Soft Power

Amerykanie jawnie wspierają główne narzędzie swojego medialnego wpływu na Polskę i Polaków

 Pani Heather Nauert – rzecznik Departamentu Stanu USA na jednej ze swoich ostatnich konferencji, czy może briefingu powiedziała wiele słów o Polsce. Dowiedzieliśmy się, że jesteśmy bliskim sojusznikiem, ale mamy problemy z rozumieniem demokracji. Wedle słów pani rzecznik Stany Zjednoczone bacznie przyglądają się temu, co się dzieje w Polsce w zakresie spraw legislacyjnych związanych z sądownictwem i innym procesom. Na kanwie spraw polskich pani rzecznik skomentowała decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – nałożenie kary grzywny na jedną z amerykańskich stacji telewizyjnych w Polsce za rzekomo niesolidne relacjonowanie wydarzeń z grudnia ubiegłego roku. Chodziło o transmisje protestów pod Sejmem. Dokładnie pani rzecznik określiła to jako „stronnicze relacjonowanie demonstracji”. Co więcej pani rzecznik przywołała fakt, że wiele osób w USA widziało te demonstracje – retransmitowane i opublikowane także w zachodnich mediach. Pani rzecznik podsumowała swoje wystąpienie stwierdzeniem, że wolne i niezależne media są jednym z głównych filarów państwa demokratycznego, którym Polska z całą pewnością jest. Decyzja KRRiT podkopuje i ingeruje w wolność mediów w Polsce, kraju, który jest bliskim sojusznikiem USA i demokratycznym partnerem. Dodała, że obserwują to uważnie.

Można to podsumować w ten sposób – będąc zarazem w wielkim szoku – że nawet w najciemniejszych czasach stalinizmu, kiedy dużą część aparatu władzy stanowili ludzie z ZSRR, nikt w Moskwie nie zdobył się na tak jawną, bezpośrednią i po prostu skandaliczną ingerencje w sprawy wewnętrzne Polski. Zwasalizowanie naszego kraju wobec USA wielokrotnie przekracza to, jak byliśmy poddani pod władzę imperium Józefa Stalina. To naprawdę fenomen, to jest po prostu niemożliwe, żeby oni tak bardzo nie rozumieli nawet finezji dyplomatycznej!

Pani Nauert jest jest doskonale wykształconym, doświadczonym i niezwykle inteligentnym specem od marketingu politycznego i prawdopodobnie etatowym pracownikiem amerykańskich służb specjalnych. Wcześniej pracowała w Fox News. To osoba o naprawdę wybitnych kompetencjach, na pewno prowadzona w specjalnych ramach – jej wystąpienia przygotowuje sztab ludzi, całe działy analityków, są one zatwierdzane, szefowie widzą i akceptują notatki itd. Dlatego NIGDY nie uwierzymy w to, że powiedziała to od siebie sama, bo tak uważa. To bardzo ważny sygnał będący ostrzeżeniem dla rządzących w Polsce. Właśnie tak to trzeba odbierać, to sygnał nadany jawnym kanałem dla naszych władz. Tak, żeby nie mogli powiedzieć, że nie dotarło. To fenomen w relacjach międzynarodowych. Amerykanie są przyzwyczajeni traktować nas jako swoją kolonię, że bez zmrużenia oka pozwalają sobie na takie słowa.

Szokuje zarazem ta obrona pewnej amerykańskiej stacji telewizyjnej (koncernu medialnego) działającego w Polsce. W sumie to dobrze, że Amerykanie jawnie wspierają główne narzędzie swojego medialnego wpływu na Polskę i Polaków. Grają w otwarte karty. Niczego nie udają. Jest jednak czymś niesłychanym, że rząd Stanów Zjednoczonych – pan Prezydent Trump (bo tego pana ta pani reprezentuje), zajmuje się biznesem jednego ze swoich inwestorów w Polsce.

Abstrahujemy w ogóle od nałożonej grzywny, głęboko nie zgadzamy się w ogóle z istnieniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, tego podmiotu w ogóle nie powinno być. Należy ten twór usunąć z Konstytucji i bezwzględnie wymazać z naszego systemu mediów. Albo mamy wolne media, albo regulowane. Nie da się tego inaczej rozumieć. Jednak jeżeli już takie ciało istnieje, co więcej ma tradycję działania, to do póki nie będzie zlikwidowane – należy je szanować – ponieważ szanujemy własne państwo jako wartość najwyższą! Oznacza to, że decyzję – jak ma uzasadnienie – należy traktować poważnie. W tym przypadku rzeczywiście były pewne podstawy do relacji pewnej stacji, która relacjonowała zeszłoroczne wydarzenia w sposób w pewnym sensie tendencyjny. Z treścią uzasadnienia pod tytułem “Uzasadnienie kary dla TVN 24” z 13.12.2017r., na stronie internetowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji [tutaj]. My zacytujemy dwa najciekawsze fragmenty poniżej, bez komentarza – ponieważ warto to przeczytać w całości, do czego zachęcamy – po prostu to jest bardzo dobrze napisane, w sposób który jest uprawniony. To znaczy, takie postrzeganie zagadnienia jest logicznie uzasadnione z punktu widzenia jaki tam przyjęto, podziw budzi uzasadnienie na tle obowiązujących przepisów i orzecznictwa, osoba która to pisała ma dużą wiedzę. My mamy mniejszą, więc nie wypada komentować. Fragmenty poniżej podtytułów, są cytatami, a podtytuły to sygnalizacja kontekstu ze strony naszej redakcji, reszta jak w w ww. źródle:

Fragment 1 – dotyczący hipotetycznej możliwości narażenia bezpieczeństwa publicznego:

“Dziennikarze TVN 24 relacjonując przebieg demonstracji pod Sejmem RP powinni poinformować widzów o rozwiązaniu zgromadzenia niezwłocznie po podjęciu takiej decyzji przez Policję. Wstrzymanie podania tej ważnej informacji należy uznać jako zachęcanie do dalszego łamania prawa. Stacja TVN24 o fakcie rozwiązania zgromadzenia przez Policję poinformowała po kilku godzinach, przy czym przywołanie przez nadawcę wypowiedzi lidera Komitetu Obrony Demokracji Mateusza Kijowskiego, w której zwrócił się do uczestników zgromadzenia z prośbą o rozejście się, nie wyczerpało obowiązku przekazania takiej informacji. Nadawca przekazał informację o rozwiązaniu zgromadzenia podczas wywiadu z rzecznikiem prasowym Komendy Stołecznej Policji asp. Mariuszem Mrozkiem o godz. 3.30 w nocy, czyli po ok. 8 godzinach protestu oraz po ok. 4 godzinach od decyzji o rozwiązaniu zgromadzenia. Pomijanie podczas relacjonowania ważnych wydarzeń społecznych tego rodzaju informacji, istotnych z punktu widzenia porządku i bezpieczeństwa publicznego, należy uznać za naruszenie zasad rzetelnego wykonywania zawodu dziennikarskiego poprzez zachęcanie do łamania prawa oraz kreowanie wydarzeń. (…).”

Fragment 2 – domniemana wyjątkowa niesolidność dziennikarska:

“(…) W relacjach prowadzonych na antenie TVN 24 nie poinformowano niezwłocznie o rozwiązaniu przez Policję zgromadzenia przed Sejmem RP, a ponadto ok. godz. 23:19 red. Jacek Żakowski w studiu telewizyjnym stwierdził:ten tłum rośnie, tam przed chwilą byłem około ósmej to było może ok. 1000 osób, teraz jest trzy cztery razy więcej cała czas jeszcze ta grupa pęcznieje (…) temperatura społeczna tam na miejscu też jest. Jest też grupa radykałów, którzy są bardziej radykalni niż ci zgromadzeni pod sceną (…) ten opór będzie rósł. Boję się, że to może być scenariusz typu ukraińskiego (…). W ten sposób budowano i utrwalano wśród widzów przekonanie o możliwym wprowadzeniu rozwiązań siłowych przez rządzących i porównywano tę możliwość z wydarzeniami w Kijowie. Ze strony dziennikarzy nie było reakcji. Budowanie poczucia zagrożenia nie może być uznane za obiektywny przekaz dziennikarski. Takie działanie należy uznać za próbę zaostrzenia sytuacji i wpływu na odbiorców pod hasłem obrony zagrożonych wartości demokratycznych. (…).”

Fragment 3 – o budowaniu atmosfery zagrożenia:

“(…) Budowanie atmosfery zagrożenia i w efekcie przedstawianie nieprawdziwego obrazu wydarzeń, a ponadto zachęcanie do udziału w zgromadzeniu, którego uczestnicy starali się zablokować wyjazd samochodów z członkami rządu oraz posłami z terenu Sejmu RP, stanowi naruszenie art. 18 ust. 3 ustawy o radiofonii i telewizji poprzez sprzyjanie zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwu. Jak podkreślił dr Krzysztof Wojciechowski „Sprzyjanie zachowaniom zagrażającym” to nie tylko zachęcanie, ale też oddziaływania pośrednie, będące wynikiem prezentowanych danych zachowań jako zasługujących na naśladowanie. Wynikiem tych zachowań nie musi być dokonane naruszenie (…) bezpieczeństwa (…). Wystarczy sprzyjanie ich zagrożeniom. (…) Biorąc pod uwagę naturę tego przepisu (…) należy uwzględnić charakter danej audycji (…), a zwłaszcza to (…), czy prezentowane postawy są uzasadnione zastosowanymi środkami wyrazu. Istotne jest też, jaki jest całościowy charakter audycji i jej wymowa z uwzględnieniem wszystkich elementów, w tym komentarzy, czy reakcji publiczności w studiu (…) (por. S. Piątek (red.) W. Dziomdziora, K. Wojciechowski Ustawa o radiofonii i telewizji. Komentarz, Warszawa 2015, str. 220).(…).” 

[Powyższa całość fragment 1,2,3 – kursywą (bez śródtytułów) pochodzie ze źródła jak wyżej, Źródło: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, komunikat: “Uzasadnienie kary dla TVN 24” z 13.12.2017r., “Uzasadnienie KRRiT dotyczące decyzji o nałożeniu kary pieniężnej na Spółkę TVN SA z siedzibą w Warszawie, na podstawie art. 53 ust. 1 w związku z art. 18 ust. 1 i 3 ustawy o radiofonii i telewizji, w wysokości 1 479 000 zł tj. około jednego promila przychodu nadawcy osiągniętego w 2016 roku.” – dział aktualności.]

Absolutnie jednak redakcje mediów nie powinny być za to karane. To samo w sobie jest poronione. Można zrozumieć, że takie ciało – publicznie napiętnuje dane medium i wyświetli argumentację na podstawie której dokonało negatywnej oceny, tak żeby każdy kto chce mógł się z tym zapoznać. Jednak nie powinno być mowy o żadnym karaniu. Ponieważ to jest forma cenzury. We wszystkich redakcjach teraz dwa razy się zastanowią, niż coś puszczą – ponieważ nikt nie chce rozmawiać z wydawcą na temat skąd wziąć 1,5 mln zł! To po prostu abstrakcja.

Chyba, że stwierdzimy – analogicznie jak Amerykanie potraktowali rosyjskie media w USA – jako zagranicznych agentów, my potraktujemy media z zagranicznym kapitałem jako zagranicznych agentów i to będzie miało swoje konsekwencje. Generalnie jesteśmy w nowej rzeczywistości. Nowa rzeczywistość zrodzi nową formułę podporządkowania i zwasalizowania Polski. Naprawdę tak to nie wyglądało w okresie najczarniejszej stalinowskiej nocy. 

Sytuacja w której Departament Stanu, – krytykuje decyzję konstytucyjnego organu zaprzyjaźnionego państwa, a tak się akurat składa że jest ona negatywna dla jednego z przedsiębiorstw będącego własnością kapitału amerykańskiego – jest co najmniej zastanawiająca. Więcej nie napiszemy, bo znowu będzie “news” że jesteśmy zdrajcami i szpiegami, a w wolnych chwilach dręczymy w redakcji małe chomiczki, nie wspominając już o webmasterze Józefie, który nieprawidłowo wyprowadza psa rasy Jamnik…

20 komentarzy

 1. Emeryt z Toporu

  Wbrew pozorom ich działanie tylko umocni PiS, bo każdy kto kuma minimum polityki widzi że to jest chryja!!!!!

 2. Oni tam w USA zrozumieli już, że mają do czynienia z Nadwiślańskim Macondo, czyli przeniesiono znane im klimaty Republik Bananowych do Europy Środkowej.

  Nie mają co prawda w Polsce United Fruit Company (sorry – taki mamy klimat!), ale za to mają amerykańską firmę medialną – TVN.

  Co to jest 1,5 mln zł kary dla takiego giganta?

  To jest NIC, ale chodzi o danie przykładu, że NIE WOLNO atakować amerykańskich finansowych interesów w Polsce, a kara byłaby dla nich stratą.

  Atakowanie przechowalni bananów United Fruit Company w Gwatemali, Haiti, Hondurasu – dawało pretekst do interwencji Marines i zmiany lokalnego rządu.

  Nas też to może spotkać, bo jednostki sojuszniczej Armii już w Polsce są.

  Dlatego spodziewam się zawieszenia tej kary i późniejszego jej zmniejszenia do kilku tysięcy złotych.

  Żeby polskie władze mogły wyjść z twarzą.

  Amen w Macondo.

 3. Tak to wygląda w kraju, gdzie 80% mediów jest z zachodu, własnością zachodniego kapitału współpracującego z CIA i NSA. Bo tak jest i mozna o tym gdzie ta dupencja ma mocodawców przeczytać np. na True Pundit i innych prawdziwie informacynych portalach z USA. Do póki nie wywalą z Polski zachodniego kapitału z mediów, takie rzeczy będą siędziały. Rzecznik Departamentu Stanu… zajmuje się telewizją w Polsce – masakra….

 4. To są przejaja. Naprawdę nawet za komuny tak nie było… Normalnie traktują nas jak pętaków, którym daje się trochę dolarów w pudełkach po butach. To dziedzictwo epoki Tuska. W tej chwili muszą się przyzwyczaić do innych standardów. Ale stopniowo, bo szokowo to nas zgniotą. A amerykańska telewizja powinna dostać karę, ma pan rację KRRITV nie jest potrzebna, ale jak jest to trzeba ją szanować – opinia jest napisana bardzo dobrze.

 5. Kaponier cesarski

  Bananowa Rzeczpospolita?

 6. Rum tum Tiger

  Trzeci cytowany fragment jest przygnębiający….

 7. Brakuje jeszcze BND upominającej się o Axela….

 8. Jak długo Polska będzie pozostawała użytecznym i uległym (nie spolegliwym, bo to znaczy coś zupełnie innego) narzędziem amerykańskiej polityki zagranicznej, władze USA będą miały w głębokim poważaniu polskie sprawy wewnętrzne. Z ich punktu widzenia Polska może być biedna lub bogata, sprawiedliwa lub nie, urządzona według monteskiuszowskiego modelu demokracji lub autokratyczna i brutalnie policyjna. Jednak z ich punktu widzenia ma być posłuszna i szanować interesy amerykańskich przedsiębiorców. Jednak polskie władze nakładając karę na TVN, naruszyły finansowy i prestiżowy interes amerykańskiego kapitału. Dostało więc polskie państwo słuszną (z amerykańskiego punktu widzenia) naganę. Zresztą wcale się im nie dziwię, bo kimże by dzisiaj byli ludzie sprawujący w Polsce wasalną władzę, gdyby nie zainwestowane w nich miliony amerykańskich dolarów. Gdyby nie amerykański lobbing na rzecz wcielenia Polski do UE i przyłączenia do unijnej kroplówki finansowej. Może moje słowa zabrzmią brutalnie, ale taka jest rzeczywistość. Amerykański przedsiębiorca chce być bowiem na bieżąco informowany co się w Polsce dzieje i czy jego interesy nie są tu zagrożone.

 9. Dokładnie, tak przebiega ‘transmisja” jak zaznaczono w nagłówku.
  Wniosek: ‘stare kiejkuty” (UBywatele) posiadają nadal możnego protektora – nie zostali skreśleni z listy ‘naszych sqrwysynów”…

 10. TVN w Polsce pełni tę samą rolę co Fox News w USA. Rolę destrukcji osobowości, propagandy, kłamstwa i prania mózgów. Nawiązuje do niej także TVP. I słusznie twierdzi Autor, że znajdujemy się pod cięższym butem niż w najgorszych czasach Stalina. A oni głośno pier…olą o wolności, niepodległości i ciemny lud w to wierzy.

 11. To kolejny temat zastępczy.Minęła kolejna rocznica Stanu Wojennego.Prezes porównał ten okres do hitlerowskiej okupacji i nie można tych słów zostawić bezkrytycznie!Rośnie nowe pokolenie które nie pamięta tych dni i na takie porównanie nie można się zgodzić jak i tworzenie z “Żołnierzy Wyklętych” bohaterów którzy przynieśli nam Wolność!

 12. Wieczorynko i wszyscy ci którzy lubią kawały.Ostatni z Konferencji Prezydenta Putina.Ojciec pyta syna.Gdzie mój historyczny bagnet?Zamieniłem go na zegarek.A wiesz co będzie jak będzie napad?Mnie zabiją,siostra będzie zgwałcona.A ty poinformujesz ich która godzina.

  • Włodku, dzięki za dowcip (świetny – aluzju poniała), uważam też, że odbiegnięcie od ponurej rzeczywistości jest na co dzień niezbędne. Cały czas staram się brać przykład z Wojaka Szwejka i tym sposobem żyje mi się łatwiej. Pozdro

   • Wieczorynko,podziękuj Wladymirowi,bo to on powiedział i jeszcze to “Lepiej karmić swoje wojska niż cudze”.W sprawie Smoleńska też przyłożył pisomatolkom kazał im dorosnąć.Mam nadzieję że całością wypowiedzi zajmie się Krakauer,zamiast TVN i Jerozolimą!

 13. Wiedziałem żeby dręczycie małe chomiczki…

 14. Dzisiejsza Ameryka to niewątpliwie kraj trzeciego świata rządzony przez potężną i bezwzględną oligarchię uzbrojoną po zęby i gotową na wszystko w celu utrzymania swej wewnętrznej i zewnętrznej dominacji. Oznaki nędzy widoczne są już na każdym kroku. Jako ilustrację prezentuję zdjęcia osiedli namiotowych, które to rosną jak grzyby po deszczu we wszystkich możliwych lokalizacjach tolerujących ten stan rzeczy. https://www.salon24.pl/u/ignacynowopolskiblog/829140,rozwazania-aktualne-na-progu-apokalipsy

 15. Grzegorz z Kotliny Kłodzkiej

  – Polski Rząd jeździ po instrukcje do USA,
  – Polski Rząd zakłada mycki i pali świece hanuki,
  – Polski Rząd nienawidzi Niemców i UE,
  – UE nienawidzi USA,
  – TVN jest USA,
  – TVN-u broni Rząd USA,
  – wiemy też, że w USA są odłamy, które nienawidzą swojego Rządu i Trumpa.

  Powstają więc pytania:

  1. Skoro nienawidzimy zachodniej Europy, a jesteśmy znanymi “psami” USA to dlaczego nakładamy kary na TVN, który wspiera Trump, a pod którego paskiem jesteśmy? Błąd w sztuce głupich ludzi naszego kraju? Czy może przemyślana polityka?

  2. W Polsce nurty antyrządowe reprezentują stacje komercyjne. Wiadomo jakie. To nie lepiej pogadać z Trumpem, który mógłby na dywanik wezwać Kaczyńskiego? Mógłby wówczas nakazać posłuszność opiniom wyrażanym w TVN (…i córek spółek tej stacji), realizować swoje chore trampowskie wizje siania strachu w całej Eurazji. W każdym razie byłoby łatwiej.

  Może my po prostu tak głupi jesteśmy, że jako wasal USA zrywamy się ze smyczy przez swoją głupotę. Nie zdziwiłoby mnie to, tym bardziej kiedy patrzyłem jak obecne ucho prezesa nachyla się nad biurkami broniąc mikrofonu przed innymi wściekłymi posłami. Takie wygibusy robiliśmy w podstawówce a pan S. ma w sobie jakiś infantylizm.

  Ogarnia to ktoś wszystko?

 16. Wielce to wszystko pogmatwane, i jak mówią – bez 1/2 litra nie rozbierzesz. Zwłaszcza że w jednej partii ‘sąsiadują” obok siebie równolegle, jak i w pozycji wertykalnej różne koterie, kliki, grupy wpływu, USA, Izraela, Ukrainy także Berlina i Brukseli, gdzie w tym
  galimatiasie miejsce dla Polski i Polaków, doprawdy nie wiem,
  może pozostało tylko na kartach ‘Pana Tadeusza”, w Epilogu… “Jedna już tylko jest kraina taka, W której jest trochę szczęścia dla Polaka, Kraj lat dziecinnych!
  Kończę “tom” nieco smutną i refleksyjną puentą……………

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.