Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

18 lipca 2018

Startuje budowa centrum XEOS – spółki joint venture zawiązanej przez Lufthansa Technik i GE Aviation


XEOS – Podpisanie kontraktu z Budimexem 01.08.2017 Zdjęcie „Podpisanie kontraktu z Budimexem” Od lewej: Thomas Boettger, Dyrektor Zarządzający XEOS, Krzysztof Krzyżanowski, Dyrektor Biura Handlowego BUDIMEX

Startuje budowa centrum XEOS  – prace ruszają w pierwszym tygodniu sierpnia. Na terenie inwestycji odbyła się już wewnętrzna uroczystość wbicia pierwszej łopaty. Oficjalne wmurowanie kamienia węgielnego z udziałem władz i mediów zaplanowane jest na koniec września.

 • To już oficjalne – na terenie inwestycji XEOS ruszają prace budowlane. Pozwolenie na budowę wydane 30 czerwca 2017r. przez Starostę Średzkiego stanowiło ostatni etap procesu formalnego, związanego z kompletowaniem przez inwestora dokumentacji niezbędnej do powstania centrum serwisowania i naprawy silników lotniczych XEOS. Wcześniej Burmistrz Środy Śląskiej wydał dla inwestycji pozytywną decyzję środowiskową.
 • 22 lipca 2017r. na terenie inwestycji w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej odbyła się uroczystość wbicia pierwszej łopaty, symbolicznie inaugurująca prace budowlane. Wydarzenie miało charakter wewnętrzny, tylko z udziałem pracowników firmy.
 • 1 sierpnia 2017r. roku podpisano kontrakt z Generalnym Wykonawcą, firmą Budimex. Budowa zakładu rusza w pierwszym tygodniu sierpnia.
 • Na 27 września 2017r. zaplanowana jest oficjalna uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod centrum XEOS z udziałem najwyższych rangą menadżerów Spółek Lufthansa Group i GE Aviation, władz polskich, niemieckich i amerykańskich, władz regionalnych i lokalnych, partnerów biznesowych oraz mediów.
 • XEOS, spółka joint venture zawiązana przez Lufthansa Technik i GE Aviation, utworzy w Środzie Śląskiej na Dolnym Śląsku najnowocześniejsze na świecie centrum serwisowania i naprawy silników lotniczych. Zakład rozpocznie pracę w I kwartale 2019 roku. Cała inwestycja jest warta 1 mld PLN. W nowo powstającym zakładzie zatrudnienie znajdzie 600 doświadczonych pracowników i wysokiej klasy specjalistów z branży lotniczej. XEOS zainwestuje w szkolenie kadry 60 mln PLN. Część z tych środków została przeznaczona na powstanie we Wrocławiu najnowocześniejszego w Europie Środkowo-Wschodniej Specjalistycznego Centrum Szkoleniowego.

 

Thomas Böttger, Dyrektor Zarządzający XEOS: Pozwolenie na budowę wydane przez Starostę Średzkiego to ostatni element procesu formalnego, związanego z kompletowaniem dokumentacji pod budowę naszego centrum. Teraz możemy rozpocząć najbardziej przez nas wyczekiwany etap: budowy zakładu. Docelowo zakład XEOS będzie stanowił światowej klasy centrum innowacji i nowoczesnych technologii branży lotniczej, w którym zatrudnienie znajdzie 600 pracowników z całej Polski. W trosce o środowisko naturalne zastosujemy najnowocześniejsze rozwiązania i technologie. XEOS to inwestycja wyczekiwanie nie tylko przez nas, ale i jak wynika z niezależnych badań opinii publicznej przeprowadzonych w lutym br. przez instytut badawczy TNS Kantar – również przez znakomitą większość lokalnej społeczności, która w ponad 80% jest bardzo pozytywnie nastawiona do naszego projektu.

Stefan Schmuck, Dyrektor Operacyjny XEOS: 22 lipca na terenie, na którym już wkrótce powstanie centrum XEOS, dokonaliśmy symbolicznego wbicia pierwszej łopaty. To wewnętrzna inauguracja prac budowlanych i jednocześnie sygnał dla nas, żeby zakasać rękawy i przygotować się do ciężkiej, ale jak jesteśmy przekonani, owocnej pracy. Cieszymy się, że mogliśmy ten czas spędzić z naszymi pracownikami i ich rodzinami. Teraz z niecierpliwością czekamy na uroczystość wmurowania kamienia węgielnego, którą będziemy mogli spędzić w szerszym i bardziej oficjalnym gronie.

Krzysztof Krzyżanowski, Dyrektor Biura Handlowego BUDIMEX: Po kilku miesiącach przygotowań do realizacji inwestycji w ramach procedury przetargowej podpisaliśmy wczoraj umowę na budowę Centrum Obsługi, Naprawy i Remontów Silników Lotniczych zlokalizowanego w Środzie Śląskiej. W ramach inwestycji polegającej na budowie nowoczesnego kompleksu przemysłowego o powierzchni ponad 26 000 m2 powierzchni użytkowej wykonamy m.in.  budynek główny zawierający specjalistyczne urządzenia do diagnostyki i naprawy silników, a także budynek biurowy i towarzyszące budynki techniczne. Ponadto wykonamy ok. 35 000 m2 nawierzchni drogowych i miejsc postojowych. Projekt planujemy zrealizować w niespełna 15 miesięcy.

Jest to dla nas wyróżnienie i motywacja, że zostaliśmy wybrani przez Inwestora na Generalnego Wykonawcę tak nowoczesnej i pierwszej tego rodzaju w Polsce inwestycji, która będzie realizowana z zastosowaniem technologii BIM. Jednocześnie jest to projekt, który umożliwi nam dalszy rozwój naszych kompetencji i doświadczenia w realizacji  zaawansowanych technologicznie  inwestycji budowlanych i wzmocni naszą pozycję w sektorze budownictwa obiektów przemysłowych.

 XEOS z pozwoleniem na budowę

 Pozwolenie na budowę dla centrum serwisowania i naprawy silników XEOS, wydane 30 czerwca 2017r. przez Starostę Średzkiego, oficjalnie zamyka proces formalny, związany z kompletowaniem dokumentacji. Inwestor posiada wszystkie decyzje oraz pozwolenia niezbędne do rozpoczęcia budowy zakładu. Prace budowlane na terenie inwestycji startują w pierwszym tygodniu sierpnia.

Pierwsza łopata wbita w gronie pracowników i przyjaciół

 Symboliczna uroczystość wbicia pierwszej łopaty, która odbyła się 22 lipca 2017 r. miała wewnętrzny charakter. Thomas Böttger – Dyrektor Zarządzający, Stefan Schmuck – Dyrektor Operacyjny, Florianem Hübener i Mike Ward – Dyrektorzy Budowy, pierwszą, symboliczną łopatę wbili w towarzystwie pracowników firmy i ich rodzin. To jednak nie koniec oficjalnych uroczystości. Już 27 września 2017 r. na terenie inwestycji obędzie się oficjalne wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę zakładu. Na to międzynarodowe, oficjalne wydarzenie zaproszeni zostaną przedstawiciele Spółek Lufthansa Group i GE Aviation, polskich, niemieckich i amerykańskich władz rządowych, władz regionalnych i lokalnych, partnerów biznesowych, lokalnej społeczności oraz mediów.

Zakład XEOS w Środzie Śląskiej powstanie w dwóch etapach

Budowa kompleksu w Środzie Śląskiej będzie odbywała się dwuetapowo. Planowany termin zakończenia pierwszego etapu i rozpoczęcia pracy centrum serwisowania i naprawy silników lotniczych XEOS w Środzie Śląskiej to pierwszy kwartał 2019 roku. Do tego czasu powstaną główne budynki techniczno-operacyjne oraz biurowe.

W drugim etapie powstanie nowoczesna, wyposażona w najnowsze technologie, specjalistyczna komora do  testowania silników samolotowych.

XEOS – Uroczystość Wbicia Pierwszej Łopaty 22.07.2017 Zdjęcie „Uroczystość Wbicia Pierwszej Łopaty 22.07.2017” Od lewej: Mike Ward, Florian Huebener – Dyrektorzy Budowy, Stefan Schmuck, Tomas Boettger – Zarząd XEOS

W XEOS będą serwisowane i naprawiane silniki lotnicze

Głównym przeznaczeniem zakładu będzie serwisowanie silników typu GEnx-2B, a w kolejnych latach również typu GE9X. Aktualnie w komercyjnym użyciu przez 18 operatorów lotniczych na całym świecie jest prawie 500 silników GEnx-2B, które wylatały już w sumie 5 mln godzin, osiągając świetne wyniki eksploatacyjne. Ich technologiczne zaawansowanie sprawia, że w porównaniu z modelem GE CF6, gwarantują niższe zużycie paliwa oraz mniejszą o 15% emisję CO2.

Silniki GE9X, które do zakładu będą trafiać od 2021 roku, są natomiast najnowocześniejszymi silnikami lotniczymi w swojej klasie. Już ponad 700 sztuk zostało zamówionych przez operatorów na całym świecie. Silniki GE9X są kontynuacją rozwoju technologii lotniczej w kierunku większej wydajności przy jednoczesnym mniejszym spalaniu paliwa, co oznacza mniejszą emisję gazów do atmosfery.

Innowacyjne technologie atrakcyjne dla nowych pracowników

To właśnie możliwość pracy z zastosowaniem zaawansowanych technologii z branży lotniczej, atrakcyjne, długofalowe szkolenia zawodowe oraz międzynarodowe środowisko pracy, stworzone z udziałem dwóch globalnych marek – Lufthansa Technik i GE Aviation, przyciągają wysokiej klasy specjalistów, inżynierów czy studentów kierunków technicznych z całej Polski. XEOS utworzy docelowo 600 nowych miejsc pracy. Już dziś w XEOS zostało zatrudnionych ok. 60 osób. Są to głównie managerowie, inżynierowie, mechanicy oraz asystenci mechaników lotniczych, a także pracownicy administracji. Proces rekrutacji trwa, a do inwestora codziennie zgłaszają się kolejne osoby zainteresowane pracą w centrum serwisowania i naprawy silników lotniczych w Środzie Śląskiej.

Szansa dla lokalnej społeczności

Inwestycja XEOS to także szereg możliwości dla rozwoju lokalnej społeczności. Miejsca pracy, zarówno dla inżynierów i mechaników, jak i pracowników fizycznych i  biurowych, wpływy z podatków umożliwiające rozbudowę miejscowej infrastruktury czy wreszcie wzrost liczby ludności i poziomu zamożności, prowadzący także do pobudzenia lokalnej koniunktury i powstania nowych małych i średnich biznesów. To wszystko to tylko niektóre przykłady korzyści, jakie społeczność Środy Śląskiej i okolic może czerpać w przyszłości dzięki inwestycji XEOS.

Budimex jest spółką z blisko pięćdziesięcioletnią tradycją oraz liderem polskiego rynku budowlanego. Zatrudnia ponad 6000 specjalistów. Profil działalności Spółki obejmuje realizację projektów z zakresu infrastruktury: drogowej, kolejowej i lotniskowej, kubaturowych oraz energetyki i przemysłu. Budimex obecny jest nie tylko na rynku polskim, ale też zagranicznym. Stopniowo zwiększa również swoje zaangażowanie w sektorze facility management (obsługa nieruchomości i obiektów infrastruktury) oraz gospodarki odpadami. Od 1995 roku spółka notowana jest na warszawskiej GPW, a od roku 2011 wchodzi w skład indeksu RESPECT – najbardziej odpowiedzialnych spółek giełdowych. Jej inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma o globalnym zasięgu – Ferrovial. Grupa Budimex współpracuje rocznie z 12 tys. kontrahentów. W skład grupy wchodzą: Budimex Nieruchomości, Mostostal Kraków oraz Elektromontaż Poznań SA. 

Budimex jest jednym z sygnatariuszy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie – inicjatywy utworzonej w 2010 r., zrzeszającej największych generalnych wykonawców w Polsce w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa pracy w branży budowlanej.

***

Informacja redakcji: Wszelkie prawa do tekstu i zdjęcia zastrzeżone na rzecz podmiotu XEOS. Wyłączenie licencji CC 3.0.

Tags: , , ,

3 komentarze “Startuje budowa centrum XEOS – spółki joint venture zawiązanej przez Lufthansa Technik i GE Aviation”

 1. Turysta
  2 sierpnia 2017 at 05:12

  Bardzo ważna i strategiczna inwestycja. Dziwie się że media głównego nurtu powiedziały o niej tak mało.

 2. las
  2 sierpnia 2017 at 07:00

  Otwarcie niemieckiej inwestycji 1 sierpnia to prawdziwa prowokacja

 3. Inicjator
  2 sierpnia 2017 at 07:23

  Szczęść Boże.

  Udział GE gwarantuje sukces.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Ekonomia

Scroll Up