Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

18 stycznia 2019

Jeżeli oni ograniczają nam fundusze to łamią Traktat – należy odpowiedzieć symetrycznie


 Jeżeli oni ograniczają nam fundusze to łamią Traktat – należy odpowiedzieć symetrycznie. Złoty w ostatnich dniach dostał od spekulantów mocno po twarzy. Spadek o 10 gr do Dolara, podobnie do Euro. Nie ma przypadków, to atak na nasz kraj – mający dokładnie takie samo znaczenie, jak napaść zbrojna. Z tej prostej przyczyny ponieważ ma na celu osłabienie nas i zabranie nam tego, co wypracowujemy. Naprawdę nie ma przypadków. Połączenie napędzonego przez media i „ekspertów” oczekiwania na mniejsze fundusze dla Polski z atakiem spekulacyjnym – można zarobić kilka miliardów kosztem Polaków. Rynek finansowy ma tyle samo plusów co i minusów, nie można opierać przyszłości świata na spekulacji napędzanej przez emocje powodowane propagandą sprzedajnych mediów.

Pan Guenter Oettinger komisarz ds. budżetu, potwierdził, że przy podziale środków pomocowych pod uwagę będą brane inne kryteria, niż tylko PKB. Idea ma wyglądać tak, że około 80% środków przeznaczonych na politykę spójności będzie dzielona dalej wg. PKB danego regionu. Reszta ma być rozdzielana w oparciu o inne wskaźniki dziedzinowe np. poziom bezrobocia w regionie itd. Jest to logiczne i należy to uznać za uzasadnione.

Nie ma jednak zgody na żadne kłamstwo w przedmiocie tzw. kryterium praworządności. Można zrozumieć, że trzeba przekierować środki na innowacyjność, na politykę obronną jak i na zabezpieczenie granic przed presją migracyjną, co więcej można rzeczywiście na te cele zgodzić się na zwiększenie środków. Jednak nie powinny one pochodzić z obcinania dotychczasowych środków pomocowych, tylko z nowych składek-podatków. Jest to w naszym interesie, chodzi o to że lepiej jest brać więcej i płacić więcej. Właśnie po to, żeby brać więcej – być w widełkach pozwalających na branie więcej. Wszystkie instytucje budżetowe rządzą się prawem dziedziczenia tabelek budżetowych, w formatki z lat poprzednich wpisuje się cyfry na lata kolejne. Jeżeli to raz się zmienia „na minus”, to wielkiego wysiłku wymaga później modyfikowanie „na plus”.

Środki pomocowe z Unii Europejskiej są mechanizmem kompensacji dla krajów słabszych od krajów silniejszych w zamian za prawo do połączenia rynków. Nie są niczym innym, oczywiście jest tam rozbudowana ideologia spójności, polityki rolnej i inne kwestie. Chodzi jednak o samą istotę mechanizmu. To mechanizm kompensacji środków pieniężnych od silniejszych do słabszych, którego celem jest przeciwdziałanie wymywaniu z kapitału krajów słabszych. Każdy to rozumie, nie da się tego przekłamać lub przekombinować.

Jeżeli teraz kraje Unii Europejskiej chcą uzależnić mechanizmy kompensacyjne od kwestii wydumanych, dowolnych np. afirmowania ślimaków lub koników polnych, to łamią Traktat. Ponieważ tutaj o kasę chodzi. NIE O WARTOŚCI A O KASĘ. To trzeba wołami napisać, żeby czytający nas politycy zrozumieli. Jeżeli ktoś się zasłania wartościami bez podstawy prawnej, wiedząc, że chodzi o kasę – kłamie. Po prostu próbuje się nas wydymać bez mydła na zasadzie maksymalnej brutalności, bo głupszego i słabszego można! Proszę zwrócić uwagę jak delikatnie opozycja odnosi się do tego tematu. Są sparaliżowani! Nie da się służyć dwóm panom!

Jeżeli oni ograniczają nam fundusze to łamią Traktat – należy odpowiedzieć symetrycznie. Trzeba wprowadzić mechanizmy opodatkowania zagranicznego kapitału, zaczynając od nieruchomości i innego kapitału nieprodukcyjnego np. handlowego. Ci, którzy produkują wartość dodaną dla gospodarki – dzięki czemu uczestniczymy w globalnych łańcuchach gospodarczych niech działają na dotychczasowych zasadach. Jednak ci, którzy spekulują na nieruchomościach, albo sprzedają alkohol Polakom obok jabłek i chleba – niech będą obciążeni podatkami. Do tego oczywiście bankowość, główne źródło wyzysku i dojenia gospodarczego Polski.

Na pewno będzie ciężko, nie będzie to prosty proces. Chodzi jednak o głośne zwalczanie hipokryzji, nie mamy niczego do stracenia. Wcale nie jesteśmy sami przeciwko wszystkim, ponieważ mówimy o mechanizmach mających znaczenie dla wszystkich krajów importujących kapitał.

W ostatnich dniach opublikowano listę największych podatników podatku od osób prawnych. Są tam zagraniczne firmy, ale również wielu tam nie ma. Skala drenowania naszej gospodarki przez zagraniczny kapitał jest olbrzymia. Jeżeli zgodzimy się raz na ograniczenie mechanizmów kompensacyjnych, to już potem będzie tylko gorzej. Jeżeli oni nie chcą dotrzymać Traktatu, bo już niektóre kraje złamały politykę migracyjną, to dlaczego my mamy go dotrzymywać? To niestety gra o sumie zerowej, kto pierwszy wyjdzie z piramidy finansowej zabierając wygraną, nie straci wszystkiego.

Powinniśmy się zastanowić nad adekwatną odpowiedzią, nie potrzebujemy w swoim kraju każdego kapitału, nie każdy jest dla nas dobry. Powtórzmy – jeżeli oni łamią Traktat, czy też go reinterpretują, to dlaczego mamy być frajerami?

Na marginesie, czy ktoś to w ogóle zauważył? Otóż okazuje się, że po latach przynależności do tej struktury, pełnego otwarcia się itd. Nadal jesteśmy klientami, którzy zależą od kogoś innego! Czekamy na decyzje, w których nie uczestniczymy, choć one nas dotyczą! Czy nie popełniliśmy jakiegoś strategicznego błędu? Znowu?

Tags: , , , , ,

66 komentarzy “Jeżeli oni ograniczają nam fundusze to łamią Traktat – należy odpowiedzieć symetrycznie”

 1. Inicjator
  4 maja 2018 at 04:29

  Lepiej siedzieć cicho, bo i skutek od pomarańczy z Europejskiego”stołu” – dla nas nie będzie.

  Po prostu taka jest rola MACONDO.

  Brać co dają i się modlić “o jeszcze”.

  Amen.

 2. Kasyno zawsze wygrywa
  4 maja 2018 at 05:05

  WYRYPALI NAS BEZ MYDŁA

 3. Kurtyna kłamstwa
  4 maja 2018 at 05:45

  Nadal jesteśmy klientami, którzy zależą od kogoś innego! TO KWINTESENNCJA NASZEJ NALEŻNOŚCI DO UE

 4. wlodek
  4 maja 2018 at 08:00

  To że zasady gry powinne być równe nie ulega wątpliwości! Ale oni pamiętają jak po przyjściu do władzy pisomatołki pozbyły się flagi EU,postawiły na sojusz z USA i W.Brytanię, próbowali stworzyć przeciwwagę w postaci Międzymorza. Trybunał Konstytucyjny nie działa, Prezydentowi znudziło się łamać Konstytucję i myśli o nowej, demonstrację faszystów ochrania policja karząc przeciwników, kule dla Namiestnika przywozi dyrektor szpitala, KK jest wszędzie i on decyduje o wyborach!Można mnożyć przykłady i odpowiedzieć sobie na pytanie. Czy tak ma wyglądać kraj w środku Europy w XXI wieku?Skłócony i obrażający Wschód i Zachód.!

 5. awl
  4 maja 2018 at 11:21

  wlodku – Włodzimierzu “zlewaczały postępaku” – rodzice nadali Ci imię po Iliczu, żeby Ci było łatwiej “awansować społecznie” wychodząc z “klasy proletów” do “klasy czerwonych panów”? I wyrosłeś na moskiewskiego pachołka czytając ukryty w tapczanie “Podręcznik agitatora”? Destrukcję w państwie sieją pachoły obcych “złotych interesów”. Za ochłapy.

 6. wlodek
  4 maja 2018 at 12:00

  Mylisz się czytam “Kapitał”Marksa i”Traktat Lizboński”który podpisał twój idol Lech Kaczyński!

 7. wieczorynka
  4 maja 2018 at 15:31

  Skoro dało się pogrywać cenami ropy, to tym bardziej polską złotówką.Już kiedyś pisałam, że jest to kwestią czasu. Mimo, że rządzący Polską byli grzeczni to i tak na nic to się zdało. Ostatnio czytałam, że ustawa o IPN ma być zmieniona gdyż tak sobie życzą, a wasal nie maj wyjścia.

 8. Anonim
  4 maja 2018 at 17:44

  @awl. Taki paradoks, podręczniki agitpolu drukują “dziś” w Brukseli,
  Waszyngtonie, Berlinie Londynie czy Tel-Awivie…takie panie czasy.
  A Moskwa? No cóż, jest OK! Wykonałeś klasyczny strzał w stopę.
  “Destrukcję w państwie sieją pachoły obcych “złotych interesów”. ”
  O,TO-TO… nawet nie zauważyłeś, że jesteś ‘pożytecznym durniem”
  w służbie eurokomuny- …
  Włodku , też często otwieram “Kapitał”
  tyle że z “gorodka” https://www.youtube.com/watch?v=gPI07hyrq8w

 9. Mikolaj
  4 maja 2018 at 17:59

  Pytanie: Czy autor czuje pismo nosem?
  Odpowiedz: Na to wygląda.

  Pytanie: Czyli?
  Odpowiedz: Przepowiada dyskretnie scenarjusz zmaina jakie będą zachodziły w Unii.

  Pytanie: Czy model Unii jako Stanów Europy bedzie odchodził na plan dalszy?
  Odpowiedz: Na to wygląda.

  Pytanie: A jaki będzie nowy kształt Unii?
  Odpowiedz: Będą przywracane szeroko pojęte “granice” dla uzyskania większej samodzielności państwowej. Państwa uzyskają wiekszy wpław na to co się bedzie działo w ich gospodarce.

  Pytanie: Jak to rozumieć?
  Odpowiedz: Zmniejszy się zależnośc ekonomiczna państaw od Brukseli, zwiekszy się udział państwa w rozwiazywaniu własnych problemów gospodarczych.

  Pytanie: Jakieś przykłady?
  Odpowiedz: Proszę bardzo. Ostatnia wizyta prezydenta Francji w USA pokazała, że Francji bardziej zalży na współpracy z Iranem niż Środkową Europą.

  Pytanie: Coś jeszcze?
  Odpowiedz: Kanclerz Niemiec będąc w USA załatwiła sobie zgodę na dkończenie projektu Nord Strem 2.

  Pytanie: Co się bedzie działo dalej?
  Odpowiedz: Tylko patrzeć jak kolejne państwa unijne zaczną bieg poza granice Unii aby uchwycić to co jeszcze jest do uchwycenia i ma jakąś wartość i jeszcze nie wpadło w ręce Chin.

  Pytanie: A jaka jest przyszłość Europy Środkowej?
  Odpowiedz: Chyba już zostały w całości zagospodarowane nasze “komfitury” i przestajemy być “na celowniku” zachodnich partnerów z Unii.

  Pytanie: Czyli?
  Odpowiedz: Niestety, chyba czeka nas stagnacja.

  Pytanie: Czy jest to prognoza dla wszystkich państaw Europy Środkowej?
  Odpowiedz: Chyba nie. Tylko patrzeć jak Czechy, Wegry i Bułgaria zaczną składać Rosji oferty odtworzenia współpracy gospodarczej.

  Pytanie: Czy obecność w NATO nie stanie na przeszkodzie tym zapędom?
  Odpowiedz: Przynależnością do NATO przejmuję się głównie Polska i Ukraina. Reszta państw patrzy na to z przymróżeniem oka. Turcja jest najlepszym przykładem – interes państwa wziął górę nad udziałem w geostrategicznych grach wojennych.

  Pytanie: Czy taka polityka Niemiec i innych państw europejskich nie zwiekszy zagrożenie ze strony Rosji?
  Odpowiedz: Rosja wzmocniła się wojskowo ale jej gospodarka jest w kiepskim stanie. Rosjanie dobrze wiedzą o tym, że każdy kolejny konflikt zbrojny tylko będzie ciągnął ich gospodarkę do dołu.

  Pytanie: Jakie z tego wnioski?
  Odpowiedz: Świat zbliża sie do takiego stanu, że żademu państwu nie przyjdzie łatwo użycie siły na obszarze innego państwa.

  Pytanie: Czyli?
  Odpowiedz: Konfrontacja będzie na “polu” ekonomicznym. Ale to wcale nie oznacza, że “konfrontacja” ekonomiczna bedzie mniej niebezpieczna.

 10. wlodek
  4 maja 2018 at 19:44

  Krzyku, ja wiedziałem że choć w wielu kwestiach mamy inne zdanie to w kwestii Rosji! mamy wspólne zdanie.A znanemu mi adwersarzowi polecam Dzieje głupoty w Polsce.Bo z Kapitału nawet z gorodka on ni….nie zrozumie.

 11. Trzaskowski Sebastian
  4 maja 2018 at 19:49

  Też to tak oceniam, idzie nowe wiele się zmieni Unia będzie Unią na tyle na ile Niemcy za to zapłacą a Francuzi pozwola, my się nie liczymy w ogóle.

 12. wieczorynka
  4 maja 2018 at 20:02

  @ awal, pisałeś/aś z kartki czy też takie myśli kłębią ci się i to dosłownie kłębią we własnej główce.

 13. krzyk58
  4 maja 2018 at 20:17

  “Anonim
  4 maja 2018 at 17:44” . Tak tylko, pro forma… 🙂

 14. Miecław
  4 maja 2018 at 21:29

  Unia dla państw zachodnich, a głównie dla światowej oligarchii Anglosaskiej spełniła już swoje zadanie. Rozwalono zagrażający im system państw socjalistycznych dawnego bloku wschodniego niszcząc i przejmując ich przemysł, który im zagrażał. W ten sposób wzmocnili swoje gospodarki i uchronili przed grożącym kryzysem. Cofnięto demoludy w rozwoju społecznym do czasów przedwojennych, zamieniając je w neo-kolonie i zyskując tanią siłę roboczą plus zdrowe aryjskie geny, które zasilają ich upadłe społeczeństwa. Dzięki temu pasożyty oddaliły widmo swego upadku o jakieś 100 lat. Zanim teraz demoludy się pozbierają z tego upadku upłynie sporo czasu i nie wiadomo czy jak sie troche odbudują, to znowu nie zostaną pozbawione sił życiowych. Tylko Chiny i Rosja obroniły się przed neo-kolonializmem, więc ostrze polityki i destrukcji będzie skierowane przeciwko nim. Przy czym muszą liczyć tylko na siebie, gdyż pozbawiono ich możliwości korzystania z pomocy dawnych satelit.
  Czas pokaże kto wyjdzie z tego przegranym, a kto wygranym. Demoludy w zasadzie w każdej geopolitycznej układance są na pozycji przegranej. Zdrajców nikt nie szanuje, co najwyżej się ich wykorzystuje.

 15. Miecław
  4 maja 2018 at 21:38

  @awl. 4 maja 2018 at 11:21.
  Czyżby kolejny wyznawca biblijnego świata nie załapał, komu tak naprawdę służy i jakiego okupanta interesy reprezentuje? Kolejny wykluczony intelektualnie? Gdybyś przeczytał kapitał ze zrozumieniem stałbyś się wolnym człowiekiem.! A tak kim jesteś?

 16. awl
  5 maja 2018 at 23:27

  Miecławie “sierotko po komunie”, pewnie z tych “żarłocznie żarliwych, uwłaszczonych, w eurolewackich kapitalistów przepoczwarzonych” co dawniej błagali “rastrielajcie, ale legitymacji partyjnej mi nie zabierajcie”. Tak tylko Ci się wydaje , że jesteś wolnym człowiekiem po przeczytaniu Kapitału Marksa. Wyraźnie jesteś niewolnikiem wsranej do główki lewackiej ideologii. W pierwszym zdaniu powyższego wpisu przedstawiasz się jako modelowy “homo sovieticus”, który bez wroga żyć nie potrafi. Najpierw imputujesz swoje wyobrażenia, by na końcu z “rewolucyjną czujnością” zapytać “kim jesteś?”. Za te puste półki, pensje “z łapy do papy”, “łzy Lenina” po 13-tej, “niegroźnych dla systemu tępaków na szczeblach decyzyjnych” w “ciągle przegrywanej walce o lepsze jutro” w ramach “świeckiej pokuty” na kolanach powinieneś chodzić po marketach z uginającymi się od towaru półkami.

 17. Miecław
  6 maja 2018 at 06:55

  @awl. 5 maja 2018 at 23:27
  Widzę, że “sierotki” po “jaśnie pańskim” świecie nie potrafią się odnaleźć w demokracji. Plują jadem bo już nie mogą żyć z renty kapitału, jak ongiś. Żeby zrozumieć egalitarny system, trzeba posiadać chociaż minimum inteligencji społecznej, ale widzę, że masz z tym problem. Jeżeli twoja egzystencja i percepcja sprowadza się do uginających się półek w marketach to współczuję. Faktycznie jesteś kolejnym dowodem na to, że nie opłaca się uszczęśliwiać ludzi na siłę a rozwiązanie PRL-u było najlepszą z możliwych opcji. Lud który się modli, a nie myśli, uwielbia paszę z marketów zamiast zdrowej żywności nigdy nie będzie zasługiwał na prawdziwą wolność.

  Ja w marketach zakupy robię, gdy już muszę i to niestety mam problem bo pośród tych półek z paszą dla inteligentnych inaczej, trudno znaleźć jest coś dobrego i zdrowego, bez różnych Eeee i innych dodatków obniżających inteligencję. Z żywnością z tzw. PRL-u nie może się to równać i gdyby nie strajki wszelkiej maści leni styropianowych to w latach 80-tych mielibyśmy półki zawalone zdrową Polską żywnością, podobnie jak to było za Girka, a ludzie w kolejkach nie musieli by wystawać.
  Poczytaj trochę, a może doznasz wreszcie olśnienia:
  http://3obieg.pl/jak-zniszczono-polski-przemysl-pozbawiono-polakow-pracy-wygnano-ich-z-polski/#comment-129258
  http://wps.neon24.pl.ne.3lab.info/post/124430,jpii-i-jego-kosciol-razem-z-cia-przeciw-prl

  Przepraszam za PRL – Wypowiedź Mieczysława F. Rakowskiego
  http://www.binek.pl/6_t8.html

  A tu znajdziesz wiele cennych informacji o gospodarce PRL, jej zaletach i wadach: http://ciborowski.host247.pl/

 18. awl
  6 maja 2018 at 10:33

  Miecławie jesteś dowodem na to, że nie ma różnicy pomiędzy fanatyzmem religijnym i fanatyzmem politycznym. Ciesz się, że nie doświadczyłeś “prawdziwej wolności” w podbiegunowym łagrze. Soso doskonale wiedział co robić ze zużytymi czerwonymi fanatykami. Wyłazi Ci z łebka wsrywana propaganda z lat 50-tych o “jaśnie pańskim świecie”. Pewnie jesteś wiekowym sfrustrowanym “utrwalaczem-uszczęśliwiaczem” po utracie zbrodniczych idoli i słusznie zdechłej zbrodniczej czerwonej ideologii. Aktualnie kreujesz się na socjaldemokratę i pewnie nie wiesz, że bojówki Adolfa w mundurkach i komuniści w cywilu razem rozbijali takie KODowe demonstracje socjaldemokratów. Faktycznie masz rację, że nie należy uszczęśliwiać ludzi – zwłaszcza za “żółtymi firankami”. Genialnym, a zarazem szatańskim pomysłem było postawienie “na straży zdobyczy kapitalizmu “obficie smarowanych” komuchów i lewaków w totalnie zlewaczałej Unii Europejskiej i jak zwykle natychmiast “europiasku” zabrakło. “może doznasz wreszcie olśnienia”?

 19. Miecław
  6 maja 2018 at 12:03

  @awl. 6 maja 2018 at 10:33.
  Odróżnij fanatyzm od racjonalnej wiedzy i przekonań. Przestudiuj linkowane publikacje, przeczytaj sobie “Patologię transformacji” prof. Witolda Kieżuna i wiele innych naukowych opracowań na temat systemu realnego socjalizmu PRL i porównaj z obecnym systemem atawistycznego kapitalizmu, gdzie Polski biznes jedzie na socjalnej pomocy publiczno-prawnej, nie wspominając o kombinacjach podatkowych. Wtedy może zrozumiesz, czym był tzw. dobrostan społeczny i system sprawiedliwości społecznej w PRL realizowany za pomocą kapitalizmu państwowego.
  Ostatnio świetnie to streścił: Piotr Zaborny w Myśl Polska, nr 17-18 (22-29.04.2018) http://www.mysl-polska.pl/1551

  Ja się cieszę natomiast, że nie doznałem szczęścia “jaśnie pańskiego” i plebańskiego niewolnictwa w II RP, jak moi dziadkowie i pradziadkowie. Że ominęła mnie pańszczyzna i inne obowiązki dostarczania utrzymania pasożytom społecznym. Ominęło mnie na szczęście życie na folwarku w 6-10 osób w jednej izbie na kilku metrach kwadratowych, lub miejskich suterenach bez łazienki, często w piwnicach.
  http://www.slupca.pl/informator-regionalny/wspomnienia/folwark-pojecie-historyczne/

  Obecnie podobnie jak w PRL jestem człowiekiem niezależnym i wolnym dzięki ciężkiej pracy i nauce. Ale faktycznie system PRL umożliwił mi start za darmo w życie i rozwój zawodowy, aczkolwiek zasadniczo karierę zawodową zrobiłem już w III RP. Dlatego nie mam powodu do narzekania.

  Obecnie współczuję młodzieży, która już nie dostanie tanich kredytów mieszkaniowych, ani dla młodych małżeństw na życiowy start, tak jak ja otrzymałem. Nie ma darmowych studiów zaocznych, jakie mogłem kiedyś skończyć. Niektórzy młodzi ludzie mniej wykształceni i zaradni nie zdobędą nigdy zdolności kredytowej, aby sobie kupić przysłowiowy kąt słynne M2. Czeka ich niewola ekonomiczna i praca na prekariacie, dzięki jedynie słusznej religii i styropianom pragnącym kapitalizmu.

  Ot i cała Polska rzeczywistość, dzięki tej polityce powoli wymieramy także.
  https://myslnarodowa.wordpress.com/2013/03/17/wojna-demograficzna-warunki-bytowe-katastrofa-demograficzna-i-emigracja-polakow-z-ziem-polskich/

  Naucz się logicznego rozumowania i wyciągaj prawidłowe wnioski z prawa przyczyny i skutku.

 20. awl
  6 maja 2018 at 15:08

  Miecław – nałykałeś się propagandy jak gęś klusek. Ach, jakim to propagandowym nieszczęściem była “dziesięcina”, czyli 10-cio procentowy podatek. Dzięki skumulowanej “sprawiedliwości społecznej” skumulowany obecnie podatek nakładany na “pracę” waha się około 80-ciu procent. Chłop pańszczyźniany, faktycznie niewolnik przypisany do ziemi, miał kiepskie i trudne, ale gwarantowane warunki egzystencji. Współczesny 80-cio procentowy podatek gwarantuje legowisko przy osiedlowym śmietniku. Przeszło pół roku trzeba pracować głównie na tych “dobroczyńców ludzkości co ściągają i rozdają po uważaniu, naliczając sobie sutą prowizję od dobroczynności”. Komunizm zdechł od nadmiaru dobroczynności. Na zebraniu partyjnym prolet straszony “zgniłym kapitalizmem” dowiadywał się co znaczy słowo “zysk” i dochodził do wniosku, że “nie opłaca mu się pracować na pasożytów”, bo jako “najlepszemu w klasie” – “czy się stoi, czy się leży 2 tysiące się należy” – jak teraz “socjal” dla “najeźdźców”. To smutne co piszesz o sobie. Zdradziłeś swoją “klasę” i słusznie zostałeś unieszczęśliwiony przesadnym, zbyt głębokim awansem społecznym”. Spasożytowałeś tych, którzy bez znieczulenia ufundowali Ci edukacyjną “darmochę”. Karierę zawodową zrobiłeś dopiero w III RP, kiedy zaczęły powracać normalne relacje międzyludzkie. To przykre, kiedy mimo nabytej ogłady tak niewiele i kiepsko rozumiesz mechanizmy rządzące światem.”Naucz się logicznego rozumowania i wyciągaj prawidłowe wnioski z prawa przyczyny i skutku.” Nie lituj się nad współczesną młodzieżą – da sobie radę bez “darmochy”. “Sprawiedliwość społeczna kapitalizmu” polega na tym, że pozycja w hierarchi społecznej uzależniona jest od tego, ile warta jest praca pracownika najemnego. W komunizmie pozycja społeczna uzależniona była od czerwonej legitymacji partyjnej, “żarłocznej żarliwości m.in za żółtymi firankami” i nomenklaturowych mafijnych układów – istny raj dla zaradnych tępaków. Tęsknota za utraconym czerwonym, materialistycznym rajem pięknie daje o sobie znać np.na spędach KODu. Dzięki za otwartość i szczerość. Twoje wpisy świetnie oddają stan świadomości pewnej wyautowanej grupy Polaków w roku 2018. Wystrzegaj się emocji i niskich pobudek. I przestań nienawidzić to w co dwa wierzyłeś i dwa razy utraciłeś.

 21. Miecław
  6 maja 2018 at 16:34

  @awl. 6 maja 2018 at 15:08.
  No nieźle masz sprany mózg prawacką ideologią rodem ze średniowiecza. 🙂 Mogę ci tylko współczuć fałszywych przekonań i braku wrażliwości społecznej. Kiedyś życie być może wystawi ci rachunek, jak obecnym styropianom. Ale to już nie mój problem, natomiast mamy problem w gabinetach psychologów, co z tym zrobić, jak to społeczeństwo poddane totalnej prawackiej destrukcji uratować przed zagładą samozniszczenia?

  Co do mojej kariery, to zrobiłem ją w naturalny sposób w III RP, ponieważ w PRL byłem tylko dzieckiem, a w latach 80-tych uczniem i studentem oraz młodym pracownikiem. Więc nic nie mogło się potoczyć inaczej. Takie szanse miał każdy obywatel PRL, jeżeli chodzi o tanie kredyty i darmowe studia, nie to co obecnie, gdy w ramach pomocy publiczno-prawnej dotuje się tylko biznes, a prekariat żyje bez perspektyw. Nie wiem, jak mój rozwój zawodowy potoczyłby się gdybym zaczynał pracę w głębokim PRL-u. Wiem jedno, że moi rodzice i dziadkowie żyli sobie wtedy godnie i bezpiecznie, a ja miałem szczęśliwe dzieciństwo, chociaż pracowite, jak każde wtedy dziecko rolnika.
  Co do pasożytowania, to największym pasożytem był, jest i będzie zawsze kapitalista nie płacący podatków i właśnie obecnie na szczęście PiS próbuje to ograniczyć uszczelniając podatki i wsadzając do więzienia bandytów w białych kołnierzykach okradających społeczeństwo.

  Twoja frustracja jest dowodem upadku styropianowego świata i niewydolności obecnego destrukcyjnego systemu liberalnego kapitalizmu. Przestań się modlić, a zacznij myśleć i się uczyć, a może uratujesz się przed destrukcją osobowości i fanatyzmem.

 22. awl
  6 maja 2018 at 19:05

  Miecławie oderwany od pługa, najmądrzejszy we wsi. Posługujesz się językiem lewaka-totalniaka któremu gggg do główki przeświadczenie, że tylko on jest wyjątkowy, światły i nowoczesny, “wrażliwy społecznie”. Reszta to “prawacki ciemnogród” itd. co nie jest prawdą, ale skąd mógłbyś o tym wiedzieć? Tą lewacką megalomanię wyniosłeś z Sorbony czy z WUMLu? W latach osiemdziesiątych zamykano mordy “krzykaczom” którzy chcieli poprawiać socjalizm, kierując ich na Wieczorowy Uniwersytet Marksizmu-Leninizmu po to by byli “nasi”. Z takim językiem i poglądami pewnie na WUMLu od razu byłeś profesorem. Zaślepiony lewackim fanatyzmem nawet nie zdajesz sobie sprawy ile masz wspólnego z czerwonym zbrodniczym stalinowskim faszyzmem, Wbij sobie raz na zawsze do tego ggggg łba, że nie ma nic “za darmo”. Żeby cokolwiek komuś dać “za darmo” trzeba komuś zabrać – podstępnie albo siłą. Tworzenie “funduszu akumulacji” in. gromadzenie środków na inwestycje poprzez sztucznie zaniżenie pracowniczych pensji miało trwać przez 6 lat po 1945 roku. Zaniżone pensje przetrwały całą komunę i III RP. Gloryfikując PRL nie masz pojęcia o czym piszesz. Jak wioskowy podwórzowy pies warczysz na mityczny styropian, mitycznych liberalnych kapitalistów. Skoro taki jesteś oblatany w temacie kapitalizm to napisz kim są polscy kapitaliści i skąd się nalęgli. Jeszcze jedno. Nie ma czegoś takiego jak “liberalny kapitalizm”. Jest “eurolewacki kapitalizm”, który udaje demokrację. Witamy w klubie wioskowych głupków, którym wydaje się, że są mądrzy.

  SZANOWNY PANIE SZANUJEMY WOLNOŚĆ SŁOWA ALE SIĘ NIE OBRAŻAMY. CZY CHCIAŁBY BYĆ PAN OBRAŻANY? DRUGA SPRAWA I TO JEST NIEDOPUSZCZALNE OBRAŻA PAN W SPOSÓB DOROZUMIANY MIESZKAŃCÓW WSI. PROSZĘ SIĘ PILNOWAĆ. ROZUMIEMY EMOCJE, SĄ UZASADNIONE LEPIEJ ŻEBY PISAŁ PAN TU NIŻ NA MURACH LUB WYŻYWAŁ SIĘ NA ŻONIE. TYLKO MIMO WSZYSTKO ZACHOWAJMY POZIOM. WEB. JÓZ.

 23. fly
  6 maja 2018 at 21:07

  Ujawnił się kolejny napastliwy “mądry inaczej”. Zamiast dyskusji – agresja . DDDDDDDDDDD . Fe ! Powinien iść z tymi inwektywami do jakiejś najbliższej siłowni i spróbować – czego życzę . Może kolejny uraz mózgu przywróci mu normalne funkcje .

  ROZUMIEM ŻE JEST PAN PROWOKATOREM ALE DO TEGO TRZEBA TUTAJ PRZYNAJMNIEJ ODROBINĘ FINEZJI. WEB JÓZ.

 24. krzyk58
  6 maja 2018 at 21:39

  @awl. Czytam i … w sporej części przyznaję rację, no, może
  poprawiłbym hasło w “ustępie” 🙂 o następującej treści “czerwonym zbrodniczym stalinowskim faszyzmem” na, np. leninowski.
  Ciepło,ciepło….:)

 25. awl
  6 maja 2018 at 21:45

  Web. Joz.

 26. fly
  6 maja 2018 at 23:11

  Szanowny Panie Web. Józ. Proszę przemyśleć dalszą publikację agresywnego bełkotu niejakiego @awl.
  Uzasadnię : osobnik awl nie wnosi NIC do dyskusji . Proszę spojrzeć na “polemikę” z Włodkiem i Miecławem .
  Otóż Włodek jest : “zlewaczałym postępakiem , któremu rodzice dawali Włodzimierz aby awansował z proletów do czerwonych władców ” Czyta oczywiście “Podręcznik agitatora” i jest “moskiewskim pachołkiem” .

  Miecławowi dostało się więcej ( bo nieopatrznie odpowiedział parę razy ) i jest “najmądrzejszy we wsi ” po WUMLu , strzegł PRLu kupując za żółtymi firankami ( w domyśle ) , jest głupkiem , który tylko awansowi zawdzięcza cokolwiek . Awans uzyskał bo PRL kształcił i rozdawał za darmo . Dziś jest sfrustrowanym świrem (domyślnie) oraz “koderastą” i wioskowym głupkiem !

  Za jakie grzechy pytam mamy tolerować ten zalew chamstwa ? To
  To nie jest ŻADNA próba polemiki ( wskazanej ) ale chamski atak oparty na jednej z technik polemicznych/erystycznych – najbardziej chamskiej .

  Bierze się jakąkolwiek myśl przeciwnika ( to u nich jest zawsze przeciwnik , wróg niemal ) i ładuję się INWEKTYWAMI we WROGA , przy całkowitym braku ARGUMENTÓW !
  To co robi awl jest tego najbardziej nikczemnym przykładem . Bełkot Boba to przy awl-u Sorbona ( o której wspomniał ) .

  Nie zaatakuje w ten sam sposób pytając awla – a co Ty wiesz pałkarzu o entropii w ekonomii . Nie zapytam o Pikettyego , Buitera , Rogoffa .
  Uzasadnij TYLKO pałkarzu postawione przez SIEBIE tezy :

  1 . Od kiedy to , o ekonomii w l. 80 -tych decydowali ludzie p WUMLu ?
  2. Wylicz pałkarzu jak wyliczyłeś podatek 80 % .
  3. Wykaż jak inaczej odbudować kraj po hekatombie II WŚ , w dodatku realizując niespotykany wcześniej program społeczny jak nie z niskimi , ale podobnymi poborami ?
  4. Odkryj , czym w III RP miano wabić zachodni kapitał jak nie niskimi poborami polskich pracowników , jeśli przyjęto plan Balcerowicza Sachsa ( ten drugi wycofał się potem z ultraliberalizmu) likwidujący de facto przemysł polski .
  5. Wyjaśnij skoro wiesz – skąd wzięli się polscy kapitaliści .
  6. Wyjaśnij co wiedział styropian o ekonomii .
  Do wszystkiego odp. linki .

  To ma być tylko informacja , bez inwektyw . Te można ścigać SĄDOWNIE !

  Proszę Panie WEB. JÓZ. nie puszczać tekstów tego osobnika innych niż podane we wzorze . NIKOGO NIE CENZURUJEMY. POZDRAWIAM WEB. JOZ.

 27. Miecław
  6 maja 2018 at 23:17

  @awl. 6 maja 2018 at 19:05
  Czyli prawda jest bolesna skoro wzbudza agresję. 🙂 Właśnie obnażyłeś swój poziom intelektualny i wiedzę, a w zasadzie zero wiedzy historycznej, ignorancję i prostactwo. Typowe dla prawactwa, bo do prawdziwej prawicy, do której notabene pod względem wartości jest mi blisko, po prostu nie dorastasz.

  Kiedyś już cytowałem, ale specjalnie dla ciebie powtórzę opinie Staszica, jak to świetnie się chłopom żyło na tej dziesięcinie chwalonej przez ciebie. 🙂
  Według Staszica taki mamy obraz chłopa polskiego z końca XVIII wieku: „…Pięć części narodu polskiego stoi mnie przed oczyma. Widzę miliony stworzeń, z których jedne wpół nago chodzą, drugie skórą albo siermięgą okryte, wszystkie wyschłe znędzniałe, obrosłe, zakopciałe, oczy głęboko w głowie zapadłe, dychawicznymi piersiami ustawicznie robią. Posępne, zadurzałe i głupie mało czują i mało myślą, to ich największą szczęśliwością. Ledwie w nich dostrzec można duszę rozumną. Ich zwierzchnia postać z pierwszego wejrzenia więcej podobieństwa okazuje do zwierza niżeli do człowieka. Chłop – ostatniej wzgardy nazwisko mają. Tych żywnością jest chleb ze śrutu, a przez ćwierć roku samo zielsko; napojem woda i paląca wnętrzności wódka. Tych mieszkaniem są lochy, czyli trochę nad ziemię wyniesione szałase. Słońce tam nie ma przystępu…” A dalej po odmalowaniu w niemniej ponurych barwach wnętrza lepianek i sposobu życia familii chłopskiej, Staszic ważkie pod rozwagę rzuca zdanie: „…Dobrzy Polacy! Oto rozkosz tej części ludzi od których los waszej Rzeczypospolitej zawisł. – Oto człowiek, który was żywi! Oto stan rolnika w Polsce!”. Źródło: Uniwersały i rozporządzenia w sprawie chłopskiej z okresu Insurekcji Kościuszkowskiej 1794 r., wydał Franciszek Paprocki, Księgarnia Akademicka, Poznań 1946, s. 4-5.

  Ja tego nie wymyśliłem, sprawdź źródło, może wtedy wreszcie zobaczysz jak biblioteka wygląda w środku i książki, te prawdziwe. Tylko uprzedzam, że możesz doznać dysonansu poznawczego, bo to wymaga skupienia i uwagi, nie to co bezrefleksyjne wchłanianie post-prawdy z internetu.:-)

  A teraz na deser Jan Paweł II, może jesteś z tego wychowanego przez niego pokolenia, więc powinieneś się nad jego wypowiedzią głęboko pochylić i jeszcze raz przemyśleć, czy czasami nie jesteś w błędzie:
  ZATROSKANY PAPIEŻ – Wywiad Jana Pawła II z 1993 roku dla włoskiego dziennika „La Stampa”.
  „Komunizm – zauważył Jan Paweł II – odniósł w naszym stuleniu sukces, gdyż był reakcją na pewien, ogólnie znany rodzaj dzikiego i wynaturzonego kapitalizmu (…) Reakcja na tę rzeczywistość stała się powszechna i zyskała szeroki consensus nie tylko w klasie pracującej, lecz również wśród intelektualistów (…)
  Oczywiście, słuszne było zwalczanie totalitarnego, niesprawiedliwego systemu, definiującego się jako socjalistyczny i komunistyczny. Jednak prawdą jest również to, co mówił papież Leon XIII – że nawet w programie socjalistycznym są <>. Naturalnie te ziarna prawdy nie powinny być zniszczone ani stracone (…)
  Zwolennicy kapitalizmu w jego skrajnej postaci mają skłonności do zamykania oczu na to, co KOMUNIZM ZROBIŁ DOBREGO: NA JEGO WYNIKI DLA ZAPOBIEŻENIA BEZROBOCIU, TROSKĘ O UBOGICH (…).
  W KOMUNIZMIE BYŁA TROSKA O WSPÓLNOTĘ, PODCZAS GDY KAPITALIZM JEST RACZEJ INDYWIDUALISTYCZNY (…). Oczywiście dzisiejszy kapitalizm nie jest kapitalizmem czasów Leona XIII. ZMIENIŁ SIĘ W DUŻEJ MIERZE DZIĘKI WPŁYWOWI MYŚLI SOCJALISTYCZNEJ.
  (…) Jednakże w niektórych krajach świata utrzymał się w swej <> postaci, prawie takiej jak w ubiegłym stuleciu. Dziś odnoszę wrażenie, że wszystko lub prawie wszystko sprowadzono do wymiaru ekonomicznego. W tej sytuacji Kościół i papieża wraz z biskupami czeka wielkie wyzwanie: obrona i uwydatnienie innych wymiarów i innych wartości, częstokroć zapomnianych”. Źródło: M. F. Rakowski – „Zatroskany papież”, dziś Przegląd Społeczny 1994, nr 1, s. 39-43.

  Przyjemnej lektury.

  @WEB. JÓZ. Mam podwyższoną odporność, więc mnie nie można obrazić, ani urazić. Proszę się więc nie przejmować. Im więcej prawactwo obnaży tu na forum swojej indolencji i głupoty, tym lepiej dla Polski.:-) Pozdrawiam

 28. fly
  6 maja 2018 at 23:22

  Nie jestem prowokatorem , co udowodniłem w następnym wpisie tyczącym “tfurczości” @awl-a .

 29. Miecław
  7 maja 2018 at 08:20

  @fly. 6 maja 2018 at 23:11
  Właśnie udowodniłeś, że jesteś niezwykle myślącym człowiekiem. Wyrazy szacunku.

  A WEB. JÓZ. zdarzają się pomyłki, więc się nie przejmuj. 🙂
  Po pewnym czasie to chamskie prawactwo samo odpada z dyskusji, bo nie jest w stanie wytrzymać presji intelektualnej bez natychmiastowej agresji, więc najpierw zepsuje sobie ze złości komputer, a potem woli już nie czytać i żyć w świecie swoich fałszywych przekonań albo unika dyskusji z braku argumentów. Niestety świat ma problem, co raz więcej produkuje psychopatów i ludzi pozbawionych inteligencji społecznej.

  Pozdrawiam

 30. Zbigniew
  7 maja 2018 at 08:33

  “Odpowiedź symetryczna” to nie jest działanie odpowiednie bo odpowiadania to wciąż niewolnictwo. To ważne żeby zrozumieć. Polacy i Polska to NIEWOLNICY niedemokratycznych instytucji unijnych (czyli właściwie wszystkich bo nawet do parlamentu NIE WYBIERAMY przedstawicieli).
  W miejsce odpowiedzi proponuję absolutnie suwerenną politykę produktową. Dziesiątki krajów spoza “unii” czekają, w tym te największe.
  I tak jeszcze ku refleksji: Zdaje się że w “unii” mają problem z semantyką słowa UNIA.

 31. wlodek
  7 maja 2018 at 12:45

  Fly,Mieclawie, na tego piewcy współczesnego sprawiedliwego kapitalizmu co prawda szkoda czasu, ale dobrze że nie zostawiacie na nim suchej nitki! Tylko czy on to zrozumie, on tak jak krzyk wie co wie i to mu wystarczy! Pozdro.

 32. awl
  7 maja 2018 at 21:56

  “Szanowny Panie Web. Józ. Proszę przemyśleć dalszą publikację agresywnego bełkotu niejakiego @fly.
  Uzasadnienie: “fly” to chłopiec z dobrego komuszego domu, który nadyma się i pozuje na inteligenta.
  Ekonomista, czyli jak się dawniej mówiło “bez zawodu”.
  Konstytucja gwarantuje mi prawo do subiektywnych ocen.
  We wstydliwie zablokowanym przez Web. Józ. wpisie
  pewnie zbyt przekonywująco obśmiałem absurdalność
  cenzurowania słów i zwrotów, bo się nadęte majestaty obrażają.
  Web. Józ. nie bądź Pan Pętak i opublikuj ten mój wpis z 6 maja 2018 at 21:45 ku uciesze gawiedzi.
  Jako kolekcjoner epitetów doznałem przykrego zawodu.
  Za tyle pisarskiego wysiłku zostałem obdarowany
  nieciekawymi i mało odkrywczymi inwektywami
  ale za to dumnie “w imię postępu i eliminacji chamstwa”.
  Spieszę z wyjaśnieniami.
  1 . Od kiedy to , o ekonomii w l. 80 – tych decydowali ludzie p WUMLu ?
  Od momentu kiedy zaistniała potrzeba ulokowania na ciepłych posadkach działaczy zasłużonych, ale bez zawodu.
  Utworzono wtedy w przedsiębiorstwach stanowisko dyrektora do spraw ekonomicznych.
  Taki “dyrektor” miał jednego pracownika, którego nadzorował – Głównego księgowego.
  I niby o czymś decydował. Znałem paru takich.
  2. Wylicz pałkarzu jak wyliczyłeś podatek 80 % .
  Odsyłam do ocen i analiz ekspertów z CENTRUM IM. ADAMA SMITHA.
  „wynagrodzenia obciążone są ośmioma podatkami,
  w tym siedmioma występującymi pod nazwą składek,
  jak np. emerytalna, rentowa, wypadkowa, chorobowa,
  zdrowotna czy na Fundusz Pracy
  i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.”
  Powyższe podatki zabierają ok.połowy wynagrodzenia.
  Z pozostałej kwoty fiskus łyka przy każdym zakupie podatek.
  Akcyzy i inne formy ukrytego opodatkowania razem z 23% vatem
  z tej połowy wynagrodzenia zabierają ok.40 procent.
  W sumie to już tylko 70% daniny.
  Doliczając inflację i efekty działania “instrumentów inżynierii finansowej”
  powoli zbliżamy się do do tej niewiarygodnej liczby ok.80%.
  3. Wykaż jak inaczej odbudować kraj po hekatombie II WŚ ,
  w dodatku realizując niespotykany wcześniej program społeczny jak nie z niskimi ,
  ale podobnymi poborami?
  “Nie niskie, ale podobne” – więc jakie?
  “niespotykany wcześniej program społeczny” – jaki?
  Lewacka dialektyka wstydu nie pozwala użyć słów “głodowe pensje” i “program budowy komunizmu”?
  Według “życzliwych” powojennych ekonomistów bez dopływu kapitału z zewnątrz budowany komunizm powinien szybko zdechnąć.
  Zdychał 40 lat.
  W odróżnieniu Niemcy z ochotą akceptowali plan odbudowy Niemiec sfinansowany planem Marshalla.
  I pensje mieli i mają godne.
  4. Odkryj , czym w III RP miano wabić zachodni kapitał jak nie niskimi poborami polskich pracowników ….
  Wysiłkiem tęgich umysłów, a nie tępaków. To dobry – najświeższy przykład.
  Niemcy z Amerykanami założyli konsorcjum i będą wspólnie produkować to co kupiono jako wyrób gotowy za ciężkie pieniądze.
  5. Wyjaśnij skoro wiesz – skąd wzięli się polscy kapitaliści.
  Z zepsutego powietrza.
  Z wyjątkową zaciętością hitleryzm tępił polskie elity przywódcze, w tym rodzimych kapitalistów.
  Co nie wytępił hitleryzm dokończył budowany komunizm, który w myśl swojej doktryny zakładał,
  że komunizm można zbudować dopiero po wytępieniu 10-ciu procent społeczeństwa
  jedynie w celu delikatnego zastraszenia pozostałych przy życiu.
  Budowniczym komunizmu specjalnie nie robiło różnicy, kto miał się znależć w tych10-ciu procentach.
  Z konieczności mianowano na nowych “kapitalistów bez kapitału” najlepszych “w klasie”.
  “Towarzyszu jesteście dobrym bokserem, macie wyniki, od jutra jesteście dyrektorem fabryki”.
  Uwłaszczona nomenklatura to przecież nie są kapitaliści.
  6.Wyjaśnij co wiedział styropian o ekonomii
  Styropian w większości pochodził ze wsi.
  Jak wiadomo praca na roli brutalnie naucza ekonomii, zwłaszcza w komunizmie.
  Nie mam wątpliwości, że styropian miał większe pojęcie o ekonomii,
  niż np. współczesny ekonomista wyuczony ekonomii noszeniem teczki za pryncypałem.
  “To ma być tylko informacja , bez inwektyw (w rodzaju “pałkarz”) .
  Proszę Panie WEB. JÓZ. nie puszczać tekstów tego osobnika innych niż podane we wzorze .”
  Niewiarygodne – zapachniało Orwellem.
  Niesamowite – ten “Fly” oczekuje wpisów według szablonu, wzorca i piona,
  słów pełnych zachwytów i uwielbienia, ani chybi pod adresem swojego idola.
  “NIKOGO NIE CENZURUJEMY” – Wpis testowy: Putin I love YOU.
  “Od 7 marca 2014 r., jesteśmy partnerem w wielkim dziele „Fundacji Russkij Mir”
  Pozdrawiam Petersburg i petersburdzkich trolli.

  Coś mi się wydaje, że WEB.JÓZ,- Fly – wlodek – Miecław to jedna i ta sama osoba,
  która komponuje wpisy stwarzając wrażenie istnienia towarzystwa wzajemnej adoracji.
  Coś jakby synek Miecia Rakowskiego,Wlodek, ale taki trochę Miecław.

  MYŚLĘ ŻE SIĘ PANU SŁABO WYDAJE. ALE NA PANA ŻYCZENIE PROSZĘ BARDZO. DO WOLI. WEB. JÓZ.

 33. wlodek
  8 maja 2018 at 11:11

  P.Józefie czy ten człowiek dotuje OP?Za te bzdury o 1 osobie w trzech odsłonach trzeba płacić! Pozdro.

 34. awl
  8 maja 2018 at 15:10

  “Misja. Jesteśmy apartyjni i apolityczni dzięki czemu niezależni.”
  Niestety, powyższa wymiana poglądów bez wątpienia dowodzi,
  że mózgi przeżarte propagandą są niereformowalne i się nie regenerują.
  Jak na dłoni widać jak to jest z tą “apartyjnością i apolitycznością”.
  Można domniemywać, że zajęci sobą “wrażliwi społecznie” dyskutanci pewnie nie zauważyli,
  że w sercu światowego komunizmu wypucowano cerkiewne kopuły
  a w Groznym wybudowano gigantyczny meczet.

  SZANOWNY PANIE SZANUJEMY PANA PRAWO DO ATEIZMU, JEDNAKŻE PROSIMY O POSZANOWANIE UCZUĆ RELIGIJNYCH TYCH WSZYSTKICH LUDZI, DLA KTÓRYCH WSPOMNIANE BUDYNKI SĄ WAŻNE. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

 35. krzyk58
  8 maja 2018 at 18:24

  @awl. “że w sercu światowego komunizmu wypucowano cerkiewne kopuły
  a w Groznym wybudowano gigantyczny meczet.”
  A,aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, TO – И не будем забывать, что Бог любит Россию! – Boli Waści? 🙂
  A już sadziłem że znajdziemy wspólna platformę wówczas kiedy
  pisałeś (zdaje się ??) o ‘postempach” eurolewactwa.
  Przypominam że w ‘sercu światowego komunizmu” nie masz już od kilku dekad żadnego komunizmu, póki co panoszy się rozbuchany
  liberalizm zapewne nie mniejszy niż nad Wisłą – być może,
  a jeśli dobry Bóg pozwoli, formować będą Prawosławny Komunizm.
  a tzw.bezbożny, lewacki,ateistyczny, ‘oświeceniowy” – paka hula na Zapadie pod kontrolą p. Franciszka (z Watykanu) Czy poniał?

 36. wlodek
  8 maja 2018 at 18:51

  P.Józefie ten PAN taki ateista jak ja katolik!Czytając jego wypociny nie muszę oglądać TVPiS i TV Trwam. Powtarzam pytanie czy dotuje OP?

  NIE WIEM TEGO PONIEWAŻ PSEUDONIM NIC MI NIE MÓWI W KONTEKŚCIE WPŁAT. ALE RACZEJ NIE BO W OSTATNIM CZASIE BYŁY TYLKO 2 WPŁATY OD STAŁYCH CZYTELNIKÓW NA KTÓRYCH ZAWSZE MOŻNA POLEGAĆ. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

 37. MIecław
  8 maja 2018 at 20:47

  @awl. 7 maja 2018 at 21:56
  8 maja 2018 at 15:10

  Uznanie mojej osoby, jako trzy w jednym, dowodzi, że jesteś tu od niedawna i nie zorientowany, kto jest kto na tym forum.
  Podaję ci linki (od 1 marca 2017 roku) od których zaczęło się moje komentowanie w proteście przeciwko gloryfikacji “wyklętych” i polemik z kom. @krzyk58. W sumie to jestem tu przez niego, bo po pierwszych postach miałem sobie dać spokój. Ale skoro mnie atakował to postanowiłem zostać i pobawić się w polemikę z prawactwem. Możesz sobie przeczytać od tego czasu moje prawie codzienne posty pod felietonami Krakauera i Grzelązki wierszami o wyklętych, wtedy może się czegoś nauczysz.
  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=46137#comment-91009
  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=46166
  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=46189

  Temu społeczeństwu już nic nie pomoże, żadna nauka nie jest możliwa, przy skali tej manipulacji świadomością, ciemnotą i zacietrzewieniem, oraz religijnymi ograniczeniami poznawczymi, nie będzie skuteczna, czego dowodzi twoja ignorancja i brak wiedzy.
  Brak wrażliwości społecznej, egoizm. Nie masz pojęcia, że dzięki PRL możliwy był niezwykły skok cywilizacyjny całego polskiego społeczeństwa oraz rozwój kultury i nauki. PRL budowała przedwojenna Polska inteligencja, ta która przeżyła, często pochodzenia szlacheckiego, jako nowy ustrój sprawiedliwości społecznej. Tylko ten kto nie posiada inteligencji społecznej i odrobiny wrażliwości, nie jest w stanie tego zrozumieć. Prawactwo widzi wszystko tylko przez pryzmat religii i osobistych biznesowych korzyści. Dlatego PRL zostało przez to prawactwo zniszczone, a przez to i III RP jest na wymarciu, bez przemysłu, bez dzieci, na garnuszku UE, przez którą notabene zostaliśmy zniszczeni i zadłużeni..

 38. awl
  8 maja 2018 at 23:06

  Miecław nie wstydź,się, Dzięki demokracji teraz już możesz śmiało powiedzieć,
  że wywodzisz się z rodziny tzw.”utrwalaczy” szybko kupionych ziemią,
  ale ziemią jeszcze szybciej z powrotem odebraną.
  Wyjmujesz z tapczanu propagandowe relikwie z 1946 roku.
  Faszerujesz się stalinowską propagandą i zupełnie nie zdajesz sobie sprawy,
  że stałeś taką żywą skamieliną z lat 50-tych.
  Wprost idealną jako eksponat do orwellowskiego skansenu poprawności politycznej.
  Z pokorą przyjmij do wiadomości, że nie masz zielonego pojęcia o realiach PRLu.
  W idealistycznym uniesieniu piszesz obrzydliwymi wyświechtanymi sloganami.
  Niczym nawiedzony kapłan czerwonej religii.
  Może jeszcze kiedyś zrozumiesz jak ciężko Ciebie skrzywdziła ta Twoja “sprawiedliwość społeczna”.
  Wróć do społeczeństwa, wyzbądź się niskich pobudek, zwłaszcza nienawiści.
  Nie będę Ciebie katował autentycznymi przykładami “sprawiedliwości społecznej”
  okraszonej “wrażliwością społeczną itp. propagandowymi wymiocinami
  w wirtuozowskim wykonaniu uduchowionych żarliwie żarłocznych materialistów.
  Może jednak sam, w jakimś kąciku zadumy doznasz olśnienia,
  dlaczego i dzięki komu tak naprawdę, ten wspaniały komunizm tak po prostu “zdechł”?

 39. krzyk58
  9 maja 2018 at 08:03

  @Miecław. @awl…………a nie mówiłem, Miecławie, chciałoby się powtórzyć (ponownie) za “awl’em. Jest spora doza prawdy w tym co pisze – a moja skromna
  osoba często przypominała, dlatego Miecławie nie idź tą drogą.
  Stalin, “nasi” stalinowcy, ZSRR, oni zainstalowani tu z mocy Stalina,
  przyjechali podczepieni na ruskich tankach, chwycili “ten naród” za pysk po II wojnie, ci którzy powinni rządzić po wojnie odstawieni
  na boczny tor (Berling). Ująłem hasłowo, bo temat-rzeka,
  od przeszłości nie uciekniemy…tymczasem (po)wracam
  do Moskwy……

 40. wlodek
  9 maja 2018 at 09:06

  krzyku gratuluje “towarzysza”,już prawie się we wszystkim zgadzacie! Jeszcze trochę “prawdziwi patrioci” razem z ONR będą przybudówka PISU( a może już są)?

 41. Miecław
  9 maja 2018 at 09:47

  @awl. 8 maja 2018 at 23:06.
  Ano i znowu jesteś w błędzie, do tego przemawia przez ciebie nikczemność wobec społeczeństwa, teraz tzw. gorszego sortu, a tak naprawdę do tzw. “pospólstwa”. Pewnie jako dawny “jaśnie pan”, ale zapewne potomek takich “rozkułaczonych” czytasz wieczorami wspomnienia dziadziusia, jako to się wam żyło dobrze kiedyś w II RP, z renty kapitału, jak to po “jaśnie pańsku” traktowaliście ciemne pospólstwo, które musiało na was pracować za miskę jedzenia i kąt w czworakach (lub co gorsza, bo u kułaków służba w zasadzie spała nadal w oborach, jak w I RP). Nie wstydź się więc, tylko przyznaj, że największym grzechem tego mitycznego komunizmu, było pozbawienie was pańskiego życia. Bo od wtedy musieliście już na równi z pospólstwem pracować na swoje utrzymanie i dopiero był problem kiedy okazywało się, że dzieci robotników i chłopów, tej ciemnoty, były bardziej inteligentne i bardziej ambitne, niż wy. No jak to, ta “hołota” była w stanie osiągnąć więcej i zbudować coś takiego jak PRL, pod kierownictwem światłej przedwojennej szlachty i inteligencji. Niemożliwe? Dlatego właśnie cała masa nikczemnych ludzi niszczyła na każdym kroku PRL.

  Co do mnie niczego się nie wstydzę, na utrwalacza władzy jestem za młody, mój ojciec też, bo urodził się w 1939 roku, więc po wojnie miał zaledwie 6 lat. A mój dziadek jako żołnierz kampanii wrześniowej poległ na wojnie. Przeszedł cały szlak bojowy z 14 pułkiem piechoty, aż do obrony Warszawy, gdzie został wzięty do niewoli i już nie wrócił ze Stalagu. Wdowa po nim, moja babcia, analfabetka i robotnica rolna z folwarku, faktycznie dostała 7 ha ziemi z reformy rolnej, za co jakoś tak w 1947 roku, “wyklęci” chcieli ją zabić i mojego małego wtedy ojca, gdy pracowała na polu. Największym jej grzechem było więc przyjęcie “jaśnie pańskiej” ziemi i praca na niej, aby się jakoś utrzymać w tych trudnych powojennych czasach. Zawsze powtarzała, że dziadek zginął na wojnie za nie “naszą Polskę”, ale za “jaśnie pańską” i przez politykę “jaśnie państwa”. Nie jest jednak wykluczone, że dziadek, gdyby przeżył wojnę, to byłby takim utrwalaczem, zwłaszcza, że przez wojną podczas wielkiego strajku chłopskiego nieźle oberwał od granatowych z polecenia “jaśnie pana”.

  Takim właśnie ludziom, niewolnikom “jaśnie państwa” odmawiasz prawa do godnego życia. Nie masz pojęcia o tamtych czasach. Przeczytaj wszystkie moje posty, to dowiesz się więcej.

  Tak pisał o swojej pracy na rzecz tworzonego nowego systemu sprawiedliwości społecznej:Czesław Miłosz, szlachcic, poeta i dyplomata w początkach Polski Ludowej:
  „W ciągu pięciu lat służyłem lojalnie mojej ludowej ojczyźnie, starając się według najlepszego mego rozumienia wypełnić moje obowiązki i jako pisarz, i jako attache kulturalny w Stanach Zjednoczonych w we Francji. Przychodziło mi to tym łatwiej, że cieszyłem się, iż półfeudalna struktura Polski została złamana, że robotnicza i chłopska młodzież zapełnia uniwersytety, że została przeprowadzona reforma rolna, a Polska zmienia się z kraju rolniczego w przemysłowo rolniczy. Poza tym mój stosunek do politycznej emigracji polskiej był co najmniej ironiczny: na kimś, kto rozumiał dynamikę przemian zachodzących w Polsce, spory kilkuosobowych stronnictw robiły wrażenie bezużytecznej zabawy, a same postacie tych polityków wyglądały na figury z wodewilu. Miałem więc powody, aby trzymać się nowej Polski zmierzającej ku socjalizmowi”. Źródło: „Dyplomata w służbie Polski Ludowej”, Przegląd nr 19/2018, s. 49.

  Przeczytaj jego książkę “Wyprawa w Dwudziestolecie”, jest tam opisana nędza życia w II RP. Wtedy zrozumiesz, dlaczego ludzie tamtego okresu dali się uwieść ideologii komunistycznej, socjalistycznej. To było nieuniknione, nawet bez wojny, tylko wtedy w dłuższej perspektywie czasowej.
  Wspominałeś w którymś poście o Planie Marszala, że Niemcy dzięki niemu się wzbogacili, ale zapewne nie masz pojęcia, że w ramach tego planu wprowadzono do obrotu ukradzione w czasie wojny spieniężone mienie. Bogactwo Niemców ma swoją ciemną stronę i wynika z okradzenia połowy Europy. Co do Solidarności, pisałeś, że to głównie na wieśniacy ją zakładali. To dowodzi zupełnie twojej nieznajomości tematu. Wieśniakami jesteśmy w zasadzie wszyscy, ponieważ Polska to był kraj agrarny, kwestia tylko kiedy straciliśmy z wioska kontakt rodzinny. Faktycznie jednak Solidarność to była sprawa robotnicza, to robotnicy podpuszczeni strajkowali, nawet w PGR-ach strajków nie było, a rolnicy indywidualni w przeważającej większości byli po stronie PRL-u. W moim regionie Solidarność Rolników Indywidualnych zakładało kilku dawnych kułaków i potomków „jaśnie państwa”, w zasadzie byli bez znaczenia i poparcia społecznego, bo większość miejscowych rolników było uwłaszczonych po folwarku i żyli jeszcze w 1980 roku dziadkowie, którzy pracowali na folwarku, tylko kościół ich popierał i wiadomo dlaczego. Jako młody chłopak, wtedy nastolatek, nawet się nie interesowałem polityką i o tych politycznych aspektach nie miałem pojęcia, o co idzie gra. Potem dopiero jak wybuchnął stan wojenny to babcia z ojcem wyjaśnili o co w tym wszystkim chodzi i że zachód z „jaśnie państwem” na uchodźctwie chce z powrotem zawładnąć Polską. Nie myślałem wtedy że to możliwe, a jednak stało się dzięki zmanipulowaniu robotników. To oni głównie strajkowali i to oni są największymi ofiarami przemian transformacji, bo rolnicy przecież zachowali swoje ziemie. No i zniszczono PGR-y, które naprawdę jak czytałem opracowania przynosiły zyski, a nie straty. Czyli robotnicy z PGR-ów mimo, że w zasadzie nie strajkowali, też są ofiarami tej transformacji.
  Zacznij myśleć, ale jeżeli jesteś katolikiem to może zechcesz stosować się do zapisów biblii? Bo faktycznie komunizm, to pomysł i nauka Jezusa przecie. 🙂 Tylko zapomniany przez nikczemnych ludzi, pozbawionych inteligencji społecznej.
  Cyt:
  “Miłość zespala Kościół pierwotny
  32 Jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich, którzy uwierzyli. Żaden nie nazywał swoim tego, co posiadał, ale wszystko mieli wspólne. 33 Apostołowie z wielką mocą świadczyli o zmartwychwstaniu Pana Jezusa, a wielka łaska spoczywała na wszystkich. 34 Nikt z nich nie cierpiał niedostatku, bo właściciele pól albo domów sprzedawali je 35 i przynosili pieniądze [uzyskane] ze sprzedaży, i składali je u stóp Apostołów. Każdemu też rozdzielano według potrzeby. 36 A Józef, nazwany przez Apostołów Barnaba, to znaczy „Syn Pocieszenia”, lewita rodem z Cypru, 37 sprzedał ziemię, którą posiadał, a pieniądze przyniósł i złożył u stóp Apostołów.” http://www.biblijni.pl/Dz,4,32-37

  Przyjemnej lektury, może wreszcie zaczniesz czytać biblię ze zrozumieniem? No chyba, że wystarcza ci sterowanie kropidłem, to wszelka nasza dyskusja nie ma sensu.

  @krzyk58 – za Włodkiem gratuluję ci towarzysza, wreszcie ma cię kto wspomagać w manipulacji. 🙂

 42. awl
  9 maja 2018 at 11:34

  wyobcowany na własne życzenie Wlodku, przedstawicielu mniejszości niezbyt życzliwej Polsce i Polakom.
  Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś został “prawdziwym patriotą”.
  Wtedy Polska stanie się naprawdę Twoim prawdziwym domem.
  Nie tylko symbolicznie nabędziesz pełnych praw do meblowania tego domu,
  ale również zniknie Twój strach, że Twoje “mebelki” mogą nie spodobać się gospodarzom.
  W żadnym wypadku do ONRu i PISu się nie zapisuj.

 43. wlodek
  9 maja 2018 at 13:13

  Awl,ze względu na pamięć moich przodków nie będę się poniżał do twojego poziomu 500+.PRl dał mi poznać obce języki dlatego”no comments” albo”tisze budiesz dalsze jediesz, potomku klasy skazanej na głupotę i ksenofobie!

 44. awl
  9 maja 2018 at 14:46

  Szanowny Miecławie. Mam dobrą wiadomość.
  Swoimi wpisami już zapisałeś się na kartach Historii,
  jako przykład oddziaływania propagandy na niedostatki w pojmowaniu rzeczywistości.
  Chyba za dużo czytasz nieodpowiednich lektur.
  Żyjesz w jakimś koszmarnym, istniejącym tylko w Twojej wyobraźni świecie – pełnym fobii i przeinaczeń.
  Ten Twój czerwony raj na ziemi został już dawno zrealizowany w izraelskich kibucach.
  Koniecznie przeczytaj “Byliśmy przyszłością” – Jael Neeman.
  Zwróć uwagę na przypadłości ludzkiej natury, gdy trzeba decydować.
  Tak jakoś dziwnie się składa, że od niepamiętnych czasów wszelkie zbiorowości ludzkie
  organizując się wyłaniały na przywódców spośród członków wspólnoty
  najmądrzejszych, najstarszych, najbardziej doświadczonych.
  Często była to starsza wiekiem kobieta.
  Tylko komunizm obsadzał stanowiska decyzyjne fanatycznymi postępakami.
  Sięgnij do Historii i odszukaj ostrzeżenie jednego z anarchistów, który przestrzegał Marksa,
  że ta zupełnie nowa klasa przywódcza będzie gorsza od tej starej zlikwidowanej.
  Że będzie miała wszystkie wady starej plus o wiele groźniejsze wady nowe.
  Życie w pełni potwierdziło te prorocze słowa.
  Najgorsi w wojsku są świeżo awansowani kaprale, którym dano odrobinę władzy.
  Rozumiem wszystkie Twoje kompleksy, zamieniłeś widołki na klawiaturę, awansowałeś,
  powinieneś być szczęśliwy, a nie jesteś.
  Środowisko w jakim się znalazłeś jawi Ci się jako wrogie i obce pełne “Panów, kułaków, itp”.
  Co chwila posługujesz się lewacką pokrętną dialektyką “wieśniakami jesteśmy wszyscy,
  a po przejściu fabrycznej bramy raptem już jesteśmy robotnikami?”
  Jesteś przykładem na to, że człowiekowi potrzebna jest wiara choćby w sznurowadła własnych butów.
  Czerwona ideologia jako nowa ateistyczna idealistyczno-materialistyczna religia ze świecką obrzędowością
  z nowymi ideologami-papieżami, agitatorami-misjonarzami, sekretarzami-kapłanami itp. analogiami
  zapisała się w Historii setkami milionów ofiar.
  Po upadku komunizmu utraciłeś wiarę w swoich idoli
  i przepięknie podmieniłeś sobie w główce Marksa na Pana Jezusa.
  Zagubiony szukasz oparcia w słowach papieży, pisarzy a nawet poetów.
  Może już przyszła pora podwinąć kitę i pochylić czoło przed mądrzejszymi od siebie.
  Bez ujadania.

  ps. rozumiem Wlodku, że sklasyfikowałeś siebie do lepszej klasy, tak jak klasyfikuje się wieprzki,
  Najbardziej nie lubisz być nikim, więc jesteś lepszy, bo pozbawiony ksenofobii,
  szeroko otwarty jak uda przydrożnej prostytutki?
  Miłościwie nam panujący w PRLu wstępujących na uczelnie wyższe
  szlachetnie urodzonych punktowali punktami za pochodzenie.
  Ale własne dzieci kształcili na uczelniach zgniłego kapitalizmu.
  Stąd ta Twoja znajomość języków obcych, Wlodku?

 45. wlodek
  9 maja 2018 at 17:00

  awl,ciężko cie usytuowa jesteś gdzieś między firmowym i “glupkami”OP(bob, WPK) a nosicielem (katolickiego lub prawosławnego komunizmu)krzykiem.Jednego nie mogę ci odebrać parafrazujac słowa(myślę że wiesz kogo?)”Ty bardziej nienawidzisz lewicy niż kochasz Polskę”Dzięki komu zawdzięczają wykształcenie i splendor właściciele obecnej Polski p.Morawiecki, Kaczyński, Krasnodębski, Terlecki,Radziwiłł itd?Coś słaba była ta władza która pozwoliła im kształcić się, może myślała że człowiek się zmienia?Zapominając że”władza która nie potrafi się bronić nie zasługuje na przetrwanie”(też wiesz who is who).Podobnie SLD i PO mając Kaczyńskiego, Ziobre,Kamińskiego na widelcu odstąpili a teraz dziwią się że ich gnebią!A wracając do ciebie ( zauważ z malej litery).nasuwa mi się termin”faszyzujący liberał”.I na tym the end!

 46. Miecław
  9 maja 2018 at 20:01

  @awl. 9 maja 2018 at 14:46.
  Kolejny raz wychodzi w ciebie brak inteligencji społecznej, ale ujawniłeś jednak jakie takie oczytanie, no i ogładę. Czyli nie jest z tobą tak źle, jak początkowo wyglądało.
  Moja diagnoza – jesteś zawiedzionym biznesmenem, który liczył na więcej, ale niestety ten mityczny zachód ze swoim dobrobytem was wykołował, więc teraz szukasz winnych, jak setki podobnych tobie, co to walczyli z PRL i znajdujesz w dawnych niby komunistach, którzy się rzekomo uwłaszczyli. Fakt oni się częściowo uwłaszczyli, tylko że już wcześniej dawno przestali być komunistami. Styropian górny, też się nieźle uwłaszczył i obłowił, a teraz udaje – Polacy nic się nie stało, świętujcie, że macie wolność. Tyle tylko że ta wolność to są z reguły dla 80 % społeczeństwa, zwłaszcza tej młodej części zachodnie “zmywaki” i prekariat, w Polsce, czy na zachodzie bez różnicy.
  Oto skutki społeczne tej transformacji, które już kiedyś na forum podawałem:
   WZROST PRZESTĘPCZOŚCI KRYMINALNEJ I GOSPODARCZEJ.
   ROZBICIE RODZIN I EUROSIEROCTWO.
   BIEDA DETERMINUJĄCA PRZESTĘPCZOŚĆ.
   KRYMINALIZACJA SPOŁECZEŃSTWA.
   AMERYKANIZACJA KULTURY I PRAWA PROWADZĄCA DO NISZCZENIA DZIEDZICTWA KULTUROWEGO SŁOWIAŃSKIEJ POLSKI.
   NIEWOLNICTWO EKONOMICZNE – NEOKOLONIALIZM GOSPODARCZY I KULTUROWY.
   UPADEK KULTURY – PRYMITYWIZM I CHAMSTWO.
   DEMOGRAFIA – ZATRZYMANY ROZWÓJ NARODU.
   WEGETACJA 80 % SPOŁECZEŃSTWA – ZATRZYMANY ROZWÓJ SPOŁECZNO-GOSPODARCZY. ANOMIA SPOŁECZNA.
   WZROST CHORÓB PSYCHICZNYCH I DEPRESJI.
   WZROST LICZBY SAMOBÓJSTW.

  A to są osiągnięcia PRL:

  • LIKWIDACJA ANALFABETYZMU (40 % populacji),
  • INDUSTRIALIZACJA KRAJU – BUDOWA PRZEMYSŁU,
  • ELEKTRYFIKACJA KRAJU,
  • REFORMA ROLNA,
  • BUDOWA DRÓG BITYCH I MOSTÓW,
  • ODBUDOWA MIAST I ZABYTKÓW KULTURY ZE ZNISZCZEŃ WOJENNYCH,
  • BUDOWA MIESZKAŃ,
  • WZROST DEMOGRAFICZNY POLAKÓW,
  • BUDOWA INFRASTRUKTURY MIEJSKIEJ I WIEJSKIEJ,
  • LIKWIDACJA DRASTYCZNYCH PODZIAŁÓW KLASOWYCH,
  • ROZWÓJ KULTUROWY KRAJU – PROMOCJA PRAWDZIWIE POLSKIEJ KULTURY I SZTUKI,
  • TANIE LUB BEZPŁATNE KOLONIE I WCZASY DLA DZIECI,
  • PEŁNE ZATRUDNIENIE I BEZPIECZEŃSTWO EKONOMICZNE RODZIN.

  Ja osobiście nie należę do dawnego establishmentu partyjnego, wiary w idoli nie miałem. Wszystko do czego doszedłem zawdzięczam swojej ciężkiej pracy, a nie partii, czy układom.
  Nie mam i nie miałem żadnych idoli. Studia psychologiczne wiele mnie nauczyły, stąd moja rezerwa do rzekomych autorytetów. Takich nie ma. Ale nie będę się rozwodził, szkoda mojego czasu.

  Wiele z tego co piszesz jest prawdą, ale niestety tzw. czynnik ludzki, ze swoim egoizmem i chciwością powoduje, że każdy nawet najlepszy w założeniach system ideologiczny, czy religijny jest wypaczany. Teraz po doświadczeniach komunizmu i różnym dziedzinom nauki, my to wiemy. Nasi przodkowie tworzący te idee o tym nie wiedzieli – to po pierwsze – dlatego tyle błędów popełniono. Po drugie – takie były następstwa feudalizmu i XIX wiecznego kapitalizmu. Wydaje mi się, że zaczynasz trochę rozsądnie pisać, więc chyba te moje wywody zrozumiesz. Gdzie leży problem.
  Moim skromnym zdaniem, nie należy rezygnować z nauczania społeczeństwa egalitaryzmu i tworzenia wyższej kultury społecznej opartej na tej idei. Inaczej trafmy z powrotem do średniowiecznej feudalnej niewoli.

  I na koniec jesteś w błędzie co do tych setek milionów ofiar. Nie chodzi o licytację i obronę zbrodni komunistycznych, ale prawdziwe dane historyczne. Są one duże mniejsze, nawet w porównaniu ze zbrodniami kościoła i jedynie słusznej religii w związku z krwawą ewangelizacją i krucjatami oraz feudalno-kapitalistycznymi wojnami monarchów i polityków uznających się za władców świata. Dysponuję danymi, ale są one rozproszone po różnych publikacjach historycznych i może kiedyś, jak znajdę czas to je opracuję i podam na forum.

  Porównaj sobie za to stan gospodarki PRL i III RP, jak to ci “niedobrzy komuniści” zaniedbali kraj i ludzi, 🙂 Wtedy zrozumiesz, jakiej manipulacji świadomością jesteś ofiarą:
  http://finanse.wp.pl/kat,104596,title,Polska-to-nie-zielona-wyspa-tylko-tonacy-okret,wid,15456564,wiadomosc.html
  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/07/8233/
  https://marucha.wordpress.com/2017/10/10/kraje-starej-unii-europejskiej-zarobily-na-polsce-1-bilion-zl/
  https://marucha.wordpress.com/2015/07/27/regres-polski-w-okresie-trzeciej-rzeczypospolitej/
  http://www.prawica.net/arch/36992

  Nie wiem, czy wszystkie linki jeszcze działają, ja tych danych nie wymyśliłem. Jeżeli masz trochę oleju w głowie, oprócz nienawiści do dawnego systemu, to może coś ci się rozjaśni. Na tym kończę dyskusję.

  Czytaj forum i felietony Krakauera, a przekonasz się, że nam zależy na Polsce sprawiedliwej i suwerennej, prawdziwie wolnej, ze sprawiedliwym egalitarnym systemem gospodarczym.
  Do komizmu ludzie muszą powoli dorosnąć, ewoluować powoli. Kiedyś tu na forum już napisałem, że czasy uszczęśliwiania ludzi na siłę, się już skończyły. Niech już na nic nie liczą i nie oczekują, jeżeli sami nie wezmą się za siebie i swoje myślenie. Już żaden komunista nie powinien zginąć za ten bezmyślny lud. Takie są fakty. Ale to nie znaczy, że będę popierał destrukcyjne idee, w tym prawicowe oszołomstwo. Stąd moja od niedawna obecność i krytyka na forum. A na Biblię i Jezusa powołuję się na złość i na przekór prawactwu, które z reguły pisma świętego nie zna. 🙂

 47. awl
  9 maja 2018 at 22:12

  Wlodku gratuluję przenikliwości, wreszcie doczekałem się słów prawdziwych
  “ciężko cię usytuować” – bo to prawda, bo to niemożliwe.
  Moje opinie są to przywoływane fakty, które ze mną mają – nic, albo niewiele wspólnego.
  Fakty nie mają uczuć i nie ma w nich nawet cienia nienawiści.
  Twoja błędna interpretacja wynika z fego, że są to fakty niewygodne dla Twoich przekonań.
  Czasami posługuję się domniemaniem i wtedy jest ono wyraźnie sygnalizowane.
  Garść faktów.
  Masz trochę dziwny kompleks związany z wykształceniem.
  Ówcześnie zwiększenie przyjęć na studia ze 130-tu tysięcy do 140-tu tysięcy było niebotycznym propagandowym sukcesem.
  W ideologicznie zacofanym polskim kapitalizmie studiuje ok. 3 mln. studentów.
  Czyżbyś się nie załapał w tym tłumie złaknionych wykształcenia?
  Służę wyjaśnieniem dlaczego w PRLu studiowało tak mało studentów.
  Po 45-tym stanowiska decyzyjne w państwie obsiedli różni przypadkowi karierowicze bez wykształcenia.
  Dla legitymizacji swojej władzy karierowicze potrzebowali spauperyzowanych robotników i chłopów.
  W ludziach z wyższym wykształceniem widzieli konkurentów do władzy.
  Umożliwiano im uzupełnienie wykształcenia, ale ze względu na walory umysłowe,
  było to możliwe jedynie na jakiś WUMLach czy Sorbonach.
  Nie używaj słów których nie rozumiesz.
  Jak będziesz podskakiwał i wrzeszczał na ulicznych spędach i ciamajdanach,
  jak uczy Historia, w pewnym momencie wszyscy zgodnie, łącznie z Tobą, zapragną ciszy i spokoju.
  I zaakceptują takiego opatrznościowego Stalino-Hitlerka,
  który w jakiejś “nowoczesnej” mutacji faszyzmu, przy gromkich brawach, weźmie wszystkich za twarz.
  Może wtedy na własnej skórze zrozumiesz termin “faszyzujący liberał”.
  Pisząc “ciebie” z małej litery jesteś z siebie bardzo dumny.
  Widocznie nie masz nic innego do zaoferowania oprócz prymitywizmu
  i chamstwa wyniesionego w słusznie zapomnianej epoce do rangi nobilitującej cnoty.
  Przykre.

 48. awl
  10 maja 2018 at 00:27

  Szanowny Miecławie “Kolejny raz wychodzi z ciebie inteligencja społeczna”,
  Z tą Twoją “inteligencją społeczną” jest tak jak z ekonomią socjalistyczną, w której ekonomii nigdy nie było.
  Uprzejmie dziękuję za zepchnięcie mnie metodą starych komuszych bydlaków na wrogą pozycję biznesmena-krwiopijcy,
  na dodatek wykołowanego nieudacznika z pretensjami, “co to walczyli z PRL” – bo to kompletny idiotyzm i zonk.
  Miecławie, naprawdę skończyłeś studia psychologiczne na które bywało po 40-tu kandydatów na jedno miejsce?
  “Moja diagnoza” – uczelnia nazywała się ZOMO, a zdobyty tytuł zawodowy “pałkarz”.
  Jaka cudowna dialektyka – “w dawnych niby komunistach, którzy się rzekomo uwłaszczyli.
  Fakt oni się częściowo uwłaszczyli, tylko że już wcześniej dawno przestali być komunistami.”
  Miecławie, jesteś geniusz, przypadkiem odkryłeś sprawców upadku komunizmu.
  Pracuj dalej, może odkryjesz jakieś związki pomiędzy współczesną niedolą uginających się półek,
  i pustymi półkami z “łzami Lenina” po 13-tej.
  Podsumowując miliony ofiar komunizmu bądź skrupulatny w wyliczeniach, korzystaj z dobrych źródeł bez ściemy.
  Pamiętaj o sztandarowych budowach, Ukrainie, Pol Pocie i paru innych rzeźnikach.
  Tylko się nie przeraź, gdy zobaczysz te 200-300 milionów wg różnych źródeł.
  Należysz do tych niestety jeszcze dość licznych gloryfikatorów i piewców komunizmu.
  Wciskasz kit jaki to komunizm jest wspaniały i jednocześnie trafnie zauważasz, że ludzie do niego nie pasują,
  Bo są głupi, chciwi, podli i źli. No i ta stara śpiewka z wypaczeniami w refrenie.

  Piszę to z pełnym przekonaniem.
  Twoje wpisy są naprawdę rewelacyjne.
  Zwłaszcza puenta:
  “Do komizmu ludzie muszą powoli dorosnąć”.

 49. krzyk58
  10 maja 2018 at 08:15

  @awl. “Ówcześnie zwiększenie przyjęć na studia ze 130-tu tysięcy do 140-tu tysięcy było niebotycznym propagandowym sukcesem.
  W ideologicznie zacofanym polskim kapitalizmie studiuje ok. 3 mln. studentów.”
  Tak! Tyle że… i TU należy wymienić litanię na niekorzyść III RP,
  co b. zgrabnie uczynił śp. prof. Wolniewicz (kiedyś wklejałem). 🙂
  3/4 z “tych milionów” po skończeniu zawodówki albo matury
  poszłaby zwyczajnie do roboty – studia to była taka “przeczekalnia”
  BO może ten zły sen (III RP) minie i będzie robota/zatrudnienie ….
  Mam! “Profesor Bogusław Wolniewicz o studiach
  https://www.youtube.com/watch?v=QdBPp8TwASo&t=32s
  Wobec powyższego, wnioskuje Drogi Panie(?) Pani…jesteś albo:
  – ukrytym lewakiem
  – masz skłonności lewackie, nie wiedząc o takim skrzywieniu. 🙂
  I tak źle …i “tak” niedobrze….woot.

  ““Moja diagnoza” – uczelnia nazywała się ZOMO, a zdobyty tytuł zawodowy “pałkarz”.

  “Dziś” nie ma ZOMO, nie ma również “pałkarzy” 🙂 a pałka
  solidarnościowo-katolicka mniej boli,BA! Jest zaszczytem
  i przyjemnością… 🙂 🙂 🙂 puknij się w (moherowy) zryty beret.
  Jest ‘zomo i pałkarze” tyle że w innym opakowaniu, NO, i dużo więcej przegięć na styku stróż-obywatel, niźli było w PRLu. Panie…
  Paka nie mam czasu na zbijanie niektórych ‘mondrych tez”,
  ruszam z motyczką w pole dlatego że po deszczu, wczoraj spadło
  zaliczkowo a’konto. 🙂

  Ps. Niektóre stwierdzenia całkiem zgrabne,niekiedy (nawet)
  mamy “wspólne zdanie” – tak mniemam… a wiec – do roboty
  królu złoty… rozkaz kieruję pod swoim adresem.

 50. Miecław
  10 maja 2018 at 08:23

  @awl. 10 maja 2018 at 00:27.
  Ano widzisz nie łatwo mnie zaklasyfikować. No i zbyt nisko mnie cenisz. Jakbyś czytał dawniejsze posty na forum, to wiedziałbyś, że jestem nauczycielem. Tak, tak i to jest ten mój awans społeczny, wypracowany już w III RP, ale umożliwiony przez darmowe studia w PRL. W II RP dzieci chłopskie mogły tylko pomarzyć o wykształceniu. Tacy jak ty i im podobni mieli dla nich jedną radę, módl się i pracuj dla nas, całuj plebana w rękę i zdejmuj czapkę przed “jaśnie panem”. Wasz czas “jaśnie państwa” minął, już nie odwrócicie zaistniałych procesów społecznych i wasza agresja będzie z bezsilności rosła. Teraz to demokracja was będzie “niszczyć”, jeżeli będziecie zbyt chciwi. Twoja diagnoza z ZOMO, o tyle jest prawdziwa, że teraz jest takie powiedzenie styropianów, jak ktoś nie zgadza się z ich wizją świata, to obrzucają inwektywą: “stałeś tam gdzie stało ZOMO”, a więc faktycznie ponieważ popierałem PRL, to automatycznie stałem po ich stronie.

  Chciwi ludzie zniszczą każdy system. Tobie się nie udało załapać na profity, ale zapewne go niszczyłeś, więc teraz siedzisz na forum i wylewasz frustracje. Faktycznie gdybyś był biznesmenem to nie miałbyś czasu tego czytać, tylko zajmował się interesami w walce o przetrwanie, jak wielu moich znajomych. Sam też nie mam za bardzo czasu uszczęśliwiać ludzi swoimi poglądami, ale już napisałem dlaczego i z jakiego powodu poświęcam swój cenny czas. Zbyt dużo prawactwa prymitywnego rozpleniło się w kraju i czas dać temu odpór.

  Co do tych zbrodni komunistycznych to posługujesz się danymi propagandowymi. Gdyby przykładowo głód na Ukrainie faktycznie pochłonął 20 mln ofiar przykładowo, to przez wiele pokoleń ten naród nie odzyskał by siły demograficznej. Prawdziwe dane mówią chyba o 2-3 mln. nie pamiętam teraz i nie mam czasu sprawdzić, więc mogę się mylić. Przy twoich danych po prostu zabrakłoby populacji w danych krajach poddanych wojnom domowym z inspiracji kapitalizmu, co determinowało zbrodnie komunistyczne. Typowe prawo przyczyny i skutku, a jeżeli do tego nałożysz, jeszcze brak inteligencji społecznej większości ludzi, ciemnotę i analfabetyzm, chciwość i egoizm, oraz inspiracje wielkiego kapitału walczącego o swoje interesy, to masz mieszanki wybuchowe każdej wojny i rewolucji oraz ich ofiary. Takie są fakty historyczne i psychologiczno-socjologiczne.

  Daleko mi też do piewców komunizmu, oprócz szanowania idei egalitaryzmu pod tym szyldem. PRL nie miał nic wspólnego z tym obśmiewanym w prawicowej prasie komunizmem. Był to system mieszany z możliwością własnej działalności gospodarczej i kapitalizmem państwowym wymuszającym w sposób sztuczny względną sprawiedliwość społeczną. Dzięki temu każdy kto uczciwie pracował miał szansę na godne życie, nie żył kosztem innych i to jest dla mnie najważniejsze w porównaniu do obecnego liberalizmu. Ale ty nigdy tego nie zrozumiesz, podobnie jak katolicy nie rozumieją prawdziwych nauk Jezusa bo ich się tego nie uczy.
  Wy chcecie żyć z renty kapitału a żądza zysku przysłania wam racjonalne myślenie. Żyj więc w swoim świecie tylko nie narzekaj na komunizm, bo go w Polsce nie było i nie ma.

  Natomiast rewolucja społeczna po 1945 roku i tak by się dokonała nawet bez udziału Stalina w dłuższej perspektywie czasowej, i to nie z inspiracji komunistów, których było stosunkowo mało, tylko z inspiracji różnych partii ludowych, które walczyły o ziemię. Poczytaj historię chłopskiej walki o wyzwolenie z feudalizmu, to zrozumiesz.

 51. awl
  10 maja 2018 at 14:38

  zgroza – są pewne granice nieuctwa i ignorancji. Miecławie właśnie je przekroczyłeś.
  ” W II RP dzieci chłopskie mogły tylko pomarzyć o wykształceniu.”
  Gówno prawda. W okresie II RP studiowało więcej dzieci chłopskich bogatych chłopów, niż w “troskliwym” PRLu.
  Tak, tak, byli bogaci chłopi – ziemię też parcelowano.
  W PRLu ten propagandowo wstydliwy stan usiłowano pospiesznie zmienić
  punktami za pochodzenie robotniczo-chłopskie – jednocześnie przeginając w drugą stronę.
  Na łamach propagandowych gadzinówek przechwalano się przyjęciem
  na niektóre wydziały 100% błękitnokrwistych robotników i chłopów.
  W ramach tej Twojej “sprawiedliwości społecznej” eliminując nieco mądrzejszych
  i zamulając uczelnie “wioskowymi głupkami”.
  Przyczna była natury ekonomicznej.
  Nawykli do liczenia chłopi nie posyłali na studia własnych dzieci,
  bo matoł Gomułka ukuł hasło “uczyć się będziecie za darmo i pracować będziecie za darmo”.
  Fragment autentycznego dialogu dwóch synów dwóch rektorów z pochodzeniem wioskowym:
  s1:” Ile miałeś punktów?”
  s2 “Wszystkie”.
  s1:”Ja też”.
  Miecławie błagam, swoim zwyczajem nie zrób ze mnie syna rektora,
  albo nawet “wroga ludu”, bo nim nie jestem.
  Miecławie nauczycielu – jesteś wyjątkowo odporny na wiedzę i ewidentne argumenty.
  W II RP nauczyciel był kimś, miał wysoką pozycję społeczną i doskonałe zarobki.
  Podobnie jak i Ty sporą grupę stanowili nauczyciele z pochodzeniem chłopskim.
  Była to stosunkowo prosta ścieżka awansu społecznego dla ambitnych i mądrych.
  W II RP szkoły nie produkowały matołów masowo, tak jak to miało miejsce w PRLu i ma obecnie.
  Obawiano się, że taki matoł mógłby zostać np.nauczycielem,
  Jeszcze Cię Twój uczeń nie popukał w czoło z pytaniem
  “Czego Ty ode mnie chcesz, ile Ty zarabiasz?”
  Tak ta Twoja gloryfikowana komuna spodliła i spauperyzowała zawód nauczyciela.
  Trzeba było przecież napompować dumą chłopa i robotnika,
  i pokazać, że są lepsiejsi, bo lepiej zarabiają od nauczyciela.
  Biedni ci Twoi uczniowie jeśli musieli wysłuchiwać tych Twoich mądrości, fobii i ćwierćprawd.
  Ta Twoja choroba to klasyczna galopująca propagandoza.

  PROSZE NIE KPIĆ Z LUDZI ZE WZG. NA ICH POCHODZENIE. TO KSENOFOBIA. ŁAMIE PAN REGULAMIN. WEB. JÓZ.

 52. krzyk58
  10 maja 2018 at 16:27

  @awl. Z przykrością i taką pewną nieśmiałością, nie chcem-ale muszem przyznać panu nieco racji…
  Ten “matoł’ znienawidzony był szczególnie przez “puławskich’
  komunistów. I wcale nie był takim matołem…panie…

 53. awl
  10 maja 2018 at 18:29

  @krzyk58 – oj chyba nie bardzo znienawidzony, skoro nazywali go pieszczotliwie Mojżeszem-bis.

 54. awl
  10 maja 2018 at 18:31

  Ksenofobia to według definicji – strach, czyli strach przed obcymi – lęk wobec obcych.
  Szanowny WEB. JÓZ. – gdzie tu jacyś obcy, nawet głupota swojska.
  Jak ktoś utożsamia się i staje w obronie “wioskowego głupka” to jego strach i jego problem.
  I nie ma to nic wspólnego z ksenofobią – za to wiele z lewackim etykietowaniem,
  takim szamańskim, niezrozumiałym dla wielu słowem “ksenofobia”.

  PROSZĘ NIE OBRAŻAĆ MIESZKAŃCÓW WSI. POŁOWA MOJEJ RODZINY TAM MIESZKA, PAŃSKIEJ PEWNO TEŻ… POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

 55. krzyk58
  10 maja 2018 at 19:14

  @awl. I dlatego że był pieszczochem spreparowano mu Grudzień,
  (zemsta za nieudany 68′) ten sam manewr powtórzono z Gierkiem w 76′ – co jest do q..vy
  nędzy rok 76′ wymieniam dziś po raz n-ty.
  Tak, wiem – nie był konsekwentny w kontaktach z ‘Puławami”
  i ten brak srodze zemścił się…

 56. awl
  10 maja 2018 at 22:25

  Szanowny WEB. JÓZ. Nie mam rodziny na wsi, ale za to wieś przyszła do mnie.
  Mam po sąsiedzku takiego jednego “mądrego wioskowego”
  którego wyrzucono z jego rodzinnej wioski,
  Ma zakaz pojawiania się, bo mu mordę obiją i widłami pogonią .
  Całymi dniami chleje i drze mordę do telefonu.
  Godzinami załamującym się głosem
  wygłasza tyrady z pretensjami do całego świata.
  Żyć nie daje.
  Czy ten wpis obraża Pana i pańską rodzinę?

  PROSZĘ PANA PANA STOSUNEK DO LUDZI ZE WSI, KTÓRY PAN WYRAŻA SWOIMI WPISAMI JEST W MOJEJ OCENIE NAGANNY I KARYGODNY, ZASŁUGUJE NA POTĘPIENIE. NIE MOŻNA NIKOGO DYSKRYMINOWAĆ Z JAKICHKOLWIEK WZGLĘDÓW POZA PRAWNYMI (WYROK SĄDOWY POZBAWIAJĄCY PRAW). PROSZĘ Z SZACUNKIEM ODNOSIĆ SIĘ DO WSZYSTKICH, TO ZASADA MYŚLĘ ŻE WARTA STOSOWANIA TAK PO PROSTU Z POWODÓW LUDZKICH. CHCIAŁBY PAN ŻEBY KTOŚ SIĘ TAK O PANU WYRAŻAŁ? JA ROZUMIEM SKONKRETYZOWANIE KRYTYKI, ALE ADRESOWANIE JEJ DO CAŁEJ GRUPY ADRESATÓW NIE JEST UPRAWNIONE. KAŻDY CZŁOWIEK JEST INNY I KAŻDY ZASŁUGUJE NA SZACUNEK. ZAWSZE (Z WYJ. WYJĄTKÓW). POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

 57. Miecław
  10 maja 2018 at 23:21

  @awl. 10 maja 2018 at 14:38.
  Oj biedny zakompleksiony człowieku. Jak można dyskutować racjonalnie z twoim bełkotem, skoro nie przyswajasz podstawowych danych i nie analizujesz ich logicznie. Typowy miejski kompleks wsi wychodzi z ciebie, jak słoma z butów tym wioskowym, jak to mówią.
  Skoro “panicz”? utracił kontakt z wsią bo go chłopi rozparcelowali po wojnie, to zgodnie z klasykiem “Byt określa świadomość”, świadczy o tym, że jakoś nie możesz sobie poradzić z tym kompleksem, a poza tym zabrakło może tego chłopskiego “sprytu”, aby się w życiu ustawić? Stąd takie ujadanie. 🙂 No i marzenia o dawnym świecie, gdzie wszystko było takie proste, bo każdy wieśniak musiał się kłaniać w pas oraz gloryfikacja tej sanacyjnej totalitarnej II RP zacofanej w rozwoju cywilizacyjnym.

  Tych niewielu w II RP wykształconych chłopów w ciężkim znoju i często kosztem reszty rodziny nic nie znaczy, wobec postępu cywilizacyjnego PRL. Był to promil w stosunku nawet do tych 10 % posiadaczy kapitału, których dzieci mogły kończyć najlepsze uczelnie.

  Masz trochę prawdziwych danych o gospodarce i oświacie II RP:
  Jerzy Michałowski w „Wieś nie ma pracy” (Warszawa 1935 s.39):
  „Cukier na wsi nie istnieje. Większość dzieci [w powiecie rzeszowskim] nie widziała go nawet nigdy, chyba w formie cukierków na odpustach. Sól używa się obecnie szarą, nieraz nawet czerwoną bydlęcą; na wiosnę w okresie przednówka z braku gotówki nawet na te najgorsze gatunki stosuje się kilkakrotne gotowanie ziemniaków w tej samej raz osolonej wodzie ”

  Inne dane statystyczne, proszę bardzo:
  „O słabości gospodarki II RP wiele mówi to, że wzrost gospodarczy całego 20-lecia był mniej więcej 10 razy niższy (sic!) niż pierwszych 20 lat PRL i 5 razy mniejszy niż w III RP. Stanu produkcji przemysłowej ziem polskich z 1913 roku nie osiągnięto jeszcze nawet w 1939 roku.

  Bez pracy było wówczas ponad 40% Polaków. Czyli dwa razy więcej niż w początkach 2000 roku, czyli najczarniejszego okresu w gospodarczej historii III RP.

  Szwedzka delegacja młodzieży podczas pobytu w Polsce (II RP) nie mogła się nadziwić temu co wiedzieli. „Dlaczego u nas jest tak, że wszyscy mogą mieć małe domki, a u was albo ktoś mieszka w pałacu, albo nie ma co jeść?” – pytali.

  Ówczesna Polska była krajem rolniczo-przemysłowym. W 1921 r. na wsi mieszkało 75,4% ogółu ludności, a w miastach 24,6%. Do końca II RP proporcje te niewiele się poprawiły. Udział sektora rolniczego w dochodzie społecznym wynosił w 1929 r. – najlepszym gospodarczo w latach dwudziestych – 68%, a przemysłu – zaledwie 32%.

  W rolnictwie dominowały wielkie pofeudalne latyfundia obszarnicze. W 1921 roku 20% użytków rolnych należało do 1964 latyfundiów o powierzchni ponad 1000 hektarów każde (średnio 1629 ha), a 25% użytków rolnych należało do 16.952 gospodarstw obszarniczych mających powierzchnię od 100 do 1000 ha (średnio 236 ha). Łącznie te dwie grupy, stanowiące zaledwie 0,58% ogólnej liczby gospodarstw, posiadały 45% użytków rolnych.

  Na drugim biegunie były gospodarstwa o powierzchni do 20 ha (przec. 2,3 ha), stanowiące 3.129 tys. gospodarstw (96,72 % ogółu), które miały tylko 45,4% użytków rolnych. Stąd – jeśli do tego dodać liczne rzesze chłopów bezrolnych – panował olbrzymi głód ziemi. Sytuacji tej nie zmieniła w istotnej mierze reforma rolna, uchwalona przez Sejm w 1925 r.: rozparcelowano tylko 2,5 mln ha ziemi.

  Sytuacja na wsi była dramatyczna. W najgorszym dla rolnictwa 1935 r. tak charakteryzował ją w sejmie wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski: „Wieś polska w XX wieku powróciła prawie do gospodarki naturalnej. Zamiast rozwijać swoją pojemność, jako naturalny i niewyczerpany rynek zbytu, wieś staje się pod każdym względem tylko skromnym i ciasnym dodatkiem do rynku miejskiego. (…) Szereg potrzeb wsi zaspokaja się dziś w sposób anormalny i niezwykle prymitywny, zapałki dzieli się na części, wraca się do łuczywa”. – Okazuje się, że dzielenie zapałek w tamtych czasach nie jest wymysłem propagandy komunistycznej.
  Dochód narodowy na 1 mieszkańca w 1929 r. (ostatnim roku przed wielkim kryzysem) wynosił 95 dolarów w skali roku, podczas gdy w USA stanowił 857 dolarów, tj. 9 razy więcej.

  Wyrazem opóźnienia Polski była sytuacja mieszkaniowa. Wg spisu powszechnego z 1931 r. 43% ludności gnieździło się w mieszkaniach jednoizbowych (36,5% ludności miejskiej i 51,5% ludności wiejskiej, przy czym w miastach na tę jedną izbę przypadało 2,3 osoby, a na wsi 4,8 osoby. W mieszkaniach dwuizbowych bytowało 36% ludności (w miastach 2,3 osoby na izbę, na wsi 2,7 osoby). Tylko 21% ludności Polski zajmowało mieszkania trzyizbowe i większe, przy przeciętnej na izbę w miastach 1,3 osoby, na wsi 1,6 osoby.

  W tym czasie, w latach trzydziestych, w Anglii przykładowo na jedną izbę przypadało średnio 0,85 osoby, w Niemczech 0,98 osoby, w Estonii 1,2 osoby, w Finlandii 1,5 osoby.
  Dodajmy do tego marną jakość znacznej części naszych ówczesnych budynków mieszkalnych. W większych miastach 3% budynków było pokrytych słomą, a 13% gontem lub deskami, w mniejszych miastach – odpowiednio 16% i 23% budynków. We wszystkich zaś miastach ówczesnych województw wschodnich (wileńskie, nowogródzkie, poleskie, wołyńskie, lwowskie, stanisławowskie, tarnopolskie) słomą pokrytych było 16% budynków, a drewnem 48%. We wsiach tych województw większość budynków zbudowana była z drewna lub z gliny zmieszanej ze słomą i pokryta w większości słomą. Podziwiana – i słusznie – piękna i nowoczesna Gdynia otoczona była dzielnicami slumsów: Grabówka, Obłuża, „Meksyku”, „Szanghaju” i in.
  Olbrzymia część polskiego przemysłu należała do obcego kapitału (kopalnie, huty, elektrownie, cukrownie, fabryki włókiennicze i in.),
  Polska międzywojenna, trapiona kryzysami gospodarczymi – finansowymi, przemysłowymi i agrarnym, nie mogła się skutecznie wydobyć ze stagnacji gospodarczej, a w wielu dziedzinach – z regresu. Globalna wielkość produkcji przemysłowej w 1938 roku ledwie osiągnęła poziom z ostatniego roku sprzed I wojny światowej, tj. 1913 roku, a wskutek wzrostu liczby ludności spadła o około 18% w przeliczeniu na 1 mieszkańca. Zmiany produkcji poszczególnych ważnych wyrobów w latach 1913-1938 były następujące: wydobycie węgla kamiennego było o 7% mniejsze i wynosiło 38,1 mln ton, węgla brunatnego o 95% mniejsze, ropy naftowej o 54%, gazu ziemnego o 15%, rudy ołowiu o 23%, przerób ropy zmniejszył się o 53%, produkcja surówki żelaza zmniejszyła się o 17%, stali o 14%, cynku o 46%, blachy cynkowej o 54%, ołowiu o 54%, superfosfatów o 10%, cukru o 14%, tkanin o 33%. Zwiększyła się produkcja soli o 241%, papieru o 234%, cementu o 159%, koksu o 150%, kwasu siarkowego o 13%, przędzy o 9%, wydobycie rudy żelaza wzrosło o 77%.

  O niskim stopniu rozwoju ekonomicznego II Rzeczypospolitej świadczy niski stopień elektryfikacji kraju i niewielkie zużycie energii elektrycznej: w 1938 r. w przeliczeniu na 1 mieszkańca wynosiło tylko 113 kWh, podczas gdy średnie światowe zużycie sięgało 207 kWh, a np. w Czechosłowacji wynosiło 280 kWh, we Włoszech 310 kWh, we Francji 400 kWh. Do 1939 r. zelektryfikowano w Polsce zaledwie 1263 wsie, tj. 3% ogółu wsi. /W 1938 r. zelektryfikowanych gospodarstw rolnych było 1,8%, w 1945 r. 2,2%, a w 1970 r. 90,8%/. Teraz to już prawie 100%. (niedawno pokazywano w TV jakiś niezelektryfikowany zaścianek w Bieszczadach jako dziwaczny skansen).

  Niski był stopień urbanizacji kraju: w 1939 r. w miastach mieszkało tylko ok. 28% ogółu mieszkańców. /Dla porównania w 2007 r. – ponad 61%, ale od szeregu lat maleje: w 2000r. wynosiło 61,9%, a w 2007r. – 61,2%/.

  Jednym z bolesnych spadków po zaborach rosyjskim i austriackim był analfabetyzm: ok. 1/3 dorosłych Polaków nie umiało czytać i pisać. Analfabetyzm zlikwidowała dopiero Polska Ludowa. (Na obszarze zaboru pruskiego nie było masowego analfabetyzmu: tu bowiem od lat 1850-tych był powszechny obowiązek szkolny: najpierw szkoły 2-klasowe, potem 4-klasowe, które przetrwały do końca II RP. Oczywiście nauka odbywała się w języku niemieckim).
  Przez cały okres międzywojenny nie rozwiązano problemu bezrobocia: w latach 1932–33 w miastach było ok. 1 mln bezrobotnych. Po zakończeniu kryzysu, w latach 1936–38 liczba zarejestrowanych bezrobotnych wahała się od 456 tys. do 470 tys. osób. Nie rozwiązano też problemu bezrobocia na wsi i przeludnienia agrarnego, szacowanego na 2–8 mln osób (za najbardziej miarodajną wielkość przyjmuje się 4 mln). Następstwem bezrobocia w Polsce była emigracja zarobkowa – stała i sezonowa. W latach 1918–38 ziemie polskie opuściło ponad 2 mln osób, z tego ponad połowa na stałe.”

  Powyższe dane pochodzą z książek: Z. Landau, J. Tomaszewski – Zarys historii gospodarczej Polski 1918-1939, Wyd. KiW, Warszawa 1999; H. Zieliński – Historia Polski 1914-1939, Wyd. Ossolineum, Wrocław 1982

  Jeszcze na koniec co do oświaty:
  To według polityki „jaśnie państwa” proletariat powinien tylko umieć rachować i obsługiwać „jaśnie państwo”, nie powinien myśleć bo zacznie domagać się egalitaryzmu. Poczytaj przedwojenne publikacje oświeconych nauczycieli jaką walkę prowadzili wówczas o równouprawnienie i dostęp do wiedzy wbrew ciemnym interesom sanacji i kościoła, o świecką powszechną szkołę i likwidację analfabetyzmu w Polsce, który był w II RP porażający. Sanacja wpędzała Polaków w co raz większą biedę i intelektualną niewolę do spółki z kościołem.

  Polecam poczytać zebrane publikacje przedwojenne w: Polska Lewica Społeczna wobec oświaty w latach 1919-1939 (Wybór materiałów), PZWS, Warszawa 1960 oraz Janina Barycka – Stosunek kleru do państwa i oświaty. Fakty i dokumenty, Wyd. Związek Nauczycielstwa Polskiego, Warszawa 1934. Autorka w tej ostatniej książce przedstawia fakty i dokumenty działań kleru przeciwko niepodległemu państwu polskiemu i oświacie oraz popełnianiu przez kler pospolitej przestępczości w okresu międzywojennym, w zasadzie do 1933 roku – dziś niezwykle aktualna mimo, że książka jest wydana w 1934 roku.

  Są to dane z przedwojennego GUS oraz jak widzisz z książek publikowanych też przed wojną lub już w III RP. Także przestań się pienić, tylko marsz do biblioteki i ucz się “paniczu”, bo “chamy” cię prześcigną i pozostanie ci tylko biadolenie na forach.

  @krzyk58. W sprawie Gomułki to daj mu popalić, w końcu jesteś specjalistą od tego okresu, a ja już nie mam czasu szukać materiałów. Gość nawet nie ma pojęcia ile zawdzięcza temu “matołowi” Gomułce, którego chętnie wspomagali światłe profesorskie nawet przedwojenne narodowe umysły.

 58. awl
  11 maja 2018 at 01:49

  @WEB. JÓZ -“PROSZĘ PANA PANA STOSUNEK DO LUDZI ZE WSI, KTÓRY PAN WYRAŻA SWOIMI WPISAMI JEST
  nacechowany mało elegancką stronniczością, by nie powiedzieć szowinizmem,
  co totalnie zaprzecza zapisom górnolotnej Misji, którą Pan firmuje.
  Wypsknęło się Panu słowo “prawactwo”, co jest przejawem pańskiego stosunku do ludzi,
  który tak się Panu nie podoba u innych.
  Zupełnie nie reaguje Pan na wpisy pełne lewackiej dyskryminującej nietolerancji,
  skrajnej, tępej, zoologicznej nienawiści do wielu grup społecznych,
  w wykonaniu o zgrozo – nauczyciela –
  przewrotnego pokręconego “fanatyka z psychiatryka”, żałosnej ofiary propagandy,
  mentalnie Panu bliskiego ze względu na miejsce zamieszkania.
  To cud jakiś.
  Jak jeszcze nadal skrajnie nietolerancyjni domagają się tolerancji – dla siebie i z obawy,
  że na tolerancję mogą się nie załapać.
  Przez grzeczność nie oceniam niezgrabnych usiłowań WEB. JÓZ,
  ale dostrzegam i doceniam bliskie mi intencje.
  Sam fakt, że każdy jest inny nie przesądza o tym, że każdy zasługuje na szacunek.
  Nie zasługują na szacunek również niektóre zwarte grupy – bez względu na opcję polityczną..

  MNIE SIĘ NIC NIE WYMKNĘŁO, PAN NIE BĘDZIE TU OBRAŻAŁ WIELOLETNICH KOMENTATORÓW, ANI SĄCZYŁ TEJ SWOJEJ NIENAWIŚCI. PO CO PAN TO ROBI? PROSZĘ PANA JUŻ NIE TAKICH PROWOKATORÓW TU MIELIŚMY… POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

 59. wlodek
  11 maja 2018 at 08:17

  awl,masz jasność?Go home!

  NIE, NIE. SZANUJEMY I ZAPRASZAMY KAŻDEGO, TYLKO PROSIMY O WZAJEMNY SZACUNEK DO INNYCH KOMENTUJĄCYCH. NA NAS MOŻECIE PAŃSTWO PLUĆ JEŻELI KTOŚ TEGO POTRZEBUJE. POZDRAWIAM. WEB. JÓZ.

 60. wlodek
  11 maja 2018 at 09:55

  P.Józefie, podziwiam Pana stanowisko, ale pozwoli PAN że nie będę udawał że pada deszcz kiedy na ciebie plują!A tak w ogóle przyjemnej soboty i niedzieli! Pozdro.

 61. Miecław
  11 maja 2018 at 11:24

  @awl. 11 maja 2018 at 01:49
  To już szczyt nikczemności i mowy nienawiści z twojej strony do ludzi wiejskiego pochodzenia. Niczym się nie różnisz od swego sfrustrowanego sąsiada ze wsi, któremu zapewne coś w życiu nie wyszło, dlatego się tak zachowuje. Podobnie jak tobie coś się w życiu porąbało i teraz ziejesz nienawiścią, a do tego próbujesz bezczelnie wmówić tą nienawiść nam, podczas gdy my na tym forum dokumentujemy opinii i ocen na podstawie faktów i danych a nie fantazmatów.

  Przypominam ci też, że to ty jako pierwszy zaatakowałeś mową nienawiści kom. @Wlodka – pod tym felietonem (tu – @awl. 4 maja 2018 at 11:21) i zamiast merytorycznej dyskusji obrzuciłeś go błotem imputując pewne cechy. A teraz śmiesz coś mówić o tolerancji? Na co liczyłeś, że ci się upiecze i nikt nie będzie reagował, a ty będziesz nadal mógł obrzucać nas błotem? Zacząłeś jazdę z niewłaściwymi ludźmi. Przynosisz wstyd prawdziwej prawicy, dlatego zaliczyłem cię do prawactwa o poziomie komentatorów gimbazy z interii. Przenieś się tam do gimbusów, albo zacznij myśleć i dyskutować z nami na odpowiednim poziomie w oparciu o twarde fakty i dane, bez inwektyw i imputowania określonych pejoratywnych cech. Akcja rodzi reakcję, to nie II RP, i czapkowanie “jaśnie państwu” się już skończyło. Nie zauważyłeś? Koło prawdziwej szlachty i inteligencji nie jesteś w stanie nawet postać.

  Polecam też odwiedzić gabinet psychologa lub psychiatry, myślę, że ci się bardzo przyda. Wszelkie paranoje trzeba leczyć.

 62. awl
  11 maja 2018 at 12:21

  PROSZĘ PANA NIE BĘDZIE PAN DALEJ OBRAŻAŁ LUDZI. NIKT NIE BĘDZIE Z PANEM DYSKUTOWAŁ O PANA FANTASMAGORIACH. PROSZĘ PRZEMYŚLEĆ SWOJĄ POSTAWĘ. WEB. JÓZ.

 63. krzyk58
  11 maja 2018 at 15:04

  Panowie, gdzie tu jakaś forma ‘mowy nienawiści” z którejkolwiek strony? Nikt nie jest święty(idealny) nawet kom. Miecław 🙂
  co tam Miecław, nawet sama “Wielka Polska Katolicka”. 🙂
  “awl” prezentuje nieco inny punkt widzenia 🙂 nadmieniam
  że też celowo nieco zboczyłem, by nie tworzyć TWA. 🙂
  No, BO jeżeli mielibyśmy mówić jednym głosem – to chyba lepiej
  już zamilczeć.

 64. Miecław
  11 maja 2018 at 16:53

  @krzyk58. 11 maja 2018 at 15:04.
  Oczywiście, że nie jestem święty i to cholera przez ciebie. 🙂
  Ale twoje brednie to salon wobec bełkotu tego gościa.

 65. awl
  11 maja 2018 at 23:59

  Uprzejma prośba do WEB.JÓZ trzymającego fason o zamieszczenie tego wpisu bez cenzury
  i napuszonych uwag jako formy odwzajemnionego podziękowania
  za danie możliwości pięknego zaprezentowania się pańskich wspólników ideowych.
  UWAGA!!! TEN WPIS MOŻE BYĆ SZKODLIWY DLA ZDROWIA – OBRAŻA NIEDOSTATKI INTELEKTU
  I ROBI PRZECIĄG POMIĘDZY USZAMI.
  Ku swojemu zaskoczeniu zostałem mile, serdecznie i gorąco potraktowany na tym forum.
  Forumowi klasyfikatorzy postawili mnie na piedestale,
  uznali mnie za kogoś lepszego, kogo należy opluć.
  Miło jest być kimś lepszym choćby na chwilę.
  I tak zostałem przedstawicielem szerokiego wachlarza grup społecznych
  z którymi nie mam absolutnie nic wspólnego.
  Zostałem ulokowany wśród “jaśnie państwa”, “szlachty”, “szlachty jerozolimskiej”, “inteligencji”,
  “prawdziwej prawicy”, “prawdziwych patriotów”, “prawactwa”, “lewactwa” ,”gimbazy”, “prowokatorów” itp.
  Zabrakło tylko uprzejmości by mi dopisać przed ksywką “awl” literek “kom.” żebym do kompletu został nawet komunistą.
  Prawda jest o wiele bardziej ponura.
  Kto jak kto, ale Panowie najlepiej wiedzą, że “Polska to raj dla cwaniaków i złodziei, a piekło dla uczciwych”.
  Dzięki Panom przejrzałem, nareszcie dostrzegłem, że złodzieje kradną nawet słowa, wyrażenia i zwroty.
  Nawet kościołowi z bogobojną uniżonością potrafią ukraść “Pana Jezusa”, kreując go na pierwszego komunistę,
  Wreszcie zrozumiem przyczynę niedoli własnej i rodziny .
  Po prostu ja i moja rodzina mamy genetyczną wadę – NIE POTRAFIMY KRAŚĆ.
  W piątym pokoleniu gnieżdżę się na 20-tu metrach
  z kapitałem zrujnowanego zdrowia.
  Z własnymi, ze szczerej troski zabranymi do NFZ-tu pieniędzmi,
  które podążają za mną tak szybko, że szybciej pewnie zobaczę wieko od trumny.
  Pracowicie i z sukcesami budowałem lepszą przyszłość.
  Liczyłem na to, że będzie dobrze i dobrze mi tak.
  Moje latyfundia to obficie nawożona kałem i moczem winda i klatka schodowa.
  Jak wspomniałem wyżej – obywatel uszanowany za odmienność wykopaniem z wioski
  kontynuuje dawny staropolski obyczaj wychodzenia za stołę.
  Jak dawniej wychodzi za pilną potrzebą – obecnie na klatkę schodową .
  Jest zaradny i oszczędny.
  Na wodę do spuszczenia w kiblu go nie stać, więc gówno przepycha kijem.
  Na całotygodniowe nasączanie organizmu eliksirem z ziemniaków pieniędzy nie szczędzi.
  Z żalem muszę Panów pożegnać.
  Dostarczyli mi Panowie nieco rozrywki za którą uprzejmie dziękuję.
  Jeszcze jedna uwaga.
  Ocenzurowane wpisy nie dotarły do Panów – zawierały niezgodną z wzorcem wpisu, niewygodną prawdę.
  Podrzucajcie, podrzucajcie Panowie drewienka pod kociołek,
  w którym tak smakowicie gotujecie się w fanatycznym sosie!!!
  Beze mnie.
  Cześć.

  PROSZĘ PANA OCENZUROWANE WPISY ZAWIERAŁY POMIMO KOLEJNYCH PRÓŚB I OSTRZEŻEŃ – JĘZYK JAWNIE PONIŻAJĄCY DUŻĄ GRUPĘ SPOŁECZNĄ – MIESZKAŃCÓW WSI. NIE MA NA TO ZGODY TAKIE SĄ ZASADY. PO CO PAN TO ROBIŁ? TERAZ PROSZĘ MIEĆ PRETENSJE DO SIEBIE. JAK PAN WIDZI DA SIĘ BEZ TEGO… PROSZĘ TAK PISAĆ JAK TERAZ A NIKT NIE BĘDZIE PANA CENZUROWAŁ. NATOMIAST INNI MAJĄ PRAWO DO OCENY PANA WYPOWIEDZI (ALE NIE OSOBY) W DOWOLNY SPOSÓB. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

 66. awl
  12 maja 2018 at 12:30

  skoro z takim uporem przypisuje mi Pan poniżanie nie mam wyboru.
  Jestem zmuszony pokazać Panu po raz kolejny na przykładach
  co poniżaniem nie jest, a jest jedynie stwierdzeniem dobrze znanych Panu faktów.
  Prawda i niewygodne fakty na tym forum wywołują efekt “oblężonej i prześladowanej twierdzy”
  “Społeczna wrażliwość” “nauczyciela” prześladowanego ocenami w dzieciństwie
  nie pozwala mu dostrzec nowej “klasy” w bliskim wioskowym otoczeniu.
  Bo jego sokoli wzrok sięga aż do średniowiecza i feudalizmu.
  Niemal w każdej wiosce owsiane koniki zostały zastąpione przez koniki mechaniczne.
  Ulubione marki “wiejskiego proletariatu” to Mercedes i BMW.
  Pogardzana przez nowobogackich “chołota” nadal chodzi poboczem drogi,
  albo aby “awansować społecznie” wypruwa sobie żyły i kupuje jakiegoś rzęcha.
  Za kierownicami luksusowych bryk zasiadają wypasione, spocone młode byczki.
  Są przebojowi, przebijają nawet drzewa.
  Jak by im tego było mało roztaczają wokół siebie gęstawy majestat,
  którego w sposób niezwykle drażliwy zaciekle bronią.
  Jest takie starożytne powiedzenie
  “Gówno oprawione w złocone ramy nadal pozostaje gównem.
  Tylko majestat robi się bardziej smrodliwy”.(dotyczyło któregoś z Cezarów)
  “Nasz nauczyciel” jakoś dziwnie wybiórczo postrzega zróżnicowanie społeczne.
  Jak przystało na skrycie komunizujące lewackie towarzystwo na tym forum
  postawy fanatycznych osobników są wielce symptomatyczne.
  I to by było na tyle tej “świeckiej ewangelii” dla poniżanych
  “fobią poniżanego mieszkańca wsi”.
  Wsiadając do Mercedesa trzeba bronić zdobyczy zgniłego kapitalizmu
  na spędach np.KODU na ulicach i placach miast.
  Miast zagęszczonych emigrantami zarobkowymi ze wsi i miasteczek.
  “NATOMIAST INNI MAJĄ PRAWO DO OCENY PANA WYPOWIEDZI (ALE NIE OSOBY)
  Ma Pan refleks – niech Pan policzy dyskredytujące mnie nieprawdziwe etykiety – inwektywy.
  Gdyby był Pan odrobinę przyzwoity i konsekwentny na jakiego się Pan kreuje,
  już po pierwszej inwektywie pod moim adresem tej forumowej sekty
  powinien Pan to forum zamknąć.
  Nie lubię, jak się obraża moją szczątkową inteligencję.
  Nie pozdrawiam.
  Żegnam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Polityka

Scroll Up