Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

21 czerwca 2018

Sympatycy PO i Nowoczesnej są bardziej skłonni do pomocy innym


Ponad połowa dorosłych Polaków (53%) deklaruje, że w ciągu minionego roku udzieliła pomocy finansowej innym osobom, przekazując datki na cele charytatywne, darowizny lub 1% podatku. Najwięcej osób deklarujących pomoc jest wśród sympatyków Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej (po 69%), następnie wśród PiS (58%), a najmniej wśród Kukiz’15 (51%) – tak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

Wśród osób, które deklarują pomoc finansową więcej jest kobiet (52%) niż mężczyzn (48%). Najwięcej pomagających jest wśród osób powyżej 55 roku życia (32%), mieszkańców wsi (35%) oraz osób z wykształceniem średnim (33%).

Najczęściej deklarowaną formą pomocy jest przekazanie 1% podatku (63%), następnie datki na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy (47%), na trzecim miejscu ex aequo: przekazanie pieniędzy na zbiórkę charytatywną w kościele oraz przekazanie gotówki na inną fundację (po 22%). Wsparcie projektów crowdfundingowych deklaruje jedynie 2% badanych.

Co ciekawe, wbrew obiegowym opiniom elektorat PiS wcale nie unikał wspierania WOŚP – aż 61% z tej grupy twierdzi, że przekazało pieniądze do puszek z serduszkiem. 

To kolejny wynik wskazujący dużą popularność WOŚP w elektoracie Prawa i Sprawiedliwości, co powinno dać do myślenia niektórym liderom obozu rządzącego i skłonić ich do zaprzestania niepotrzebnych ataków na Orkiestrę” – komentuje dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Połowa badanych (50%) deklaruje, że pomaga spontanicznie pod wpływem akcji dobroczynnej, o której usłyszeli w mediach. Znacznie mniejsza grupa osób (20%) samodzielnie wychodzi z inicjatywą i wyszukuje osoby lub fundacje, które potrzebują pomocy. Pod wpływem osobistych próśb pomaga 17% badanych.

Sympatycy PiS i PO najczęściej pomagają spontanicznie (59%), natomiast wśród osób, które samodzielnie wyszukują osoby i fundacje, które potrzebują pomocy, najwięcej jest sympatyków Kukiz’15 (33%).

 

“Polacy chętniej pomagają pod wpływem spontanicznych akcji, o których dużo się mówi w mediach.  Dobrze byłoby, gdyby jednak częściej pomagali świadomie wyszukując te osoby i fundacje, które pomocy potrzebują, a niekoniecznie mają środki i możliwości nagłośnienia swoich potrzeb w mediach” – mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl

Polacy nie wykazują się dużą hojnością. Najwięcej osób (42%) w ciągu ostatniego roku przekazało na pomoc finansową do 50 zł. Kwoty między 51-100 zł przekazało 23% badanych, między 101-200 zł – 19%, a ponad 201 zł – 16%. 

Kwoty do 50 zł oraz powyżej 201 zł najczęściej przekazują sympatycy Kukiz’15 (odpowiednio 40% i 32%), kwoty 51-100 zł sympatycy PiS i Nowoczesnej (29%), a 101-200 zł sympatycy Nowoczesnej (29%).

 

Mimo, że tylko ponad połowa Polaków pomaga finansowo, a przekazywane kwoty nie należą do najwyższych, to warto nadmienić, że Polacy potrafią okazać serce i pomagać również w inny sposób ofiarowując swój czas i pracę, co pokazały ostatnie wydarzenia w Rytlu, po sierpniowej nawałnicy. 

***

Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska N=2115 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Terminy realizacji:  14 – 17 lipca i 12 – 14 sierpnia 2017 roku. Metoda: CAWI.

Ciekaweliczby.pl to autorski projekt edukacyjny przybliżający opinii publicznej warte poznania fakty oparte o konkretne dane liczbowe. Ideą jest prezentowanie danych tak, by każdy mógł łatwo wyciągnąć z nich obiektywne wnioski i krytycznie spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość. To cenna umiejętność w dobie post-prawdy, gdy granice między faktem i opinią, prawdą i fałszem, informacją
i dezinformacją coraz bardziej się zacierają. Więcej na  www.ciekaweliczby.pl oraz na Facebooku

Ariadna  to ogólnopolski panel badawczy audytowany przez Organizację Firm Badania Opinii Rynku (OFBOR). Więcej na www.panelariadna.pl

***

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa do tekstu i grafik zastrzeżone na rzecz Ciekaweliczby.pl – wyłączenie licencji CC 3.0.

Tags: , , , , ,

4 komentarze “Sympatycy PO i Nowoczesnej są bardziej skłonni do pomocy innym”

 1. Ja-robot
  23 sierpnia 2017 at 06:17

  Ocieplanie wizerunku lewactwa!!!!

 2. Zbigniew
  23 sierpnia 2017 at 08:18

  Mhmm…. ale może nie przy kawie bo parskając w reakcji na artykuł-sondaż, całe biurko teraz jest nią pokryte 😀

  Z pomocą jest tak że nie wystarczy chcieć ale jeszcze KONIECZNYM WARUNKIEM jest potrafić jej udzielić i to nie przez domniemanie “potrafirenia” ale przez ciągłe szkolenie i doskonalenie.
  Bo jak nie będzie się umiało udzielić np. pierwszej pomocy to może się okazać że zamiast pomóc przyspieszy się zejście potrzebującego a nawet jeśli nie, to najmniejsze co, połamie się kilka żeber.
  Najpierw Prawdziwa Nauka i zgodna z nią edukacja (szkolenie i doskonalenie) a tu przeciętna lubujących się w bredzeniu zwanym politykowaniem zwykle stroni od niej wypełniając pustą przestrzeń każdą podłapaną bzdurą, nierzadko kłamstwami przeplecionymi bajkową fikcją, w pozostałe zaś miejsca wciska pastę do zębów z dodatkiem porad samozwańczych przewodników życiowych chowającymi się za biznesowym pojęciem “coaching” które to dawno już straciło swój desygnat.

  Pomagają nie “zwolennicy” ale ludzie ludziom. Bez szyldów. Zwykle w zakresie w którym potrafią, co widać w czasach zwykłych. W czasach desperackich pomagają desperacko ale nadal z głową. Bez głowy tylko szkód narobią a nierzadko sami będą wymagać pomocy (patrz przykład jednej posłanki ostatnimi czasy).

  Od gadania jeszcze nic nie urosło. Od sondaży tym bardziej, a otych już napisałem że szkopuł w tym że ani one reprezentatywne ani znaczące bo w chwili opublikowania dotyczą przeszłość i wyłącznie przeszłości badanej grupy i średniej arytmetycznej perspektywy tej grupy na mocno skwantyzowany świat albo prościej “świat bardzo ograniczonego wyboru”.

  A dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane.

 3. Inicjator
  23 sierpnia 2017 at 08:35

  Takie sobie zestawienia…

 4. rum tum tiger
  23 sierpnia 2017 at 12:43

  Sympatycy n stawiają twardsze klocki?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Społeczeństwo

Scroll Up