Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

17 grudnia 2018

Podejrzenie o korupcyjny charakter zatrudnienia biegłego rewidenta w Getin Noble Bank S.A.


 Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu przypomina, iż maju 2018 r. poinformowało Komisję Nadzoru Finansowego oraz Komisję Nadzoru Audytowego o podejrzeniu złamaniu przepisów prawa przez biegłego rewidenta akceptującego sprawozdania roczne za rok obrotowy 2016 r. Getin Noble Bank S.A

13 marca 2017 r. w imieniu Deloitte Polska Sp z o.o. Sprawozdanie za rok obrotowy zostało podpisane przez kluczowego Biegłego Rewidenta Pana Dariusza Szkaradka (numer uprawnień 9935) [Źródło plik PDF: tutaj]. Trzy miesiące później (czerwiec 2017 r.) pan Dariusz Szkaradek został powołany na Stanowisko Wiceprezesa Zarządu Getin Noble Bank S.A. (z datą objęcia funkcji od 1 października).

Złamane zostały w tym przypadku przepisy art. 22 a Dyrektywy 2006/43/WE w sprawie ustawowych badań rocznych sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych, zmienionej dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/56/UE z dnia 16 kwietnia 2014 r. oraz art. 76 Ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (Dz. U. z dnia 6 czerwca 2017 r., poz. 1089).

Taka sytuacja rodzi pytania o niezależność rewidenta wykonującego kluczowe badania stanu finansów Getin Noble Bank S.A. Rodzi też ona pytanie, czy taka sytuacja nie nosi znamiona korupcji za stanowisko. Tym bardziej, iż proces rekrutacyjny na tak ważne stanowisko w Zarządzie banku nie odbywa się w ciągu kilku dni, w związku z czym istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nieprzypadkowo mógł się zbiec z okresem, w którym rewident badał stan finansów danej jednostki.

W opinii Stowarzyszenia konsekwencją opisanej sytuacji o znamionach korupcji klienci tracą zaufanie do Getin Noble Bank S.A., a także rodzą wątpliwości co do bezstronności innych sprawozdań dotyczących działających na polskim rynku instytucji finansowych. W szczególności w sytuacji, w której ta sama firma zajmująca się audytem badała raporty firmy GetBack, które okazały się wprowadzać w błąd, co do faktycznej sytuacji finansowej tej spółki.

Mając na uwadze powyższe niezbędnym jest podjęcie działań, przez  uprawnione jednostki, zmierzających do weryfikacji sprawozdań wykonanych w tym okresie.

Arkadiusz Szcześniak
Prezes Stowarzyszenia
Stop Bankowemu Bezprawiu

Tags: , , , ,

4 komentarze “Podejrzenie o korupcyjny charakter zatrudnienia biegłego rewidenta w Getin Noble Bank S.A.”

 1. Inicjator
  22 listopada 2018 at 04:40

  Rozumiem, że chcecie odzyskać pieniądze, ale wpisywanie się do fali korupcji w polskim systemie finansowym – to już lekka przesada.

  Ten Pan Rewident ma kwalifikacje i stosowne certyfikaty?

  Jeśli tak – to powód i sposób jego zatrudnienia jest nie do ustalenia.

  Nie rozsiewajcie chaosu.

  “i chroń nas Panie od wszelkiego zamętu”.

  Amen!

 2. Janusz Biznesu
  22 listopada 2018 at 06:27

  Bardzo dobrze trzymajcie rękę na pulsie.

 3. wieczorynka
  22 listopada 2018 at 13:51

  Nazwisko adekwatne do poczynań.

  Natomiast Stop Bankowemu Bezprawiu jak zwykle (czytam was od samego początku) życzę skutecznych działań.

 4. krolowa bona
  22 listopada 2018 at 16:22

  Oczywiscie nie mialam akt sprawy w reku, przeto moge tylko dedukowac na przekazie powyzszego tekstu.

  Niestety, jesli przebiegl wydarzen byl wlasnie taki, to faktycznie pojawia sie na horyzoncie mocne podejrzenie co do wiarygodnosci niezawislosci owego rewidenta i niezwlocznej potrzebe weryfikacji jego sprawozdan.

  Z pewnoscia jest cale gremium rewidentow z podobnymi uprawnieniami i bank mogl mianowac na stanowisko innego specjaliste na swojego wiceprezesa lub jesli dany rewident znajdowal sie juz w procesie rekrutacyjnym na wspomniane stanowisko, trzeba bylo niezwlocznie zglosic to i powolac innego rewidenta do biezacych kontroli a nie osobe dokonujaca aktualnie nadzoru i to z ramienia panstwa a nie np. NGO….

  Zaistniala sytuacja budzi wysokie watpliwosci i bezprzecznie przywoluje znamiona korupcji i podwaza niezaleznosc takiego rewidenta, ktory za 3 miesiace po dokonanej kontroli zostaje viceprezesem placowki,ktora osobiscie konrtrolowal i wystawil jej listy uwierzytalniace, prawie groteska….

  Jesli podobne praktyki sa szerzej stosowane to niestety budza generalnie zastrzezenia do calego systemu, gdzie w ramach towarzystwa wzajemnej adoracji powtarzaja sie praktyki “ty mnie, ja tobie” i to w zamknietych kolach zainteresowanych: “wasal mojego wasala jest moim wasalem”…..tak to powstaja lobbystyczne grupy nacisku i connection-system zwany w mowie potocznej mafia….

  Z tym, ze historia swiata zna doskonale takie numery i nikt tu Ameryki nie odkryl, tam gdzie np.walczy sie z narkotykami jest caly aparat “kontrolny” ktory sie na kontrolowaniu dorabia fortun….pieniadze nie smierdza….a szary obywatel to chodzi z siniakami pod oczami i mowia mu, ze dlatego zle widzi….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Społeczeństwo

Scroll Up