Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

19 czerwca 2018

Jest wiele kości


Fot.: © Adam Gabriel Grzelązka

2017.03.01
Poznań

Żołnierzom Niezłomnym

rozsypanych po lasach
w mogiłach bezimiennych
w jamach wilczych
w dołach kloacznych
wśród bagien bezkresnych
w miejscach zapomnianych
w ostojach zagubionych

tam ginęli tłumnie
w imię Wolności
tam życie dawali za Polskę
by Ojczyzna Dumna Silna Piękna

tam w leśnych ostojach
krwią za pragnienia płacili
umierali od zdradzieckiej kuli
upadłych synów narodu

tam w leśnej głuszy
dziś kości ich
o pomstę wołają do nieba
pamięci świadectwo dają
pomimo lat nienawiści
pomimo dokonanej zbrodni
przez braci wyrodnych tej samej ziemi
przez zdrajców własnego narodu

Tags: , , , , ,

19 komentarzy “Jest wiele kości”

 1. Wierny czytelnik
  2 marca 2017 at 04:51

  Widzę ciąg dalszy ciekawej prowokacji redakcji, mocno idziecie.

  • krolowa bona
   2 marca 2017 at 09:01

   @Wierny czytelnik “ujal” , to jest expetymrnt na stress szczurow…

 2. de de
  2 marca 2017 at 05:57

  Jutro napiszcie pean o Macierewiczu!

 3. Henryk z Hamburga
  2 marca 2017 at 06:17

  Bardzo udana prowokacja, przez poezję zachęcacie do dyskusji. Oczywiście poległym i zamordowanym należy się szacunek i pamięć, jednak trzeba zapytać w imieniu kogo i czego walczyli po komendzie rozwiązania Armii Krajowej przez oficjalne władze podziemia? Przypomnę 19 stycznia 1945? Jeżeli obecna władza wspiera NIELEGALNĄ działalność zbrojną wbrew decyzjom podziemia czyli w imię obecnej retoryki ówczesnej legalnej władzy państwowej, to znaczy że za legalne można uznać także jak ktoś dzisiaj pójdzie do lasu?

  • krzyk58
   2 marca 2017 at 18:03

   …jednak trzeba zapytać w imieniu kogo i czego walczyli po komendzie rozwiązania Armii Krajowej przez oficjalne władze podziemia?………………

   Jeśli ALTERNATYWĄ był(generalnie) strzał w potylicę…………
   wybór należy do Pana!

   Osobiście zdecydowanie wybieram/łbym śmierć z bronią
   w reku ………………………

   https://www.youtube.com/watch?v=DjfaWaLvxJI

   • wlodek
    2 marca 2017 at 18:42

    krzyku,już kiedyś pisałem że twoje “poszukiwanie starszych braci”to paranoja, która się pogłębia! Dwa pytania,czy znasz lub słyszałeś o porządnym cccccc? Czy fakt że ktoś został skrzywdzony przez władzę musi doprowadzić do bandytyzmu i cywilnych ofiar(vide ccccc). A twoja pseudo polemika z królowa jest poniżej intelektualnego poziomu!Nie idź tą drogą,a tam gdzie masz rację,brawo! popieram!

   • krzyk58
    2 marca 2017 at 21:12

    Włodku….. Równie dobrze mógłbym od Ciebie wymagać innego spojrzenia na aktualny obóz rządzący. Nieustanne inwektywy stają się
    powoli – niestrawne.PiS powoli acz nieustannie
    odrabia straty popełnione za postkomunistów
    i liberałów. Zmodyfikowałem nieco Twoje końcowe zdanie ” A twoja pseudo krytyka PiSu jest poniżej intelektualnego poziomu!Nie idź tą drogą,a tam gdzie masz rację,brawo! popieram!’ 🙂

   • krzyk58
    2 marca 2017 at 21:54
 4. wlodek
  2 marca 2017 at 08:04

  A może coś na temat I i II Armii Wojska Polskiego od Lenino,Kołobrzeg, Berlin oddali życie aby obecna władza pluła im w twarz”wykletymi”.Co nie na czasie bo można podpaść?

  • krolowa bona
   2 marca 2017 at 09:05

   @wlodek……no wlasnie….

  • krolowa bona
   2 marca 2017 at 09:06

   @wlodek……no wlasnie….

 5. jerzyjj
  2 marca 2017 at 11:28

  SZANOWNY PANIE PANA RETORYKA MOŻE BYĆ UZNANA ZA PUBLICZNE POCHWALANIE PRZESTĘPSTWA. MYŚL PAN, PORTEM PAN PISZ. POZDRAWIAM WEB JÓZ.

 6. Grzegorz z Kotliny Kłodzkiej
  2 marca 2017 at 15:25

  Doświadczony oficer W.P.: |cccccccc
  14 godz. ·
  „Z rąk członków powojennego podziemia zginęło 4018 milicjantów, 495 ormowców, 1616 funkcjonariuszy UB oraz 3729 żołnierzy Wojska Polskiego, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Wojsk Ochrony Pogranicza. Ofiar wśród cywilów było niewiele mniej: 5143 osoby, w tym 187 dzieci do lat 14. Łącznie około 15 tys. osób.” „Przegląd” nr 10/2014.
  „Do panteonu zasłużonych Polaków wpisywany jest bezrefleksyjnie cccccccc. (…) 23 czerwca 1944 r. dowodzona przez Zccccccccca 5 Wileńska Brygada AK zabiła 21 cywilów w Dubinkach. Partyzanci „cccccc” nie ograniczyli się do tej wsi, zabijali też w okolicy. Szacuje się, że łącznie zabili nie mniej niż 66 osób. Za te zabójstwa bezpośrednio odpowiada „cccccc”. Pracownik centrali IPN dr ccccccc wykazał, że „cccccc” był zbrodniarzem. „Przegląd” nr 17/2016.
  Powyższe urywki artykułów dedykuję prezydentowi Andrzejowi Dudzie
  który usprawiedliwiając te zbrodnie udaje, iż wierzy święcie, że „ccccccc” walczył tylko z Sowietami i komuną. Słowo „komuniści” prezydent odmienia przy tym przez wszystkie przypadki, chociaż wie doskonale, że przez cały okres istnienia PRL komuniści nigdy nie byli u władzy.
  cvcccccccccc.”

 7. Miecław
  2 marca 2017 at 22:34

  Jestem zmęczony, wracam z pracy, siadam do kompa, żeby jak co wieczór poczytać felieton Krakauera i komentarze mądrych ludzi. I już drugi dzień OP musi mnie stresować. W psychologii takie urabianie dobrej opinii na jakikolwiek propagowany temat, nazywa się torowaniem (myśli i opinii). W ten sposób OP przyczynia się do torowania dobrej opinii o żołnierzach przeklętych i osoby młode nie mające rozeznania w historii przyjmują takie opinie na wiarę, romantycznie. Dlatego chodzą na marsze ku ich czci, biegają itd, zupełnie bezrefleksyjnie nie zastanawiając się, że być może czczą zabójców swoich przodków. Wiem że ci żołnierze, to często indywidualnie tragiczne losy, ale ich cel był jeden, utrzymać status quo z okresu II RP. Może takie ładne i patriotyczne wiersze OP powinien przynajmniej opatrzeć obiektywnym komentarzem, ile to ofiar mają oni na sumieniu. Wtedy dla mnie i wielu innych komentujących byłoby mniej bolesne i nie jednostronne.

  • krolowa bona
   2 marca 2017 at 23:20

   @Mieclaw “ujal”….

  • krzyk58
   3 marca 2017 at 22:10

   Zdecydowanie przeszkadza mi gloryfikowanie kultu….
   ………………- …….mieszanie z błotem…..
   Zdecydowanie brak nam “rosyjskiego spojrzenia” na naszą historię.

   Kto ma to czynić trockiści(kosmopolici) – lewactwo? Wolne żarty……………….

   Jeden z życiorysów ówczesnego pogromcy “band zbrojnych”………… kiedyś jeszcze jako ‘młody smyk”
   koniec 60′,poczatek70’ – zaczytywałem się w lekturze wspomnień, nie tak wówczas odległych, można by rzec – jeszcze było słychać śpiew i rżenie koni….książka która utkwiła mi w pamięci do dziś to ‘Niebezpieczne ścieżki” drukowana w codziennych odcinkach pewnego dziennika – organu KW PZPR…wówczas byłem przekonany ze istnieją tylko dwa kolory biały i czarny……… ” Może takie ładne i patriotyczne wiersze OP powinien przynajmniej opatrzeć obiektywnym komentarzem, ile to ofiar mają oni na sumieniu.’ Może pan łaskawie …….:)

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Marian_Reniak

 8. Winetu
  3 marca 2017 at 09:35

  Wladyk, jak zwykle nie masz racji i jesteś coraz bardziej cyniczny. Polemika z Krzykiem58 znów ci nie wyszła a powtarzanie jakichś tam dyrdymałów twoich idoli staje się nudne np.: nie idż tą drogą itp. Już wiele razy ci mówiłem dej se spokój z krytykanctwem PiS-u a ty jak stara Ukrainka : howory do hory a hora horoju. A co do poszukiwania starszych braci to nie trzeba ich szukać są wszędzie.
  Natomiast mam pytanie do Krolowej Bony, nie wiem kiedy wyjechała do RFN ale myślę, że się zetknęła chociażby po przez telewizję z Komisarzem Marcelem Rajch-Ranickim, który “pracował” w Rudzie Śląskiej. Oczywiście ten komisarz wyjechał z Polski do RFN i tam się stał znawcą różnych rzeczy, jak wynikł skandal z autorem “Blaszanych bębenków” to rozpoznał go były mieszkaniec Rudy Śl. pan Józef P. i wynikł dopiero skandal oczywiście załatwiony po myśli komisarza. Jedna z gazet w Polsce dosyć szeroko ten fakt i działalność komisarza opisała, druga napisała tylko to, że był dyplomatą do chwili wyjazdu do RFN i Wladyk bądż tu mądry i pisz wiersze. Myślę, że Krolowa Bona mogła by przybliżyć sylwetkę tego “dyplomaty”.
  Wladyk masz rację co do wyklętych i banderowców, nawet poruszyłem ten temat w liście do Prezydenta RP. Pisząc Mu, że tylko Prawda i tylko Prawda może zwyciężyć a jak się nie będzie do niej stosował to może się narażić na gniew Samego Pana Króla Przejaśniejszego Polski. Wladyk a Krzyk58 ma zawsze rację a z podobnymi materiałami co do generała Z. Berlinga to też się spotkałem i należy je rozpowszechniać łącznie z I i II Armią Wojska Polskiego. Pozdrawiam.

  • wlodek
   3 marca 2017 at 19:27

   Zwolennicy PIS, winetu i krzyk macie swojego Tajnego Współpracownika SB i to w randze ambasadora!I co jak zawsze nasz T.W to małe piwo,przemilczymy!Ale jeśli nie “nasz” to cywilna śmierć! Tak jak z innymi posunięciami PIS,walczą z komuchami brawo,popierają obecnych banderowców,cisza!Gdzie wasz katolicyzm?To podwójna moralność i obłuda!Pozdrawiam kolegów i nie tędy droga.!

  • krolowa bona
   5 marca 2017 at 08:01

   @Winetu ( czy @Winetu = @Mykola ? )
   Prosze komentatora, naturalnie , ze zetknelam sie z panem Marcelem Reich-Ranickim, byl niezwykle cenionym i uwielbianym przez publicznosc TV krytykiem literackim, nadwornym krytykiem literackim i recenzentem konserwatywnej gazety “Frankfurter Allgemene Zeitung” /”Frakfurcka Gazeta
   Powszechna” /, mial razem z 3 innymi znanymi osobami comiesieczny programmTV ” Literarische Quartaet”, ktory byl przez mln widzow nie tylko w Niemczech, Austrii i Szwajcarii ale i Usa, Poludniowej Afryce, Brazylii, Bostwanie, wogole “na calym” swiecie ogladany i to nie tylko przez literatow i intelektualistow ale przez nawet ludzi kompletnie innych orientacji i wyksztalcenia, gdyz Reich-Ranicki robil fantastyczny show, fachowosc laczyl w fantastyczny sposob z codziennoscia….”klocili” sie w tym programie w niepowtarzalny sposob dyskutujac o przeczytanych przez wszystkich dyskutantow paru ksiazkach ( 4-
   6 ), Reich-Ranicki zwany powszechnie “Literatur-Papst” / = papiez literatury” swoimu wystapieniami lansowal mode na czytanie ksiazek, ksiegaze mieli utarg po kazdym programmie ksiazki byly na calym swiecie wyprzedane…..jego fachem naukowym byl literatura niemiecka i rozmaite tlumaczenia…urodzony.we Wloclawku, po aresztowaniu ojca, matka wyslala go do Berlina do rodziny by mogl uczeszczsc do gymnazjum i by mogl osiag mature, co w Polsce nie bylo mozliwe, deportowany z Berlina wraz z zona Leokadia do ghetta warszawskiego , skad pi dluzszym czasie uciekl u byl ukrywany przez Polakow, jego matke i ojca oraz cale rodzenstwo i rodzine zagazowano w Oswiecimiu, zaraz po wyzwoleniu gdyz znal perfekt jezyki obce byl ambasadorem Polski w W. Brytani, po odwolaniu go z placowki w Londynie oferujac mu i jego ukochanej zonie ochrone osobista pracowal jako “agent” tj. wysledzal znajac znakomicie j.pol., niem., judisz, angielski fran. ukrywajacych sie
   nazistowskich przestepcow wojennych, z uwagi na antysemityzm w Polsce skorzystal z programu ONZ i Miedzynarodowego Czerwonego Krzyza o laczeniu rodzin i przesiedlil sie do Frankfurtu nad Menem, gdzie zyli jego bardzo dalecy i jedyni krewni….osobiscie nie moge o Reich-Ranickim nic niepozytywnego donosic…sjadal z “Blaszanym bebenkem” ? Jaki ? Chyba z jego autorem, urodzonym w Wojnym Miescie Gdansku Guentherze Grass, ktory w ostatniej ( ? ) swojej powiesci ” Zwibel” / ” Cebula” / wyznal, ze byl sam czlonkiem SS.., byl wtedy b.b.mlody, cos 16-18 lat, byl wielki skandal..G.Grass w czasach mi wspolczesnych zachowywal sie wrecz wzorowo, byl b.odwazny…..takie to sa dzieje historii europejskiej i historii swiata…..cos czuje, ze na Reich -Ranickiego musiala antysemicka propaganda psy wieszac…..?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Kultura

Scroll Up