Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

10 grudnia 2018

Pismo SBB do Pana Marszałka w sprawie Komisji Śledczej ds. tzw. Afery Frankowej


Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu wysłało apel do Marszałka Sejmu z prośbą o poddanie pod głosowanie projektu uchwały w sprawie powołania Komisji Śledczej mającej na celu zbadanie zachowania organów władzy publicznej, organów nadzoru finansowego i Narodowego Banku Polskiego, przede wszystkim w latach 2006 – 2015, w przedmiocie oceny legalności zawartych umów kredytów indeksowanych i denominowanych do obcych walut oraz zabezpieczenia sytuacji polskiego sektora bankowego przed negatywnymi skutkami wahań kursu franka szwajcarskiego względem złotówki.

Stowarzyszenie zwraca uwagę, iż projekt uchwały został złożony 3 listopada 2017 r. i do dnia dzisiejszego nie został poddany pod głosowanie. Tymczasem Parlament zwołuje nadzwyczajne posiedzenie w sprawie gospodarki odpadami.

SBB prosi, by sprawę ludzi pokrzywdzonych przez banki potraktować z tą samą uwagą, co priorytetową dla rządu kwestię śmieci.

Afera „frankowa” w skutkach jest większa niż afera GetBack, czy AmberGold. W tych sprawach działają odpowiednie organy a w tej sprawie 26,5 tys rodzin bezprawnie pozbawionych majątku czeka na decyzję Marszałka.

Według informacji przekazanych w ubiegłym tygodniu przez Komisję Nadzoru Finansów w ciągu ostatnich 10 lat banki wypowiedziały umowy kredytów tzw. “walutowych26,5 tys. rodzinom. Należy podkreślić, iż wypowiadanie umów przez banki następowało w większości z użyciem niekonstytucyjnych przepisów o Bankowym Tytule Egzekucyjnym. W tym przypadku wystąpiła nie tylko chciwość i nielegalne działanie podmiotów rynku finansowego ale także niezgodne z konstytucją działanie wymiaru sprawiedliwości.

Treść pisma w załączeniu

 Arkadiusz Szcześniak

Prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu

PDF pobierz – plik tutaj

 

 

Tags: , , ,

2 komentarze “Pismo SBB do Pana Marszałka w sprawie Komisji Śledczej ds. tzw. Afery Frankowej”

 1. Inicjator
  27 czerwca 2018 at 05:27

  Piszcie na Berdyczów!

  Macondo trwa.

 2. Ryszard K.
  27 czerwca 2018 at 05:55

  Bardzo dziękuję redakcji za wspieranie stowarzyszenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Społeczeństwo

Scroll Up