Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

21 października 2018

Sześciu wiceministrów o wyzwaniach dla Polski na konferencji Instytutu Libertatis


Sześciu wiceministrów polskiego rządu przedstawiło sztandarowe projekty swoich resortów na konferencji „Polska Przyszłości”, zorganizowanej przez Instytut Libertatis.  Prezentacjom towarzyszyła dyskusja ekspertów.

 

fot. Instytut Libertatis Copyrights

Udział w konferencji wzięli wiceministrowie: Jan Dziedziczak (Ministerstwo Spraw Zagranicznych), Paweł Gruza (Ministerstwo Finansów), Bartosz Marczuk (Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej), Tomasz Zdzikot (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji), Karol Okoński (Ministerstwo Cyfryzacji) oraz Maciej Wąsik (Kolegium ds. Służb Specjalnych).

Konferencja odbyła się 3 października w Centrum Konferencyjnym Stadionu Narodowego.

– Zaprosiliśmy unikatowy zestaw gości –  wiceministrów, w praktyce odpowiedzialnych za realizację sztandarowych projektów swoich resortów. Atmosfera dyskusji i żywe zainteresowanie słuchaczy pokazało, że taka formuła rozmowy to strzał w dziesiątkę dla debaty publicznej w Polsce – mówi Stanisław Wojtera, Prezes Instytutu Libertatis.

 

fot. Instytut Libertatis Copyrights

Wśród tematów konferencji znalazły się: skutki i perspektywy programu 500 plus, transparencja podatkowa w Polsce i na świecie, nowa polityka wobec Polonii i Polaków za granicą,  założenia Strategicznego Przeglądu Obronnego, podsumowanie roku funkcjonowania ustawy antyterrorystycznej i prace nad elektronicznym dowodem osobistym.

– Dowód osobisty z warstwą elektroniczną to bardzo powszechnie, stosowane nie tylko w Europie, ale i na świecie narzędzie służące do identyfikacji – mówił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Zdzikot podczas panelu poświęconego elektronicznemu dowodowi osobistemu. Jest rosnące oczekiwanie na możliwość realizowania usług administracji publicznej bez wizyty w urzędzie – podkreślał. W Europie z tego rozwiązania korzysta 26 krajów. Pionierem w tej dziedzinie była Finlandia. Na świecie funkcjonuje ono m.in. w Kolumbii i na Mauritiusie.

 

fot. Instytut Libertatis Copyright


W czerwcu 2016 roku zawarta została umowa między MSWiA, a ministerstwem cyfryzacji i zdrowia mająca na celu przygotowanie powtórnej koncepcji realizacji tego przedsięwzięcia – wyjaśnił Tomasz Zdzikot. Wypracowana przez trzy resorty koncepcja została zatwierdzona w 2017 roku przed Radę Ministrów. Obecnie  trwa etap opracowywania projektów technicznych.

Wiceminister Cyfryzacji Karol Okoński podkreślał, że warstwa elektroniczna projektu  ma być rewolucją i  – co ważne  – ma być otwarta dla podmiotów niepaństwowych.  

Panel moderował Jacek Szafader z Instytutu Libertatis.  Wśród ekspertów znaleźli się: prof. Wojciech Roszkowski, Robert Malicki i Artur Szachno.

fot. Instytut Libertatis Copyrights

Zdaniem wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosza Marczuka, który przedstawił założenia, cele i efekty funkcjonowania programu 500 plus, wspieranie małżeństwa leży w interesie państwa. – Im więcej wydaje się na politykę rodzinną, tym – co do zasady – wskaźnik dzietności jest wyższy – podkreślał.  Marczuk zwrócił uwagę, że według badań Polacy nie decydują się na większą liczbę dzieci głównie z powodów ekonomicznych.Zaznaczył, że program 500 plus zwiększył dzietność w Polsce i możliwe jest przekroczenie w 2017 r. liczby 400 tys. urodzeń.

 

Również według prof. Mariusza Kowalskiego z Instytutu Libertatis program 500 plus pozytywnie wpłynął na liczbę urodzonych dzieci w Polsce.W 2015 r. urodziło się prawie 370 tys. dzieci. W 2016 r. urodziło się 382 tys. To znaczy, że urodziło się więcej dzieci, mimo że wchodzimy w roczniki niżu demograficznego — mówił.

 

fot. Instytut Libertatis Copyrights

Panel moderował pisarz i publicysta Rafał Ziemkiewicz. Wśród ekspertów znaleźli się: prof. Mirosława Grabowska (CBOS), prof. Mariusz Kowalski (PAN, Instytut Libertatis), dr Marek Zuber.

Podczas panelu poświęconego polityce obronnej Polski, prof. dr. hab. Hubert Królikowski, doradca pełnomocnika szefa MON ds. Strategicznego Przeglądu Obronnego, mówił o jego założeniach. Poinformował, że twórcy ostatniego Strategicznego Przeglądu Obronny nie przewidzieli w najbliższych  latach  wprowadzenia obowiązkowej służby wojskowej, chociaż takiej możliwości się nie wyklucza. Kwestią kluczową – jak podkreślał –  jest wyszkolenie rezerw.

 

fot. Instytut Libertatis Copyrights

Głównym tematem dyskusji były wnioski płynące z prac nad zakończonym w tym roku Strategicznym Przeglądzie Obronnym, w tym szczególnie wymiar pozamilitarny przygotowań obronnych z dużym naciskiem na edukowanie polskiego społeczeństwa w kwestiach związanych z obronnością.

Panel moderował Dariusz Lasocki (Warszawski Instytut Inicjatyw Strategicznych). Wśród ekspertów znaleźli się: Andrzej Wilk (Ośrodek Studiów Wschodnich) i Andrzej Karkoszka (b. wiceminister Obrony Narodowej).

Z kolei wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak,  prezentując założenia nowej polityki MSZ wobec Polonii, zapowiedział, że rząd chce by w 2019 roku w wyborach do Senatu pojawił się “okręg polonijny”. Do tej pory Polonia głosowała na kandydata z listy warszawskiej.  

Jego zdaniem, wybór “senatora polonijnego” pozwoli też na nagłośnienie problemów Polonii w kraju. Nie wiadomo jeszcze, czy “senator polonijny” byłby sto pierwszym senatorem, czy też doszłoby do nowego podziału okręgów i zachowania liczby stu senatorów.

Odnosząc się do pytania o relację pomiędzy wsparciem polskiego państwa dla Polonii na Wschodzie i na Zachodzie, min. Dziedziczak stwierdził, że Polacy na Zachodzie, zwłaszcza ci, którzy wyjechali tam z powodu lepszych warunków życia i wyższych zarobków, powinni współdziałać we wsparciu Polonii. Zdaniem ministra materialna pomoc Polski musi koncentrować się na Polonii na Wschodzie, ale to nie znaczy, że MSZ nie będzie wspierał na inne sposoby Polaków na Zachodzie.

 

Panel moderował Łukasz Warzecha („Do Rzeczy”). Wśród ekspertów znaleźli się: Andżelika Borys i  Maria Przełomiec.

 

fot. Instytut Libertatis Copyrights

Różne opinie na temat polityki podatkowej w Polsce przedstawili wiceminister finansów Paweł Gruza i Prezydent Centrum im. Adama Smitha Andrzej Sadowski podczas panelu o transparencji podatkowej w Polsce i na świecie. Różnica zdań dotyczyła sposobów walki z unikaniem opodatkowania, dylematu czy upraszczać system podatkowy, czy postawić na ostrzejszą walkę z unikaniem płacenia podatków. Dyskusja dotyczyła także ewentualnych skutków wprowadzenia podatku obrotowego, zamiast CIT. 

Panel moderował dr Tomasz Sommer („Najwyższy Czas”). Wśród ekspertów znaleźli się: Andrzej Sadowski (CAS) i Dr hab. Agnieszka Domańska (SGH).

Z kolei wiceminister Maciej Wąsik (Kolegium ds. Służb Specjalnych) podsumował rok funkcjonowania ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Ciekawym wątkiem w dyskusji była skala inwigilacji użytkowników przez wielki międzynarodowe koncerny.  Panel moderował Stanisław Wojtera (Instytut Libertatis). Wśród ekspertów znaleźli się: dr Łukasz Kister, prof. Andrzej Zybertowicz

 

fot. Instytut Libertatis Copyrights

Konferencji patronowały: TVP Info, dziennik „Polska The Times”, Tygodnik „Do Rzeczy”, Program III Polskiego Radia i portale wolnosc24.pl i ISBNews.

Instytut Libertatis to wolnościowy ośrodek ekspercki, powołany w 2016 roku przez grono menedżerów, naukowców, publicystów i przedsiębiorców. Instytut organizuje wydarzenia dotyczące tematów istotnych dla tematyki wolności i rozwoju w sferze osobistej, gospodarczej, naukowej i kulturalnej. Prezesem Instytutu jest Stanisław Wojtera.

 

Instytut Libertatis, PAP, IAR, MSW

***

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa do tekstu i zdjęć zastrzeżone na rzecz podmiotu: Instytut Libertatis, wyłączenie licencji CC 3.0.

Tags: , , ,

9 komentarzy “Sześciu wiceministrów o wyzwaniach dla Polski na konferencji Instytutu Libertatis”

 1. Karmazynowy Trufel
  12 października 2017 at 04:49

  Senator polonijny? Ludzie… na litość…

 2. Inicjator
  12 października 2017 at 05:14

  No to kwitniemy, mimo jesieni za oknami.

  Co to za fundacja ten Libertas?

  Czy przypadkiem nie wspierała kiedyś śp. Leppera?

  Macondo trwa.

  Amen.

  • krzyk58
   12 października 2017 at 18:31

   http://kwasniewskialeksander.pl/dzialalnosc-prezydenta/fundacja-amicus-europae
   Przeczytałem trzy pierwsze punkty – i dałem se na luz ,BO……
   Plus powiązania b. prezydenta z ‘worami w zakonie” (Pińczuk itp.)
   dałem se na luz…BO, mogą mi gnić “kartofle” w piwnicy,
   ” zadołowane na “czarną godzinę” . 🙂
   Gdyby’ż w Polsce było więcej śp. polityków pokroju Leppera,
   a mniej Kwaśniewskich, Cimoszewiczów…Drogi Panie – lewicowcu. 🙂

 3. R.G.
  12 października 2017 at 05:55

  Czyli gadali o wszystkim? Jakieś wnioski? Wniosków nie widzę

 4. Rolnik Syn Rolnika
  12 października 2017 at 06:00

  12 tyś dzieci więcej za 20 mld zł? No to mocny sukces…. mocny 500 zł hańby będziemy spłacać na dwa pokolenia do przodu

 5. 12 października 2017 at 08:13

  Nie dziwię się, że psl ma tak niskie notowania, mając takie zaplecze intelektualne, tylko złożyć “gratulacje”.

 6. Mucha
  12 października 2017 at 14:49

  Bardzo ciekawie dobrano klucz prelegentów na tej konferencji.

 7. Inicjator
  13 października 2017 at 05:37

  Zagadkowy jest ten Libertatis?

  Co on ma wspólnego z powrotem do polskich korzeni i wstawaniu z kolan?

  I to jeszcze jak wysokich sfer dotknął.

  Ale w prowincjonalnym Macondo – wszystko jest możliwe.

  Mit obcokrajowca, co wie lepiej, nadal obowiązuje w naszym polskim grajdołku.

  Amen.

 8. Adam
  13 października 2017 at 16:16

  Buduja “Przyszłą Polske” dla siebie!! i swoich !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Społeczeństwo

Scroll Up