Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

19 lutego 2019

Do przyjaciół (?) na lewicy


 Trochę już żyję więc znam trochę osób, chyba ze wszystkich większych środowisk przyznających się do lewicy. Cześć z nich, jak sądzę, mogę uznać za przyjaciół, czy przynajmniej dobrych znajomych.

W przeszłości udawało mi się robić, różne ciekawe rzeczy, nie zważając na różnice w przynależności. Mimo, iż byłem członkiem jednej z partii, stosunkowo mało lubianej przez wiele lewicowych środowisk. Teraz jest ze wszech miar trudniej, choć jestem już poza wszelkimi partiami.

Mam wrażenie, że problemy z polskimi grupami lewicowymi wymagają bardziej podejścia psychologicznego niż politycznego. Bo różnice polityczne, nawet wyraźne i istotne, nie zawsze są przeszkodą we współpracy. Współpraca zaś nie musi oznaczać sojuszy czy koalicji. Współpraca oznacza wspieranie i popularyzowanie rozwiązań, projektów, które realizują cele polityczne czy programowe organizacji. To po części wynikać może z braku umiejętności współpracy aktywistów wielu organizacji zarówno tych „starych” jak i tych „nowych”.

Nawet jednak tam, gdzie dochodzi do takiej współpracy, szybko pojawiają się zarzuty o nadużycie zaufania, niewspółmierny podział pracy, chęć zawłaszczenia owoców współpracy. Ostatnim i jedynym przykładem takiej współpracy jest projekt ustawy która daje możliwość legalnego i bezpiecznego przerywania ciąży, zapewnia kobietom w ciąży pełną opiekę zdrowotną, daje dostęp do nowoczesnych metod antykoncepcji i wprowadza edukację seksualną w szkołach. Projekt firmowany jest przez społeczny komitet zupełnie bezpartyjny dziwnym trafem składający się z przedstawicielek i przedstawicieli organizacji politycznych lub politycznych nieomal.

Trochę w tym partyjnych hipokryzji ale co tam skoro w słusznym celu. Czyli jednak można? To się okaże. Bo gdyby ktoś był naprawdę zainteresowany zmiana społeczną to mógłby znaleźć kilka tematów na projekty ustaw i wszcząć wokół nich dyskusję.

Ustawę o podatkach od dochodów osób fizycznych wprowadzającą progresję podatkową, czyli co najmniej 6 progów podatków i co najważniejsze wprowadzającą niższy próg podatkowy dla najniższych dochodów. Różne organizacje polityczne przebąkują o podobnych propozycjach. To może jakiś komitet na rzecz takiej ustawy?

Budownictwo komunalne. Może pora na dyskusję o finansowaniu i zarządzaniu mieniem komunalnym? Bezwzględnym przymusem komunalizacji mienia publicznego, zbędnego instytucji celowej w realizacji zadań statutowych. Koniec ze sprzedażą mieszkań komunalnych. Wprowadzenie średnio i długoterminowego najmu mieszkań komunalnych bez możliwości wykupu i zakończenie programów wspierania banków i deweloperów.

Lista jest otwarta na pewno jest na niej propozycja ustawy emerytalnej, systemu oświaty, opieki zdrowotnej.

Jeśli ktoś jest zainteresowany pracą u podstaw, to tej pracy jest dużo. Każda zmiana społeczna wymaga współpracy i kompromisów. I czasu. I debaty publicznej. A czas nam ucieka.

Tags: , , ,

36 komentarzy “Do przyjaciół (?) na lewicy”

 1. Trzaskowski Sebastian
  7 sierpnia 2017 at 06:00

  W sumie to nie wiem o co autorowi chodzi? Jaki jest postulat panie Adamie?

  • Aristos
   7 sierpnia 2017 at 07:23

   Zacząć współpracować i robić coś z sensem ?

 2. Inicjator
  7 sierpnia 2017 at 07:17

  Sytuacja jest niepewna.

  Grupy udają, że współpracują.

  Działacze dopiero w obozach internowania/odosobnienia, zaczną współpracować.

  Nie wcześniej.

  I to chciał Autor nam przekazać, będąc jeszcze samemu na wolności.

  Bo wszystko jest możliwe w naszym Macondo.

 3. krolowa bona
  7 sierpnia 2017 at 08:27

  Neoliberalizm wyklucza lewicowe myslenie i lewicowe lub nawet lagodnie socjalne zorientowane prawodastwo i takiez rzady,choc to wulgarny trywializm trzeba powiedziec,ze orientacja “na czliwieka”wyszla z mody,jest moda na robienie pieniedzy,ktiry manager wiecej zwolni ludzi z pracy ten podwyzszy dochod akcjonariuszy tj.inwestorow,ktorzy zamiast np emerytury.maja akcje…takie kompletne przekrety….nie bedzie powrotu do ludzkich norm w mysleniu i dzialaniu to i nie bedzie lewicy czy humanitarnie nastawionego panstwa do zwyklych obywateli…teraz obywateli nie ma,teraz sa inwestorzy,nie ma tez w zadnym panstwie tzw.”zakladow budzetowych”np.spitali,ktore trudnily sie leczeniem ludzi a nie zarabianiem pieniedzy….

 4. 7 sierpnia 2017 at 09:20

  P.Adamie jest wiele postulatów lewicowych wokół których można by sformułować program działania
  Nie wchodząc w szczegóły winny one dotyczyć: świeckośći państwa, służby zdrowia, edukacji, systemu ubezpieczeń społecznych, emerytur i rent, systemu podatkowego,polityki zagranicznej.Wszystkie te obszary wymagają zmian.A aktywność “lewicy” skupia się ,aby nie podpaść możnym tego świata i dostać się do koryta!Też nie jestem członkiem żadnej partii bo żadna z nich nie realizuje program sprawiedliwości społecznej a bez tego o żadnej lewicowośći być nie może! Pozdro

 5. Wojciech
  7 sierpnia 2017 at 09:50

  Autor powinien wpierw zdefiniować pojęcie lewicy w skali globalnej, w warunkach globalizacji, doktryny neoliberalnej, militaryzmu US/NATO i w jej podwórkowym polskim wymiarze. Brak takiej definicji czyni chaos, nieporozumienia, brak koordynacji, celów i form współpracy wykorzystywane przez korporacyjne media i finansjerę. Trzeba wrócić do historii, gdy Engels opisał formy nędzy i wyzyski proletariatu w Manchesterze i razem z Marksem stworzyli Manifest Komunistyczny, ewangelię klasy robotniczej i lewicy przez prawie dwa wieki. Trzeba takiego manifestu dziś. Niestety nie ma dziś ani Engelsa ani Marksa. Nie ma nikogo, a społeczeństwa poddano obróbce przez wielką machinę prania mózgów..

 6. Andrzej K.
  7 sierpnia 2017 at 13:41

  do inicjatora: ponura perspektywa tej wspólpracy w obozie internowania ale niestety wcale nie irracjonalna. podobał mi się Zanberg ale jego wstręt do współpracy z kimkolwiek mnie zraził. przecież to dzięki niemu PIS zdobył bezwzględna większość bo jego partyjka odebrała głosy SLD

 7. krzyk58
  7 sierpnia 2017 at 15:39

  ………..Lista jest otwarta na pewno jest na niej propozycja ustawy emerytalnej, systemu oświaty, opieki zdrowotnej….budownictwo komunalne
  Przecież wspomniany program realizuje Lewica-PiS… więc po co licytować się? 🙂 Nie trudźmy intelektualnie “ludzi lewicy”,niech trwają w błogostanie. Wszak w ostatnim “solidarnościowym’ XXX -leciu
  ekipy lewicowe miały swoje – “niemałe 5 minut” 🙂 – że wymienię premiera
  Oleksego,Cimoszewicza,Belkę,Millera,chyba ‘ze dwa razy’.
  O b.koalicjancie p.Pawlaku nawet nie wspominam do tego ekipy
  sprawowały władzę w komfortowych warunkach pod parasolem lewicowca – ‘prezydęta”,
  Kwaśniewskiego 1995-2005 wychodzi mi ze ze “ze dwa razy’.
  I co? G…no!

 8. wieczorynka
  7 sierpnia 2017 at 17:22

  Polacy pragną lewicowych opcji jak kania dżdżu. Jak na razie przynajmniej minimalnie funkcję tę stara się wypełnić PiS, ile prawdy w ich działaniach nie wiem.
  W każdym bądź razie lewica przeniesiona z czasów PRL nie zdała egzaminu zbyt zachwyciła się neoliberalizmem, zatem potrzebny jest ktoś nowy, jak na razie próżnia.

  Właśnie kilka dni temu czytałam jak Anglosasi poradzili sobie z Indonezją. Pozwolili objąć władzę tyranowi, który nie bacząc na interes ludności miejscowej pozwolił na zagarnięcie terytorium Indonezji przez zachodnie koncerny i dewastację środowiska aby czerpać zyski z wydobycia miedzi, złota itd..
  Jeżeli ktoś zyskuje władzę dzięki zachodnim pryncypałom to ci z pewnością upomną się o spłatę długu. Więcej nie piszę gdyż każdy wie.

  • krolowa bona
   7 sierpnia 2017 at 19:21

   @wieczorynka…w Indonezji jest tragedia,gdyz codziennie karczuje sie bardzo istotna dla calej kuli ziemskiej dzungle na nowe pola uprawne dla ludzi,dla hodowli zwierzat a nade,nade wszystko na monolityczne i olbrzymie plantacje palmy dla pozyskania oleju palmowego,ktory z uwagi na swoje rewelacyjne wlasciwosci fizyczne i smakowe oraz bezkonkurencyjnie niska cene zrobil absolutna furrore na calym swiecie i znajduje sie we wstystkich po kolei produktach zywnosciowych,kosmetykach,lekach,produktach przemyslowych i przy przemyslowej produkcji doslownie wszystkiego,olej palmowy jest
   deklarowany zgodnie z “aktualna moda” jako produkt “odnawialny” gdy tymczasem nastepuje absolutna erozja gleb przy tym monolitycznych plantacjach i to powstalych po wykarczowaniu dzungli…ziemia sie obsuwa lub twirza sie glebokie rowy-dziury,ktore “polykaja” cale domy i wsie,bo ziemia jest “rozmiekczona” i sie “nie trzyma razem”,staje sie mazia,do tego ginie po wykarczowaniu dzungli fauna i flora,ktora tworzyla te ronowage w naturze i “wiazala” wode dla ludzkisci,istnueje straszliwy problem wyzutych ze swoich ziem ludzi,obecnie tzw.”displaces”(“bez miejsca”),ktorzy traca nie tylko domostwo ale i zrodlo swojego wyzywienia,takze virusy i bakterie zyjace dotyczas w dzungli szukaja nowych rezerwuarow i “przeskakuja”w nowe przestrzenie np.na czlowieka,podobnie jak stalo sie to z virusem AIDS,ktory z malp,ktore wytrzebiono “przeskoczyl” na czlowieka,Indonezja z Java,Borneo itd.jako byla kolonia Holandii wypracowaly jej bogactw,obecnie szaleje tam neoliberalizm i waskej elicie przysparza przy tej praciwitosci “niewolnikow’i wysokiej demografii i nadmiarze rak do pracy mld i jednoczesnie spycha wiekszosc w nieznana wrecz
   nedze, LSE / LONDONER SCHOOL OF EKONOMIC / jest zdania,ze min.z Indonezji wyjdzie nowa rewolucja spoleczna na wzor tej z 1905 / 1917 w carskiej Rosji…..

   *****
   Wlasnie w zeszlym tygodniu zaczelo sie mowic,ze Fotokomorki / Fotovoltaik / sluzace niby do produkcji “odnawialnej”energii /pradu nie ma jak recikligowac i ze jest to straszliwie kosztowne z uwagi na konieczna do tego energie (!!! ),zuzytego do ich
   producji piasku ,z ktorego produkuje sie silicium ,takze do telefonow komorkowych,PlazmaTV,IPAD i wszystkich digitalnych urzadzen,kart bankowych,kredytowych,zdrowotnych i innych oraz do produkcji betonu zaczyna naturze brakowac i szerza sie kataklizmy,ziemia “sie nie trzyma sie”,nie wsiaka w nia deszcz itd….takie to sa skutki “udemokratycznienia”procesow produkcji, te “odnawialne energie”to numer cyrkowy i tragedia w histirii ludzkosci….

   • wieczorynka
    7 sierpnia 2017 at 20:00

    @ Królowa, dziękuję za uzupełnienie mego wpisu, dodam jeszcze, że w Indonezji już nawet nie karczuje się dżungli (jest to według koncernów zbyt kosztowne) tylko wypala, siejąc powszechne spustoszenie wśród flory i fauny. Ziemia po plantacjach palm zostanie wyjałowiona i utworzy pustynię.
    Królowo, serdecznie pozdrawiam po starej znajomości.

   • krolowa bona
    7 sierpnia 2017 at 20:52

    @wieczorynka…moze i wpadli na pomysl,zeby wzniecac pozary w dzungli,”idzie”szybciej…do tej pory ze scietych w dzungli drzew produkowano wysokogatunkowe,bo z drzew tropikalnych np.drzewo:”teak”,zdaje sie ,ze hebanowe i inne bardzo kosztowne i “nie do zdarcia” meble i inne przedmioty uzytkowe jak parkiety,sciany w domach itd.,piekny,wysokogatunkowy papier (mimo,ze papier daje sie prodkowac z bambusa,pokrzywy,konarow konopi,lnu i wielu innych “odpadow” roslinnych ),sama kupowalam zeszyty i notatniki akademickie “made in indonezja”z “odnawialnych surowcow” (😄 ),bo innych nie bylo oraz z drzewa min.z Indonezji produkuje sie nowa tkanine tekstylna zwana “modalem” ( niby taki matowo-slniacy “jedwab”w ktorym sie czlowiek niby nie poci jak w ubraniu z jedwabiu, w zeszlym roku kupilam tabaczkowa spodniczke potfelowa w “hess natur”z modalu,bo to niby “odnawialne surowce” ale szkoda mi jej nosic,bo taka” elegacka”,chodze w wyswiechtanym lnie i meskich koszulach z apaszka lub krawatem…alo tych pozarach dzungli tez juz x-razy slyszalam…wkrotce i my pojdziemy z dymem…

 9. krzyk58
  7 sierpnia 2017 at 18:36

  Recepta na(przyszły) sukces ‘ludzi lewicy” ? Przejmują retorykę prawicową, konserwatywną, narodowo-demokratyczną… 🙂

  Zapomnieć należy na zawsze o prawach(do…) różnej maści zboczyńców:
  zoofili,nekrofili,pederastów itp.niech sobie żyją gdzieś tam w cieniu,
  lecz nich nie wysuwają chorych łbów na pierwszy plan.
  Jak pisze autor “Ostatnim i jedynym przykładem takiej współpracy jest projekt ustawy która daje możliwość legalnego i bezpiecznego przerywania ciąży, zapewnia kobietom w ciąży pełną opiekę zdrowotną, daje dostęp do nowoczesnych metod antykoncepcji i wprowadza edukację seksualną w szkołach.”Takowe projekta’ biją KAŻDĄ partię (gmeranie w rozporku,majtkach to domena lewactwa)
  w łeb. Lewactwo zawsze manipulowało podświadomością motłochu,
  lecz skutek ZAWSZE będzie odwrotny od zamierzonego. TO już przekłada się na “fascynacje wyborcze” :)@Andrzejowi K. do sztambucha… 🙂
  “Razem”,czyli dzieci Michnika na lewicy. http://www.mysl-polska.pl/700
  No i jeszcze nieoceniony prof.Łagowski: https://konserwatyzm.pl/tag/bronislaw-lagowski/

  https://www.tygodnikprzeglad.pl/category/felietony/bronislaw_lagowski-felietony/

  Ps. Co stoi na przeszkodzie by hasło “Bóg,Honor,Ojczyzna”
  nie mogło być utożsamiane z Lewicą,Narodową? – Należy
  pogonić śmiesznych, opatrzonych pajaców z ‘pederastią i prawami człowieka w tle..” “wszyscy ludzie będą braćmi” ,zakładam
  z góry ze to tylko hochsztaplerzy. 🙂 Prof. Łagowski w którymś
  z felietonów wspominał o “śmiesznej,dzenderowej lewicy”
  – również nie wróży powodzenia na przyszłość takowej formacji.

  • wieczorynka
   7 sierpnia 2017 at 20:09

   @ Krzyk, chyba pora z mojej strony, że wyjaśnię swoje poglądy.
   Jak chodzi o sprawy społeczne to mam je lewicowe, natomiast gdy chodzi o sprawy całej naszej Ojczyzny to jestem po stronie tych co chcą aby Polska przetrwała jako państwo.

  • Miecław
   7 sierpnia 2017 at 21:49

   @krzyk58. Czas zmienić średniowieczne prymitywne hasło “Bóg, Honor, Ojczyzna” ukute dla obrony interesów “jaśnie państwa” i kościoła, na nowoczesne dające podstawy do tworzenia nowej kultury społecznej, tj. “WIEDZA – ODPOWIEDZIALNOŚĆ-OJCZYZNA”. Im bardziej fanatyczna religijnie jednostka, tym mniejsza wiedza i odpowiedzialność za społeczność. Dawno to już dowiedziono w badaniach psychologicznych.
   Czas zerwać z niewolnictwem religijnym zapewniającym oligarchii kościelno-pańskiej bogactwo w doczesności przez pospólstwo oczekujące w niewoli zbawienia po śmierci. To jest zadanie dla lewicy, zmienić mentalność tego ludu i wyprowadzić z religijnego obłędu na drogę prawdziwego doskonalenia swojej osobowości i wiedzy w celu ukształtowania inteligentnego społecznie i odpowiedzialnego obywatela, który nie będzie podatny na sterowanie kropidłem lub smartfonem.

   • krzyk58
    8 sierpnia 2017 at 10:19

    @Miecław.”To jest zadanie dla lewicy.” Wiesz dobrze ze “taka ” lewica jest spalona
    już na starcie – niereformowalna, nie wyciąga wniosków z przeszłości.
    Nie wypalił projekt trockistów w ZSRR – pn. “walczmy z Panem Bogiem”. Nie uda się zachodniemu komunizmowi ukrytemu pod szyldem – “szkoła
    frankfurcka’, poprzez DURACZENIE zachodniego motłochu. Bądź realistą,
    twardo stąpającym po ziemi.
    Kondycja KK do bajka na oddzielny temat( jestem zdecydowanie
    negatywnie usposobiony, i to nie “od wczoraj”…)

  • Aristos
   8 sierpnia 2017 at 12:44

   Może to, że zarówno bóg jak i honor i ojczyzna istnieją w tym samy stopniu czyli nie istnieją. 😉

   • krzyk58
    8 sierpnia 2017 at 15:03

    @Aristos.A może….’rupta, co chceta”, 🙂 inaczej – hulaj dusza piekła niema?
    Czyż nie jest znośniejsze życie jeśli obowiązują ‘ jakieś” konserwatywne
    odwieczne zasady(moralne)?
    Wspomniane dywagacje zostawmy “twórcom postępu” na Zachodzie
    w USA,Izraelu…niech się kiszą w lewackim sosie…

 10. 7 sierpnia 2017 at 19:01

  Krzyku to twoje Bóg, Honor, Ojczyzna doprowadziło do tego że wybrali już Jezusa na króla Polski, a miliony Polaków zginęło w i interesie Panów i kościelnej sekty! Powrotu do Średniowiecza nie będzie, samobójstwa Narodu tym bardziej! A kysz z takimi prorokami!

  • krzyk58
   7 sierpnia 2017 at 21:16

   Włodku. Jestem realistą. To co było już nie wróci,nawet w zbliżonej formie – z prozaicznej przyczyny, przytłaczająca większość Polaków ‘nie czuje lewicowego bluesa”.Patrz: sondaże.
   Postaw w szranki np. pp. Kaczyńskiego i Cimoszewicza – uczestnictwo w wyborach obowiązkowe,pod dużym rygorem – typuj zwycięzcę…
   Podpowiem, w cuglach wygrywa p.Kaczyński (czy to podoba się czy nie – taka jest prawda). Czas oprzytomnieć, nie wolno obrażać się
   na rzeczywistość tak jak niegdyś – “Drogi Bronisław” 🙂
   A lewicy nie ma …może to i dobrze? BO, gdyby miała abarotno postać np.
   z p.Jaśkowa “wychowanie seksualne’ “aborcje’ itp. rozedrgane pierdoły, to wymiękam. Zalecam “wlodku” powrót do p.Karonia.
   Facet mówi jak było i jest, czym jest ue, tzw. ‘kultura zachodu’…
   Zdecydowanie ma rację. Jeszcze tylko reminiscencje związane z śp. prof..
   Wolniewiczem….[RIP] Profesor Bogusław Wolniewicz – wybitny filozof i logik. https://www.youtube.com/watch?v=MZ4GQrRhq8s&t=481s

   Bogusław Wolniewicz 1927-2017 https://www.youtube.com/watch?v=sotabkiJTjo&t=5s

 11. krzyk58
  7 sierpnia 2017 at 22:02

  Kalendarium Powstania.Hołd Szarym Szeregom i Harcerzom : org. Jabłonowski i Narodowa Wolna Polska https://www.youtube.com/watch?v=8Mrh6i0unKw&t=123s
  Przypominam że w mijających dniach przypada kolejna rocznica
  (samobójczej) śmierci śp. Andrzeja Leppera.
  Apogeum demokracji USA w 45′ w Japonii (Hiroszima,Nagasaki).

  • krolowa bona
   8 sierpnia 2017 at 06:45

   @krzyk58…..mam wrazenie,ze z jakiegos mi nie zrozumialego powodu wywraca sie historie tendencyjnie do gory nogami,szczegolnie nie moge pojac pochwal faszyzmu i militaryzmu japonskiego oraz japonskiej okupacji w calym regionie Dalekiego Wschodu od Chin i Mandzurii po Koree,Laos,Vietnam,Filipiny i innych panstw i szczepow,nacechowana okrutnymi zbrodniami i torturami,trzeba by losy ciagnac dla stwierdzenia czy zbrodnie niemieckie czy japonskie dokonane podczas 2WS i przed jej wybuchem jeszcze byly okrutniejsze i czy bez silowego pokonania niemieckich i japonskich faszystow i ich okrutnego militaryzmu byli bysmy jeszcze przy zyciu…

   • krzyk58
    8 sierpnia 2017 at 10:33

    @krolowa bona. Zarzucenie Japonii bombami atomowymi, miało
    na celu ‘inne intencje” – tam nie było potrzeby tak mocno “bombić’ .
    Wystarczyły by konwencjonalne środki…

   • krzyk58
    8 sierpnia 2017 at 10:34

    @krolowa bona. Zarzucenie Japonii bombami atomowymi, miało
    na celu ‘inne intencje” – tam nie było potrzeby tak mocno “bombić’ .
    Wystarczyły by konwencjonalne środki…

 12. Lech
  8 sierpnia 2017 at 07:07

  Do @Królowej Bony i @ wieczorynki. Olej palmowy jest tłuszczem wygodnym w produkcji, bo tani i jako komponent do wszystkiego pasuje, ale również bardzo niezdrowym. Co do fotowoltaiki. Istotnie to jej recykling jet niezmiernie kosztowny i w jego trakcie tworzą się substancje bardzo szkodliwe dla środowiska. Ale tak już jest. Zachwycamy się ekologią (słusznie), ale zapominamy, że to co jest ekologiczne w jednym miejscu, zatruwa środowisko w miejscu jego wytwarzania, lub właśnie recyklingu. Przykład: sławne samochody hybrydowe i … elektryczne. Recykling. akumulatorów jest równie toksyczny jak fotowoltaika! Do produkcji zaś trzeba metali ziem rzadkich, co jest drogie i dewastujące środowisko. Podobnie wygląda sprawa z gazu (g)łupków.
  @Miecław. Próżny Twój trud. Już po raz enty tłumaczysz to samo bez skutku mimo, że masz niezaprzeczalną rację i twarde argumenty. Robisz to jeszcze bardzo poprawnie z dydaktycznego punktu widzenia. Jakoś przekonać nie potrafisz. Niestety takie mamy społeczeństwo, którego całe życie oparte jest na wierze w swoją wyjątkowość oraz wszechmocną opiekę istot nadprzyrodzonych, a działanie na irracjonalnych emocjach. Przecież mu już nie jesteśmy w stanie stworzyć pragmatycznie funkcjonującego społeczeństwa.
  Pozdrawiam.

 13. krzyk58
  8 sierpnia 2017 at 10:57

  @Lech. Panie Lechu. Pijesz pan do mojej skromnej osoby – na zdrowie! 🙂 Przecież doskonale rozumiecie jako ludzie inteligentni
  że Wasze siłowe i usilne narzucanie się z niesprawdzonym
  (w minionych dziesięcioleciach) laicyzowaniem nie ma sensu. To NARÓD wybiera, nie jacyś ‘zakulisowi magicy od A.Weishaupta”.
  ‘Dziś” ten model(poprawiony, bezbożny komunizm) po pewnych udoskonaleniach realizowany jest
  na Zachodzie – ‘szkoła frankfurcka”. Taka dialektyka jest chora,
  nie ma szans na powodzenie pomimo rozwalenia TAM zarówno Kościoła
  jak i człowieka w bezrozumny motłoch – kiedyś lewactwo kosmopolityczne
  otrzyma srogie baty – to tylko już kwestia niedługiego czasu…
  i abarotno podniesie się klangor pod niebiosa o niewdzięczności
  tubylców…”a my, tak dobrze chcieliśmy, nieba przychylić
  – ciemniakom”, co za niewdzięczny naród itd.!! I TU wyłazi cała pycha i zarozumiałość lewactwa.
  Oni (lewacy) nie przyjmują do wiadomości że trwają w herezji,
  za wszelka cenę chcą zbawiać wszystko i wszystkich niczym religijna sekta – wbrew zdrowemu rozsądkowi i logice.

  • wieczorynka
   8 sierpnia 2017 at 15:50

   @ Krzyk, jak chodzi o temat wiary to wiadomo, że mamy różne zapatrywania i chyba bardzo dobrze. Natomiast zaciekawia mnie, że inni muszą przekonywać, że to właśnie oni i tylko oni mają rację. Ja nikogo nie przekonuję do swoich poglądów uważając, że to być może ja się mylę.

   Krzyku, przy okazji dziękuję za piękną oprawę muzyczną i fotograficzną “Ciszy”. Pozdrawiam.

 14. krzyk58
  8 sierpnia 2017 at 17:40

  @wieczorynka.Domyślasz się że jest mi daleko do ‘noszenia baldachimu”, ale co tam, skoro inni mi takie zachowanie imputują
  może są dokładniej poinformowani niż sam zainteresowany.
  A tłumaczyć się ,kajać, bić w piersi nieustannie nie zamierzam…
  nie w moim stylu. Kiedyś przytoczyłem w temacie złotą myśl Woltera (zdecydowanie nie mój ulubiony bohater).
  “Ja nikogo nie przekonuję do swoich poglądów uważając, że to być może ja się mylę.” I słusznie jak mówią lepiej poinformowani, prawda,
  racja leży zwykle gdzieś po środku. I tak trzymajmy(się).
  Przy okazji sierpniowych rocznic dziś przypada 9 rocznica
  szaleństw gruzińskich Saakaszvilego -oczywiście z błogosławieństwem “wolnego świata’ USA, Izraela itp. pomijam,
  barbarzyński akt agresji w czasie gdy od zawsze w tym czasie ustawały wszelkie wojny i waśnie . “Wolny świat” jak widzimy może więcej – nie było słów potępienia Gruzji ze strony medialnych presstytutek….winny jak zwykle “ruski Wania”…….
  http://www.war080808.ru/

  https://pracownia4.wordpress.com/2014/08/10/wspomnienie-gruzinskiej-wojny-08-08-08/

  Ps. Lewactwo nie tylko polskojęzyczne jest zdania że to Rosja dokonała aktu agresji……………………………………………

 15. Lech
  8 sierpnia 2017 at 18:03

  @krzyk58 i @wieczorynka. Otóż Krzyku drogi wcale do Ciebie nie piłem, bo znam Twoje poglądy, szanuję je i wiem, że ich nie zmienisz. Tak samo jak ja swoich. Gdybym zwracał się do Ciebie, wyraźnie zaznaczyłbym, tak jak teraz to czynię. Odpowiadałem @Miecławowi, że nie potrzeba już tych sporów wznawiać, bo przekonanych nie trzeba przekonywać, a nieprzekonych zmienić się nie uda.
  @wieczorynka. Nie przeszkadzają mi niczyje poglądy ani jakolwiek wiara. Natomiast przeszkadza mi prostackie narzucanie światopoglądu garstki ogółowi.
  Poza tym jest mi już duszno w tym bogoojczyźnianym sosie, dodatkowo przy stopniowo powracających granicach. Jak narazie wprowadzono na nich bardzo szczegółową kontrolę ruchu towarowego i powrócili celnicy. Za jakiś czas trzepać będą już wszystkich. Na zawołanie Bóg Honor i Ojczyzna robię się już bardzo nieufny, bo z historii wiem do czego to prowadzi. Mimo wieku staram się stale posuwać do przodu, a nie cofać wstecz.
  Pozdrawiam.

  • krzyk58
   8 sierpnia 2017 at 19:08

   Panie Lechu. Gdyby pan poprzestał na stwierdzeniu “Natomiast przeszkadza mi prostackie narzucanie światopoglądu garstki ogółowi.” 😓
   I wilk byłby syty i owca cała… (bez rozbierania zdania na czynniki ‘pierwsze’) Niestety, biorę pod uwagę pańskie
   poglądy,z nich wynikają odwrócone miary, BO, rzeczona ‘garstka”
   Drogi Panie jest przytłaczającą większością – więc szanujmy wolę
   większości takie są uroki “demokracji prawczłowieczych” której…
   nigdy nie byłem ‘fanem”. Istnieją w przyrodzie również “demokraci’
   którzy uważają że wszystkie kryteria bywają dopięte jeśli ‘przy władzy ” – jesteśmy MY….i stąd bierze się obserwowane niezadowolenie “tłustych kotów”…..
   Pozdrawiam

 16. Lech
  8 sierpnia 2017 at 20:29

  @krzyk
  Za pozdrowienia dziękuję. A co do tego, że tak myśli przytłaczająca większość, to mam wątpliwości. Mogę? Mogę!, jeszcze je mieć.
  Również pozdrawiam.

  • krzyk58
   8 sierpnia 2017 at 21:27

   Panie Lechu.Ależ oczywiście – ‘ bez dwu zdań”…wszak mamy(niestety)
   demokrację… ‘ale ja nie o tym” 🙂 chciałbym zaproponować (nie tylko panu) ucztę duchową, intelektualną (jak zwal tak zwał – mniejsza o formy) . Do rzeczy! “Film ku czci tego wybitnego polskiego naukowca i intelektualisty. Śmierć pana profesora Wolniewicza jest niepowetowaną stratą dla całego społeczeństwa polskiego. TOP najlepszych i najostrzejszych wypowiedzi wybitnego Polaka Bogusława Wolniewicza (1927-2017) https://www.youtube.com/watch?v=t2fwNG5-BDM&t=416s

   [RIP] Profesor Bogusław Wolniewicz – wybitny filozof i logik.
   https://www.youtube.com/watch?v=MZ4GQrRhq8s&t=489s
   Ps. Nie do końca rozumiem wyrażony przez pana pesymizm
   w kwestii posiadania votum separatum, wszak najgorsze i nieskończenie długie rządy(SLD,PO)
   na szczęście ‘za nami”.. i chwała Ci Panie…

  • wieczorynka
   8 sierpnia 2017 at 22:09

   Lechu, bardzo lubię Twoje wpisy a teraz odbiegnę od tematu. Jest godzina 22-a a ja obserwuję 3 jeżyki, które przychodzą pod moją chałupę aby się dożywić, ja wysypuję im kocią suchą karmę i mniej więcej o tej porze jeżyki się pojawiają. Sprawia mi dużą przyjemność obserwowanie przyrody, życzę Ci wszystkiego co najlepsze pozdrawiam i dobrej nocy.

   • Lech
    9 sierpnia 2017 at 08:30

    @wieczorynko onegdaj w naszym ogródku mieliśmy jeża, którego żona przyniosła spod śmietnika, gdzie szukał pożywienia. Atakowały go wrony i pewnie zginąłby, gdyby nie jej interwencja. Przez dwa lata bytował z nami wijąc sobie gniazdo w gęstych tujach. Później, niestety, znalazłem go martwego na trawniku. Nie wiem co mu się stało. A był “zakolegowany” z naszymi kotami i psem.
    Pozdrawiam.

 17. 15 września 2017 at 15:22

  Na lewicy , brak programu , Elit, idei . Brak wszystkiego , czym można rozpalać młode i porywac za sobą – umysły.

  Jest tylko probblem homosiów, pedofili, gender, aborcji , in vitro, małżeństw homoseksualnych , równości orientacji sex. itp.

  To nie śa ważne społecznie i egzystencjonalnie problemy. Lewica oślepła , błądzi i daje się lac , byle chłystkom , co było początkiem jej upadku . Nie umiec obronić swych dokonan na przestrzeni dziesięcioleci i chowac tylko glowę w piasek.

  WRAŻLIWOŚĆ SPOŁECZNA , to winno być jej przewodnim powołaniem i działaniem , w tym kierunku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Polityka

Scroll Up