Andrzej Duda prezydent elekt Rzeczpospolitej Polskiej

Pan Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie w pierwszej i drugiej – jak wszystko na to wskazuje turze. Pan Andrzej Duda na tle pana B. Komorowskiego objawił się, jako zmiana i w sensie idei jako „coś nowego”, w tej chwili czeka nas wariant politycznej kohabitacji, która będzie trwała przynajmniej jakieś pięć miesięcy do wyborów parlamentarnych.

Na pewno pan Duda w jakimś wymiarze powinien podziękować panu Pawłowi Kukizowi, za to zwycięstwo, to głosy wyborców pana Kukiza zdecydowały o wyniku drugiej tury, zresztą sam pan Kukiz wyraźnie zadeklarował, na kogo nie będzie głosował i była to deklaracja jednoznaczna. Z pełnym cynizmem pan Duda, mógłby teraz wręczyć medale sztabowcom pana Komorowskiego, to im zawdzięcza sporą ilość poparcia, jednakże kluczowym źródłem zwycięstwa jest sam Andrzej Duda – wybitny prawnik, wspaniały człowiek, mąż, ojciec, polityk. To wielki sukces tego człowieka, który był doskonałym materiałem wyborczym, a dzięki bardzo dobrej kampanii wyborczej poszedł po zwycięstwo.

W swoim przemówieniu na wieczorze wyborczym pan Duda złożył bardzo ważną deklarację – szeroko otwartych drzwi swojego pałacu dla wszystkich, nawet tych, z którymi nie będzie się zgadzał. Jest to bardzo ważna, wręcz przełomowa wypowiedź polityczna, ze strony przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości, albowiem jest to apel o zgodę i porozumienie, a przynajmniej o kohabitację. Trudno jest tutaj ocenić po kilku zdaniach, czy pan Duda będzie miał ambicję zakończyć wojnę polsko-polską? Jednakże zaczął w sposób pojednawczy, koncyliacyjny, a przede wszystkim NIE WYWYŻSZYŁ SIĘ. To niesamowite, a wynika to z cech charakteru tego człowieka, co dobrze wróży na przyszłość naszego kraju.

Warunkiem pojednania jest jakaś formuła odcięcia się od relacji ze swoim dotychczasowym zapleczem politycznym, w którym co jest szczególnie ważne – dzisiaj następstwo po obecnym liderze nie jest wcale pewne. Trudno jest sobie wyobrazić scenariusz, w którym pan Duda będzie prezydentem państwa, a pan Kaczyński premierem, chociaż nie można go w tej chwili wykluczyć.

Pana Andrzeja Dudę niestety czeka jednak polityczne pole minowe, pozostawione przez niechlubnego poprzednika, jak również konieczność ułożenia relacji z rządem koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. O ile ta druga kwestia jest możliwa do wyobrażenia, to pierwsza niestety nie cieszy, głównie dlatego ponieważ tutaj kłania się zabagniona i przegrana na całej długości para-polityka wschodnia, totalnie popsuta przez ten (i poprzedni) rząd, a bezrefleksyjnie kwitowana przez odchodzącego już prezydenta. Właśnie polityka wschodnia będzie pierwszym punktem prawdziwego sprawdzianu dla prezydenta Dudy w starciu z rządem, który będzie zobligowany teraz liczyć się z możliwością odmiennego zdania prezydenta. Andrzej Duda stoi przed szansą przerwania tej chorej, złej, poronionej i wrogiej polskim interesom państwowym i narodowym polityki wschodniej, która sprowadziła zagrożenie na kraj. Być może jest tutaj szansa na wszczęcie procedury przed Trybunałem Stanu wobec niektórych najbardziej winnych politycznie osób.

Zastanawiające jest to, w jaki sposób pan Duda będzie chciał rozegrać kwestię emerytalną. Jego obietnice wyborcze są jednoznaczne, stanowisko Trybunału Konstytucyjnego dokładnie przeciwne, być może, więc skończy się na status quo z tą opcją, że społeczeństwo dostanie prawo wyboru opcji wcześniejszej na zasadach fakultatywnych – to rzeczywiście byłoby dobre rozwiązanie.

Z pewnością kwestię emerytalną obóz prawicowy może pociągnąć na wybory parlamentarne. Dobre rozegranie tego tematu, jako odczarowywanie rządów Platformy Obywatelskiej to recepta na sukces wyborczy. Wystarczy tylko mówić o tym, co chcą usłyszeć ludzie, a nie o problemach mniejszości lub sztucznym kreowaniu wsparcia dla choroby, na którą się nie umiera w czasie, gdy tysiące ludzi cierpią z braku leków na choroby rzadkie.

Pan Andrzej Duda jest szansą dla Polski na zmianę relacji, poprzez zasypanie tych przerażających podziałów pomiędzy obozami politycznymi. Pan Andrzej Duda jest szansą dla Polski na normalizację stosunków w zakresie polityki zagranicznej na Wschodzie. Pan Andrzej Duda obejmie urząd Prezydenta RP w czwartek 6 sierpnia 2015 roku przed Zgromadzeniem Narodowym. To będzie już, a przynajmniej powinien być – ostry start kampanii wyborczej do parlamentu.

Zwycięzcy należą się serdeczne gratulacje, to wielki sukces osobisty pana Andrzeja Dudy, który na pewno będzie bardzo dobrym prezydentem Polski. Pewne obawy jednak pozostają, jeżeli chodzi o możliwe otoczenie polityczne, ale to się dopiero okaże.  Na dzisiaj pan Duda będzie prezydentem największej nadziei Polaków na ZMIANĘ od wielu lat. Jeżeli będzie dobrym prezydentem i tych nadziei nie zawiedzie, to życzmy mu dwóch kadencji. Już pokazał, że coś co miało być dla niego nieosiągalne, okazało się dla niego możliwe. Polska potrzebuje takich ludzi!

13 myśli na temat “Andrzej Duda prezydent elekt Rzeczpospolitej Polskiej

 • 25 maja 2015 o 06:01
  Permalink

  Andrzej Duda zmusi PO do działania, a że Komorowski przegrał? Kto to był Komorowski?

  Odpowiedz
 • 25 maja 2015 o 08:39
  Permalink

  Możecie sobie wychwalać Dudę pod niebiosa, ale na waszym miejscu zacząłbym się pakować, jeszcze możecie wyjechać.

  Odpowiedz
 • 25 maja 2015 o 08:54
  Permalink

  Porzućcie wszelkie nadzieje…Wy którzy…na “coś” ,
  (na zmiany) liczycie!

  Odpowiedz
 • 25 maja 2015 o 09:50
  Permalink

  Wierny czytelniku, przecierz granice są otwarte na co czekasz. Polacy byliby szczęśliwi gdy byś jeszcze ze sobą zabrał co najmniej kilkunastu swoich towarzyszy. Zwłaszcza tych, którzy w ostatnim czasie wspierali przegranego Komorowskiego. Polacy pokazali, że mają swój rozum i nie posłuchali tych “wielkich” z bożej łaski ludzi.
  Gratulacje dla Prezydenta Andrzeja DUDY!!!

  Odpowiedz
 • 25 maja 2015 o 09:53
  Permalink

  Na bezrybiu i rak rybą,Polacy już raz wybierali Tymińskiego a teraz o mało co Kukiza.Powodzenia.

  Odpowiedz
 • 25 maja 2015 o 10:16
  Permalink

  poliktyki wschodniej
  sie nie zmieni bo,dlatego ze Polska jest zakladnikiem polityki USA w sprawie Ukrainy
  bedzie to samo i dalej
  czyli kontynuacja i tyle.
  Bledy pana Komorowskiego.
  1,nie zmienil nic w umowach smieciowych
  2,wydluzyl wiek emerytalny.
  3.ustawa o odpadach
  smieci miejskie gdzie
  oplaty zwrosly o100 proc.
  3. poslal 6 cio latkow do szkoly.
  4,nie poniosl najnizszych emerytor
  4.zawile przepisy podatkowe
  5,nie zrownal wysokosc podatkow dla markietow ,powinni placic takie podatki jak polskie sklepy ,,spolem,,
  6,porazka w polityce wschodniej.

  Tak to nie mam zastrzezen,moglbyc
  na druga kadencje Pan
  Komorowski,niestety
  mial zlych doradcow.
  Dlatego ludzie poszli glosowac na Pana Dude.

  Odpowiedz
  • 26 maja 2015 o 03:02
   Permalink

   To wszystko , co przypisuje komentator”@jurek” prezydentowi (B.K.) jest dzielem sejmu i premuera rzadu ! Instytucja prezydenta w Polsce nie jest wyposazona w kompetencje ani do wydawania ustaw, ani do wydawanua dekretow, nawet prezydent nie ma kompetencji inicjatywy ustawodawczej ! Nie wiem dlaczego obywatele a takze OP sugeruje, ze prezydent to sam moze w/w ustawy ksztaltowac ??? W niedziele pisaly i mowily o tym min.: ARTE TV, DIE ZEIT, FAZ, FOCUS, BILD, SPIEGEL ONLINE, DIE WELT i inne..Mysle, ze na OP spoczywa obowiazek wyjasnienia tej kwestii, a nie coraz dalsze brniecie w blad ! Te wybory prezydenckie to barometr nastrojow politycznych ale nic, nic wiecej …to funkcja bez teki, bez kompetencji …reprezentacja i moralny autorytet ….nic wiecej …

   Odpowiedz
 • 25 maja 2015 o 23:42
  Permalink

  p,,,,,,,y portal, wypisuję się. Może Doda na prezydęta???!!!

  Odpowiedz
 • 26 maja 2015 o 09:21
  Permalink

  Włodku, chyba Polacy popełnili błąd, że nie wybrali Tymińskiego a tego …….., szkoda ja w tym czasie byłem w Gruzji a szkoda bo na pewno by wygrał Tymiński.

  Odpowiedz
 • 2 czerwca 2015 o 19:40
  Permalink

  WiTAM Panie prezydencie dlaczego Posłowie mają taką samą ulgę podatkową jak zwykły pracownik przecież krocie zarabiają, proszę o odpowiedz ,z poważaniem Grzegorz Janicki

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.