Apel o wsparcie! Potrzebne 6150 PLN

fot. red.Drodzy czytelnicy! Redakcja portalu poprosiła moją skromną i nic nie znaczącą osobę o napisanie apelu o wsparcie dla naszej fundacji, dzięki której inicjatywie i gościnności działa nasz portal i możemy wymieniać się poglądami.

Bezwzględnie jest to zadanie wyjątkowo trudne, ponieważ wspieranie organizacji pozarządowych w Polsce, to jest mniej więcej tak, jakby się wrzucało pieniądze do Wisły. Patrząc na proces ze strony potencjalnego ofiarodawcy, jest się bardzo daleko od świadomości, że „coś” tutaj kosztuje, że w ogóle są koszty. Każdy – jak myślę, bardzo łatwo przyzwyczaja się do tego, że jego ulubiony/ znienawidzony portal jest w określonym miejscu i może sobie na niego wejść kiedy chce.

Darmowość, powszechność i brak ograniczeń w dostępności treści na portalu Obserwatorpolityczny.pl jest elementem jego misji publicznej. Można się z prezentowaną linią redakcyjną nie zgadzać, można ją dowolnie nazywać, można pluć ile się da i wyładowywać swoje emocje na forum. Co więcej, twórcy tego portalu, jak również sama fundacja będąca wydawcą mają pełną świadomość, co do faktu, że jak portal zniknie, to raczej nikt nie będzie po nim płakał. Takie są zasady działalności publicznej, myślę że każdy z tej strony klawiatury w pełni je akceptuje.

Portal Obserwatorpolityczny.pl nie jest miejscem zwyczajnym. Myślę, że prezentowane tutaj poglądy, w około 80% moje własne, są w pewnej części dość trudne do przetworzenia percepcyjnego, przez większość naszych rodaków, dysponujących aparatem pojęciowym naładowanym przez media mainstreamowe. W zasadzie, nie ma co się dziwić odrzuceniu i łatwym oskarżeniom o wszelakie rzekome powiązania lub nawet bycie pożytecznymi idiotami – to naturalna reakcja mediany ludzi, w tak niesamowity sposób zniewolonych, ogłupionych i zaprogramowanych na – żeby nikogo nie obrażać – zdawkowość i emocje, zamiast analizę i rozsądek. Taki stan rzeczy był założony na samym początku, ponieważ takie mamy audytorium, nic się na to nie da poradzić, jeżeli nie weźmie się przysłowiowego byka za rogi. O tym jakie to jest trudne przekonujemy się każdego dnia. Z tego względu za bardzo ważne uważamy to, że udało się stworzyć pewną społeczność, osób rzeczywiście aktywnych – na forum komentarzy portalu, jak również oczywiście zgromadzić liczne grono czytelników, którzy przez te wszystkie lata są z nami. Warto dodać, bez wydania jakichkolwiek pieniędzy na reklamę.

Program działania fundacji zakładał działania bezfinansowe, budżet fundacji był tak pomyślany, żeby płacić tylko za to co było konieczne. Nikt z wolontariuszy nigdy w historii jej działalności, nie wziął nawet diety za dojazd. Całość była pomyślana jako przedsięwzięcie o niskich kosztach, co było i jest siłą realizowanych procesów, ponieważ mogły trwać przez cały czas, opierając się na hobby – jak w moim przypadku, czy też entuzjazmie innych współpracowników.

Na portalu nie ma reklam, nie ma ograniczeń w dostępie (poza tymi elementami które się trwale popsuły), jest dostępny dla każdego, bez żadnych ograniczeń. To rzeczywista przestrzeń wolności słowa – wiele razy zapraszano każdego chętnego, żeby dołączył do zespołu, każdy może przysyłać teksty, najlepiej po wcześniejszych uzgodnieniach z redakcją, co do treści, żeby nie było rozczarowań. Nie zdarzyło się, żeby redakcja odmówiła komukolwiek publikacji tekstu, poza dwoma sytuacjami z wyraźnymi powodami prawnymi. W sumie przez łamy portalu przewinęło się około 60 autorów, to na pewno nie dużo, jednak z opinii Czytelników wiadomo, że portal jest oceniany jako trudny, wiele zrobiliśmy żeby nieco zmienić – uprościć formę stosowanej retoryki, co oczywiście również spotkało się z krytyką, tych z Państwa, którzy przyzwyczaili się do poprzedniego dość ciężkiego formatu.

Pomysł na finansowanie portalu i fundacji z dobrowolnych darowizn społecznych był ryzykowny od początku. Jednakże stanowił zarazem pewnego rodzaju sprawdzian – jak bardzo portal spotka się z akceptacją? Ile osób będzie chciało cokolwiek poświęcić, chociaż raz w miesiącu? Raz na pół roku? Raz na rok? W ogóle raz?

Niestety z pięcioletniej perspektywy, trzeba przyznać, że to założenie doprowadziło do porażki. W naszym społeczeństwie, jeżeli coś jest za darmo, to i owszem – jesteśmy skłonni skorzystać. Jeżeli jednak można – podkreślmy można – bez żadnych zobowiązań korzystać – to korzystamy. Nie jest to żadna krytyka nikogo, bo autor sam tak robi, osobiście prędzej wolałbym wrzucić pieniądze do toalety, niż wydać na płatny abonament niektórych portali w tym kraju. Na pewno najlepiej jest wolne środki przeznaczyć na jakiś szczytny cel np. hospicjum lub pomoc dla osób chorych na choroby rzadkie. Dlatego, nikt tu nie śmiał niczego oczekiwać, ważniejsza była ciekawość – eksperyment społeczny jak kto woli. W praktyce datki osób z poza kręgu wolontariuszy fundacji zawsze stanowiły margines dochodów. Na tyle niewielki, że w istocie nie ma o czym mówić. Do tej pory koszty wolontariusze dzielili pomiędzy siebie.

W naszym kraju dzieje się wiele ciekawych rzeczy. Nasze opinie – często subiektywne, jak również komentarze, rzeczywiście czasami mdłe, ale czasami chyba dające do myślenia – bywają interesujące. Dobrze poznaliśmy mechanizmy „ssania” tekstów przez wyszukiwarki, zwłaszcza jak od pewnego dnia – po pewnych prowokacjach prasowych, największe agregatory treści nagle straciły zainteresowanie. Nie ma żartów, jeżeli ktoś ośmiela się myśleć i pisać, inaczej niż system – nie ma dla niego miejsca w jego ramach. Strach pomyśleć, co by się stało, jakbyśmy chcieli zacząć działać – co wielokrotnie sugerowało kilku szanownych Czytelników. Nigdy to nie było naszą intencją. Ograniczenie się do obserwacji rzeczywistości publicznej, jest wystarczająco ciekawe i zajmujące. Poza tym tylko na to pozwala budżet.

Redakcja proponowała powołanie stowarzyszenia wspierającego portal, niestety spotkało się to z bardzo ograniczonym odzewem z kręgu Państwa Czytelników. Jak również niezwykle trudno jest – poza dosłownie kilkoma przypadkami, zdobyć realne deklaracje dla wsparcia. Umożliwiające np. zaplanowanie budżetu, w tym planów wydawniczych fundacji, nie mówiąc już o koniecznych pracach konserwacyjnych portalu. Ten etap mamy już za sobą, poza tym tekstem, nikt już nigdy się tutaj o nic, nikogo prosił nie będzie. Po prostu coś się kiedyś zaczyna i coś się kiedyś kończy, trzeba mieć tego świadomość – nawet jeżeli oznacza to porażkę.

Być może mało kto w to uwierzy, ale autentyczną intencją powstania tego portalu – było stworzenie „oficjalnego organu” dla fundacji, umożliwiającego promocję POEZJI! W zasadzie, to się udało. Portal miał się nazywać „Obserwator Poetycki”, jednakże w ostatniej chwili przyjęliśmy inną, bardziej naszym zdaniem – trafną nazwę. Do dzisiaj od początku działalności pod koniec 2011 roku mieliśmy prawie cztery miliony odwiedzających.

Wszystkim, którzy udzielają wsparcia, bardzo serdecznie dziękuję w imieniu fundacji, redakcji i swoim. Sam mam propozycję podjęcia się kilku dodatkowych prac, polegających z grubsza na tym samym, jednakże zdecydowanie na innym biegunie jeżeli chodzi o transfery finansowe. Wiadomo, że trzeba jeść. Wszelkie nadzieje, na przekształcenie portalu w szersze przedsięwzięcie społeczne z finansowaniem rozproszonym są w naszych warunkach nierealne, chociaż rynek prasowy dzisiaj w Polsce jest tak płytki, że nie potrzeba dużych pieniędzy, żeby zaistnieć na dużą skalę. Jak wspomniałem powyżej, fundacja nie ma zamiaru „konkurować” z innymi potrzebującymi np. w zakresie środków dla Organizacji Pożytku Publicznego i innych form wsparcia ze środków publicznych. To w zasadzie zamyka sprawę. Konkurencja postarała się o taką stygmatyzację marki, że nawet jeżeli są zainteresowani, to nie pojawi się żaden sponsor, widzący korzyści wizerunkowe w promowaniu się pod naszą marką. Chociaż np. na niektórych kierunkach geograficznych mogłoby to bardzo, ale to naprawdę bardzo pomóc, biorąc pod uwagę to, kto nas czyta w zasadzie regularnie, w oryginale i licznych przedrukach czy innym proliferowaniu naszych materiałów. Przy czym jest i druga strona – brak sponsorów, to brak zobowiązań, a o to chyba w niezależnym medium społecznościowym chodzi?

Obecnie – po bardzo poważnej awarii, która wydarzyła się w ostatni piątek, portal w zasadzie umarł. To, co Państwo widzicie, z czego w tej chwili korzystacie, to wynik prac wyjątkowo zdolnego informatyka i wspierającego go w zasadzie pro publico bono zespołu wspaniałych ludzi. Bez ich zaangażowania dzisiaj, moglibyśmy się komunikować już tylko na popularnym portalu społecznościowym. Mamy pewne podstawy sądzić, że ta awaria nie była przypadkowa, jednakże w naszej dzisiejszej sytuacji wewnętrznej w kraju, nie ma to żadnego znaczenia, dlatego należy poprzestać na sferze domniemań.

Mamy możliwość odtworzenia portalu – bez wodotrysków, ale w sposób solidny, zgodny z regułami sztuki, tak że przede wszystkim będzie bezpieczny prawnie dla wydawcy i technologicznie dla użytkowników. Niestety jest to dość drogie, albowiem wymaga zakupu odpowiednich dodatków do oprogramowania, jak również bardzo dużo pracy bardzo mądrych ludzi, którzy umieją całość skonfigurować w taki sposób, że nawet jak już mamy do czynienia z dosłownie trupem, to jeszcze – da się w sposób bezpieczny z jego pośrednictwa korzystać.

Przechodząc do konkretów – fundacja potrzebuje kwotę, dokładnie 6150 PLN za którą moglibyśmy wspomniane prace przeprowadzić. Bez tej inwestycji portal może zapaść się pod swoim ciężarem w zasadzie w każdej chwili, co jeszcze można jakoś naprawić, odtwarzając jego stan z ostatniej kopii zapasowej. Co gorsze, może stać się źródłem różnej maści szkodliwego oddziaływania, o jakie nie jest trudno w Internecie. W obu przypadkach oznacza to natychmiastowe wyłączenie i zaprzestanie działalności.

Proszę o tym pomyśleć, mamy możliwość rozłożenia tej kwoty na jakieś rozsądne raty, jednakże wymaga to realnych deklaracji, na które moglibyśmy liczyć. Wszystkich z Państwa zainteresowanych wsparciem, prosimy o pomoc i zapraszamy do współpracy. Jakby się nie udało, życzmy sobie wszyscy – wszystkiego najlepszego. Może lepszy taki tekst pożegnalny, niż żaden… Jestem ciekaw, na ile ten apel okaże się skuteczny – czy Pan/Pani poczuje się na tyle zaangażowana, żeby tą inicjatywę wspomóc? Serdecznie pozdrawiam, k.

Deklaracje i kontakt: obserwatorpolityczny@obserwatorpolityczny.pl

Dane do darowizn:

Fundacja Pisanie Książek

ul. Złota 61

00-819 Warszawa

Nr konta bankowego:

63 1020 1097 0000 7102 0229 0724

z dopiskiem: DAROWIZNA

prowadzone przez: PKOBP Oddział 9 w Warszawie ul.Nowogrodzka 35/41, 00-950 Warszawa

Symbol SWIFT banku to: BPKOPLPW

38 myśli na temat “Apel o wsparcie! Potrzebne 6150 PLN

 • 13 września 2016 o 07:02
  Permalink

  Z wielką chęcią ale 30 po powrocie z Bułgarii,tu nie ma technicznych możliwości, już mam problemy aby Was czytać! Pozdro!

  Odpowiedz
 • 13 września 2016 o 08:52
  Permalink

  Za to że jesteście nierzetelni, że publikujecie kłamliwe teksty o Polsce i Polakach. Chodzi o z premedytacją wciskane kłamstwa dotyczące stosunków polsko-rosyjskich. To prawda, że sukinsyny rządzą wszędzie, ale dla was Putin to okaz idealnego władcy. Nigdy nie napisaliście nic krytycznego o nim a jest o czym pisać. Za to że na forum wyśmiewacie kiedy podrzuca się argument o złej woli Rosji w postaci choćby np. faktu, że do tej pory nie zwrócili kadłuba samolotu. Za to na tej agenturalnej stronie zostaje się debilem intelektualnym, PIS owcem itp. Idźcie do tego waszego gangstera PUTina- on dobrze płaci ale za konkretną robotę. Od Polaków – odpierdolcie się….

  Odpowiedz
  • 13 września 2016 o 10:37
   Permalink

   To ty cytując twoje słowa llllllll się od O.P.

   Odpowiedz
   • 13 września 2016 o 15:49
    Permalink

    daj spokój. Ta Aldona ma trochę racji – sami wpadliśmy w pułapkę i nie wiedzieć czemu tak gloryfikujemy mongolski system rządów

    Odpowiedz
  • 13 września 2016 o 13:02
   Permalink

   a skrzydła oddali?

   Odpowiedz
  • 13 września 2016 o 18:20
   Permalink

   @[LOGIN ERROR] Masz jakąś cząstkę racji…
   Myśleliśmy ze na Zachodzie to zawsze i tylko “Dynastia”..a tam ‘normalne mongoły”, “demokracja
   i prawa człowieka’ i wiele jeszcze innych zboczonych …………………..
   Q…stw. Zdeformowane ukraince “toże” poszli
   naszą drogą – skutki już widoczne(przy drogach
   i w polu) – mamy sporo rabów do czarnej roboty!
   🙂

   🙂

   Pozdro! Tak

   trzymać! 🙂

   Odpowiedz
   • 13 września 2016 o 18:46
    Permalink

    Masz rację, Ruskie już nawet do Polski nie przyjeżdżają bo ich nie stać. Patrzeć jak za pół roku wyp…lą tego lilipua mongolskiego. Już mu samochodzik rozpierd… wraz z kierowcą. co za dzikie mongolskie syfiastwo. Rosjanie nie mają szczęścia, ani jednego roku tak jak popolity Hans, Jean, Jurgen czy Dick – tak po peostu nie da się przeżyć, od setek juz lat.

    Rassisja -KAPUT. uRAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!

    rUSKIE AGENTY:
    KRÓLOWA bONA, jERZYJ, Włodek, Krzyk; Bona; pierdziata Kamczatka… ile to mamy kałachóe w tym waszym syfie?
    uraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!Przyjechaliście tu na zachód, bo w waszej pierdolonej łojczyźnie syf, beud i nie ma za co zyć.

    Odpowiedz
   • 13 września 2016 o 19:01
    Permalink

    Minister” nie zabijajcie nas”,skoro Ukraina zabroniła ponad 500 filmów rosyjskich i1500 książek,szybko pojechał na Upadline aby przypadkiem nie zabronili Sienkiewicza i kościoła katolickiego w zamian kasa w postaci “polskiego gazu”i rusofobia!Kiedy wprowadzimy karę za” kłamstwo Smoleńskie”?I zaczniemy kontrolować przyjezdzajacych Ukraińców!

    Odpowiedz
   • 13 września 2016 o 20:53
    Permalink

    @LOGIN ERROR…..”taż’ to ta sama jęcząca “bona”
    ino’ w innym opakowaniu 🙂

    Waniajet dyskretny 🙂 “urok puszczającej szajby”
    i ta nienawiść, w akcie szału i zarazem rozpaczy
    odgryza paznokcie z kończyn dolnych 🙂 bezzębną jamą ustną… tfu,zgiń,przepadnij maro,antypolska fobio!

    Ps. Normalnie – “olejmy”……. 🙂

    Odpowiedz
  • 13 września 2016 o 23:02
   Permalink

   Aldona – pokaż chociaż jeden kłamliwy tekst o Polsce i Polakach? Może ci się wybiórcza pomyliła?

   Odpowiedz
   • 14 września 2016 o 01:16
    Permalink

    No to ja zagram tak samo w głupa jak ty. A pokaż mi choć jeden tekst krytycznie tzn rzeczowo piszący o Putinie. Jak KGB cię wyszkoliło to nie myśl, że tylko ono tak może…..

    ALE TU NIE MA NICZEGO “TAK SAMO” PODNIOSŁA PANI KWESTIĘ PROSZĘ UDOWODNIĆ. MIŁEJ NOCY. WEB. JÓZ.

    Odpowiedz
   • 14 września 2016 o 03:17
    Permalink

    @LOGIN ERROR, 13.09’2016, 18:46
    Za komplement ” ruskie agenty” piekne dzieki : es ist für mich die höchste Stufe der Anerkennung = to jest najwyzsza forma uznania dla mojej osoby !

    Odpowiedz
  • 13 września 2016 o 23:53
   Permalink

   Trzeba mieć nieźle nasrane w pale, żeby tak napisać o tym portalu. Jednakże w istocie, to również świadczy o jego wielkości, znaczeniu i osiągnięciach. Kto ma oczy niechaj…

   Odpowiedz
   • 14 września 2016 o 01:18
    Permalink

    osiągnięcia? 200 wejść dzinie i brak na wywóz śmieci… tak znam ludzi, po miesiący stwirdzali… syf mongolski (z szacunkiem dla Mongolii). Nie wiem czy wiecie ale ten wasz PUTINEK już nie żyje. Pisza juz agencje?

    NIE WYWOZIMY śMIECI. TO AKURAT ROBIĄ ZA NAS 🙂 I PROSZĘ OPACZNIE NIE PRÓBOWAĆ ZROZUMIEĆ 🙂 WEB. JÓZ.

    Odpowiedz
  • 14 września 2016 o 02:36
   Permalink

   @Aldona
   Ja to na lamach OP przynajmniej 10 x pisalam o tym to nie zla wola Rosji czy tam Putina , ze nie moga oni wydac “tego ” kadluba samolotu po katastrofie tylko miedzynarodowe przepisy lotnicze zabraniaja tego, kazdy samolot musi byc ubezpieczony w jakims towarzystwie ubezpieczenioeym, ktore samo siebie ubezpiecza w takim wielkim towarzystwie
   asekuracyjnym, ktore konfiskuje taki wrakpo wypadku dla unikniecia spekulacji i kosztow w mld $…to przedmiot Miedzynarodowrgo Prawa Lotniczego min.IATA umowy zawartej w Warszawie, jsk ktos kupuje normalny bilet lotniczy to ta umowa jest w paru jezykach tam wydrukowana, wydaje sie po wypadkach lotniczych zwloki lub ich resztki panstwom, ktorych obywatelami byly ofiary wypadku,, ich rzeczy osobiste, te z koleji otrzymuja rodziny ofiar po identyfikacji, wyzsze uczelnie, instytuty naukowe moga prosic ( prosic ! ) o malutenkie probki reszek z samolotu czy np.wlokienek wlosow czy ubran ofiar celem badan naukowych np. fizyki czy medycyny itd., prawo do tzw.
   czarnej skrzynki ma prokuratura panstwa, na terenie ktorego wydarzyl sie wypadek i te miedzynarodowe instytucje lotnicze i
   towarzystwa asekuracyjne…

   Odpowiedz
  • 14 września 2016 o 03:09
   Permalink

   @Aldona c.d.
   A czy komentatorka nie wie o istnieniu miedzynarodowego prawa lotniczego ?, przeciez studiowala ze mna na roku prawo ?
   Moze komentatorka na klimakterium, bo sie tak bezpodstawnie unosi ?
   Ogolnie to wstyd.i hanba ciagle z tym wydaniem tego kadluba samolotu wyjerzdzac…to wlasnie jest wtoga propaganda…. i dno intelektualne

   A propos ja osobiscie martwie sie , co de fakto bedzie, jak Putina zabraknie, on puki co trzyma w garsci to cale ” tsunami” z islamdkich sil, dazacych do utworzenis Panstwa Islamskiego czx ta. Kalifatu, jest zapora przed potopem Chinczykow, nie
   pozwala na rozkradnecie przrz oligarchow majaku narodowego Rosji, bo kto zaplaci renty i emerytury tylu milionom ludzi…nie utworzy UE z Rosja tej nowej Unii od
   Lizbony do Wladywostoku w najblizszxm czasie, to bedzie szraszliwa wojenna zawierucha i z Polski pogorzelisko pod tym to wlasnie aspekcie trzeba role Rosji i Putina rozpatrywac a nie z perspektywy jakies utworzonej kreatury przez Cia…szkoda, ze komentatorka @Aldona za darmoche robi dla wroga pokoju i wroga Polski i powtatza z uporem maniaka jakies bzdurne banieluki jakigos nafaszerowanego narkotykami agenta obcego wywiadu ….przykro mi widzac inteligentne osoby w takim mentalnym stanie zadurzenia / zaciemnienia….do tego tak napadajac na Putina wystawia mu Pani najwyzsza forme uznania jego wielkosci jako meza stanu i gwaranta pokoju swiatowego …

   Odpowiedz
  • 13 września 2016 o 11:40
   Permalink

   Nie ubliżaj katolikom,z ciebie taki katolik i wielki jak g… po moim psie,po którym muszę sprzątać.Kto sprząta po tobie?

   Odpowiedz
   • 13 września 2016 o 18:49
    Permalink

    PROSZĘ PANA/PANI SZANUJEMY PANA/PANI PRAWO DO PISANIA NA CO PAN/PANI MA OCHOTĘ, ALE NIE MA MOWY O ANTYSEMITYZMACH. WEB. JÓZ.

    Odpowiedz
   • 14 września 2016 o 02:09
    Permalink

    @wlodek, 13.09’2016, 11:40
    Wie Pan komentatorze @wlodek, szkoda mi tego @WIELKA POLSKA KATOLICKA, inteligentny czlowiek, a taki pijaczyna, modil sie i modlil, wpadl w zle towarzystwo, rozpili go ci “harcerze z parafii”, z pewnoscia wykorzystali go sexualnie…no cos okropnego, dzis tak sie zapowietrzyl po ostanim pijanstwie, ze slowa nie mogl wydobyc z siebie, tylko to ” won” w obronie OP…moze ktorys z komentatorow podrzuci @WIELKA POLSKA KATOLICKA nr.tel. Anonimowi Alkoholicy, bo sie chlop na nadzxch oczach wykonczy, ja mam tu tutejszy nr. tel…………

    Odpowiedz
  • 13 września 2016 o 23:55
   Permalink

   A pan to zdaje się stały czytelnik?

   Odpowiedz
 • 13 września 2016 o 11:41
  Permalink

  Już tylko 6100 zł.

  Polska była wielka i silna gdy bratała się z ludźmi dzisiejszego Wschodu. Zachód to nie nasza bajka.

  Ile razy ma nas zdradzić i okłamać Zachód abyśmy zaczęli myśleć samodzielnie.

  Zatem czy Putin coś nam zrobił złego? Czy Rosja zrobiła nam coś złego?

  Przytoczę za innymi:
  Czy to Rosja wepchnęła Polskę do Unii Europejskiej,
  nie dając żadnej możliwości wypowiedzenia się przeciwnikom “integracji”?
  Czy to Rosja rządzi Polską z Brukseli lub Berlina?
  Czy to Rosja zadłużyła Polskę na 800 – 900 miliardów złotych i zmusza do wzięcia pożyczki z IMF?
  Czy to Rosja wpycha Polskę do strefy euro na jej zgubę?
  Czy to Rosja ma jakiekolwiek pretensje terytorialne do Polski?
  Czy to Rosjanie narzucili Polakom zbrodniczy plan Sachsa-Sorosa-Balcerowicza?
  Czy to Rosja wykupiła za psie grosze perły polskiego przemysłu?
  Czy to Rosja zlikwidowała polskie stocznie, przemysł elektroniczny, produkcję własnych samochodów, zakłady produkcji taboru kolejowego –
  czy to Rosja polikwidowała PGR-y, zmarnowała ich majątek i puściła miliony ludzi na zieloną trawkę?
  Czy to Rosja przejęła polskie media – gazety, radio, TV i Internet?
  Czy “Gazeta Wyborcza”, od lat sącząca Polakom jad kosmopolityzmu,
  antypolskości, antychrześcijaństwa i kłamstwa jest aby na pewno rosyjska?
  Czy to Rosjanie mają na własność prawie wszystkie znaczące gazety na
  Ziemiach Zachodnich?
  Czy to Rosja przejęła polskie banki?
  Czy to Rosja zakazała Polsce budowy drogi w pobliżu Augustowa?
  Czy to Rosja zakazała rządowi podratować Stocznię w Gdańsku?
  Czy to Rosja przejmuje obecnie bogate polskie złoża gazu, ropy i
  innych bogactw naturalnych?
  Czy to Rosjanie masowo wykupują polską ziemię na Ziemiach Odzyskanych,
  na Warmii i na Mazurach?
  Czy to Rosja wypiera Polskie Koleje Państwowe i zastępuje je swoimi?
  Czy to Rosja wplątała Polskę w kretyńskie awantury w Iraku i
  Afganistanie, do których dopłaciliśmy, a nasi tzw. sojusznicy z USA nawet nie raczyli znieść wiz dla Polaków?
  Czy w rządzie i sejmie siedzi połowa Rosjan, czy może synowie zupełnie innego narodu?
  Czy to Rosjanie założyli w Warszawie lożę B’nai B’rith?
  Czy to do Rosji pielgrzymują wszyscy polskojęzyczni politycy, by tam
  kiwać się pod Ścianą Płaczu i obiecywać wierność i posłuszeństwo starszym i mądrzejszym?
  Czy to Rosjan w jarmułkach podejmował co roku prezydent Lech Kaczyński?
  Czy to Rosjanom po kryjomu polskie rządy płacą miliardy dolarów “odszkodowań” za Holocaust?
  Czy to Rosja zwalcza obecność krzyży w miejscach publicznych?
  Czy to rosyjska prasa drukowana po polsku dla Polaków polewa gnojem Kościół przy każdej okazji, a zwłaszcza Świąt Wielkanocy i Bożego
  Narodzenia?
  Czy to rosyjski autor wypromował w Polsce “Kod da Vinci”?
  A może to Rosja nachalnie promuje zboczeńców zwanych “gejami” i
  urządza im parady?
  Czy to Rosja, łamiąc prawo, sprzedaje koszulki “Zrobiłam aborcję”? Czy
  to z Rosji przypłynął statek aborcyjny do Polski?
  Czy to Rosjanie zdewastowali program nauczania polskiej historii i
  literatury w szkołach, wyrzucając Sienkiewicza, a dając drugorzędnego
  pisarza Schulza?
  Czy to Rosjanie podesłali Polakom “wybitnego historyka” Jana Tomasza
  Grossa?
  Wreszcie – czy to Rosjanie zgotowali Polakom Katyń i inne miejsca
  kaźni?

  We wszystkich powyższych działaniach widać jak na dłoni wpływy agentury zachodniej – natomiast nigdzie
  nie widać wpływów mitycznej agentury rosyjskiej.

  Jedynym chyba pseudoargumentem mającym poprzeć teorię o “rosyjskiej
  agenturze” jest sprawa słynnej rury na dnie Bałtyku, którą Rosjanie z Niemcami kładą, jak chcą.

  Powstaje zapytanie: czy budowa owej rury, którą będzie płynie rosyjski gaz, w jakikolwiek sposób okrada Polskę z czegokolwiek. Czy okrada Polskę z jej gazu? Z innych surowców? Z należnych jej dochodów? Dlaczego Rosjanie mieli by budować ową rurę pod kątem życzeń “polskich rządów”, a nie pod kątem własnych interesów?

  Co najważniejsze – ruro-maniacy zapominają jakoś o roli naszych przyjaciół i adwokatów, czyli Niemców w budowie Gazociągu Północnego!

  Historia tego gazociągu to skądinąd historia gigantycznej porażki
  Polski jako państwa. Do samego końca rządzący pokrzykiwali “Mówimy nie
  Gazociągowi Północnemu!” – nawet wówczas kiedy stało się jasne, że nie
  ma żadnych, ale to żadnych szans na zatrzymanie jego budowy. Był czas,
  by zmienić zdanie, by przyłączyć się do projektu, ale “elity”
  polityczne wzajemnie się w Polsce szachują – nikt nie odważył się
  powiedzieć prawdy, by nie narazić się na epitet “ruskiego agenta”, tak
  jak w latach 50. panicznie bano się, by nie zostać “agentem
  imperializmu”. Po kolei odpadali nasi niby murowani sojusznicy –
  Finlandia, Estonia, Łotwa, Dania i wreszcie Szwecja. Na placu
  zostaliśmy tylko my, wystawieni na pośmiewisko całej Europy. Tym razem autentyczne pośmiewisko.

  I podpisuje się taki ignorant Wielka Polska Katolicka.
  Zacznij człowieku myśleć. Zacznij czytać.

  Ja często zaglądam też do tygodników drukowanych. Np. “Tygodnik Faktycznie”. Nie szkodzi mi jego lektura.

  Odpowiedz
  • 13 września 2016 o 13:30
   Permalink

   Jestem pod wrażeniem,dodał bym że rząd Buzka odrzucił propozycję Rosji 2 nitki gazociągu Jamalskiego pod pozorem ochrony interesów Upadliny,stąd pomysł bałtyckiej rury! I 5 miliardów dolarów rocznie z tytułu tranzytu poszło się j….!Pozdro dla b.Ważnego.

   Odpowiedz
 • 13 września 2016 o 15:51
  Permalink

  własciwie to Rosja to jeden wielki syf, byłem tam dwa razy i dwa razy po zjedzeniu papau po prostu rzygałam. pierdolę ten portal

  Odpowiedz
  • 13 września 2016 o 17:28
   Permalink

   Jedź do Detroit i będzie to twój ostatni posiłek! Dwa razy był w Rosji,to wyczyn na miarę pochwalenia się wszystkim i przyp..Rosji.Może ty był nie obrazając mieszkańców w Rawie Ruskiej?Nawaliłeś się i jedzenie nie smakowało!

   Odpowiedz
  • 13 września 2016 o 18:24
   Permalink

   Trzecim kursem trafisz prosto do waryatów… 🙂
   Tam twoje miejsce (stałej) dyslokacji.

   Odpowiedz
 • 13 września 2016 o 15:53
  Permalink

  Już tylko 6100 zł.

  Polska była wielka i silna gdy bratała się z ludźmi dzisiejszego Wschodu. Zachód to nie nasza bajka.

  Ile razy ma nas zdradzić i okłamać Zachód abyśmy zaczęli myśleć samodzielnie.

  Zatem czy Putin coś nam zrobił złego? Czy Rosja zrobiła nam coś złego?

  Przytoczę za innymi:
  Czy to Rosja wepchnęła Polskę do Unii Europejskiej,
  nie dając żadnej możliwości wypowiedzenia się przeciwnikom „integracji”?
  Czy to Rosja rządzi Polską z Brukseli lub Berlina?
  Czy to Rosja zadłużyła Polskę na 800 – 900 miliardów złotych i zmusza do wzięcia pożyczki z IMF? – rosja to kurwa
  Czy to Rosja wpycha Polskę do strefy euro na jej zgubę?
  Czy to Rosja ma jakiekolwiek pretensje terytorialne do Polski?
  Czy to Rosjanie narzucili Polakom zbrodniczy plan Sachsa-Sorosa-Balcerowicza?
  Czy to Rosja wykupiła za psie grosze perły polskiego przemysłu?
  Czy to Rosja zlikwidowała polskie stocznie, przemysł elektroniczny, produkcję własnych samochodów, zakłady produkcji taboru kolejowego – osja to kurwa
  czy to Rosja polikwidowała PGR-y, zmarnowała ich majątek i puściła miliony ludzi na zieloną trawkę?
  Czy to Rosja przejęła polskie media – gazety, radio, TV i Internet?
  Czy „Gazeta Wyborcza”, od lat sącząca Polakom jad kosmopolityzmu,
  antypolskości, antychrześcijaństwa i kłamstwa jest aby na pewno rosyjska?
  Czy to Rosjanie mają na własność prawie wszystkie znaczące gazety na
  Ziemiach Zachodnich? – putin go chuj i bandyta
  Czy to Rosja przejęła polskie banki?
  Czy to Rosja zakazała Polsce budowy drogi w pobliżu Augustowa?
  Czy to Rosja zakazała rządowi podratować Stocznię w Gdańsku?
  Czy to Rosja przejmuje obecnie bogate polskie złoża gazu, ropy i
  innych bogactw naturalnych?
  Czy to Rosjanie masowo wykupują polską ziemię na Ziemiach Odzyskanych,
  na Warmii i na Mazurach?
  Czy to Rosja wypiera Polskie Koleje Państwowe i zastępuje je swoimi?
  Czy to Rosja wplątała Polskę w kretyńskie awantury w Iraku i
  Afganistanie, do których dopłaciliśmy, a nasi tzw. sojusznicy z USA nawet nie raczyli znieść wiz dla Polaków?
  Czy w rządzie i sejmie siedzi połowa Rosjan, czy może synowie zupełnie innego narodu?
  Czy to Rosjanie założyli w Warszawie lożę B’nai B’rith?
  Czy to do Rosji pielgrzymują wszyscy polskojęzyczni politycy, by tam
  kiwać się pod Ścianą Płaczu i obiecywać wierność i posłuszeństwo starszym i mądrzejszym?
  Czy to Rosjan w jarmułkach podejmował co roku prezydent Lech Kaczyński?
  Czy to Rosjanom po kryjomu polskie rządy płacą miliardy dolarów „odszkodowań” za Holocaust?
  Czy to Rosja zwalcza obecność krzyży w miejscach publicznych?
  Czy to rosyjska prasa drukowana po polsku dla Polaków polewa gnojem Kościół przy każdej okazji, a zwłaszcza Świąt Wielkanocy i Bożego
  Narodzenia?
  Czy to rosyjski autor wypromował w Polsce „Kod da Vinci”?
  A może to Rosja nachalnie promuje zboczeńców zwanych „gejami” i
  urządza im parady?
  Czy to Rosja, łamiąc prawo, sprzedaje koszulki „Zrobiłam aborcję”? Czy
  to z Rosji przypłynął statek aborcyjny do Polski?
  Czy to Rosjanie zdewastowali program nauczania polskiej historii i
  literatury w szkołach, wyrzucając Sienkiewicza, a dając drugorzędnego
  pisarza Schulza?
  Czy to Rosjanie podesłali Polakom „wybitnego historyka” Jana Tomasza
  Grossa?
  Wreszcie – czy to Rosjanie zgotowali Polakom Katyń i inne miejsca
  kaźni?

  We wszystkich powyższych działaniach widać jak na dłoni wpływy agentury zachodniej – natomiast nigdzie
  nie widać wpływów mitycznej agentury rosyjskiej.

  Jedynym chyba pseudoargumentem mającym poprzeć teorię o „rosyjskiej
  agenturze” jest sprawa słynnej rury na dnie Bałtyku, którą Rosjanie z Niemcami kładą, jak chcą.

  Powstaje zapytanie: czy budowa owej rury, którą będzie płynie rosyjski gaz, w jakikolwiek sposób okrada Polskę z czegokolwiek. Czy okrada Polskę z jej gazu? Z innych surowców? Z należnych jej dochodów? Dlaczego Rosjanie mieli by budować ową rurę pod kątem życzeń

  Odpowiedz
 • 13 września 2016 o 15:55
  Permalink

  Odwołuję poparcie, właśnie odkryłem w SF tego portalu, że to KGB to finansuje, a te akcje to po prostu stwarzanie pozorów. A 6100 pójdzie na panienki

  Odpowiedz
  • 13 września 2016 o 18:29
   Permalink

   Kto finansował NSZZ “Solidarność” ????????????

   Źle dzieje się gdy różnej maści menele mają możliwość
   “produkowania się’ – nie tylko na melinie… 🙂

   Odpowiedz
   • 13 września 2016 o 21:12
    Permalink

    Krzyku, podrzuciłeś dobry temat, ci co finansowali Solidarność wywodzą się z Zachodu a nawet południa z jakiejś enklawy Włoch, widocznie lubią mało inteligentnych. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • 13 września 2016 o 18:58
   Permalink

   Jakiś ty mądry [LOGIN ERROR] jakiś tym mądry.

   A teraz rozumując logicznie, jeżeli KGB “to” finansuje to znaczy, że “to” jest inteligentne, przecież w KGB osoby nie inteligentne lub inteligentne inaczej nie mają racji bytu. Uczono mnie logiki w szkole ale to stare czasy, obecna nauka to “srajfony” zatem i sposób rozumowania inny.

   Odpowiedz
   • 13 września 2016 o 20:44
    Permalink

    Wieczorynko,zdrowie najważniejsze,to przecież ta sama żmija przez ktorego o mało nie rozstałem się z O.P!A o mądrości KGB najlepiej świadczy osoba Prezydenta W.W.Putina,żal im “dupe ściska”!A to że znaleźliśmy się na liście tego”Obszczymorka” to powinniśmy być dumni że słabym się nie dyskutuje .Pozdro z Bułgarii!

    Odpowiedz
   • 14 września 2016 o 01:27
    Permalink

    DZIĘKUJEMY ZA TA PROWOKACJĘ – NIE POZWOLIMY OBRAŻAĆ CZYTELNIKÓW. WEB. JÓZ.

    Odpowiedz
  • 13 września 2016 o 23:22
   Permalink

   Mocny facepalm. Skąd takich tłuków biorą?

   Odpowiedz
 • 13 września 2016 o 19:41
  Permalink

  Czytam Was od czasu do czasu.
  Bardzo chętnie prześlę darowiznę w wysokości 50 zł

  Odpowiedz
 • 13 września 2016 o 21:17
  Permalink

  Od co najmniej trzystu lat Polska prowadzi beznadziejną politykę zagraniczną, której nie widać końca. Nijak nie przystaje ona do miejsca, w którym się znajdujemy. Jak się okazuje, przełom XX i XXI wieku nie przyniósł w tym względzie szczególnych zmian…

  Wyskoczyć z kolein. http://www.mysl-polska.pl/1007

  Odpowiedz
 • 14 września 2016 o 05:48
  Permalink

  Po ośmieszających antyrosyjskich wpisach POPRĘ POTRZEBY OP na 100 zł.

  Te wpisy ośmieszają rusofobów, bo tak naprawdę oni popierają Rosję i wzmacniają jej potęgę.

  Choćby przez to, że używają “ruski gaz” …

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.