Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

18 lipca 2018

Społeczeństwo nie uwierzy że dobra zmiana to „Komuna”


 Społeczeństwo nie uwierzy, że dobra zmiana to „Komuna”, do póki w sklepach na regałach jest towar. Powszechne przekonanie o wadach poprzedniego ustroju sprowadza się do kwestii ekonomicznych. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ prawdziwych opozycjonistów, którzy rzeczywiście byli prześladowani przez służby bezpieczeństwa poprzedniego ustroju – było bardzo niewielu. Poprzez media zbudowali swój mit, w wielu przypadkach zasłużony i naprawdę cierpieli, doznawali prześladowań i upokorzeń, to jest niepodważalne. Jednak ludzie pamiętają głównie to, że w sklepach był tylko ocet, a i tego brakowało jak pojawiały się grzyby z naturalnych powodów. 

Nikt już dzisiaj nie ma w świadomości tego, czym np. była cenzura. Chociaż, jeżeli chodzi o propagandę, połączoną z cenzurą, to można sobie łatwo wyrobić pogląd, jeżeli się obejrzy kilka wydań reżimowych programów informacyjnych, w niektórych przypadkach jest to coś niesamowitego. Ważne jest jednak to, żebyśmy nie dziwili się, że ludzie myślą żołądkami, ponieważ nie da się myśleć o ideach – jak żołądek jest pusty. 

Opozycja silnie wspierana przez niektóre media głównego nurtu i liczne „niezależne” autorytety w kreowaniu opinii publicznej, próbuje wmówić społeczeństwu, że dobra zmiana to „Komuna”. Mówi się o wolności, zamordyzmie, nepotyzmie i oczywiście prześladowaniu opozycji itd. Jest faktem i nie podlega negacji, że obszar wolności w Polsce w ostatnim okresie się zmniejszył i to znacznie. Jednakże wszelkie zmiany w systemie gwarantowania i realizowania podstawowych praw i wolności można tłumaczyć takimi problemami jak np. zagrożenie terrorystyczne. Jest to sprawa tak poważna, że po prostu trzeba się zgodzić i zaakceptować zmianę prawa np. jeżeli chodzi o telefonię komórkową itp. Dlatego nie można być jednoznacznym w ocenie, trzeba mieć na uwadze szerszy kontekst. 

Obecnego stanu praw i wolności w naszym państwie, nie da się nawet porównać z tym, co określamy „Komuną”. Może tylko poza jedną rzeczą, mianowicie chodzi o kategorię wolności ekonomicznej. W „Komunie”, ludzie nie bali się tak o byt i przetrwanie jak obecnie. Nawet w tamtej biedzie rodziły się dzieci – nie było problemów z przyrostem naturalnym! Głównie właśnie z powodów ekonomicznych, nie było takiej presji i bezwzględnej brzytwy, jak człowiek traci pracę zostaje z kredytem i czeka go eksmisja oraz śmierć cywilna. W PRL-u, jakkolwiek był to system łamiący praw człowieka, nie mówiąc nawet o własnej Konstytucji, jednak ludzie – poza pewnymi okresami – czuli się ekonomicznie o wiele bezpieczniej. Jest to fenomen, że w kraju z pustymi sklepami, mięsem na kartki i budownictwem z wielkiej płyty, którego jakość do dzisiaj wielu zaskakuje – rodziły się dzieci. A w państwie neoliberalno-burżuazyjnym, te dzieci się nie rodzą! Zawsze bowiem o takich sprawach decyduje podstawowa ekonomia, jeżeli ludzie nie mają pewności, co do swojej przyszłości, to nie decydują się na dzieci – unikają tych decyzji. Proszę pamiętać, że w PRL-u, było inne podejście do kwestii przerywania ciąży, a to dodatkowy argument przemawiający za socjalizmem jako bardziej efektywną formą organizacji państwa i społeczeństwa (chodzi o wolności osobiste).

Dzisiaj żyjemy w rzeczywistości kreowanej przez emocje, wśród których główną orientacją jest konsumpcjonizm. To on determinuje nasze codzienne starania o wszystko, może o prawie wszystko. Jednak dla większości ludzi podstawą oceny realiów społeczno-gospodarczych jest ich własna miska. Do póki ta miska będzie miała rosołek, władzy głos z głowy nie spadnie. Zwłaszcza, że umiejętnie dokłada do niego ziemniaków w postaci 500+ i innych pomysłów na dodatkowe rozdawnictwo socjalne. Ludzi nie interesuje to, jak Policja wyciągnęła protestującego byłego opozycjonistę z Krakowskiego Przedmieścia. Co więcej – ludzie po tym, jak zachował się Sąd Najwyższy w sprawie ułaskawienia przez Pana Prezydenta wobec jednej z osób kierownictwa dobrej zmiany – mogą czuć się co najmniej wprowadzeni w błąd, żeby nie powiedzieć – oszukani. Do tego dochodzi nachalna i prymitywna propaganda w niektórych mediach, który sieje ziarno. Potem ono wzrasta i jesteśmy świadkami przemian postaw społecznych w naszym społeczeństwie. 

Z powyższych przyczyn istnieje bardzo poważne niebezpieczeństwo, że Zachód, chcąc zachować kontrolę nad naszym krajem, może się zdecydować na użycie presji ekonomicznej. Jest to broń, przed którą się nie obronimy i może to się przełożyć na spowodowanie wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Chodzi o to, że wystarczy np. ściąć fundusze pomocowe dla rolników i będziemy mieli w kraju nowego wielkiego szatana, którym zostanie Bruksela. Już rząd próbował opodatkować sklepy wielkopowierzchniowe, ale został powstrzymany. Tutaj nie ma żartów, to są kwestie zasadnicze – chodzi o władzę i pieniądze.

Bardzo prawdopodobnym jest szantażowanie władz Polski kwestią przymusowej relokacji nielegalnych imigrantów, jak również problemem przyjęcia wspólnej waluty. O tym ostatnim temacie będzie w najbliższym czasie istotny artykuł, albowiem okoliczności ewoluują i musi się zmienić nasze podejście do tej kwestii.

Reasumując – społeczeństwo już nie pamięta PRL-u, co co pamiętają cieszą się względna stabilizacją na takich emeryturach, na jakie stać nasze państwo. Ludzie wolą pełne sklepy i swoje miski, niż jakieś dywagacje o „trybunałach-srybunałach” (nowomowa). Jeżeli doszłoby do tąpnięcia gospodarczego, które byłoby odczuwalne w skali całego społeczeństwa, to wówczas będziemy mieli do czynienia z nowymi okolicznościami. One wcale nie muszą oznaczać końca dobrej zmiany, wręcz przeciwnie – trudności można wykorzystać do konsolidacji społeczeństwa i państwa. To wszystko powoduje, że rzeczywiście trudno jest się odnieść do zachodzącej zmiany rzeczywistość – jutro może być barwniejsze, niż nam się wydawało. Jednak pojutrze, może mieć już tylko wyblakłe kolory, żeby nie powiedzieć odcienie szarości.

UWAGA najważniejsze – proszę nie winić społeczeństwa o to, że jest takie, jakie jest. Społeczeństwo ma zawsze rację, nawet jak nie ma racji – to patrz punkt pierwszy… Każdy, kto myśli inaczej nie szanuje demokracji. Oczywiście wpływ na to społeczeństwo, to już inna kwestia – tu możemy dyskutować, jednak nie miejmy do ludzi pretensji o to, że są ludźmi…

Tags: , , , , , , ,

26 komentarzy “Społeczeństwo nie uwierzy że dobra zmiana to „Komuna””

 1. Leonidas
  5 sierpnia 2017 at 04:45

  Ludzie odwrócą się od PiS jak pojawi się inflacja bo wtedy zje ich 5 stów hańby

 2. gthrtr
  5 sierpnia 2017 at 05:31

  PiS to już inna planeta nie ma prostego sposobu na jego wyrugowanie z naszej przestrzeni.

 3. Królik Zygmund
  5 sierpnia 2017 at 06:12

  Oczywiście, że ludzie myślą tylko poprzez perspektywę własnej michy… PiS do michy dokłada i to tak sprytnie, że zabiera każdemu chleba i wrzuca go niektórym w imię wartości narodowo-patriotycznych i prokreacji. Przejęli lewicowe koncepcje i w tym sensie to jest komuna tylko prawicowa. przypomina się 1933 w Niemczech.

 4. Ronin
  5 sierpnia 2017 at 07:11

  ekonomia siądzie bo VAT powoduje poważne zatory i opóźnienia płatnicze. Oni wydusili z systemu olbrzymie pieniądze, których już nie mają firmy, budowlanka w ogóle boi się zgłaszać wnioski o VAT.

 5. Inicjator
  5 sierpnia 2017 at 08:17

  Na razie jest ciepło i można zbierać szczaw.

  Jego jedzenie zalecał już kiedyś jeden z polityków PO.

  Tylko czy starczy na jajko do zupy szczawiowej?

  Macondo.

 6. krzyk58
  5 sierpnia 2017 at 08:52

  @Leonidas.’5 stów” doprawdy nie wiem jak zachowa się
  w przyszłości lecz ten elektorat jest zwykle apolityczny. 🙂
  @Królik Zygmund. “Przejęli lewicowe koncepcje …” TAK TRZYMAĆ! No,Bo jeśli lewica
  w przeciągu kilku lat zjechała z wartości około 50% do progu błędu
  statystycznego – to o czymś świadczy.SLD wybrano po to,
  by odwrócić priorytety…a okazało się że neofici są zawsze
  w dążeniach świętsi od papieża, tak było i w tym przypadku.
  ‘Integracja z ue”,Kopenhaga,Ateny, Kwaśniewskiego ‘wprowadzanie
  Polski do NATO”…miarka przebrała się.Na dokonaniach lewicy
  nie warto nawet i świeczki zapalić.
  Najsłuszniejszy byłby osikowy kołek…i egzorcyzmy, kolejność dowolna.

 7. ergo hestia
  5 sierpnia 2017 at 09:12

  Straszenie PiS-em to głupota, nie służy niczemu, poza wzmacnianiem PiS-u bo ludzie się boją muzułmanów, przerywania ciąży i pigułek wczesnoporonnych

 8. Wojciech
  5 sierpnia 2017 at 10:01

  Dobrze, że Autor słowo “komuna” ujmuje z cudzysłów. Było jak było. Nikt nie zmieni genezy powstania i realiów życia w czasach Polski Ludowej. Cud, że w ogóle powstała i to w granicach piastowsko stalinowskich. Dziś mi mówią, że żyję w wolnej Polsce. Czułem się bardziej wolny, w tamtej, rzekomo zniewolonej. Przynajmniej nie wstydziłem się żyć w niej. I miałem nadzieję na zmiany. Dziś jest nadzieja, ale tylko na gorsze.

  • krzyk58
   5 sierpnia 2017 at 15:00

   Czy dobrze(że K. ujmuje w cudzysłów wyraz komuna)?
   Kiedyś przyjęte było że “nadużycia,błędy i wypaczenia”(w socjalizmie)
   jeśli popełniane były przez towarzyszy z Marsa – nie mogły być
   wiązane z pochodzeniem,narodowością….a z reguły były przez nich popełniane – 🙂
   Oni popsuli Nam Polakom wiarę w idee socjalizmu. AMEN!
   Ps. Dziś mówimy komuna nie była winna – BO, “nie było komuny’ 🙂 ………………………………………………………….czyż – nie?
   @wlodek. Bądź realistą. Czas lewicy przeminął…. a przynajmniej
   taką ,jaka mogłaby Polsce zagrozić tzn. lewica europejska.TFU!
   “te same korzenie styropianowe!!! Patrząc pod światło, cóż my widziem Prosze Państwa? ‘Taż to” przykrojone do czasów i potrzeb nowe oblicze lewicy
   LAICKIEJ w III RP. TFU!
   @wlodek. Specjalnie do ciebie mówi ‘Cieśla Górniczy”…
   http://sth.neon24.pl/post/139613,chwala-bohaterom-opozycji-demokratycznej
   Więcej: http://sth.neon24.pl/

   • 5 sierpnia 2017 at 17:32

    Krzyku coś mi się wydaje że twój obraz Polski pokrywa się z obrazem jedynie słusznej władzy a mianowicie. Seks podejrzany jeśli nie jest związany z prokreacją .Jedyna dopuszczalna forma miłości to miłość do Boga i Ojczyzny (ewentualnie do Prezesa i ojca Dyrektora),Zabawa w tym taniec i śpiew oprócz zabawy w wojnę z Rosją podejrzane. Zewsząd zagrożenia, ze strony lewicy(w tym i trockistowskiej,muzułmanów, ideologii gender, ateizmu,U .E z Niemcami na czele(27:1),zdradliwe Czechy i Słowacja, a nawet Węgry bo kombinują z Rosją. I jak tu żyć drogi Krzyku?

   • Miecław
    5 sierpnia 2017 at 18:50

    @krzyk58. W tym linku dajesz przykład intelektualnej sieczki. Gość oskarża jak zwykle onych, ale już nie zauważa roli kościoła, jako instytucji służącej zniewoleniu Polaków pozbawiającej ich racjonalnego myślenia i samodzielnej oceny faktów. Oskarża masonerię, ale nie bierze pod uwagę różnych jej odcieni. Ziarnko prawdy otoczone stekiem bzdur, więc jak młode umysły mają się z tym pozbierać intelektualnie. Dlatego jest potrzebna cenzura na głupotę i brak obiektywizmu.
    Generalnie masoneria chciała wyrwać ludzkość ze szponów ciemnoty religijnej, wiele jej zawdzięczamy. Jak każde organizacje, czy instytucje mają w swoim składzie ludzi, którzy pod określonym szyldem realizują własne interesy lub interesy określonych grup wpływu, które przejmą panowanie nad daną organizacją. Podobnie było z pewnymi odłamami masonerii, która zaczęła służyć obcym wpływom i kapitałowi przeciwko Polsce. Ale nie można wrzucać wszystkiego do jednego worka. Ja nigdy nie skrytykuję prawdziwego chrześcijaństwa przykładowo, bo nie patrzę w sposób prostacki na kościół katolicki i nie utożsamiam go z chrześcijaństwem, jako takim. Podobnie należy podchodzić do onych i masonerii. Nie utożsamiać wszystkich i nie wrzucać do jednego destrukcyjnego worka.
    Przykład ciemnoty religijnej niszczącej racjonalne wychowanie dzieci i postęp naukowych na bazie wolnomyślicielstwa mamy z Hiszpanii, gdzie klerykałowie doprowadzili do stracenia w 1907 roku Francisco Ferrera: https://wolnemedia.net/meczennik-wolnej-mysli/
    Przeczytaj sobie, jak kler walczył z postępem oświaty w II RP. Dla ówczesnego “jaśnie państwa” i kleru analfabetyzm i upośledzenie intelektualne części społeczeństwa nie było problemem tylko zbawieniem, bo mogli nad nim panować. Janina Barycka – Stosunek kleru do państwa i oświaty. Fakty i dokumenty, Wyd. Związek Nauczycielstwa Polskiego, Warszawa 1934 – Reprint Wyd. Toporzeł, Wrocław 1991. (autorka w książce przedstawia fakty i dokumenty działań kleru przeciwko niepodległemu państwu polskiemu i oświacie oraz popełnianiu przez kler pospolitej przestępczości w okresu międzywojennym, w zasadzie do 1933 roku – dziś niezwykle aktualna).
    @wlodek. Święta racja, której niestety @krzyk58 nie dostrzega.

   • krzyk58
    5 sierpnia 2017 at 19:36

    @Miecław. Jak wiesz nikt nie jest doskonały, każdemu można coś wytknąć/zarzucić, także i ‘Cieśli Górniczemu” . Zapewne czytałeś “po łebkach”,BO, jest i o miłym sercu twemu KK – w podjętym ostatnio temacie z 03.08. trzeci akapit 🙂 więcej paluchem wskazywał nie będę.
    “Ja nigdy nie skrytykuję prawdziwego chrześcijaństwa’ 🙂
    Tyle że stoimy po przeciwnych stronach barykady, tez NIGDY nie
    skrytykuję prawdziwego chrześcijaństwa którego tak naprawdę NIE MA (KK) – krytykuję posoborowy
    kosmopolityczny tzw. otwarty kościół, dziwaczne narośle
    w postaci teologii wyzwolenia ,wszelkie nowinkarstwo itp.Dla jasności
    jest mi bliska filozofia np. ks.prof. cz Bartnika, ” Bartnik określił jako wprowadzanie poddaństwa Polski w stosunku do Niemiec i Unii Europejskiej, gdzie do wprowadzenia owego stanu niewoli ateizmu ciągną Polskę mniejszości narodowe: Żydzi polscy, Ukraińcy, Niemcy i jeszcze inni, którzy nie czują w Polsce swojej Ojczyzny i prezentują normalne resentymenty mniejszości przeciwko większości” a obca ,wroga
    i odległa w wykonaniu takich panów jak Lemański, Walczak
    czy “ten narodowiec” już w cywilu, noo, ‘jak mu tam”…? 🙂
    @wlodek “I jak tu żyć drogi Krzyku?’ Normalno 🙂
    Игорь Растеряев. Дядя Вова Слышкин.https://www.youtube.com/watch?v=NXY9teAXA0E
    Włodku, BO chyba nie wierzysz w bzdury o wspólnej Europie
    od Lizbony do Władywostoku? 🙂 Rosjanie też nie wierzą…no, chyba że jesteś z rosyjskimi liberałami, demokratami,europejczykami…
    Если кто-то считает себя избранной нацией, если кто-то хочет подмять под себя весь мир, договориться с ним невозможно. Говорить можно, договориться нельзя. Из этого вытекает, что любая попытка соблюдения и отстаивания своих интересов будет у него вызывать желание на вас давить. Вот в этом и суть отношений России и Запада.

    Он не считает нас за равных. Считать нас таковыми не будет НИКОГДА. Это просто надо понять. Мы другая цивилизация.

    А ещё их очень раздражает тот факт, что мы … тоже белые.. 🙁
    Specjalnie dla Ciebie wykładam sedno “wspólnej europy” (ort.celowo popełniona) “Он не считает нас за равных. Считать нас таковыми не будет НИКОГДА. Это просто надо понять. Мы другая цивилизация.
    Ps. Tamta ‘przedwojenna” Hiszpania, czy Meksyk to mocno ciemne,
    ponure karty masońskie…

 9. wlodek
  5 sierpnia 2017 at 10:41

  Liberałowie wszelkiej maści oprócz krótkiej pamięci mogą tylko oczerniać przeciwników.Znamienne”Oświęcim wyzwolili Ukraińcy”,nie mogą zrozumieć że ich czas minął!A PIS niestety idzie po tej samej drodze ,likwidacja pamięci o PRL poprzez likwidację nazw ulic,pomników kojarzonych z okresem PRL,obrzucanie przeciwników słowami komuniści, ubecy,drugi sort to tylko niektóre przykłady! Z drugiej strony czego się dziwić,te same korzenie styropianowe!!!

 10. Miecław
  5 sierpnia 2017 at 11:53

  “Nikt już dzisiaj nie ma w świadomości tego, czym np. była cenzura.”???
  Ano wówczas cenzura była potrzebna, aby ochronić interesy dopiero co tworzącego się systemu sprawiedliwości społecznej przed destrukcyjnym wpływem zachodniej psychomanipulacji oraz ochronić nie mającą świadomości (w połowie analfabeci praktycznie) ludność przed głupotą. Mimo tej cenzury kwitło życie artystyczne i kulturalne, ponieważ system wybierał i promował najlepszych, więc ci najlepsi musieli wzbić się na wyżyny swego intelektu, aby przekazać to co boli społeczeństwo, ale w sposób subtelny, a nie chamski, jak to się dzieje obecnie. Ja nie mogę już patrzeć np. na prymitywne programy satyryczne z chamską wulgarnością i prostackim tekstami, pomijając już te wszystkie infantylne programy i filmy niegodne nawet zawieszenia oka i umysłu. W PRL taki “chłam” by nie przeszedł.

  Ale jest nawet zabawnie, kiedy widzę dawnych artystów, którzy kiedyś na ustach mieli pełno frazesów o wolności i wspomagali na fali mody styropianów, a teraz muszą grać w takich upokarzających dla ludzkiej inteligencji filmach i skeczach objazdowych, robiąc z siebie idiotów i po cichu narzekają, że “przecież nie tak miało być”:-)
  Wyśmiewano komunę, która trzymała mecenat nad twórczością, a teraz wielu chciałoby powrotu na garnuszek państwa, aby mogli tworzyć w bezpieczeństwie ekonomicznym nie martwiąc się o jutro i czy pozyskają widzów. Ja bym pozbawił ich całkowicie pomocy państwa i sprywatyzował. Komedianci niech też doznają szczodrości wolnego rynku, jak reszta społeczeństwa i niech kłaniają się przed wejściem do teatru z czapką w ręku przed nowym snobistycznym “jaśnie państwem”, które zechce ich oglądać. Przeciętny robotnik nie ma czasu na teatry, po powrocie z pracy po nieraz 10-12 godzinach pada wyczerpany i słucha discopolo w tv, tylko na tyle go stać materialnie i intelektualnie.

  Obecnie mamy cenzurę gorszego rodzaju ponieważ jest połączona z interesami kapitału i lobby polityczno-ideologicznym różnych typów partii, koterii, organizacji pozarządowych, których celem nie jest z reguły interes całego narodu, jak to było w PRL, tylko interes określonej grupy kapitałowej i politycznej oraz religijnej, najczęściej kosztem reszty społeczeństwa. W tym szumie informacyjnym ludzie nie mogą odnaleźć prawdziwych wartości i idei, ich umysły wariują, bo jesteśmy produktami środowiska, a jeżeli ono jest zdegenerowane, to tylko osoby o najwyższej inteligencji wychodzą z tego w miarę normalne. Reszta po pewnym czasie “wyłącza myślenie” i żyje michą oraz ewentualnie modlitwą.
  Co do praw cywilnych, poza ograniczeniami zrzeszania się, była praktycznie pełna wolność i ochrona praw człowieka, szczególnie praw pracowniczych, na takim poziomie, że obecni niewolnicy-pracobiorcy mogą sobie tylko pomarzyć. Jeżeli ktoś nie chciał wywracać systemu, tylko tworzyć go i pracować dla dobra ogółu to miał zapewnioną pełną wolność i swobodę. Poza indywidualnymi przestępczymi nadużyciami ludzi z ówczesnych władz partyjnych, nikomu systemowo krzywda się nie działa.
  PiS nigdy nie będzie komuną, nawet chrześcijańską. To co robią to jest podtrzymywanie na respiratorze najbiedniejszej części społeczeństwa w interesie nowego i starego “jaśnie państwa”, czyli biznesu i kościoła.
  Czytelnikom, którzy chcieliby odrobić streszczoną lekcję z historii PRL oraz następnie patologii transformacji polecam koniecznie przeczytać trzy książki: W. Żółtkowski (red.), Zrozumieć PRL, Warszawa 2012 (praca zbiorowa).; P. Petryka, Polska Ludowa – prawdy niechciane, Kraków-Włocławek 2015.; W. Kieżun, Patologia transformacji, Warszawa 2012.

  • Lech
   5 sierpnia 2017 at 15:13

   @Miecław @Wojciech. Całkiem świadomie przeżyłem PRL i wszystko co mnie w życiu dobrego spotkało tej formacji zawdzięczam. Takoż i moja rodzina. Całkowicie przyznaję Wam rację.
   Pozdrawiam.

 11. Leonidas
  5 sierpnia 2017 at 15:14

  Dają marchewkę za która potem pobierają słone opłaty od wszystkch, ale marcherwki dostają tylko niektórzy

 12. 5 sierpnia 2017 at 16:28

  Awans cywilizacyjny klasy robotniczej i chłopskiej, klasa panów albo w Londynie albo “wyciszona” po klęsce sanacji i stracie majątków. Na Ziemiach Zachodnich dla większośći po raz pierwszy spotkanie z WC i łazienką,bezpłatne szkolnictwo,dostęp do świeckiej kultury, służby zdrowia.”Coście skurwy…uczynili z tej krainy”Amen, o roli KK w tym kurewstwie lepiej opisuje Mieclaw.Pozdro.

 13. Ronin
  5 sierpnia 2017 at 16:44

  Nie da się zakłamać rzeczywistości.

 14. Kasyno zawsze wygrywa
  5 sierpnia 2017 at 17:37

  W PRL-u pomimo biedy rodziły się dzieci w RP III/IV pomimo dobrobytu – NIE MA DZIECI… Co się nie udało?

 15. krzyk58
  5 sierpnia 2017 at 17:40
 16. krzyk58
  5 sierpnia 2017 at 17:46

  Początki III RP charakteryzowały się sporą chaotycznością procesów społeczno-politycznych. Odzyskanie przez Polskę „wolności, demokracji i gospodarki wolnorynkowej” zmusiło ówczesne elity komunistyczne do uwłaszczenia się i przejścia z areny politycznej na gospodarczą, a „opozycji”, czyli ich byłych tajnych współpracowników (TW) zainstalowania się na oswobodzonych stanowiskach politycznych. Przetasowania te i masowe przewerbowania do nowych ośrodków decyzyjnych utrudniały pełną kontrolę państwa i społeczeństwa przez nowego zachodniego okupanta. Jedynie wprowadzanie „wolnego ryku” przygotowane było zawczasu w szczegółach i wdrażane z żelazną konsekwencją przez towarzysza z KC PZPR Leszka Balcerowicza, pseudonim „profesor”.
  https://www.salon24.pl/u/ignacynowopolskiblog/

 17. y77
  5 sierpnia 2017 at 18:52

  Wszystko jest dobrze i będzie jeszcze lepiej.

 18. krzyk58
  5 sierpnia 2017 at 20:32

  Kalendarium Powstania.Jabłonowski i Skalski-Truskolaski NWP – Rzeź Śródmieścia 63 dni Chwały 5/63 https://www.youtube.com/watch?v=U6xFmdrBOaQ&t=954s

 19. krzyk58
  5 sierpnia 2017 at 21:26

  Отава Ё – Ой, Дуся, ой, Маруся (казачья лезгинка)
  https://www.youtube.com/watch?v=0HtvH34CmZY

 20. Anonim
  21 września 2017 at 15:49

  Doszło do tego , że na chwilę obecna , nikt nie jest w stanie okreslic jaki mamy obecnie ustroj . Cos mowi się o hybrydowej demokracji, wymysla się bez uzasadnienia neologizmy , typu ,potworniaczki , odmawia się prawa by tytuowac to co powstaje państwem autorytarnym, ogólnie polityczni spece kręcą się jak pieski w kółko za własnym ogonkiem i nie potrafią go uchwycić.

  Mnie , choć nie jestem z kieleckiego , otwiera się scyzoryk w kieszeni , gdy słysze , że czasy PRL, to komuna, a członkowie PZPR , to komuchy.Dodatkowo gnija mi kartofle w piwnicy.

  Nigdzie na tej planecie nie było kraju komunistycznego. Pretendujacy , największy , do tego tytułu ogłosił na niedługo przed rozpadem , że u nich własnie , zbudowano podstawy rozwiniętego socjalizmu. Mysmy z tryumfem ogłosiłi, że jesteśmy na etapie budowy PODSTAW SOCJALIZMU.

  Zagubionej lewicy , udało się wmówic , że byli jakimiś tam , komuchami. Lewica, okazała się bezbronna wobec kalumnii i zanegowania , wielkiego , wieloletniego dorobku. To dzięki niej jej wrogowie, lewicy, przestali być minn. analfabetami i mogli pisać i mówic , językiem nienawiści , o swych dobroczyńcach , praktycznie , o całym Narodzie polskim , co wydźwignął ten kraj z ruin.

  Czego dotychczas dokonali styropianowi?Pozwolili , a może sami brali w tym udział , Grabic i Likwidowac.Rzekomo teraz , wzięli się za odbudowę zrujnowanego i wyprzedanego kraju.Sami to w kółko wieszcza. Politycy , nie potrafią nazwac obecnego ustroju. Demokracja hybrydowa, państwo autorytarne? Nie , takiego określenia nie przyjmują , by nie dac za dużo satysfakcji obecnie” rządzącym ” , że potrafią cokolwiek sprawnie działającego zbudować . Zawiść, bez pokrycia jakimikolwiek argumentami.

  Patrząc na nasz kraj , przypomina się piosenka św. p. Pana Smolenia, o ludziach jadących porannym tramwajem do codziennej pracy, a mieli ja nawiasem , wszyscy. Stali ponurzy , stłoczeni, z zaciśniętymi pięściami . Za oknami zas świta , kwitnie Rzeczpospolita, – zupełnie jak dziś…….Oslepiajacy rozkwit pytanie, SKORO JEST TAK DOBRZE< TO DLACZEGO JEST TAK ŻLE??LUDU TY MÓJ?? Pan Smolen spiewa , że widział jadących wracając z balu

  Co nam więc zostało? O tym śpiewa Pani Rodowicz NIECH ŻYJE BAL……..I pamiętajmy , DRUGI RAZ NIE ZAPROSZĄ NAS WCALE…………..

  I chyba tego trzebaby się trzymać , jak się dziś banalnie mówi i niemal powszechnie.

  A uporczywie tkwiących przy semantyce znikąd, tj. komuna, komuchy, polecam coś z teorii dialektycznego rozwoju społeczeństw.

 21. Adam
  21 września 2017 at 16:20

  Anonim ??? Nie! Adam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Polityka

Scroll Up