Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

21 października 2018

List Prezesa Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu do Prezesa Jarosława Kaczyńskiego


 Szanowny Panie Prezesie

W ostatnim czasie poznajemy kulisy tzw. afery reprywatyzacyjnej. Afery w obliczu której jaskrawo widać iż bezczynność organów administracji państwowej, a także bezprawne decyzje wymiaru sprawiedliwości mogły doprowadzić do utraty mieszania przez nawet 50 tys. Polaków. Sytuacja ta doprowadziła do zagrożenia możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych dotkniętych nią ludzi. Skala tego zjawiska została przez Rząd Prawa i Sprawiedliwości dostrzeżona i Rząd podjął działania zmierzające do naprawy skutków bezprawnych decyzji.

Jednocześnie Rząd PiS nie dostrzega dramatu 150 tys rodzin (czyli kilkuset tysięcy osób), którym wypowiedziano umowy tzw. kredytów “walutowych”.

Instytucje nadzoru nad rynkiem finansowym nie tylko ukrywają te informacje, ale również ciągle twierdzą, iż kredyty te “dobrze się spłacają”. Poziom manipulacji tymi danymi prezentowany przez Komisję Nadzoru Finansowego, a przede wszystkim przez Narodowy Bank Polski pozwalają na określenie takich działań jako szkodliwe dla Państwa Polskiego.

Szkodliwość ta została wskazana w raporcie NISS “Negatywny wpływ pseudokredytów frankowych na wzrost gospodarczy i dochody budżetowe” oraz w “Raporcie Kancelarii Prezydenta o skutkach społecznych nieuczciwych instrumentów finansowych odnoszących się do walut obcych”.

Jednak Pan Glapiński, prezes NBP głuchy jest na argumenty merytoryczne mówiące o wyliczonych przez Narodowy Instytut Studiów Strategicznych stratach polskiej gospodarki w wysokości 22 mld złotych rocznie, wynikających z braku rozwiązań ustawowych problemu oszustwa “frankowego”.

Wielu z nas w Stowarzyszeniu Stop Bankowemu Bezprawiu wiązało duże nadzieje zarówno z dojściem do władzy Prawa i Sprawiedliwości, jak i z elekcją Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. O ile rozwiązano problem miliardowych strat wynikających z licznych patologii funkcjonujących w poprzednich latach, o tyle w kwestiach związanych bezpośrednio z bezprawiem ze strony banków, które nas dotknęło, nie widzimy dobrej zmiany. Na tym bezprawiu zagraniczni właściciele zarobili już ponad 66 miliardów złotych, które zostały wyssane z polskiej gospodarki.

Szanowny Panie prezesie! Najwyższy czas zrobić porządek w Polsce i posprzątać sektor finansów. To Prawo i Sprawiedliwość ponosi obecnie odpowiedzialność za to, co dzieje się w finansach – krwioobiegu gospodarki. Poszkodowane jest całe społeczeństwo polskie, a beneficjentami jest jedynie wąska “kasta” bankierów. Dlatego kierujemy do Pana Prezesie następujące pytania:

 • Czy Prawo i Sprawiedliwość zapomniało o 150 tys rodzin pozbawionych dachu nad głową?
 • Czy PiS będzie dalej pozwalać swoim urzędnikom “nadzorować” bezprawną akcję licytacji majątku kolejnych tysięcy rodzin (rocznie około 30 tys)?
 • Czy PiS będzie nadal tolerował licytację majątku na podstawie niekonstytucyjnych przepisów o BTE, także po dacie orzeczenia przez TK o niezgodności tych przepisów z Ustawą Zasadniczą?
 • Czy PiS rezygnuje z 22 mld PKB oraz 4 mld podatków w imię tolerowania nielegalnych zysków sektora bankowego?
 • Czy PiS pozwoli, by obywatele musieli, ze względu na przewlekłość spraw toczących się w sądach, czekać latami na sprawiedliwość?
 • Czy PiS nie widzi konfliktu interesów, do których dochodzi w toczących się sprawach, w których prawnik banku broni swojego klienta w wydziale prowadzonym przez małżonka? (Problem konfliktu interesów w sądach prezentowany był w mediach: tutaj).

Stowarzyszenie prosi o spotkanie z Panem Prezesem umożliwiające bezpośrednie przekazanie informacji na temat naszej sytuacji oraz przedyskutowanie realnych możliwości rozwiązania problemu.

Z wyrazami szacunku,

Arkadiusz Szcześniak

Prezes Stowarzyszenia
Stop Bankowemu Bezprawiu

Powyższa treść listu wysłana została do Prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Pana Jarosława Kaczyńskiego.

***

Informacja redakcji portalu:

Wszelkie prawa do tekstu i grafiki zastrzeżone na rzecz podmiotu Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu.

 

Tags: , ,

13 komentarzy “List Prezesa Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu do Prezesa Jarosława Kaczyńskiego”

 1. Inicjator
  15 września 2017 at 05:02

  Teraz wszystko w rękach Prezesa Jarosława.

  Tylko czy te kredyty musiały być brane w OBCYCH WALUTACH?

  Złotówki się nie podobają?

  Może brak korony na orle, uwidocznionym na banknotach NBP, też się nie podoba?

 2. R.G.
  15 września 2017 at 05:19

  O ile dobrze pamiętam to branie kredytów, w tym we frankach w tym kraju jest dobrowolne.

 3. Leonidas
  15 września 2017 at 05:22

  Dziękuję, że podejmujecie tą niesłychanie ważną problematykę, za którą kryje się dramat tysięcy rodzin.

 4. Wojciech
  15 września 2017 at 09:46

  Dla przypomnienia: “Kapitalizm neoliberalny jest systemem zorganizowanego oszustwa”. Chcieliście to macie. I tu już nawet Kaczyński nie pomoże.

 5. Magda M.
  15 września 2017 at 10:21

  Po co braliście kredyty we Frankach? Łatwo się wyciaga łapkę do pańśtwa? JA MAM WAM ZAPŁACIĆ ? Z moich podatków? Ja płace kredyt w PLN i nikt mi nie pomaga. Nie ma znaczenia czy was oszukano czy nie, daliście się w to wrobić i nie ma powodu, żeby ktoś trzeci za was płacił. Jeżeli rząd coś z tym zrobi ludzie w ogóle przestaną płacić kredyty bo niby dlaczego ja mam płacić w Złotówkach? Zapłaćcie za mnie. Od zawsze mam wyższe raty… Dodam że też mam męża i jedno dziecko na więcej nas nie stać – przez kredyt.

  • krolowa bona
   15 września 2017 at 10:46

   @Magda M….pisalam na ten temat na lamach OP pare razy i to wyczerpujaco,wiec nie chce sie tu powtarzac…ale w tym wypadku zgodnie z normami prawa powinnien wszelakie odszkodowania i rekompensaty zaplacic bank a raczej jego ubezpieczyciel,gdyz banki ubezpieczaja sie na takie i podobne wypadki wzajemnie i extra u tzw.asekuranta….

   • Magda M.
    15 września 2017 at 12:30

    Ale banki nie zapłacą poskarżą się do Unii, że rząd je zmusza do nienależnych wypłat i zapłacimy odszkodowanie. Mogli nie pożyczać we frankach… w ogóle ten kto pozwolił na zadłużanie się we frankach w Polsce powinien iść siedzieć

   • krolowa bona
    15 września 2017 at 17:02

    @Magda M… komentatorka wybaczy,ale komentatorka kreci sie wokol wlasnej osi..o jakie to nienalezne wyplaty chodzi,do ktirych rzekomo zmusza rzad te banki ? Kazdy bank by odzyskac koncesje (“rekojma wiary publicznej “) na prowadzenie finansowej dzialalnosci gospodarczej jako przeslanke musi sie ubezpieczyc w innym wiekszym banku nawypadek masowych wystapieniu szkod,mysle ,ze w tym wypadku tych ubezpieczycielem/asekurantem jest Firma Lyodd w Monachium i to w efekcie ona musi wyplacic oszkodowania za oszustwa swego klijenta,ktorym jest bank w Polsce…co to wiecznie slysze za glupoty,rzad i posliwie musza wyegzekwowac przestrzegania prawa (“polska to niby panstwo prawa”po polsku panstwo praworzadne )..”Naturalnie osoba kierujaca nadzorem i kontrola instytucji finansowych w Polsce i konkretny dyrektor lub zarzad banku,ktory zezwala na zawieranie kredytow w walucie obcej winnien byc dyscyplinarnie (zakaz wykonywania zawodu )i karnie podciagniety do odpowiedzialnosci,gdyz kredyt w walucie obcej jest zwyklym oszustwem w kodeksu karnego,gdyz zawiera fikcje i przyrzeczenie “taniosci”,ktorej z zasady nie moze wypelnic,gdyz kurs obcej waluty jest zalezny.od rzadu obcego panstwa,ktore podejmuje decyzje o wysokosci stopy
    procentowej w zaleznosci od momentalnej sytuacji gospodarczej i politycznej w innym panstwie niz Polska i ten nigdy nie moze pasowac polskuemu kredytobiorcy….gdyby kredytobiorca vyl poinformowany,ze ta “taniosc”kredytu to tzw.”LockAngebot” tj.”oferta na wabia”,by zlowic durniow,nie majacych pojecia o szczegolach tranzakcji walutowych…banki w UE musza przed.zawarciem umowy kredytu obligatoryjnie poinformowac kazdego klijenta o przebiegu stopy procentowej (tu ustalanej przez obcy rzad !i dla innej niz polskiej gospodarki) i w UE z takiej porady musi byc pisemny protokol podpisany przez klijenta,innaczej zawarta umowa kredytu jest niewazna i szkody poniesione przezklijenta ponosi bank,ktory nie wypelnil swoich obowiazkow…do tego nie mozevank.pobierac zadnych oplat od klijentow za udzielenie kredytu,gdyz bank zarabia na kredycie pobierajac procenty…i tu takze banki dzialaly z premrdyracja i naciagnely.klijentow na dodatkowe koszty,ktorych bankom nie wolno bylopobrac od klijentow…
    A propos co do mieszkan bylo w Polsce tysiace spodzielni mieszkaniowych ,ktorenp.w Austrii i w Niemczech sa najstabilnieszym filarem mieszkan dla obywateli..ja tu sue pytam KOMU TO PRZESZKADZALO ? CZY TONIENAJWYZSZA PORA POJSC PO ROZUM DO GLOWY ? USTROJ SPOLECZNO-POLITYCZNY JEST KATASTROFALNY A OBYWATELE JAK MALE DZIECI WIERZA W CUDA KAPITALIZMU,KTORE NIGDY NIE ISTNIALY…

   • wieczorynka
    15 września 2017 at 14:30

    @ królowa bona, zawsze wypisywałam się w podobnym stylu jak Pani gdy chodzi o kredyty mieszkaniowa w CHF. Zgadza się koszty kredytu powinny ponieść banki. Jak się nie mylę to pan Andrzej Duda w kampanii wyborczej obiecywał, że tak będzie ale czegóż to polityk nie obiecuje przed wyborami (po wyborach natomiast jest “a teraz kochani wyborcy pocałujcie mnie…”) Pozdrawiam.
    Ps.
    Osoby mówiące/piszące “trzeba było nie brać we frankach” wspierają obcą finansjerę, która nawet nie wiadomo czy płaci w Polsce podatki, zarabiając krocie.

    Stowarzyszeniu “Stop Bankowemu Bezprawiu” życzę powodzenia.

 6. 15 września 2017 at 15:02

  Ryzykowali z własnej woli i na wlasna odpowiedzialność ci tzw. frankowicze.Czynili to z checi z zyzku , nikt ich do tego nie przymuszał , . Ryzykuja codziennie w wielu sprawach wszyscy Polacy i często z niekorzystnym dla siebie skutkiem. Kazdemu więc należałoby płacic koszty ponoszonego ryzyka.

  Poza tym ten list – Na Berdyczow , PiS , to olewa.Szkoda nafty.

 7. Wojciech
  15 września 2017 at 21:34

  krolowa bona, 17.02. Budownictwo mieszkaniowe to jedno z wielkich oszustw ery wolności w Polsce. Państwo zrzekło się obowiązku zapewnienia ludziom mieszkań na godziwych warunkach. Mieszkania budują kanciarze i oszuści przeważnie zagraniczni zwani deweloperami.Średni koszt zbudowania mieszkania w tzw stanie deweloperskim mieści się w połowie rynkowej jego ceny, stąd wielki zysk za coraz gorszy standard budowanych prawie wyłącznie w betonie mieszkań. Polaków nie stać na ich zakup więc biorą niewolnicze kredyty. Szacunki wskazują na zadłużenie w kredytach mieszkaniowych w wysokości prawie pół biliona złotych. Przeważnie ludzi młodych, niepewnych swojej pracy, jutra i stabilności. Takie miłe życie im zgotowano. Dlatego 45 procent ludzi głosuję na PiS. Jak piszą bankierzy i deweloperzy transferują corocznie z Polski ponad 150 miliardów złotych.

  • krolowa bona
   16 września 2017 at 11:35

   @Wojciech….jestem zbulwersowana….nie moglam nigdzie znalezc co to czy kto to jest “deweloper”….mieszkania sa w obecnym systemie neoliberalnym i sztuczniepodtrzymywanym przyzyciu €uro objektem niebywalych spekulacji i to na calym swiecie,cena rynkowa mieszkan i ich rzeczywista wartsc to wysoko od siebie odbiegajace matematyczne kwoty,wystarczy,ze tego samego dnia pare osob za dizo nie wplaci raty za kredyt banki sa niewyplacalne i grozi kryzys,w USA ratowal rzad banki i najwieksze towarzystwo ubezpieczeniowe przed upadkiem i to z pieniedzy podatnika…spekulacje,spekulache,spekulacje wszystkich dookola to nic innego jak fikcje tj.oszustwa,za ktore placa masy najubozszych….pleity calych federacji np.Californi,wielkich miast np.Cliveland i w Niemczech np. miasta Pforzheim…powsraly w wyniku spekulacji bankowych,sprzedajacych derywaty z nieistniejacych przemiotow i prawjest tego na rynku za duzo i pare osob tegosamego dnia chce spieniezyc w gotowce niby posiadany majatek(akcje,papiery wartosciowe..)zaczyna sie piramida z oszustw i fantazji walic i zaczyna sie kryzys….to jest neoliberalizm i jego zaraza jakciezka epidemia ,analogicznie z tymi mieszkaniami watrymi 30-50% tej wartosci na jaka opiewaja kredyty i jesli ktos musi sprzedac takie mieszkanie to uzyskuje co najwyzej 20 -30 % lub czasami nieco wiecej a kredyt opiewa na 100-150-200%….takie publiczne oszustwa aprobowane przez rzady….odejscie od interwencjonizmu panstwowego w kwestii mieszkan dla obywateli wywola nie tylko kryzys alemoze i wojne…Spoldzielnie mieszkaniowe w PRLbyly rewelacja i zapewnialy prawie kazdemu mieszkanie przy czym zawsze zgodnie z zaleceniami ONZ istnialo budownictwo komunalne i zakladowe i ci,ktorzynie byli czlonkami spoldzielni mieszkaniowych mieli mieszkanie komunalne z przydzalemadministracyjnym a inni mieszkanie sluzbowe,problem bezdomnosci nie istnial….np.w Niemczech i w Austrii “GEMEINNÜTZIGE BAUGESELLSCHAFTEN” roznych orientacji np.komunalne,dla roznych zawodow np.robotnikow,kolejarzy,pracownikow sadow itd.,itd. sa spoldzielniami i przy wynajmie mieszkania w spoldzielni trzeba zawsze wplacic wklad do spodzielni …to filar budownictwa mieszkaniowego w Niemczech Merkel zachwiala ceny bo ratuje sztucznie €uro i ieszkania sa ucieczka kapitalu z rynku i ceny sa o 100-200 i wiecej % zawyzone i jest straszliwy problem ,kiedy to runie…w Austrii bardzo pilnuja swego porzadku w tym zakresie i mieszkania budowane komunalnue wynajmowane sa dozywotnio i za gwarantowana stala cene i nie wolno ich wypowiedziec…dlatego ten maly kraj tak walczy o to by im tego porzadku naporem emigrantow iprzyplywem pieniedzy spekulacyjnych z zagranicy nie zburzyc…taka oto tragedia ma muejsce na naszych oczach i fikcje tj. oszustwa sektoru finansowego decyduja o przetrwaniu panstw i losie zwyklych ludzi….Te oszustwa z kredytami w Frankach szwajcarskich byly zastosowane wylacznie w Polsce i na Wegrzech,by niewiedze ludzi z innego systemu politycznego w tak haniebny sposob wykorzystac i pod pozorem legalnosci przedac ludziom kompletna fikcje …nie bedzie odwrotu od tego systemu beda masowe rozruchy..

 8. jerzyjj
  16 września 2017 at 17:50

  AUDYT BYŁ I TYLE TYLKO,ŻE BYŁ…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Społeczeństwo

Scroll Up