Błędem było nie wyjechanie z Polski – emigracja była optymalną strategią! - Obserwator polityczny

Błędem było nie wyjechanie z Polski – emigracja była optymalną strategią!

13 lutego 2017 04:10 komentarzy: 25 Autor:  A • A • A

graf. red.Już dzisiaj widać, że błędem było nie wyjechanie z Polski na początku transformacji, albo jeszcze wcześniej – na zasadzie załapania się „na etos”. Emigracja była przez ostatnie lata optymalną strategią, jeżeli chodzi o wybór przyszłości. Może to potwierdzić prawie każdy, kto przykłada się do pracy na Zachodzie i akceptuje panujące tam normy życia.

Zawsze liczą się pieniądze, przez 10 lat życia na Zachodzie, można zarobić przeciętnie, mniej więcej tyle ile przez 30 lat w Polsce. Nie ma więc żadnego porównania, nie ma czego porównywać i z czym, we wszystkich dziedzinach przepadamy, jesteśmy biedni i nie opłaca się nic. Chyba, że rodzice ustawili komuś start – w majątek, albo w odziedziczenie pozycji społecznej, wówczas rzeczywiście warto było zostać w Polsce. W przeciwnym wypadku, praktycznie w każdym przypadku lepsza była i póki co nadal jest emigracja.

W okresie transformacji stworzono system, w którym normalna egzystencja zakładająca odtworzenie pokoleń i życie z wzorcem społeczno-kulturowym, do jakiego przywykliśmy i jaki sobie wyobrażamy – jest w Polsce heroizmem.

Program stymulowania dzietności poprzez zadłużanie państwa, jest jaki jest. Więcej dzieci raczej nie odda tych długów. Poza tym, w tym kraju nie ma niczego, co powodowałoby, że jest lżej. Ciągle za wszystko trzeba płacić olbrzymie pieniądze. Życie w Polsce to ciągła walka o przetrwanie, walka o byt – jeżeli komuś coś się nie uda, albo przydarzy się choroba – system jest bezwzględny. Jednostki słabsze są eliminowane. Taki system sobie sami stworzyliśmy, to są nasze realia. Okrutne, bezwzględne i brutalne.

Koszty życia przekraczają możliwości uzyskiwania przeciętnych dochodów. Jednak to nie jest problemem dla nikogo z reprezentujących społeczeństwo polityków, może tylko pan Kukiz, jako „trybun ludowy”, czasami apeluje o zdrowy rozsądek. Ilość przykładów ludzi, którym złamano życiorysy, ponieważ nie mieli na ratę, jest szokująca. Zresztą nasza emigracja nie była napędzana umiłowaniem atlantyckiej bryzy lub niemieckiego piwa, tylko po prostu biedą. Zwykłą biedą i nawet głodem. Ludzie, którzy w Polsce nie mogli związani końca z końcem, w Irlandii lub Belgii – rozbierając kurczaki po 8-10 godzin dziennie, mogą pozwolić sobie na życie tam, na poziomie jaki w Polsce był nieosiągalny. Jeszcze utrzymują rodziny w Polsce. To jest rzeczywistość, zupełnie rozbijająca klasowość naszego społeczeństwa, dla którego 15-to letni diesel w TDI-ku, znanego producenta to nadal dobry samochód, obiekt pożądania! Jakże bardzo jesteśmy biedni!

Zdobycie mieszkania i utrzymanie go, to dla Polaka coś prawie niemożliwego. Skąd wziąć pieniądze na wkład własny? Jeżeli stałe koszty życia, przekraczają poziom uzyskiwanych dochodów o 30-50%? Kto da nam kredyt, jeżeli pracujemy na umowie śmieciowej, albo w jakimś innym poronionym układzie? Poza tym kredyt trzeba spłacać, bo jak się nie uda, to konsekwencje w naszym systemie prawnym są jednoznaczne – pozostajemy z niespłaconym kredytem, a system bankowo-prawny powoduje, że mieszkanie jest licytowane za grosze i znowu ktoś zarabia. Już samo wykształcenie takiego mechanizmu – świadczy o opresyjno-rozbójniczym charakterze naszego systemu prawnego. To dalej trwa, dobra zmiana nawet się nie dotyka tego problemu, jednak po tym jak potraktowano osoby mające przewartościowane kredyty w walucie Konfederacji Szwajcarskiej, nie ma się czego spodziewać.

Pracując w Polsce i chcąc względnie normalnie żyć, nie da się akumulować kapitału. W tym kontekście nie ma mowy o wolności. Jej wymiar ekonomiczny nie istnieje, jeżeli nie masz na rachunki za sprawy podstawowe, nikt ci nie da – wypadasz z systemu. Miliony obywateli wybrały emigrację, na pewno nie przegrali. Większość społeczeństwa, tak jak była biedna, tak jest biedna i będzie biedna. Może jedynie zwiększy się przekątna ekranów ciekłokrystalicznych w ich salonach?

Gadżety jednak nie zastępują rzeczywistości, część społeczeństwa jest narodowo świadoma i widzi, że dzieje się bardzo źle, że nie ma perspektyw. Neoliberalny model gospodarczy okazał się oszustwem markującym wyzysk. Z punktu widzenia ludności kraju będącego dobrowolną kolonią, lepiej jest pracować w metropolii – to ostatecznie uzasadnia opłacalność emigracji.

Wiele osób myśli o powrocie do Polski na emeryturę. Witamy zatem w kraju starych ludzi!


Przejdź na samą górę

Komentarzy: 25

 • Doskonały, chociaż bardzo ponury w swojej wymowie tekst.

  „Neoliberalny model gospodarczy okazał się oszustwem markującym wyzysk”

 • Franciszek z NY

  Należę do emigracji ze środka lat 80-tych, powiem wam tak nawet w kryzysie w USA można było się dorobić jak człowiek chciał pracować, po prostu pracowałeś i miałeś.

  • Żałuj, że nie byłeś sowieckim naukowcem. Ci to dopiero zarobili kasę w Ameryce. I nie tylko w Ameryce. Od Ameryki przez Izrael, Indie aż po Chiny bardzo chętnie dzielili się wiedzą.

   • Na szczęście dla Rosjan,niekoniecznie Zachodu,
    można pisać w czasie przeszłym. Średni szczebel
    służb specjalnych w FR(wierchuszka służb tańczyła tak jak wymagał zachodni suweren) stanął na wysokości zadania – czyli zdecydowanie uporał się(proces trwa …i potrwa) ze spuścizną postkomunistycznych i demokratycznych
    zaprzańców,renegatów,zdrajców etc…niestety
    u nas od „późnego stanu wojennego” służby chodziły na pasku Zachodu czego efektem był
    m.in. „okrągły stół’ przy którym podzielono
    się tortem w kręgu „samych swoich’…

   • krzyku, średni szczebel to nawet u nas doszedł do władzy i buduje u nas wzorem Putina „suwerenną demokrację„. Ale jednak mentalnie są oni zbyt słabi i dlatego w PRLu czy ZSRR nadawali się tylko na średni szczebel. Dlatego ich praca będzie miała bardziej opłakane skutki niż działalność wyższego szczebla PRL i ZSRR. U nas to i tak pół biedy bo Jarek na pewno nie wytrzyma jak Putin 20 lat przy korycie.

   • ‚bobby”. Niestety. U nas ‚doopa blada’. Na zawsze pozostaniemy już w kręgu oddziaływania polityki i antykultury zachodniej…Natomiast
    w Rosji jest szansa na wyrwanie się z demoliberalnego(zachodniego) piekła…

    „. Dlatego ich praca będzie miała bardziej opłakane skutki niż działalność wyższego szczebla PRL i ZSRR.” Czy przytrafia się panu ‚oddawać mocz’ bezpośrednio pod wiatr? :)Tylko w takich skrajnych kategoriach należy rozpatrywać pańską uwagę.

   • krolowa bona

    @bobby, tak mimo, ze „caly” swiat zachodni gardzi „nizsza rasa i kultura” Rosjan ciesza sie ich naukowcy i ludzie sportu / trenerzy/ i ludzie sztuki / np. balet klasyczny / wrecz niebywalym ” wzieciem”, co paradoksalnie tu komentator sam przyznaje mimo, ze „gardzi” Rosjanami i Rosja do n-tej potegi ! A kuku !!!
    Takie metody wysokiego przekupstwa w stosunku do ludzi wyksztalconych w Rosji za pieniadze rosyjskiego podatnika sa zlodziestwrm HUMANKAPITAL !

  • krolowa bona

   @Franciszek z NY – mial i czy ma nadal komentator tzw. „GREENCARD” /”ZIELONAKARTE”uprawniajaca do pracy w Usa czy poprzez znajomosci pracowal za dumpingowe taryfy na czarno ku utrapieniu tamtejszych tubylcow z zebami wbitymi w betonowa sciane ?
   Dorobil sie komentator @Franciszek z NY emerytury i czy ma ubepieczenie zdrowotne na wypadek choroby czy kompletne „frico” czyli nic, caly zarobek przejadl i przemieszkal a tu na forum chce rzucic wszystkich na kolana i wywolac piane z wscieklosci i z zazdrosci ??? A moze komentator pracuje q Bialym Domu jako doradca ?

 • Jesteśmy wreszcie we własnym domu nie stój nie czekaj uciekaj

 • „Już dzisiaj widać, że błędem było nie wyjechanie z Polski na początku transformacji, albo jeszcze wcześniej”
  W tych kategoriach chcą byśmy rozumieli problem, ci którzy z Nami już „od Mieszka tworzyli
  Rzplitą „obojga narodów”. 🙂 Ktoś usilnie wdraża program wypędzania Polaków z Ojczyzny pod pozorem(j/w.) od początków transformacji ba,stanu wojennego osławiony
  paszport w jedną stronę. W miejsce Polaków nad Wisłę
  ściągają tabuny ukrainców i żydów (ortografia celowa).
  Podobnież Polska roku 2050 ma być rzekomo, potęgą
  gospodarczo – militarną nie tylko na skalę europejską…tyle że bez Polaków,ewentualnie resztki
  tubylców „na prawach” rdzennych Semitów w „ziemi świętej”… Szalom

  Ps. Mój dizel w TDIku,tyle że ‚innej marki” w lipcu
  u.r.skończył pełne 20 lat ..i ma się naprawdę przyzwoicie – co nie jest równoznaczne z miłością
  do oldtajmerów – zapewniam to nie mój wybór…a….
  czy warto się rozwodzić? I dosłownie i w przenośni. 🙂
  Czy istnieje alternatywa? Tak! Rewolucja. Powrót do źródeł,czyli dorobku Polski Ludowej z podobnymi problemami zmagają się wszyscy na wschód od linii
  Szczecin – Triest włącznie z b.DDR i Rosjanami.Tam także
  zadają sobie leninowskie pytanie ‚co robic’? Социально-экономическая ситуация в стране вновь начинает приближаться к точке кипения. «Политтехнологически» проведённые выборы 2016 года, направленные на «выдачу на гора» заранее определённого результата, с заранее известным внутриполитическим курсом, были всего лишь формальной легитимизацией либерального реванша во внутренней политике страны.

  Между сегодняшним Председателем Правительства и главой ЕР Медведевым и позавчерашним главой «Выбора России» и позавчерашним Председателем Правительства Гайдаром нет идеологических и методологических разногласий.

  Оба за то, чтобы граждане страны «вписывались» в рынок самостоятельно. При этом под рынком и Гайдар, и Медведев одинаково понимают:

  — уход государства из экономики;

  — рост числа представителей крупного бизнеса (или же укрупнение уже имеющихся);

  — сокращение социальных обязательств государства и перевод значительной части из них на платную основу с одновременной организованной деградацией оставшейся бесплатной части…. itd…

  • 50-parolatek

   Gdyby to tylko było możliwe, Szanowny Kolego.
   Sam sięgnąłbym z ochotą po jakąś „pistolówkę” i powalczył (dla innych) „na te stare lata”…
   Tylko z kim i właściwie, o co walczyć?
   – toć nowe pokolenia to nic innego, jak biologiczne roboty!
   Zadnych aspiracji, żadnych planów. Toć większość to zwykły PLANKTON!
   Najważniejsze, że sygnał wifi mają, a „papu” i dach nad głową u starych rodziców dostaną. Co najwyżej na kilka lat „na zmywak”, zarobić na jakiegoś starego grata i dalej w wirtual…
   Prawdopodobnie ockną się prędzej, czy później z tego letargu, ale będzie już dla nich za późno. Większość życia stracona za „szklanym ekranem”, a witalna energia zaprzepaszczona na bezproduktywnych, wirtualnych chatach…
   Czyżby zmierzch człowieka?

 • 3:1 na korzyść Niemiec ale należy pamiętać, że 30 lat temu w Niemczech płace były 20 razy większe niż w Polsce. Z drugiej strony 30 lat temu poziom u nas i u naszych wschodnich sąsiadów był mniej więcej taki sam. Dziś u nas oni mogą zarobić kilka razy więcej niż u siebie. Zresztą coś mi się wydaje, że za góra dziesięć lat nie tylko Ukraińcy czy Białorusini będą szukać pracy w Polsce ale i naprawdę sporo osób z Europy Zachodniej. Już dziś oni w wielu miejscach w swojej ojczyźnie czują się jakby byli nie u siebie. Nawet na rynku w Pcimiu czuliby się bardziej swojsko.

 • Jak zniszczono polski przemysł, pozbawiono Polaków pracy i wygnano ich z Polski…

  https://palmereldritch1984.wordpress.com/2013/03/20/jak-zniszczono-polski-przemysl-pozbawiono-polakow-pracy-i-wygnano-ich-z-polski/

  PS… JAK BĘDZIECIE POPIERAĆ KOLEJNYCH OSZUSTÓW, OD PONAD 30 LAT OPOWIADAJĄCYCH TE SAME GŁODNE KAWAŁKI – TO WY W KOŃCU ZDECHNIECIE Z GŁODU, WASZE WNUKI NIE BĘDĄ MIAŁY ŻADNEJ PRZYSZŁOŚCI, A URATOWAĆ POLSKĘ BĘDZIE CORAZ TRUDNIEJ.

 • 50-parolatek

  „Wiele osób myśli o powrocie do Polski na emeryturę” – kiedyś, rzeczywiście o tym myślałem. Obecnie, nawet ta opcja nie wchodzi w rachubę. Wracać do czego, do pawulonu?, do kilkuletnich kolejek do okulisty, czy innego lekarza?
  W gruńcie rzeczy, to smutne, ale raczej wolę moje wyobcowanie w Niemczech, niż marną egzystencję (pomimo finansowego zabezpieczenia) w obecnej Polsce.
  Poza tym, TA Polska, już nie jest tą „moją Polską” w której się wychowałem i spędziłem najlepsze lata mojego życia. Obecna Polska jakaś przepoczwarzona pokraka dawnego, prlowskiego, oświeconego Państwa.
  Nie rokuję temu krajowi wiele…
  To przykre, ale wolałbym finansować Białoruś, Rosję, Czechy, Słowację, czy wiele innych słowiańskich krajów, niż obecną, zadłużoną po uszy, ale co najgorsze, oszalałą w swoim postępowaniu Polskę..

 • krolowa bona

  Tak oto tym i podobnymi tekstami tworzy sie mitologie zachodu i jego wyzszosci, ktorej nigdy nie da sie i to w zaden sposob pokonac.
  Przede wszystkim system prawny i polityczny jest w 100 % przejety z Niemuec, ktore autorowi sluza orzy kazdej okazji jako wzorzec bogactwa i raju dla ludzi i tylko z powodow taktycznych w powyzszym tekscie slowo Niemcy nie pada tak bezposrednio zastapione Belgia ( 40% -we bezrobocie ) i Irlandia. , przy czym chce nadmienic, ze „rozbiorka kurczakow” w UE odbywa sie prawie w 100 % w Polsce, a ich produk ja / jiedys zwana hodowla / prawie w 100 % w Niemczech !!!
  System neoliberalnej wscieklizny niszczy wszystkie spoleczenstwa i to calego swiata , w tzw.”bogstych” krajach jest duzo i w bardzo szybkim stopniu wszystko do szracenia bo wszyszko ma duza wartosc matrialna na wrzacym od spekulacji rynku neoliberalnego wyscigu o przyrost wirtualny bogactwa i stojacego mu na przeciw dlugo, oblozonego wysokimi %, ktiry nikt, zupelnie nikt nie jrsz w stanie splacic ! Tracenie mueszkan to w Niemczech, Hiszpanii, Grecji zwykla normalka, wylaczenie pradu takze, glod, brak na podstawowe artykuly zycia cidziennrgo, leki na przeziebienie i grype na buty zimowe, na wszystko…w Usa tez te fenomeny w osrej formie wystepuja i to od duzo wczesniej niz na starym kontynecie europejskim..widac to jak na dloni , gdyz wlasnie Trump to ztematyzowal i byl wybierany nie przez finansiere i innych bandytiw tylko przrz prekarist z miasteczek i prowincji.. nue bedzie zmuan systemowo-ustrojowych na swiecie, bedzie wojna i to tych biedakow z tymi hienami rynko finansowych lacznie z kanibalizmem , dlaczego autor tego nie p

 • Z wolnej Polski wyemigrowało /uciekło/ ponad 3 miliony młodych ludzi, przeważnie mężczyzn. https://myslnarodowa.wordpress.com/2013/03/17/wojna-demograficzna-warunki-bytowe-katastrofa-demograficzna-i-emigracja-polakow-z-ziem-polskich/ Pozostały kobiety. Przybyli Ukraińcy, którzy będą ddddd polskie kobiety, które rodzic będę małych banderowców.

  PROSZĘ PANA PROSZĘ…. NAPRAWDĘ WIE PAN CO… WEB. JÓZ.

 • krolowa bona

  c.d…… dlaczego autor nie przeprowadzi doglebnej analizy tych procesow i wogole nie dotyka nawet tych zagadnien tylko uzala sie na polska biede ? Polska buede spotjac dzis mozna absolutnie wszedzie, okres przelicznika waluty ze sfery rubla / dawny zl polski / na walute ze sfery $ , ktory byl sztuczny narzucony i barzedzi tzw.”zimnej wojny” zniknal kompletnie z upadkiem Rosji Radz. czy tam Zw. Radz. i wprowadzeniu demokracji w Polsce i gdzie inndziej (! ) tj.zmian ustrojowyvh, tylko ten sztuczny przelicznik walutowy generowal „TO BOGACTWO” „zachodnich walut jak np.w latach 70-tych 4$ to byla srednia pebsja w PRL mimo, ze sila nabywcza obywatela w Polsce byla wyzsza niz np.w Usa czy w NRF, gdyz Polak jafl konfortowo, mual welniane zbrania I kategorii, buty skorzane, meble z drewna, idkurzacze i lodowki z metali, jedli ozwoce i warzywa bez esadu platykiwrgo, jrdzil przynajmnurj 1 -2 w rokuba uropy w gory lub nad mirze, co 2 -3 lata do sanatorium, mial na bilety komunikacjimiejskiej i na kazde polaczrnue kolejowe, nawrt do Koziej Wolki Zdroj, chodzil reguralnie do kina i teazru jedzil na wycieczki ze szkola , z uczelnia lub zakladem pracy, kupowal regularnie gazety w tym takze ilustrowane tygodniki oraz ksiazki nie wspominajac o przegestej sieci bibliotek publiczbych /bezplatnd korzystanie / i z klubow EMPIK-u z ich atcyatrakcyjba iferta czytelniczo-kulturalba, Polak wszystkich warstw spolecznych organizowal sam lub wrecz musial / bo sie obraza, jsk sie do nich nie pojdzie / uczestniczych w przyjeciach z bardzo bogato zastawionym wszelakim jadlem stolem, vyly wszelkuej madvi imueniby, urodziny, rocznice, komunie , wesela i pogrzeby, oraz przyjecia bez specjalnych okazji / prywatki , obecnue zwane „party”/ …i…i…i..jednak pod wplywem takich , jak powyzszy , wysoko propagandowy tekst zburzono wszystko w Polsce, czytelnucy i komentatirzy OP prawie w 99,9 % sami z „Solidarniscia” rozwalili cala konstrukcje pandtwa, sposob odnawiania sie i wtedy istniejacego majatku narodowego a teraz sytem, o ktory tak latami walczyli nie podoba sie im, zniosl rownouprawnue klas i

  • …czytelnucy i komentatirzy OP prawie w 99,9 % sami z „Solidarniscia” rozwalili cala konstrukcje pandtwa…
   To nie tak – to system ,”komuna” uwierała już ‚towarzyszy’ z górnych półek PZPR i stronnictw
   satelickich. Oni parli do zalegalizowania bogactwa.
   NO BO ‚mam”, a nie mogę z tym wyjść w miasto,to nie cieszy….

  • Cd. Zawsze w podobnych okolicznościach, sięgam po „Pana Tadeusza’ niekoniecznie
   tego z Polmosu. Konkretnie do Epilogu.
   To zawsze aktualne i pomaga w czarnych godzinach
   jakoś przetrwać – nim pozbieramy się duchowo…

   …Dziś dla nas, w świecie nieproszonych gości,
   W całej przeszłości i w całej przyszłości
   Jedna już tylko jest kraina taka,
   W której jest trochę szczęścia dla Polaka,
   Kraj lat dziecinnych! …

   https://literat.ug.edu.pl/pantad/epilog.htm

   No i koniecznie „Latarnik” Sienkiewicza .

 • krolowa bona

  c.d.
  …z uwagi na moje kiepskie wyposazenie techniczne musialam wyslac czesci poprzednie mojego komentarza i teraz trace bezposreni watek mouch mysli. taki syft, ktory mnie tu otacza…..
  ….otoz zasrabawiam sie od ponad 30-tu lat i to w niezwykle intensywny sposob, czy wzorem niemieckiego kodeksu karnego nie nalezalo by wprowadzic w trybie przyspieszonym paragraf i karaniu wszelkiej agitacji dla wyjazdow / emigracji / zza granice. do dzis jest ten paragraf w niem.kodeksie karnym /StGB = StrafGesrtzBuch/ , przeciez degrengolada polityczna i gospidarcza zwiazana jest bezposrednio z ta emigracja..tylko mlodzi ludzie walczac o swoja i potencjanyna przydzlosc swoich dzieci moga dokonywac zmian politycznych i gospodarczych i to zaczynahac od tworzenia samowystarczalnych spoldzielni..takze inwestycje z
  zewnatrz i to szczegolnie dla panstwa tak centralnie polozonego jak Polska staja sie atrakcyjne, jak jest duzo mlodych ludzi, to rece do pracy i nieograniczone rynki zbytu…. a tu autor jak zlowroga sowa co jakus czas nawoluje do emugracji..za to winna vyc kara, to masakra Polski i wojny w rodzinach, ktore rozkszuja swoim dzieciom wyjazd na „latwy” zarobek, by produkowac gdzie inndzuej i kupujac te „obce” towary bogacic obcy kapital !!! Czy sobie autir i inni nie zdaja z tego sprawy ? Dlatego tez rzadzi w Polsce stary pryk i jakas stara dewotka z broszka… Tak ito wyglada mitoligia i rzeczywistosc…..a kyz te wieczne tanczace slomiane hoholy i bogactwa ba „zachodzie” , ktire koncza sie w burdelu lub przytulku chirych na AIDS….po co tak taranic bez sensu, zamuast przeprowadzic staranba analize socjologiczno-polityczna…w tym lezy slabosc Polski. .i w rej wiecznej gonitwie za „zachodem a „zachod” jest na „wschodzie” .. ( Japonia, Australia….itd )

 • krolowa bona

  Uzupelniajaco chce dorzucic, ze Trump mowil z uwagi na przemiany gospodarcze na swiecie o potrzebie wprowadzenia tzw. Bezwarunkowego dochodu podstawiwego”, a wiec prosze by mi autor i ! Franciszek z NY pokazali to bogactwo i te miejsca pracy na zachodzie, ktore sa tak intratne, ze nie tylko mozna sobie zaplacic zycie ale i niezmiernie wzbogacic ? Obecnie oprocz bandytow z finansiery zarabiaja roboty, ktore zastapily miliony rak i mozgow ludzkich, powaznie mowi sie o opodatkowaniu robotow, bo to one wytwarzaja tzw.”wartosc” dodana”..

  Cis 3 tygodnie temu ukazal sie na lamach OP goscinnie tu publikujecego autira felietob na temat „bezwarunkowego dochodu podstawowego”, oj ! bardzo byla to zla i niekompletna publikacja, wogole nie analizowala ani potrzeby ani sedna
  genezy ” bezwarunkowego dochodu podstawowego”, jakos nie moge”czasowo” dogonic” z uwagi na ciezka grype z powiklaniami by napisac pare ustotbych sliw na ten temat, moze redakcja zdecyduhe sie ba tzw.replay tj ponowna publikacje tego waznrgo tematycznie tekstu ? Analogicznie „nie moge czasowo dogonic” i napidac pate slow na temat nibx woli Niemiec w ponown ( ! ) uzbrojeniu sue w bombe atomowa, no wladnue Niemcy nigdy wlasnej bomby atomowej nie mieli ale maja ok 140 pociskow z glowica atomowa sprzymierzencow z Usa, ktore zmagazynowane sa kolo Mannheim / Badenia-Wirtembergia i ktorych z uwagi na jazdochwilowy wybuch Usa nie chce odtransportowac z Niemiec mimo od lat trwajacych protestow ludnosci cywilnej …

  I ktorych Usa nie chce zabrac z Niemuec, booga wybuchbac w kadenia -Wirtembergia

  • Zawsze wysoko oceniam komentarz królowej, a o życiu na „Zachodzie” traktuje jako źródło wiedzy!Podobnie jak Kamczatkę jeśli chodzi o Rosję. Obu pozdrawiam nie tylko z okazji Walentynek, nie zapominam o wieczorynce. Pozdro.

   • Nigdy nie traktowałem poważnie „jakiś Walentynek”,więc i tym razem pominę milczeniem…
    My Sławianie,mamy własny odpowiednik tegoż …(Noc Kupały,czy nasze przepiękne przekazy o kwiecie paproci).
    w okolicach przesilenia letniego

   • krolowa bona

    @wlodek, dzieki, bardzo mi milo
    Ja obchodze na pol zartem i pol serioWaletynki , to pierwotnie tradycja katolicka, pozdrawiam wszystkich z tej okazji i zycze „zakochania sie” np.w pieknej muzyce Arama Chaczaturiana ♡♥♡♥♡♥♡♥♡♥♡♥♡♥♡♥♡♥♡♥♡♥♡♥♡♥♡♥♡♥♡♥♡♥

Skomentuj


  Potwierdzam znajomość regulaminu portalu obserwatorpolityczny.pl, w szczególności zapisów odnoszących się do kwestii odpowiedzialności za zamieszczane komentarze i opinie.

Ostatnie 7 dni

 • Społeczeństwo Być kochanym – za darmo

  Być kochanym – za darmo

  Za darmo Miłość, ta prawdziwa, nie jest za coś. Miłość, ta prawdziwa jest za darmo. Miłość, ta prawdziwa, nie stawia warunków. Nie jestem kochany dlatego, że jestem mądry. Ty też nie za to jesteś kochany. Nie jestem kochany za to, że jestem piękny. Ty też nie za to jesteś kochana. Nie jestem kochany za to, co umiem. Ty także nie za to. Nie jestem kochany z powodu tego, co wiem. Ty także nie. Nie jestem kochany za to, jak się […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Nie pogarszajmy sami swojej pozycji

  Nie pogarszajmy sami swojej pozycji

  Nie pogarszajmy sami swojej pozycji. Nie dostarczajmy naszym przeciwnikom argumentów. Nie osłabiajmy się sami, jałowymi sporami. Nie zadłużajmy się bardziej, zwłaszcza za granicą. Nie dzielmy bardziej społeczeństwa. Nie marnujmy pieniędzy na wydatki, które nie generują stopy zwrotu lub oszczędności. Wydawajmy „z długu” tylko na inwestycje. Dbajmy o państwo. Nie mamy innego, a nawet to które mamy, może zostać nam odebrane. Jest na pewno lepsze niż żadne, postarajmy się żeby było jeszcze lepsze. Wymaga to dużo wysiłku, jednakże nie jest niemożliwe. […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Geopolitycznie jesteśmy skazani na samotność i przegraną w obecnym stanie rzeczy

  Geopolitycznie jesteśmy skazani na samotność i przegraną w obecnym stanie rzeczy

  Trzeba sobie uświadomić raz na zawsze, że geopolitycznie – w tym położeniu i w tym układzie sojuszy, a w szczególności przy tej sprzeczności interesów – jesteśmy skazani na samotność. W dalszej kolejności, również jesteśmy skazani na przegraną w obecnym stanie rzeczy. Historia Polski to przerywane continuum. Odrodzenie państwa w 1918 roku to był cud, którego nie zaznało zbyt wiele narodów okradzionych i zniewolonych przez sąsiadów, a zgubionych przez własne elity. II Wojna Światowa, była dla nas geostrategicznym sprawdzianem, którego nie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXV

  A zima XXV

    2017.02.16 Poznań zimo zimo moja zimo czy aby już odchodzisz czy aby dajesz wiośnie pola czy teraz już ze słońcem dzień każdy zaczniesz zimo zimo moja zimo gdy cię nie ma jeszcze tęsknią wszyscy pytają kiedy dziwią się że nadal bez śniegu gdy już w końcu narzekają że ślisko biadolą że zimno mroźno i w ogóle nic nikomu nie pasuje zimo zimo moja zimo a ja lubię kiedy śniegiem ty obficie kiedy mróz taki że skrzypi pod butami kiedy […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Nie sra się we własne gniazdo

  Nie sra się we własne gniazdo

  Znowu pojawiają się głosy tzw. środowisk i autorytetów, które zaczynają tworzyć medialny klimat do potrzeby nałożenia sankcji w ramach Unii Europejskiej na Polskę. Trudno jest to określić inaczej, niż działalnością antypaństwową. Zajmują się tym obcokrajowcy, bo plucie na Polskę staje się modnym i nośnym tematem. Zajmują się tym, także i Polacy, czego po prostu nie da się zrozumieć. Nie sra się we własne gniazdo! Nawołujących w Unii Europejskiej do nałożenia sankcji na Polskę trzeba zapamiętać i w odpowiednim momencie przypomnieć […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Ludzcy panowie

  Ludzcy panowie

  Nie ma to jak wygarnąć prawdę. Pan prezes wygarnął wczoraj w Sejmie prawdę opozycji. Zrobił to wyjątkowo skutecznie. Opozycja jak rządziła, anihilowała ówczesną opozycję, a dzisiaj rządzących i kazała im wygrać wybory – jak pięknie podsumował pan prezes – wygrali. To wyczerpuje wszelkie dywagacje, pan marszałek Kuchciński został obroniony na stanowisku. W Demokracji liczy się matematyka, kto ma więcej – ten rządzi. Obecna opozycja nie może udawać, że tego nie rozumie. Żadne dąsania się i twierdzenia o wyższości moralnej – […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Jak mogą potraktować nas Francuzi czyli „Caracale” , „widelec” i „Mistrale” za 1 Euro?

  Jak mogą potraktować nas Francuzi czyli „Caracale” , „widelec” i „Mistrale” za 1 Euro?

  Amerykanie wycofują się z Europy. Zaczynają mowić o pozbyciu się aktywów, które przynoszą straty. Jedną z możliwości jest sprzedaż dużej firmy samochodowej, która od lat należy do gigantycznego koncernu samochodowego w USA. Jednym z potencjalnych nabywców jest inna również gigantyczna firma samochodowa (i nie tylko) z Europy, a konkretnie z Francji. Mieliśmy wspaniałą historię współpracy z Francją w okresie międzywojennym i wcześniej. Okres wielkiej transformacji ustrojowej jaka jest przeprowadzana w Polsce od końca lat 90-tych XX wieku, to również czas współpracy. […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Oparcie porządku międzynarodowego na prawie zawsze było iluzoryczne

  Oparcie porządku międzynarodowego na prawie zawsze było iluzoryczne

  Oparcie porządku międzynarodowego na prawie, zawsze było iluzoryczne. Konsensualne umowy i poszanowanie wzajemne, nie mają innej wartości niż siła jaka stoi za partnerami. Ewentualnie liczy się jeszcze status quo, tj. sytuacja względnej równowagi, gdzie opłaca się nawet największym, wspierać poszanowanie prawa – wobec najmniejszych. Wówczas wszyscy na tym zyskują, oczywiście wielcy – najwięcej, a mniejsi mogą istnieć na formalnie symetrycznych warunkach. Chociaż oczywiście relacje pomiędzy podmiotami o różnych potencjałach, nigdy nie były, nie są i nie będą symetryczne. Żadne prawo […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Strzelnica w każdej gminie i poligony w powiatach!

  Strzelnica w każdej gminie i poligony w powiatach!

  Pomysł na to, żeby w każdej gminie samorząd zorganizował strzelnicę jest doskonały. Można go twórczo rozbudować, przez postulat poligonów w powiatach. Nie muszą być duże i nie byłyby to prawdziwe poligony, chodzi bardziej o miejsce gdzie w sposób zorganizowany byłyby możliwe ćwiczenia w terenie. W warunkach armii weekendowej, bardziej byłaby to zabawa i ćwiczenia organizacyjno-fizyczne, niż jakakolwiek taktyka. Jednak z punktu widzenia pojedynczego człowieka możliwość wytarzania się w błocie, wykąpania w rzece lub okopania się saperką w szczerym polu – to […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Nikt się nie spodziewał że Amerykanie będą dążyli do upadku NATO i Unii Europejskiej?

  Nikt się nie spodziewał że Amerykanie będą dążyli do upadku NATO i Unii Europejskiej?

  Zachód jest w dziwnej sytuacji. „Kolonia” dziwi się, że „metropolia” jej nie chce! Europa uzależniona od końca ostatniej wojny – od Ameryki, nagle usłyszała prawdę o sobie. Dowiedzieliśmy się, że obrona jest kosztowna i się nie dokładamy, tyle ile byśmy mogli, a na pewno mniej niż powinniśmy.  Co więcej i to w ogóle pokazuje, że rządzące nami dotychczas elity, to najdelikatniej mówiąc grupa lekkoduchów – okazało się, że Ameryka postrzega Unię Europejską jako globalnego konkurenta. W szczególności poprzez pryzmat Euro, […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Czy pan prezes wprowadza dobrą zmianę pilarką mechaniczną – Polska w trocinach?

  Czy pan prezes wprowadza dobrą zmianę pilarką mechaniczną – Polska w trocinach?

  Dzieje się w naszym kraju dobra zmiana. Na wielu frontach jednocześnie, w zasadzie zmiany dotykają całego kraju, wszelkich dziedzin życia i funkcjonowania społeczeństwa. mamy zmiany spektakularne jak w Trybunale Konstytucyjnym, wizerunkowo-kadrowe jak w telewizji już chyba narodowej, jedynie słuszne jak w wojsku i innych instytucjach mundurowych. Mamy także i ważne zmiany dotyczące swobody zakupu niektórych medykamentów. Miło, że nasza władza się troszczy o Kobiety i nie pozwala, żeby zbyt pochopnie nałykały się medykamentów. Jest jednak jeszcze jedna zmiana, która zadziwia […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXIV

  A zima XXIV

    2017.02.15 Poznań zima dziś wiosną pachnie zima dziś wiosną śpiewa zima dziś wiosną tańczy   co za słońce co za dnia radość jakie ptasie śpiewy   zima dziś z zimy ma niewiele błękit nieba głęboki a słońce och słońce słońce pełną gębą   i ciepło och jak ciepło ciepło rozkosznie ciepło radośnie wiosennie ciepło

  Czytaj więcej →
 • Polityka Chaos i burdel

  Chaos i burdel

  Ma rację Grzegorz Sroczyński, zapewne nie po raz pierwszy, że skrócony opis rządów PiS dałoby się zamknąć w dwóch słowach. Biorąc pod uwagę miniony okres rządów (nieomal)Prawa i (raczej Nie)Sprawiedliwości to mamy Chaos i burdel II. Ponieważ większość obywateli, (czasem to sądzę że nieomal wszyscy) nie są w stanie ogarnąć całości spraw społeczno-ekonomicznych, skupiają się na rzucanych im przed oczy elementach, wabikach, skandalikach. Umyka im sedno spraw, często umyślnie przysłonięte rzeczywistą lub spreparowaną sensacją. O ile jednak w swoim tekście […]

  Czytaj więcej →
 • Ekonomia Centra i parki handlowe podbijają mniejsze miasta

  Centra i parki handlowe podbijają mniejsze miasta

  W 2017 roku budowa centrów handlowych jeszcze mocnej skoncentruje się na mniejszych miejscowościach – wynika z analiz ekspertów Grupy Real2B. Rozpoczęty w ciągu ostatnich dwóch lat trend utrzymają dwa czynniki: wzrost zamożności Polaków i uruchomione dotacje unijne. Pierwszy z nich ma wpływ na wysoki indeks siły nabywczej mieszkańców mniejszych miejscowości oraz decyzję o migracji mieszkańców z centrum miast na obrzeża aglomeracji. Drugi stanowi ogromny zastrzyk gotówki na rozbudowę infrastruktury drogowej. Z informacji zawartych w raporcie PRCH Retail Research Forum, I […]

  Czytaj więcej →
 • Ogólna Technologia Podstawową wadą Internetu jest to że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka

  Podstawową wadą Internetu jest to że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka

  Podstawową wadą Internetu jest to, że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka. Trzeba wiedzieć czego się chce, żeby to znaleźć. Pozwala to na fantastyczną manipulację, poprzez zarządzanie wynikami wyszukiwania, czy jak kto woli w ogóle zarządzaniem i limitowaniem dostępu do treści w Internecie. Zarazem jednak, właśnie to co postrzegamy tutaj jako wadę, jest gwarancją ludzkiej wolności w Internecie. Czym byłaby siec, gdyby była na niej tylko jeden portal w którego katalogu byłoby wszystko? Już to wymyślono i nazywa […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Czy można popełnić więcej błędów używając niepotrzebnej retoryki?

  Czy można popełnić więcej błędów używając niepotrzebnej retoryki?

  Przypadki pana Ministra Spraw Zagranicznych i pana Ministra Obrony Narodowej w kontekście wypowiedzi, a nawet dyskusji podczas monachijskiej konferencji bezpieczeństwa, to pokaz jak nie należy robić dyplomacji. Co więcej jak nie należy popełniać błędów, a nawet jeszcze więcej błędów, używając niepotrzebnej retoryki. W pierwszym przypadku słynnej już polemiki pana Ministra Spraw Zagranicznych z panem Fransem Timmermansem, mieliśmy do czynienia z klasycznym „wypuszczeniem”. Pan Minister dał się wciągnąć w dyskusję poboczną i sam posłużył się argumentem, który interlokutor wykorzystał przeciwko niemu. […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Mew poranny śpiew

  Mew poranny śpiew

    2017.02.18 Poznań trudno uznać za najpiękniejszą z ptasich arii melodii nie uświadczysz wciąż tylko ten uciążliwy skrzek ucho twe drażni nieustannie   gdy jednak zimą o świcie mewy budzą cię zza okna może to być nieśmiała pierwsza przedwiośnia oznaka   czas zatem wstać rozejrzeć się za wiosną choćby płochą daleką choćby taką na chwilę taką na dziś   zaspaną spłukaną deszczem taka bez słońca a przecież a jednak nieco cieplejszą niż poranki zimowe niż mroźne dnie

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

  Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

  Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników. Neoliberalizm stworzył kolorowaną przykrywkę na brutalność kapitalizmu, w postaci pop-kultury i tego wszystkiego, co się z nią wiąże. Pustka, pozorność, bylejakość, powtarzalność i zawsze wyzysk, to fundament, na którym opiera się kapitalizm, nieprzerwanie – od czasów feudalnych. Stworzenie systemu, w którym kilka osób ma więcej majątku, niż kilka miliardów ludzi. Jak również, ten majątek nielicznych bogatych, jeszcze szybciej przyrasta, niż powszechna zamożność, można nazwać tylko powszechnym wyzyskiem. Jednak w warunkach […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Rok 2017 jest rokiem w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek

  Rok 2017 jest rokiem w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek

  Rok 2017 jest rokiem, w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek. Te słowa powiedział pewien amerykański polityk na konferencji poświęconej bezpieczeństwu w Monachium. W zasadzie nie da się tego skomentować inaczej, niż mówiąc – śmiało! Próbujcie! Tylko jest jeden problem. Po tej próbie, bez względu na jej wynik, prawdopodobnie nie będzie miał już kto odbudowywać (po raz kolejny) Warszawy, jak i Berlina. Być może nawet wielkie miasta na Zachodzie i Wschodzie USA pokryją się szklaną taflą, z której będą […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Oni składają hołd sami sobie

  Oni składają hołd sami sobie

  Obserwując postępowanie i słuchając retoryki obozu dobrej zmiany, trzeba przyznać że większość tych ludzi zaszła już dalej, niż można to określić stanem wiary we własną propagandę. W sumie, gdyby tylko wierzyli we własną propagandę, to byliby względnie nieszkodliwi, ponieważ nie są przeważnie szczególnie inteligentni, a przewidywalność powoduje, że pozując można przy tym towarzystwie przetrwać. Jednak sytuacja jaka się wytworzyła w ostatnim roku, wyraźnie wskazuje na to, że ci ludzie – oczywiście nie wszyscy – składają hołd sami sobie. W zasadzie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Nowy tomik wierszy „Jesienią zakochani”

  Nowy tomik wierszy „Jesienią zakochani”

  To zawsze radość wielka dla twórcy, gdy jego książka pojawia się drukiem. W każdym bądź razie ja cieszę się niezmiernie. To drugi tomik z moimi wierszami. Długo na niego czekałem. Poprzednia, „Krok po kroku”, ukazała się drukiem w roku 2011. Kolejna dziś przyszła właśnie kurierem wprost z wydawnictwa. Tomik ten składałem zresztą w tymżesz wydawnictwie kilka już lat temu. Jakoś jednak wtedy nie doszło do zawarcia jakiejkolwiek umowy. Aż tu nagle, tuż przed Sylwestrem minionego roku 2016, dostaję mail. W […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP w Monachium 2017

  Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP w Monachium 2017

  Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP na 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, to bardzo ciekawy i niesłychanie interesujący przykład podsumowania naszej współczesnej retoryki politycznej. Retoryki strachu i fikcji, co jest najciekawsze opartej na racjonalnych i przeważnie prawidłowo postrzeganych przesłankach. Całe przemówienie jest do przeczytania [tutaj]. Poniżej przeprowadzimy analizę tekstu, oczywiście subiektywną. Pan Prezydent rozpoczął od postawienia sobie pytania: „czy Zachód będzie w stanie przetrwać?”. Tłumaczy, to cytatem z klasyka literatury, którzy pogłoski o swojej śmierci uznał za przesadzone. Jest to piękna […]

  Czytaj więcej →
 • Społeczeństwo Twierdzenia o zmianie paradygmatu społecznego na świecie to głupia i naiwna propaganda

  Twierdzenia o zmianie paradygmatu społecznego na świecie to głupia i naiwna propaganda

  Twierdzenia o zmianie paradygmatu społecznego na świecie to głupia i naiwna propaganda. Nawet gorzej, to po prostu tworzenie fikcji, w którą wierzą ludzie, wygłaszający te brednie. Oni tym żyją, napędzają się i w oparciu o sumę fikcji, którą kreują budują swój prymitywny autorytet. Jego głównym filarem jest oskarżanie wszystkich, którzy ośmielają się twierdzić inaczej. Niektórzy określają to zjawisko mianem „lewackiej propagandy”, jednak to tylko powierzchowna maska, w istocie źródłem zła jest zawsze jedno i to samo praźródło wszelkiego zła, czyli […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Jak podle słaba jest Unia Europejska że Tunezja decyduje o naszej przyszłości!

  Jak podle słaba jest Unia Europejska że Tunezja decyduje o naszej przyszłości!

  Jak podle słaba jest Unia Europejska, że Tunezja decyduje o naszej przyszłości. Zarazem widać jak słaba jest Unia Europejska, ze względu na gąbczaste fundamenty na jakich jest oparta. Tydzień temu w Niemczech złożył wizytę pan Youssef Chahed – premier Tunezji. Jego spotkanie z panią Angelą Merkel było poświęcone głównie problemowi wsparcia ze strony państw północnej Afryki dla procesu zahamowania masowych i nielegalnych migracji przez Morze Śródziemne na Południe Europy. Była mowa o odsyłaniu nielegalnych imigrantów i jeszcze kilka innych protokolarnych […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXIII

  A zima XXIII

  2017.02.12 Poznań zimą zimny wiatr zawsze w oczy jeśli tylko zdoła ścina z nóg wystarczy byle szpara by za pazuchę swą lodowatą dłoń zimą zimny wiatr zawsze w twarz swe wyzwanie rzuca łzy z oczu toczy maluje czerwienią policzki nos mrozem ścina

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Historie o Rosji to wymyślone informacje

  Historie o Rosji to wymyślone informacje

  Pan Donald Trump powiedział prawdę na temat wielkiego medialnego kłamstwa na temat Rosji. Historie o Rosji to wymyślone informacje, to jest oficjalne stanowisko pana Prezydenta. Wypowiedź głowy amerykańskiego państwa koncentrowała się, co prawda na łgarstwach, dotyczących rzekomego wsparcia Rosji na rzecz jego elekcji. Jednakże skoro to było kłamstwem i już o tym się mówi publicznie, mówi o tym sam pan Trump. To inne kłamstwa na temat rzekomych działań Rosji, również ujrzą światło dzienne. Wszyscy kłamcy, którzy przez ostatnie lata poniżali […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Niepokonana

  Niepokonana

  Potrafię wspinać się po wyznaczone cele Moją dziką determinacją pokonuje niemożliwie wiele Umiem panować nad własnym ciałem i umysłem Idąc  przez życie z pewnością siebie i twórczym rozmysłem   Nie dam się zdominować, przekupić, na wszystko mam odpowiedz Cele mam wyznaczone, nie dla mnie obłudna spowiedź Patrzę bez strachu w oczy słońca, bez sztucznych barier szkła Ono wie, że nie odpuszczę nawet, gdy jest ciężko i po twarzy spłynie kolejna, gorąca łza   Wiele zwycięstw ciągle przede mną Na wszystkie […]

  Czytaj więcej →
 • Ekonomia Euler Hermes – tendencja spadku na świecie liczby upadłości przedsiębiorstw już się kończy

  Euler Hermes – tendencja spadku na świecie liczby upadłości przedsiębiorstw już się kończy

  W roku 2016 firmy miały do czynienia z poważnymi trudnościami, pomimo intensywnego wsparcia ze strony decydentów politycznych. Firmy są w większym stopniu narażone na czynniki zewnętrzne. Liczba bankructw systematycznie wzrastała w regionach Azji i Pacyfiku oraz obu Amerykach, poprawa sytuacji w Europie również wydaje się niepewna. Zgodnie z prognozami, w roku 2017 liczba przypadków niewypłacalności w skali całego świata powinna wzrosnąć o +1%. Ograniczony wzrost inflacji przyniesie jedynie niewielką ulgę bilansom firm, które równocześnie będą musiały radzić sobie z wyższymi […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Sposób rozumienia interesów narodowych przez pana prezesa jest przewidywalny

  Sposób rozumienia interesów narodowych przez pana prezesa jest przewidywalny

  Sposób rozumienia interesów narodowych przez pana prezesa jest przewidywalny i to jest chyba największa polityczna słabość tego człowieka. Nie można mówić o kimś, że jest mężem stanu i strategiem w rozumieniu geopolitycznym, jeżeli można przewidzieć to, jak się zachowa, jak wnioskuje, czego oczekuje i jaki wynik gry obstawia. Nawet jeżeli założymy, że pan prezes jest pragmatykiem, bo bez wątpienia jest i to wybitnym, to jednakże jest to bardzo mało, a nawet za mało, żeby zniwelować tą gigantyczną wadę. W zasadzie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Space Between Us – przestrzeń między nami!

  Space Between Us – przestrzeń między nami!

  Rok 2016 uświadomił obserwującym trendy współczesnego designu, że pomimo ogromnej ilości nowych pracowni – projekty wielu z nich bywały identyczne. Na targach mebli królowały sklonowane wersje „stolików rzeczek” i niezliczone formy mebli oparte na surowej desce i gotowych elementach łączących. Używana w realizacjach stal czarna była najczęściej proszkowana na intensywny kolor, bądź surowa. Brakowało szlachetnej struktury srebrnego metalu. Nie da się zrozumieć powodów, dla których metal w czystej – szlachetnej i podkreślającej swoją fakturę formie jest tak bardzo niedoceniany. Najsmutniejszy […]

  Czytaj więcej →
 • Ogólna Recenzje Euler Hermes doceniony „Diamentem Infrastruktury i Budownictwa”

  Euler Hermes doceniony „Diamentem Infrastruktury i Budownictwa”

  Euler Hermes, lider rynku ubezpieczeń należności, gwarancji ubezpieczeniowych i windykacji B2B, został wyróżniony prestiżową nagrodą podczas VIII edycji konferencji „Infrastruktura Polska & Budownictwo”, odbywającej się pod honorowym patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. W trakcie uroczystej gali liderów rynku budowlanego w Polsce odbyła się ceremonia ogłoszenia laureatów Konkursu Diamenty Infrastruktury i Budownictwa. Euler Hermes został uhonorowany w kategorii Podmiot Wspierający Roku. Statuetkę w imieniu Grupy Euler Hermes w Polsce odebrał Maciej Harczuk, Członek Zarządu TU Euler Hermes i CEO Euler Hermes […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Superdługopisy i zaoczne kursy dla Generałów to najsłuszniejsza dobra zmiana!

  Superdługopisy i zaoczne kursy dla Generałów to najsłuszniejsza dobra zmiana!

  Po co armii śmigłowce? Po co drony? Lata, to to, paliwa potrzebuje, psuje się, hałasuje, same kłopoty! Po co Marynarce Wojennej okręty podwodne? Te to dopiero są drogie, a nawet bandery nie ma na czym zawiesić – bo całe się zanurza! Po co okręt, który sam tonie! Normalnie jakiś idiotyzm! Po co w ogóle wojsku granatniki przeciwpancerne? Przecież, te które mają już umieją obsługiwać? Chyba się nauczyli przez 50 lat obsługi jednego typu? W ogóle można się zastanawiać nad samolotami […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Kontrowersje wokół wypadku pani premier nawarstwiają się

  Kontrowersje wokół wypadku pani premier nawarstwiają się

  Nawet prosty wypadek komunikacyjny, może się bardzo skomplikować i mieć znaczenie polityczne, jeżeli komuś zależy na tym, żeby nadać mu polityczne znaczenie. Zdarzenie komunikacyjne rządowej kolumny samochodów z panią Beatą Szydło Prezesem Rady Ministrów, zostało rozdmuchane do skali wydarzenia o randze katastrofy narodowej. Niestety same okoliczności związane z wyjaśnieniem tego wypadku są już przedstawiane jako zagmatwane. Nie wiadomo, czy była włączona sygnalizacja dźwiękowa – w tym zakresie są różne wersje. Chociaż oficerowie ochrony towarzyszący pani premier mają zeznawać jednoznacznie że […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXII

  A zima XXII

    2017.02.08 Poznań zimo to już ostatnie chwile zimo sypnij śniegiem niechaj świat pokryje białym puchem zimo śniegu nie żałuj zaspy usyp krą skuj rzeki zimo ześlij śniegi skryj czarną ziemię obsyp drzewa niechaj się nie smucą  

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Byli dowódcy krytykują polityków…

  Byli dowódcy krytykują polityków…

  Jest taki kraj w którym byli, wysocy dowódcy wojskowi i służb specjalnych krytykują polityków. Robią to w sposób w zasadzie już bezpośredni, mówiąc o osobiście doznanych upokorzeniach ze strony młodych ludzi otaczających ważnego urzędnika państwowego, będącego ich formalnym politycznym przełożonym. Jak również o innych sprawach związanych z normalną, regularną czystką w służbach mundurowych. Szczególnie dramatycznym przypadkiem jest upolitycznienie się przez publiczne wystąpienia – jednego z najważniejszych dowódców służb specjalnych, chodzi o kontrwywiad wojskowy. Mówimy o dowódcy służby najtajniejszej z tajnych, […]

  Czytaj więcej →