Apel Stowarzyszenia SBB o wstrzymanie licytacji i eksmisji kredytobiorców z nieruchomości w związku ze zwalczeniem choroby COVID-19

graf. Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu Copyrights
graf. Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu Copyrights

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu wystosowało apel do Prezesa Rady Ministrów, Prezydenta RP oraz do Marszałka Sejmu i Senatu o podjęcie działań mających na celu wstrzymanie wszelkich czynności związanych z prowadzeniem egzekucji z nieruchomości na minimum 180 dni.

Zdaniem Stowarzyszenia aktualnie występujące zagrożenie epidemiologiczne połączone z działaniami Inspekcji Sanitarnej mogą skutkować przymusową kwarantanną prowadzoną w miejscu zamieszkania.

Jak zwrócił uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich w swoim wystąpieniu[1] jeśli ktoś jest właścicielem mieszkania kupionego na kredyt, w tym na tzw. kredyt „frankowy” i nie jest w stanie spłacać tego kredytu, może zostać wyeksmitowany do noclegowni. Stowarzyszenie apeluje o wprowadzenie przepisów prawnych, które chroniłyby kredytobiorców przed usuwaniem ich z lokali i eksmisją. Przepisy w tym zakresie powinny także chronić osoby objęte kwarantanną przed przypadkowymi kontaktami z osobami, które dokonywałyby oględzin licytowanych nieruchomości. Taka sytuacja bez wątpienia nie powinna mieć miejsca w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego, które wystąpiło w Polsce i na terenie Unii Europejskiej.

Mając na uwadze powyższe apelujemy o wprowadzenie stosownych zapisów w projektowanych przez Rząd propozycjach zmian ustawowych związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Warszawa, 11 marca 2020 r.

Arkadiusz Szcześniak
Prezes Stowarzyszenia
Stop Bankowemu Bezprawiu

3 komentarze do “Apel Stowarzyszenia SBB o wstrzymanie licytacji i eksmisji kredytobiorców z nieruchomości w związku ze zwalczeniem choroby COVID-19

 • 12 marca 2020 o 05:23
  Permalink

  Apel popieram.

  Każde odroczenie egzekucji jest humanitarne.

  Wzorcem niech będzie pozwolenie na zapalenie “ostatniego papierosa” rozstrzeliwanemu.

  To bardzo ludzkie, chociaż mało poprawne politycznie.

  No bo okazuje się, że są sytuacje, gdy PALENIE PRZEDŁUŻA ŻYCIE.

  Nawet o 5 minut.

  Ale dobre i to.

  Amen oraz Szczęść Boże!

  Odpowiedz
 • 12 marca 2020 o 20:38
  Permalink

  Od kilku/kilkunastu dni w każdym artykule obojętnie jakiej tematyki dotyczy jest mowa o występującej epidemii a nawet pandemii choroby zakaźnej zwanej “korona wirus” . Na szczęście jest spora grupa komentatorów, którzy twierdzą, że temat jest narzucony i ja do tej grupy należę.

  Odpowiedz
  • 13 marca 2020 o 13:14
   Permalink

   “wieczorynko”, kiedyś na takie i tym podobne określone sytuacje przytrafiające się “zawsze i wszędzie’ Wiech zwykł był mawiać – “śmiej sie pan z tego…” Dziś gdy widzimy p. Prezydenta “w zielonkawym” 🙂 uniformie, a wyższych czynowników “naszego zdrowia” z miną wielce zafrasowano-tajemniczą (nareszcie i u nas ci… nie jesteśmy gorsi!!), jestem co najmniej zdegustowany! Korzystając z okazji za/pytam dlaczego nas trują goownianą żywnością, i glifosatem??!!!
   Moim zdaniem należy rozwiązać w trybie pilnym ubecko-solidarnościowe “służby” 🙂
   a powołać Agencję Bezpieczeństwa Żywności, zasadność istnienia “tych służb”
   podkreślił kiedyś , zresztą bardzo celnie, sam S. Michalkiewicz.
   https://www.youtube.com/channel/UCS3TLgeM9gEiLEGT1glAK6w/videos

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.