Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

21 czerwca 2018

Lewico – zdechłaś i zgniłaś? Na nędznym nawozie kiełkują głównie chwasty


 Lewico – gdzie jesteś? W grobie! Zdechłam sobie i zgniłam! Tyle o lewicy. Nie ma jej w Polsce, nie istnieje, jest poza jakimkolwiek marginesem. Nie ma idei lewicowej. Nie ma myśli lewicowej (poza kilkoma szlachetnymi wyjątkami). Nie ma liderów lewicy. A na nędznym nawozie kiełkują tylko chwasty. Ewentualnie pojawiają się para-lewice, których lepiej nawet nie opisywać ze względu na szacunek do Czytelników i Czytelniczek.

Co się takiego stało, że w Polsce nie ma lewicy? Powiedzmy więcej – co się takiego stało, że w Polsce w ogóle nie ma potrzeby istnienia lewicy? Francja ma lewicę, Niemcy mają lewicę, Włosi mają, Hiszpanie mają, Szwedzi mają! W Czechach zachowała się nawet partia komunistyczna! U nas? Trup i podróbka – efemeryda!

Przy czym jest bardzo ciekawie. Otóż od momentu, kiedy uśmiercono kandydaturę pana Cimoszewicza, całość postulatów klasycznie lewicowych została stopniowo przenoszona na prawicę. Jest to bardzo ciekawe, ponieważ społeczeństwo dało się na to nabrać. Sprytne skojarzenie obietnicy darmowej konsumpcji, powiewania flagą narodową i dodania kwestii religijnych (głęboko osadzonych w kulturze) – dało władzę prawicy. Najpierw para-liberalnej, później tej, która rządzi obecnie. Co będzie dalej – nie wiadomo, jednak możemy być pewni, że na pewno kolejna wersja jedynie słusznej jeszcze lepszej zmiany, będzie miała wszystkie elementy, które moglibyśmy klasycznie przypisać lewicy.

Prawica w Polsce bardzo zyskała na ubraniu się w wybrane piórka lewicy. Społeczeństwu było i jest wszystko jedno. Liczy się to, żeby było pięć stów co miesiąc na dziecko i osiem stów renty. Już się da żyć. Nie można mieć pretensji do ludzi i się na nich obrażać, żyjemy w nędzy – bezwzględnie eksploatowani i okradani przez lata. Oto pierwsza władza coś dała Polakom! Od czasów PRL-u, o czym nikt nie chce pamiętać, to pierwszy taki przypadek.

Do póki nie będzie idei lewicowej w Polsce, do póki nie będzie jej rzecznika – tak długo dalej będziemy skazani na rządy prawicy. Powoli coraz bardziej dyktatorskie, ale jeszcze nikt na to nie zwraca uwagi i nie zwróci, póki pięć stów hańby jest jeszcze coś warte. Nie będzie łatwo tego przebić, zwłaszcza że rządzący bardzo sprytnie poszli w propagandę i promują kolejne „plus-y”. Będą mieli się czym wykazać przed wyborami. Naprawdę będzie to bardzo trudno przebić.

Niestety na nędznym nawozie kiełkują głównie chwasty. Część pozostałości po lewicy uwierzyła w niszowe doktryny promujące mniejszości i ich problemy, to już nawet nie jest modne, chociaż nikt nie mówi, że to nie są ważne sprawy. Chodzi o to, że ludzi nie interesują problemy mniejszości, ponieważ są przytłoczeni przez własne. Doskonale rozumieją to przedstawiciele rządzących, którzy wykorzystują odwrotny mechanizm, uderzają w mniejszości i ich interesy – nabijając sobie punkty. Czy to się nam podoba? Czy mamy z tego powodu dać głowę? Przecież to jest nic innego jak jeden wielki temat zastępczy! Nie podoba się? To proszę protestować, można nawet tupać! Niczego więcej już nie można, a jak ma się pracę w sektorze publicznym, to lepiej siedzieć cicho.

Brakuje na lewicy Prometeusza. Brakuje nawet dobrego sierżanta, który wziąłby towarzystwo i nakłonił do porozumienia. Właśnie w tym, że te procesy nie są możliwe, nawet do uruchomienia, jest pierwszym zabezpieczeniem przed odrodzeniu lewicy. Dalej może być już tylko gorzej, ponieważ w stawie nie ma wody, więc wszelkie gady i płazy rywalizują o prawo do przetrwania na ile się tylko da. Gady wyżerają płazy i sytuacja jest taka, że w niektórych powiatach, to nie będzie miał kto, nawet wieszać plakatów. Jeszcze w niektórych samorządach coś przetrwało, jednak brak lewicy w Sejmie, to jej gwóźdź do trumny. Jak na tą chwilę, nikt tam nie ma pomysłu na to, co zrobić żeby do Sejmu wrócić.

W praktyce potrzebujemy zupełnie nowej formacji z prawie zupełnie nowymi ludźmi, których jednak nie ma. Jesteśmy przez to w sytuacji, w której nad urną wyborczą możemy mieć do wyboru – głosować na chwasty, albo na jakąś odmianę prawicy. Co wybierzemy?

Niby dlaczego mielibyśmy głosować na ludzi, którzy już raz wszystko przegrali, w tym jeden pan co najmniej dwa razy przegrał – wszyscy pamiętamy, jak okrył się hańbą nakazując wyprowadzić sztandar! Co ludzie już byli. Z całego panteonu można wyłonić kilka osób o nadzwyczajnej wartości, jednak to wszystko mało. No i brakuje lidera, który mógłby przeciwstawić się panu prezesowi. Dzisiaj to jest wyzwanie, któremu nie jest w stanie sprostać nawet cała opozycja.

Lewica może się już nie odrodzić. Chyba, że wydarzy się coś, czego w ogóle nie możemy przewidzieć? Przy czym nie ma w ogóle mowy o porozumieniu z prawicą, w tym i tą liberalną. To, co zrobiono panu Cimoszewiczowi było starannie wyreżyserowane i miało poparcie całej klasy politycznej, która nie chciała kolejnego prezydenta z lewicy, później nastąpiła dekompozycja całego obozu i przejęcie programu. Kluczem do odbudowy lewicy musi być całkowita negacja tego wszystkiego złego, co spowodowała i zaprzepaściła prawica. Jest tego sporo, bardzo dużo…

Tags: , , , , , ,

20 komentarzy “Lewico – zdechłaś i zgniłaś? Na nędznym nawozie kiełkują głównie chwasty”

 1. Rachwał
  27 lutego 2017 at 05:12

  Lewica sobie zdechła i ją mech obrasta a robale dogryzają resztki tkanek przy kościach. Nie ma lewicy i nie będzie.

  • jerzy
   28 lutego 2017 at 08:52

   panowie sami jesteście lewicowi tylko jeszcze sobie tego nie uświadomoliście taka jest kolej rzeczy na tym świecie

 2. Szyszka
  27 lutego 2017 at 06:41

  Za wytyk dla Millera bardzo dziękuję.

 3. wlodek
  27 lutego 2017 at 06:55

  Lewica uwierzyła że musi” ponieść karę”za okres PRL stąd jej “łaszczenie się polityce USA “,zapomniano o swoich korzeniach.[O TYCH LUDZIACH NIE PISZEMY NIE CHCEMY MIEĆ NIC Z NIMI WSPÓLNEGO WEB. JÓZ.] określały co im wolno a co nie!Socjaldemokracja na swoich sztandarach głosiła hasła liberalizmu,a obecnie całkowicie się zagubiła,tak w kwestiach wewnętrznych jak i stosunku do U.E,Rosji jak i wydarzeń na Upadlinie.Lata organicznej pracy i reset dotychczasowej polityki + nowi ludzie traktujący kapitalizm jako zło.!

 4. Gniewna Zjadaczka Ogórków
  27 lutego 2017 at 07:21

  Widzę, że w poniedziałek autorem zawładnęła tematyka funeralna.
  Świetnie.
  Oby tak dalej jak jest – to się nie podniesie, bo ma się nie podnieść

 5. WALDEMAR SPOD CZESKIEJ GRANICY
  27 lutego 2017 at 07:33

  Zdechła – zdarza się, ojej! Nikt nie będzie płakał

 6. Wojciech
  27 lutego 2017 at 09:23

  Po lewicy będą jeszcze płakać. Wpierw należy wyplenić chwasty neoliberalnej łże lewicy Kwaśniewskiego, Millera, Cimoszewicza i innych. Najlepiej Rundapem.

  • krzyk58
   27 lutego 2017 at 12:51

   DOKŁADNIE! Nie rozumiem fascynacji K. “lewicową
   osobowością” Cimoszewicza. Ten b.towarzysz już “swoje’
   powiedział m.in. na kanwie Powodzi Tysiąclecia, mówią że niedaleko pada jabłko od jabłoni
   … tzn. słusznie mówią.
   A produkt ze stajni Monsanto jest równie szkodliwy
   co europejska lewica – jeśli już to stosować metody
   naturalne.

   Przywracanie pojęciom utraconego sensu.

   http://www.mysl-polska.pl/1177

 7. krolowa bona
  27 lutego 2017 at 19:04

  Autor zartuje twierdzac, ze np.Francja, Niemcy, Wlosi, Hiszpania maja lewice…System neoliberalizmu nie dopuszcza lewicy nigdzie i do tego upadek Zw.Radz. i panstw “socjalistycznych” jest do granic mozliwosci i niemozliwosci przez wszystkie gremia stosowane jako pregiez “nedzy” , niepowodzenia, lamania praw czlowieka i “wartosci”…..nikt nie smie tego odkrecac gdyz boi sie, ze go zaszczuja…droga (powrotu) do lewicy jest bardzo dluga i bardzo zmudna i prowadzi od znajdujacego sie wlasnie w stanie wrzenia neoliberalizmu poprzez prawice do lewicy..taka jest ewolucja i trwac to bedzie przynajmniej ok.200 lat….tak samo wyglada to we Francji, gdzie prezydent panstwa z partii niby lewicowej skompromitowal ja a moze raczej rozhustany neolibetalizmem kapital lekcewazy go i obraza, tak zdegradowany zamilkl, nie kandyduje na druga kadencje prezydentury, prawie zanikl ……owszem pojawil sie ze skloconej do reszty lewicy nowy kandydat Benoite Haman ale jakos ludzie nie daja wiary mu i wogole lewicy, gdyz dopuszczajac neoliberalna wscieklizne “zdradzila” narod i teraz narodowa prawica musi cala czarna robote odwalic i musi przeprowadzac reperacje…we Wloszech nawet i zadnego lewicowego kandydata nie ma tylko narodowa prawica itd., itd.
  Trzeba nadmienic, ze w Polsce bylo to zamierzenie, by wszystko zniszczyc i zaprzepascic i nic innego tylko uludy o bogactwie i kapitale dostepnym kazdemu ( !!! ) byly programem i marzeniem, ludzie dali wiare w takie banieluki i teraz confneli sie o 200 lat do tylz…czy chociaz sa tego swiadomi co sie stalo ?

  • wlodek
   27 lutego 2017 at 20:20

   Królowo 100% niestety racji,o lewicy na Zachodzie można było mówić 50 lat temu,teraz to są popłuczyny walki z kapitalizmem.Lepen we Francji jest bardziej lewicowa niż europejscy socjaliści. Pozdro.

 8. Miecław
  27 lutego 2017 at 20:34

  Lewica się poddała wobec indolencji umysłowej religijnego społeczeństwa już dawno w PRL. Potem to był tylko zjazd po równi pochyłej. Pozwolę sobie na cytat pod którym się podpisuję: “Państwo świeckie i ludowe nie dało rady wykształcić odpowiedniej klasy inteligencji, która udźwignęłaby ciężar zmiany świadomości społeczeństwa”. Źródło: Jan Lis, “Z perspektywy wnuczka fornala”, Przegląd nr 17/2016, s. 39. Teraz ciężko będzie coś zbudować, ze względu na ogólny brak ludzi ideowych, garstka nie wystarczy wobec masowej prawicowej propagandy.
  A tak na marginesie, chciałbym podziękować stałym forumowiczom i felietoniście za świetne teksty i komentarze. Czytam was od dawna i polecam uczniom, może dzięki wam coś kiedyś wykiełkuje, bo młodzi ludzie są zagubieni w tym szumie informacyjnym z agresywną kulturą głupoty w tle, jak to nazywam. Pozdrawiam.

 9. wieczorynka
  27 lutego 2017 at 21:49

  Przepraszam, Autorze czy chodzi o tego pana Cimoszewicza co kocha polowania? akurat o nim trochę czytałam i jestem zdegustowana osobą. Chyba, że jest jeszcze inny.

  Tak jak pisze @Wlodek wcześniejsza lewica (SDRP, SLD) dała sobie wmówić, że jej wolno mniej i tak się zachowywała i przez co nie jest już w parlamencie, mając wcześniej ponad 40% poparcia.

  @ Miecow, skoro poleca pan uczniom OP, to proszę powiedzieć również młodym ludziom, że smartfony są już passe,coraz więcej w sieci na ten temat.
  Pozdrawiam wszystkich Czytelników.

  • Miecław
   27 lutego 2017 at 22:54

   Oczywiście Pani Wieczorynko. Staram się młodych ludzi uczyć myślenia, aby nie byli biologicznymi robotami zarządzanymi smartfonami. Pozdrawiam.

 10. Zbyszek
  28 lutego 2017 at 16:37

  Totalny absurd.
  Lewico – gdzie jesteś? W grobie! Zdechłam sobie i zgniłam! Tyle o lewicy. Nie ma jej w Polsce, nie istnieje, jest poza jakimkolwiek marginesem. Nie ma idei lewicowej.
  Autor tego tekstu, bez urazy, ale napisał to, moim zdaniem, na konkretne zamówienie polityczne lub wykazuje słabą znajomość polskich ruchów lewicowych. Wystarczy tylko wejść na takie stronę np. “Porozumienie Socjalistów”, Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka, PPS i inne.
  Ruch Odrodzenia Gospodarczego od chwili powstania (2005r.)permanentnie wskazywał błędy i patologie polskiej prywatyzacji. Organizował Konferencje, publikował opracowania i programy społeczno-gospodarcze. Bronił prawdy historycznej i osiągnięć PRL-u. Niestety, z przykrością stwierdzam, że nie zawsze znajdował zrozumienie i wsparcie ze strony SLD.
  Przykro mi, że autor tekstu próbuje wmówić społeczeństwu, że jeżeli mają miejsce negatywne wydarzenia w SLD, to tak jak by to działo się w całej polskiej lewicy i że to cała lewica odpowiada za takie przypadki. Takie rozumowanie jest absolutnie nieuprawnione i stąd wnoszę, że tekst mógł powstać na zamówienie.
  Konstatując, lewica była, lewica jest i lewica będzie, będzie tak długo, jak długo będą pracodawcy i pracobiorcy.

  • Himalaje Hipokryzji
   28 lutego 2017 at 17:21

   Bo to nie był artykuł o planktonie tylko o partiach politycznych. To tak ogólnie… w szczegółach szkoda z panem polemizować, bo polemika tu nie jest możliwa.

 11. wlodek
  28 lutego 2017 at 18:13

  P.Zbigniewie myślę że wypowiedź Krakauera to krzyk rozpaczy do czego doprowadziła liberalna polityka SLD,którego ostatnim akordem była kandydatura na Prezydenta Pani którego nazwiska że wstydu nie wspomne!Ma Pan racje dopóki istnieje kapitalizm będzie istnieć lewica!I istnieją ludzie jak ja który nie jest członkiem partii serce ma po lewej stronie, a tacy istnieją i będą istnieć nie wierząc w dobrą zmianę!

 12. Lech
  5 marca 2017 at 16:20

  Dziwi mnie dlaczego do komentowania tego felietonu nie włączył się INICJATOR ze swoją zawsze trzeźwą i celną oceną.
  Autor pyta: dlaczego nie ma lewicy w Polsce i w możliwym do przewidzenia czasie, jej nie będzie? Odpowiedź jest prosta! Sformatowane przez kościół dominujący, do tego po zwycięstwie kontrreformacji i wypędzeniu z Polski wszystkich “nieprawomyślnie” myślących, nie ma prawa się zaszczepić na takim gruncie jakakolwiek wolna myśl. Wszystko musi być pod kontrolą, jak w domu pani Dulskiej. Kiedy zacznie rozkwitać racjonalizm, to i myśl lewicowa, a z nią Lewica w Polsce również się odrodzi. Sądzę, że PiS i jego przenikanie się mentalne i emocjonalne z kościołem katolickim, przyspieszy ten proces. Także przećwiczone neoliberalizmem społeczeństwo, mające bolesne doświadczenie z pseudoludowością, zacznie się zastanawiać….. no właśnie, dlaczego? Do tego smartfony, które jak tutaj zauważono są passe, również zrobią swoją pozytywną robotę. Jest co prawda w nich sporo szamba, ale również można tam znaleźć wiele prawdziwych pereł budzących świadomość, głównie u myślących., a tylko tacy mają wrażliwość potrzebną dla rozwoju lewicowej, wolnej i racjonalnej myśli będącej osnową dla postępowych idei. Autor w tonie tryumfalistycznym pogrzebał ten nurt, co nie dziwi. Jednak w naszym kraju już ta “nieboszczka” kiełkuje, co niektóry komentujący również zaznaczają. Czyli:
  “Niech żywi nie tracą nadziei (…)” J.S. – “Testament mój”.
  Pozdrawiam.

 13. 27 marca 2017 at 08:04

  Pogrobowcem polskiej lewicy , był wydający rozkaz “sztandar PZPR wyprowadzić” , gdyby się wcześniej wyprowadził ten sepleniący matołek w zaświaty, mogłoby być inaczej .

  Dalej to już lawina upadku. Brak odwagi by bronic słusznych idei, brak reakcji na opluwanie lewicy przez noworodkow ekstremyi chowanie glowy na plwanie słowami “komuchy” , bez żadnej próby wyjaśnienia, że komunizmu nie było nigdzie na całym świecie.

  Tylko o socjalistycznej Polsce , Stalin mówił , że to jakby próbować osiodłać konia. On wiedział, nasi durnie, nie rozumieli nic.

  Ale lewica , zyje w sercach młodych , gniewnych ludzi i się przebudzi , gdy oni dojrzeją wraz z nimi .

  I wtedy ,równo na drzewach , zamiast lisci , równo, łeb , przy łbie jak gruchy , będą wisieć- Solidaruchy. To tylko parafraza ich obraźliwego , abstrakcyjnego wierszyka o komuchach. Dali i daja dalej dowod, że nic nie rozumieją z politycznego, dialektycznego , -Rozwoju Społeczeństw.

  Juliusz Słowacki? A Mickiewicz w “Odzie do Młodosci , …..Orla Twych ramion potega , jak piorun twoje ramię!!!!! I wzleci nad tym zgniłym swiatem i rozpie… ten fatalny – Ład!

  • krzyk58
   27 marca 2017 at 21:58

   “Ale lewica , zyje w sercach młodych , gniewnych ludzi i się przebudzi , gdy oni dojrzeją wraz z nimi .” Paaanie, “idę o zakład’ to co masz
   pan na myśli to nie żadna lewica…to tylko LEWACTWO……..
   “Stalin mówił , że to jakby próbować osiodłać KROWĘ.” ….w ZSRR,
   zdecydowanie zwalczał tych – których narzucił Polsce, by Polaków
   wzięli za mordę…stąd powszechna w Polsce nienawiść do okresu
   stalinizmu 1944-56. W Polsce po śmierci Stalina “nasi staliniści’ trzymali
   się jeszcze kilka lat mocno. Patrz: uwięzienie Stefana Kardynała
   Wyszyńskiego….za życia STALINA nic podobnego NIGDY nie mogło
   by przytrafić się…………

 14. 27 marca 2017 at 11:35

  Przepraszam- chodziło o osiodłanie krowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Polityka

Scroll Up