Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

24 września 2018

Apel o przestrzeganie standardów państwa demokratycznego i działania zapewniające bezpieczeństwo depozytów w bankach


 Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu wzywa Związek Banków Polskich do przestrzegania standardów państwa demokratycznego oraz podjęcia działań zapewniających bezpieczeństwo depozytów w bankach

W ostatnim czasie do świadomości opinii publicznej docierają fakty dyskredytujące środowisko bankowe w Polsce i rujnujące autorytet instytucji finansowych. Należą do nich m.in.: upadek SK Banku i 1.5 mld. strata [Źródło: tutaj], sprzedaż nieuczciwych produktów takich jak polisolokaty,  opcje walutowe, kredyty waloryzowane kursem walut obcych.

W chwili obecnej można powiedzieć, iż co drugi klient banku został poszkodowany wskutek sprzedaży produktów, które klientom przynosiły straty nawet na poziomie 99% wpłaconej kwoty.

O nielegalności działań banków w związku ze sprzedażą kredytów denominowanych oraz indeksowanych do walut obcych świadczy wiele dokumentów wydanych przez urzędy zajmujące się ochroną konsumentów jak i liczne wyroki sądów. [Liczne wyroki Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) wobec poszczególnych banków; Raport Rzecznika Finansowego, oraz jego istotne poglądy wobec wszystkich “ufrankowionych” banków (2016-2017; istotne poglądy wydane przez Prezesa UOKiK; konferencja naukowa pod auspicjami Wydziału Prawa i Administracji UW dotycząca skutków kontraktowych uznania postanowienia umowy za niedozwolone (09-12-2016); ekspertyza naukowa CARS zrealizowane na zlecenie ZBP o “możliwości i sposobach eliminacji z obrotu prawnego postanowień uznanych przez SOKiK za abuzywne].

Wicepremier rządu polskiego Mateusz Morawiecki -jeszcze do niedawna prezes banku – dobrze zna to środowisko i celnie wytknął największy problem polskiej bankowości ostatnich lat, czyli  kredyty pseudowalutowe, mówiąc: „…chciałbym zwrócić uwagę na to, że również w przypadku Związku Banków Polskich pewne grzechy istniały w dalszej przeszłości dotyczące chociażby portfeli kredytów we frankach szwajcarskich.” [Źródło: tutaj].

Związek Banków Polskich nie piętnując problemów, o których wiedzą i rządzący i opinia publiczna, przyczynia się do destrukcji sektora bankowego. Wielokrotne próby wpływania na ustawodawcę, jak i najwyższe organy władzy Państwowej (w tym Prezydenta), sugerujące rozwiązania ustawowe korzystne tylko dla sektora bankowego, wykraczają poza dopuszczalną formę debaty publicznej. Działania ZBP prowadzą do ochrony także nielegalnie osiągniętych zysków przez sektor bankowy. Obniża to stopień zaufania społeczeństwa do banków. A należy podkreślić, iż bez zaufania do sektora bankowego nie ma mowy o bezpieczeństwie depozytów.

Bezkrytyczna ochrona  nielegalnych zysków osiąganych przez Getin Bank doprowadziła do sytuacji,  w której bank ten notuje odpisy na kredyty zagrożone kilkukrotnie większe niż inne banki. Mimo, że ostrzeżenie o negatywnym  wpływie takiej sytuacji na bezpieczeństwo depozytów Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała już w 2010 roku [Raport KNF za 2011, pismo do Prezesów Banków], ZBP dalej blokuje systemowe rozwiązanie tego problemu.

 Dlatego Stowarzyszenie apeluje do ZBP o następujące działania mające na celu zakończenie kryzysu polskiej bankowości, takie jak:

 • poparcie dla systemowego rozwiązania problemu związanego ze stosowaniem w umowach nieuczciwych klauzul (tzw. abuzywnych), co doprowadzi do usunięcia ryzyka braku wypłacalności depozytów oraz rozwiązania problemu dla ponad 500 tys.  rodzin,
 • poparcia dla utworzenia funduszu dla 150 tys. rodzin, których umowy zostały wypowiedziane na podstawie niekonstytucyjnych przepisów o bankowym tytule egzekucyjnym oraz nielegalnych zapisów pozwalających dowolnie bankom ustalać saldo kredytu.
 • wezwanie banków działających w Polsce do zaniechania wykonywania umów niezgodnych z prawem, w tym przede wszystkim tych, w których wzorce umowne uznane zostały przez wymiar sprawiedliwości w Polsce za zawierające klauzule abuzywne.

***

Informacja redakcji: wszelkie prawa do tekstu i grafiki – Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu, wyłączenie licencji CC 3.0.

Tags: , , , , ,

5 komentarzy “Apel o przestrzeganie standardów państwa demokratycznego i działania zapewniające bezpieczeństwo depozytów w bankach”

 1. Inicjator
  26 września 2017 at 05:14

  Zacytuję uczestnika tego blogu, Mięcława: “przecież faktycznie mamy do czynienia z relatywizacją prawa na wielka skalę. Prawo jest stosowane tylko wtedy, kiedy politykom jest to wygodne i potrzebne, a jak nie to postępują wbrew prawu. “.

  Pora się obudzić i zobaczyć w jakim świecie żyjemy, a nie domagać się stosowania jakichś tam reguł prawnych …

  No i totalna naiwność: ZBP ma rozstrzygać na korzyść oszukanych klientów banków?

  Znowu pobudka!

 2. szKODnik
  26 września 2017 at 05:14

  Biedni oszukani ludzie. Walczcie o swoje, nie dajcie się. To niesamowite że w tym kraju kredyt oznacza śmierć cywilną i niewolnictwo do końca życia.

  • krolowa bona
   26 września 2017 at 08:48

   @szKODnik…w Niemczech i w wielu innych miejscach kredyt tez oznacza smierc cywilna i niewolnictwo do konca zycia….w zwiazku z tym od paru lat wprowadzono nowa instytucje do kodeksu cywilnego “PRIVATE INSOLVENZ”/”PRYWATNA UPADLOSC”,zglasza sie ja w sadzie i otrzymuje sie ,jak firma “zarzadzce majatku” /”VermögensVerwalter”,po polsku chyba nazywa sie taka osobe “saudek”,trzeba pracowac a ten “zarzadca” otrzymuje wszystkie przychody danej osoby z tytulu pracy czy z innych zrodel ,wydziela pieniadze na bardzo skromne utrzymanie oraz bardzo niskie “kieszonkowe” a reszte otrzymuja dluznicy i rak “idzie” 6 lat ale to bardzo dlugo mowia wszyscy i maja skrocic toto do 3 lat /w W.Brytanii “prywatna insolwecja”trwa 1 rok,co mozna nawet samotnie jakis zdzierzyc…/ po tym sad usuwa sana osobe z rejestru dluznikow i reszte dlugow wstystko jedno gdzie sad umarza….co jest niezle,gdyz ludzi ponabierali na rozne inwestycje np.kupowanie nieruchomosci w dawnej NRD za bardzo wysokie sumy a stoja one tam puste i “nie pracuja” lub sypia sie,kupe aktorow i ludzi z TV tak “nabrali” jak tych frankowiczow i masowo byla tragedi….te “prywatna insolwencje”/6 czy nawet tylko 3 lata / udaje sie “przetrzymac.jak ktos kogos “przygarnie” na ten czas np.matka,babka,przyjaciel itp., bo trundno zyc w dzisiejszych czasach bez mieszkania czy telefonu,bez konta bankowego,z ktorego placi sie tu wszystkie rachunki przelewem,bo innaczej nie mozna itd.,itd ale jest to dla wielu ratunek przed tragedia lub nawet samobojstwem…

 3. Jan T.
  26 września 2017 at 09:01

  Trzeba było nie pożyczać. Ja nie pożyczałem i żyje u mamusi… ale nie wyciągam rąk do innych żeby mi dali.

 4. wieczorynka
  26 września 2017 at 14:42

  Masz rację Jan T. w sytuacji Polaków można tylko kpić z tego co się dzieje w Polsce.
  Dlatego popieram Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu, nareszcie ktoś głośno i rzeczowo zaczyna o tym mówić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Społeczeństwo

Scroll Up