Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

19 czerwca 2018

Być kochanym – za darmo


Za darmo

Miłość, ta prawdziwa, nie jest za coś. Miłość, ta prawdziwa jest za darmo. Miłość, ta prawdziwa, nie stawia warunków. Nie jestem kochany dlatego, że jestem mądry. Ty też nie za to jesteś kochany. Nie jestem kochany za to, że jestem piękny. Ty też nie za to jesteś kochana. Nie jestem kochany za to, co umiem. Ty także nie za to. Nie jestem kochany z powodu tego, co wiem. Ty także nie. Nie jestem kochany za to, jak się zachowuję. Jestem kochany, ponieważ jestem. Ponieważ istnieję. A raczej istnieję, ponieważ jestem kochany. Także ty – jesteś kochany, jesteś kochana, ponieważ istniejesz, ponieważ jesteś. Bez powodu. Jedynie z samego aktu twego istnienia. I jesteś dlatego, ze jesteś kochany., I jesteś dlatego, ze jesteś kochana. Cały czas. Zawsze. Nieprzerwanie. Nieskończenie.

Nie jestem kochany tylko wówczas, gdy na miłość zasłużę. Ty także. Nie jestem kochany tylko wówczas, gdy sobie na miłość zapracuję. Ty także. Jestem kochany. Koniec, kropka. Jesteś kochana. Koniec, kropka. Jesteś kochany. Koniec, kropka. Jesteśmy kochani i już. Nic więcej. Nikt z nas nie musi niczego robić, aby być kochanym. Nikt z nas nie musi w żaden sposób sobie na miłość zasługiwać. Nie musimy na tę miłość w żaden sposób zapracowywać.

Jesteśmy kochani nawet wówczas, gdy na to nie zasługujemy. Jesteśmy kochani nawet wtedy, gdy tego nie chcemy. Jesteśmy kochani nawet, gdy przestaniemy być piękni, mądrzy, dobrzy, wspaniali, zaradni, pracowici. To nie ma żadnego wpływu na naszą miłość.

Jesteśmy kochani i już. Po prostu jesteś kochany. Po postu jesteś kochana. Na to nie trzeba się w żaden sposób zapisywać. Na bycie kochanym. Nie trzeba się wysilać, aby być kochanym. Nie trzeba uczestniczyć w żadnym wyścigu, aby być godnym miłości.

Nic nie trzeba robić. Jesteśmy po prostu kochani. Ot tak. Bez wyjątku. Każdy z nas. Każda z nas. Nie oznacza to oczywiście, że możemy robić cokolwiek. Że nam wszystko wolno. Nasza postawa, nasze zachowanie, nasze życie może na tysięczne sposoby zasmucać naszą miłość. Możemy ją sobą i swoim życiem, swoim postępowaniem, swoimi czynami i słowami ranić. Ale mimo to nadal jesteśmy kochani. Tyle tylko, że wówczas ów dar miłości, wówczas ową nieskończoną miłość marnotrawimy. Odrzucamy.

Możesz, nie musisz

Jesteśmy bowiem kochani tak bardzo, że nie musimy się na tę miłość otwierać. Jesteśmy kochani, ale nie jesteśmy do niczego przymuszani. Nikt nam nie nakazuje czuć się kochanymi. Nikt nas nie zmusza do przyjmowania czyjej miłości. Jesteśmy wolni. Wolni tak dalece, że sami nie musimy nikogo kochać. Jesteśmy kochani tak bardzo, że możemy doświadczyć jej tylko w absolutnej wolności. Nie możemy jej sobie kupić. Nie możemy sobie jej zaskarbić. Nie możemy jej wymusić. Ale możemy ją odrzucić. Możemy się od niej odwrócić. Możemy ją od siebie odepchnąć.

Możemy też do niej przylgnąć. Możemy się w niej zanurzyć. Możemy być wolni tak naprawdę, tak do końca jedynie w miłości. To miłość daje nam wolność. To miłość nas wyswobadza. To miłość sprawia, że zachowujemy się tak, a nie inaczej nie dlatego, żeby być kochanymi, ale dlatego, że właśnie kochanymi jesteśmy. To miłość sprawia, że chcemy się jej przypodobać. To miłość sprawia, że chcemy się jej przymilić. Że o nią zabiegamy. Że o nią damy. Że się dla niej staramy, wysilamy, zmieniamy.

Poznań, 2015.01.11
Autor: Adam Gabriel Grzelązka

Tags: , , , , , , ,

14 komentarzy “Być kochanym – za darmo”

 1. Kiełbasa Wyborcza
  24 lutego 2017 at 06:16

  Przepiękna Kaczka! A te szlachetne ptaki jak wiadomo dzisiaj są tematem politycznym.

  • krolowa bona
   26 lutego 2017 at 04:14

   @Kielbasa Wyborcza
   A propos “kaczka”…przypomniala mi sie ze starych czasow taka zabawna anegdota, wlasnie smieje sie pod nosem:
   …….przed “posesja” /”wybiegiem” dla pelikana w Zoo mowi przewodnik do swojej wycieczki: ***”a to jest taka kaczka, co atrament robi….”***….w moich czasach szkolnych, to kladlam sie ze smiechu na lawkach…..jak ktos to cytywal do opisu jakiegos “momentu” z zycia intelektualisty…

 2. Adam Grzelązka
  24 lutego 2017 at 08:07

  to nie kaczka, to pekroz akurat 🙂

  • krolowa bona
   24 lutego 2017 at 09:31

   Perkoz, tak ?

 3. Adam Grzelązka
  24 lutego 2017 at 12:52

  perkoz dwuczuby, na jeziorze Malta w Poznaniu – stali bywalcy tego akwenu

 4. Wojciech
  24 lutego 2017 at 20:43

  A do Krakowa przyleciały szpaki.

  • Adam Grzelązka
   25 lutego 2017 at 02:39

   w Poznaniu też widziałem już pojedyncze sztuki

 5. wieczorynka
  24 lutego 2017 at 21:36

  Ja kocham innych za intelekt i empatię do otaczającego nas świata zarówno roślin jak i zwierząt. Perkoza oczywiście poznałam (wiele pływałam po jeziorach) trudno mi było tylko ocenić, czy to dwuczuby, wiadomo wiek.

  • krolowa bona
   25 lutego 2017 at 01:10

   @wieczorynka
   A czy przylecialy juz kormorany ?
   ***
   Te “dwuczubowe” to maja zdaje sie takie “piorka”stojace na czobku glowy jak w fryzurze u “pank”ludzi…

   • Adam Grzelązka
    25 lutego 2017 at 02:41

    akurat na tym zdjęciu niespecjalnie widać te sterczące piórka, wszystko zależy jak się ustawiają do kadru – skubance nie chcą współpracować i rzadko podpływają dostatecznie blisko – deczko płochliwe

 6. gameplane80th
  3 marca 2017 at 16:21

  Piękny tekst wam kaczka , żbik albo łoś zasłonił..Jaki sens czytać by się spierać o nic nie wartą rzecz…Text wspaniały i łatwy do odrzucenia przez drętwe zniszczone post komunistyczne powojenne społeczeństwo. Smutne to ale wojna rujnuje miłość.

 7. 13 marca 2017 at 14:35

  Być wolnym, to móc nie kłamac.

 8. 13 marca 2017 at 14:42

  A gdy wiosna nadchodzi z dala, zając z zającem się na….a.Żabka rozkosznie w wodzie d..ę moczy , o k.. ,jaki teń świat -uroczy!

 9. 13 marca 2017 at 15:26

  Jedyna prawdziwa Miłosć , to Miłosć – Matki.Jako dziecko , spiewałem, “kwiatki mej Matki, pozostały świeże, bo tylko ,Matka, umie kochac szczerze”. Opiewana tak szeroko miłość kobiety i Mężczyzny, to , korek i butelka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Społeczeństwo

Scroll Up