Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

21 czerwca 2018

PiS nie jest zainteresowane demontażem Unii Europejskiej?


 PiS nie jest zainteresowane demontażem Unii Europejskiej? Taki komunikat udostępniła na znanym portalu społecznościowym pani rzecznik tej partii, po tym jak media opublikowały głośny wywiad z Marine Le Pen. Kandydatka na Prezydenta Francji zapowiedziała, że jeżeli wygra wybory, to zaproponuje panu prezesowi demontaż Unii.

Sekwencja wydarzeń jest bardzo ciekawa, bo jest indukowana przez prasę. To mogło nie być przypadkiem samo w sobie, ponieważ dzisiaj wynik wyborów we Francji jest jednym z najważniejszych wyzwań przed jakimi stoi Europa. Jeżeli rzeczywiście pani Le Pen wygra te wybory, to czeka nas reset rzeczywistości. Ma poważne szanse i jest to już prawie pewne, że przejdzie do II-giej tury wyborów. Wówczas wszystko jest możliwe, w tym zwycięstwo, chociaż tutaj już komentatorzy polityczni nie są jednego zdania.

Sam komunikat o tym, że Prawo i Sprawiedliwość nie jest zainteresowane demontażem Unii Europejskiej, to jeszcze nic nie znaczy. Ponieważ zakres zmian w funkcjonowaniu Unii, które – jak wynika z zapowiedzi chciałoby wprowadzić Prawo i Sprawiedliwość, po prostu zmienią jej charakter. W tym znaczeniu, rzeczywiście nie myszą chcieć demontażu w rozumieniu dezintegracji Unii Europejskiej. O wiele istotniejsze jest bowiem dokonanie zmian, które zagwarantują nam nasze interesy, a zarazem zagwarantują suwerenność i autonomię w decyzjach. Tak, żeby nie było możliwe narzucanie decyzji rozkładających porządek polityczno-społeczny, na polityczny rachunek rządzących krajami bez ich zgody.

W interesie Polski jest istnienie Unii Europejskiej i trwanie w niej. Jest to coś przeciwnego, od tego o czym mówi pani Marine Le Pen. Jej program w skrócie to rozluźnienie Unii oraz wyjście ze Strefy Euro, co więcej w luźnej Unii widziałaby nawet Rosję. Trzeba przyznać, że to śmiała wizja. Nawiązująca do epokowej propozycji pana Władimira Putina Prezydenta Federacji Rosyjskiej, stworzenia wspólnej przestrzeni od Lizbony do Władywostoku. Co jak najbardziej jest możliwe, jednakże wymaga zmiany schematów w myśleniu.

Jeżeli pojawią się tendencje do dalej idącej dezintegracji, to trzeba będzie się zastanowić nad innymi rozwiązaniami dotyczącymi naszego ekonomicznego, politycznego i militarnego bezpieczeństwa. Już sama Europa dwóch prędkości to złamanie zasady solidarności w ramach Unii Europejskiej. Przy czym, może się jeszcze okazać że mówimy o Europie wielu prędkości. Gdzie, różne kraje będą na różnych poziomach integracji. Gdyby Francja chciała wyjść z Unii, to wówczas Europa okazałaby się dla nas Mitteleuropą. Mówiąc wprost, bylibyśmy z dnia na dzień w Europie niemieckiej. Trzeba mieć tego świadomość i rozumieć, co oznacza dla nas ryzyko frexitu, słowa które robi ostatnio jakże zawrotną karierę.

Już s tej chwili czeka nas cięcie funduszy unijnych jeszcze w tym budżecie. Ubytek pieniędzy od Wielkiej Brytanii, to około 13% budżetu Unii Europejskiej. Jest mało prawdopodobne, żeby Londyn zgodził się dotrzymać zobowiązań finansowych wobec Unii, które są szacowane na około 60 mld Euro. To bardzo duże pieniądze, które będą prawdziwym testem siły polityków unijnych. w praktyce bowiem zachowanie prawa do swobody wolnego handlu jest w interesie nas wszystkich. Chodzi o to, żeby Wielka Brytania miała w praktyce status zbliżony do statusu np. Norwegii i Szwajcarii. Kraje te jednak płacą olbrzymie kwoty za prawo dostępu do unijnego rynku bez barier celnych, co się wszystkim opłaca, w tym nam jako beneficjentom specjalnych funduszy w ten sposób uzyskiwanych.

Brexit na pewno będzie źródłem poważnych zawirowań. W zależności od tego jak będą się układały wiadomości z wyborów we Francji i jak będzie się nasilać fala nielegalnych imigrantów, tak będą się rozkładały kierunki poparcia politycznego Francuzów. Nie należy spodziewać się łatwych wyborów, to wybór o być lub nie być dla Europy. Jednak, czy możemy się dziwić Francuzom, że chcą sami decydować o sobie? Skala nielegalnej imigracji przeraża Europę, Francja jest jednym z krajów najbardziej dotkniętych skutkami nielegalnej decyzji pani Merkel i naporu na Europę. Z powyższych względów nie miejmy żadnych złudzeń.

Cieszmy się więc, że PiS nie jest zainteresowane demontażem Unii Europejskiej. To bardzo ważna deklaracja, jakkolwiek płytko byśmy jej z podejrzliwości nie postrzegali.

Tags: , , ,

14 komentarzy “PiS nie jest zainteresowane demontażem Unii Europejskiej?”

 1. R.G.
  14 marca 2017 at 05:01

  Oczywiście że nie jest bo skąd by ssali kasę?

 2. Inicjator
  14 marca 2017 at 06:10

  Niestety, dominuje płytkość postrzegania Unii przez rządzących Polską.

  Liczą się miliardowe dopłaty unijne i dopóki są – to jesteśmy w Unii.

  Jak się skończą, a już wkrótce będziemy płatnikiem Netto – to się zobaczy …

  Nikt z “elit” Polską rządzących nie docenia OTWARTOŚCI granic, a może ma to i za złe?

  Szczególnie jak sam mało wyjeżdżał, albo i prywatnie – wcale.

  • krolowa bona
   14 marca 2017 at 11:09

   @Inicjator…..no wlasnie, jest to tylko fragment z wiekszej calosci…

 3. Uraa
  14 marca 2017 at 06:24

  Nie wierzę w żadne deklaracje polityków a w szczególnosci polityków PIS, chociaż prezes Kaczyński uznał formalnie wybór pana Tuska

 4. gpiotrowski
  14 marca 2017 at 07:17

  Oni są. Zainteresowani glownie sobą sami. Unia to dla nich dojna krowa

 5. Pozorovatel
  14 marca 2017 at 07:35

  Był taki czas że Układ Warszawski i Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej były faktycznymi konkurentami NATO i EWG, zarówno w wymiarze politycznym, wojskowym, gospodarczym i społecznym. Stronie zachodniej szczególnie ciążył ten ostatni aspekt, bowiem zmuszał ją do “socjalizacji” kapitalizmu przejawiającej się (między innymi) sprawiedliwym podziałem wartości dodanej pomiędzy dostawcami pracy i kapitału. Nie sposób było wygrać w tej konkurencji , zaś prościej było otruć konkurenta. Do rozlewania trucizny wybrano właśnie Polaków aby za skromne wynagrodzenie zdradzili swoich sojuszników (zwanych wówczas przyjaciółmi). Podjęliśmy się tego zadania ochoczo, wabieni mrzonkami przyszłych nagród. Dzisiaj sytuacja jest radykalnie odmieniona. Posiadacz kapitału nie musi już dzielić się wartością dodaną z dostawcą pracy bowiem zawsze gdzieś na Ziemi znajdzie prekariuszy gotowych pracować za samo tylko pożywienie. Problemem zaś staje się zdobycie wystarczająco zasobnych rynków zbytu, bowiem społeczności nie uczestniczące w podziale owoców pracy nie mają też siły nabywczej aby tworzyć ten rynek. Jedynie czym dysponują to zasoby odziedziczone po poprzednich pokoleniach. Te jednak nie mają zdolności replikacji więc rynki nieodwracalnie się wyczerpują . Jak się okazuje przestaje się replik i ów prekariat. Ten mechanizm spowodował powstanie konkurencji między (o zgrozo) kapitałem, zgodnych dotychczas, Unii Europejskiej a Stanów Zjednoczonych. Wiele przy tym wskazuje że do roli demontażysty pokoju (vide polska rola we wznieceniu wojny domowej na Ukrainie) w Europie i swoistego enzymu “uniolazy” znowu wybrano Polaków. Nasza destrukcyjna postawa nieco przypomina tę z przed dwóch i pół wieku, gdy utraciwszy suwerenność nad częścią terytorium w 1772 roku czyniliśmy wszystko co możliwe by ten stan pogłębić po 23 latach i w dwa lata później doprowadzić do zupełnej likwidacji swojej państwowości. Warto się nad tym zastanowić zanim poczynimy następne kroki w swoich destrukcyjnych działaniach.

  • Wojciech
   14 marca 2017 at 09:12

   Mam nadzieję, że masz zdrowe kolana. Ogłoszono wczoraj, że szpital w Piekarach Śląskich rejestruje pacjentów do operacji kolan na rok 2041. Tak jest w całym wolnym kraju.

   • krolowa bona
    14 marca 2017 at 11:47

    @Wojciech. …..to efekt neolibetalnej wscieklizny, w ktorej placowki sluzby zdrowia sa zakladami muszacymi generowac zyski a pancjenci z chirymi kolanami czy z zawalrm serca to “klijenci” chcacy “kupic” sobie usluge zdrowotna…….= wolny rynek w/g Maggi Thucher….w Polsce wszyscy pragneli wolnego rynku i “ameryki”, caly personel medyczny….wogole wiekszosc obywateli, niszczyli eladnymi rekoma dobrobyt i zdobycze humanizmu z historii calej ludzkosci…brak swiadomosci klasowej…elity kupia sobie uslug
    zdrowotne prywatnie….kierujac sie prawami wilnego rynku musi Polska sobie personel medyczny “kupic” na wolnym rynku np.na Ukrainie lub na Filipinach lub w Tajlandii, pielegniarki “kupuje” sie takze w Chinach.. ..a potem tam beda listy 25-letnie na poszczegolne zabiegi tj.”towary”.. .Gdzie jest wladza organizatorka panstwa w tym zakresie ??? A co ns to pan Leszek Barrcelowicz, tworca wolnej ( rynkowej) Polski, gdzie chowa sie ten facet ?
    A propos w W.Brytani od ponad 20 lat taka sytuacja w sluzbie zdrowia, po tym jak Maggi Thucher ograniczyla do minimum finansowanie tego w W.Brytanii publicznego sektora, a teraz jam donosza media grozi W.Brytanii totalny kolapps tj. totalna zapasc, brakuje im i lekarzy i tzw.sredniego personelu medycznego…..kiedys “kupowali” go w Indiach…..dopuki nie bedzie zmiany systemu politycznego beda takie excesy neoliberalizmu, moje pytanie kto oprucz prawicowych radykalow odwazy podniesc dlon ba “wolny rynek” ?
    A nota bene, po co komu niwe kolana w grobie ? Czy na tamtym swiecie tez jest neoliberalizm i spiekwa idzie dalej ?????

 6. krzyk58
  14 marca 2017 at 07:50

  Niestety. PiS to tylko jedna z mutacji lewicowych (KORowska – -spadkobiercy IV Międzynarodówki))rządząca Polską
  nieprzerwanie od 89′. By zrozumieć czym jest tzw. “ue” należy
  zapoznać się nie tylko z wykładami np. p.Karonia czy prof.Wolniewicza…

 7. Winetu
  14 marca 2017 at 09:08

  A szkoda?

  • krolowa bona
   14 marca 2017 at 11:56

   @Winetu..Co szkoda ? PiS powinien byc zainteresowany rozkladem UE ?
   A z kim bedzie PiS-owi tak zle, jak z UE, ktora jest za wszystko winna…..

 8. carnival
  14 marca 2017 at 16:13

  Każdy. Kto przyklada rękę do upadku europy przyklada rękę do upadku Polski

  • krzyk58
   14 marca 2017 at 18:59

   Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy( europejskiej)….itd. można nieźle zmodyfikować
   do aktualnych potrzeb i wymagań. 🙂 Wszyscy krzyczą Europa,europa,
   jewropa, ale jaka – kontynuacja chorej wizji? Jeśli Europa
   wolnych,niezależnych,suwerennych,Narodowych państw,to podpisuję się. Oczywiście z wyrzuceniem na śmieci traktatów
   lesbońskich – zapomnijmy o “wspólnych przyczółkach’ – czapach.
   Wspólny pieniądz,armia,policje,sądownictwo – rząd i prezydent itd.
   http://img5.demotywatoryfb.pl//uploads/201603/1458900409_utcj56_600.jpg

 9. wlodek
  14 marca 2017 at 20:14

  Międzymorze wyschło, sojusznik odbiera prawa Polaków na Wyspach,Upadlina dogorywa,w Uni zdrada, jeszcze chwila a Rosja odpowie za oszczerstwa i kłamstwa, obecność USA w Polsce to raczej błazenada drogowa, generałowie odchodzą a Misio trwa i czuje się dobrze oto bilans 2 lat Pisomatołkow. A co będzie za 3 lata?Jeśli jeszcze będziemy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Polityka

Scroll Up