Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

18 lipca 2018

Polska zjednoczy się jak pan Jerzy Owsiak zaprosi pana Tadeusza Rydzyka a ten zaproszenie przyjmie


Dworzec PKP w Kostrzynie nad Odrą By Juppy4014 – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46952806

Polska zjednoczy się jak pan Jerzy Owsiak zaprosi pana Tadeusza Rydzyka, a ten zaproszenie przyjmie. Najlepiej oczywiście do Kostrzynia nad Odrą na Przystanek Woodstock. Właśnie w ten symboliczny sposób powinno się dokonać przełamanie nastrojów wrogości i niezrozumienia, pomiędzy dwiema symbolicznymi dla swoich środowisk osobistościami naszego życia publicznego. Warto zwrócić uwagę, że obaj ci wybitni ludzie osiągnęli bardzo, ale to naprawdę bardzo wiele w okresie ostatnich 27 lat naszej transformacji – istotnie wpływając na życie społeczne i polityczne. Nie da się opowiedzieć historii naszej współczesności, bez przywołania tych dwóch autorytetów.

Ostatnia wypowiedź pana Jerzego Owsiaka w kontekście jednej z Posłów obozu dobrej zmiany, niestety nie stwarza właściwego klimatu do porozumienia, jednakże nie można niczego wykluczyć. Trzeba mieć na uwadze, że ci dwaj tytani aktywności publicznej są pragmatykami, nawet jeżeli na zewnątrz demonstrują sztywne dogmaty. Kto jak nie oni ma jako pierwszy zakopać topory i się porozumieć? Przynajmniej na tyle, żeby środowiska przedstawiające alternatywny wobec siebie sposób postrzegania rzeczywistości, znalazły punkty wspólne – ważne dla naszego życia publicznego.

Jakby ktoś był w szoku i nie potrafił zrozumieć intencji niniejszej propozycji, niech uwzględni, że jest coś takiego co się nazywa – szacunek – taki podstawowy, elementarny szacunek do drugiego człowieka. Właśnie o to tutaj chodzi, żebyśmy sobie wszyscy przypomnieli, czym jest ten elementarny szacunek. Jeżeli chociaż sprowadzi się do zmiany i wytłumienia retoryki nienawiści i konfrontacji, to będzie bardzo dużo, bardzo poważny krok do przodu.

Warto zwrócić uwagę na to, że obaj panowie nic nie stracą na takim manewrze, ponieważ ich „żelazne” środowiska są nie do złamania, mogą tylko zyskać na otwarciu nowych przestrzeni publicznych, pokazując swoje zaangażowanie w sprawy społeczne i państwowe. Chodzi o to, że wspierając się nawzajem wizerunkowo, mogliby osiągnąć coś więcej, wartość dodaną – dla Polski, a przy okazji sami się zupełnie inaczej pozycjonując. To bardzo poważna sprawa, wręcz kluczowa dla rozwiązania naszego wielkiego narodowego sporu.

Kto inny, niż pan Owsiak i pan Rydzyk mieliby zakopać ten rów wykopany w poprzek serc Polaków? Po nich, chyba tylko pan Tusk i pan Kaczyński? W tym momencie pisania rodzi się pilna potrzeba dopisać w tytule wyrażenie: „/Sci-Fi/”. Jednak nie zrobimy tego, ponieważ ci dwaj pierwsi panowie, mogliby na takim porozumieniu tylko zyskać i to zyskać bardzo, ale naprawdę bardzo wiele. Nie mówiąc już o korzyściach dla naszego kraju, te byłyby prawie nieskończone.

Czy można pójść dalej w tych marzeniach i wyobrazić sobie, że do Kostrzynia przyjeżdża milion zwolenników prawicy, po czym wszyscy razem śpiewają hymn narodowy? Tak głośno, żeby go było słychać w dawnym słowiańskim Berlinie (to naprawdę niedaleko)?

Wszystko jest możliwe, nie ma tak, że się czegoś nie da osiągnąć, ponieważ panuje jakaś strukturalna niemoc i nieudolność. Wszyscy jemy chleb z tego samego pieca, wszyscy jesteśmy podpięci do jednej lokomotywy, wszyscy mamy nad głową to samo słońce! Co jak nie jedność mogłoby być motywacją do porozumienia? Nie ma niczego ważniejszego, niż jedność i porozumienie. Chociaż widząc pana Rydzyka na Woodstoku, na pewno wiele osób byłoby w szoku. Ciekawe, czy pan Owsiak, byłby w stanie się na coś takiego zdobyć i na jakich warunkach pan Rydzyk byłby skłonny takie zaproszenie przyjąć? Czy pan Owsiak mógłby liczyć na wzajemność i zaproszenie do Torunia?

Jesteśmy już nad przepaścią, jest bardzo źle. Ludzie dzielą się w rodzinach, w miejscach pracy, w miejscach zamieszkania. Elementami wspólnymi pozostają głównie tylko podatki, gdzie również zaczynają się problemy, ponieważ podnoszą się głosy, że jedne grupy społeczne pracują na inne, które z kolei mówią tym pierwszym jak mają żyć. To prowadzi do dalszych stratyfikacji, podziałów i kłopotów. To nie o to chodziło Janowi Pawłowi II, to nie o to chodziło Władysławowi Bartoszewskiemu! Również nie chciałby tego Generał Wojciech Jaruzelski Prezydent Rzeczypospolitej! Czy naprawdę tak trudno jest to zrozumieć w Polsce 2017 roku? Jeżeli tak naprawdę jest, to zastanówmy się dlaczego? Przecież, te podziały są pozorne, tutaj będzie tak jak było, tylko będziemy mieli nowsze smartfony z Chin lub Korei i nowsze używane samochody z Niemiec!

Polska zjednoczy się jak pan Jerzy Owsiak zaprosi pana Tadeusza Rydzyka a ten zaproszenie przyjmie. Ci dwaj panowie bardzo skutecznie mogą rozpocząć proces zjednoczenia narodowego.

Tags: , , , , , , , , ,

16 komentarzy “Polska zjednoczy się jak pan Jerzy Owsiak zaprosi pana Tadeusza Rydzyka a ten zaproszenie przyjmie”

 1. yossarian
  7 sierpnia 2017 at 04:55

  To się nazywa poczucie humoru 🙂

  • Rysa
   7 sierpnia 2017 at 11:14

   Sz.pan @yossarian. Jeśli już to sądzę, że Red. Krakauer pisząc to miał na twarzy uśmiech ze łzami w oczach (śmiech przez łzy).
   Ze swojej perspektywy ponad 70 lat życia mogę stwierdzić, że zbyt wielkie ego, ambicja, przekonanie o swojej nieomylności, etc., etc. są w zasadzie jedynymi przyczynami powstawania podziałów.
   A gdyby pomysł Krakauera przyjął się u tych tak dynamicznych osobistości, to ewolucja postaw Polaków zostałaby rozpoczęta i kto wie jak wiele by to nas zmieniło. Rysa

 2. Królik Zygmund
  7 sierpnia 2017 at 05:54

  Oczywiście jest to nierealne, ale właśnie o to chodzi że to jest nierealne.

 3. Inicjator
  7 sierpnia 2017 at 07:06

  Nierealne, ale istotne.

  I o ile Owsiak przyjąłby Ojca Dyrektora na Festiwalu godnie, to nie widzę tego odwrotnie.

  Ale wolno pomarzyć.

 4. Zbigniew
  7 sierpnia 2017 at 07:27

  A nie jak autor przestanie zapisywać brednie? Drogi Autorze z całym szacunkiem dla pana, ale jak “jara się” pan wymienionymi w tytule. jjjjjjjjj i jjjjjjjj nienawidząc zwykłych ludzi to daleko pan nie zajdzie.

  MYŚLĘ ŻE PAN COŚ JARA? SKĄD SUGESTIA ŻE AUTOR KOGOKOLWIEK NIENAWIDZI? PANIE MIARKUJ SIĘ PAN BEZ PRYMITYWNEGO CHAMSTWA. NIE BĘDĘ TOLEROWAŁ OBRAŻANIA INNYCH LUDZI. WEB. JÓZ.

  • Zbigniew
   7 sierpnia 2017 at 10:11

   Nie wiem kto tu kogo obraził. Ja podałem słowa które opisują wprost stan określony orzeczeniami sądu oraz publicznym często okraszonym wulgaryzmem przekazem. W kontekście tekstu Autora (jak również wielu innych tekstów) uważam że jątrzenie i napuszczanie jednych Polaków na drugich, pisanie o lepszych i gorszych to jest rezultat nienawiści, być może zakorzenionej głęboko w podświadomości. Za to otrzymałem że to “prymitywne chamstwo” i zostałem ocenzurowany. Ciekawe że nie cenzurujecie Autorów. Cóż…
   Cytując za waszym “bożyszczem”: “Róbta co chceta”

   Nie przyszło wam do głowy że wasze problemy z finansowanie wynikają właśnie z treści tekstów tegoż Autora jak i waszej interwencyjnej i cenzurującej roli? Pewnie nie.
   Cóż… “Nie mój cyrk, nie moje pchły”

   DOBRY CZŁOWIEKU ZJEDZ CUKRU – JAKIM BOŻYSZCZEM – CZYIM? O CZYM TY MÓWISZ? ZJEDZ CUKRU – MÓWILI KIEDYŚ ŻE CUKIER KRZEPI. NAPRAWDĘ CO TRZEBA MIEĆ W GŁOWIE ŻEBY TAK SIAĆ NIENAWIŚĆ JAK PAN? POZDRAWIAM Z NIECHĘCIĄ. WEB. JÓZ. PS. PROBLEMY FINANSOWE BYŁYBY MNIEJSZE GDYBY SIĘ PAN PRZYCZYNIAŁ, NO ALE NIE PANA PCHŁY.

 5. krzyk58
  7 sierpnia 2017 at 11:43

  Cha,cha,cha… 🙂 , 🙂 , 🙂 Nie jestem z toruńskiego kościoła, ni
  ani tym bardziej z Łagiewnik – lecz moim zdaniem O.Rydzyk
  musiałby z pewną częścią ciała na głowy pomieniać się…(przyjmując zaproszenie).
  Taka refleksja nasunęła się już po przeczytaniu nagłówka tekstu,
  nieco później pójdziemy dalej w las,paka – przydomowe obowiązki. 🙂

 6. eu28
  7 sierpnia 2017 at 12:14

  Czasami warto pomarzyć jakby to mogło być normalnie. Tak odbieram tekst autora i ani mi do Owsiaka, ani do Rydzyka – taką mamy rzeczwistość.

 7. 7 sierpnia 2017 at 13:10

  Z marzeniami nawet jeśli nie mają oparcia w rzeczywistości się nie dyskutuje ,tym bardziej nie ocenia. A ja marzę o spotkaniu Putin -Kaczyński? A co pomarzyć dobra rzecz w poniedziałkowe popołudnie!

 8. krzyk58
  7 sierpnia 2017 at 20:11

  Ja, 🙂 (ja to w ….)proponuję odwrócony scenariusz w którym widzę
  “zabłąkaną owieczkę’ w gościach u o.Rydzyka uczestniczącego
  pobożnie w codziennych modłach w Toruniu i z tego powodu
  zapewne w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia. Amen.
  Myślę że efekt propagandowy za pomocą “nadajników umieszczonych gdzieś za Uralem”, będzie zdecydowanie donośniejszy niżby ‘do Berlina…” Pomarzyć dobra rzecz…
  zwłaszcza w poniedziałkowe popołudnie.https://www.youtube.com/watch?v=ROLjl_gF7uQ

 9. wieczorynka
  7 sierpnia 2017 at 21:39

  Ja osobiście chętnie bym obejrzała jak ojciec (nie mój) p.Tadeusz Rydzyk prowadzi imprezę “Przystanek Woodstock” a p. Jerzy Owsiak zajmuje główne stanowisko w Wyższej Szkole w Toruniu. Jak państwo sądzą, który z tych panów lepiej sobie poradzi ?. Moim zdaniem szanse są wyrównane, jednak należy przyznać, że taka impreza by się Polakom, ku pokrzepieniu serc przydała. Pozdrawiam wszystkich czytelników i komentatorów.

  • krzyk58
   8 sierpnia 2017 at 11:03

   Wieczorynko. Nieeee. Już niech zostanie jak jest… “Miecław”.
   “Poczytaj siebie” ze zrozumieniem to co proponujesz jest wiernym odbiciem
   “taplających się w błocie’ “nabożnie odprawiających”… 🙂

 10. Miecław
  7 sierpnia 2017 at 22:03

  A może czas zamknąć te prymitywne zabawy w błocie z otumaniającą muzyka w tle z jednej strony oraz wprowadzić zakaz dewocji toruńskiej z tymi różańcami, modlitwami i itp. itd.,z drugiej strony a zamiast tego całą ich energię skierować w ramach czynów społecznych na jakieś prace użyteczne społecznie, potem ognisko i śpiew radosny słowiański w nagrodę za dobrze wykonaną pracę. Oczywiście bez pieśni religijnych i degenerującej geny muzyki. Gdzie się zapodziała Polakom powojenna kultura normalności i budowy odpowiedzialności w tle słowiańskiej radości z tworzenia i doskonalenia się?

 11. 11 sierpnia 2017 at 00:30

  Im ludzkość szybciej zdechnie, tym lepiej.

 12. 21 września 2017 at 14:29

  Tak, Rydzyk na Przystanek Woodstock. Idealne miejsce dla kogos kto ma tyle wprawy , w taplaniu się w błocie.

 13. Adam
  21 września 2017 at 23:51

  Oj , przepraszam ks. Rydzyk.”Róbta co chceta,”- nie godzi się zapewne, z poglądami , każdego księdza . Ja jako wierzący także takiego luzu, dezynwoltury , nie akceptuję.Ks. Rydzyk to dobry ekonomista , a biedny Pan Owsiak , się trochę jąka.Inicjatywa, po stronie księdza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Społeczeństwo

Scroll Up