Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

18 lipca 2018

Płać z głową – uważnie korzystaj z bankomatów i kart płatniczych


 Nasze dane osobowe mogą zostać wykorzystane przez przestępców do zaciągnięcia długów oraz przejęcia gromadzonych na koncie pieniędzy. Tylko w pierwszym kwartale 2017 roku doszło do ponad 1700 prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę przekraczającą 90 mln złotych – wynika z raportu infoDOK. Przez policję odnotowywane są także próby kradzieży kart płatniczych i korzystania z nich bez zgody ich właścicieli. Jak zabezpieczyć się przed takimi działaniami i uniknąć przykrych konsekwencji finansowych? Wyjaśnia ekspert ODO 24, firmy specjalizującej się w bezpieczeństwie informacji i ochronie danych osobowych. 

Często spontanicznie i bez zastanowienia wyjmujemy nasze karty, płacimy nimi lub pobieramy pieniądze z bankomatu. Warto zdawać sobie sprawę, że jednocześnie narażamy się na wrogie przejęcie naszych danych. Korzystając z technologii NFC (z ang. komunikacja bliskiego pola), złodzieje są w stanie zeskanować karty zbliżeniowe osób znajdujących się w tłumie. Podobnym zagrożeniem jest skimming, czyli przestępstwo polegające na skopiowaniu informacji z paska magnetycznego karty płatniczej, często przy pomocy urządzenia nielegalnie wmontowanego w bankomat – mówi dr Paweł Mielniczek, specjalista ds. ochrony danych z firmy, ODO 24. 

Każdy z nas powinien pamiętać o metalowym etui na kartę zbliżeniową, jest to obowiązkowy element w portfelu, każdego człowieka dbającego o bezpieczeństwo. Aby chronić się przed skopiowaniem informacji z karty zbliżeniowej, warto zawsze nosić ją w metalowym etui, które blokuje urządzenia wykorzystywane przez hakerów – dodaje ekspert. 

Zawsze należy być czujnym, bo złodzieje mogą spróbować nas okraść  w najmniej oczekiwanym momencie i w najmniej oczywistym miejscu. Korzystając z bankomatu zawsze warto sprawdzić, czy czytnik kart lub klawiatura nie wyglądają podejrzanie, np. czy nie ma wystających elementów lub zarysowań. A ponadto także czy nie ma kamery skierowanej na klawiaturę. Lepiej unikać bankomatów w odosobnionych miejscach, a w razie wątpliwości poszukać innego – radzi dr Paweł Mielniczek z ODO 24. 

***

ODO 24 – to firma, oferująca kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą. Dostarcza nowoczesne, elastyczne i kompleksowe rozwiązania pomagające zapewnić zgodność z ustawą o ochronie danych osobowych. Firma stworzyła bezpłatną aplikację ABIeye (dostępną przez internet), która umożliwia sprawne zarządzanie systemem ochrony danych osobowych. ABIeye to skuteczne narzędzie zarówno dla podmiotów prywatnych jak i publicznych, małych firm oraz korporacji. Ponadto posiada własną, zintegrowaną z aplikacją ABIeye, platformę szkoleń e-learningowych, umożliwiającą szkolenia (również okresowe) z ochrony danych osobowych wszystkich pracowników, nawet w dużych i bardzo dużych organizacjach. ODO 24 edukuje również społeczeństwo w zakresie zasad ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji poprzez udostępniony na stronie internetowej Poradnik ODO, bezpłatne porady, warsztaty i szkolenia, bieżąca współpraca z mediami, itp.

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa do tekstu zastrzeżone na rzecz podmiotu ODO 24. Wyłączenie licencji CC 3.0.

Tags: , , ,

7 komentarzy “Płać z głową – uważnie korzystaj z bankomatów i kart płatniczych”

 1. Wernyhora
  11 sierpnia 2017 at 05:04

  Nosić kartę w metalowym etui?

  • 50-parolatek
   4 września 2017 at 16:52

   Tak, a na głowie aluminiowy kapelusz, lub auminiową czapkę… 😉

   A tak na poważnie, to faktycznie, dobrze jest w ten sposób kartę “zekranować”
   Tyczy się to tzw. kart “zbliżeniowych”. Stare typy, które trzeba wsuwać do czytnika nie są narażone na niebezpieczeństwo zdalnego odczytania i skopiowania.

   Niestety, zauważam, że w Polsce, czy to zwgl. na słabą wiedzę w tym temycie, czy to ze względu na to, że Polacy łatwo ulegają trendom, bardzo łatwo udało się bankom wprowadzić tego typu karty (zbliżeniowe).
   Wystarczyło, że bankowy urzędnik napomknął, że takie karty to “szczyt techniki”, najnowsza technologia”, a ludzie bezjakielkolwiek refleksji godzili się na ich wymianę.

   Akurat te zbliżeniowe, jak słusznie wywodzi fachowiec sponsorującej f-my “ODO 24” (tak na marginesie, brawo redakcja, rozumiem, że finansowe problemy z którymi się borykacie, zmusiło Was do takich posunięć, a temat i zakres usług, jaki oferuje f-ma jest OK) narażone są na łatwe manipulacje (“kradzieże” danych, a po zmianipulowaniu, transfer środków z konta poszkodowanego na specjalnie do tego celu konto “złodzieja”)

   Mało mówi się o problemie, a wręcz jest to “wyciszane”. Szczególnie przez banki.
   Ktoś zapyta, “jak to tak?”
   Właśnie TAK…
   – bankom (i nie tylko) jest to “na rękę”, a wręcz na tym zarabiają!

   To, że komuś ściągnięto jakąś kwotę z konta, nie oznacza wcale, że poszkodowany nie musi już regulować bieżących rachunków. Prędzej, czy później wygenerować musi dodatkowe fundusze, by je zapłacić.
   A złodziej?
   – złodziej podnosi konsumpcję, bo ma na to środki…

   No i oprócz ofiary, wszyscy są zadowoleni…
   – świat się kręci….

   Ps. – mam podejrzenia, że nawet współczesna “pirateria” dopuszczana jest z tego względu.
   Bo przy współczesnej technice satelitarnej, nie byłoby żadnego problemu z namierzenie prymitywne łodzi piratów i uprowadzonego przez nich np. kontenerowca…
   Tylko po co, gdy towar i tak trzeba wyprodukować i dostarczyć…
   I znowóż się kręci…

 2. Inicjator
  11 sierpnia 2017 at 08:16

  Najlepiej nie używać kart.

 3. krzyk58
  11 sierpnia 2017 at 13:26

  Nie mam ,nie używam. Komórkę traktuję jako zło konieczne, zwykle
  robi za stacjonarny…co by tu jeszcze dorzucić do pieca? A!
  Nie posiadam konta bankowego, ni “czypa” (przynajmniej tak mi się wydaje…) “prezes”?- Zapewne,tak!

 4. wieczorynka
  11 sierpnia 2017 at 15:14

  Krzyku, ja czuję się ważniejsza nawet od prezesa gdyż mam trzy koty a nie jednego.

  Natomiast uważam, że to banki powinny w pełni odpowiadać za bezpieczeństwo instrumentów wydawanych klientom. Niestety tak nie jest, no bo kto bogatemu zabroni.

  Przy osobach o mojej mentalności wszystkie banki by splajtowały – zero lokat i zero kredytów.

 5. krzyk58
  11 sierpnia 2017 at 16:14

  Kiedyś czyniłem próby by mieć koty, niestety zawsze wybierały
  wolność,zapewne dlatego że budynek mieszkalny – to nie obejścia
  gospodarskie typu stodoła,obora,spichlerz gdzie można buszować – do woli. Dobrze że “Amik”,
  wcześniej ‘Kuba”, “jajniki” 🙂 mają więcej zdrowego rozsądku – cenią wygody
  życia domowego….

 6. Anonim
  11 sierpnia 2017 at 23:05

  Nawet zeskanowana karta NIE moze byc latwo odkodowana….skannery sa dostepne za niewielkie pieniadze.
  Mimo to pieniadze sa bezpieczne w banku…..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Społeczeństwo

Scroll Up