Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

24 września 2018

Stowarzyszenie apeluje o pomoc premier Beaty Szydło dla rodzin poszkodowanych przez banki


 SBB.III.P.9.2017 Warszawa, 2 listopada 2017 r.

Pani

Beata Szydło

Prezes Rady Ministrów

Szanowna Pani Premier,

W imieniu Pani Jolanty, zagrożonej eksmisją na bruk wraz z nieletnimi dziećmi, składamy podziękowania za skierowane przez Panią pismo SPRM.213.22.14.2017.JG do Ministra Sprawiedliwości. To m.in. Pani interwencja uchroniła tę rodzinę przed utratą dachu nad głową tuż przed dniem Wszystkich Świętych. Jednocześnie informuję, iż planowana na 31 października 2017 eksmisja, na podstawie decyzji Sądu podjętej 30 października 2017 r., została wstrzymana.

Powyższe zdarzenie jest jednym z tysięcy, mających miejsce w całym kraju, prosimy zatem o pilne spotkanie pozwalające naszemu Stowarzyszeniu zdać Pani Premier bezpośrednią relację o sytuacji osób poszkodowanych przez banki. Tym bardziej, iż w ostatnich dniach zgłaszają się do nas kolejne rodziny zagrożone eksmisją.

W ostatnich latach liczba umów tzw. kredytów walutowych zmniejszyła się o ok. 150 tys. Oznacza to, iż większość tych rodzin mogła zostać objęta egzekucją majątku, a także eksmisją z zajmowanej nieruchomości. Należy przy tym podkreślić jak wiele postępowań egzekucyjnych prowadzonych jest na podstawie przepisów o Bankowym Tytule Egzekucyjnym i wykonywanych także po wyroku Trybunału Konstytucyjnego[1] stwierdzającym niezgodność przepisów o BTE z Konstytucją.

Ponadto, większość banków stosuje do wyliczenia kwoty zadłużenia (salda) zapisy sprzeczne
z prawem. W przypadku Banku Millennium, którego dotyczy wspomniana wyżej sprawa rodziny Pani Jolanty zagrożonej eksmisją, Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów[2] wydał prawomocny wyrok już 2011 r. (wpisany do rejestru klauzul niedozwolonych, wpis nr 3178, 3179). W zakresie dalszego stosowania tych zapisów również w lipcu br. Urząd Ochrony Konkurencji
i Konsumentów podjął decyzję o rozpoczęciu postępowania naruszającego zbiorowe interesy konsumentów (DOIK-610-10/17/JS).

Pomimo prawomocnych wyroków w dalszym ciągu banki wypowiadając umowy przeliczają kwotę na złote polskie w oparciu o zakazane prawem zapisy w umowach.

Oprócz ogromnych kosztów, jakie polskie Państwo ponosi w związku z koniecznością zapewniania lokalu dla każdej takiej rodziny, to również Polska Gospodarka odczuwa negatywne skutki wynikające z zaniechania rozwiązania tego problemu. Zgodnie z raportem Narodowego Instytutu Studiów Strategicznych w wyniku bezprawnego egzekwowania przez banki abuzywnych zapisów umów Polska traci rocznie około 22 MLD zł PKB i około 4 MLD zł przychodów podatkowych. Także polskie społeczeństwo odczuwa dotkliwie skutki wprowadzenia przez banki nieuczciwych i niezgodnych z prawem instrumentów finansowych. Najważniejsze z tych skutków wymienione zostały w Raporcie Kancelarii Prezydenta: niższa dzietność, pogorszenie zdrowia obywateli, rozpady rodzin, rozwody, a także samobójstwa.

Prosimy więc o to, aby Pani Premier spotkała się ze środowiskiem osób poszkodowanych. Chcemy podczas tego spotkania przedstawić naszą ocenę sytuacji i zaproponować wdrożenie konkretnych rozwiązań prawnych mających na celu zapobieganie przypadkom zabierania ludziom mieszkań przez banki w oparciu o wadliwe i kwestionowane w dalszym postępowaniu tytuły egzekucyjne.

Z wyrazami szacunku

Arkadiusz Szcześniak – Prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu

Tags: , , ,

5 komentarzy “Stowarzyszenie apeluje o pomoc premier Beaty Szydło dla rodzin poszkodowanych przez banki”

 1. Dawid Warszawski
  3 listopada 2017 at 04:56

  Bardzo dobrze – walczcie jesteśmy z wami! Precz z bankami krwiopijcami!

 2. Inicjator
  3 listopada 2017 at 05:22

  Może to coś da.

  Ale jest lepszy adresat takich listów.

  Czy stowarzyszenie tym nie wie?

 3. 3 listopada 2017 at 08:11

  Brawo Pani Premier BEATO SZYDŁO, kłaniam się nisko i życzę przy okazji DUŻO zdrowia i wytrwałości w walce o dobro Polski i Polaków a problemów jest coraz więcej tym bardziej, że nie pomaga ……… PAD, musi Pani Premier go przypilnować żeby nie wywiózł do upadliny jaką kolwiek gotówkę chyba, że to będzie jego gotówka.
  Natomiast co do Urzędów ochrony Konsumentów to należy niezwłocznie się temu przyjrzeć bo siedzą tam kreatury a znam to na podstawie mojego powiatu.

 4. wieczorynka
  3 listopada 2017 at 15:48

  Życzę jak najwięcej skutecznych akcji, bardzo dobrze, że SBB powstało.

 5. jerzyjj
  4 listopada 2017 at 06:49

  ,,AUDYT,, BYŁ I CO Z TEGO ???
  PSY SZCZEKAJĄ A KARAWANA JEDZIE DALEJ…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Cytaty

Scroll Up