Ameryka na rozdrożu

graf. red.Debaty pomiędzy kandydującymi w wyborach na stanowisko Prezydenta Stanów Zjednoczonych, dowodzą pewnej tezy Osamy bin Ladena, którą można przedstawić w sposób zobiektywizowany stwierdzeniem, że Ameryka swoje najlepsze lata ma już za sobą.

To, czego byliśmy świadkami to jakiś dziwny pokaz słabości, osób będących przedstawicielami amerykańskiej elity polityczno-biznesowej i intelektualnej, bo przecież za kandydatami stoją całe sztaby specjalistów z dyplomami najlepszych uczelni i olbrzymim doświadczeniem. Tak słabej kampanii wyborczej jeszcze nie było.

Przede wszystkim, Amerykanie zawsze głosowali „za kimś” i jego wizją zmian. Tak było jeszcze w przypadku kampanii wyborczej pana Obamy (Yes, We Can!). Wcześniej wielkich przedstawicieli tego dumnego narodu uskrzydlała polityka zagraniczna i inne ważne kwestie, wyraźnie pokazujące, że mamy do czynienia z wyborami przywódcy supermocarstwa.

Ta kampania, to głównie głosownie „przeciwko komuś”, negatywny przekaz, będący czymś normalnym w amerykańskich warunkach wyborczych, tym razem nabrał znaczenia fundamentalnego i to w stopniu, z jakim do tej pory chyba nie było to nigdy ćwiczone.

Skala ataku mediów głównego nurtu w USA i powiązanych z nimi szczekaczek na całym świecie jest szokująca. Ofiarą tych para-medialnych praktyk jest pan Donald Trump, człowiek absolutnie pokrzywdzony, a przez to przechodzący w antysystemową retorykę. Pan Trump, mówiąc o kwestii uznania wyniku wyborów, daje jasno do zrozumienia, że system nie potraktował go w sposób symetryczny, w stosunku do tego, jak została potraktowana faworyzowana przez media głównego nurtu kandydatka Demokratów. Przy czym nieuznanie wyniku wyborów, skomplikowałoby sytuację w Kongresie, do którego odbędą się również wybory. Republikanie nie mogą nie uznać przegranej pana Trumpa, a zarazem popierać zmianę w Kongresie.

W amerykańskim sposobie pojmowania sprawiedliwości, rozumowanie pana Trumpa jest zrozumiałe i bardzo, ale to naprawdę bardzo amerykańskie. Wyborcy Partii Republikańskiej, na pewno na długie lata będą pamiętać gorycz porażki, na rzecz, której przez tak długi okres czasu pracowały tak niezliczone media. To będzie miało olbrzymie znaczenie w postrzeganiu państwa, przez znaczną część amerykańskiego społeczeństwa. Oczywiście nie dojdzie natychmiast do powtórzenia się Wojny Secesyjnej, jednak grunt pod negację całego systemu, a przynajmniej jego wewnętrznej mechaniki będzie zasiany. Jaki on wyda plon, to już zobaczymy w niedalekiej przyszłości. Osób niezadowolonych z tego, jak wewnętrznie funkcjonują Stany Zjednoczone jest coraz więcej, w tej chwili do nich może dojść bardzo bogaty człowiek i liczna grupa jego politycznych zwolenników.

Pan Donald Trump może nie jest idealnym kandydatem na Prezydenta czegokolwiek, jednakże jest osobą z liczącymi się osiągnięciami na polu biznesu, a Amerykanie właśnie pieniądze uważają za najbardziej obiektywny miernik osobowego sukcesu. Tymczasem osiągnięcia pani Clinton są urzędnicze, kontrkandydat wytykał jej m.in., że nie przyczyniła się do tworzenia miejsc pracy w jej macierzystym okręgu wyborczym (New York). Oczywiście kontrkandydatka, nie pozostawała długo dłużna. Wymiana ciosów była na każdej debacie i poza nimi. Pani Clinton podupadła na zdrowiu, jednakże takie jest ryzyko w polityce na tym poziomie relacji. Polityka jest wyczerpująca i nic się na to nie da poradzić.

Z naszej perspektywy, jako państwa członkowskiego w konkurującym grupowaniu polityczno-gospodarczym, którego elita uwierzyła we własną narrację o rzekomo uprzywilejowanych Polski w stosunkach z USA – te wybory to szansa na zrzucenie przynajmniej w części jarzma tego uprzywilejowania i tych specjalnych stosunków. Przy czym, nikt nie mówi, że będzie łatwiej. Wręcz przeciwnie, nowy, antysystemowy Prezydent, może skomplikować relacje poprzez samą swoją obecność w systemie. Jednakże biorąc pod uwagę jego pozytywne i otwarte, a przede wszystkim wolne od medialnych stereotypów podejście do kwestii rosyjskiej, jest szansa na normalność, a to już jest bardzo wiele. Ponieważ nie ma niczego ważniejszego w naszym regionie Europy, niż likwidacja skutków jednobiegunowego świata, który zrodził się z zimnej wojny i obecnie przez nieudolne próby dominacji Ameryki zagraża naszemu bezpieczeństwu.

W uproszczeniu – miejmy nadzieję, że pan Trump skończy wojny pana Baracka Obamy, dodajmy laureata pokojowego Nobla! Ameryka jest na rozdrożu – przeszłość wyciąga swoje zgrabiałe łapska, nikt nie mówi, że pan Trump to przyszłość, ale to na pewno koniec przeszłości, tj. tej Ameryki, która nie widziała niczego złego w ludobójczym bombardowaniu Wietnamu, wojnie z Irakiem, czy też stymulowaniu różnych innych wydarzeń, w których można podejrzewać, po poprzednich wyczynach, że to Ameryka mogła być inicjatorem.

25 komentarzy do “Ameryka na rozdrożu

 • 21 października 2016 o 04:50
  Permalink

  Wybiorą Clintonową i to będzie koniec świata, wybiorą Trumpa też będą problemy

  Odpowiedz
 • 21 października 2016 o 05:34
  Permalink

  Ja bym przygotował się na czarny scenariusz po ewentualnej wygranej Schorowanej Starszej Pani …

  Odpowiedz
  • 21 października 2016 o 15:42
   Permalink

   @Inicjator
   W oficjalnych mediach w Niemczech podano krotko, ze w kraju starszej pani domagaja sie rozmaite srodowiska, by ona poddala sietestowi na to czy jest uzalezniona od przyjmowania narkotykow, bo o to ja podejrzana…. np.Kennedy byl uzalezniony batdbardzo mocno …
   Zaraz po III rundzie tego niby pojedynku miedzy nia a T. media niektore w Niemczech np.”arte”TV, “3sat”TV i inne, ze T. przekazaly opinie, ze T. jest wsciekly i ze mu podlozono “swinie” /zdradzaja go jego dotychczasowi przyjaciele i poplecznicy glownie z partii R. ze on tj.T.jest wsciekly i ze chce sam zalozozyc wlasna partie….
   Sama slyszalam podczas tejo III pojedynku TV, jak powiedzial T., ze jak ta “starsza pani” “wygra” wybory, to on tege nie uzna i cytuje wersje mediow niem. “…ich lasse sie schmorren” = ” ja bede ja prazyc jak w piekle lub dusic na wolnym ogniu, jak pieczen “, co zainterpretowano tu przez znawcow tematu tak, ze T.nie uzna wyborow i wylozy wtedy wszystkie dowody jej oszustw, przgotowan do wojny z Rosja, organizowanie, szkolenie ifinabsowanie tego panstwa islamskiego, jej uzaleznienie narkotyczne i apopleksje z 11 wrzesnia….tak ma tej kombinatorki dosyc i jego zryw ma charakter patriotyczny a nie kreacje wlasnej osoby jak to u niej na muejsce oraz chorobliwe wrecz chomikowanie funduszy z calego swiata na
   wojne z Rosja i wogole 3 WS….kobieta jest w transie narkotycznym…. takie tutaj kursuja wiadomosci….

   Odpowiedz
 • 21 października 2016 o 10:00
  Permalink

  Ameryka chce przetrwać. Ale nie chce przetrwać jako ktoś równy pomiędzy równymi. O nie! USA chcą przetrwać jako hegemon ludzkości, jako najwyższy władca planety, jako niezastąpiona nacja. Bo tylko to gwarantuje w Stanach dobrobyt i spokój społeczny, gdyż wyczerpały się surowce i pozostały tylko drukarnie dolarów.
  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/czy-rosja-uratuje-europe-2015-06

  Odpowiedz
  • 21 października 2016 o 11:29
   Permalink

   Jak wyczerpały się surowce jak Ameryka chce eksportować gaz do Europy. Nawet już to robi(dostawy do gazoportu w Hiszpanii). Wkrótce będzie to samo z ropą.

   Odpowiedz
 • 21 października 2016 o 10:04
  Permalink

  The American Dream Is Dead…
  Amerykański sen umarł, leży sobie martwy i powoli zapominamy, a nawet sami Amerykanie zapominają, jak to było kiedy dymiły fabryki „Motor City”, korporacje zatrudniały olbrzymie ilości ludzi do przeliczania na maszynach wymagających kart perforowanych, ich kraj latał w kosmos, a kredyt był na 5% dostępny po wzięciu jakiejkolwiek pracy.
  Klasa średnia właśnie w USA dogorywa, jej przyszłość jest w czarnych barwach, jeżeli w ogóle można mówić o przyszłości ludzi, których miejsca pracy wyeksportowano do Chin, a hipoteki sprzedano bankowcom w Zurichu lub Londynie.
  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=33844

  Odpowiedz
  • 21 października 2016 o 10:51
   Permalink

   Przebieg kampanii wyborczej jednoznacznie potwierdza,że USA iż Dead!Kogo pociągnie do grobu?Polska jedna z pierwszych w amerykańskim grobie!

   Odpowiedz
 • 21 października 2016 o 10:19
  Permalink

  Wzrost napięcia na froncie w Donbasie służyć ma jako pretekst do przedłużenia sankcji wobec Rosji, które już wg. Baer’a są dla niej bardzo uciążliwe. Czego dowodzić ma- niczym nie poparty fakt, że rosyjska gospodarka, której wielkość szacowana była na 1/8 gospodarki Stanów Zjednoczonych skurczyła się w ciągu ostatnich lat obowiązywania sankcji do 1/16 w odniesieniu do gospodarki USA.

  Znaczyłoby to, że albo w ciągu ostatnich lat gospodarka amerykańska tak bardzo dynamicznie przyśpieszyła, albo też, że gospodarka rosyjska skurczyła się o 50%.

  Niestety, ale jedna, ani też druga teza nie są prawdziwe.

  Bo w odniesieniu do amerykańskich osiągnięć gospodarczych nie odnotowano żadnego spektakularnego sukcesu, a informacje napływające z tego kraju mają wydźwięk negatywny, biorąc np. pod uwagę to, że tylko dzięki zwiększeniu o kolejny raz deficytu budżetowego w tym kraju pod koniec mijającego miesiąca udało się uniknąć jego bankructwa. Zaś zadłużenie Stanów Zjednoczonych przekroczyło w ten sposób poziom 20 bilionów dolarów.

  To z drugiej strony objawów głębokiej zapaści gospodarczej do jakiej miałyby doprowadzić sankcje nałożone na Rosję jakoś nadal nie widać.

  W tej chwili dług publiczny Stanów Zjednoczonych przekroczył o 102% PKB, zaś w Rosji wynosi on aż 17,92%.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/D%C5%82ug_publiczny_USA

  http://pl.tradingeconomics.com/united-states/government-debt-to-gdp

  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Dlug-USA-Japonia-przegonila-Chiny-7247346.html
  A więc to potęga światowego hegemona została bardzo poważnie naruszona, anie tych, z którymi ona walczy, zaś jej siła w postaci największej i najlepiej uzbrojonej armii świata, z braku środków, podąży drogą upadającego państwa.

  Tak właśnie wygląda agonia upadającego imperium, które oby nie postanowiło wraz z sobą pogrążyć całego świata. Jednak, jak na razie wszystko na to wskazuje, że jest to bardzo prawdopodobny scenariusz…

  Odpowiedz
  • 21 października 2016 o 18:16
   Permalink

   PS…
   1 000 000 000 000
   Polski – 1 bilion (milion milionów)
   British English – billion (a million million)
   American English – trillion (a thousand billion)

   Odpowiedz
 • 21 października 2016 o 11:35
  Permalink

  Ameryka ma już swoje najlepsze lata poza sobą głównie dlatego, że dokonują się głębokie zmiany demograficzne. Biali pochodzenia europejskiego tracą przewagę liczebną na rzecz ludności latynoskiej i azjatyckiej. Co ciekawe czarni też stracili “iskrę“ demograficzną i już nie rosną. Ale to, że Ameryka ma najlepsze chwile za sobą nie znaczy, że nagle przestanie istnieć. Jeszcze ze sto lat będzie przewodzić światu a w tym czasie takie kraje jak Niemcy, Francja czy Rosja naprawdę mają szansę przestać istnieć. My zresztą też ale nieco później. Demografii nie oszukasz.

  PANA WPIS JEST RASISTOWSKI I KSENOFOBICZNY – POWINIEN SIĘ PAN WSTYDZIĆ. WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
  • 21 października 2016 o 15:50
   Permalink

   Hallo ! @WEB.JOZ.
   Nie jesten zwoleniczka i sympatyzantka @bob, ale zamieszczona przez niego analiza demigrafii jest prawidlowa i wszedzie, na medialnych i naukowych zrodlach dostepna, przeto osteplowanie tego, jako ksenofobie i rassizm jest niestosowne….
   Pozdriwienia

   NIE MA PANI PEŁNEGO OBRAZU WIĘC PANI OSĄD JEST BŁĘDNY – BŁĄD Z NIEWIEDZY. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

   Odpowiedz
   • 21 października 2016 o 19:41
    Permalink

    @WEB.JOZ.
    Jesli tak tzn. opublikowano na OP tylko fragment tego co @bob rzeczywiscie skreslil to zwracam honor…

    Odpowiedz
 • 21 października 2016 o 14:21
  Permalink

  Za wcześnie grzebiecie USA. Parafrazując słynne zdanie Stalina gdy Armia Czerwona doszła do granicy Niemiec, powiem: Klintonowe i Trampy przychodzą i odchodzą…
  Nas, Żydów też już grzebali i nie jeden raz, a my jeszcze żyjemy jako Naród. I żyjemy nie gorzej od innych.

  Odpowiedz
  • 21 października 2016 o 18:32
   Permalink

   ” I żyjemy nie gorzej od innych.”Interesujące
   podsumowanie wypowiedzi. 🙂 Mógłbym dopisać źródła
   zasilania pozwalające na “życie nie gorsze od innych”. lecz nie dopiszę gdyż Dobry Wujek
   dopisuje co roku… dzięki czemu lotniskowiec
   “USS Izrael” uparcie prze do mitycznych granic Wielkiego
   Izraela – Ziemi obiecanej…

   Odpowiedz
   • 21 października 2016 o 23:18
    Permalink

    Możesz nam tylko zazdrościć. Bo my zawsze znajdujemy nowego Dobrego Wujka, który pomaga nam przeżyć antysemickie wybryki. I zawsze z korzyścią dla obu stron. A twoi przodkowie tego nie umieli i dlatego pogrzebali twój kraj w słynnym wrześniu 1939r.

    Odpowiedz
   • 22 października 2016 o 08:49
    Permalink

    Nie dam (tej) satysfakcji…nie leży ta cecha w mojej naturze.Czy kiedykolwiek Michale(będę
    pomijał skąd)zadałeś sobie proste pytanie,skąd (co jest przyczyną a co już tylko skutkiem)
    biorą się jak piszesz ‘antysemickie wybryki”?
    I jeszcze w kwestii “pogrzebania”. Dokładnie
    było – I JEST (będzie?)tak jak piszesz…
    zmierzamy w tym samym kierunku…dlatego że
    ludzie kierujący nawą państwową jakby przeniesieni
    żywcem z owego mitycznego 39’. Kiedyś organizowali komitety,bramy powitalne – dziś wyrażają radość
    z powodu wepchnięcia Polski w ramiona Brukseli,
    zaś “jutro” oby nigdy nie nastąpiło, cieszyć się
    będą na Krakowskim Przedmieściu z powodu
    upadku ‘białej gęsi”. BO jak wyraził się
    niejaki A.Lampe w ZSRR – “na ch…j nam Wojsko
    Polskie?” Nieprawda’ż p.Michale…zapytam,
    przy okazji w jaki sposób w Izraelu dbacie o dobre imię Polski – waszego matecznika,dokąd na
    przestrzeni wieków ściągąliście wypędzani z całej Europy przez “złych antysemitów”. A swoją
    drogą dziwne i niepojęte było jest i pozostanie – cały świat to antysemici jedynie
    Żydzi – “sprawiedliwi wśród narodów świata” …

    https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-0/p526x296/14364704_315630782125771_4766077264146156279_n.jpg?oh=aef17f9f108cfc728e809a437ea7fd70&oe=589E64AE

    Odpowiedz
  • 21 października 2016 o 21:22
   Permalink

   To identycznie jak nas Polaków. Też już nie raz grzebali i nawet szydzono z pianą na ustach, że Polski już nie będzie bo sowiecko-hitlerowski sojusz jest niezniszczalny. I gdzie dziś ci potężni sojusznicy-ZSRR i III Rzesza? Nie istnieją. A ich spadkobiercy to cień dawnych potęg.

   Odpowiedz
   • 21 października 2016 o 22:57
    Permalink

    Warto bybob popatrzeć na mapę. Bo obaj już wrócili do poprzedniej potęgi i może już przekroczyli ją. Ale dzisiejsze możliwości techniczne są takie że można ominąć Polskę i poprostu nie zwracać na nią uwagi.

    Odpowiedz
   • 22 października 2016 o 22:02
    Permalink

    Michał, znaczy się dziś już oni będą mogli bić się po łbach nie na naszym terytorium? OK, niech im będzie. A jeżeli poważnie to jakoś nie widzę na mapie aby rosyjscy urzędnicy pobierali łapówki w Kijowie, Mińsku w państwach bałtyckich czy Azji Centralnej. Nawet w Czeczenii Kadyrow karze strzelać do rosyjskich policjantów jeżeli prowadzą akcję bez jego wiedzy.

    Odpowiedz
 • 21 października 2016 o 15:43
  Permalink

  @Inicjator
  W oficjalnych mediach w Niemczech podano krotko, ze w kraju starszej pani domagaja sie rozmaite srodowiska, by ona poddala sietestowi na to czy jest uzalezniona od przyjmowania narkotykow, bo o to ja podejrzana…. np.Kennedy byl uzalezniony batdbardzo mocno …
  Zaraz po III rundzie tego niby pojedynku miedzy nia a T. media niektore w Niemczech np.”arte”TV, “3sat”TV i inne, ze T. przekazaly opinie, ze T. jest wsciekly i ze mu podlozono “swinie” /zdradzaja go jego dotychczasowi przyjaciele i poplecznicy glownie z partii R. ze on tj.T.jest wsciekly i ze chce sam zalozozyc wlasna partie….
  Sama slyszalam podczas tejo III pojedynku TV, jak powiedzial T., ze jak ta “starsza pani” “wygra” wybory, to on tege nie uzna i cytuje wersje mediow niem. “…ich lasse sie schmorren” = ” ja bede ja prazyc jak w piekle lub dusic na wolnym ogniu, jak pieczen “, co zainterpretowano tu przez znawcow tematu tak, ze T.nie uzna wyborow i wylozy wtedy wszystkie dowody jej oszustw, przgotowan do wojny z Rosja, organizowanie, szkolenie ifinabsowanie tego panstwa islamskiego, jej uzaleznienie narkotyczne i apopleksje z 11 wrzesnia….tak ma tej kombinatorki dosyc i jego zryw ma charakter patriotyczny a nie kreacje wlasnej osoby jak to u niej na muejsce oraz chorobliwe wrecz chomikowanie funduszy z calego swiata na
  wojne z Rosja i wogole 3 WS….kobieta jest w transie narkotycznym…. takie tutaj kursuja wiadomosci….

  Odpowiedz
 • 21 października 2016 o 15:51
  Permalink

  @Inicjator
  W oficjalnych mediach w Niemczech podano krotko, ze w kraju starszej pani domagaja sie rozmaite srodowiska, by ona poddala sietestowi na to czy jest uzalezniona od przyjmowania narkotykow, bo o to ja podejrzana…. np.Kennedy byl uzalezniony batdbardzo mocno …
  Zaraz po III rundzie tego niby pojedynku miedzy nia a T. media niektore w Niemczech np.”arte”TV, “3sat”TV i inne, ze T. przekazaly opinie, ze T. jest wsciekly i ze mu podlozono “swinie” /zdradzaja go jego dotychczasowi przyjaciele i poplecznicy glownie z partii R. ze on tj.T.jest wsciekly i ze chce sam zalozozyc wlasna partie….
  Sama slyszalam podczas tejo III pojedynku TV, jak powiedzial T., ze jak ta “starsza pani” “wygra” wybory, to on tege nie uzna i cytuje wersje mediow niem. “…ich lasse sie schmorren” = ” ja bede ja prazyc jak w piekle lub dusic na wolnym ogniu, jak pieczen “, co zainterpretowano tu przez znawcow tematu tak, ze T.nie uzna wyborow i wylozy wtedy wszystkie dowody jej oszustw, przgotowan do wojny z Rosja, organizowanie, szkolenie ifinabsowanie tego panstwa islamskiego, jej uzaleznienie narkotyczne i apopleksje z 11 wrzesnia….tak ma tej kombinatorki dosyc i jego zryw ma charakter patriotyczny a nie kreacje wlasnej osoby jak to u niej na muejsce oraz chorobliwe wrecz chomikowanie funduszy z calego swiata na
  wojne z Rosja i wogole 3 WS….kobieta jest w transie narkotycznym…. takie tutaj kursuja wiadomosci….

  Odpowiedz
 • 21 października 2016 o 19:50
  Permalink

  Eeeeetam, w tych wszystkich rozważaniach typu Ameryka to o Rosja tamto, ginie jeden podstawowy fakt.Przeciętnie co 15 lat przybywa na Ziemi około 1 miliard ludzi, i to niezależnie od wojen chorób i głodu.Większość tych ludzi przybywa w krajach zdegradowanych i biednych, będą szukać miejsca do życia. 100 mln Nigeria Turcja Egipt. Liczba ludności Indii przekroczy lada chwile liczbę ludności Chin. Pakistan, pączkujący Wietnam.To wzbierająca fala, mur w Teksasie nic nie da, ona, ta ludnościowa fala, zaleje świat. My w Europie już coś na ten temat wiemy.Mówiąc makabrycznie można, wzorem pisarza Lema wyliczyć chwilę kiedy ta ludność zacznie się rozprzestrzeniać z prędkością światła.A zasobów i miejsca do życia jakby coraz mniej.Wniosek ? …. jest dołujący, chyba że jakieś wirusy sobie poradzą z sytuacja. Tak, to czarnowidztwo.

  Odpowiedz
  • 25 października 2016 o 05:55
   Permalink

   @leming
   Od dawna sie mowi, ze eksplozja liczby ludnosci swiata jest skuteczniejsza bronia od bomki atomowej, to okropne…przynajmniej 6 a nawet 10 generacji Ziemi nie powinien wydac potomstwa, to ziemia i oceany mogly by wrocic by do normy, ustaly by wojny, rywalizacja, nienawisc, handel rabunek zloz mineralnych, ktore trzymaja ziemie razem jako mase, by sie nie obsuwala, nie roztepowala….albo musi byc globalna wojna, by zatamowac ten rozwoj albo masy ludzi swiata zabierajac florze i faunie jej domeny zycia zmusza do “przeskoczenia”podobnie jak to mialo miejsce z virusem AIDS jakiego virusa lub jakies bakterii na czlowieka i go zdziesiatkuje by przywrocic darwinowska rownowage gatunkow….mysle, ze w laboratoriach sa juz gotowe takie virusy lub bakterie nawet takie, ktore prowadzic beda do nieplodnosci ludzi lub naturalnych, automatycznych aborcji…
   Np w Turcji prawie kazda kobieta ma przynajmniej 3 -4 dzieci ale tak naprawde to “co rok prorok” przez ok.25 lat…nie maja pracy, pozywienia ale produkuj ludzi, na ktorych utrzymanie np.w Niemczech musza tutejsi obywatele byc “obskubiwani” i to wcale nie w przenosnym lecz w doslownym znaczeniu…. kobiety tureckie to jak piec do pieczenia ale nie chleba ale dzieci = obywateli = poborowych= miesa armatniego ( “KanonenFutter”)….jak sie ogarnie logike tego rozmnazania np. wlasnie w Turcji to jeza sie wlosy i ogarnia strach przed wojna, bo oni od kiefy tylko istnieja prowadza krwawe wojny i podboje….

   Odpowiedz
 • 21 października 2016 o 20:20
  Permalink

  badania opinii publicznej są po prostu kupione i nie należy im wierzyć. około 70 % amerykanów chce głosować na Trump’a. Zrobiono niezależne badania.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.