Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

27 maja 2018

Orlen Projekt głównym realizatorem inwestycji dla Polwax SA


Pan Dominik Tomczyk – Prezes Zarządu Polwax SA

Spółka z Grupy Kapitałowej PKN Orlen wybuduje instalację odolejania rozpuszczalnikowego gaczy parafinowych dla Polwax SA – producenta i dystrybutora parafin przemysłowych. Prace budowlane w Czechowicach-Dziedzicach ruszą w październiku 2017 roku. Do tego momentu przewidziane jest wykonanie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie pozwolenia na budowę.

Kwota wynagrodzenia ryczałtowego wynosi 112.600.000 zł netto i obejmuje wszystkie prace, dostawy i materiały (z wyłączeniem kluczowego wyposażenia dostarczanego przez Licencjodawcę) niezbędne do zaprojektowania, wybudowania i uruchomienia instalacji wraz z wynagrodzeniem za prawa autorskie.

Wybraliśmy dobrego partnera, dla którego szeroko rozumiana branża chemiczna nie ma tajemnic. Partnera, który wie, jak się poruszać po placu budowy, gdzie równocześnie działa wiele instalacji, gdzie nie ma miejsca na eksperymentowanie i „uczenie się w czasie realizacji”. Tutaj liczy się doświadczenie i praktyka, która pozwoli na sprawną realizację inwestycji  – zdecydowanie podkreśla Dominik Tomczyk, prezes zarządu Polwax SA.

Od sierpnia 2016 r. prowadzony był przetarg na Generalnego Realizatora Inwestycji, którego zadaniem jest wykonanie inwestycji w systemie „zaprojektuj i zbuduj pod klucz”. Kryterium wyboru stanowiła składowa: ceny ryczałtowej, gwarancji wykonawcy oraz doświadczenia. Na podstawie złożonych ofert do ostatecznych negocjacji zakwalifikowane zostały trzy firmy. Negocjacje były prowadzone przy współudziale Inżyniera Kontraktu. W dniu 27.03.2017r. nastąpiło ostateczne uzgodnienie warunków umowy na pełnienie funkcji Generalnego Realizatora Inwestycji (GRI) dla inwestycji strategicznej pod nazwą „Budowa i uruchomienie instalacji odolejania rozpuszczalnikowego gaczy parafinowych” wraz z instalacjami pomocniczymi (FUTURE) pomiędzy Polwax S.A. i ORLEN Projekt S.A. z siedzibą w Płocku. Zgodnie z umową w trzecim kwartale 2019 roku przewidziane jest uruchomienie instalacji z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie do 31.12.2019 roku. Łączny budżet inwestycji to 159.953.370 zł.

Nasze dotychczasowe wydatki związane z inwestycją wyniosły blisko 9,5 mln złotych. Do sfinansowania w latach 2017 – 2019 pozostają inwestycje o wartości 150,6 mln złotych. – podsumowuje prezes Tomczyk.

Polwax SA – Zbiorniki w Jaśle

W związku ze wzrostem kosztu inwestycji (obecnie szacowany koszt łącznie z już poniesionymi wydatkami wyniesie 159,9 mln zł, poprzednio szacowany koszt podany w raporcie bieżącym nr 24/2016 wynosił 123,6 mln zł) wynikającym, zarówno z wartości uzgodnionej umowy z GRI, jak również z wartości umowy na dostawę kluczowych urządzeń dla inwestycji FUTURE, o którym to zdarzeniu Spółka informowała raportem nr 8/2017 w dniu 7.03.2017r., podpisanie umowy pomiędzy Polwax S.A. i ORLEN Projekt S.A. dodatkowo uzależnione jest od akceptacji przez Bank budżetu ww. inwestycji.

Po uzyskaniu akceptacji przez Bank budżetu ww. inwestycji, nastąpi podpisanie umowy z GRI, o czym Spółka poinformuje w odrębnym komunikacie.

***

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa do zdjęć i tekstu zastrzeżone na rzecz podmiotu Polwax SA, wyłączenie licencji CC 3.0

Tags: , , , , , , , ,

3 komentarze “Orlen Projekt głównym realizatorem inwestycji dla Polwax SA”

 1. Straż_graniczna
  31 marca 2017 at 06:03

  Kolejna bardzo ciekawa informacja dotycząca przemysłu. Wiem, że to dobra firma oferująca stabilne warunki zatrudnienia.

  • nowy sącz
   31 marca 2017 at 06:52

   Szwagier u nich pracował porządni ludzie, stabilny biznes

 2. su 27
  31 marca 2017 at 17:04

  Polwax to jedna z niewielu firm świetnie dających sobie radę w tej trudnej branży. Ukraińska konkurencja ich dopadnie jak otworzą ranicę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Ekonomia

Privacy Preference Center

Scroll Up