Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

21 czerwca 2018

Manewry wokół pana Donalda Tuska


 Obserwujemy bardzo ciekawe manewry personalne wokół pana Donalda Tuska. Pomysł wysunięcia kandydatury innej osoby powszechnie znanej i szanowanej w strukturach unijnych, z Polski i z obozu politycznego pana Tuska jest doskonały. Można nawet powiedzieć, że istotnie machiaweliczny. Widać w nim geniusz polityczny, bo nie ma znaczenia czy jest, czy nie jest prawdziwy. Ważne, że już żyje własnym życiem.

Pan Jacek Saryusz-Wolski byłby o wiele lepszym kandydatem, na jakiekolwiek stanowisko publiczne, niż pan Donald Tusk. Przede wszystkim jest fachowcem, do tego ma olbrzymie doświadczenie praktyczne. Poza tym biorąc pod uwagę, nawet tylko obiegowe wiadomości na temat jego cech charakteru, to widać, że jest to urodzony przywódca. Osoba powszechnie lubiana i szanowana. Bardzo trudny kontrkandydat, dla każdego kto chciałby się z nim zmierzyć. Zarazem każdy chciałby mieć osobę o takich kompetencjach i takim doświadczeniu po swojej stronie.

Lojalność?

Pomysł na lansowanie pana Jacka Saryusza-Wolskiego na stanowisko zajmowane przez pana Donalda Tuska, który ubiega się o reelekcję, jest po prostu doskonały. Ponieważ, to jest taka stawka, że nawet lojalność wobec kolegów politycznych nie ma już znaczenia. Każdy, kto miałby taką propozycję i liczące się zaplecze, zdolne do poparcia jego osoby, może bez najmniejszego powodu czuć się zobowiązany do kandydowania. Przy czym nie ulega wątpliwości, że jest to niedźwiedzia przysługa wyświadczona obu panom. Ponieważ naturalnie pozycjonuje ich we wzajemnej opozycji.

Realnie jednak w Unii Europejskiej, nie mamy szans już na żadne poważne stanowisko, a na pewno nie będzie miał łatwo żaden kandydat promowany przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Opór krajów tzw. starej Unii będzie znaczący. Brukselska biurokracja zna takie możliwości i sposoby na utrudnienie kandydowania, a nawet zniechęcenie kandydata do kandydowania, że tam nie ma przypadków.

Nie był premierem…

Generalną przeszkodą dla pana Jacka Saryusza-Wolskiego może być brak piastowania węzłowych funkcji politycznych. W tym zakresie na pewno pan Tusk, jako były premier ma o wiele lepsze karty, jednak nie można powiedzieć, że szanse są stracone. Ponieważ w brukselskich zakamarkach, wykuwano już nie takie kandydatury. Tamtejsza biurokracja ma wspaniałą tradycję i liczne sukcesy personalne.

W skali krajowej na pewno ten manewr personalny, jest obliczony na skłócenie środowiska Platformy Obywatelskiej, której przedstawicielem w Parlamencie Europejskim jest pan Saryusz-Wolski. Dlatego bardzo ciekawa będzie ewentualna rola w tych procesach *jeżeli okażą się prawdziwe) pana Grzegorza Schetyny, który ostatnimi czasy jest jakiś „schowany” w rozumieniu medialnym. Jeżeli bowiem rządzący, chcieliby na serio pozbyć się pana Tuska z polityki w ogóle, to najlepszym sprzymierzeńcem do tego może być tylko i wyłącznie pan Schetyna. Kwestią wtórną – w istocie przedmiotem targów politycznych jest to, w zamian za co miałby przyłożyć do tego swoje możliwości działania. Jednakże w świecie pragmatyków, taki mały taktyczny sojusz jest jak najbardziej możliwy. Trzeba również obiektywnie przyznać, że byłby korzystny dla oby stron, o ile udałoby się go utrzymać w tajemnicy. Ponieważ powrót pana Tuska do polityki krajowej oznacza tworzenie nowej formacji – od nowa. To nie jest na rękę, ani panu Schetynie, ani całej dobrej zmianie. Być może: wróg mojego wroga, nie jest jeszcze moim przyjacielem, jednakże jeżeli można podłożyć nogę, to się szuka do tego okazji. Niestety taka jest polityka, na tym ta zabawa polega.

Wystawienie skoczka

Zawsze w takich przypadkach mamy do czynienia z rozgrywającym i graczem. Chodzi o sytuację, w której wystawia się skoczka, którego rolą jest spowodowanie, żeby przeciwnik poruszył swoje figury łamiąc szyk. W tym przypadku, nawet jeżeli to jest zwykła dezinformacja, to cel osiągnięto. Ponieważ taki scenariusz byłby optymalnym sposobem na pozbycie się pana Tuska, nawet za cenę utraty tego fotela – czyli z perspektywy rządzących Polską żadną! Co do tego, chyba nikt nie ma żadnych wątpliwości, że żaden inny Polak tego fotela nie dostanie – już prawdopodobnie nigdy.

Pan Jacek Saryusz-Wolski, byłby doskonałym pragmatykiem na czas kryzysu. To człowiek wręcz stworzony do piastowania tak ważnej funkcji. Uwaga można się z nim w wielu sprawach nie zgadzać – i się nie zgadzamy, jednak to nie zmienia faktu bardzo pozytywnej oceny jego osoby. Sprawdziłby się doskonale, ale lepiej jakby został szefem Komisji Europejskiej, na stanowisku pana Junckera. Ponieważ tam mógłby działać i to działać w sferze realnej. Zarówno Polska jak i Europa, bardzo zyskałyby na tak znakomitym polityku.

Na co może liczyć?

Osobną kwestią jest to, na co może liczyć pan “kandydat” w ewentualnym rozdaniu wewnątrz polityki krajowej. Pan Saryusz Wolski już od pewnego czasu był marginalizowany w swojej partii i raczej nie miałby co liczyć na wejście na listy i to w miejscu biorącym. Może być tak, że za ewentualny transfer – coś dostanie. Nie jest tajemnicą, że byłby to doskonały kandydat na funkcję Ministra Spraw Zagranicznych. Byłoby to bardzo ciekawe, bo trochę osób by za nim poszło. Wyjaśni się lada dzień.

Tags: , , , , , ,

11 komentarzy “Manewry wokół pana Donalda Tuska”

 1. Inicjator
  1 marca 2017 at 04:31

  Jakieś trzeciorzędne gry personalne Autor omawia i to za Odrą!

  A tu wiosna Panie Dziejaszku za oknem się zbliża, bociany się wkrótce po 500 plus pojawią …

  Nic to, trzeba z tym wszystkim żyć.

 2. krolowa bona
  1 marca 2017 at 04:48

  O la la ! A to ci poker ! Przyznaje, bardzo ciekawa szarada, niby popchnac Schetyne ale podstawic Jacka Saryusza-Wolskiego, choc pasuje on na miejsce Junckera, ktory ze strachu ucieka z pola bitwy….hmm…czy turbiny sie juz kreca…?
  Autor wspomina, ze kandydaci na stanowiska brukselskie z
  poparcia PiS nie znajda w UE poklasku …..to moze sie po wyborach we Francji juz od maja
  zmienic….wogole moga byc wieksze zmiany jak np.cesarzowa w Niemczech we wrzesniu
  zdetronizuje Schulz….
  Co do osoby pana Jacka Saryusza-Wolskiego nie moge nic wtracic, gdyz jakos mi sie jak do tej pory “nie narazil”, musze sie conieco “wczytac”, a co na jego kandydazure prof.@krzyk58 ?
  Czy powyzszy kandydat nie jest zbyt np. “gender” lub “maczal pioro w kalamarzu z Trockim” ? Hmm ? Bedzie on godnie wolnosc prasy reprezentowal ? No i czy lubi wujka zza wielkiej wody….oto jest pytanie…..

 3. krolowa bona
  1 marca 2017 at 04:49

  O la la ! A to ci poker ! Przyznaje, bardzo ciekawa szarada, niby popchnac Schetyne ale podstawic Jacka Saryusza-Wolskiego, choc pasuje on na miejsce Junckera, ktory ze strachu ucieka z pola bitwy….hmm…czy turbiny sie juz kreca…?
  Autor wspomina, ze kandydaci na stanowiska brukselskie z
  poparcia PiS nie znajda w UE poklasku …..to moze sie po wyborach we Francji juz od maja
  zmienic….wogole moga byc wieksze zmiany jak np.cesarzowa w Niemczech we wrzesniu
  zdetronizuje Schulz….
  Co do osoby pana Jacka Saryusza-Wolskiego nie moge nic wtracic, gdyz jakos mi sie jak do tej pory “nie narazil”, musze sie conieco “wczytac”, a co na jego kandydazure prof.@krzyk58 ?
  Czy powyzszy kandydat nie jest zbyt np. “gender” lub “maczal pioro w kalamarzu z Trockim” ? Hmm ? Bedzie on godnie wolnosc prasy reprezentowal ? No i czy lubi wujka zza wielkiej wody….oto jest pytanie…..

  • krzyk58
   1 marca 2017 at 08:05

   @krolowa bona. Niestety,Droga Pani – “europejczyk”
   w każdym calu,drzewo genealogiczne przypomina również o nie byle jakim pochodzeniu,na pewno nie z przaśnej,plebejskiej warstwy…. “Polytykow” zawsze mieliśmy wspaniałych,
   tylko Naród – qrwy……………. 🙁

   Ps. ” prof.@krzyk58′ Pani zbyt uprzejma. 🙂 Wystarczy
   chłoporobotnik…

 4. Bumerang
  1 marca 2017 at 05:29

  Saryusz Wolski pięknie opowiedział się za Ukrainą. To w zasadzie wystarczy, można mu za to podziękować.

  • krolowa bona
   1 marca 2017 at 05:48

   @Bumerang
   SW to zatem “panowie szlachta”…

 5. Adam Bielawski
  1 marca 2017 at 05:32

  Tusk powinien ze wstydu się schować a nie kandydować. SW nie lepszy.

 6. krolowa bona
  1 marca 2017 at 05:45

  @WEB.JOZ.
  To nie ja, to system 2xrazy wysyla moje komentarze…czy da sie jeden z nich “skasowac” ? …, wyglada jakbym miala czkawke…
  Pozdrowienia

 7. jerzyjj
  1 marca 2017 at 07:11

  NA ŚMIETNIK Z NIM !!!
  PS… Czy można ufać Platformie Obywatelskiej, jeżeli do Bilderberg, a zarazem siostrzanej CFR i Grupie Bilderberg – Komisji Trójstronnej należy założyciel PO, Andrzej Olechowski, zaś inny wpływowy członek PO, Radosław Sikorski, w imię ciaśniejszych stosunków Polski ze Stanami Zjednoczonymi do jeszcze bardziej niebezpiecznego Amerykańskiego Instytutu Przedsiębiorczości? Prawdziwym wrogiem nie jest terroryzm nam znany z telewizji – zagrożeniem są Stany Zjednoczone i każdy kto przystaje na ich programy militarne dla wzbogacenia korporacji jest zdrajcą! Ramieniem Council on Foreign Relations – CFR (korzeni Hitleryzmu, bolszewizmu, wojny w Korei, Wietnamie, Zatoce Perskiej i Iraku, z celem socjalistycznej dyktatury – globalnego rządu) w Polsce od samego początku była i jest Platforma Obywatelska, dlatego jak najszybciej powinna zostać wyrzucona na śmietnik historii, rozliczona i usunięta z życia politycznego jako potencjalne zagrożenie dla Polski.
  NIE TYLKO ONA!!! http://wps.neon24.pl.neon24.pl/post/124047,miedzynarodowy-zyd-tresuje-swoje-malpy

 8. jerzyjj
  1 marca 2017 at 07:23

  Niemieckie media podkreślają, że Merkel chce na stanowisku szefa KE polityka uległego,potulnego i tylko z tej przyczyny jest “ON” jej faworytem.
  Jakkolwiek służalczość sama w sobie jest zła, to w przypadku BYŁEGO Premiera RP bardzo ważne są także jej przyczyny.

  https://www.monitor-polski.pl/dr-zbigniew-kekus-do-tuska-czy-byl-pan-agentem-stasi-o-pseudonimie-oscar/

 9. awkzim
  1 marca 2017 at 12:35

  Okrutnie przypomina mi to epitafium Pana S-W.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Polityka

Scroll Up