A co jeżeli pan Jarosław Gowin ma rację?

Pan Jarosław Gowin ma rację sygnalizując, że bez niego i bez posłów prawicy w Platformie Obywatelskiej byłaby dziura, w pełni zagospodarowana przez jedynie słuszną prawicową-prawicę, ewentualnie przez jakąś inną partię centrum. To święte słowa i niesłychanie ważne politycznie, jest to niby nic wielkiego, ale takie delikatne i bardzo kulturalne przypomnienie panu premierowi roli politycznego centrum. Bez centrum nie byłoby Platformy Obywatelskiej, nie byłoby jej bez wsparcia ludzi wierzących, ale o umiarkowanych poglądach, którym niekoniecznie musi się podobać idea – samookreślenia płci przez ich dzieci po przekroczeniu 16-tego roku życia i inne pomysły nurtów niszowych.

Czyż ci ludzie nie mają prawa do swoich poglądów? Dlaczego ośmieszając pana Gowina i oskarżając go o przeciwstawianie się premierowi nie bierze się pod uwagę prawa tych ludzi do wyrażania własnej opinii, którą właśnie wyraża zdaniem wielu pan Jarosław Gowin! Najlepiej świadczy o tym jego doskonały wynik wyborczy – ten człowiek jest autorytetem dla wielu, nawet dla bardzo wielu jest pewnym wzorcem odniesienia, jeżeli chodzi o poglądy na państwo.

Warto się zastanowić, dlaczego zatem premier nie wziął poprawki na pana Gowina i na całe centrum i zdecydował się – sprowokować tą grupę we własnej partii głosowaniem w sprawach światopoglądowych o charakterze moralnym? Po co to było mu potrzebne? Czy chodziło o nakreślenie wroga wewnętrznego i stworzenie mechanizmu oblężonej twierdzy w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów? Czy też nawet nie chodziło mu przypadkiem o wywołanie wrażenia bezalternatywności dla obecnie istniejącego układu – jak widać warunkowo podtrzymywanego?

Pan Jarosław Gowin jest o wiele spokojniejszym i skuteczniejszym graczem np. od pana Schetyny i nie zbuntuje się jawnie przeciwko panu premierowi, jak również ogólnej linii swojej partii – jedynie podkreślił zgodnie z własnym sumieniem swoje kluczowe przekonania, które jak widzieliśmy popiera znaczna część posłów Platformy Obywatelskiej. Mają do tego prawo? Można nawet udowodnić, że mają swojego rodzaju obowiązek – zachowywać się w taki sposób, w jaki oczekują od nich tego ich wyborcy. To proste – głosujesz na Gowina – masz pewność, że ten człowiek nie poprze małżeństw osób tej samej płci! Po prostu! Czy ludzie o poglądach centrowych nie mogą wymagać poszanowania tych oczywistości od premiera i nawet reszty społeczeństwa?

Strategia premiera Tuska obrana wobec pana Jarosława Gowina zaczyna przypominać działania nakierowane kiedyś – dawno temu w zamierzchłej przeszłości początków kształtowania się Platformy Obywatelskiej – jego działania wobec pana Jana Marii Rokity. Chodzi oczywiście o wysadzenie całego układu z siodła, włącznie z liderem poprzez znalezienie na niego czegoś takiego, co spowoduje, że odechce mu się aktywnego udziału w polityce – nawet lokalnej. Ten mechanizm prawdopodobnie – no, bo przecież poruszamy się w sferze przypuszczeń znajduje właśnie zastosowanie względem pana Jarosława Gowina. Premier Tusk doskonale zdaje sobie sprawę, że jest to człowiek niepośredniego formatu – może nie geniusz i nie wizjoner, albowiem takich w naszej polityce w ogóle nie ma. Natomiast jest to z pewnością osoba, która jest powyżej naszych opłakanych standardów, niezwykle trudno jest mierzyć pana Gowina w ogóle jakąkolwiek skalą innych polityków, albowiem, co jest widoczne dla dominującej większości obserwatorów sceny politycznej – ten człowiek jest klasą samą dla siebie. Nie chodzi tutaj o nienaganny styl i zachowanie, doskonałe maniery i najwyższej próby kulturę osobistą – chodzi o to coś, co powoduje, że w mężczyźnie dostrzega się zadatki na męża stanu. Takim politykiem właśnie jest pan Jarosław Gowin. W odpowiednich warunkach – z pewnością byłby w sposób odpowiedni i godny udźwignąć ciężar premierostwa i prezydentury – to są dla człowieka tego formatu naturalne punkty odniesienia.

Niestety największym problemem pana Gowina jest magma, w jakiej musi się poruszać. To orzeł – wielki i dostojny – zdolny do czegoś więcej, czego dotychczas nie było w naszej polityce, jednakże jak dotychczas jest – niestety – traktowany, jako kurczak, który może sobie, co najwyżej troszkę podskakiwać a mierniejsi od niego podcinają mu skrzydełka, żeby przypadkiem nie wyskoczył za ogrodzenie. To jest smutne, albowiem wielka szkoda, że marnuje się taki talent – krystalizującego się męża stanu – skazany na magmę otaczających go miernot.

Swego czasu wiele osób dziwiło się, że pan Gowin przyjął tak niesłychanie trudną funkcję jak ministra sprawiedliwości. Skończyło się małym skandalem, gdy wygłosił, – co było widać – w emocjach słynne słowa o sitwie – następnie odpowiednio wyciszone. Jednakże chwała mu za to, albowiem, jako pierwszy polski polityk odważył się powiedzieć narodowi prawdę o realiach w wymiarze sprawiedliwości – a nawet podsumować całe środowisko ludzi decydujących o wyrokowaniu i stosowaniu naszego prawa! To był naprawdę wielki akt – olbrzymiej odwagi osobistej, za który pan Gowin zyska niejeden głos inteligencji przerażonej stanem aparatu sprawiedliwości naszego państwa. Co więcej, jeżeli podobnie miałby się zachowywać w innych dziedzinach, a uwolniony z gorsetu magmy i miernot – mógłby rozwinąć skrzydła, być może to jest właśnie polityk zdolny do realnej zmiany naszego państwa? Wskazania nowej drogi i czegoś więcej, – na co wszyscy czekamy od dawna – nowego paradygmatu i podstawowych wartości!

Warto obserwować bliżej tego polityka, albowiem naprawdę nie ma wiele takich osób na naszej scenie politycznej. W ustroju prezydenckim – byłby to doskonały prezydent cieszący się sporym autorytetem i poparciem społecznym, jako człowiek zdecydowany i wiedzący, czego chce i czego oczekuje od niego Naród na powierzonym mu stanowisku. W naszych realiach, – jako premier wcześniej czy później – po prostu zostałby obrzucony błotem, a jako prezydent, no cóż… to już kwestia optyki żyrandola. W każdym bądź razie na pewno lepszy konserwatysta Gowin niż człowiek zabijający zwierzęta dla odczucia przyjemności!

6 thoughts on “A co jeżeli pan Jarosław Gowin ma rację?

 • 20 lutego 2013 o 13:33
  Permalink

  Szanowny Autorze
  Nie pytam czy sobie robisz jaja z czytelników czy na serio…..

  Określenie Gowina – darujmy sobie pan-owanie w tym fornalskim kraiku – kandydatem na męza stanu to jakaś kompletna bzdura.
  Zwłaszcza biorąc pod uwagę jego dzisiejszą wypowiedź, cytuję ..Mamy opresyjne państwo. Nie ukrywam radości, że bankrutuje..

  Przypominam że minimum lojalności obowiązuje urzędnika państwowego , zarówno wobec rządu, premiera jak i własnego państwa. o przyzwoitości nie wspominam bo to cecha obca polskim elitom

  Goowin już raz pokazał że jest mężem ale Watykanu i żoną własnych skostniałych przekonań. Teraz pokazał że jest wrogiem Polski

  Powiem dosadniej, Gowin to zwyczajne xxxxx farbujące się na patriotę.
  Ani z niego człowiek, ani katolik, ani Polak

  Pozostaje się z nim zgodzić w jednym, że państwo szlag trafia, a osoby całkowicie prywatne , jak na przyklad ja mogą nie ukrywać radości.
  I cieszyć się że gowiny, niesioły i inne grasie wpychają partię rządzącą do kloaki. A PiS już im robi miejsce obok siebie 😉

  W cywilizowanym państwie oprócz dymisji miałby jeszcze proces sądowy, za cokolwiek

  ps. nadchodzi czas próby dla premiera: ma jajca czy też nie. Stawiam że uschły…..

  Odpowiedz
 • 20 lutego 2013 o 15:12
  Permalink

  Autor jest wizjonerem a do tego bardzo, oj bardzo odważnym człowiekiem, albowiem pokazuje coś co się wydarzy za kilka lat.
  Dziękuję panu, panie Krakauer, kimkolwiek jest osoba kryjąca się pod tym pseudonimem.
  JG

  Odpowiedz
 • 20 lutego 2013 o 17:13
  Permalink

  Bo ją zwyczajnie ma.
  I trzeba się z tym pogodzić, że w demokracji mają prawo do swoich poglądów osoby o takich właśnie poglądach, jak opisywany Pastor Godson.

  Odpowiedz
 • 20 lutego 2013 o 17:28
  Permalink

  Nie jest zamiarem tego przekazu by urósł do rangi komentarza ale zaiste, ma Pan rację, że to ważna postać na scenie politycznej i warto obserwować jej poczynania. Cieszę się, że zwrócono na niego uwagę. Magma natomiast niech sczeźnie 🙂

  Odpowiedz
 • 20 lutego 2013 o 20:58
  Permalink

  Świetne wypunktowanie PO, gratuluję.
  Co do wybitności pana ministra Gowina bardzo dobrze, że sam autor artykułu stawia znaki zapytania.
  W każdym bądź razie dużo przyjemności podczas czytania.

  Odpowiedz
  • 20 lutego 2013 o 21:46
   Permalink

   Cieszymy się, że się Pani podoba nasz tekst – w razie dysponowania wolną gotówką prosimy o dowolne wsparcie naszej fundacji 🙂 redakcja

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.