Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

22 stycznia 2019

Biała Europa braterskich narodów? /semantyka hasła/


 Biała Europa braterskich narodów – takie hasło było widać na niedzielnym marszu patriotów z okazji 99-tej rocznicy niepodległości Polski w Warszawie. Zrobił się z tego wielki krzyk, oskarżenie o rasizm, ksenofobię i wszystko co najgorsze. Z tytułu solidności sprawozdawczej trzeba dodać, że były tam także i inne hasła, w tym takie, które zdecydowały się zbadać organy ścigania. Nie będziemy tego komentować, poczekamy na wyniki śledztwa.

Cóż może oznaczać „biała Europa”? Raczej nie chodzi o to, żeby było dużo śniegu tej zimy. Przekaz jest prosty, chodzi o zachowanie rasowej homogeniczności na naszym kontynencie. Niestety to stwierdzenie z punktu widzenia nauki jest bzdurą, udowodniono że nie ma ras. Poza tym nie wszyscy Europejczycy są biali w rozumieniu koloru skóry (w istocie różowi). Mamy Greków, Hiszpanów, Portugalczyków – to są narodowości od wieków żyjące pod słońcem śródziemnomorskim. Nie da się odróżnić przeciętnego Greka lub Portugalczyka od przeciętnego mieszkańca Afryki Północnej. Te podobieństwa genetyczne mają swój rzymski rodowód – w czasach Imperium Romanum mieszanie się ludności było standardem. Warto dodać, że w Rzymie nie było pojęcia rasizmu. Nie powinno być go również obecnie.

Jeżeli jednak popatrzymy na to hasło w znaczeniu kulturowym, w tym w związku z oczywistymi dla wszystkich konotacjami historycznymi, to bezwzględnie należy uznać je za niedopuszczalne. Właśnie ze względu na jego kulturowe i historyczne znaczenie. Nie da się przemilczeć tego, co było głoszone w imię supremacji rasowej w III Rzeszy. Twórcy hasła powinni zadbać o to, żeby w jego semantyce odciąć się od jakichkolwiek kulturowych i historycznych konotacji, albowiem można je interpretować tylko i wyłącznie negatywnie. To samo w sobie jest szkodliwe dla idei, którą chcą  w ten sposób przedstawić. Z tego czego można się domyślać w kontekście licznych wypowiedzi osób biorących udział w Marszu, być może chodziło o szerszy sprzeciw przeciwko nielegalnej imigracji osób inno-kulturowych do Unii Europejskiej? 

Co byłoby, jakby hasło brzmiało: “kolorowa Europa?”, albo “w ciapki”, ewentualnie “szara w zielone kółka?” Czy to również by raziło? Może w drugą stronę? Semantyka jest bardzo ważna, jednak to kontekst głównie historyczny i kulturowy nadaje jej znaczenie.

Jak jednak zagwarantować ludziom, którzy nie życzą sobie inno-kulturowej dyfuzji w Europie prawo do swobody wypowiedzi? Istotą demokracji jest pluralizm, w dyskusji każdy powinien mieć prawo do swobodnej wypowiedzi NA KAŻDY TEMAT NA JAKI TYLKO MA OCHOTĘ. Ponieważ jeżeli będziemy zabraniać wypowiadać się publicznie w jakichkolwiek sprawach, to zagadnienie nie zniknie. Wręcz przeciwnie – będzie rosło a wraz z nim pokłady społecznego niezadowolenia i buntu.

Czym innym są konsekwencje za złamanie prawa. Demokracja wprowadzająca cenzurę przestaje być demokracją. Siłą demokracji jest pluralizm i głos umiarkowanej większości. demokracja nie powinna bać się skrajności, ponieważ zajmują one marginesy jej sceny.

Tylko, czy karanie ludzi za ich opinie jest sprawiedliwe? Na jakiej podstawie? Jaki interes jest w ten sposób chroniony? Przecież to oni wyrażają swoje zdanie – swój interes i mają do tego pełne prawo. Dlaczego mamy kneblować usta ludziom? Opowiadają idiotyzmy? A mało jest takich przypadków? Proszę posłuchać przemówień w Europarlamencie – często włos staje na głowie.

Wszelkie przejawy rasizmu i ksenofobii – jakkolwiek dopuszczalne w rozumieniu poglądów osobistych, nie mogą jednak znaleźć miejsca w życiu publicznym. Co jednak, gdyby tego życzyłaby sobie większość społeczeństwa? Podobny przypadek mieliśmy w 1933 roku w Niemczech. Czy zgodzimy się na to, żeby nienawiść pożarła demokrację? 

Na to nie ma łatwej odpowiedzi – jednak nie można się zgodzić na mieszanie w jednym worku słów kluczy jak: rasizm, ksenofobia, faszyzm – z pojęciem nacjonalizmu. To jest nic innego jak próba manipulacji, poprzez którą obraża się nacjonalistów. To klasyczny zabieg siewców terroru poprawności politycznej. Jeżeli ktoś stawia znak równości pomiędzy nacjonalizmem a faszyzmem po prostu nie wie o co chodzi, jest poza dyskusją. Jednak takich ludzi jest bardzo dużo. Co więcej, niektóre media wręcz specjalizują się w promowaniu tego typu retoryki. 

Co do „braterskich narodów” to jest to jeszcze bardziej trudne do interpretacji, niż pierwsza część hasła. Nie ma w Europie narodów braterskich. W ogóle z samego pojęcia narodu, wynika wykluczenie innych narodowości, ponieważ naród sam w sobie jest homogeniczny – ewentualnie dotyczy pewnej grupy współzależnej. W interesie Unii Europejskiej na pewno jest jednak daleko idąca współpraca, w tym łagodzenie atawizmów. Jednak obecnie nie są one narodowościowe – poza kilkoma punktami zapalnymi. O wiele większym problemem jest rozdział miejsc w międzynarodowym łańcuchu wartości pomiędzy poszczególnymi krajami. Są kraje w których się zarabia pieniądze, a są kraje w których płaci się podatki – ten podział jest niesprawiedliwy. Jednak o tej niesprawiedliwości nawet się nie mówi. Nie jest podnoszona na europejskich salonach, jednak grozi się zmniejszeniem pomocy unijnej z funduszów spójności dla krajów biedniejszych. Jak również stale funkcjonuje niesprawiedliwy podział funduszy ze Wspólnej Polityki Rolnej. 

Proszę mieć się na uwadze z wypowiadaniem się publicznie na te tematy, albowiem nie brakuje ludzi, którzy chcieliby wypromować swoje nazwisko szargając cudze. W naszym kraju bardzo łatwo jest przylepić łatkę, upchnąć w szufladzie i dorobić gębę. W ogóle mamy w kraju problem z „-izmami”. Ze względu na dominację mediów zagranicznych w naszym kraju jest to dla ludzi o złych intencjach bardzo łatwe. Nie ma jak się przed tym bronić, bo te media nie dopuszczają pluralizmu opinii. 

Nacjonalizm jest czymś pięknym, nie ma niczego ważniejszego, niż miłość do Ojczyzny. Trzeba bardzo mądrze stosować semantykę w sprawie narodowej, ponieważ wrogowie idei mogą bardzo łatwo wiele zepsuć i zniszczyć.

Pan Andrzej Duda Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w Krapkowicach wygłosił jednoznaczne oświadczenie, niepozwalające na jakiekolwiek wątpliwości co do intencji i jednoznacznego potępienia negatywnych zjawisk na Marszu. Nie można się z nim nie zgodzić, za wyjątkiem wykluczania ludzi mających skrajne poglądy. Każdy, kto chce dobrze dla Polski jest cenny. Proszę zapamiętać – każdy. Jest bowiem szansa na to, że z czasem dojrzeje w poglądach i je zmodyfikuje. Pan Prezydent powinien pamiętać, że poglądy się miewa a Polakiem jest się na zawsze… Również uwagi pana Prezydenta w kontekście zjawiska nacjonalizmu są niezrozumiałe, chociaż może to kontekst miejsca spowodował? Trudno ocenić.

Skandalem jest żądanie delegalizacji wszystkich organizacji zaangażowanych w organizację Marszu, jakie zgłosił pan Grzegorz Schetyna. To już jest jawna nienawiść z powodów politycznych i stosowanie odpowiedzialności zbiorowej, nie może być na to zgody w kraju demokratycznym.

Bezwzględnie natomiast trzeba wyjaśnić sytuację rękoczynów i innych zdarzeń bezpośrednich pomiędzy jak można domniemywać uczestnikami Marszu, a osobami, które próbowały protestować na jego trasie. Nie można w żadnej mierze akceptować przemocy fizycznej, to musi być ukarane. Można dyskutować, nawet na siebie krzyczeć – ale konfrontacja fizyczna jest hańbą. Jeżeli prawdą jest, że intencjonalnie tam pobito Kobiety, to jest hańbą dla tych damskich bokserów, którzy się tego dopuścili. Polski nacjonalista nigdy nie uderzy Kobiety! Nie ma takich zachowań, są po prostu haniebne, tak haniebne że nie ma dla nich wytłumaczenia. Ten aspekt musi być dokładnie wyjaśniony. 

Poraża obraz Marszu w zagranicznych mediach, które bardzo sprawnie przejęły narrację mediów zagranicznych w Polsce. Niektóre z nich wałkowały temat zrównania nacjonalizmu z faszyzmem tak bezczelnie, że to powinno zainteresować organy nadzorujące media. Nie ma akceptacji dla zbitek propagandowych o 60 tyś. faszystów, to skrajne kłamstwo.

Tags: , , , , , , , ,

36 komentarzy “Biała Europa braterskich narodów? /semantyka hasła/”

 1. Lewiatan
  14 listopada 2017 at 05:05

  Odważny tekst, bardzo odważny.

 2. Hektor z Lasu
  14 listopada 2017 at 05:13

  Mocne przesłanie, wiele osób tak myśli tylko boi się to powiedzieć

 3. White Live Matters!
  14 listopada 2017 at 05:33

  Chwała Wielkiej Polsce Katolickiej! Chwała patriotom! chwała Żołnierzom Wyklętym! Niech żyje Naród Polski! Katolicki! Prawicowy! Biały! Nie wstydźmy się swojej rasy. Te oskarżenia o rasizm to nic innego jak pedagogika wstydu. White Live Matters!

 4. Uraa
  14 listopada 2017 at 05:51

  Piszecie tak jak jest na prawdę. Wielki szacunek dla polskich nacjonalistów jest czymś rzadkim w naszym kraju rządzonym przez wrogów narodu.

 5. Eurypides
  14 listopada 2017 at 05:59

  Genetycznie rasy nie istnieją, ale socjo-kulturowo i cywilizacyjnie istnieją jak najbardziej i mają się świetnie. Zwłaszcza rasy inne niż biała kaukaska. Niemieckie teorie rasowe nie mają tu znaczenia, chodzi o życie a nie filozofię.

 6. Wernyhora
  14 listopada 2017 at 06:02

  Ja, ja Herr Krakauer! Ein Volk, Ein Fuhrer… ein Prezes 🙂

 7. Rachwał
  14 listopada 2017 at 06:04

  Mamy prawo do własnego kraju, mamy prawo żyć w nim jak chcemy. Nie mamy obowiązku przyjmowania kogokolwiek. Nie chcemy nielegalnych imigrantów. Polska dla Polaków i tych, którzy chcą żyć dla Polski i oddać za nią życie! Jeszcze Polska nie zginęła!

 8. Inicjator
  14 listopada 2017 at 06:56

  Ten jednostronny atak na “patriotyczne postawy” wynika z zakłamania atakujących i “wiara” w obowiązującą na Zachodzie Europy – poprawność polityczną.

  To zaszło tak daleko, np. w promowaniu filozofii gender, że zwykły/zwykła heteroseksualny/heteroseksualna osoba wręcz ma się wstydzić swojej “monotonnej” orientacji, że nie miała żadnych kontaktów z “innymi” osobami, np. LGBT …

  Podobnie jest z wyznawaniem wartości narodowych.

  Osoby prezentujące takie postawy są ganione, a teraz mają być ścigane, że chcą zachowania swojej tożsamości narodowej, kulturowej i religijnej.

  Pytanie dlaczego się mają tego wstydzić i przyjąć multikulturalne wartości z mieszania wartości, narodowości i religii lub jej braku – za NORMĘ, co faktycznie normą nie jest!

  Przypomina to “siłowe” wprowadzanie pojęć o “braterstwie proletariuszy” z epoki socjalizmu i nawet stworzenie nowego “narodu radzieckiego” w ZSRR.

  Rzeczywistość pokazała że tak się nie da.

  Nie było możliwe stworzenie “nowego człowieka”, mimo olbrzymich wysiłków aparatu propagandowego przez 4 pokolenia.

  Podobnie teraz też nie uda się wytworzyć mikrokulturowego Europejczyka, który ma być doskonałym i bezrefleksyjnym KONSUMENTEM, tolerującym obce swojemu wychowaniu postawy i style życia.

  I o to toczy się ta cała awantura.

  Mamy przyjąć fałszywe podstawy do naszego życia w imię “poprawności” – bo tak jest na Zachodzie?

  Pytanie: dlaczego?

  Czy to nas wzbogaci, czy raczej osłabi?

  Czy po zamieszaniu wynikającym z przyjmowania “obcych” nam kulturowo wzorców, nie będziemy bardziej potulni wobec naszych “kolonizatorów”?

  Istotne kwestie, jak “nierówności” w płaceniu podatków przez zagraniczne koncerny, ma być przysłonięta przez zarzuty o rzekomy “faszyzm” na polskich ulicach?

  Bo to jest starannie prowadzona kampania.

  Ruszyła natychmiast, bo “drafty” artykułów był już gotowe przed 11-tym listopada.

  Potrzebne były tylko aktualne fotografie ilustrujące Marsz Niepodległości.

  Co do proponowanej “odpowiedzialności zbiorowej”, to akurat poprzednie i aktualne władze mają kolosalne doświadczenie – patrz ustawy dezubekizacyjne i ich skutki finansowe dla obecnie starych ludzi.

  Hańbą dla “Państwa Prawa” było jej zastosowanie, dlatego musimy być teraz czujni wobec groźby użycia tego mechanizmu w przypadkach zachowań patriotycznej polskiej młodzieży.

  Należy powrócić do korzeni i elementarnych pojęć prawnych oraz moralnych. Stosować Prawo i Sprawiedliwość w interesie społeczeństwa, a nie grupy posługującej się tymi hasłami wybiórczo i wykluczająco.

  Bo to się nam wszystkim opłaci w dłuższym niż jedna kadencja okresie.

  Najważniejsze, że mamy zaangażowaną młodzież, ktora chce zmian.

  Potrzeba trochę czasu no i cierpień, bo bez trudu i bólu nic dobrego się nie narodzi.

  Mnie ostatni Marsz Niepodległości podobał się, bo był lepiej zorganizowany niż poprzednie.

  Pośród setek tysięcy ludzi mogą znaleźć się osoby zaburzone lub zwykli prowokatorzy – to wynika ze skali przedsięwzięcia.

  Dlatego oczekuję “pracy u podstaw” w tych organizacjach patriotycznych, prezentujących młode i zdrowe Polskie społeczeństwo.

  Amen i jak najdalej od Macondo (sąsiada San Escobar) oraz województwa “warmińsko-pomorskiego”.

 9. wlodek
  14 listopada 2017 at 08:47

  I wszystko wiem”Polska katolicka nie laicka”,ale ciągle nie wiem czy być patriotą własnego narodu oznacza że jestem nacjonalista?Mnie uczono rozróżniać te pojęcia,ale mogłem mieć złych nauczycieli którzy przeżyli okupację nacjonalistycznie nastrojonych Niemców!Paranoja!

 10. Wojciech
  14 listopada 2017 at 09:47

  Autor pisze: “Pan Andrzej Duda Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w Krapkowicach wygłosił jednoznaczne oświadczenie, niepozwalające na jakiekolwiek wątpliwości co do intencji i jednoznacznego potępienia negatywnych zjawisk na Marszu.”. Czyli jest przeciw a nawet za. Co znaczy taki protest, gdy jak informują PiS, czyli Duda także finansuje, wspiera i organizuje te chuligańskie wyczyny z wrzeszczącym hasłem na ustach “my chcemy boga”. To hipokryzja i kolejny fałsz niepoważnej ddddddd. Polska ze skromnego,pracowitego państwa peryferyjnego stała hańbą i wstydem cywilizowanej Europy.

 11. wlodek
  14 listopada 2017 at 11:24

  Może ktoś mi wyjaśni jak odnosić się do słów Naczelnika Państwa J.Piłsudskiego które według mnie nie straciły na znaczeniu”Naród wspaniały,tylko ludzie kurw….”

 12. krzyk58
  14 listopada 2017 at 13:52

  Musisz to wiedzieć(266) Dwa tygodnie temu była to tylko teoria, jednak NATO…https://www.youtube.com/watch?v=cu4IC2xd_0Y&t=420s

  @Wojciech. “Polska ze skromnego,pracowitego państwa peryferyjnego stała hańbą i wstydem cywilizowanej Europy.”
  Czy pan Sz. aby, (jak zwykle) nie przesadza?? Mimo wszystko,
  (wiele punktów sporno-dyskusyjnych) po Marszu Niepodległości,
  DUMNY jestem z powodu bycia Polakiem.Jesteśmy obok braci- Madziarów i Rosji ostoją TRADYCYJNYCH,KONSERWATYWNYCH WARTOŚCI na kontynencie …..tego w europejskim kołchozie już nie ma…
  Jakie wartości propaguje skundlona UE?? Cywilizacja europejska?
  Śmiej się p. z tego (Wiech). Paanie, termin wspomniany przeminął wraz z docelowym znaczeniem lewackiego (trockistowskiego) komunizmu w Zachodniej Europie.

  @wlodek. 1. Współczuję…jednak miałeś złych nauczycieli…

  2.Proszę. Piłsudski nie jest (moim) autorytetem, lecz …sądzę że miał na myśli
  obóz z którego wywodzi (ł) się czyli – lewicę …. odniósł się
  w charakterystycznym dla siebie stylu…raczej nie zachodzi ‘tu’
  pomyłka…

  https://bialyrasizm.pl/marsz-niepodleglosci-2017/ Pisane przed Marszem, refleksje spisane z poprzednich lat.

  • krzyk58
   14 listopada 2017 at 15:48

   Polka mieszkająca w Szwecji o Marszu Niepodległości, bezpieczeństwie kobiet i mediach w Europie!

   https://www.youtube.com/watch?v=YW3KHDn-1I4&t=180s

   P. Wojciechu, “co by” nie waniało tendencją’ wrzucam również
   lewacko-komunistyczny punkt widzenia. http://krytykapolityczna.pl/kraj/majmurek-jak-oswoilismy-faszyzm-marsz-niepodleglosci/

   Ps. Wybór należy do pana – jeśli chodzi o moja osobę, pozostaję
   przy tradycyjnych wartościach – zdecydowanie odrzucam lewicową zgniliznę…………………. TAM, czyli ‘u nich”, poczyta pan (sobie 🙂 ) o kandydatce na urząd prezydenta FR – nazwiska z uwagi na szacunek do FR tej “damy” nie wymienię… cytuję podsumowanie… Czy Sobczak ma szanse na zostanie pierwszą prezydentką Rosyjskiej Federacji? Nie. Jedyne, co może zrobić, to pokazać, że w Rosji rzeczywiście są ludzie, którzy potrzebują zmiany. Hasło: „przeciwko wszystkim” w sumie dobrze to oddaje. Skoro i tak nie ma na kogo zagłosować, to można w ramach protestu oddać głos na Sobczak.
   Temat ujęty ciepło i ze zrozumieniem……ach, ten złowrogi Putin…
   – kwiczą lewaki i “nasze’ komunisty”. Nieprawda’ż?

  • Natalia
   14 listopada 2017 at 17:20

   Zgadzam się z Wojciechem, chociaż uważam że nieco przesadza. W Polsce jest wiele otwartych, życzliwych, tolerancyjnych i inteligentnych osób 🙂 Media skupiają się na grupach kontrowersyjnych i radykalnych.
   @krzyk58 Rosja bastionem Europy? Proszę mnie nie rozśmieszać! Rosja, ze swoimi najwyższymi procentami alkoholizmu, przemocy domowej i zachorowania na HIV ma być jakimś bastionem? Obecna Rosja, putinowska, nic nie dała dla świata. Rosyjska edukacja i służba zdrowia jest w fatalnym stanie a wiele Rosjan ledwo wiąże koniec z końcem. Jednocześnie jest to kraj zakompleksiony, który zamiast samemu się rozwijać (bo ma duży potencjał) woli zastraszać i atakować inne państwa, którym lepiej się powodzi. Rosja stoi w miejscu a jedynie co tam “rośnie” to totalitaryzm.
   Polska nie jest w lepszym miejscu- zamiast rozwijać edukację i technologię woli wydawać miliony na sprzęt NATO. Kiedy Polska władza w końcu zrozumie, że dobry naród to wykształcony naród?

   • krzyk58
    14 listopada 2017 at 17:40

    ‘Pacz Pani” do wytłuszczonej treści i linka “krzyk58
    14 listopada 2017 at 16:51.” KTO i CO….
    Zwykle z liberalnym(europejskim) lewactwem, inaczej:rusofobami, nie wchodzę w polemikę – niech i tym czasem
    tradycji stanie się zadość. 🙂
    Zawsze staram się uwypuklić synonim lewica = rusofob…………………

   • wlodek
    14 listopada 2017 at 18:22

    Krzyku,brawo od dziś synonimem lewica= rusofob jest PIS,PO i pozostali przedstawiciele” fałszywej opozycji”Jak ta” lewica rusofobska” się rozrosła!Nobel masz w kieszeni.

   • wlodek
    14 listopada 2017 at 17:47

    Natalia,trzy pytania.1/ skąd czerpiesz”wiedzę” na temat Rosj i? 2/ czy znasz j.rosyjski,3/ czy byłaś i kiedy w Rosji?

   • wieczorynka
    14 listopada 2017 at 19:57

    Natalio, Byłaś w Rosji, jak długo ? poznałaś Rosjan? . Moim zdaniem wypowiadając się na temat Rosji mówisz telewizją i internetem. Pojedź pomieszkaj tam, porozmawiaj z ludnością cywilną i dopiero się wypowiadaj. Rosjanie to dumny Naród. Jak chodzi o NATO i ich “meble do pokoju” to się zgadzam.

   • Natalia
    15 listopada 2017 at 00:14

    Dumni? Ale z czego? Pomijając literaturę, muzykę i militarię

   • krzyk58
    14 listopada 2017 at 21:59

    @wlodek. Obejdzie się bez (zbytecznej) laudacji. 🙂
    CO jest oczywiste już nie muszę wymieniać, ale, wielu
    komentatorów OP jest ‘święcie” przekonanych o prorosyjskich
    inklinacjach “naszej” lewicy. Nic bardziej mylnego – Włodku,
    jak to mówią uczeni w piśmie i elokwentni w sztukowaniu bajeru 🙂
    Wejdź (sobie) np. na “krytykę polityczną” sprawdź dostępne opcje językowe – jest angielski i…………ukraiński. Woot! 🙂
    Ruskiego niet. Ukraiński – poczemu? Ano, odpowiedz sobie
    we własnym zakresie – czyli mówiąc kolokwialnie, sam.
    Dobrej nocy.

   • wlodek
    14 listopada 2017 at 23:24

    Krzyku,ty wiesz i ja wiem.Najlepszym przykładem p. CIMOSZEWICZ.A LIBERALNEJ KRYTYKI NIE CZYTAM,ONA TAKA LEWICOWA JAK PO!Pozdro.

 13. Inicjator
  14 listopada 2017 at 14:10

  Zaczerpnięte z sieci: “To są te fenomeny polskiej sceny politycznej. Niepodległość bez własnego kapitału. Antysemityzm bez Żydów. Militaryzm bez armii.”.

  Amen.

 14. grenadier
  14 listopada 2017 at 15:58

  Doskonałe podsumowanie tematu.

 15. krzyk58
  14 listopada 2017 at 16:32

  1. Tak,

  2. Nie,

  3. Tak.

  Ad.2. Abarotno , ‘ktoś” Nam Polakom – przyszywa łatkę…
  Po 44’ NIGDY ‘nie było” TU, Żydów, ( nikt nie przyjechał na ruskich tankach) był tylko (wg. nich)
  polski “odwieczny’ antysemityzm, wyssany z mlekiem Naszych Matek, a zarazem to taki paradoks BO,….tolerancyjna polityka władców Polski przyczyniła się do tego, że Polskę określano jako niebo dla szlachty, czyściec dla mieszczan, piekło dla chłopów i raj dla Żydów……….ale to na pewno tylko wymysł jakiegoś goja – antysemity…. ((((
  Abstrahuję już od etymologi wyrazu : “Semita”…
  BO, po rozwinięciu tematu byłoby…. smieszno!
  🙂

 16. krzyk58
  14 listopada 2017 at 16:51

  … И в 1917 году весь Февраль был соткан из сплошного предательства. Что касается Октября, то и тут не обошлось без него. Большевики назначили дату взятия власти, создали Военно-революционный комитет, то есть незаконный орган, который собирался свергнуть Временное правительство. Но его никто не разогнал, при этом Керенский постарался разбросать по всему Северо-Западу третий конный корпус, которым командовал Краснов, лишив его боеспособности. Что это такое? Предательство самое настоящее.

  – А сейчас кто может предать?

  – То, что я сейчас скажу, точно не понравится либералам. Потому что они любят это часто приводить в виде какого-то комического примера, а, на мой взгляд, всё это очень серьёзно. У нас есть очень патриотично настроенный простой народ. У нас очень патриотичный президент. А вот между народом и президентом находится куда менее патриотичная прослойка частично чиновников, частично бизнеса – элита, «сливки общества».

  И в этом смысле у нас ситуация уникальная. На Западе носителем патриотизма является как раз элита, которая выдвигает из своего числа руководителя государства. Он по степени патриотичности ничуть от этой элиты не отличается. Простой народ на Западе куда менее патриотичный. У нас всё наоборот. Наша «зона риска» – это именно элита…
  https://versia.ru/nikolaj-starikov-predat-rossiyu-mozhet-tolko-yelita

  Pytanie: KTO stanowi “elitę” w Rosji… KTO stanowi “elitę” w Polsce….??
  ‘tu i tam” – nie ma przypadków, jak mawiał niegdyś ks.Bozowski…

 17. krzyk58
  14 listopada 2017 at 20:02

  I abarotno – rozpoczynamy transmisję.. Polskie obozy zagłady”, czyli komu zależy na tym by podpalić Polskę? LIVE!

  https://www.youtube.com/watch?v=sRcuNIVwZLU&t=51s

 18. Miecław
  14 listopada 2017 at 20:53

  Wiele racji zawiera felieton. Semantyka haseł i prawo do wolności opinii oraz deklarowania życia zgodnie z wartościami przyjętymi w danej społeczności, należy odróżnić od propagowania rasizmu, faszyzmu itd. To są różne płaszczyzny, ale między nimi jest cienka subtelna granica, która z łatwością może być przekroczona.

  Generalnie moim zdaniem semantyka niektórych haseł nie pasowała do święta niepodległości, jako historycznej daty. Prawica zawłaszcza sobie święto niepodległości i narzuca swoją retorykę oraz politykę historyczną, aby przykryć swoje destrukcyjne działania przeciwko interesowi narodowemu i skutki zniszczenia polskiej gospodarki. Nawet na wyrzuty sumienia jest już za późno, a na naprawę tym bardziej. Pozostaje więc manipulacja świadomością społeczeństwa, aby jak najdłużej ciągnąć profity i utrzymać władzę, kosztem narodu.
  Przecież do egalitaryzmu już nie wrócą, bo nie po to niszczyli PRL. W książkach do historii budowana jest narracja “jaśnie pańskiej” i kościelnej Polski, chłop w niej praktycznie nie istniał i nie był zniewolony. Smutne jest tylko to, że wielu wspaniałych narodowców, można by rzec ideowych, jest wykorzystywanych w tej polityce do utrwalenia systemu kapitalistycznego, z czego nawet nie zdają sobie sprawy, komu i czemu tak naprawdę służą.

  @Wojciech, @Wlodek. Winę za oddanie tego święta pod rządy prawicy ponosi niestety lewica skundlona z europejskim liberalizmem. Nie dbająca o interes narodowy, która zapomniała czym jest socjalizm i jaki z nim wiązały nadzieje całe rzesze robotników i chłopów na początku XX wieku, jak oni walczyli o niepodległość. Brak kontrmanifestacji lewicowej w dniu 7 listopada dowodzi, że lewicy już nie ma. Pomyślcie, gdyby taka manifestacja się odbywała 3 dni wcześniej, przed 11 listopada z hasłami jakie wtedy robotnicy i chłopi nieśli w ludowo-socjalistycznych organizacjach, aby odzyskać niepodległość kraju oraz wolność i godne życie dla siebie z “jaśnie pańskiej” i kościelnej niewoli – jak bardzo osłabiałoby to retorykę prawicowo-sanacyjną?

  Jerzy Domański redaktor Przeglądu pisze w numerze z tego tygodnia (nr 46/2017, s. 3), że mamy na lewicy “bezbarwnych i bezideowych kandydatów do karier” i ja się tym zgadzam. Trudno się więc dziwić, że prawica zagospodarowuje patriotyczną młodzież i na tym korzysta. Lewactwu, które zniszczyło prawdziwe wartości lewicy, pozostaje tylko frustracja z własnej indolencji umysłowej, braku świadomości historycznej i klasowej, strachliwości i braku charakteru.
  A nasz komentator @krzyk58 ma świetne pole do popisu, aby skutecznie lewactwo piętnować, na czym traci też prawdziwa lewica utożsamiana z lewactwem.

  • krzyk58
   15 listopada 2017 at 08:07

   na czym traci też prawdziwa lewica utożsamiana z lewactwem. 🙂

   Miecław – aktualnie nie znam takowej, być może są jakieś “atomy”
   na pewno jest ich ‘aż tylu że do sformatowania ‘”wystarczy
   usadowić towarzyszy na kanapie…jednej kanapie.
   “Propaganda „Gazety Polskiej” od ponad 20 lat powtarza mantrę o komunistach, którzy skorzystali na transformacji i niszczyli podobno po 1989 roku Polskę.
   To nie propaganda, i nie “podobno” – to są FAKTY!!

   Miecław. W 89″ już było ‘pozamiatane”…proces transformacji
   rozpoczął się tak naprawdę po 1985r. 🙂

  • krzyk58
   15 listopada 2017 at 08:11

   Kilka dni temu byłem świadkiem dyskusji grupki młodzieży na temat miejsca emigracji po zakończeniu nauki. Nie było w tym nic nadzwyczajnego, gdyż z doświadczenia miejsc publicznych wiem, że ta tematyka stanowi jedno z głównych zagadnień od lat nurtujących młode pokolenie. Jednakowoż, na tle wszystkich innych nacji świata, zjawisko to stanowi skrajną patologię. Nawet w Somalii, czy w dawnym siermiężnym PRLu młodzi zastanawiali się nad tym czy osiągnąwszy wiek dorosły zostać strażakiem, lekarzem, czy kolejarzem, a nie gdzie wyemigrować……………
   https://www.salon24.pl/u/ignacynowopolskiblog/822347,danse-macabre-nad-grobem-iii-rp

   Krajobraz po Marszu http://www.mysl-polska.pl/1392

   • Miecław
    15 listopada 2017 at 10:49

    @krzyk58. Zgoda – prawdziwej lewicy jest jak na lekarstwo, ale powinieneś wiedzieć jakie są tego przyczyny. Rozkład lewicowych idei rozpoczął się, jak dla mnie od razu po wojnie, za przyczyną kościoła, który robił wszystko, aby te idee zniszczyć. Księża patrioci nie byli w stanie zapanować nad strukturami kk i postawić się kard. Hlondowi, a następnie Wyszyńskiemu. W efekcie nasz socjalizm realny w PRL-u kulał ideowo ze względu na personalizm katolicki i współpracę kk z opozycją, danie im ochrony, a agenturze na rzecz kapitalizmu nie wspominając. To wszystko jest doskonale udokumentowane w książkach, wystarczy czytać ze zrozumieniem.

    Polecam bez komentarza poniższe felietony, bo warto się nad nimi zadumać. Aczkolwiek, mam własny punkt widzenia na to o czym piszą autorzy, nie mniej jednak zło tkwi w tym, co ty uznajesz za element polskości. Dopóki Polacy się z tego nie wyzwolą nigdy nie będzie postępu. Krótko mówiąc – narodowcy służą nie temu “bogu” co powinni!!!
    https://wiernipolsce1.wordpress.com/2017/11/12/marsz-niepodleglosci-2017-nacjonalizm-spacyfikowany/
    https://wiernipolsce1.wordpress.com/2017/11/10/niepodleglosc-nie-swietuje-prawa-do-nedzy/
    https://wiernipolsce1.wordpress.com/2017/11/11/do-polakow-w-dzien-11-listopada/

 19. Miecław
  14 listopada 2017 at 20:58

  c.d.
  Podaję przykład takiego przykrycia destrukcyjnej polityki tym świętem, bo przecież trzeba jakoś skanalizować rodzący się w społeczeństwie bunt przeciw skundlonym elitom.
  Polecam więc cenny felieton Bohdana Piętki, z którym się zgadzam:
  “11 listopada 2017 roku minęła bardzo ważna, przemilczana rocznica. 20. rocznica utworzenia rządu Jerzego Buzka, rządu AWS-UW. Rządu, który zadał Polsce ciosy, jakie normalnie państwo otrzymuje podczas wojny. Propaganda „Gazety Polskiej” od ponad 20 lat powtarza mantrę o komunistach, którzy skorzystali na transformacji i niszczyli podobno po 1989 roku Polskę.
  To jednak nie komuniści rządzili w latach 1997-2001 i doprowadzili do: głębokiej deindustrializacji, w tym zniszczenia górnictwa i wielu innych gałęzi przemysłu poprzez „prywatyzację” (najwięcej „sprywatyzował” rząd AWS-UW) lub likwidację (górnictwo, cukrownictwo i in.) nadzorowaną przez Bank Światowy, strukturalnego bezrobocia (rezultat deindustrializacji), co skutkowało masową emigracją po wejściu Polski do UE, trwałego załamania finansów publicznych, zamierzonego obniżenia nakładów na publiczną służbę zdrowia w celu wymuszenia jej prywatyzacji, co skutkuje do dzisiaj zapaścią publicznej służby zdrowia, degradacji publicznego transportu (przede wszystkim kolei, co skutkowało likwidacją nie tylko połączeń, ale wielu szlaków kolejowych), degradacji oświaty publicznej poprzez reformę Handkego (sprawa gimnazjów), zniszczenia systemu emerytalnego poprzez przyjęcie skompromitowanego w Chile i Argentynie modelu „emerytur kapitałowych” (Otwarte Fundusze Emerytalne), którego jedynym celem było doprowadzenie do obniżenia emerytur, wyzbycia się przez państwo sektora bankowego na rzecz obcego kapitału, wyzbycia się przez państwo kontroli nad sektorem ubezpieczeń, mającego charakter wręcz kryminalny (afera Eureko), zablokowania powszechnego uwłaszczenia obywateli, co umożliwiło reprywatyzację – największą patologię Polski ostatniego ćwierćwiecza.
  (…)
  Już podczas pielgrzymki do Skoczowa w maju 1995 roku Jan Paweł II oświadczył, że „Polską muszą rządzić ludzie sumienia” i w czasie pielgrzymki w 1997 roku jako „ludzie sumienia” wystąpili politycy AWS, padający na kolana przed papieżem m.in. w Zakopanem (Adam Bachleda-Curuś). Z AWS i UW wywodzą się PO i PiS, a więc rządy AWS-UW są faktycznie kontynuowane od 2005 roku. Są kontynuowane ze wszystkimi patologiami zapoczątkowanymi w latach 1997-2001.
  Największą z tych patologii jest faktyczne unicestwienie systemu emerytalnego, co dzisiaj skutkuje obniżką emerytur dla służb mundurowych pod pretekstem pracy w SB, a dla mojego pokolenia będzie skutkowało po prostu brakiem emerytur. Z tym wiąże się także inna patologia transformacji – czyli celowa polityka niskich płac. To są tematy, nad którymi należy się pochylić. Tymczasem co roku 11 listopada dziesiątki tysięcy ludzi wychodzi w Warszawie na ulice pod hasłami, które nie mają związku tematycznego z rzeczywistością.
  Bohdan Piętka”
  http://www.mysl-polska.pl/1390

  • Wojciech
   15 listopada 2017 at 09:06

   Dziś Buzek bryluje na salonach Europy jako mąż stanu. Jedyną jego zasługą jest napisanie doktoratu Krzaklewskiemu. A jego możliwości intelektualne ograniczają się do prowincjonalnego nauczyciela rachunków w wiejskiej szkole. Dotyczy to również innego geniusza ekonomii,Balcerowicza, który powinien siedzieć w kryminale i doradcy Adriana niejakiego Zybertowicza, którego wiedza nie wychodzi poza ramy katechizmu. Niestety rządzi Polską hołota udająca elity.

   • Miecław
    15 listopada 2017 at 10:59

    Racja, ale ci też nas wpakowali w bagno.
    http://demotywatory.pl/4811765/55-tys-osob-stracilo-prace-Tak-zniszczono-stocznie-w
    Poza tym przystąpienie do NATO, wysłanie polskich żołnierzy na wojnę do Iraku – to wszystko obciąża ludzi kojarzonych z lewicą, a w istocie nie będących prawdziwą lewicą.

    Przez to nasza młodzież prawicowa, mimo że jest lewicowa w duszy, to na zewnątrz jest służąca kapitałowi i prowadzona przez “jaśnie państwo” oraz kk. Takie są moje wnioski po rozmowach z prawicową młodzieżą, oni pragną tzw. sprawiedliwości społecznej, ale błędnie jej oczekują na prawicy, bo tam jej nie znajdą, za to są im tam nadrukowywane mentalne wzorce feudalnego podporządkowania służące korporacji i kk.

   • krolowa bona
    15 listopada 2017 at 17:11

    @Mieclaw z analiza “nowej” polskiej “struktury krysztalu” Bohdana Petki oraz @Wojciech…..tak dokladnie segment po segmencie,cegielka po cegielce polskiej panstwowosci zostala rozlozona na pyl i dzis borykanie sie gospodsrcze i polityczne Polski ma w tym rozkladzie swoja geneze,takze balamutne mentalne zawirowania tych “nowych”/”starych” klas w glowach pokolen mlodziezy,ktora pragnac sprawiedliwosci spolecznej oddaje swe “serce mlodego Vertera”/”serce cierpiace,niespokojne” prawicy i wszechobecnemu w tematach swieckich kk…..mowilam tu na forum OP setki razy,zeby ta “patologiczna anatomie”ogarnac to trzeba 200 lat….umknelo to mojej uwadze,choc moze i @Mieclaw i @Wojciech ten etap i tych ludzi uwzglednili a jedynie nie nazwali immienie …chodzi mi tu o Tadeusza Mazowieckiego i jego niby rzeczniczke prasowa niejaka Malgorzate Niezabitowska z jej guru Leszkiem Balcerowiczem…..nawet trudno sobie to wyobrazic,jak doglebnie i z jaka to zloscia i z jaka to premedytacja mieli oni zamiar wyniszczenie calego panstwa,fundamenty panstwa z jego systemem sluzb publicznych jak szkolnictwo podsrawowe,srednie i wyzsze,szerokozakrojone lecznictwo i rehabilitacja,panstwowy system emerytalno-rentowy oraz tak swietna komunikacja koleji zelaznych jaka byla PKP oraz blisko -i dalekobiezna komunikacja samochodowa PKS,funkcjonujaca duzo lepiej niz we Francji i w Belgii administracja panstwowa zw skoodyfikowanym prawem administrayjnym i sadownictwem administracyjnym….te i inne elementy,ktore Polska jako panstwo wypracowala sobie legislacyjnie i praktycznie w ciagu wielu lat i to w bolu odbudowy powojennych zgliszczy jak wybuchem bomby atomowej chciano i zniszczono i to tak doglebnie….taki krater powstal,dokad kombinatirzy ze wszystkich zakatkow swiata podalzaja robic swoj interes …jakimis kredytami pseudo zagranicznych walut…was ist das 🎃 ? Likwidacja Narodowego Banku Polskiego dajacego cala stabilizacje panstwu…to Mazowiecki,Niezabitowska,Balcerowicz,ktoremu Niezabitowska placila $ a on wymyslal coraz to nowe koncepcje rozkladu panstwa i poddawania go neoliberalnym
    torturom,cieszyli sie jak dzieci widzac glodujacych seniorow bez mozliwosci wykupu o 500 % zadrozonych lekow z “zachodu”i to przy tak swietnie rozwinietym i prawie samowystarczalnym przemysle farmaceutycznym we wszystkich jego segmentach i nedze niedozywionych i bezrobotnych…ten proces rozkladu panstwa byl chciany i bezwglednie realizowany,bezwglednie….zastanawia mnie rola Walesy,ktory z premedytacja niszczyl zdobycze swojej klasy spolecznej vy cofnac sie o 200 lat wstecz….rozkosz polskiego udzialu w wojnie w Iraku i w Jugoslawii oraz ciagle mieszanie w roznych regionach w Rosji …taka oto bestie stworzono…przecietny obywatel nawet tego ogarnac nie moze i swoj upadek moralny i materialny przypisuje “komunistom”,choc sam nie wie kto to jest….uwazam,ze te straty mentalne,ze ludzie przyczyn i skutkow wogole nie moga pojac i rola kk w tej kompletnej rozwalce polskiej panstwowosci sa najbolesnieszym ciosem,co stworzylo quasi sytuacje przedrozbiorowa….co po niektorzy nazywaja tego Buzka “Lobuzkiem”,gdyz tylko lobuza wiekiej miary chowanego przez rynsztoki i ulice stac na takie decyzje…slyszalam,ze obce sluzby specjalne swietnie mu do dzis placa….a Niezabitowska z obfita ochrona osobista czyni zakupy tylko w Mediolanie…tak to widzimy na zalaczobym obrazku kto i jakie odniosl korzysci z transformacji pt. “Zamienil stryjek siekierke na kijek”……nawet tu na forum OP wymyslal mi niejeden, ze ja podwojne,potrojne a nawet poczworna egzekutywe tj organa wykonawcze /administracyjne uwazam za wysoko za drogie i moze to”isc”tylko z uwagi na dotacje z UE,przyczynia sie jednak do kompletnej zaleznosci od tych dotacji i budzi protesty
    przeciw temu uzaleznieniu….politycznie i mentalnie sluzy tylko burdom i rozrubom partii politycznych w terenie i nie sluzy zadnej samorzadnosci….

 20. krzyk58
  15 listopada 2017 at 21:07

  @krolowa bona. Dlatego że “krolowa – ujęła temat”,
  zmuszony byłem wyleźć z barłogu w którym znalazłem się nieprzypadkowo – sen zimowy. Pisze pani,
  “to Mazowiecki,Niezabitowska,Balcerowicz,ktoremu Niezabitowska “.
  Przepraszam, a KTO TO jest – do jasnej cholery??
  Taż to lewackie (trockistowskie) przedłużone ramię Polski Ludowej!!!
  PRL “pięknie ” ewoluowała w III RP, ci ludzie, i jeszcze większe grono
  to spadkobiercy ideowi “tamtego systemu”. Gorzej. BO, stalinowskiego chowu….
  ( “nasi” stalinowcy) u steru już we wrześniu (?) 89′ (mdlejący na mównicy sejmowej koncesjonowany “katolik” – pierwszy
  “niekomunistyczny” premier… 🙂 , 🙂
  Czy percepcja poznawcza “krolowej” pozostanie na poziomie postrzegania historii,
  i otaczającego świata na poziomie – gimbazy?? A?!

  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2017/11/elity-iii-rp-rodowod-cz-1-wladyslaw-gauza-radze-czytelnikowi-to-zapamietac-czytajac-te-dokumenty/

  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2017/11/pochodzenie-historia-instalowanie-i-cele-nadzwyczajnej-kasty-ludzi-iii-rp-oraz-ciaglosc-instytucjonalno-personalna-aparatu-prokuratorsko-sedziowskiego-w-latach-1944-2017/

  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2017/11/jesli-narod-i-panstwo-maja-przetrwac-naszym-celem-musi-byc-wolna-suwerenna-narodowa-polska/

  https://marucha.wordpress.com/2010/11/21/stalinowskie-korzenie-kor-u-sld-i-unii-wolnosci/

  https://marucha.wordpress.com/2011/09/19/korzenie-elity/

  https://marucha.wordpress.com/2010/11/13/elity-nie-potrzebuja-polski/

  Co łączy “elity” Polski i np. Rosji? https://versia.ru/nikolaj-starikov-predat-rossiyu-mozhet-tolko-yelita

  KULT NIEKOMPETENCJI – POJĘCIA PODSTAWOWE CZ. 14

  https://www.youtube.com/watch?v=FfYhqL9VV1M&t=85s

 21. dr ezyna
  12 grudnia 2017 at 12:22

  >Niestety to stwierdzenie z punktu widzenia nauki jest bzdurą, udowodniono że nie ma ras.

  Lewacki bełkot lewaka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Społeczeństwo

Scroll Up