Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

18 stycznia 2019

Rosja nie będzie światowym żandarmem


Расширенное заседание коллегии Министерства обороны 22 декабря 2017 года Московская область, Балашиха пресс-службы Президента России, kremlin.ru

Pan Władimir Putin Prezydent Federacji Rosyjskiej wygłosił niesłychanie interesujące i zarazem intrygujące przemówienie na dorocznym spotkaniu z kadrą dowódczą Ministerstwa Obrony na Wojennej Akademii Wojsk Rakietowych im. Piotra Wielkiego (Военную академию Ракетных войск стратегического назначения имени Петра Великого ВА РВСН). Całość tekstu [tutaj], poniżej w tłumaczeniu swobodnym wybrane fragmenty, warto jednak przeczytać cały tekst. Pan Prezydent odnosi się do zagrożeń jakie wynikają z amerykańskiej bazy rakietowej w Polsce.

 

 

 

„Мы не будем опираться исключительно на «военные мускулы», мы не будем втягиваться в истощающую нашу экономику бессмысленную гонку вооружения, не будем этого делать ни в коем случае (…)”

Nie będziemy polegać jedynie na potędze militarnej, nie będziemy wdawać się w nieprzemyślany wyścig zbrojeń, pogrążający naszą gospodarkę. Nie postąpimy tak, bez względu na okoliczności.

„На что же мы тогда должны опираться в решении задач в сфере обороноспособности и безопасности? Ответ очень простой: на мозги, на интеллект, на дисциплину и организованность при решении задач, стоящих в этой сфере (…).

Na czym więc powinniśmy opierać się w polityce obronnej i bezpieczeństwa? Odpowiedź jest bardzo prosta (…) na rozumie i intelekcie.

 

„Есть ещё нечто, на что мы опираемся при этих расчётах. Я говорю без иронии, мы опираемся на нашу миролюбивую внешнюю политику. Это важно, потому что нам не нужно бесконечное число баз по всему миру, и мы не собираемся играть роль мирового жандарма. Нам по определению это не нужно, это просто дорого стоит и не входит в наши планы совершенно (…).”

(…) Jest także inna rzecz, którą bierzemy pod uwagę w rozważaniach. Powiem bez ironii, że będziemy polegać na naszej pokojowej polityce zagranicznej. To ważne, bo nie potrzebujemy niezliczonych baz wojskowych na całym świecie. Nie będziemy pełnić funkcji światowego żandarma. W ogóle tego nie potrzebujemy. To po prostu zbyt drogie i nie jest w naszych planach.

W tych kilku słowach pan Prezydent nakreślił pryncypia rosyjskiej polityki obronnej. Rosja stawia na dyplomację, a jeżeli chodzi o przeciwdziałanie konfrontacji woli zaawansowane soft power i analitykę, od stosowania siły. Rosja nie planuje rozbudowy baz za granicą, ponieważ to się jej po prostu nie opłaca. Rosja nie będzie światowym żandarmem.

Czy można w sposób bardziej wyrazisty powiedzieć w kilku prostych słowach – chcemy pokoju? Stawiamy na dialog i porozumienie? Nie chcemy stosować przemocy? Rosyjska dyplomacja jest znana z licznych sukcesów i linii, która może być wzorem dla innych państw. Co ciekawe, pan Prezydent sam podkreślił, że „bez ironii” zamierza polegać na rosyjskiej pokojowej polityce zagranicznej.

Nie jeden analityk na Zachodzie i w Chinach ma teraz problem z tym przesłaniem, ponieważ jest ono radykalnie inne od obrazu Rosji, jaki wytworzono w zachodnich mediach na potrzeby rusofobicznej propagandy.

Jeżeli porównamy spokojne przemówienie pana Władimira Putina Prezydenta Federacji Rosyjskiej z retoryką pana Donalda Trumpa Prezydenta Stanów Zjednoczonych – to widać różnicę klas tych polityków. Niestety za tą retoryką kryją się realne działania, z jednej strony pokojowa polityka Rosji, a z drugiej agresywne i konfrontacyjne nastawienie USA. Życzmy sobie podobnego podejścia, rozsądku i szczerości ze strony USA. Świat nie potrzebuje większego prezentu na święta niż pokój.

Materiał wideo z wydarzenia plik MPEG4 o dużej pojemności ponad 1 GB otwiera się w nowym oknie przeglądarki [tutaj].

Tags: , , , ,

33 komentarze “Rosja nie będzie światowym żandarmem”

 1. Gniew ludu udręczonego
  25 grudnia 2017 at 06:12

  Super tekst!

 2. krolowa bona
  25 grudnia 2017 at 07:29

  Zakrawa na czysty infantylizm i paradox postawa “zachodu” trzymajaca w narracji zaczepnosc i agresywnosc Rosji w kazdym calu i tylko niewinne i mimochodem uwagi w doniesienich,ze takiej hydrze jako bylo tzw.”Panstwo Islamskie” zostalo przez Rosje pokonane i w Iraku i w Syrii i ze uchodzcy wojenni z tych regionow szukajacy schronienia w panstwach osciennych jak Turcja,Liban czy Jordania wracaja samoczynnie do swoich ojczyzn….nie komentuje sie tego i nie rozglasza a przylepia sie Rosji etykietke rzekomego agresora…..paradoksalne fenomeny…”polgebkiem “pokazuje sie powracajacych uchodzcow,raz jeden jedyny slyszalam opinie,ze po “zaniku” panstwa /panstwowosci / w Rosji w latach 90-tych Putin przywraca jego istnienie….. rozmiary zaklamania i rusofobii sa olbrzymie….oczywiscie pojawia sie pytanie po co sluzby specjalne i najdrozsze PR-agetury na swiecie wymyslaja takie haniebne opinie i niekonczace sie ciagi propagandy,ze niby jednoglosnie(?) UE przedluza sankcje w stosunku do Rosji ……kto i po co to robi,jaki maja ci “macherzy” zamiar…..zdrusgotana Rosja onacza zdruzgotana Europe i zdruzgotany swiat……czy koncerny produkujce arsenal wojenny i bojowy nie moga przestawic produkcji na np. sprzed przemyslowy i sportowy i przestac nabierac rzady calego swiata na przez siebie rozprzestrzeniane wiesci o agresorach i wrogach i robionych przez siebie samych punktow zapalbych tu i tam ,by swoja cala produkcje sprzedac i by wyzuc innych z domostw i byc przyczyna dla exodusu uchodzcow… ?

  • Wojciech
   25 grudnia 2017 at 11:18

   Trzeba wiedzieć, że zniszczenie i uzależnienie Rosji stanowi oficjalną doktrynę zmowy militarnego kartelu US/NATO. Zdefiniowaną w doktrynach Brzezińskiego i Wolfowitza. Putin stanął im w poprzek i powiedział dosyć. Stąd go tak nienawidzą

 3. Inicjator
  25 grudnia 2017 at 07:48

  To tylko polityka, a na Święta wypada powiedzieć coś krzepiącego,

  Nic więcej.

 4. Trzaskowski Sebastian
  25 grudnia 2017 at 09:32

  Piękne słowa pana Prezydenta, tymczasem amerykańscy generałowie mówią o wojnie…

  https://www.conservativeinstitute.org/national-security/top-marine-general-war.htm

  Gen. Robert Neller, commandant of the Marine Corps, issued a stark warning: “There is a war coming.”

 5. wlodek
  25 grudnia 2017 at 09:39

  Inicjatorze,stać cię na więcej,nie tylko z okazji Świąt!Pozdro.

 6. Miecław
  25 grudnia 2017 at 12:01

  Amerykańscy generałowie i tak tego nie zrozumieją. Nie ten intelekt. Oni przecież cały czas są uwarunkowanymi agresorami, więc do nich to nie trafi. Ale świat może odebrać to pozytywnie, co nie przysporzy agresorom i okupantom zwolenników i o to w tym wszystkim chodzi. Broń poznawcza w działaniu.

 7. leming
  25 grudnia 2017 at 12:24

  Uważam , ze największym zasobem danego kraju są mózgi jego obywateli.Kraj który zorganizuje ich właściwe wykształcenie, współdziałanie i potrafi wykorzystać ich pomysły w swoim rozwoju odjedzie innym jak rakieta.

 8. krzyk58
  25 grudnia 2017 at 14:27

  Z jednej strony, lewicowy,demokratyczny ,prawoczłowieczy, pełen humanizmu (zboczonego) Zachód – a z drugiej chrześcijańska,
  konserwatywna PRAWOWIERNA ROSJA…………………………….
  Panie Boże, dopomóż
  Rosji, w konfrontacji z Imperium Zła…………………………………………..
  AMEN.

  • Miecław
   25 grudnia 2017 at 17:23

   @krzyk58. To tylko pozory, bo w ponad 50% Rosja jest faktycznie ateistyczna, a ta część prawosławna w połowie jest “WIERZĄCA” dla tradycji. Służby specjalne i naukowcy są praktycznie na pozareligijnym wyższym poziomie świadomości, dlatego są nie do pobicia teraz i w przyszłości. A religijnie sfanatyzowana Ameryka jest na pozycji przegranej, ze względu na ograniczenia poznawcze, które co raz bardziej się ujawniają i ograniczają ich działania.

 9. krzyk58
  25 grudnia 2017 at 14:50

  Dodatek muzyczny: KORYCKI, ŻUKOWSKA – Wieczór na redzie

  https://www.youtube.com/watch?v=JOp0n8m4HD0

  ………przeplatany bałkanica Andrzej Korycki i Dominika Żukowska “Byłam różą” https://www.youtube.com/watch?v=maOjwyHjuPc

  KORYCKI ŻUKOWSKA – Koń https://www.youtube.com/watch?v=n7MJTM533S4

  Zapytam nieskromnie….czy jest coś brzmi piękniej????

  A!

  Ps. Powoli zapominamy…………………………………….. że były takie
  wiersze,taka poezja.
  Być może, gdzie indziej…

  Być może, gdzie indziej są ziemie piękniejsze
  i noce gwiaździstsze, i ranki jaśniejsze,
  być może, bujniejsza, zieleńsza jest zieleń
  i ptaki w gałęziach śpiewają weselej.

  Być może, gdzie indziej… lecz sercu jest droższa
  piosenka nad Wisłą i piasek Mazowsza.

  Są zmierzchy na fiordach i cienie piramid,
  i zorze polarne, i sen pod palmami,
  stubarwne motyle, baśniowe ogrody
  i miasta w ogrodach cudownej urody.

  Być może gdzie indziej… lecz sercu jest droższa
  piosenka nad Wisłą i piasek Mazowsza.

  Być może, być może, że wszystko gdzieś lepsze
  i ptaki, i gwiazdy, i śpiew, i powietrze,
  że były gdzieś nawet szczęśliwsze narody
  i drzewa wdzięczniejsze od wierzby u wody.

  Być może gdzie indziej… lecz sercu jest droższa
  piosenka nad Wisłą i piasek Mazowsza.

  Stanisław Ryszard Dobrowolski

  Anna German – Być może https://www.youtube.com/watch?v=OYZDGC-Edj0

  • wieczorynka
   25 grudnia 2017 at 15:50

   @ krzyk, w ramach dzielenia się muzyką, ja przypomnę żeglarską piosenkę Sławy Przybylskiej, słowa bodajże Korcza “…Mój Kapitanie, wypijmy wino czerwone na pożegnanie…” równie romantyczna.
   Jeżeli będziesz miał ochotę wysłuchać to znajdziesz w sieci.

   W domu Mama zadawała mi jakiś temat do opracowania, tak bez powodu i mówiła na półce są książki i znajdź sobie w którejś z nich. Dlatego stosuję metodę Mamy, kto chce to znajdzie w sieci. Pozdrawiam.

   • krzyk58
    25 grudnia 2017 at 20:03

    Sława Przybylska. Rodaczka zza miedzy, podobnie jak ‘Czterdziestolatek’ i cała plejada zapisanych już na kartach historii,
    piosenkarzy i aktorów, nie pora i czas wymieniać imiennie. Wspólny mianownik – aktualne Kresy…
    a piosenka zawsze wzrusza….Sława Przybylska -Mój kapitanie, już wieczór https://www.youtube.com/watch?v=QBUxO-vEAzU
    Mam jakiś nabożny stosunek do muzy z “tamtych lat”….może to jakaś forma zboczenia? a może i nie?

 10. wieczorynka
  25 grudnia 2017 at 15:02

  W przeciwieństwie do Autora użyję złośliwości (tak lubię). Ponoć jeden z polityków janków stwierdził, że Rosja coraz bardziej zbliża się do baz amerykańskich i janki czują się zagrożone.
  Oj, janki, janki przy nadmiernej aktywności bez pomyślunku można przekroczyć tę niewidzialną linię.
  Rosji i Rosjanom życzę pokoju i spokoju.

  • wieczorynka
   25 grudnia 2017 at 18:29

   Autor sprowokował (przepraszam za określenie) mnie i zrobiłam sobie koncert z wybitnym Bułatem Okudżawą. Zatem dziękuję Autorowi za inspiracje.

 11. Michał z Izraela
  25 grudnia 2017 at 16:27

  Si vis Pacem para bellum. Wojna jest nieunikniona. Putin to wie, tak samo jak Stalin to wiedział w 1939r. Stalin nie zdążył przygotować Rosję do wojny. Nie wierzę że Putin zdąży.

  • wlodek
   25 grudnia 2017 at 17:35

   Michał,ty nie martw się o Rosję
   “Rosja gniotsja nie lamiotsja”.Dobrze że pół Izraela,to mieszkańcy byłego ZSRR a oni wiedzą że co dla Rosjanina lekarstwo dla Zachodu trucizna!

  • wieczorynka
   25 grudnia 2017 at 19:18

   Michale z Izraela, więcej optymizmu, Rosja sobie poradzi.
   W ramach zrelaksowania się proponuję wywołaj sobie np. piosenki Władymira Wysockiego (przed chwilą słuchałam) w polskim języku moim zdaniem śpiewa je najlepiej Wojciech Młynarski.
   Miłego koncertu, o Rosję nie bądź tak bardzo zatroskany, poradzi sobie ma kilku mądrych polityków.

 12. krzyk58
  25 grudnia 2017 at 18:37

  @Michał (z Izraela). W drugiej części wypowiedzi wieje nieuzasadnionym pesymizmem. Niepotrzebnie. 🙂
  Strzeżonego Pan bóg – strzeże… AMEN.

  @wlodek. Niepotrzebnie próbujesz przypodobać się (to obrzydliwe) kom. Michał
  (z Izraela) TO ………………… ONY wyjechali, pełni nienawiści do
  obowiązującego wówczas systemu w ZSRR – dlatego że “za STALINA ‘ spadli
  do drugiej ligi” – z pozycji wielkorządców, “kak w Polszie” w latach 50 i 60’ a TO już było JUŻ nie do przyjęcia… 🙂 Pan(Michał) doskonale pamięta!
  Rekomenduję pańskiej uwadze książkę Brochockiego ‘Rewolta marcowa’ i wspomnienia członka KC PZPR Tow .Albina Siwaka,
  prawdziwego TOWARZYSZA nie,jakiegoś komucha lewicowego – kosmopolity. MÓWI prawdziwy POLAK – KATOLIK.! Ci, lewicowi, wówczas na tapecie, zgnoili nam Polskę Ludową, kosmopolity – sq…..syny….ścierwa…
  Panie Michale..

  ALE czy ty kumasz …. “ech,dorogi”… panie Michale.

  Ps. Poszukam coś “muzycznego” dla podniesienia morale……………………………….p. Michale …i Włodku!!
  Na razie – AMEN.

  • Anonim
   26 grudnia 2017 at 12:26

   W 1254r. dał Bolesław Pobożny Żydom Statut Kaliski za finansowanie wyprawy dla przyłączenia Pomorza do Polski.
   Gdyby Krzyk58 był zamiast Bolesława Pobożnego, to nie brał by pieniędzy u Żydów, nie było by Pomorze, Gdańsk i korytarz, i nie było by przyczyny dla Drugiej Wojny Światowej, i Zagłady. Może nawet dziszejszej inflacji Polskiej by nie było, bo przecież Żydzi nauczyli Polaków drukować monety. Pierwsze monety Polskie miały nadruk hebrajski. Niestety, historia uczy to co było, polityka, to co jest, a przyszłość należy do proroków.

   Rosja wzięła na siebie funkcję obrony siebie, Państw, Krajów, i Narodów od powtórzenia grabieży podobnej do lat kiedy Rosją rządzili traktorzysta i alkoholista. A bez grabieży USA splajtuje. Dlatego jest próba nowego Nowego Rabunku, któremu Rosja przszkadza. To jest przyczyną nieizbierznej próby muskułów. I tylko na Bliskim Wschodzie są warunki dla awantury, bez żadnego niebezpieczeństwa dla USA. Nawet była pogłoska że premier Nataniahu prosił nie oficjalnie Trampa, nie robić tego. Ale Tramp robi co dobre dia USA, a nie dla nas.
   Prowokacja Jerozolimska nie bardzo się udała, ale jeszcze nie skończyła się. Czechy, Gwatemala, Honduras, i jeszcze kilka takich Państw przeniosą swoje ambasady do Jerozolimy, za szczodre wynagrodzenie. Nie radził bym Polsce nawet pomyśleć o przyłączeniu się do tej inicjatywy, bo z terorem islamskim nie ma żartów.
   Pytanie jest czy Rosja i jej sojusznicy w Syrji, są naprawdę obronieni przed atakiem jądrowym. Jeśli okaże się że Putin nie blefował, ustawi się w Moskwie dlugi ogonek Państw proszących obronę.

   • krzyk58
    26 grudnia 2017 at 14:49

    “Protokoły Mędrców Syjonu” to na pewno fałszywka, 🙂 zwłaszcza
    w analogii do rzekomych/tzw. “Statutów Kaliskich” które są jakoby niezbitym dowodem na …….. 🙂 Nieprawda’ż ?
    P. ładny? https://wolna-polska.pl/wiadomosci/o-falszywce-tzw-przywilejow-zydowskich-2013-09
    Bujać to MY, a nie Nas….dla człowieka myślącego nie jest problemem wskazanie SKĄD wypływają źródła terroru islamskiego
    i CO/KOGO maja legitymizować! …Panie incognito 😎 Poniał?

 13. antyrastafarianin
  25 grudnia 2017 at 19:09

  Putin wie co robi to doskonały polityk, nasi by się mogli od niego uczyć.

 14. wlodek
  25 grudnia 2017 at 19:27

  Krzyku,jak masz coś do powiedzenia to opieraj się o fakty,nie o antysemickie i anty lewicowe mity.A przypodobać to ja mogę żonie i wieczorynce,a ni e Michałowi.ZSRR był pierwszym krajem który uznał Izrael.I nie ty człowiek K.K i prawicy będzie przylepial łatki kto na lewicy jest prawdziwy a kto nie?

 15. wlodek
  25 grudnia 2017 at 19:40

  Ps,a prawicowa Drobna Zmiana,jak pies na łańcuchu wstrzymala sie od Rezolucji ONZ w sprawie przeniesienie Ambasady USA do Jerozolimy!141 za, 8 się wstrzymało!

 16. krzyk58
  25 grudnia 2017 at 20:16

  @wlodek. Nie ma u mnie świętości – dlatego że, ino prawda jest ciekawa, jako
  rzekł swego czasu S.C. Mackiewicz. . więc napiszę otwartym tekstem, Włodku – czy ty ,durak? A?
  Ps. I pomyśleć że @wlodek aspirował (kiedyś) do napisania monografii z okolic
  68′.,późniejsi “Grunwaldczycy” ZABAWNE. 🙂 (pisało już wielu tumanów).
  🙂

 17. Adam
  26 grudnia 2017 at 12:49

  Pisać każdy może , trochę lepiej , trochę gorzej…

  Gdy Pan Putin mówi , to wie co mówi, a nie mówi co wie- jak większość co się do tego zabiera.

 18. Adam
  26 grudnia 2017 at 16:34

  Panie krzyk58. Proszę do Pana Włodka odnosić się z należnym mu , jak każdemu człowiekowi -Szacunkiem. Jest Pan w wieku takowym chyba, aby pamiętać szlagier warszawiaka ,Pana J.S.Panu , zapewne ten akronim , kojarzy się z tym Gruzinem, ale to nie ten świat.

  W piosence” leciało “,- “z szaconkiem , bo się może skończyć żle, na Gnojnej bawimy się……” Proszę się więc bawić jak mądremu , dorosłemu mężczyźnie przystało .Mówią , że mężczyzni dojrzewają w wieku 5-ciu lat, później , już tylko rosna. Nie odnoszę tego do Pana i nie chciałbym , aby ktokolwiek , tak się do Pana odnosił.

  Swieta już mijają i czas już przestać pic , chyba , że Pan to lubi , to na ZDROWIE ! Z Szacunkiem dla Pana i z PREPROSINAMI, jeśli uraziłem… bo może mi nie wyszło i jak to bywa, wyszła mi słoma z butów, co udaje mi się zawsze- na mur-beton!!

  Zyczę Panu aby Pan Włodek , mający swietne poczucie humoru , co jest wyłącznie cecha ludzi inteligentnych , zachował i przy tym pańskim sposobie bycia, właściwy Jemu , spokój.Życzę też Panu stokroć lepszego Nowego Roku , od tego , który właśnie mija.!

  • wlodek
   26 grudnia 2017 at 17:08

   Adamie,humoru i wspomnień nikt nam nie zabierze,a obrażać mnie nie jest łatwo,tak jak i W.W Putina ” psy szczekają,karawana idzie dalej”.Pozdro.

 19. Adam
  26 grudnia 2017 at 17:01

  Oj ! Wiem , że Pan tylko żartował. Dobry żatr, tynfa wart.

 20. Adam
  26 grudnia 2017 at 17:10

  Gwoli ścisłości, żart z pańskiej strony , w stronę Przemiłego , Pana Włodka, Przemiły Panie , krzyk 58.

 21. krzyk58
  26 grudnia 2017 at 18:45

  @Adam.
  ……….. No, patrz pan (panie Zielonka), jako ten czas zap….la 🙂
  faktycznie, święta, święta i już po – i po co było tyle ambarasu?
  Jeśli p. aluzja p.Adamie jest testem na “trzeźwość’ mojego umysłu,
  to zaręczam, mogę i prowadzić bez obawy o skutki
  i konsekwencje, taki to już ze mnie trunkowiec 🙂
  Ps. W nawiązaniu do ‘tytułowej postaci”…. Jadziem panie Zielonka https://www.youtube.com/watch?v=PfiMuiKfKeE
  Dzięki serdeczne za życzenia, jak przystało na wiecznego malkontenta 🙂 przyznam że nie był to szczególny ,dla mnie rok,
  (następny może być gorszy – mam świadomość) dlatego
  liczę na ” więcej” – czego i Panu z całego serca życzę.

 22. jerzyjj
  14 stycznia 2018 at 09:22

  KRAKAUER TYLKO PODZIAWIAĆ TWÓJ REFLEKS SZACHISTY…

 23. jerzyjj
  14 stycznia 2018 at 10:46

  JEŚLI TWOJA GŁOWA SŁUŻY TYLKO DO NOSZENIA KASKU BUDOWLANEGO NIE CZYTAJ…

  https://pl.sputniknews.com/swiat/201706075620422-sputnik-rosja-putin-wywiad/

  GDYBYCI AMERYKAŃSCY ,,BOHATEROWIE,, BYLI PEWNI PRZEWAGI NAD ROSJĄ TO JUŻ DAWNO BYŁA BY WOJNA
  ALE CI TCHÓRZE TO TYLKO NAPADAJĄ NA SŁABYCH…
  Kolejny kraj „wyzwolony” przez Zachód pogrąża się w coraz większym chaosie – Global Research.

  To stwierdzenie można odnieść do dowolnego państwa objętego konfliktem zbrojnym, zaaranżowanym przez Waszyngton oraz jego marionetki z Zachodu i ze Środkowego Wschodu, w celu jego zawłaszczenia i zdominowania, kosztem nieustannego chaosu, cierpienia i śmierci.

  O to dokładnie w tym wszystkim chodzi – celem strategii Waszyngtonu i NATO nie jest „odniesienie zwycięstwa” w wojnie czy w innym konflikcie, lecz wywołanie utrzymującego się w nieskończoność chaosu. Po pierwsze, żeby kontrolować ludzi, kraje i ich zasoby. Po drugie, by zagwarantować ciągłe zapotrzebowanie na sprzęt wojskowy i żołnierzy z Zachodu – pamiętajcie, że ponad 50% Produktu Krajowego Brutto Stanów Zjednoczonych stanowią przychody z kompleksu militarno-przemysłowego oraz powiązanych z nim korporacji branżowych i firm usługowych. I po trzecie, by kraj, w którym dochodzi do zamieszek lub który pogrąża się w chaosie, bo jest na skraju bankructwa, był zmuszony skorzystać z pomocy finansowej w postaci kredytów na wyśrubowanych warunkach – tzw. pieniędzy „na trudne czasy” – udzielanych przez cieszące się złą sławą Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Światowy oraz innych pożyczkodawców, a także przez powiązane z nimi rozliczne nikczemne „instytucje wspierające rozwój”. Przyjęcie tych pieniędzy oznacza dla kraju niewolnictwo, zwłaszcza kiedy rządzą nim skorumpowani przywódcy, niedbający o obywateli.

  https://pracownia4.wordpress.com/2015/05/15/celem-gry-amerykanskiego-imperium-jest-chaos-a-nie-zwyciestwo/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Cytaty

Scroll Up