Amerykanie nie chcą być już dłużej frajerami to znaczy żandarmem świata (cz.1)

Ostatnie wypowiedzi pana Donalda Trumpa Prezydenta Stanów Zjednoczonych są jednoznaczne, Amerykanie nie chcą już być i wedle pana Prezydenta nie są już frajerami, ich kraj przestaje być tzw. żandarmem świata.

Sama retoryka pana Prezydenta Trumpa już chyba nikogo nie dziwi, najciekawsze jest to, że te słowa adresował przy okazji nagłych odwiedzin w Iraku z międzylądowaniem w drodze powrotnej w Niemczech. Jest to bardzo ważny sygnał dla świata, w tym dla NATO w kontekście jego ostatnich decyzji dotyczących wycofania się z Syrii. W praktyce możliwość utworzenia państwa kurdyjskiego zostaje poświęcona wraz z wycofaniem się amerykanów z Syrii i każdy się z tym zgodzi, zwłaszcza Turcja. Prawdopodobnie to była stawka, jakiej oczekiwała Ankara. Dla Amerykanów to w sumie żaden koszt, ponieważ żadnego sojuszu z Kurdami nie podpisywali, a jeżeli tylko Turcy będą z nimi walczyć w sposób względnie cywilizowany i nie będą tego pokazywać amerykańskie stacje telewizyjne, to w zasadzie nie będzie problemu. 

Powinniśmy z tej lekcji wyciągnąć wnioski. Właśnie w ten sposób Amerykanie traktują sojuszników, których wspierali przez lata i dzięki których poświęceniu pokonali zbrodnicze, terrorystyczne para-państwo. 

Na pewno tą lekcję bardzo bacznie obserwują Ukraińcy, a ściślej ukraińscy oligarchowie, dla których nadzieja na protekcję Ameryki była ostatnią i zarazem jedyną szansą na wzmocnienie swojej pozycji przetargowej wobec sztucznie wywołanego konfliktu w wojnie domowej oraz przy ciągłych próbach wmanewrowania Federacji Rosyjskiej do ich spraw wewnętrznych. Smutny los Kurdystanu, w świetle nowej wykładni amerykańskiej doktryny jest jednoznaczny i będzie powodem do pogłębionej refleksji dla bardzo wielu.

Na pewno także wielu mieszkańców Iraku, Serbii, Syrii, Jemenu, Somalii i wielu innych krajów (np. o Wietnamie czy Kubie nie wspominając) byłoby bardzo wdzięcznym Amerykanom, gdyby postanowili przestać być frajerami, czy też żandarmem świata np. 40 lat temu. Można nawet zaryzykować teorię, że świat z USA jako krajem nie dokonującym bezwzględnych, brutalnych i totalnych pacyfikacji, w tym zamachów stanu za pośrednictwem służb specjalnych (np. Iran, Chile i wiele innych) – byłby o wiele lepszym i bezpieczniejszym miejscem. 

Powód działań administracji pana Trumpa, oczywiście o ile to nie będzie pozoracja jest oczywisty. Oni nie mają pieniędzy na to, żeby przeciwstawić się chińskim i rosyjskim zdolnościom obronnym. Wspomniane dwa kraje, w tym zwłaszcza Rosja mają nad USA druzgoczącą przewagę w postaci broni wykorzystującej prędkości hipersoniczne. To zupełnie nowa jakość, zupełnie zmieniająca, wręcz redefiniująca współczesne pole walki na nowo. Amerykanie w tym zakresie są technologicznie daleko w tyle za tymi dwoma krajami, najnowsze technologie rosyjskie w tym zakresie (system „Awangard”), to nowy standard odniesienia dla świata pozwalający Federacji Rosyjskiej na skuteczną prewencję przed każdym atakiem. Amerykanie mają tego świadomość i chociaż są krajem bezwzględnie wiodącym w zakresie rozwoju technologicznego, muszą tą przepaść nadrobić. Przy ich potencjale potrzeba na to 5 do 7 lat i około 100-200 mld USD. Oczywiście szacunki są różne, zależą od łapczywości potężnych amerykańskich koncernów zbrojeniowych, które doskonale wiedzą, że mogą na tym zarobić olbrzymie pieniądze. 

Jednak te pieniądze trzeba na czymś oszczędzić, ponieważ amerykański budżet jest bardzo trudny. Trzeba mieć na uwadze fakt, że po raz kolejny tam właśnie przestaje funkcjonować administracja federalna, ponieważ różne piony ich władz nie były w stanie się dogadać co do przekierowania pieniędzy na jej funkcjonowanie. Źródłem problemu jest odmowa demokratów na finansowanie muru granicznego z Meksykiem. A pan Prezydent zobowiązał się wyborczo, że wybuduje mur na granicy z Meksykiem, tenże także będzie kosztował w zasadzie dowolną kwotę, a ponieważ będą go realizowali przedsiębiorcy z branży, w której pan Trump również prowadzi swoje biznesy, to jest zrozumiałe, że to na pewno będzie bardzo kosztowne. Na początek jest mowa o około 5 miliardach dolarów.

Amerykanie umieją doskonale liczyć pieniądze. Ich armia kosztuje bardzo dużo, a to że w tym kraju nie ma pomocy socjalnej, czy opieki medycznej – jest prostą konsekwencją posiadania kilkunastu lotniskowców, tysięcy samolotów i czołgów. Zawsze jest coś za coś, w tej chwili oni doskonale wiedzą, że muszą istotnie przemodelować gospodarkę i na pewno potrzebują realnych oszczędności. Nie będą oszczędzać na zakupach sprzętu, bo właśnie to jest potrzebne (badania i rozwój uzbrojenia i jego zakupy). Mogą oszczędzić na zagranicznej obecności, w rejonach świata, w których spowodowanie nowego rozdania, może pokazać jak bardzo byli potrzebni. 

Zapraszamy jutro na część 2 cyklu.

33 myśli na temat “Amerykanie nie chcą być już dłużej frajerami to znaczy żandarmem świata (cz.1)

 • 29 grudnia 2018 o 05:05
  Permalink

  on musi wybudować ten mur ponieważ miliony Amerykanów którzy na niego głosowali nie kumają w ogóle o co chodzi natomiast takie symbole jak mur działają na ich świadomość i chociaż to będzie absolutnie i zupełnie nieskuteczne to w ich mniemaniu jest to inwestycja poprawiająca bezpieczeństwo i czy się trumpowi podoba czy nie musi ją zrealizować a przy okazji rzeczywiście to się zgadza że zarobią jego kumple z branży budowlanej pamiętajcie o tym że to był wielki deweloper kupujący cały wieżowce hotele pola golfowe i tak zwane facilities za gigantyczne pieniądze więc Oni doskonale będą wiedzieli jak wyssać amerykański budżet nic dziwnego że demokraci nie chcą się podzielić tymi pieniędzmi z zapleczem finansowym trumpa. natomiast sam fakt że mają zamknięty rząd federalny i tak wiele ludzi żyje bez pensji jest po prostu kompromitujący dlatego kraju, nie wiem czy wiecie ale tam bardzo wiele osób ma nakaz świadczenia pracy bez wynagrodzenia ono zostanie mu wypłacone po czasie razem z odsetkami ale w tej chwili go nie dostaną naprawdę są dziwni.

  Odpowiedz
 • 29 grudnia 2018 o 05:34
  Permalink

  Ameryka się po prostu kończy w tej chwili liczy się tylko i wyłącznie Rosja Chiny Japonia Niemcy czy szerzej unia europejska jeżeli będzie się słuchać Niemiec natomiast Stany Zjednoczone są krajem schyłkowym w którym są olbrzymie problemy społeczne wręcz nierozwiązane cywilizacyjne które jest zadłużony na ponad 22 biliony dolarów i gdzie 1% najzamożniejszych posiada 80% całego majątku jak taki kraj może być normalny? Do tego nie mają nawet kultury tylko kicz….

  Odpowiedz
 • 29 grudnia 2018 o 09:19
  Permalink

  Ale są frajerzy którzy będą płacić za obecność amerykańskiego żandarma! A w samych Stanach ” demokratyczny kompleks wojskowo przemysłowy”raczej wykończy Trampa niż zrezygnuje z kasy i roli którą odgrywa w gospodarce USA i świata. Krakauer kolejny raz na wyżynie analizy.Gratulacje!

  Odpowiedz
 • 29 grudnia 2018 o 09:30
  Permalink

  Re.Cmyk Ten mur ma być nie po to ,żeby chronić południową granicę USA przed nielegalnymi imigrantami i przestępczością…tylko w celu zapobieżenia ucieczce obywateli amerykańskich z kraju w chwili wprowadzenia tam stanu wojennego…”Patriot Act”,obozy FEMA,NDAA…mówi wam to coś?

  Odpowiedz
 • 29 grudnia 2018 o 10:37
  Permalink

  Najlepszym, na krótką metę, rozwiązaniem dla USA jest nakładanie kontrybucji na swoich wasali. Niestety, ci najbardziej ulegli są biedni i niewiele da się z nich wydusić. Ci zamożniejsi, nadmiernie obciążeni, zaczną knuć, jak choćby Niemcy uchylający się od amerykańskiej reglamentacji na rynku gazu. W długim okresie należy spodziewać się że dociśnięty kontrybucjami zachód Europy będzie zabiegać o rozszerzenie Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych w kierunku Euroazjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych. Korea Południowa wykazuje tendencje do zjednoczenia z Północną. Tę ostatnią, pomimo amerykańskich sankcji, coraz silniej wspiera Rosja zainteresowana północno-koreańskimi zasobami surowcowymi. Tak więc w długiej perspektywie perspektywy finansowania sił zbrojnych z wojennych łupów wyglądają coraz bardziej mgliście. Jednocześnie pozycja polityczna kompleksu wojskowo-zbrojeniowego jest tak wysoka, że nie widać sił zdolnych do obniżenia jego finansowania. Zwiększanie obciążenia własnego społeczeństwa na rzecz wydatków wojenno-zbrojeniowych już wywołuje niewyobrażalne w Europie konsekwencje społeczne. Cóż więc pozostaje? Żeglować w kierunku “porządnej republiki” układającej sobie równoprawne stosunki z resztą świata, albo postawić wszystko na jedną kartę i posłać przeciw światu 10 000 ładunków nuklearnych.

  Odpowiedz
 • 29 grudnia 2018 o 11:17
  Permalink

  Optymistycznym akcentem sytuacji jest fakt sukscu nowej rakiety rosyjskiej “Avangard”. Jedyny argument, który może przemówić do rozumu liderom agresywnego mocarstwa. A właściwie liderom kompleksu militarno przemysłowego które rządzi nie tylko USA ale i światem W ich rękach prezydent pełni rolę figuranta i częściowo wykonawcę wojennych doktryn Brzezińskiego I Wolfowitza, których głównym celem jest zniszczenie Rosji. Imperium Rzymskie upadało przez dwa wieki. Jak długo będzie upadać najbardziej zbrodnicze w dziejach imperium USA nie wiadomo. Mają zbyt wiele nagrabionych bogactw, mają satelicko zależną Europę z Dudą na czele i ponad 1500 baz militarnych rozsianych po wszystkich zakątkach globu. Są niebezpieczni dla istnienia ludzkości.

  Odpowiedz
 • 29 grudnia 2018 o 13:51
  Permalink

  To jest tylko przesirodkowywanie sił i środków pod obronę totalną własnych interesów. Przegrali rewolucje arabskie, bo nie udało im się za ich pomocą stworzyć sił sfanatyzowanych religijnie islamistów zdolnych do rozbicia Rosji i w konsekwencji Chin. Zaczęło się w Czeczeni, (a wcześniej w Afganistanie kształcili fanatyków) która miała przyśpieszyć rozpad Rosji w połączeniu z upadkiem gospodarczym, a potem przyszedłby czas na Chiny.

  Niestety nie byłbym takim optymistą co do agonii tego agresora światowego i jego rzekomej rezygnacji z bycia żandarmem świata. Ta ewentualna agonia może potrwać i 100 lat, o ile coś się nie porąbie w unii euroazjatyckiej. Czeka nas jeszcze wiele problemów i możliwy upadek gospodarczy satelickiej Polski, jeżeli agresor zechce naszym kosztem ratować swoje imperium. Najważniejsze, aby Polacy byli mądrzy i nie dali się wciągnąć już w żadne wojny pod pretekstem szerzenia “demokracji”, bo upadek gospodarczy możemy jakoś przetrwać, a wojny nie przetrwamy.

  Jeżeli świadomość ludzi na świecie wrośnie, co do prawdziwej roli Anglosasów w niszczeniu świata, wtedy możemy stać się optymistami i oczekiwać, że świat stanie się lepszy. W przeciwnym wypadku nic się nie zmieni.

  Odpowiedz
 • 29 grudnia 2018 o 13:57
  Permalink

  Co będzie nikt nie wie . Trump był uważany przez analityków za “normalnego” . Stąd jego kłopoty . Natomiast SŁOWA o wycofaniu z Syrii są tylko słowami !

  Wszystkie doktryny USA – Trumana , Wolfowitza , Brzezińskiego , zakładają ROZWAŁKĘ Rosji . Więc rezygnacja z roli żandarma świata wydaje się “fejkowa” .

  Abyście zobaczyli czym jest współczesny matrix sterowany przez USA , posiadające WSZYSTKIE liczące się social media , udowodnię Wam na NAOCZNYM ( sam widziałem ) przykładzie ze świąteczną piosenką grupy Wham – Last Christmas , które to wykonanie posłałem tut. blogerom .

  Otóż wykonał ją też chór moskiewskiego garnizonu Gwardii Narodowej . Fajnie . Puścił to nawet Polsat i TVN . WOW !

  Wszystko byłoby OK , gdyby nie liczby wyświetleń . Sam widziałem w 1-szy dzień Świąt , KILKADZIESIĄT tysięcy wyświetleń !!! Wchodzę dziś i jest … 4492 ! Cud !!!

  Obejrzałem ponownie , i przyjmując , że byłem JEDYNYM oglądającym ( choć to absurd ) . powinno być 4493 . Proste k…a !
  A tu raptem …. 4490 !

  Nie wiem ile “licznik” teraz pokaże , ale radzę wstrzymać się z pochopnymi wnioskami co do roli USA . Kraj ten trzyma się TYLKO na głównej walucie rozliczeniowej świata , którą SAM produkuje w dowolnych ilościach i na potędze militarnej . Jak powiedział szczerze chyba Kissinger – na VI flocie ( mówił o Azji tylko ) .

  Pozdrowienia , zachowajcie czujność , i pokoju w 2019 roku .

  A to piosenka , abyście mogli sprawdzić “cuda na urną”
  https://www.youtube.com/watch?v=8xUD2TSJvcw

  Odpowiedz
 • 29 grudnia 2018 o 17:01
  Permalink

  @semperparatus…nie,mi te nazwy /obozow / FEMA, NDAA nic nie mowia…

  w Niemczech ma miejce bardza wybiorcza prezentacja wiadomosci oraz ich kamuflaz…uzyte w komentarzu powyzsze skroty wogole nie sa mi w tej formie znane, prosilabym chociaz o krotkie rozwiniecie /opis, informacje,ewentualnie rozpisanie tych skrotow /

  Odpowiedz
 • 29 grudnia 2018 o 17:53
  Permalink

  Wszystko spinało się, do momentu, gdy amerykańskie koncerny wydobywcze płaciły podatki w kraju, finansując akcje militarne w zamian za zagwarantowanie dzieki nim, dostępu do zasobów krajów napadniętych.

  Niestety, w pewnym momencie płacić przestały, co spowodowało lukę finansowaną przez podatników.
  Na dodatek, inne cwaniaczki, przeniosły produkcję z kraju, do innych- tańszych pod względem kosztów pracy- jurysdykcji.

  Więc zamiast nadwyżki budżetowej, powstała luka którą trzeba było ze względu na brak wpływów podatkowych, zasypać kredytem i dodrukiem.

  Trump ratuje co może, wprowadzając nowy biznesplan, wbrew swemu otoczeniu…..
  Racjonalne działanie.

  Odpowiedz
 • 29 grudnia 2018 o 18:17
  Permalink

  Włodku , wiem w czym rzecz . O Rosji wcale , albo źle . Ja natomiast o czymś innym – jeśli taki BZDET jak oglądalność rosyjskiego chóru na YT jest fałszowany , to manewr z ewent. wycofaniem się z Syrii wcale nie musi być realnym / ważnym/ prawdziwym .

  W przeciwieństwie bowiem do filmiku na YT , za wszelkimi ekspedycjami USA stoi kompleks bankowo-zbrojeniowy . A to są już rzeczy idące w setki miliardów dolarów ( produkcja wojenna w USA i eksport ). A nic tak nie promuje eksportu jak kilka/kilkaset tysięcy “terrorystów” zabitych bronią eksportera .

  Odpowiedz
 • 29 grudnia 2018 o 18:27
  Permalink

  Co zaś do Syrii , to USA rzeczywiście są w impasie . Rosja posprzątała ISIS , za co Europa powinna ją całować po rękach , bo ustała rzeka uchodźców z Syrii . Tzw. koalicja państw zachodnich bawiła się z ISIS od 2011 r. powodując same nieszczęścia – głównie rozrost ISIS , rozbijanie niewinnego kraju i exodus do Europy .

  Trump kombinuje mądrze . Musiałby bowiem “nawieźć” do Syrii nowych terrorystów .

  Oby to wszystko , nie obróciło się na eskalację np. konfliktu ukraińskiego !

  Odpowiedz
 • 29 grudnia 2018 o 18:28
  Permalink

  Co zaś do Syrii , to USA rzeczywiście są w impasie . Rosja posprzątała ISIS , za co Europa powinna ją całować po rękach , bo ustała rzeka uchodźców z Syrii . Tzw. koalicja państw zachodnich bawiła się z ISIS od 2011 r. powodując same nieszczęścia – głównie rozrost ISIS , rozbijanie niewinnego kraju i exodus do Europy .

  Trump kombinuje mądrze . Musiałby bowiem “nawieźć” do Syrii nowych terrorystów .

  Oby to wszystko , nie obróciło się na eskalację np. konfliktu ukraińskiego !

  Odpowiedz
 • 29 grudnia 2018 o 18:29
  Permalink

  Jest trudno cokolwiek twierdzic czy przypuszczac, gdyz podawane nam wiadomosci i opinie sa wiecej niz wybiorcze, sa przekazywane ze specyficznym komentarzem sterowanych przez koncerny i lobbyistow, zreszta majacych w jednym i tym samym kraju sprzeczne interesy do tego nakladaja sie fenomeny grup z tych rozmaitych mediow socjalnych i paru milionow roznych rozmaitych blokow /gazet publikujacych w internecie, to swoiste mrowisko…np.Trump bez watpienia ma glowne media w swojej ojczyznie wiecej niz przeciwko sobie…i tak np.taka gazeta jak “New Jork Times” to wrecz przez “robienie” Trumpowi zaplanowanych dokladnie i z premedytacja skandali i wywolana wojna pomiedzy Clintonowa i Trumpem ratowala wlasny pleite i wewnetrzne skandale, toz to funta klakow nie warte…moim zdaniem Trump musi sie uzerac ze wszystkimi dookola,gdyz te koncerny ( zbrojeniowo-wojenny przede wszystkim i tysiace innych ) nie pojmuja, ze rola “zandarma” sie skonczyla i ze jest absolutna koniecznosc zajecia sie cala podupadla infrastruktura w stanach, kaputte drogi i mosty i brak dostepu do sluzby zdrowia i…i..ale prze wszystkim Trump chce cofnac globalizacje poprzez tzw.izolacjonizm, gdyz globalizacja doprowadzila do masowego bezrobocia i “nadprodukcji” niesamowitego bogactwa przy pauperyzacji milionow ludzi …takie widzenie swiata i poczynione przez niego “diagnoza” wywoluje zgorszenie i nienawisc polaczonego z jego niekonwecjonalnoscia, gdyz tylko ona zezwala na nowe horyzonty…wiekszosc nie rozumie tego fenomenu i ciagle mysli,ze system globalizmu jest jedynie mozliwy,choc np. cos 30 lat temu nikt nie wiedzial, co to jest….Byly znany polityk niemiecki,ex-burmistrz Hamburga Klaus von Donany powiedzial, ze zjawiska ( katasrofalny deficyt exportowy i wszystko inne …)z Usa trafiaja cos ok.10 lat pozniej do Niemiec a stad do calej Europy i tak to na kontynencie europejskim w dalszym ciagu panuje niezachamowana wiara w sukces globalizmu i neoliberalizmu pidczas gdy Trump widzi konirc tego systemu…
  ****
  Komentator@wierny_czytelnik pisze, ze licza sie tylko Rosja, Chiny,Japonia i Niemcy…no niech sie komentator nie przeliczy…w Chinach moze byc ponownie rewolucja kulturalna, gdyz miliardowa liczba robotnikow pracujacych jak niewolnicy byka pozbawiona wszelakich praw obywatelskich i pracowniczych a obecnie wzrisla uch swiadomosc klasowa i zaczynaja domagac sie oni swouch praw, takze normalnej zaplaty za prace oraz straszliwie zanieczyszczone srodowisko zmusza ich do zahamowania swojego rozwoju, gdyz bez masek nie moga oddychsc…takze nawet nizsze masy widza, ze polityka 1 dziecka byla konieczna, gdyz nie mozna miliardiw ludzi wyzywic i dac im prace….w Chinach beda duze zmiany nawet natury rewolucyjnej….Rosja rozwija sie isrozniej i jest przez to stabilna ale Japonia, ktora sie ponownie zmilitaryziwala…moze byc tak, ze zmiany w Chinach ponownue uczynia Japonie zaczepna,ona ma wiejszy deficyt budzetowy niz Usa tylko oni “we wlasnym obiegu gospodarczym” ze swoja specyficzna kultura sie trzymaja ale krok po kroku wypowiadaja lub lamia wszystkie porozumuenia miedzynarodowe, ktore Japonie “trzymaly za morde “,Japonia sa tym w Azji czym Niemcy w Europie , panstwem wojennym zwanym w Mitologii klasycznej “panstwrm Mirmidonow”……

  W Niemczech,we Francji,we Wloszech i w Belgii,Portugalii,w Hiszpani takze w W.Brytanii z uwagi glownie na wypaczenia neoliberalizmu az gotuje sie od konfiktow, jak ciasto drozdzowe moze sie to wkrotce “wylac z misy”…,co ma juz miejsce z rewolucja “zoltych kamizelek” we Francji. …

  Niemcy nigdy nie rozwiazuja swoich problemow, Niemcy zawsze robia wojne…Przed cos 3 dniami opublikowano raport “Rady Spraw Socjalnych” ONZ ,opisujacych katastrofalna nedze i nieludzka poniewierke glownie ludzi starszych i samotnie wychowujacych dzieci rodzicow… podkreslano,ze niemiecki rzad nic w tej kwestii nie robi i to juz od bardzo dawna, choc musialby natychmiast podniesc uposazenia ludzi dotknietych nedza..natychmiast !!! i przestac karac i szantazowac ludzi bezrobotnych zarejestrowanych w Urzedach Pracy,ktorym tutejsze wladze “daja popalic”…” stad tylko maly kroczek do wojny…
  A jak tylko w jednym panstwie UE wybuchna rozruchy to sie rozniesie po koleji wszedzie, gdyz neoliberalne koncerny tyjace w hermetycznym swiecie nie widza lub widziec nie chca jak ludzie musza zyc i jak ta fermentacja moze wyeksplodowac…

  Odpowiedz
 • 29 grudnia 2018 o 18:55
  Permalink

  Pytanie: Czy rzeczywiście Stany nie chcą już być “żandarmem świata”?
  Odpowiedz: Można to tak nazwać. Obserwujemy gruntowne zmiany w polityce zagranicznej i gospodarczej Stanów pod przywództwem nowego prezydenta. To przekłada się na to, co się dzieje i będzie działo na świeci

  Pytanie: Czy będzie więcej prawdziwych wojen, sankcji oraz dodatkowych ceł na produkty sprowadzane do Stanów?

  Odpowiedz: Przeciwnie. I jedno, i drugie, i trzecie nie pomaga prezydentowi w sposób widoczny w uzyskaniu wymarzonych celów.

  Pytanie: Dlaczego myślisz, że spada zagrożenie powstania nowych wojen na dużą skalę?
  Odpowiedz: Wydaje się, że ktoś udostępnił wielu państwom broń, która może nie pozwoli im na wygranie konfliktów, ale może przynieść znaczny uszczerbek państwu, które będzie próbowało je zaatakować.

  Pytanie: Czy masz uzasadnienie tej tezy?
  Odpowiedz: Gdyby Irak, Jugosławia czy Libia posiadały dzisiaj dostępną obronę przeciwlotniczą i rakiety krótkiego zasiegu, to wojen może by nie wygrały, ale ich przebieg by był zupełnie inny. Jest również bardzo prawdopodobne, że uzbrojenie tego typu zapobiegło by wybuchowi tych wojen.

  Z jakiegoś “powodu” nikt już nie mówi o możliwym ataku na Korę Północną. Według powiedzenia, może nie opłacała sie skórka za wyprawkę. Można “skarcić” Koreę, ale to może okazać się bardzo kosztowne.

  Podobnie było z próbą zaatakowania malutkiej enklawy Kurdów przez drugą w NATO armię turecką w północnej Syrii. Okazało sie, że chcieć nie okazało się móc.

  Pytanie: Jaka będzie polityka Stanów na Bliskim Wschodzie?
  Odpowiedz: Prezydent Stanów traci zainteresowanie Bliskim Wschodem.

  Pytanie: Czy obszary roponośne przestaje mieć strategiczne znaczenie?
  Odpowiedz: Dzisiaj Stany są w stanie zabezpieczyć dostawy ropy z własnych zasobów. Dlatego Bliski Wschód traci znaczenie strategiczne. Stany będą zainteresowane Bliskim Wschodem ponieważ jest to wielki odbiorca ich sprzętu wojskowego.

  Pytanie: A co z Europą?
  Odpowiedz: Wydaje się, że prezydent Stanów również powoli traci zainteresowanie Europą.

  Pytanie: Czy zmiana orientacji może spowodować zmiany na naszym kontynencie?

  Odpowiedz: Tak. Tyle, że to nie jest nic nowego. Przed słynnym resetem prezydenta Obamy, zainteresowanie Stanów Europą było znacznie mniejsze niż obecnie. Europa handlowała z Rosją, niezbyt pochlebnie wyrażała się o wojnie Stanów z Irakiem, oszczędzała na “zbrojeniach”, namawiała na zniesienie sankcji na Iran, a nadwyżkę finansową lokowała głównie w przemyśle cywilnym. Francja nawet chciała sprzedawać Rosji okręty wojenne.

  Pytanie: Jakie mogą być “naoczne” konsekwencje “nowej” polityki Stanów względem Europy?
  Odpowiedz: Prezydent Stanów może przekazać Europie informację, że problemy Europy to nasze problemy, problemy mieszkańców państw europejskich. I, że to my musimy wziąć w swoje ręce rozwiazywanie tych problemów.

  Pytanie: Czy to mogą myć duże “problemy”?
  Odpowiedz: To może być cackiem duży pakiet bardzo złożonych i kosztownych “problemów”. Europa może stanąć przed wyzwaniem samodzielnego rozwiązywania konfliktów poczynając od konfliktu miedzy Ukrainą i Rosją, a kończąc na konflikcie ruchu “żółtych kamizelek” z prezydentem Francji.
  Całkiem możliwe, że Europa będzie musiała zaangażować się w zakończenie konfliktu w Syrii aby zaoszczędzić na kosztach utrzymania w Turcji obozów dla uchodźców z Syrii.

  Pytanie: Czy dotychczasowa polityka nakładania sankcji będzie utrzymana?
  Odpowiedz: Po kilku latach stosowania sankcji można je podsumować powiedzeniem, że mały Jasio, na złość mamie odmroził sobie uszy.

  Nie ma najmniejszych wątpliwości, ze sankcje obniżają stopę życiową Rosjan i spowalniają jej rozwój gospodarczy, ale nie widać aby miały jakikolwiek wpływ na modernizacje i rozwój ich potencjału wojskowego. Przeciwnie, można odnieść wrażenie, że sankcje przyspieszyły “pęd” Rosji do odzyskania pozycji supermocarstwa.

  Sankcje również nie pomogły państwom unijnym w przezwyciężeniu ich różnorodnych kłopotów.

  Pytanie: Czy zapowiedziane wycofanie wojsk amerykańskich z Syrii przybliży zakończenie tam konfliktu wojskowego?
  Odpowiedz: Teraz, w północnej Syrii, na przeciwko sobie staną dwaj “gracze”. Z jednej strony Turcja, z drugiej strony Kurdowie i Syryjska Amia Wyzwoleńcza.

  Pytanie: Dogadają się?
  Odpowiedz: Na dwoje babcia wróżyła. Można podejrzewać, że wszyscy tam są już w posiadaniu bardzo nowoczesnego uzbrojenia. Może się dogadają, a może to jest bomba z opóźnionym zapalnikiem.

  Pytanie: A jak okaże się, że o bomba z opóźnionym zapalnikiem?
  Odpowiedz: To Europa może żałować ochłodzenia relacji ze Stanami. Poniewż część potencjalnych kosztów konfliktu spadnie na jej barki.

  Odpowiedz
 • 29 grudnia 2018 o 19:08
  Permalink

  To znaczy, ze szykują się do wojny z Chinami. Ich prawdziwym celem jest podporządkowanie sobie tego kraju. Wszelkimi metodami.

  Odpowiedz
 • 29 grudnia 2018 o 20:32
  Permalink

  Mikołaj! Doskonałe! Wspaniałe dopełnienie doskonałego artykułu. Może prześlij to do redakcji żeby opublikowali jako felieton ?

  Odpowiedz
 • 29 grudnia 2018 o 22:03
  Permalink

  @fly. Jest to nieco nieco przestarzały punkt widzenia, w wykonaniu
  “jakiegoś” Justin Raimondo.
  Problem w tym że wybory wygrać miała neokomunistka – trockistka
  Hilarzyca, neocony żydowskie już ‘grzały czołgi na Rosję’ a tu masz
  babo placek wygrał jakiś Trump, też zresztą syjonista. Nowi Komuniści
  (tak umownie nazywam, tych co wywołują “permanentne rewolucje” zresztą jest to niedalekie od stanu faktycznego) tymczasem w czarnej doopie, paka wielkiej wojny
  nie będzie – dobre i to… wszak, przezornego Pan Bóg strzeże i TE 30 machów, to nie w kaszę dmuchał!

  http://www.pogonowski.com/tekst_print.php?textid=74

  http://www.pogonowski.com/display_pl.php?textid=247

  http://www.pogonowski.com/display_pl.php?textid=618

  Odpowiedz
 • 30 grudnia 2018 o 00:56
  Permalink

  Co za blf, USA nie maja siły na rosyjska armię. Ludzie, bydle w postaci autora kłamie, USA pkb – 19 miliardów dol. Rosja jakieś 2 miliardy, mniej niz Korea Południowa. Jaczejka ruska nadaje… Może napiszce coś dobrego o kkkkkkk kozłowskiej i aaaaaas kramku. T tu własiwe na to miejsce….

  Odpowiedz
 • 30 grudnia 2018 o 10:16
  Permalink

  Klips,coś mi tu śmierdzi ale “jaczejką” neobanderowską!A pamiętasz PKB hitlerowskich Niemiec i ZSRR,i czym to się skończyło? A jak sytuacja na Ukrainie, PKB wzrasta? Wzrasta ale majątek Króla Czekolady!

  SZANOWNY PANIE DODAM OD SIEBIE ŻE SŁODYCZE TEGO PANA SĄ BARDZO DOBRE, NIE WIEM CZY ZDROWE BO SIĘ NIE ZNAM NA SKŁADNIKACH ALE MIAŁEM PRZYWIEZIONY PAKUNEK TAKICH PREZENTÓW – WSZYSTKO DOSKONAŁE. POZDRAWIAM WEB. J.

  Odpowiedz
 • 30 grudnia 2018 o 11:13
  Permalink

  P.Józefie on zarabia na “wojnie” nie na czekoladkach.Jego interes to Ukraina którą Zachód “wspomaga”w postaci kredytów które trzeba będzie oddać nie w postaci może i smacznych czekoladek. Ostatnia transza MFW poszła na spłatę odsetek Banku Światowego.

  Odpowiedz
 • 30 grudnia 2018 o 11:26
  Permalink

  to jakiś ruski Krakauer napisał ten tekst, okazuje się że Ukraina chce wmaneworować : cyt” wobec sztucznie wywołanego konfliktu w wojnie domowej oraz przy ciągłych próbach wmanewrowania Federacji Rosyjskiej do ich spraw wewnętrznych.
  Okazuje się też że: cyt. “Rosja mają nad USA druzgoczącą przewagę w postaci broni wykorzystującej prędkości hipersoniczne.”
  Padnę ze smiechu ! :O

  Odpowiedz
 • 30 grudnia 2018 o 12:50
  Permalink

  Pod koniec roku rusofobiczne trole zaktywizowały swoją obecność na łamach O.P!Daremne żale, próżny trud.Rzeczywistość nie zmienicie!

  DROGI WŁODKU SERDECZNIE ZAPRASZAMY KAŻDEGO W TYM TAKŻE I OSOBY, KTÓRE MAJĄ INNE POGLĄDY. POZDRAWIAM SERDECZNIE WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
 • 30 grudnia 2018 o 14:18
  Permalink

  Jacek jesteś czytelnikiem gazety polskiej czy wybiórczej? Może parówek w rodzaju na temat lub niemieckich brukowców ?

  Odpowiedz
 • 30 grudnia 2018 o 14:46
  Permalink

  @Jacek. Już widzę jak leżysz, kwiczysz i robisz pod siebie, co zresztą widać, słychać i “czuć”… z powodu totalnej niemożności, pozostaje wam jeno żałośnie skomleć – ‘sekciarze dniprowscy”… У РФ появился новый вид вооружения – система “Авангард”, которую невозможно перехватить – Россия 24
  https://www.youtube.com/watch?v=wGXFIkHhNy8&t=114s

  “Jak widzisz – Rosija łut’sze, wsiech” – przygotuję ci za chwilę, specjalną oprawę muzyczną.

  Odpowiedz
 • 30 grudnia 2018 o 16:13
  Permalink

  Krzyku ja bym mu puścił znaną czastuszke “Wsio sjeli,wypili,samowar na h… nadjeli i wragow wyjeb..”.Pytanie czy oprócz języka nienawiści, zna język Puszkina i rosyjskiej duszy? Pozdro.!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.