Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

14 grudnia 2018

Stanowisko Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu – ustawa o wsparciu kredytobiorców


 Stanowisko Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu w sprawie projektu ustawy przedłożonego przez Prezydenta RP o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (druk Sejmowy nr 1863)

Przedstawiony przez Prezydenta projekt nowelizacji przepisów uchwalonych przez Platformę Obywatelską w 2015 r. nie jest rozwiązaniem problemu tzw. kredytów pseudowalutowych.
Projekt nie rozwiązuje problemu wykonywania umów przez banki w sposób naruszający przepisy prawa oraz Konstytucji RP.
Przede wszystkim jednak projekt pomija sytuację osób najbardziej poszkodowanych tj. mających wypowiedzianą umowę. Projekt ten będzie także motywował banki do jak najszybszego wypowiadania umów. Fakt ten zauważa również Prokuratoria Generalna w przedstawionej opinii do projektu ustawy (uwagi nr V i VIII) [link tutaj].
W ostatnim czasie dzięki interwencji Ministerstwa Sprawiedliwości powstrzymano dwie licytacje nieruchomości. Należy dobitnie podkreślić, że od Rządu Polskiego jak i Parlamentu obywatele oczekują systemowego rozwiązania tego problemu. Tolerowanie przez decydentów obecnej sytuacji powoduje, iż z tytułu funkcjonowania tych umów budżet Państwa i Polskie społeczeństwo traci miliardy [link tutaj].
Same licytacje nieruchomości prowadzone wbrew przepisom konstytucji oraz zapisom Dyrektywy UE 93/13 (bezprawność potwierdzona przez liczne prawomocne wyroki [link tutaj] ) powoduje, iż poszkodowani mogą posiadać roszczenie względem Skarbu Państwa.
Mając na uwadze, iż miliardowe zyski z tytułu tych umów wędrują do prywatnych akcjonariuszy banków, a koszty ponosi Polskie społeczeństwo i Skarb Państwa, tolerowanie takiej sytuacji jest działaniem na szkodę Państwa Polskiego.
W ocenie Stowarzyszenia Sejm RP powinien w pierwszej kolejności zająć się rozwiązaniem podstawowego problemu związanego z łamaniem przez banki prawa i jego konsekwencjami dla społeczeństwa oraz budżetu w postaci ponoszonych wysokich kosztów finansowych i społecznych. Rozpatrywany projekt jedynie łagodzi szkodliwe skutki niezgodnego z prawem działania instytucji finansowych w Polsce, ale nie usuwa przyczyny problemów.

Apelujemy zatem, aby w pierwszej kolejności do projektu ustawy wprowadzić przepisy uniemożliwiające bezprawne wypowiadanie umów oraz zabezpieczenie terminu wypowiedzenia umowy do czasu rozpatrzenia odwołania przez organ odwoławczy.

Uwagi szczegółowe:

 1. Wprowadzenie 6 miesięcznego okresu obowiązkowej restrukturyzacji dla umów zabezpieczonych hipoteką. Klienci posiadający zobowiązania 20-30 letnie nie mogą mieć wypowiadanej umowy przy zaległości 1 czy 2 rat. Okres 6 miesięczny jest okresem realnym i będzie mobilizował banki do przedstawienia realnych ofert restrukturyzacji zadłużenia. Przyniesie to również oszczędności dla budżetu Państwa, gdyż obecnie eksmitowanie rodziny na bruk oznacza często także koszty dla samorządów terytorialnych, które muszą zapewnić miejsce noclegowe.
 2. Usunięcie ograniczeń uprawniających do skorzystania z funduszu. Sama kwota udzielanego wsparcia powoduje, iż to wsparcie będzie istotne głównie dla osób posiadających zobowiązania do 2000 zł. Takie rozwiązanie uprości i przyspieszy rozpatrywanie wniosków.
 3. Wnioski o wsparcie z funduszu powinny być rozpatrywane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, a odwołania przez organ, w którym powinni być przedstawiciele UOKiK, RF i strony społecznej. W chwili obecnej w organach rozpatrujących odwołania nie ma przedstawicieli klientów, a są przedstawiciele sektora bankowego, co powoduje, że interesy strony społecznej (obywateli) nie są reprezentowane.
 4. Wnioskujemy o usunięcie z projektu zapisu art. 1 ust. 18 ostatniego zdania: „których opóźnienie w spłacie kapitału lub odsetek przekracza 90 dni.”
  W chwili obecnej banki mogą wypowiedzieć umowę już po 30 dniach zaległości. Zapis taki będzie zachęcał banki do wypowiadania umowy przed 90 dniem powstania zaległości, gdyż unikają one wtedy wpłacania składki na fundusz.
 5. Po modyfikacji zapis powinien zdaniem strony społecznej wyglądać następująco: “18) w art. 16: 2. Na Fundusz Wspierający składają się kwartalne wpłaty kredytodawców proporcjonalnie do wielkości posiadanego portfela kredytów i pożyczek zabezpieczonych hipoteką, przeznaczonych na sfinansowanie, niezwiązanego z działalnością gospodarczą lub prowadzeniem gospodarstwa rolnego, celu określonego w art. 2 ust. 2 pkt 1-5

 

Prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu

***

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa do tekstu zastrzeżone dla Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

Tags: ,

8 komentarzy “Stanowisko Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu – ustawa o wsparciu kredytobiorców”

 1. Eurypides
  27 lutego 2018 at 05:54

  Generalnie wychodzi na to, ze za frankowiczów i ich kredyty zapłacimy wszyscy.

  • krolowa bona
   27 lutego 2018 at 06:52

   @Eurypides…nie,panstwo musi zmusic ubezpieczycieli bankow do wyplaty odszkodowan i zadoscuczynien za straty moralne (na duszy i zdrowiu ofiar oszustwa ),nie bedzie tego banki beda dalej “udzielac kredytow” na wariackich papierach,bo polski rzad im macha biala chorogiewka na powitanie….

  • krolowa bona
   27 lutego 2018 at 06:53

   @Eurypides…nie,panstwo musi zmusic ubezpieczycieli bankow do wyplaty odszkodowan i zadoscuczynien za straty moralne (na duszy i zdrowiu ofiar oszustwa ),nie bedzie tego banki beda dalej “udzielac kredytow” na wariackich papierach,bo polski rzad im macha biala chorogiewka na powitanie….

  • Bi0r
   27 lutego 2018 at 09:15

   Na kosciół panujący też wszyscy płacimy to dlaczego na frankowiczów nie możemy.

 2. Inicjator
  27 lutego 2018 at 05:59

  Kiedy Państwo “frankowicze” zostaniecie w końcu usatysfakcjonowani?

  Gdy rząd (czyli my wszyscy) – spłaci Wasze wszystkie długi?

  A co z mieszkaniami, w których już mieszkacie?

  Pójdą pod komunalny wynajem?

  Coś tu jest pomieszane …

  Brakuje RÓNOWAGI.

 3. krolowa bona
  27 lutego 2018 at 06:44

  Powyzsze, krytyczne stanowisko stowarzyszenia SBB co do projektu ustawy wspierajacej kredytobiorcow popieram w calej rozciaglosci,w szczegolnosci fragment dotyczacy oczekiwania poszkodowanych rozwiazania systemowego a nie polubownego typu:” odczep sie ! ” lub “nie podskakuj!” ma fundamentalne znaczenie i dla oszukanych przez banki i dla Skarbu Panstwa,ktoremu rzczywiscie w wyniku karygodnych zaniechan co do przestrzegania prawa przez instytucje bankowe w Polsce grozi fala rozczen o
  odszkodowania z tego tytulu …
  Po takich turbulencjach i masywnych zaniechan ze strony instytucji panstwowych,wypelniajacych wszystkie znamiona czynow zabronionych w sensie kodeksu karnego winno powolac sie panstwowa fundacje rejkomi publicznej,ktora winna byc finansowo zasilona z przymusowych asekuracyjnych ubezpieczen bankow i to w wysokosci wszystkich oszukanczych umow
  wraz z odsetkami, sume za straty moralne i uszerbku na zdrowiu oraz sume pokrywajaca koszty administracyjne i obsluge prawnicza za przejecie wszystkich umow o kredyty ,przeliczenie ich na polska walute, nielichwiarskie procenty i rozkad na dogodne ,dopasowane wysokosci rat oraz pozostawienie tych.ludzi w zakupionych przez nich miszkaniach,gdyz panstwo ani samo ani ktos na jego zlecenie nie bedzie w stanie zaspokoic potrzeb mieszkaniowych takich liczby potrzebujacych a na wywolanie masowej bezdomnosci panstwo nie moze sobie pozwolic chocby i z uwagi na niepokoje spoleczne i wymogi sanitarne….
  Tak radykalne rozwiazanie i zmuszenie oszustow bankowych do odpowiedzialnosci stanie sie prewncja generalna ,gdyz diabel nue spi i czyha na innych,ktorzy ulegna zakamufiwabym ofertom bankowym przy kompletnym braku polityki mieszkaniowej panstwa…zreszta taki wysilek organow panstwowych z utworzeniem w /w fundacji moze wreszcie zmusi wydelegowanych przez ogol obywateli do wladzy ludzi by zajeli sie realna polityka mieszkaniowa a nie opowiadaniem glupot na temat “rynku”,ktory “sam ureguluje”….co widzimy wlasnie jako serie o apokalipsie…..Prezydent Macron do 31.12’2018 chce wszystim Francuzom zapewnic dach nad glowa i nie widziec zadnego bezdomnego na ulicy,w tym celu -tak stoi w ustawie- beda mozliwe konfiskaty wolbycg,niezamieszkalych mieszkan i tak w sanym Paryzu jest ich przynajmnuej 205.000 ( !),a bezdomnych 136.000…. jak ktis pierwszy w Europie zacznie sie czym tak naprawde zajmowac to inni “pojda ” jego krokami…wstyd i hanba,ze do dzis nic w tym kierunku nie zrobiono…..

 4. Inkrementacja ++
  27 lutego 2018 at 09:17

  Walczcie, walczcie. Wiele osób was wspiera.

 5. wieczorynka
  27 lutego 2018 at 14:35

  Wspieram “frankowiczów” . Ludzie powinni mieć własne mieszkania, koszty natomiast powinny ponieść banki, które udzielały kredytów w CHF , nie podatnicy w Polsce. Ci co uważają inaczej ich sprawa. Przypomnę tylko, że takie podejście do osób pokrzywdzonych ośmiela rządzących. Jakie “prawo” uchwalą następnie nie wiemy. Ostatnio coraz częściej czytam o podatku katastralnym, w wielu przypadkach mogą być to rugi z własnego mieszkania/domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Społeczeństwo

Scroll Up