Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

21 października 2018

Postawy Polaków wobec jawności majątków


Większość dorosłych Polaków (65%) jest przeciwna, aby sąsiedzi czy inne osoby z otoczenia miały możliwość sprawdzenia ich majątku. Jednocześnie 57% osób popiera pomysł, by  stan swojego posiadania ujawniali wszyscy urzędnicy, pracownicy administracyjni oraz osoby pełniące funkcje publiczne w państwie – tak wynika z sondażu przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna. 

Pomysł ustawy o jawności życia publicznego, który zakłada, że oświadczenia majątkowe będą składać nie tylko osoby na eksponowanych stanowiskach publicznych np. posłowie, sędziowie, ale także zwykli urzędnicy państwowi (np. członkowie komisji przetargowych, egzaminatorzy na prawo jazdy, pracownicy sekretariatu sądu czy pracownicy administracyjni policji) popiera 57% dorosłych Polaków, w tym stosunkowo najliczniej elektoraty PiS (62%) i Platformy Obywatelskiej (66%). Pomysł cieszy się najmniejszym poparciem wśród sympatyków Nowoczesnej (37%) i Kukiz’15 (43%).

graf. Ciekaweliczby.pl Copyrights

Jednocześnie większość badanych (65%) nie chciałaby mieć możliwości sprawdzenia, jaki jest dokładnie majątek (zarobki, oszczędności i stan posiadania) ich sąsiadów i innych osób z ich otoczenia.

graf. Ciekaweliczby.pl Copyrights

Dokładnie taki sam odsetek badanych (65%) nie zgodziłby się, aby sąsiedzi lub inne zainteresowane osoby mogły mieć możliwość sprawdzenia ich własnego majątku (zarobków, oszczędności i stanu posiadania). Sympatycy ugrupowań politycznych są wyjątkowo zgodni w swojej ocenie. Przeciwników ujawniania swoich majątków jest 73% wśród sympatyków PiS, 73% – Kukiz’15, 70% – PO i 78% – N.

graf. Ciekaweliczby.pl Copyrights

Badanie pokazuje, że wbrew obiegowym opiniom, większość Polaków wcale nie chce „zaglądać do kieszeni” sąsiadów. Wyniki pokazują również, że Polacy chętniej domagają się ujawnienia majątków osób publicznych, często traktowanych jako „obcych” niż osób z najbliższego otoczenia, czyli „swoich”.
„Pomysł ustawy o jawności życia publicznego dotyczy osób zarówno na eksponowanych stanowiskach publicznych, jak i np. strażaków czy pracowników sekretariatów sądów. Polacy powinni mieć większą świadomość, za czym się opowiadają, ponieważ ta inwigilacja majątków może dotknąć nie tylko sąsiadów, ale również ich osobiście, a przecież tego w większości nie chcą” – mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl

Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone dla ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna w dniach
17 – 20 listopada 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1060). Kwoty dobrane
wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

Ciekaweliczby.pl to autorski projekt edukacyjny przybliżający opinii publicznej warte poznania fakty oparte o konkretne dane liczbowe. Ideą jest prezentowanie danych tak, by każdy mógł łatwo wyciągnąć z nich obiektywne wnioski i krytycznie spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość. To cenna umiejętność w dobie post-prawdy, gdy granice między faktem i opinią, prawdą i fałszem, informacją
i dezinformacją coraz bardziej się zacierają. Więcej na  www.ciekaweliczby.pl oraz na Facebooku

Ariadna  to ogólnopolski panel badawczy audytowany przez Organizację Firm Badania Opinii Rynku (OFBOR). Więcej na www.panelariadna.pl

***

Informacja redakcji: Wszelkie prawa do tekstu i grafik zastrzeżone dla Ciekaweliczby.pl

Tags: , , , ,

11 komentarzy “Postawy Polaków wobec jawności majątków”

 1. Eurypides
  30 listopada 2017 at 04:50

  Bardzo ciekawe dane, znaczy się w Polsce bliższa ciału koszula?

 2. Uraa
  30 listopada 2017 at 05:07

  Dlaczego wszyscy urzednicy mają ujawniać majątki? Jeżeli tak, to proszę im za to płacić. Za otwartość się płaci.

  • keram
   30 listopada 2017 at 14:23

   Ano dla tego że żyją z podatków.

 3. Inicjator
  30 listopada 2017 at 05:15

  Do Nadwiślańskiego Macondo powraca duch Pawki Morozowa.

 4. Chata Wujka Zbyszka
  30 listopada 2017 at 06:53

  U nas to nie zadziała, poza tym tylko wystraszycie ludzi w urzędach. Najbardziej ucierpią rozwodnicy, bo detektywi będą mieli łatwiej.

  • keram
   30 listopada 2017 at 14:23

   I złodzieje ucierpią. I o to tu chodzi.

 5. keram
  30 listopada 2017 at 14:22

  Całkiem normalne zachowania ludzi którzy widzą potrzebę jawności dochodów tych którzy, kontrolują i żyją z ich „podatków”. Jednocześnie normalnie odnoszą się do pozostałej sfery życia gospodarczego.

 6. K/R
  30 listopada 2017 at 16:17

  Przy naszym poziomie zazdrości i zawiści to by było niebezpieczne.

  • leonidas
   30 listopada 2017 at 19:23

   Byłby to powód do jednej wielkiej narodowej zawiści, wszyscy by się nienawidzili po równo. Ja bym był za tym, ale chciałbym żebyśmy rozpoczeli od majątków ksiezy k. kat. i lekarzy. O politykach nie pisze bo to oczywiste. Dobrze że Ziobro zmusił sędziów do ujawniania majątków.

 7. Eurypides
  30 listopada 2017 at 21:38

  Niby dlaczego jako zwykły i szary urzędnik mam ujawniać swój majątek?

  • Gorący kartofel
   1 grudnia 2017 at 16:41

   Żebyś bał się kraść!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Społeczeństwo

Scroll Up