Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

22 stycznia 2019

Nie da się zatrzymać prawdy


 Nie da się zatrzymać postępu, a na pewno już nie da się go zatrzymać wbrew ludziom. Ponieważ ludzie pragną prawdy. Największą rolą społeczeństwa obywatelskiego jest wyznaczanie granic, tego co jest możliwe i do czego władza może się posunąć, a gdzie już nie. Jeżeli jednak władza na demonstracjach pałuje ludzi, fotografuje i potem odwiedza w domach lub zaprasza na komisariaty, żeby się tłumaczyli dlaczego mieli różę w ręku – to społeczeństwo obywatelskie się kończy. Nie jest w stanie ujawniać swoich funkcji.

Społeczeństwo obywatelskie jest motorem postępu społecznego, od jego wolności zależy jego kreatywność, pracowitość i efekt ostateczny jakim jest stan państwa. Musi być jednak budowane na prawdzie. Dobrze się dzieje w państwie, jeżeli opiera ono swój porządek i wewnętrzną mechanikę na społeczeństwie obywatelskim. Źle się dzieje, jeżeli zarazem nie pilnuje, czy jakiś lis mu się nie zakradnie do kurnika. Chodzi o to, żeby społeczeństwo obywatelskie rządziło się swoimi własnymi prawami, będącymi pochodną opinii jego członków, a nie z inspiracji czynników zewnętrznych.

Ludzie mają jednak to do siebie, że zawsze ulegają wpływom. Dobrze jeżeli są odporni na propagandę, manipulacje i wszelkie możliwe techniki wpływu. Będąc krytyczni – zawsze modyfikują swój światopogląd pod wpływem bodźców, które do nich docierają. ZSRR upadł dlatego ponieważ jego mieszkańcy pragnęli spodni dżinsowych, napojów gazowanych znanego koncernu i radiomagnetofonów. Nawet w słynnym filmie „Афганский излом” z 1991 roku w reżyserii Владимирa Бортко, jednym z motywów przewodnich było pożądanie przez radzieckich Żołnierzy radiomagnetofonów, które mogli tam kupić na targach. W wielkim stopniu zachodnia propaganda była w stanie wpłynąć na percepcję ludzi w bloku wschodnim.

Te same procesy są widoczne dzisiaj w Europie, która cała jest poddana propagandzie, której wykładnikiem jest poprawność polityczna. Pewnych rzeczy już w państwach Unii Europejskiej nie można powiedzieć, chyba że godzimy się na konsekwencje. Przykładowo nie można być patriotą – nacjonalistą, ponieważ natychmiast otrzyma się łatkę faszysty! Nie wolno powiedzieć swojego zdania o niechęci do migracji zewnętrznych – ponieważ jest się ksenofobem. Nie wolno powiedzieć oczywistych kwestii związanych z przemocą, przestępczością i terroryzmem – jaki towarzyszy inno-kulturowej ludności w niektórych krajach Europy. Ponieważ w ten sposób nawołuje się do nienawiści rasowej, czy jakiejkolwiek.

Mamy w krajach Unii Europejskiej specjalne organizacje powołane do tego, żeby prześladować ludzi, którzy są na tyle odważni że pozwalają sobie mówić to co myślą. Nie zawsze jest to mądre, ale trzeba się zdecydować – mamy wolność słowa? Czy jej nie mamy? Jeżeli w inno-kulturowych świątyniach w Europie, można czytać inno-kulturowy przekaz religijny, którego elementem jest nienawiść i nawoływanie do zabijania innowierców – to jest wolność słowa? Jeżeli się mówi o tym, żeby pozamykać te miejsca – to już jej nie ma?

Jednak nie tylko w tym zakresie działa cenzura poprawności politycznej. Innym porażającym przykładem jest dyktatura banków i wiodących instytucji finansowych, wobec których w zasadzie nie ma krytyki i jest ona ścigana. Proszę zacząć nawoływać obywateli do wycofywania wkładów z banków – zobaczymy jak długo się to państwu uda? Szczytem wszystkiego jest to, co banki w tym kraju mogą zrobić z ludźmi, którzy musieli wziąć kredyt żeby żyć. Nie mówi się o tym, może poza jednym stowarzyszeniem Stop Bankowemu Bezprawiu, które broni ludzi poszkodowanych przez banki na kredytach walutowych.

Do niedawna w naszym kraju, nie można było swobodnie mówić o Ukrainie i ludobójstwie dokonanym przez Ukraińców na Polakach (Żydach i innych narodowościach). Jakiekolwiek próby zwrócenia opinii publicznej na fakt, że ludność w Donbasie jest mordowana przez swój własny rząd – powodowało wściekły atak strażników poprawności politycznej na tym odcinku rzeczywistości. Ostatnio się to zmieniło, możliwa jest już dyskusja o sprawach zasadniczych, ale nadal ukrywa się prawdę o mordowaniu prześladowanej ludności Donbasu lub spaleniu żywcem ludzi w Odessie (2.05.2014r.).

Prawdy nie da się zatrzymać. Wyjdzie ona w sprawie inno-kulturowej ludności budującej równoległe społeczeństwo w Europie. Już jest widoczna jeżeli chodzi o trudne do przyjęcia praktyki banków. Ukraina również doczeka się dnia, kiedy prawda zatriumfuje na Zachód od Donbasu. To tylko kwestia czasu i odpowiednich okoliczności, jednak to jest nieuchronne.

Tags: , , , ,

23 komentarze “Nie da się zatrzymać prawdy”

 1. Erwa Erazm
  13 listopada 2017 at 05:59

  Zwycięzy prawda. Ponieważ ludzie nie dają się ogłupiać. W 2014 roku jak Kijów bombardował Donbas, jak spalili ludzi w Odessie – tylko wy upominaliście się o prawdę, a pluto na was i was obrażano. Dziękuję za świadczenie prawdy.

 2. Wierny czytelnik
  13 listopada 2017 at 06:01

  „Афганский излом” to doskonały film, każdy powinien obejrzeć tu jest cały za darmo

  http://voenhronika.ru/news/afganskij_izlom_1991/2013-04-18-71

 3. Inicjator
  13 listopada 2017 at 07:11

  Kto ma tę prawdę głosić?

  Skompromitowane elity PO i PiS?

  Nawet partia Nowoczesna głosząca neoliberalne kłamstwa nie jest wiarygodna.

  Muszą wyłonić się NOWI prorocy, nie uwikłani w neoliberalne kłamstwa i odrzucające czas PRL jako czarną dziurę.

  Nowa ideologia dogorywa a próby przywrócenia PRL-owskich metod sprawowania władzy (jedność moralno-polityczna Narodu wokół jednej partii) – nie dadzą poprawy, bo majątek narodowy jest poza tą PARTIĄ.

  Mamy inne czasy.

  Do tego Przywódca jest stary i słabnie w widoczny sposób.

  Nie wiadomo co się z tego wyłoni, bo Kościół nie ma już tego autorytetu, co kiedyś.

  Dlatego mówiąc PRAWDA pytajmy: Czyja i dla Kogo?

  Amen.

 4. ufoludek
  13 listopada 2017 at 07:24

  Prawda leży na wierzchu, nie musi wychodzić na jaw.
  Ludzie sami ją przed sobą ukrywają, bo z nią nie da się “normalnie” żyć.
  Sami jesteśmy własnymi cenzorami z głupoty? Strachu? Komformizmu?

 5. krzyk58
  13 listopada 2017 at 08:06

  …Prawdy nie da się zatrzymać”. Górnolotne to słowa,są tacy co
  twierdzą że – ‘każdy ma swoją prawdę”, i bynajmniej nie są to
  menele z pod budki z piwem – oni raczej dywagują na tematy
  bardziej przyziemne,czy okołobrowarnicze. 🙂 Poczuciem dobrze spełnionego obowiązku, czy raczej niespotykaną hutzpą wykazał się się wysoki funkcjonariusz
  władz izraelskich – no, cóż mógłbym “temu panu” odpowiedzieć
  w formie krótkiej riposty – a u was (pomijam kontekst powstania tego tworu) biją Arabów ( czy tylko biją??)….Rzecznik izraelskiego ministerstwa skrytykował marsz “zorganizowany przez działaczy ekstremistycznych i rasistowskich”. Wyraził “pewność, że polskie władze zajmą się organizatorami” Marszu Niepodległości………..
  Świat lewicowo-syjonistyczny od Tel-Avivu, poprzez Waszyngton,
  Londyn,Paryż,Brukselę i Berlin zawył z przerażenia na wieść
  o zorganizowaniu się “polskich faszystów”.
  @wlodek. @Lech. ….Panie i Panowie macie okazję do
  solidaryzowania się z naszymi wrogami – dołóżcie ‘polskim
  faszystom” solidarnie z onymi…………………………………………

 6. wlodek
  13 listopada 2017 at 10:14

  krzyku,nawet nie wiesz jak przyjemnie znaleźć się w tak doborowym towarzystwie!A okazję będę miał jak zagram w toto lotka!

 7. Inicjator
  13 listopada 2017 at 10:31

  Co do tego rzekomego “faszyzmu” w Polsce – to jest to kolejny “temat” nagonki na nasz kraj.

  To tylko preludium, przed żądaniem zwrotu mienia pożydowskiego, lub jego równowartości.

  Skoro przed wojną w Polsce ok. 10% populacji było wyznania mojżeszowego, to wydaje im się, że należy im zwrócić 10% wartości obecnego majątku RP SPADKOBIERCOM – MINUS to co pozostało na Wschodzie.

  Jka to policzyć i komu zabrać?

  Stąd te nierozsądne nawoływania do Niemców o “odszkodowania”.

  Jedne napędzają drugie.

  Dlatego ostrożnie ze słowami, bo one niosą niepokój i mogą wywołać zmiany. Nie zawsze na lepsze.

  • krolowa bona
   13 listopada 2017 at 11:42

   @Inicjator…Panskie slowa daja mi wiele do myslenia,zwlaszcza,ze zadania Polski o odszkodowania od Niemcow nie uwazam za “nierozsadne” i jesli nie bedzie odszkodowan od Niemcow dla Polski,to 3WS wyjdzie ponownie z Niemuec,hegemonia Niemiec w UE ma swoja geneze w zlamaniu postanowien z Jalty i Potsdamu przez USA i ponownej idusrtalizacji i militaryzacji Niemiec,Niemcy wyssysaja cala sile robocza z Europy i ze “”swiata” od Grecji i
   Bulgarii,Balkan poczawszy iaz po Portugalie,Niemcy nie placa rym panstwom za wyksztalcenie lekarzy czy pielegniarek czy inzynierow,nie wplacsja tez do tamtejszych “ZUS-ow”,do czego taki to “rozwoj” prowadzi….czy komentator byl gdzies na terenach bylej (ex)-Jugoslawii ?
   Tam tylko opuszczeni seniorzy z wnukami,czasami kobiety a wszyscy inni to sa Niemczech:Chorwaci,Serbowie itd. a ich miasta i wsie po bombach NATO tkwia jak zatrzymana klatka filmowa..tak jakby to bylo wczoraj…jedni sie rozwijaja tzn. koncerny i kapital sie rozwija,zetrudno to ogarbac myslowo a inni zyja jak szczury w zgliszczach bomb..czy Pan slyszal o programie odbudowy miast ex-Jugoslavii…no jak dlugo moze taki sran potrwac z 60-80-90% bezrobocia…. Kto wszczyna wojny i z nich sie bogaci musi za zniszczenia wojenne placuc odszkodowania,gdyz innaczej prowadzi to do militaryzmu i nowych wojen przy czym ci jedni sa zawsze ofiara a ci inni zawsze napastnikiem..jak sie tego schematu nie przerwie to powtarza sie on,na co ponownie glosno sie w Europie zanosi…

   • ufoludek
    13 listopada 2017 at 21:17

    “Panskie slowa daja mi wiele do myslenia,zwlaszcza,ze zadania Polski o odszkodowania od Niemcow nie uwazam za “nierozsadne” i jesli nie bedzie odszkodowan od Niemcow dla Polski,to 3WS wyjdzie ponownie z Niemuec,hegemonia Niemiec w UE ma swoja geneze w zlamaniu postanowien z Jalty i Potsdamu przez USA i ponownej idusrtalizacji i militaryzacji Niemiec”

    Uważa Pani, że jeśli Niemcy zapłacą odszkodowania Polsce, to nie będzie ich stać na rozpętanie WW3?

    “,hegemonia Niemiec w UE ma swoja geneze w zlamaniu postanowien z Jalty i Potsdamu przez USA i ponownej idusrtalizacji i militaryzacji Niemiec”

    To znaczy, że wojny wywoływłą USA a nie Niemcy.

    “,Niemcy wyssysaja cala sile robocza z Europy i ze “”swiata” od Grecji i
    Bulgarii,Balkan poczawszy iaz po Portugalie,Niemcy nie placa rym panstwom za wyksztalcenie lekarzy czy pielegniarek czy inzynierow,nie wplacsja tez do tamtejszych “ZUS-ow”,do czego taki to “rozwoj” prowadz”

    To czemu te państwa np. Polska, nie dają perspektyw na życie, takich jak Niemcy? Czyżby celoeo robiono miejsce dla pracowników z upadłego sąsiedztwa? I to też robią pewnie Niemcy?

    czy komentator byl gdzies na terenach bylej (ex)-Jugoslawii ?
    “Tam tylko opuszczeni seniorzy z wnukami,czasami kobiety a wszyscy inni to sa Niemczech:Chorwaci,Serbowie itd. a ich miasta i wsie po bombach NATO tkwia jak zatrzymana klatka filmowa..tak jakby to bylo wczoraj…jedni sie rozwijaja tzn. koncerny i kapital sie rozwija,zetrudno to ogarbac myslowo a inni zyja jak szczury w zgliszczach bomb..czy Pan slyszal o programie odbudowy miast ex-Jugoslavii…no jak dlugo moze taki sran potrwac z 60-80-90% bezrobocia”

    Jugosławię zniszczyliśmy również my. Będziemy im płacić reparacje? Czy może powinien to zrobić nasz zarządca od Nato?

    ” Kto wszczyna wojny i z nich sie bogaci musi za zniszczenia wojenne placuc odszkodowania,gdyz innaczej prowadzi to do militaryzmu i nowych wojen przy czym ci jedni sa zawsze ofiara a ci inni zawsze napastnikiem..jak sie tego schematu nie przerwie to powtarza sie on,na co ponownie glosno sie w Europie zanosi…”

    Odpowiedzialny za cały chaos na świecie, odwieczny internacjonalistyczny potwór, gdyby wszystkim, przez siebie poszkodowanym, wypłacił odszkodowania, to i tak by nie zbiedniał, bo sobie po prostu dodrukuje.

    Pozdrawiam.

   • krolowa bona
    14 listopada 2017 at 04:39

    @ufoludek….wiesz Pan co Panie @zartownis’…te odszkodowania winny byc tak wysokie,ze Niemcow nie piwinno byc wiecej stac na reindustralizacje i remilitaryzacje,gdyz oni nie zasluguja na to by byc panstwem suwerennym,tu jak to bylo 08/09 maja 1945 roku winny byc 4 strefy militarne pabstw alianckich:strefa rosyjska,strefa angielska,strefa amerykanska i strefa francuska ,wszyskie ze swoja administracja i sadownictem a Polska winna miec granice ze strony zachodu z Francja a nie z Niemcami….
    Moje ubolewanie dotyczy Francji ,ktora dala sie tak omamic i wyrazila zgode na zjednoczenie Niemiec,chic wiecznie powtarzala,ze tak bardzo kocha Niemcy,ze cieszy sie kazdego dnia,ze sa az 2 panstwa niemieckie… a teraz ma noz w plecy oraz sromotnemu upadku Ameryki,ktorej rola polega na wywolywaniu awantur i dodruku…
    I niech tu komentator : “NIE RUB Z TATA WARIATA”….na reszte z tymi miejscami pracy w Niemczech i perspektywami zycia czy cos w tym guscie nawet nie nie bede rozwijac,bo komentator nie wie co mowi lub gaworzy…infatylne niedorzecznosci i komentator to chytry na “piniadze”a nawet jadl by z pod siebie,jak by za to placili “lopca waluta”,co nie…!

   • wieczorynka
    13 listopada 2017 at 21:47

    @ Królowa, jak chodzi o odszkodowania Niemiec dla Polski za II WŚ to mam mieszane uczucia, uważam, że nie należy cofać się z historią w nieskończoność z tymi odszkodowaniami. Już co poniektóre kraje chcą odszkodowań od Polski. Temat jest rozciągany a to nie wróży nic dobrego.
    Natomiast gdy chodzi o pozostałą część komentarza to mam podobne informacje z sieci a to znaczy, że czytamy podobne tematy. Pozdrawiam

   • krolowa bona
    14 listopada 2017 at 04:16

    @wieczorynka…mogla by mi komentatorka napisac,jakie to panstwa czy podmioty domaga sie odszkodowan od Polski i z jakiego to tytulu / za co zadaja odszkodowan / ? Tutejsze media wogole o tym nie donosza
    ####
    Niemcy cwiczeli w swoich koloniach w Afryce Srodkowej,dzisiaj Namibia w poczatkach XX wieku pierwsze ludobojstwo,by moc te metode
    zastosowac w Europie w marszu na wschod po nowa przestrzen
    zyciowa…i tak zolnierze cesarza Bismarcka brutalnie wymordowali prawie calkowicie Afrykanczykow /dzis tereny Namibii w Afryce Srodkowej/ z plemienia HEREROS,zamykali ich w obozach koncentracyjnych w Namibii,gdzie umierali masowo z przepracowania,z glodu,z dehydracji,wyczenczenia,w wyniku chorob,ktorych nie leczono inaprawdopodobniej po experymentach medycznych na zywych ludziach, wabiono ich w rozne miejsca min.do kosciolow,jak kosciol byl wypelniony pobrzegi ludzmi z rodzimego plemienia Hereros podjerzdzali w samochodach militarnych i na koniach zolnierze cesarza Bismarcka i masowo ich zabijali z broni palnej i wtedy superniwej broni maszynowej,nie oszczedzano ani dzieci,ani kobiet ani starcow,niemiecy zolnierze i farmerzy przeganiali sila plemiona Hereros z ich rodzimych,od tysiacleci przez nich zamieszkalych terenow i sila zagradzali ich dostep do ujec wody i oaz,tak,ze ci Hereros umierali w po woli i w cierpieniach z dehydracji /wysuszenia organizmu /,Niemcy dokumentowali te akcje ludobostwa i raportami do Bismarcka i tysiacami fotografii,ktora to metoda robila wtedy furore,bardzo duzo ujec wody Niemcy zatruwali bakteriami i chemikaliami i obserwowali jak dlugo trwa agonia tych Hereros…pare tylko osob z tego plemienia udalo sie przezyc,gdyz pochowalo sie w podziemiach czy ktos ich ukryl…te plemiona i inne w Namibii nie moga sie ani moralnie ani organizacyjnie i materialnie z tej roli ofiary wykaraskac i bol ich niszczy,zwlaszcza,ze w Namibii zyje bardzo duzo kolonizatorow niemieckich z tamtego okresu oraz nowych niemieckich kolonizatorow z czasow nowych terazniejszych,maja oni swoje miasta,nazewnictwo,kolej zelazna,rzemioslo,administracje itd.,itd.Ci cudem ocalali Potomkowie Hereros zwracali sie do Niemiec o odszkodowania za to straszliwe ludobostwo,ktore wstrzymalo ich rozwoj na caly wiek XX az do dzis,ich pozwy sady niemieckie odrzucaly mimo,ze prawnie sa ci potomkowie Hereros obywatelami niemieckimi pochodzenia afrykanskiego i mieli prawo zwracac sie do niemieckich sadow…Niemcy uznali w koncu ofizialnie ludobostwo na Hereros iniby sie za te czyny “przeprosili”(!),ale odszkodowan placic nie chca i oferuja projekty rozwojowe jak elekryfikacje reszty regionow bez dostepu do pradu,kanalitacje i ujecia wody,wyksztalcenie zawodowe,wyksztalcenie policji i urzednikow administracji itd. Hereros mowia,ze to lipa i nic im po czymtakim po ponsd 100 latsch zastoju i steachu i wniesli pozew o odszkodowania przed Sadem w Nowym Jorku,bo tam ma siedzibe ONZ,ktora badala to ludobojstwo w Namibii i wniosla na obrady plenarne ONZ….czy mozna ofiarom ludobojstwa,ktorych ta zbrodnia rzucila o epoki do tylu i wcisnela mentalnie w role ofiary co doprawadza do bezsilnosci i niemocy zbywac popluczynami podczas gdy jako mordercy i grabiezcy dokonali sami skoku cywilizacyjnego,ktory zapewnia im na epoki pozycje hegemona..tzn. ludobojstwo sie oplaca,to metoda bogacenia sie i motor rozwoju cywilizacji…..???Czy komentatorka @wieczorynka i inni min.@ufoludek vel @Zbigniew uwazaja te perwersyjna sytuacje za O.K. i tym pochwalaja zbrodnie ludobojstwa ??? Czy ja tu spadlam z choinki ???

 8. leming
  13 listopada 2017 at 19:35

  “Społeczeństwo obywatelskie jest motorem postępu społecznego, od jego wolności zależy jego kreatywność, pracowitość i efekt ostateczny jakim jest stan państwa.” Przyglądam się temu cytatowi z artykułu i nie wiem co o nim sądzić, naprawdę !. Ale chciałbym by to zdanie było prawdą.To chyba jednak jest tylko zdanie teoretyczne, ideologiczne, życie społeczne płynie skutecznie wieloma strumieniami, ale chyba tzw. społeczeństwo obywatelskie nigdzie nie istnieje.Myślę że skuteczniejszym motorem rozwoju jest zasada że prawo jest skutecznie egzekwowane wobec wszystkich, niezależnie jak się ocenia jakość tego prawa. Ale ta zasada również nigdzie nie działa, a już szczególnie w Polsce.

 9. krzyk58
  13 listopada 2017 at 21:20

  Tzw. “społeczeństwo obywatelskie” to taka nowomowa –
  niczym kiedyś “demokracja socjalistyczna”. Czasy zmieniają się,
  więc i wytrychy(okucia) muszą współgrać w ciągle otwartym ‘oknie Overtona” .
  🙂

 10. krzyk58
  13 listopada 2017 at 21:25

  Warto wysłuchać. Rekomenduję jednak – mimo wszystko……
  myślącym. 🙂 Dr Jan Przybył o zgubnej polityce historycznej

  https://www.youtube.com/watch?v=wNo0fRs-d2Y&t=593s

  • ufoludek
   13 listopada 2017 at 22:33

   Dzięki Krzyku za link.
   Muzgociąg.

 11. ufoludek
  14 listopada 2017 at 09:42

  @krolowa bona

  Chcę tylko zwrócić uwagę, że obwinianie jakiegoś konkretnego państwa za zło, nawet w danym momencie historii, nie ma sensu i nic nie da w rozwiązaniu problemów.

  Winna jest psychopatia, która występuje w każdej populacji.
  Psychopaci prą do władzy, bo to ich naturalny sposób bycia.
  Wywołują chaos, bo w ten sposób mogą sobie robić co chcą bez emocji, które czują normalni ludzie i przez to są zaślepieni i nie widzą sedna sprawy.

  Obwiniając np. Niemców za całe zło odwraca się uwagę od jednostek, które zawsze za tym stoją.

  Psychopaci mają wrodzoną zdolność “oczarowywania ” ,są elokwentni potrafią porwać, wręcz zahipnotyzować tłumy.
  Eliminacja tych jednostek z kluczowych stanowisk w państwach zmieniłaby cały świat na lepsze.
  To jest bardzo skomplikowany problem.

  Ale myślę ,że krolowa bona o tym wie.

  Pozdrawiam

  • krolowa bona
   15 listopada 2017 at 04:01

   @ufoludek…owszem,psychopaci i inni w tym guscie rzadza i nie ma widokow na przyszlosc,by mozna bylo ich eliminowac….co do kwestii odszkodowan,to jestem zgola zupelnie odmiennego zdania,dopoki przestepstw niebeda nic kosztowac,beda sie mnozyc…w sredniowieczu trzeba bylo za przestepstwo zaplacic…do tego komentator uwaza ofiary przestepstw np.ludobojstwa czy przestepstw wojennych za nieistniejace…zapewniam Pana,ze ofiary przestepstw sa niedobrowolnie wcisniete na sile w specyficzna i arcytragiczna role /”przeznaczenie”,”los”,z
   ktorej nigdy nie moga sie wykaraskac ani mentalnie ani materialnie ale *Victime* /ofiary przestepstw / i *Viktimologia* /uniwersytecka czesc prawa karnego i socjologi prawa,zajmujaca sie ofiara a nie przestepca…./ Pana nie interesuja i to pomimo,ze Polska i Polacy maja bardzo gleboki kompleks **nizszosci***,niedowartosciowania,bycia *nikim* czy biednym /ten syndrom / ofiary-poszkodowanego , jest motywem calego zycia i wszelkiego dzialania i zaniechania…to sa arcypowazne problemy i dominuja cale zycie danego narodu i danej populacji,calych panstw…Pan jest niepowazny i wrecz dziecinny z takimi uproszczeniami i jak miarkuje brakiem kompetencji w tym zakresie….moze komentator @wlodek zechce nam np.opisac.”bycie Slazakiem” i te szarpanine pomiedzy Polska i Niemcami polityczna i kulturalna i przypisywanie win….co t za dola i rola iczy mozna ja “przeskoczyc” ? Analogicznie z Alzacja i Lotaryngia,kiedy to pomiedzy 1918 i 1939 6razy byli zmuszani do zmiany obywatelstwa z francuskiego na niemieckie i odwrotnie z konsekwencjami tego i walka militarna i to tak,ze strzelali na rozkaz do swojego ojca czy matki a potem cale zycie poniewuerano nimi jako “swinie” i faszyscy kolaboranci …czy komentator udaje,zenie wie o co to chodzi czy de facto mentalnie jest w “grach
   komputerowych ? A tu np.na forum OP setki razy @krakauer “walkowal” temat braku kapitalu polskiego i polskiej nedzy i jaka jest geneza tego stanu…komentator musi udac sie “na doksztalt”,bo ja tu widze dziury w wiedzy i mentalnej i emocjonalnej ,no i brak doswiadczenia zyciowego i nie ma czegos takiego “przyjedzie walec i wyrowna” !!! Pan przeleci kartoteki filmow hoolywoodzkich ostatnich 100 lat:Polacy graja ofiary a Niemcy zbrodniarzy…..stad tez schemat myslowy: komentator nie widzi perpektywy zycia w Niemczech ale nie w Polsce,bo Polska jest…biedna,chora,pokonana,bez kapitalu,bo skradziony…..juz przez taka epigenetyke poprzeskakiwal chromosom w polskich glowach…..

 12. krzyk58
  14 listopada 2017 at 11:56

  Tylko że “niektóre” narody jakby podatniejsze były(i są!) na hipnozę,
  dodam,’żaden psychopata’ nie wydźwignie się bez masowego poparcia – ludu “pracującego miast i wsi”.

 13. ufoludek
  14 listopada 2017 at 17:47

  @krzyk58
  A od kiedy to lud pracujący miast i wsi ma coś do gadania?

 14. krzyk58
  14 listopada 2017 at 18:59

  @ufoludek.Są takie momenty że ma, i to całkiem sporo – wtedy,
  kiedy potencjalni wybrańcy łaszą się czyniąc próby przychylenia
  nieba za obietnicę poparcia. A szeroko rozumiany lud to taka
  alegoria – a może i nie….:) Dotyczy (prawie) wszystkich państw
  świata, a zwłaszcza tych gdzie hula bezpośrednia “demokracja
  i prawaczłowiecze”.

  • ufoludek
   14 listopada 2017 at 22:02

   A gdzie tak hula, w których państwach ta demokracja i prawa czlowiecze.
   Naiwnyś.

 15. krzyk58
  15 listopada 2017 at 07:55

  Gdzie? Odpowiem lakonicznie – wszędzie. No, może są jakieś
  enklawy gdzie zachowała się w stanie dziewiczym konserwatywna norma społeczna (normalność) – i “tu” ponownie zaskoczę kom. @Natalia. Rosja.
  Собчак не нашла желающих возглавить ее предвыборные штабы в Чечне, Ингушетии и Дагестан
  Значит геев нет не только в Чечне, но и в Ингушетии с Дагестаном. http://rusvesna.su/news/1510655569

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Społeczeństwo

Scroll Up