Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

26 kwietnia 2018

Kapitalistyczna ekonomia neoliberalna to system zamknięty z wynikiem o sumie zerowej


 Kapitalistyczna ekonomia neoliberalna to system zamknięty z wynikiem o sumie zerowej. Przy czym na to zero składają się straty wielu i zyski nielicznych. System oparty na promocji i wzmacnianiu atawizmu, nie może funkcjonować w oparciu tylko o własne zasoby. Ponieważ chciwość wynikająca z rzadkości, wymusza to, do czego doprowadził imperializm. Kolonie w klasycznym wydaniu, to był sposób na więcej zasobów, zaspokajających większą chciwość. Dzisiaj analogiczną rolę odgrywają tzw. gospodarki wschodzące, czyli kraje zacofane, gdzie kraje bogate inwestują swoje nadwyżki z gospodarki wirtualnej, trwale rozbudowując i umacniając swoją przewagę ekonomiczną oraz z nią związaną polityczną, cywilizacyjną i wojskową. Ekonomia jest podstawą wszystkiego, a neoliberalny kapitalizm stworzył system zamknięty, w którym dokonuje się obrotu za pomocą nieistniejących aktywów. Rynek zastąpiono grą rynkową, żeby kupić mierzalną ilość surowców z dostawą, trzeba brać udział w grze jaka się odbywa w gospodarce wirtualnej. Co prawda w ten sposób się stabilizuje ceny, jednak jak pokazały nam machinacje na cenie ropy naftowej – możliwe są działania motywowane politycznie. Gdzie nie ma miejsca dla rynku, ponieważ decyduje to, co się bardziej opłaca dla tych, którzy mogą więcej, mają więcej i chcą mieć najwięcej.

Dalsze wmawianie ludziom, że praca to przywilej, a grosze, które otrzymują jako zapłata, to wynik ich poziomu i efektywności zaangażowania, bo mogli się przecież uczyć, to nic innego jak wielkie kłamstwo. Poziom rozwoju ogólnogospodarczego determinuje ogólny poziom dochodów. Jeżeli gospodarka jest innowacyjna i jest w stanie konkurować oraz kooperować z innymi w ramach powiązań lokalnych i globalnych, możliwy jest wzrost. Jednak w tym modelu gospodarczym i to jest chyba jego największą słabością – wzrost jest napędzany przez zwiększanie długu. W warunkach pieniądza fiducjarnego, ten dług można po prostu wydrukować. Powoduje to, że o wzroście gospodarczym decyduje pompowanie pieniędzy w gospodarkę. Żeby spłacać stare zobowiązania, trzeba zaciągać nowe. Kontrolujący przepływ kapitału i ci, którzy mają zagregowane jego zasoby, ściągają rentę z tak działającego systemu i będą ją ściągać, do póki nie położy się kresu bezwzględnemu i pozbawionemu zasad sposobowi rozumienia finansów.

W kapitalistycznej ekonomii neoliberalnej – wszystko jest podporządkowane dyktaturze pieniądza. Pieniądz stał się celem samym w sobie, środkiem do celu i jedyną alternatywą dla samego siebie. To pieniądz determinuje rzeczywistość, konstytuuje relacje i to, co wolno oraz na co ludzi stać. Jednakże jest istotny problem z dostępem do pieniądza, regulujące jego podaż banki, działają na zasadach ekstremalnie uprzywilejowanych podmiotów w gospodarce. Gdyby funkcjonowały tylko na zasadach rynkowych, jak inne podmioty – gospodarka wyglądałaby zupełnie inaczej. Nie ma kapitalizmu bez bankructw, to naturalny proces służący przekazywaniu kapitału z podmiotów słabszych do tych, które potrafią skuteczniej dokonywać akumulacji. Czy też przynajmniej są w tych procesach bardziej efektywne. Dlaczego więc nie mogą bankrutować banki? System i tak upadnie, a lepiej żeby upadek amortyzowały banki, niż bezpośrednio zwykli ludzie. W ten sposób zawsze inaczej rozłożą się koszty przetasowań gospodarczych, chociaż to wcale nie znaczy, że tym sposobem uda się uniknąć katastrofy. Upadek jest treścią neoliberalnego kapitalizmu, ponieważ to na kryzysie i eliminacji słabszych określa on swoją efektywność. Eliminacja słabszych wynika z logiki atawizmu. Mądre kraje, tak ustawiły system, żeby to co się dzieje w gospodarce, nie dotyczyło bezpośrednio ludzi. Chodzi o taki poziom pomocy socjalnej, który pozwala funkcjonować w warunkach fluktuacji. Bardzo pomaga to gospodarce w przepływie najważniejszego zasobu, jakim są ludzie.

W neoliberalnym kapitalizmie, karty rozdaje ten, kto decyduje o kształcie, kierunku i natężeniu przepływów. To dyfuzja buduje bogactwo współczesnego świata. Zasobów jest mało, pretendentów wielu, rzadkość stymuluje atawizm. Bogaci regulują przepływy, pobierając swój procent. Jeżeli nie ma się do dyspozycji kapitału, uczestnictwo w neoliberalnym kapitalizmie sprowadza się do mniejszej lub większej formy niewolnictwa. Przyrost wymaga zasilania zewnętrznego, bez sięgania po zewnętrzne zasoby kapitalizm dusi się we własnych procesach regulacji wytwórczości. Warto pamiętać, że konkurencja jest ograniczana przez różnego rodzaju porozumienia aktorów mających odpowiednio duży udział w rynku. Spór wielkich im nie pomaga, mogą sobie szkodzić, ale tylko do pewnego poziomu, powyżej którego, to się nie opłaca nikomu. System oparty na porozumieniu wielkich pod ochroną prawną państwa to sposób na ograniczanie neoliberalnego kapitalizmu, niestety te ograniczenia służą kapitałowi. Prekariat nie może liczyć na żadne przywileje, to co udało się wywalczyć dzięki zdobyczom socjalnym. Niestety jego pozycja jest ograniczana przez prawodawstwo działające na rzecz kapitału.

Nie można wierzyć w kapitalistyczną propagandę, która przekonuje, że jest to system bezalternatywny. To pierwsza linia obrony znana jeszcze z czasów feudalnych. Wiele razy udawało się poprzez ewolucję uniknąć rewolucji, jednak w praktyce kapitalistycznej, zło leczy się jeszcze większym złem.

Nie da się reformować Kapitalizmu opartego na modelu neoliberalnym. To zawsze będzie zło, ukierunkowane na wyzysk, kryzys, upadek, eksploatację i wykorzystywanie słabszych. Nie jest prawdą, że nie da się inaczej. Jednak trzeba mieć świadomość, że ze względu na powszechność kapitalizmu, socjalizm będzie miał zawsze pod górkę. Funkcjonowanie podsystemu socjalistycznego w otoczeniu kapitalistycznym jest skazane na konfrontację.

Tylko postęp technologiczny może przy wzrastającej liczbie ludności, przyczynić się do przekroczenia zera. Niestety jednak brawurowy postęp w dziedzinie nowoczesnych technologii, bazujących głównie na przetwarzaniu danych, nie daje chleba wszystkim. Nie da się zapewnić dobrobytu przez dodawanie kolejnych terabajtów danych.

Obecny model będzie zweryfikowany, rozpoczęli to sami Amerykanie, dla których neoliberalny kapitalizm okazał się zbyt kosztowny w utrzymaniu. Z naszej perspektywy, trzeba mieć świadomość, że liczy się przede wszystkim to, co można zjeść oraz czym można się ogrzać. Zanim system globalny – bo od globalizacji nie ma już odwrotu – nie osiągnie nowego stanu równowagi, może się bardzo wiele zdarzyć.

Tags: , , , , , , , , , ,

9 komentarzy “Kapitalistyczna ekonomia neoliberalna to system zamknięty z wynikiem o sumie zerowej”

 1. Gre_007
  10 kwietnia 2017 at 04:58

  Nie da się zreformować kapitalizmu, ponieważ nie da się oduczyć ludzi chciwości i indywidualizmu. W sensie Pareto kapitalizm jest złem zupełnym, nie prowadzi do optymalnej alokacji zasobów, wręcz przeciwnie jest naturalnie i genetycznie zaprojektowany na budowanie różnic potencjałów. Z nich wynikają sprzeczności, a w konsekwencji rewolucje. Zawsze tak było. Jednak kapitalizm jest najbardziej efektywny.

  • 50-parolatek
   10 kwietnia 2017 at 14:07

   Kapitalizm “efektywny” !?
   – a w czym mianowicie, czy w ekonomicznym rozwarstwianiu społeczeństw, a wręcz w finansowym ich zniewalaniu przez niewielki odsetek kapitalistów-“posiadaczy”(obecnie ok. 2%) ?
   – może w eksploatacji, destrukcji i nadmiernej degradacji jedynego środowiska, które w ogóle posiadamy do egzystencji ?
   – a może w skłócaniu i mordowaniu ludzi przy użyciu “efektywnie” wytworzonych narzędzi do mordowania ludzi na odległość ?
   – albo może w uwstecznianiu i sprowadzaniu świadomości i wykształcenia społeczeństw do prymitywnego, “wysoko kształtconego” obsługiwacza maszyn wytwórczych i smartfonów, a także konsumenta nikomu nie potrzebnych (do egzystencji), gadżetów wytwarzanych przez kapitalistów ?

 2. Inicjator
  10 kwietnia 2017 at 05:11

  Przenikliwa i mądra próba oceny panującego systemu.

  Brawo!

  Może jakieś wnioski – co dalej z miliardowym prekariatem na świecie?

  Może powinien zniknąć, żeby posiadacze żyli w większym komforcie?

 3. Wierny czytelnik
  10 kwietnia 2017 at 06:04

  Powrotu do socjalizmu nie będzie. Nie da się ze względu na to jak nauczono społeczeństwo myśleć. Prędzej będzie socjalizm we Włoszech.

 4. 10 kwietnia 2017 at 06:27

  Istota kapitalizmu się nie zmieni, czy będzie to liberalny czy konserwatywny sposób zarządzania i trzymania wszystkich w ryzach!

 5. Wojciech
  10 kwietnia 2017 at 10:06

  Wpadliśmy z deszczu pod rynnę. W szpony neoliberalizmu, systemu gorszego od realnego socjalizmu, który zniewala obywatela przekształcając go w konsumenta, niszcząc ambicje i odbierając rozum. Zagrożeniem człowieka w totalitarnym systemie kapitalizmu nie jest państwo, a drugi człowiek, reprezentowany przez korporacje i media. Media /szyderczo zwane wolnymi/ są większym zagrożeniem dla człowieka niż faszyzm i komunizm razem wzięte. W Polsce dodatkowo wzmacniane przez średniowieczny, ciemny i chciwy kościół.

 6. Kodłuch
  11 kwietnia 2017 at 13:18

  Jako komentarz polecam Fursowa

  .https://youtu.be/81NJuwGUDzM

 7. krzyk58
  11 kwietnia 2017 at 21:31
 8. Rafal C.
  30 kwietnia 2017 at 21:08

  Zadalem sobie pytanie: Czy kapitalizm by powstal gdyby kazdy
  czlowiek ciezko pracowal nad soba i przez to osiagnol “sukces”,
  czyli stalby sie, w pewnej mierze niezalezny?
  Zdaje sobie sprawe z ulomnosci tak formulowanego pytania, jednak logika czesto korzysta z takich narzedzi.
  Znacie juz odpowiedz na tak postawione pytanie: Otoz kapitalizm
  (i nie tylko) nie mialby prawa powstac.Kto by pracowal dla kogos)?
  Ale jednak zaistnial. Fakt ten potwierdza falsz tezy o pracy nad soba. Fakt ten potwierdza rowniez i to, ze kapitalizm (i nie tylko)
  bazowal na wykorzystywaniu ludzkiej bezradnosci i roznic
  wynikajacych (cynicznie mowiac) z braku pracy nad soba.
  A na zakonczenie tez pytanie: Ponad trzy czwarte ludzkosci
  zyje biedzie. Powinni popracowac nad soba, nie majac pieniedzy
  na jedzenie, edukacje i medykow?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Ekonomia

Scroll Up