Czy system sądownictwa jest zgnilizną i gigantycznym skandalem? - Obserwator polityczny

Czy system sądownictwa jest zgnilizną i gigantycznym skandalem?

11 lutego 2017 04:05 komentarzy: 27 Autor:  A • A • A

fot. red. Kompleks budynków sądowych w Krakowie

Czy system sądownictwa jest zgnilizną i gigantycznym skandalem? Jeżeli tak jest i nie są to słowa kryminalistów z więzień o ciężkim rygorze, tylko najważniejszego polityka w naszym kraju – to, co się takiego stało, że do tego doszło? Co więcej – zapytajmy jakie prawo mają ludzie pracujący w Sądach do osądzania społeczeństwa? Uwaga nie mówimy o odpowiedzialności lub kwalifikacjach, chodzi o cały system. Jeżeli system jest zły, to nie da się być w nim dobrym. Ponieważ chodzi o efekt. W tym znaczeniu teza o zgniliźnie i gigantycznym skandalu nabiera specjalnego znaczenia, ponieważ może być podnoszona w ogóle jako element kwestionowania logiki i zasadności działania całego systemu, a w konsekwencji działania poszczególnych ludzi w poszczególnych sprawach.

Jeżeli tak poważne oskarżenia, obalające w istocie cały system i delegitymizujące jego prawo do działania w imieniu państwa za pośrednictwem prawa – zgłasza ważny polityk rządzący, to możemy mówić o czymś więcej niż reformie systemu. Możemy mówić o potrzebie jego sanacji! W zasadzie nawet zrobienia całości od nowa, ponieważ jest bardzo źle.

Jako obywatele możemy mówić o kryzysie zaufania do władzy sądowniczej, nie będzie to obraza Sądów – na tą pułapkę trzeba uważać, albowiem ważny polityk już wywarzył drzwi do tego układu. Nie oznacza to, że można odmawiać posłuszeństwa, jednak oczywistą oczywistością po tych słowach, powinna być poważna reforma sądownictwa. Jeżeli będzie taka potrzeba z wymianą kadr, oczywiście nie mówimy o zwalnianiu Sędziów! To byłoby czymś niesamowitym. Mówimy w ogóle o innym podejściu do Wymiaru Sprawiedliwości w naszym kraju. Innej organizacji Sądów, innej organizacji procesu, zmianach w prawie i procedurze karnej. To wszystko trzeba zmienić, inaczej nie może być mowy o tym, żeby system dalej funkcjonował – po tak poważnych oskarżeniach, to nie jest dłużej możliwe.

Dotychczasowe działania rządzących w sferze wymiaru sprawiedliwości, niestety nie są pozytywne. Minął rok sprawowania władzy i nie uczyniono niczego, np. w zakresie rozwiązania problemów wynikających z elementów patologii w zawodzie Komorników sądowych. Sądy niby zreformowano, jednak co to za reforma, bez zmian personalnych? Dostęp do zawodu nadal jest prawie niemożliwy. Zaproponowane zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa, wzruszają system, jednak nie tworzą nowych rozwiązań, tylko generalizują dotychczasowe struktury w nieco inny sposób. W efekcie nic się nie dzieje takiego, co wyłącza możliwość dostosowania się struktur, w których nadal są ci sami ludzie.

Podstawą sądownictwa są kadry. Dotyczy to zarówno orzeczników jak i urzędników sądowych, którzy przeważnie klepią biedę, a od ich pracy zależy w istocie bardzo wiele. Do póki nie będzie poprawy warunków materialnych pracy tych wszystkich wspaniałych ludzi, nie ma mowy o żadnym reformowaniu niczego. Nie da się reformować systemu, wbrew jego pracownikom operacyjnym, zwłaszcza w „branży”, w której wszystko zależy od ludzi działających pod naporem procedur i wielką presją czasu. W ogóle sam pomysł na to, żeby poprzez reformowanie systemu – pośrednio ukarać tych ludzi, tworzących rzekomo „kastę” (to cytat z wiadomego polityka i jego świty) – to bardziej, niż nieporozumienie.

Nie ma co dyskutować i dywagować o szczegółach, albowiem praca Sądów, nie jest taka prosta, żeby ją streścić w kilku linijkach felietonu. Ważne jest jednak, żebyśmy nie postrzegali rzeczywistości sądowej, jako czegoś wyalienowanego, rządzonego przez ludzi nie mających związku z rzeczywistością. To wielkie nieporozumienie, w tym znaczeniu że obecna władza pod pewnymi względami celowo działa na rzecz obniżenia zaufania i pogorszenia sposobu postrzegania Sądów i Sędziów. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że pod pewnymi względami środowisko orzeczników jest dzisiaj tematem zastępczym, na którym władza może realizować swoją dobrą zmianę.

To bardzo zła praktyka, nie mająca niczego wspólnego ze wzmacnianiem państwa. Trudno jest bowiem sobie nawet wyobrazić sytuację, w której rządzący chcieliby kimś zastąpić obecnych orzeczników. To jest niemożliwe i spowodowałoby paraliż państwa, a może i nawet jego anarchię.

Państwo, cały jego system opiera się na Sądach. Można mieć do ich działania różne zastrzeżenia, czasami zdarzają się rzeczywiste patologie, jednak proszę pamiętać, że to politycy uchwalają prawo, które Sądy muszą stosować. Niestety politycy jakoś, nie chcą o tym pamiętać, jak narzekają na Sądy i Sędziów!

Chrońmy niezawisłość Sądów – to ostatnia ostoja sprawiedliwości w państwie. Może czasami działa poniżej oczekiwań, ale bez Sędziów i Sądów nie ma państwa. Ochrona wizerunku Sadów jest tutaj fundamentem, bo na nim opiera się autorytet i zaufanie. Proszę pamiętać – co najmniej połowa „klientów” Sądów wychodzi z nich bez satysfakcji. Jednak to wynika z samej istoty sądzenia! Chrońmy niezawisłość Sądów! To one chronią nas przed złem!


Przejdź na samą górę

Komentarzy: 27

 • Królik Zygmund

  Tak jak pan napisał tu potrzebna jest reforma całości

 • WALDEMAR SPOD CZESKIEJ GRANICY

  Oni rozwalają państwo, do tego muszą zlikwidować sądy bo pomimo dysfunkcji są niezależne od nich.

 • Rację ma Naczelnik Państwa.

  Tylko zabraknie Mu konsekwencji żeby zrealizować plan oczyszczenia tego obszaru.

  Ja to widzę tak.

  Likwidujemy wszelkie sądy i związanych z nimi komorników oraz adwokatów.

  Pozostaje Prokuratura i więziennictwo.

  I to powinno wystarczyć.

  A w budynkach i gmachach po sądowych będą okresowo zbierać się SĄDY LUDOWE, do rozstrzygania wskazanych przez Naczelnika spraw.

  Z całą reszta problemów poradzi sobie prokuratura.

  No i zacząłbym rozbudowywać więzienia.

  Na początek – o obozy reedukacyjne i poprawcze.

 • Zgadzam się z pana opinią, nie powinno się pod przykryciem potrzeby reformy robić czystki i wprowadzać zamordyzmu. Co właśnie jest realizowane. Jednak jak wiele osób was przeczyta? Z Sędziów zrobiono wrogów i mamy polowanie na czarownice.

  • Sędziowie sami z własnej inicjatywy postawili się poza prawem…elita nadludzi,kiedyś w latach 50’byli panami
   niewoli i śmierci Polaków.Niewywiązanie się z nałożonego kontygentu niejednokrotnie oznaczało ‚dom niewoli” ….
   Proszę mi wskazać dziś instytucję jeszcze bardziej
   godną pożałowania (pogardzaną)niż wymiar tzw.
   sprawiedliwości? To jest „czarny lud” z którym
   szybko należy „coś zrobić”,włącznie z „Głównym
   Ajatollachem” – w odstawce…tak,tak panie SSO.
   Rozszyfrujemy „ksywe”?

   • Ja ci krzyku wskaże!Rząd „dobrej zmiany”z Antonim,Zibi,Waszczem,marzycielem z Polski walczącej, i oczywiście broszka itd.itp,Kocham ich bardziej niż P.Sędziną Łętowska !

   • krolowa bona

    @krzyk58, ostre slowa ale niezwykle trafne, tez tak uwazam, ze to „czarny lud” i „elita nadludzi”…juz wielokrotnie wspominalam na lamach OP, ze „wymiar sprawiedliwosci” to najwyzszy stopien tzw.”przestepczosci panstwowej” / = „StaatsKriminalitaet ” /, przeciez to niby trzecia sila oprocz wladzy ustawodawczej / parlament / wykonawczej / egzekutywa = administracja / : wmadza sadownicza ktora pardoksalnie jest nominowana lub powolywana aktem adminiszracyjnym przez egzekutywe / przez ministra sprawiedliwosci !!! / to sprzecznosc ustrojowa i ideologiczna sama w sobie !! Jak wymiar sprawiedliwosci ma byc NIEZAWISLY ???
    SEDZIOWIE i prokuratorzy oraz komornicy i inni „czlonkowie” wymiaru sprawiedliwosci winni byc wybuerani w wolnych, powszechnyvh wyborach owszem z listy isob z wyksztalceniem prawniczym ale wybierani przrz obywateli a nie mianowani przez administracje….wedlug orientacji partyjnej, lobbystycznej…..
    Caly niby niezawisly wymiar sprawiedliwosci winien zdawac sprawozdania przed parlamentem, bo to niby nuezalehna wladza ustawodawcza…innaczej wymiar sprawiedliwosci bedzie politycznym ramieniem rzadzacej partii, dzialajacy wedlug dyrektyw administracji i partii… tski dowcip z ta niezawislisvia..zawsze wymiar sprawiedliwosci zaczyna w takim ukadzie byc organizacja kryminslna, zorganizowsna mafinie = „czarnym ludem”, ” i „elita nadludzi”, sama pozostsjac bezkarna i bez konsekwencji”, absolutystyczna „wola boga” takie oto dyrdymaly naja muejsce niby w demokratycznym pansteue z rowniscia warstw i klas spolecznych…wymuar sprawiedliwosci mianowany przez administracje panstwiwa hest madzynka do muelenua obywateli na muala mase i jej degradacje !!!!

   • @Bartek.

    BO ‚nieetyczne/bezprawne działania jednostek” –
    kładą się NIESTETY długim cieniem.ALE czy tylko
    jednostek???? „Nadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich, który odbył się w Warszawie, na pewno przejdzie do historii. Nie ze względu na wagę spotkania, ale z powodu wystąpień, jakie tam wygłaszano. Przy słuchaniu niektórych oczy otwierają się szeroko ze zdumienia. Aż trudno uwierzyć, że takie słowa naprawdę tam padły…

    Summa summarum – to wszystko CHORE,złośliwa narośl
    na zainfekowanym organizmie którejś RP…

    NIE LINKUJEMY TAM. WJ.

  • krolowa bona

   @SSO = SEDZIA SADU OKREGOWEGO …. czy taki glos moze vyc objektywny ?, wlasnie sie nad tym zastanawiam….

   • Wydaje mi się, że Pani generalizuje. Po pierwsze zauważyłem kilka błędów merytorycznych w Pani wypowiedzi, np. sędziów nie wybierają organy administracji tylko są nominowani przez KRS i powoływani przez prezydenta, który w tym przypadku jest tylko notariuszem, gdyż nie wybiera sędziów, a jedynie odbiera od nich ślubowanie. Faktycznie, powinien istnieć pewien mechanizm kontroli i nadzoru nad pracą sędziów (niektóre ostateczne wyroki faktycznie są skandaliczne i pachną na kilometr korupcją). Zgadzam się również z Pani oceną co do prokuratury – jest zbyt upolityczniona i wcale nie niezawisła.

    Chce Pani, aby sędziowie i inni pracownicy wymiaru sprawiedliwości byli wybierani w wyborach powszechnych: a na jakiej podstawie zwykły wyborca ma określić kompetencje przyszłego sędziego, czy prokuratora? Samo wykształcenie nie wystarczy, potrzebne jest jeszcze doświadczenie (nie tylko z sali sądowej, ale takie „zwyczajne” życiowe) oraz odpowiedni charakter. Idąc Pani tokiem rozumowania, wyborcy powinni też wybierać kadry w szpitalach, Policji, straży pożarnej – w końcu te osoby również mają poważny wpływ na nasze życie i zdrowie. Niestety obawiam się, że wówczas wybierani byliby nie ludzie o odpowiednich kompetencjach a po prostu popularni i potrafiący przypodobać się wyborcom.

   • A czy Pani ma kompetencje, by ocenić merytorycznie pracę sędziów? W tym kraju wszyscy znają się na wszystkim, więc dlaczego wciąż borykamy się z tymi samymi problemami? Wydaje się, że ocenia Pani całe środowisko po nieetycznych/bezprawnych działaniach jednostek.

   • krolowa bona

    @Bartek oh!-bardzo nieuwaznie przeczytal Pan moj(e) komentarze !

    Zabawne ! Szpitale, straz pozarna czy policja nie sa gwarantowana systemowo i konstytucyjnie od rewolucji francuskiej poczawszy trojpodzialem wladzy na:
    ustawodawcza / *parlament * //,
    wykonawcza / * administracja panstwowa wszystkich szczebli az po rzad i ministrow*//
    oraz sadownicza .
    Kazda z tych wladz winna byc wybierana przez obywateli / narod/ w powszechnych wyborach a tymczasem caly wymiar jest nominowany przez administracje tj.przez egzekutywe i podlega sluzbowo minisroei sprawiedliwosci wiec nie jest niezawisla..to Pan cos pokrecil, prezydent to w tym wypadku „listonosz” wreczajacy akt nominacyjny i jego przyjecir

   • krolowa bona

    @Bartek -Pan sie pyta czy ja mam metytoreczne kompetencje do oceny pracy sedziow: mam, mam, sama bylam jednym (-na) z nich, wiem az za dobrze co w z trawie piszczy i jaka panuje degenerejacja obecnie a nawet zgangrenowanie calego srodowiska… / feudalizacja, prawa mafii przy braku kwalifikacji obiektywnych i subiektywnych oraz zdemanierowaniu moralnym …… /

 • Myślę, że tekst oddaje to, co myśli się w środowisku. osobiście bardzo za ten głos dziękuję. RM

  • krolowa bona

   @SSA = SEDZIA SADU ADMINISTRACYJNEGO, hmm ?

   • I jeszcze jedno: p. Erdogan masowo zwolnił sędziów i teraz będzie miał problem w postaci zatoru w sądach – przecież po tych sądach zostały sprawy w toku, które ktoś będzie musiał „pociągnąć” dalej. Ludzie będą się denerwować, że ich sprawy są odraczane i ciągną się w nieskończoność.

   • krolowa bona

    @Bartek, w Turcji moze dojsc do zatorow z uwagi na te masowe zwolnienia sedziow i innych np. nauczycieli itd., pisalam o tym..jesli chodzi o sedziow jako osoby cywilne to w Turcji przy zmianie na republike islamska sedziami beda uczeni islamscy IMAMOWIE // Imam w liczbie pojedyczej / /, ktorzy sa biegli w przepisach koranu, ich pierwotnego prawa zwyczajowego…. Hallo ! Ja tego nie popieram lecz o tym tu donosze prosze mi tu nie wkladac w usta tego, czego nie powiedzialam O.K. i przede wszystkim czytac uwaznie ze zrozumieniem tekstu, jeszcze do Pana uwag: przeciez napisalam, ze sedziowie winni vyc wybierani z wylonionych list osob o sprvjanym prawniczym wyksztalceniu i walorach osobistych znanym wyborcom z kampani wyborczej / prezentacji publicznej …..

   • wieczorynka

    @ Bartek, w Polsce na 100 tys. mieszkańców przypada najwięcej w całej UE pracowników sądownictwa (dane zarówno z internetu jak i papierowych)sprawy ciągną się dziesiątkami lat (czy to jest płynność?) Najsłynniejsza sprawa w III RP była o koguta, trwała dwa lata i nie wiadomo było czy go sąsiad ukradł czy kogut uciekł. No i raczej nie dowiemy się ile milionów złotych zapłacili podatnicy odszkodowań za orzeczenia Sądu, które okazały się błędne jednak w uzasadnieniu wyroku był zapis „zgodnie z posiadaną wiedzą i doświadczeniem”. Zupełnie nie znam środowiska związanego z Sądownictwem (wiem tyle, że sporo kosztuje społeczeństwo). Tygodnik NIE wielokrotnie opisywał różne przypadki orzekania Sądów.

   • „krolowo”, z 15:02. „Bartek”. Zupełnie inna jest przyczyna za/czystki
    wśród ‚którejś tam władzy’ w Turcji.
    Uważam że Erdogan postępuje rozsądnie pozbywając
    się niepewnego politycznie elementu sędziowskiego.To była tylko pozorna lojalność…
    oni czekali na dyspozycje „szefa” z USA…
    no cóż nie wypaliło – więc tam gdzie drwa rąbią..

 • wieczorynka

  Nie mam zwyczaju zaglądania do portfela innych, jednak górników, rolników i kilka innych zawodów nazwano roszczeniowcami. Natomiast sędziowie nie płacąc składek emerytalnych otrzymują świadczenie emerytalne znacznie wyższe aniżeli inne grupy.
  Wniosek prosty: jeśli praca w Sądzie szkodzi, porzuć pracę o co chodzi.

  • krolowa bona

   @wieczorynka otrzymuja nie tylko wysokie wiadczenia emerytalne ale i iine przywileje i apanaze klasowe i to oczywiscie nie placac zadnych skadek. no bo „elita nadludzi”…..@krzyk58 „ujal, to przejety w 100 % sytem niemiecki a calosc to „przestepstwo panstwowe”: „niezawislych” sedziow zamiast wylonionych w powszechnyc, wolnych wyborach mianuje administracja panstwowa / minister sprawiedliwosci…/, no kon by sie usmial…napisalam powyzej co o tym sadze….

 • krolowa bona

  No jasne, ze caly sytem sadownictwa jest zgnilizna i gigantycznym skandalem i to nie tylko w Polsce, wspomnialam powyzej w odniesieniu do komentarza @krzyk58 dlaczego. .chce nadmienic np. to , ze prezydent Erdogan w T. masowo sedziow suspedowal / zawiesil w wykonywaniu czynnosci / a potem prawie w calosci zaaresztowal ! Prezydent Trump tez wyrazil sie, tak, jak to obywatele czija na calym swiecie: „ten tak zwany sedzia….”, prosze sie nad tym zastanowic…@krzyk58 „ujal”sedziowie i wogole caly wymiar sprawiedliwosvi to „elity nadludzi”, maszynka do przemualu obywateli na zlom i na stracenie i to w drodze nue demokratycznych praw lecz w wyniku absolutyzmu, gdyz ich nikt nie wybiera w powszechnych wyborach, lech ich „ich”partia w dridze aktu adminisracyjnego powoluje na to stanowisko, co jest przejawem zlamanua dyrektyw sytemiwych i trojpkdzialu wladz na ustawodawvza, wykonawcza i sadownicza ( !!!), ktira muanuje wladza wykonawcza…to jest DEMOKRATURA ( DEMOKRACJA + KARYKATURA ), a nie demokracja !!!
  Wszystko, cy system trzeba zronic od nowa !!!, czy obywstele i prezez zakapowalu o co to chodzi ?
  Felieton jest w moich oczach czarna ironia, chyba nie mozna bylo wszystkiego napisac drukowanymi literami… i bez tej potencjalnie zastosowanej ironii tekst mualby sprzecznosci / krytykuje w ostry sposob a potem lagodze i prawie sie z zastosowanej krytyki wycofuje /….”strach, strach, strach, strach skreca mnie po calych dniach….babcia smazy jajecznice az dym wali na ulice….

 • p.Bartku ma PAN wiele racji,w każdym środowisku znajdą się czarne owce i święte krowy.Pozdro.

 • PANIE KRZYK TAKIE SŁOWNICTWO NIE WYPADA. WEB. JÓZ.

  • Panie JÓZEFIE. Gwoli wyjaśnienia miastu i światu,
   żądam wydania świadectwa moralności….:) .
   Ze swej strony zapewniam wątpiących kom. iż nie
   użyłem słów ogólnie znanych jako obraźliwe(obelżywe) skierowanych imiennie lub pośrednio ‚w przestrzeń’.
   Bynajmniej nie przypominam sobie…a niestety,
   z pańskiego sformułowania TO wynika…

 • „Grilowanie”kierowcy w najlepsze niedługo posądzą go o Smoleńsk! Jeszcze będziemy błagać o niezależny SĄD!

Skomentuj


  Potwierdzam znajomość regulaminu portalu obserwatorpolityczny.pl, w szczególności zapisów odnoszących się do kwestii odpowiedzialności za zamieszczane komentarze i opinie.

Ostatnie 7 dni

 • Społeczeństwo Być kochanym – za darmo

  Być kochanym – za darmo

  Za darmo Miłość, ta prawdziwa, nie jest za coś. Miłość, ta prawdziwa jest za darmo. Miłość, ta prawdziwa, nie stawia warunków. Nie jestem kochany dlatego, że jestem mądry. Ty też nie za to jesteś kochany. Nie jestem kochany za to, że jestem piękny. Ty też nie za to jesteś kochana. Nie jestem kochany za to, co umiem. Ty także nie za to. Nie jestem kochany z powodu tego, co wiem. Ty także nie. Nie jestem kochany za to, jak się […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Nie pogarszajmy sami swojej pozycji

  Nie pogarszajmy sami swojej pozycji

  Nie pogarszajmy sami swojej pozycji. Nie dostarczajmy naszym przeciwnikom argumentów. Nie osłabiajmy się sami, jałowymi sporami. Nie zadłużajmy się bardziej, zwłaszcza za granicą. Nie dzielmy bardziej społeczeństwa. Nie marnujmy pieniędzy na wydatki, które nie generują stopy zwrotu lub oszczędności. Wydawajmy „z długu” tylko na inwestycje. Dbajmy o państwo. Nie mamy innego, a nawet to które mamy, może zostać nam odebrane. Jest na pewno lepsze niż żadne, postarajmy się żeby było jeszcze lepsze. Wymaga to dużo wysiłku, jednakże nie jest niemożliwe. […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Geopolitycznie jesteśmy skazani na samotność i przegraną w obecnym stanie rzeczy

  Geopolitycznie jesteśmy skazani na samotność i przegraną w obecnym stanie rzeczy

  Trzeba sobie uświadomić raz na zawsze, że geopolitycznie – w tym położeniu i w tym układzie sojuszy, a w szczególności przy tej sprzeczności interesów – jesteśmy skazani na samotność. W dalszej kolejności, również jesteśmy skazani na przegraną w obecnym stanie rzeczy. Historia Polski to przerywane continuum. Odrodzenie państwa w 1918 roku to był cud, którego nie zaznało zbyt wiele narodów okradzionych i zniewolonych przez sąsiadów, a zgubionych przez własne elity. II Wojna Światowa, była dla nas geostrategicznym sprawdzianem, którego nie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXV

  A zima XXV

    2017.02.16 Poznań zimo zimo moja zimo czy aby już odchodzisz czy aby dajesz wiośnie pola czy teraz już ze słońcem dzień każdy zaczniesz zimo zimo moja zimo gdy cię nie ma jeszcze tęsknią wszyscy pytają kiedy dziwią się że nadal bez śniegu gdy już w końcu narzekają że ślisko biadolą że zimno mroźno i w ogóle nic nikomu nie pasuje zimo zimo moja zimo a ja lubię kiedy śniegiem ty obficie kiedy mróz taki że skrzypi pod butami kiedy […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Nie sra się we własne gniazdo

  Nie sra się we własne gniazdo

  Znowu pojawiają się głosy tzw. środowisk i autorytetów, które zaczynają tworzyć medialny klimat do potrzeby nałożenia sankcji w ramach Unii Europejskiej na Polskę. Trudno jest to określić inaczej, niż działalnością antypaństwową. Zajmują się tym obcokrajowcy, bo plucie na Polskę staje się modnym i nośnym tematem. Zajmują się tym, także i Polacy, czego po prostu nie da się zrozumieć. Nie sra się we własne gniazdo! Nawołujących w Unii Europejskiej do nałożenia sankcji na Polskę trzeba zapamiętać i w odpowiednim momencie przypomnieć […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Ludzcy panowie

  Ludzcy panowie

  Nie ma to jak wygarnąć prawdę. Pan prezes wygarnął wczoraj w Sejmie prawdę opozycji. Zrobił to wyjątkowo skutecznie. Opozycja jak rządziła, anihilowała ówczesną opozycję, a dzisiaj rządzących i kazała im wygrać wybory – jak pięknie podsumował pan prezes – wygrali. To wyczerpuje wszelkie dywagacje, pan marszałek Kuchciński został obroniony na stanowisku. W Demokracji liczy się matematyka, kto ma więcej – ten rządzi. Obecna opozycja nie może udawać, że tego nie rozumie. Żadne dąsania się i twierdzenia o wyższości moralnej – […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Jak mogą potraktować nas Francuzi czyli „Caracale” , „widelec” i „Mistrale” za 1 Euro?

  Jak mogą potraktować nas Francuzi czyli „Caracale” , „widelec” i „Mistrale” za 1 Euro?

  Amerykanie wycofują się z Europy. Zaczynają mowić o pozbyciu się aktywów, które przynoszą straty. Jedną z możliwości jest sprzedaż dużej firmy samochodowej, która od lat należy do gigantycznego koncernu samochodowego w USA. Jednym z potencjalnych nabywców jest inna również gigantyczna firma samochodowa (i nie tylko) z Europy, a konkretnie z Francji. Mieliśmy wspaniałą historię współpracy z Francją w okresie międzywojennym i wcześniej. Okres wielkiej transformacji ustrojowej jaka jest przeprowadzana w Polsce od końca lat 90-tych XX wieku, to również czas współpracy. […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Oparcie porządku międzynarodowego na prawie zawsze było iluzoryczne

  Oparcie porządku międzynarodowego na prawie zawsze było iluzoryczne

  Oparcie porządku międzynarodowego na prawie, zawsze było iluzoryczne. Konsensualne umowy i poszanowanie wzajemne, nie mają innej wartości niż siła jaka stoi za partnerami. Ewentualnie liczy się jeszcze status quo, tj. sytuacja względnej równowagi, gdzie opłaca się nawet największym, wspierać poszanowanie prawa – wobec najmniejszych. Wówczas wszyscy na tym zyskują, oczywiście wielcy – najwięcej, a mniejsi mogą istnieć na formalnie symetrycznych warunkach. Chociaż oczywiście relacje pomiędzy podmiotami o różnych potencjałach, nigdy nie były, nie są i nie będą symetryczne. Żadne prawo […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Strzelnica w każdej gminie i poligony w powiatach!

  Strzelnica w każdej gminie i poligony w powiatach!

  Pomysł na to, żeby w każdej gminie samorząd zorganizował strzelnicę jest doskonały. Można go twórczo rozbudować, przez postulat poligonów w powiatach. Nie muszą być duże i nie byłyby to prawdziwe poligony, chodzi bardziej o miejsce gdzie w sposób zorganizowany byłyby możliwe ćwiczenia w terenie. W warunkach armii weekendowej, bardziej byłaby to zabawa i ćwiczenia organizacyjno-fizyczne, niż jakakolwiek taktyka. Jednak z punktu widzenia pojedynczego człowieka możliwość wytarzania się w błocie, wykąpania w rzece lub okopania się saperką w szczerym polu – to […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Nikt się nie spodziewał że Amerykanie będą dążyli do upadku NATO i Unii Europejskiej?

  Nikt się nie spodziewał że Amerykanie będą dążyli do upadku NATO i Unii Europejskiej?

  Zachód jest w dziwnej sytuacji. „Kolonia” dziwi się, że „metropolia” jej nie chce! Europa uzależniona od końca ostatniej wojny – od Ameryki, nagle usłyszała prawdę o sobie. Dowiedzieliśmy się, że obrona jest kosztowna i się nie dokładamy, tyle ile byśmy mogli, a na pewno mniej niż powinniśmy.  Co więcej i to w ogóle pokazuje, że rządzące nami dotychczas elity, to najdelikatniej mówiąc grupa lekkoduchów – okazało się, że Ameryka postrzega Unię Europejską jako globalnego konkurenta. W szczególności poprzez pryzmat Euro, […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Czy pan prezes wprowadza dobrą zmianę pilarką mechaniczną – Polska w trocinach?

  Czy pan prezes wprowadza dobrą zmianę pilarką mechaniczną – Polska w trocinach?

  Dzieje się w naszym kraju dobra zmiana. Na wielu frontach jednocześnie, w zasadzie zmiany dotykają całego kraju, wszelkich dziedzin życia i funkcjonowania społeczeństwa. mamy zmiany spektakularne jak w Trybunale Konstytucyjnym, wizerunkowo-kadrowe jak w telewizji już chyba narodowej, jedynie słuszne jak w wojsku i innych instytucjach mundurowych. Mamy także i ważne zmiany dotyczące swobody zakupu niektórych medykamentów. Miło, że nasza władza się troszczy o Kobiety i nie pozwala, żeby zbyt pochopnie nałykały się medykamentów. Jest jednak jeszcze jedna zmiana, która zadziwia […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXIV

  A zima XXIV

    2017.02.15 Poznań zima dziś wiosną pachnie zima dziś wiosną śpiewa zima dziś wiosną tańczy   co za słońce co za dnia radość jakie ptasie śpiewy   zima dziś z zimy ma niewiele błękit nieba głęboki a słońce och słońce słońce pełną gębą   i ciepło och jak ciepło ciepło rozkosznie ciepło radośnie wiosennie ciepło

  Czytaj więcej →
 • Polityka Chaos i burdel

  Chaos i burdel

  Ma rację Grzegorz Sroczyński, zapewne nie po raz pierwszy, że skrócony opis rządów PiS dałoby się zamknąć w dwóch słowach. Biorąc pod uwagę miniony okres rządów (nieomal)Prawa i (raczej Nie)Sprawiedliwości to mamy Chaos i burdel II. Ponieważ większość obywateli, (czasem to sądzę że nieomal wszyscy) nie są w stanie ogarnąć całości spraw społeczno-ekonomicznych, skupiają się na rzucanych im przed oczy elementach, wabikach, skandalikach. Umyka im sedno spraw, często umyślnie przysłonięte rzeczywistą lub spreparowaną sensacją. O ile jednak w swoim tekście […]

  Czytaj więcej →
 • Ekonomia Centra i parki handlowe podbijają mniejsze miasta

  Centra i parki handlowe podbijają mniejsze miasta

  W 2017 roku budowa centrów handlowych jeszcze mocnej skoncentruje się na mniejszych miejscowościach – wynika z analiz ekspertów Grupy Real2B. Rozpoczęty w ciągu ostatnich dwóch lat trend utrzymają dwa czynniki: wzrost zamożności Polaków i uruchomione dotacje unijne. Pierwszy z nich ma wpływ na wysoki indeks siły nabywczej mieszkańców mniejszych miejscowości oraz decyzję o migracji mieszkańców z centrum miast na obrzeża aglomeracji. Drugi stanowi ogromny zastrzyk gotówki na rozbudowę infrastruktury drogowej. Z informacji zawartych w raporcie PRCH Retail Research Forum, I […]

  Czytaj więcej →
 • Ogólna Technologia Podstawową wadą Internetu jest to że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka

  Podstawową wadą Internetu jest to że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka

  Podstawową wadą Internetu jest to, że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka. Trzeba wiedzieć czego się chce, żeby to znaleźć. Pozwala to na fantastyczną manipulację, poprzez zarządzanie wynikami wyszukiwania, czy jak kto woli w ogóle zarządzaniem i limitowaniem dostępu do treści w Internecie. Zarazem jednak, właśnie to co postrzegamy tutaj jako wadę, jest gwarancją ludzkiej wolności w Internecie. Czym byłaby siec, gdyby była na niej tylko jeden portal w którego katalogu byłoby wszystko? Już to wymyślono i nazywa […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Czy można popełnić więcej błędów używając niepotrzebnej retoryki?

  Czy można popełnić więcej błędów używając niepotrzebnej retoryki?

  Przypadki pana Ministra Spraw Zagranicznych i pana Ministra Obrony Narodowej w kontekście wypowiedzi, a nawet dyskusji podczas monachijskiej konferencji bezpieczeństwa, to pokaz jak nie należy robić dyplomacji. Co więcej jak nie należy popełniać błędów, a nawet jeszcze więcej błędów, używając niepotrzebnej retoryki. W pierwszym przypadku słynnej już polemiki pana Ministra Spraw Zagranicznych z panem Fransem Timmermansem, mieliśmy do czynienia z klasycznym „wypuszczeniem”. Pan Minister dał się wciągnąć w dyskusję poboczną i sam posłużył się argumentem, który interlokutor wykorzystał przeciwko niemu. […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Mew poranny śpiew

  Mew poranny śpiew

    2017.02.18 Poznań trudno uznać za najpiękniejszą z ptasich arii melodii nie uświadczysz wciąż tylko ten uciążliwy skrzek ucho twe drażni nieustannie   gdy jednak zimą o świcie mewy budzą cię zza okna może to być nieśmiała pierwsza przedwiośnia oznaka   czas zatem wstać rozejrzeć się za wiosną choćby płochą daleką choćby taką na chwilę taką na dziś   zaspaną spłukaną deszczem taka bez słońca a przecież a jednak nieco cieplejszą niż poranki zimowe niż mroźne dnie

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

  Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

  Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników. Neoliberalizm stworzył kolorowaną przykrywkę na brutalność kapitalizmu, w postaci pop-kultury i tego wszystkiego, co się z nią wiąże. Pustka, pozorność, bylejakość, powtarzalność i zawsze wyzysk, to fundament, na którym opiera się kapitalizm, nieprzerwanie – od czasów feudalnych. Stworzenie systemu, w którym kilka osób ma więcej majątku, niż kilka miliardów ludzi. Jak również, ten majątek nielicznych bogatych, jeszcze szybciej przyrasta, niż powszechna zamożność, można nazwać tylko powszechnym wyzyskiem. Jednak w warunkach […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Rok 2017 jest rokiem w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek

  Rok 2017 jest rokiem w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek

  Rok 2017 jest rokiem, w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek. Te słowa powiedział pewien amerykański polityk na konferencji poświęconej bezpieczeństwu w Monachium. W zasadzie nie da się tego skomentować inaczej, niż mówiąc – śmiało! Próbujcie! Tylko jest jeden problem. Po tej próbie, bez względu na jej wynik, prawdopodobnie nie będzie miał już kto odbudowywać (po raz kolejny) Warszawy, jak i Berlina. Być może nawet wielkie miasta na Zachodzie i Wschodzie USA pokryją się szklaną taflą, z której będą […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Oni składają hołd sami sobie

  Oni składają hołd sami sobie

  Obserwując postępowanie i słuchając retoryki obozu dobrej zmiany, trzeba przyznać że większość tych ludzi zaszła już dalej, niż można to określić stanem wiary we własną propagandę. W sumie, gdyby tylko wierzyli we własną propagandę, to byliby względnie nieszkodliwi, ponieważ nie są przeważnie szczególnie inteligentni, a przewidywalność powoduje, że pozując można przy tym towarzystwie przetrwać. Jednak sytuacja jaka się wytworzyła w ostatnim roku, wyraźnie wskazuje na to, że ci ludzie – oczywiście nie wszyscy – składają hołd sami sobie. W zasadzie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Nowy tomik wierszy „Jesienią zakochani”

  Nowy tomik wierszy „Jesienią zakochani”

  To zawsze radość wielka dla twórcy, gdy jego książka pojawia się drukiem. W każdym bądź razie ja cieszę się niezmiernie. To drugi tomik z moimi wierszami. Długo na niego czekałem. Poprzednia, „Krok po kroku”, ukazała się drukiem w roku 2011. Kolejna dziś przyszła właśnie kurierem wprost z wydawnictwa. Tomik ten składałem zresztą w tymżesz wydawnictwie kilka już lat temu. Jakoś jednak wtedy nie doszło do zawarcia jakiejkolwiek umowy. Aż tu nagle, tuż przed Sylwestrem minionego roku 2016, dostaję mail. W […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP w Monachium 2017

  Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP w Monachium 2017

  Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP na 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, to bardzo ciekawy i niesłychanie interesujący przykład podsumowania naszej współczesnej retoryki politycznej. Retoryki strachu i fikcji, co jest najciekawsze opartej na racjonalnych i przeważnie prawidłowo postrzeganych przesłankach. Całe przemówienie jest do przeczytania [tutaj]. Poniżej przeprowadzimy analizę tekstu, oczywiście subiektywną. Pan Prezydent rozpoczął od postawienia sobie pytania: „czy Zachód będzie w stanie przetrwać?”. Tłumaczy, to cytatem z klasyka literatury, którzy pogłoski o swojej śmierci uznał za przesadzone. Jest to piękna […]

  Czytaj więcej →
 • Społeczeństwo Twierdzenia o zmianie paradygmatu społecznego na świecie to głupia i naiwna propaganda

  Twierdzenia o zmianie paradygmatu społecznego na świecie to głupia i naiwna propaganda

  Twierdzenia o zmianie paradygmatu społecznego na świecie to głupia i naiwna propaganda. Nawet gorzej, to po prostu tworzenie fikcji, w którą wierzą ludzie, wygłaszający te brednie. Oni tym żyją, napędzają się i w oparciu o sumę fikcji, którą kreują budują swój prymitywny autorytet. Jego głównym filarem jest oskarżanie wszystkich, którzy ośmielają się twierdzić inaczej. Niektórzy określają to zjawisko mianem „lewackiej propagandy”, jednak to tylko powierzchowna maska, w istocie źródłem zła jest zawsze jedno i to samo praźródło wszelkiego zła, czyli […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Jak podle słaba jest Unia Europejska że Tunezja decyduje o naszej przyszłości!

  Jak podle słaba jest Unia Europejska że Tunezja decyduje o naszej przyszłości!

  Jak podle słaba jest Unia Europejska, że Tunezja decyduje o naszej przyszłości. Zarazem widać jak słaba jest Unia Europejska, ze względu na gąbczaste fundamenty na jakich jest oparta. Tydzień temu w Niemczech złożył wizytę pan Youssef Chahed – premier Tunezji. Jego spotkanie z panią Angelą Merkel było poświęcone głównie problemowi wsparcia ze strony państw północnej Afryki dla procesu zahamowania masowych i nielegalnych migracji przez Morze Śródziemne na Południe Europy. Była mowa o odsyłaniu nielegalnych imigrantów i jeszcze kilka innych protokolarnych […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXIII

  A zima XXIII

  2017.02.12 Poznań zimą zimny wiatr zawsze w oczy jeśli tylko zdoła ścina z nóg wystarczy byle szpara by za pazuchę swą lodowatą dłoń zimą zimny wiatr zawsze w twarz swe wyzwanie rzuca łzy z oczu toczy maluje czerwienią policzki nos mrozem ścina

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Historie o Rosji to wymyślone informacje

  Historie o Rosji to wymyślone informacje

  Pan Donald Trump powiedział prawdę na temat wielkiego medialnego kłamstwa na temat Rosji. Historie o Rosji to wymyślone informacje, to jest oficjalne stanowisko pana Prezydenta. Wypowiedź głowy amerykańskiego państwa koncentrowała się, co prawda na łgarstwach, dotyczących rzekomego wsparcia Rosji na rzecz jego elekcji. Jednakże skoro to było kłamstwem i już o tym się mówi publicznie, mówi o tym sam pan Trump. To inne kłamstwa na temat rzekomych działań Rosji, również ujrzą światło dzienne. Wszyscy kłamcy, którzy przez ostatnie lata poniżali […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Niepokonana

  Niepokonana

  Potrafię wspinać się po wyznaczone cele Moją dziką determinacją pokonuje niemożliwie wiele Umiem panować nad własnym ciałem i umysłem Idąc  przez życie z pewnością siebie i twórczym rozmysłem   Nie dam się zdominować, przekupić, na wszystko mam odpowiedz Cele mam wyznaczone, nie dla mnie obłudna spowiedź Patrzę bez strachu w oczy słońca, bez sztucznych barier szkła Ono wie, że nie odpuszczę nawet, gdy jest ciężko i po twarzy spłynie kolejna, gorąca łza   Wiele zwycięstw ciągle przede mną Na wszystkie […]

  Czytaj więcej →
 • Ekonomia Euler Hermes – tendencja spadku na świecie liczby upadłości przedsiębiorstw już się kończy

  Euler Hermes – tendencja spadku na świecie liczby upadłości przedsiębiorstw już się kończy

  W roku 2016 firmy miały do czynienia z poważnymi trudnościami, pomimo intensywnego wsparcia ze strony decydentów politycznych. Firmy są w większym stopniu narażone na czynniki zewnętrzne. Liczba bankructw systematycznie wzrastała w regionach Azji i Pacyfiku oraz obu Amerykach, poprawa sytuacji w Europie również wydaje się niepewna. Zgodnie z prognozami, w roku 2017 liczba przypadków niewypłacalności w skali całego świata powinna wzrosnąć o +1%. Ograniczony wzrost inflacji przyniesie jedynie niewielką ulgę bilansom firm, które równocześnie będą musiały radzić sobie z wyższymi […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Sposób rozumienia interesów narodowych przez pana prezesa jest przewidywalny

  Sposób rozumienia interesów narodowych przez pana prezesa jest przewidywalny

  Sposób rozumienia interesów narodowych przez pana prezesa jest przewidywalny i to jest chyba największa polityczna słabość tego człowieka. Nie można mówić o kimś, że jest mężem stanu i strategiem w rozumieniu geopolitycznym, jeżeli można przewidzieć to, jak się zachowa, jak wnioskuje, czego oczekuje i jaki wynik gry obstawia. Nawet jeżeli założymy, że pan prezes jest pragmatykiem, bo bez wątpienia jest i to wybitnym, to jednakże jest to bardzo mało, a nawet za mało, żeby zniwelować tą gigantyczną wadę. W zasadzie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Space Between Us – przestrzeń między nami!

  Space Between Us – przestrzeń między nami!

  Rok 2016 uświadomił obserwującym trendy współczesnego designu, że pomimo ogromnej ilości nowych pracowni – projekty wielu z nich bywały identyczne. Na targach mebli królowały sklonowane wersje „stolików rzeczek” i niezliczone formy mebli oparte na surowej desce i gotowych elementach łączących. Używana w realizacjach stal czarna była najczęściej proszkowana na intensywny kolor, bądź surowa. Brakowało szlachetnej struktury srebrnego metalu. Nie da się zrozumieć powodów, dla których metal w czystej – szlachetnej i podkreślającej swoją fakturę formie jest tak bardzo niedoceniany. Najsmutniejszy […]

  Czytaj więcej →
 • Ogólna Recenzje Euler Hermes doceniony „Diamentem Infrastruktury i Budownictwa”

  Euler Hermes doceniony „Diamentem Infrastruktury i Budownictwa”

  Euler Hermes, lider rynku ubezpieczeń należności, gwarancji ubezpieczeniowych i windykacji B2B, został wyróżniony prestiżową nagrodą podczas VIII edycji konferencji „Infrastruktura Polska & Budownictwo”, odbywającej się pod honorowym patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. W trakcie uroczystej gali liderów rynku budowlanego w Polsce odbyła się ceremonia ogłoszenia laureatów Konkursu Diamenty Infrastruktury i Budownictwa. Euler Hermes został uhonorowany w kategorii Podmiot Wspierający Roku. Statuetkę w imieniu Grupy Euler Hermes w Polsce odebrał Maciej Harczuk, Członek Zarządu TU Euler Hermes i CEO Euler Hermes […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Superdługopisy i zaoczne kursy dla Generałów to najsłuszniejsza dobra zmiana!

  Superdługopisy i zaoczne kursy dla Generałów to najsłuszniejsza dobra zmiana!

  Po co armii śmigłowce? Po co drony? Lata, to to, paliwa potrzebuje, psuje się, hałasuje, same kłopoty! Po co Marynarce Wojennej okręty podwodne? Te to dopiero są drogie, a nawet bandery nie ma na czym zawiesić – bo całe się zanurza! Po co okręt, który sam tonie! Normalnie jakiś idiotyzm! Po co w ogóle wojsku granatniki przeciwpancerne? Przecież, te które mają już umieją obsługiwać? Chyba się nauczyli przez 50 lat obsługi jednego typu? W ogóle można się zastanawiać nad samolotami […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Kontrowersje wokół wypadku pani premier nawarstwiają się

  Kontrowersje wokół wypadku pani premier nawarstwiają się

  Nawet prosty wypadek komunikacyjny, może się bardzo skomplikować i mieć znaczenie polityczne, jeżeli komuś zależy na tym, żeby nadać mu polityczne znaczenie. Zdarzenie komunikacyjne rządowej kolumny samochodów z panią Beatą Szydło Prezesem Rady Ministrów, zostało rozdmuchane do skali wydarzenia o randze katastrofy narodowej. Niestety same okoliczności związane z wyjaśnieniem tego wypadku są już przedstawiane jako zagmatwane. Nie wiadomo, czy była włączona sygnalizacja dźwiękowa – w tym zakresie są różne wersje. Chociaż oficerowie ochrony towarzyszący pani premier mają zeznawać jednoznacznie że […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXII

  A zima XXII

    2017.02.08 Poznań zimo to już ostatnie chwile zimo sypnij śniegiem niechaj świat pokryje białym puchem zimo śniegu nie żałuj zaspy usyp krą skuj rzeki zimo ześlij śniegi skryj czarną ziemię obsyp drzewa niechaj się nie smucą  

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Byli dowódcy krytykują polityków…

  Byli dowódcy krytykują polityków…

  Jest taki kraj w którym byli, wysocy dowódcy wojskowi i służb specjalnych krytykują polityków. Robią to w sposób w zasadzie już bezpośredni, mówiąc o osobiście doznanych upokorzeniach ze strony młodych ludzi otaczających ważnego urzędnika państwowego, będącego ich formalnym politycznym przełożonym. Jak również o innych sprawach związanych z normalną, regularną czystką w służbach mundurowych. Szczególnie dramatycznym przypadkiem jest upolitycznienie się przez publiczne wystąpienia – jednego z najważniejszych dowódców służb specjalnych, chodzi o kontrwywiad wojskowy. Mówimy o dowódcy służby najtajniejszej z tajnych, […]

  Czytaj więcej →