Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

27 maja 2018

Niepokojące informacje dotyczące spraw obronnych


 Pojawiają się niepokojące informacje dotyczące spraw obronnych. Informacje na temat wycofania się Polski z Eurokorpusu to jakiś absolutny szok. Podała to poważna francuska agencja prasowa oraz liczne media w Polsce. To jest klasyczny przykład wojny informacyjnej, jaka toczy się wokoło naszego kraju. Przy czym w każdej wiadomości zawsze jest odrobina prawdy – być może to jest rezonans jakichś innych ustaleń? Zresztą czego się spodziewaliśmy po Francuzach? Skompromitowanie Polski na łonie państw zachodnich jest po prostu banalne. Jeżeli zaś ta informacja jest w jakiejś mierze prawdą, nawet w wymiarze zamiarów – to jest jeden z największych skandalów, bo mówimy o wycofywaniu Polski, ze struktur zachodnich.

Osobnym problemem jest to, jak długo po opublikowaniu wiadomości trwał stan zawieszenia. Jak to jest możliwe, że takiej wiadomości pozwolono żyć w mediach dłużej, niż dwie godziny? Nawet jeżeli takie są rzeczywiste zamiary, to wymagałoby to odpowiedniego przygotowania medialnego i bardzo dobrego PR, ponieważ ciężar polityczny takiego działania ma skalę termojądrową.

Kolejne informacje o śmigłowcach to jakieś kuriozum. Nie da się rozumieć lekceważącego kontekstu wypowiedzi wiceministra MON, deprecjonującego znaczenie śmigłowców dla Wojska Polskiego. To po prostu jakiś horror i totalne nieporozumienie – śmigłowce to podstawa dla większości działań na współczesnym polu walki. Nie chodzi tylko o skomplikowane operacje lądowo-powietrzne, chodzi o zwykłe standardy współczesnej logistyki. Nie da się szybciej i prościej transportować materiałów, sprzętu i ludzi, niż za pomocą śmigłowca. Śmigłowce muszą być, musi być ich jak najwięcej i muszą być odpowiednio przemyślane pod względem konfiguracji, parametrów i wyposażenia specjalnego. Potrzebujemy w pierwszym rzucie maszyn dla SAR (ratownictwo morskie) oraz do poszukiwania okrętów podwodnych. To, ze względu na parametry środowiska pracy dla jakiego są przewidziane – bardzo drogie maszyny. JEDNAKŻE NIEZBĘDNE. Również są potrzebne śmigłowce ewakuacji medycznej dla Wojska Specjalnych, Lotniczych i innych rodzajów, w zasadzie każda formacja powinna mieć dostęp do ratownictwa medycznego z powietrza. Chodzi o ratowanie życia Żołnierzy, to zadanie musi być zawsze najważniejszym priorytetem. Do tego potrzebne są jeszcze inne typy tych maszyn, których przeznaczenie jest profilowane przez funkcje np. wsparcia. Jakiekolwiek negowanie roli tych maszyn to dowód na dyletanctwo i totalne nieporozumienie, a nawet być może na celowe szkodzenie sprawom obronności.

Tymczasem pan Minister Obrony Narodowej – na oficjalnym powitaniu Żołnierzy innych krajów (grupy batalionowej) na pikniku w Piotrkowie Trybunalskim. Mówi o ich roli i daje do zrozumienia, że właśnie jesteśmy bezpieczni. Oczywiście rozumiejąc kontekst polityczny, trzeba jednak znać umiar i odnosić się do omawianej kwestii w jej skali. Żadna batalionowa grupa bojowa, nie jest w stanie dać nam bezpieczeństwa. Przynajmniej w tym znaczeniu, że batalion z okładem – w praktyce nie ma znaczenia dla naszego bezpieczeństwa. Również w wymiarze politycznym nie mamy gwarancji, że ci Żołnierze będą walczyć! Mamy do czynienia z tak wyrafinowanym potencjalnym przeciwnikiem, który w ramach wprowadzenia do konfliktu, może przeprowadzić działania dyplomatyczne gwarantujące neutralność wojsk obcych na terenie Polski np. ogłaszając, że traktuje je jako rozjemców! Co wówczas? Czy nasi planiści przewidzieli takie okoliczności? Trzeba przewidzieć wszystkie możliwe scenariusze.

Jeżeli pan minister w Piotrkowie Trybunalskim mówi o długim pozostawaniu pod sowiecką okupacją i że jesteśmy bezpieczni dzięki Żołnierzom z Alabamy, Teksasu, Zjednoczonego Królestwa, Rumunii i całego NATO, to znaczy że już może stawiać tylko na PR. Zrobienie show z przejazdy kilkudziesięciu pojazdów przez Polskę jest po prostu słabe. Co prawda media pokazały, że ludzie „czują się” bezpieczniej, jednak taka propaganda świadczy w rzeczywistości o naszej słabości. Jeżeli to jest wszystko, co możemy pokazać, to lepiej już nie pokazujmy niczego, ponieważ utrzymanie wszystkiego w tajemnicy jest wartością samą w sobie.

Sytuacja jest bardzo ciekawa, jeżeli rzeczywiście są zamiary, żeby wycofywać Polskę ze struktur zachodnich, to powinno być to poprzedzone dyskusją publiczną, w tym ze szczególnym uwzględnieniem dyskusji parlamentarnej. Trudno jest to wszystko pojąć, chociaż jeżeli przyjrzymy się tym wszystkim i jeszcze innym informacjom, widać wyraźnie, że to nie jest polityka wzmacniająca państwo. Jaka to jest polityka, to lepiej nie pisać, bo jeszcze się człowiek spotka ze spontanicznym samobójcą…

Tags: , , , , , , ,

14 komentarzy “Niepokojące informacje dotyczące spraw obronnych”

 1. Zenon Rubinstein
  29 marca 2017 at 04:55

  Ciekawe jak byśmy sprawdzili się na wojnie? Pan Antoni powoli wycofuje nas ze struktur zachodnich, konsekwencje są niewyobrażalne. Polska przesuwa się na wschód!

  • krzyk58
   29 marca 2017 at 07:47

   🙂 …………………………………..NARESZCIE……..?..! (niestety PiS jest
   wściekle euroatlantycki, z naciskiem na drugi człon).

   A swoją drogą bezcenne w rzekomej sytuacji byłoby widzieć przerażone “twarzyczki sierot” lewackich……………… 🙂

   ” Polska przesuwa się na wschód!” To dobrze czy źle? Nasuwają mi się mocniejsze wyrazy pod adresem komentatora, niczym kiedyś
   przed ‘akcesją’ w stosunku do (niektórych) autorytetów duchownych i świeckich(lewackich).

 2. Inicjator
  29 marca 2017 at 05:42

  Eurokorpus w Polsce to tylko jego dowództwo w Szczecinie.

  Śmigłowce mogą się przydać, ale są drogie i hałasują.

  A jeżeli ten “pokazowy” amerykańskie batalion to 1000 Rambo?

  Spokojnie, to wszystko jest dla mediów, bo lud to wszystko kupi.

  Amen.

 3. 29 marca 2017 at 06:56

  Tragikomedia trwa,co musi się wydarzyć żeby Polacy zrozumieli że obecny MON to”Pic na wodę ,fotomontaż”Nawet awans p.Misia na Ministra by to nie zmienił bo jak twierdzi mój drug Winetu “dobra zmiana” zbawi Polskę!

  • krzyk58
   29 marca 2017 at 11:08

   Włodku. Żółty wraca do łask. Nawet w polskiej polityce ……załóżmy,
   gdyby np. w żółtym wystąpiła Makrela, ochom i achom nie byłoby końca. ..cudze chwalicie swego nie znacie………………………….
   TO My(Europa Środkowa) winniśmy dyktować status quo tzw. unii – albo niech nie będzie jej wcale……….

   • wlodek
    29 marca 2017 at 14:51

    Kolor,jak kolor tylko dlaczego z flagi Upadliny.A w Łucku oprócz konsulatu zniszczyli oddział Sbierbanku.Neobandera idzie na całość atakują Lachów i Moskaliej.Taka tradycja od lat .Sława Ukrainie ,gierojom Sława.. zapomnieliście!!!

 4. wlodek
  29 marca 2017 at 07:30

  W stolicy Wołynia Łucku z granatnika ostrzelano konsulat Polski.Czekam na stanowisko naszych gierojów z MSZ i MON! Czyżby znów Putin , pisomatołki!

  • krzyk58
   29 marca 2017 at 07:58

   Niby znasz fakty – lecz nie do końca. Przekaz jest jednoznaczny
   najtęższe(jedne z najważniejszych) polskie głowy w polskim radiu
   jednoznacznie obciążają konto Federacji Rosyjskiej a w domyśle
   osobiście W.W. PUTINA………to na pewno ‘un’ odpalił ‘snarjada 🙂
   w wiadomym celu, jak przystało na kagiebistę”. Taki uczynek
   to młyn na wodę ‘bobasa”…

   • wlodek
    29 marca 2017 at 12:32

    Ja wiem że nic nie wiem,jak komisja Antoniego która zanim rozpoczęła pracę to już wiedziała, Putin! Podobna sytuacja z zestrzeleniem Malezyjczyka ,od początku winien Putin.A z konsulatem podobnie,winien Putin.Stara dobra płyta,a tam gdzie kitu nie wcisną jak w przypadku,Odessy i Majdanu ,śledztwo trwa i trwa i będzie trwać do końca świata i jeden dzień dłużej alei u nas podobnie ze Smoleńskiem,Oświęcimiem !.

  • Bior
   29 marca 2017 at 09:55

   Takie tam drobne incydenty, kto by się nimi przejmował.

 5. krzyk58
  29 marca 2017 at 18:54

  Czytam,łowię jakieś sprzeczne info , gdzie mowa jest np. ” W prosty sposób niszczymy nici łączące nas z Zachodem i sami sobie fundujemy szarą strefę – mówi o ograniczeniu współpracy Polski z Eurokorpusem były szef BBN gen. Stanisław Koziej. ” Dochodzę
  do prostego wniosku że(chyba) p.Maciarewicz DOBRZE ROBI pozbywając
  się z szeregów – jaczejki “unijno – natowskiej”………………………… 🙂
  niejednokrotnie miałem nieprzyjemność wysłuchać “świętszych
  od papieża’ pronatowskich generałów,m chorych z nienawiści do Wschodu(Rosji). Pytam publicznie
  kto jest większym fanem “paktu obronnego” wyrzucana generalska soldateska
  czy p. Maciarewicz? A może “wart Pac pałaca a …..’? 🙂

 6. krzyk58
  29 marca 2017 at 21:10

  29 marca po północy został ostrzelany z granatnika konsulat polski w Łucku. Pocisk trafił w ostatnie piętro, zostawiając około 70-centymetrowy otwór. Konsul generalny RP w Łucku Krzysztof Sawicki stwierdził, że „był to akt terroru, chcieli zabić ludzi”.

  Zanim ambasador Piekło zdążył tradycyjnie wyjaśnić, że była to „rosyjska prowokacja”, z wyjaśnieniem takim pospieszył były polityk PiS Michał Kamiński. Stwierdził on m.in., że spodziewał się „najrozmaitszych prowokacji na odcinku polsko-ukraińskim. Pamiętam z czasów, kiedy pracowałem w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego, myśmy dostawali bardzo dużo sygnałów dotyczących rosyjskich prowokacji, które będą zmierzać do tego, żeby pokłócić Polaków i Ukraińców, i mieliśmy dowody na to w tym czasie”. .. itd.itp.etc. 🙂
  Intermarium po banderowsku.http://www.mysl-polska.pl/1199

 7. krzyk58
  29 marca 2017 at 21:21

  No i (jeszcze) majstersztyk słowny F. Castro z dedykacją dla
  panie mają pierszeństwo! ” krolowej bony” i “Włodka”… 🙂
  w kwestii lewactwa czy trockistów,a może lewackich trockistów . 🙂
  …tej lewicowej zarazy………………………………….
  https://i0.wp.com/funkyimg.com/i/2qVBA.jpg

 8. tumtumtiger
  30 marca 2017 at 16:26

  Taniec Apacza do około sracza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Wojskowość

Privacy Preference Center

Scroll Up