyny będzie kosztował 1000 zł. Niemożliwe? Poczekamy, zobaczymy. Rzeczywistość nienawidzi próżni. A w naszej sytuacji oznacza to także wzrost cen gazu, albowiem jego cena jest funkcją ceny ropy.

A na to wszystko nakłada się Izrael, zdolny technicznie do dokonania ataku wyprzedzającego na Iran albowiem, jeżeli komuś się wydaje, że Jerozolima zaakceptuje nuklearny Teheran to po prostu jest w błędzie.

No i tytułem podsumowania, nie ma lepszego lekarstwa na globalny kryzys niż kontrolowana, regionalna wojna o globalnych skutkach, w której stara potęga mogłaby bez najmniejszego problemu jeszcze raz udowodnić własną supremację nad światem, wybijając zęby i bijąc po łapach wszystkich, którzy w jej rzeczywistą i bezdyskusyjną supremację wątpią.

Musimy uzbroić się po zęby, zrobić rezerwy i starać się przetrwać, szykujący się konflikt jeszcze nam prawdopodobnie bezpośrednio nie zagrozi, ale jego ekonomiczne skutki mogą skonsumować nasz wypracowany z takim trudem, jako taki poziom dobrobytu, (chociaż wiem, że w przypadku Polski, używanie tego słowa jest, co najmniej względne).

28 komentarzy do “Atak terrorystyczny w Bułgarii – strategiczne konsekwencje

 • 19 lipca 2012 o 22:48
  Permalink

  Elokwentna analiza, Mr Bond. Zrobiła na nas wielkie wrażenie. Mamy jednak pewne informacje, które mogą Pana zainteresować….
  Jaka jest szansa, że średniej klasy czubek bez ludzkiego życia na sumieniu, lekko torturowany w Guantanamo a potem zwolniony, nie zostanie zamachowcem?
  Może jednak problemem są Kubańskie… pardon… Amerykańskie Obozy Koncentracyjne na Kubie?

  ‘skrapianie szmaty wodą przecież nie jest torturą’
  D. Cheney

  Odpowiedz
  • 19 lipca 2012 o 23:37
   Permalink

   Świra wać pan sugerujesz? Przecież to pachnie na kilometr irańską prowokacją – szwedzki talib skrzywdzony przez USA mści się na syjonistach – genialnie proste jak młócenie siana…
   Świr skrzywdzony przez US ARMY zaatakowałby wielkiego szatana bezpośrednio,… albowiem tam też są izraelici.
   Zresztą rację ma i tak E. Barak 🙂

   Odpowiedz
 • 19 lipca 2012 o 23:37
  Permalink

  Się szykuje przyjazd 3 mln. Żydzie tęsknię za tobą
  Majstersztyk , nie akcja wyprzedzająca , majstersztyk.

  Odpowiedz
 • 19 lipca 2012 o 23:38
  Permalink

  przestań nawoływać do wojny, człowieku! to nie nasza sprawa.

  Odpowiedz
  • 19 lipca 2012 o 23:41
   Permalink

   A kto i gdzie nawołuje do wojny? chyba pan…

   Odpowiedz
   • 20 lipca 2012 o 05:00
    Permalink

    Autor tego artykułu uzasadnia, że wojna jest czymś koniecznym. Nieuniknionym. Stara się oswoić czytelnika z myślą o tym, że wojna niedługo wybuchnie.
    Jest to element propagandy wojennej.
    Jedni podżegacze nawołują do wojny.
    Druga grupa podżegaczy tłumaczy, że wojna to zjawisko naturalne i normalne.

    Odpowiedz
    • 20 lipca 2012 o 06:40
     Permalink

     Jedni idioci udają, że nie ma problemów i coś jest zieloną wyspą, a inni jeszcze bardziej szkodliwi nazywają armaty różowymi króliczkami, lub myślą że goździki w lufach karabinów załatwią sprawę… No a największą głupotą jest zaklinanie i lukrowanie rzeczywistości

     Odpowiedz
 • 20 lipca 2012 o 00:09
  Permalink

  świetny tekst, dzięki z Hajfy za szacunek dla Izraela – jeszcze nie czytałem takich słów od Polaka

  Odpowiedz
 • 20 lipca 2012 o 10:17
  Permalink

  “Izrael […] to naprawdę jeden z niewielu krajów na świecie, którego obywatele mogą być pewni pomocy od swojego rządu w każdej sytuacji, w każdej części świata – tak samo jak tego, że po nocy wstaje słońce.” [cyt. z wpisu]

  No, chyba, że ten obywatel ma nieszczęście traktować poważnie deklaracje o nuklearnym rozbrojeniu, jak Mordechaj Vanunu.

  Odpowiedz
 • 20 lipca 2012 o 13:49
  Permalink

  Ciekawy punkt widzenia z ta Syria. Czas pokaze.
  Niemniej jednak mamy klasyczny pat na bliskim wschodzie. To co dla Izraela jest nie do zaakceptowania dla Iranu jest nie do porzucenia. Pozycja Ameryki nie jest taka sama jak Izraela.

  Odpowiedz
 • 20 lipca 2012 o 14:24
  Permalink

  Tak jeszcze na marginesie Iran na zbrojenia wydaje podobne pieniadze co RP w nominalnych wartosciach.
  Do sprawdzenia na wikipedi. Iran ma w czynnej sluzbie okolo 730tys. zolnierzy i sprawna wlasny sektor zbrojeniowy, RP 7 razy mniej i sektor zdychajacy.
  O tym, ze wojsko perskie to nie sa “power point rangers” nie trzeba chyba nikogo przekonywac.
  Tak tylko dla zobrazowania durnowatosci elit obecnie jasnie panujacych. Z wojskiem Izraelskim nawet nie podejmuje sie porownania.

  Odpowiedz
  • 20 lipca 2012 o 17:37
   Permalink

   Drony z USA, takie jak Ptak z Kandaharu, grzecznie przylatują na lotniska w Iranie.
   Iran ma najlepsze na świecie wojska cybernetyczne. Żydzi i Amerykanie nie rozumieją, że przewaga Iranu jest przygniatająca.
   USA może 100 razy zniszczyć Iran.
   W tym czasie Iran może spowodować całkowite unicestwienie połowy USA:)))
   Komuś tu się zachciewa wojny.

   Odpowiedz
   • 20 lipca 2012 o 20:21
    Permalink

    Moglby Pan rozwinac watek wojsk cybernetycznych Iranu?
    Amerykanie sami przyznaja, ze poniewaz brak jest jakichkolwiek stosunkow to po prostu nie wiedza co sie w Iranie dzieje.

    Odpowiedz
 • 20 lipca 2012 o 19:45
  Permalink

  Spokojnie, jeszcze wojny nie ma.
  No i uwaga na super manipulacje.
  Ale punkt widzenia ciekawy, mimo że skrajny.

  Odpowiedz
  • 21 lipca 2012 o 11:15
   Permalink

   Podal Pan przyklad mniej lub bardziej szkodliwych szczeniackich wybrykow, ktore zreszta takze w Polsce mialy miejsce. Ja nieco mniej lekcewazaco oceniam zdolnosci iranskiej armii. Jednak amerykanski dron, jakos zostal tam sprowadzony, raczej nie stali za tym studenci.

   Odpowiedz
   • 22 lipca 2012 o 09:30
    Permalink

    W Iranie rozebrali dronka. Zbadali z czego jest zrobiony i Chiny nałożyły embargo na USA w temacie ziem rzadkich.
    Obama płaczliwie jęczał, że Chińczycy odbierają pracę amerykańskim robotnikom:)
    A Ahmedineżad stwierdził, że teraz oni będą produkować takie niewidzialne i niezatapialne dronki:))
    Komuś tu się zachciewa wojny z Iranem:)))

    Odpowiedz
    • 22 lipca 2012 o 09:56
     Permalink

     To bardzo silne uproszczenie. Proszę nie zapominać o udziale ekspertów z krajów trzecich, których Teheran szczodrze opłaca. Samoloty komunikacyjne z Moskwy do Teheranu mają na połowie trasy ochronę rosyjskiego i irańskiego lotnictwa… Obu stronom opłaca się współpraca w której Teheran płaci, rozwija się rosyjska technologia a to wszystko kosztem amerykanów.
     Ten stan nie będzie długo tolerowany. Celowo sprzedałem samochód, żeby nie przeżywać dramatów na stacji benzynowej…

     Odpowiedz
   • 23 lipca 2012 o 10:59
    Permalink

    @krakauer
    Czy sa dostepne jakies zrodlowe doniesienia dotyczace ochrony rosyjskiego i iranskiego lotnictwa dla lotow cywilnych pomiedzy tymi krajami?
    Tak zwane kraje “trzecie” maja udzial zarowno w Iranie, jak i w Izraelu, wiec to raczej nie powinno byc niespodzianka.

    Odpowiedz
    • 23 lipca 2012 o 16:42
     Permalink

     Russia TV w kontekście rocznicy zestrzelenia (omyłkowo) irańskiego samolotu pasażerskiego nad zatoką, chyba że źle zrozumiałem…

     Odpowiedz
   • 23 lipca 2012 o 17:28
    Permalink

    Zatem ewenualnie incydentalna ochrona w dniach przypadajacych na rocznice, a nie systematyczna operacja.
    Jak najbardziej na miejscu umieszczenie slowa “omylkowo” w nawiasach w odniesieniu do zestrzelenia lotu 655. Na potrzebe uniwinnienia wojskowych za to odpowiedzialnych amerykanie wymyslili swoj wlasny odpowiednik pomrocznosci jasnej, ktory za wielka woda zowie sie “scenario fulfillment”. Prawne sztuczki nie sa domena kraju nad Wisla. 🙂

    Odpowiedz
 • 21 lipca 2012 o 08:42
  Permalink

  Zaprawde racje ma autor piszac o armii i politykach izraelskich, demokracja tam nieosiagalna na razie dla nas Polakow; pozycja zonierzy, etos (rowniez kobiet, sluza tak jak mezczyzni) i zaufanie spoleczensta do nich nie mozna z niczym w Polsce porownac. To inny swiat po prostu. Ale tez i zagrozenia inne, bolesnie realne. Nie wiemy na razie kto dokonal zamachu, na czyj rozkaz i zlecenie, ale prawie pewne jest to, ze byli to radykalni muzulmanie. Czy byl to jakis swir samotnik, ktoremu w dziecinstwie babcia opowiadala bajki o aniolach wprowadzajacych meczennikow za wiare do nieba czy ktos zorganizowany i wykorzystany jako zywa bomba, to w sumie nie zmiena faktu jednego: zamordowano niewinnych obywateli wolnego kraju na terenie Unii Europejskiej i NATO !! Tej sprawy nie mozna zostawic tak po prostu, konsekwencje tego zamachu bedziemy musieli i my sami jeszcze dlugo rozpatrywac w kontekscie prawnym, politycznym i moralnym.

  Odpowiedz
  • 22 lipca 2012 o 09:58
   Permalink

   Jakikolwiek atak niewiernych na świętą ziemię islamu spotka się z adekwatną odpowiedzią! A Jerozolima zostanie wyzwolona.

   Odpowiedz
 • 23 lipca 2012 o 14:45
  Permalink

  u nas też tak będzie zobaczycie, albo jeszcze gorzej

  Odpowiedz
 • 10 kwietnia 2015 o 17:20
  Permalink

  Bardzo, ale naprawdę bardzo proroczy tekst … Krakauer always keep Israel security on mind!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.