Czy istnieje życie po PiS-ie? - Obserwator polityczny

Czy istnieje życie po PiS-ie?

11 lutego 2017 04:20 komentarzy: 13 Autor:  A • A • A

graf. red.Ukazało się kilka tekstów, Władyki i Janickiego, Jacka Żakowskiego, Jakuba Majmurka czy moich starych przyjaciół, Janka Czubaka i Krzysztofa Janika. Ciekawe przemyślenia prof. Łukasza Turskiego zamieścił Tygodnik Przegląd.

To co łączy te teksty, to próba krytycznej analiza rzeczywistości społecznej i politycznej. Wskazują na przyczyny stabilizujące władzę PiS oraz słabości jej przeciwników. Zainteresowanych odsyłam do źródeł.

Ja zajmę się tymi elementami, o których nie napisano nie dostrzegając ich lub może uważając za mniej istotne.

Po pierwsze wprowadzony po upadku realnego socjalizmu, ekonomiczny neoliberalizm lekko tylko wspierający demokrację liberalną często prowadzi to miękkiej/twardej dyktatury. Obserwacja krajów bloku wschodniego wyraźnie wskazuje, że to ogólna tendencja. Takie problemy miały lub mają niemal wszystkie. Najsłabiej dotknęły one Czechy ale też one najlepiej ekonomicznie przeszły transformację. I właśnie w Czechach przetrwała partia (post)komunistyczna.

Po drugie filar demokracji liberalnej, mityczne społeczeństwo obywatelskie, nigdy tak naprawdę nie leżało na sercu politykom. Pęknięcie pomiędzy aspirującymi do bycia elitą a resztą społeczeństwa, z których aspiracjami liczono się coraz mniej wpisane było w transformację od jej początku. Ujawniło się po raz pierwszy w pierwszych powszechnych wyborach prezydenckich.

Społeczne rozwarstwienie które wzrosło skokowo umacniało podziały. O ironio zwiększone zostało za pierwszych rządów PiS, które realizowało program PO-PiS-u tyle, że bez PO.

Platforma, która po nim objęła władzę nie musiała w zasadzie niczego robić. Mogła ewentualnie rozliczyć PiS ale wolała tego nie robić. Tolerancja na bezprawie wzrosła, zaufanie do demokracji spadło.

Zamiast edukować obywateli, zwiększać upodmiotowienie, kształtować postawy, w pogoni za iluzją sprawnego zarządzania poszukiwano liderów, mężów opatrznościowych a czasem nawet żon.

Po trzecie wbrew uspokajającym panegirykom mediów od roku 1989 mamy do czynienia niemal bez przerwy z rządami ignorantów. Owszem czasem pojawiały się w niektórych rządach jednostki o pewnych kompetencjach i wiedzy, ale jako ciała obce szybko były usuwane. Nic dziwnego, że ignorantom najłatwiej przychodzi realizowanie polityki małego państwa, bo wtedy niewiele muszą robić i niewiele też muszą wiedzieć.

Połączenie tych trzech elementów dało pewność katastrofy. Więc być może była ona nieuchronna a przynajmniej żaden proces, który by mógł ją powstrzymać nie został uruchomiony.

Pytanie co dalej. Wytworzone zostało społeczeństwo, które nie umie, nie chce i nie widzi potrzeby by współpracować. Jednostki są zdolne tylko do zawierania taktycznych sojuszy, w których nikt nikomu nie ufa, jedni pogardzają drugimi a sojusz trwa do czasu pojawienia się pierwszych poważnych problemów. Sojusze tworzone są wokół wodzów, którzy je spajają, są jak zworniki w sklepieniu. Zwornik wypada wszystko leci na…

Poziom wiedzy w społeczeństwie, o świecie, o zjawiskach nas otaczających jest minimalny.

Toniemy w szybko powtarzanych bzdurach na każdy temat. Fakty traktowane są jak opinie, opnie jak fakty. Bez ustalenia wspólnych poglądów na rzeczywistość nie sposób uzyskać porozumienia.

Ustalenie jak wygląda rzeczywistość jest najważniejsze. Tylko, że skoro nie jest to łatwe w sprawach świata fizykalnego to tym bardziej będzie trudne  ze światem tworzonym przez człowieka, rzeczywistością społeczną, ekonomiczną i kulturową. Mamy do dyspozycji szereg ideologii, które usłużnie tłumaczą zawiły świat. Tyle, że ich główne zadanie to stabilizacja struktury społecznej, w której nieliczni mają wszystko a dla reszty pozostają co najwyżej marzenia.

O ile jeszcze w europejskich krajach „starej demokracji” funkcjonuje lepiej lub gorzej lewicowy dyskurs, którego niektóre elementy przeniknęły do dominującej ideologii, o tyle w sierotach po realnym socjalizmie nastąpiło niemal całkowite jego załamanie. Bezkrytyczne zachłyśnięcie się nowym porządkiem wspierane było psychologicznym wyparciem starych treści. Wyparciem, głównie przez elity. Społeczeństwo, a przynajmniej duża część pielęgnowała wspomnienia równości, sprawiedliwości i bezpieczeństwa. Część tego społeczeństwa dała uwieść Prawu i Sprawiedliwości, również dlatego, że nikt inny uwieść go nie chciał.

Co robić ? Przyjąć odpowiedzi na pytania jak do tego doszło. Mało kto próbuje.

Po drugie zaakceptować założenie, że demokracja nie możliwa wtedy, gdy duża cześć społeczeństwa jest uprzedmiotawiana. Po trzecie wyrównać skrzydła. Nawet jeśli ktoś szczerze wierzy w niewidzialną rękę rynku, skapywanie, krzywą Laffera, czy egzorcyzmy to jego prywatna sprawa. W polityce trzeba uwzględniać realne problemy i sposoby ich rozwiązywania. Konieczne jest sformułowanie polityki socjalnej i równościowej, takich które zmniejszą społeczne nierówności. Dla jednych to może być cena za spokój społeczny dla innych konieczne upodmiotowienie jednostek. Nie przekonani powinni przyglądnąć się tym krajom, które dobrze sobie radzą. A radzą sobie dlatego nie dlatego, że są bogate i mogą sobie pozwolić na politykę społeczną. Stały się bogate bo taką skuteczną politykę społeczną prowadziły.

Ze sformułowaniem takiej polityki wszyscy mają problem. Niektórzy jak PO czy Nowoczesna w ogóle nie chcą jej zauważyć.  Są jak daltoniści. Ale problemy z jej sformułowaniem mają i względnie lewicowe jak Razem i SLD. Sojusz bo nie otrząsnął się jeszcze mimo wszystko po trzeciej drodze. Razem bo zdarza mu się posługiwać neoliberalnymi konstruktami jak dochód podstawowy czy mitologizować kwotę wolną od podatku. W dodatku nie przeszło jeszcze dziecięcej choroby lewicowości.

Reasumując. Jeśli nie powstanie radykalny socjalny kompleksowy projekt polityczny, to przyjdzie nam czekać na zejście ze sceny politycznej wielkiego prezesa. Projekt musi być radykalny, bo będzie musiał być realizowany częściowo w jakiejś centrowej koalicji. Musi być kompleksowy, bo inaczej nie będzie wyglądał poważnie ani nie wzbudzi społecznego zaufania. I musi powstać szybko. Albo będą go pisać nasze wnuki.

Dziś jesteśmy skazani na siebie, tworząc społeczeństwo które nie najlepszego mniemania o tworzących je jednostkach. Niemal każdy zna kilka przyzwoitych osób i takie która uważa, za w miarę inteligentne a mimo to wszyscy mamy trudności w zaobserwowaniu skutecznego i rozsądnego działania. Bez minimalnego choćby współdziałania większości, rządzić będą ci , którzy potrafią skutecznie mobilizować aktywną mniejszość. To znany schemat. Często kończy się wojną.


Przejdź na samą górę

Komentarzy: 13

 • Je Suis Obserwatorpolityczny.pl

  Fiksacje pisem są nudne

 • Po PiS będzie PiS bis albo inna PO-styropianowe ugrupowanie.

  Jesteśmy zakłamani, więc nadal rządzić będzie STRYROPIAN, nawet zmurszały i połamany, przy błogosławieństwie dominującego Kościoła, którego hierarcha wprowadził nowe słowo miłości bliźniego: Spier …laj.

  A losy tubylców są nieistotne w Naszej kolonii.

  Kacykowie plemienni już ustawieni, zasoby podzielone przez kolonizatorów …

  Dochodzi jeszcze antyrosyjskie spoiwo i straszenie wojną z Rosją, a może jeszcze z jakimś innym sąsiadem.

  No i ta jakość rządzących.

  Co zmiana po naradach i obrządkach plemiennych – to coraz gorsi wodzowie.

  Bo to się opłaci globalnym kolonizatorom.

  Lud wróci na drzewa i przetrwa …

 • Kazimierz Kutz pisze:” Trafiłem do szpitala. Facet w moim pokoju zaraz zaczął się zastanawiać, czy jestem za PiS, czy przeciw. Ja tak samo. Bardzo długo się obwąchiwaliśmy i gdy wyszło, kto jest za kim, urwały się wszelkie rozmowy. Dawniej w szpitalu ludzie ku sobie lgnęli, szukali znajomości, chcieli rozmawiać.”
  I tak jest od pierwszego dnia katastrofy kościelno solidarnościowej w Polsce. Niektórzy zwą to karnawałem. Na tym polegało przejęcie władzy, na sianiu nienawiści, wrogości, podłości, odwecie i zemście. Macie coście chcieli. I tak już pozostanie

  • Dla zachowania równowagi polityczno – psychicznej, niekoniecznie w szpitalu(bez klamek)rzut okiem na
   drugą stronę medalu już nie lewacko- solidarnościową,
   a „partyjno”(PZPR) – „opozycyjną”,(REWIZJONIŚCI PEZETPEEROWSCY).
   Cecha wspólna nienawiść do Polski Ludowej, różne
   odmiany rusofobii( „strzelanie okiem” do motłochu w czasach PRLu)…BO ruscy przyjdą,BO nie da się ,dlatego ze Moskwa… Bo….itd…

   „Tak jak Jerzy Targalski-senior widział wszędzie zdradziecką rękę zachodniego kapitalizmu, tak Jerzy Targalski-junior widzi wszędzie podstępne działania Putina i tajnych służb Rosji.’ 🙂

   Z Kozakami na Kremlu. https://www.mysl-polska.pl/1161

   Dokładnie, Panie Wojciechu 🙂 jest tak jak pan zauważył
   „Na tym polegało przejęcie władzy, na sianiu nienawiści, wrogości, podłości, odwecie i zemście. Macie coście chcieli. I tak już pozostanie.”

   Wspólny mianownik: Jeśli były jakieś związki,kiedyś z PZPR
   to fobie(antyrosyjska,krytyczna ocena Polski Ludowej) są pewne jak w banku,wyłażą z człowieka, a takich „przypadków” jak zamieszczony wyżej jest całkiem sporo. 🙂

   Dlatego stawiam na:

   -PRAWICĘ NARODOWĄ.

   -NARODOWĄ DEMOKRACJĘ.”Endeków,endokokomunę”.

   Amen.

  • Zauważyłem że lektura „tej gazety” – dla Polaków
   jest pańską namiętnością. Nie czytam, nie biorę
   ‚do ręki”. Traktuję niczym(zepsute)powietrze…
   z tego środowiska,PZPR rewanżystów „rodzą się”
   obrońcy demokracji,poprawności,czy skażeni ‚innymi”
   fobiami… ‚lewicowo” – liberalni krytykanci Polski Ludowej.

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Zatoka_czerwonych_%C5%9Bwi%C5%84

   ….Takich osiedli za żółtymi firankami było w Warszawie kilka. Aleja Przyjaciół wyróżniała się tym, iż tu przeważali wysocy funkcjonariusze MBP z ministrem Radkiewiczem włącznie i oczywiście tym, że większość lokatorów tych mieszkań stanowiła narodowa mniejszość, więc była to rzeczywiście aleja przyjaciół. Takie getto na własne życzenie, czyli prawie sami swoi….

   Za: Jerzy Brochocki „Rewolta Marcowa – narodziny, życie i śmierć PRL” Dom Wydawniczy „Ostoja” Warszawa 2000

 • Katastrofa drogowa w Oświęcimiu, w której mogła polec premier Szydło wydarzyła się wieczorem o 18,30. Czyli dość wcześnie aby wiadomość o niej dotarła do wolnych mediów. W sobotnim wydaniu Gazety Wyborczej nie ma śladu nawet wzmianki. Ktoś nazwał GW Der Sturmerem. Przykład podłości i manipulacji. Mówią, że wolna Polska.

 • Niestety p.Adamie przejść od krytyki do pozytywnych działań nie jest łatwo. Długa organiczna praca na froncie uświadomienia sobie że liberalny kapitalizm to nie raj na ziemi.PiS zaczął od klubów Gazety Polskiej i Smoleńskiej rocznicy i tym mobilizuje pisomatołkow.A my olewamy i 1 Maja,i 22 lipca.A w kwestii NATO i Upadliny niczym się od nich nie różnimy.Do roboty,i wyciągać wnioski z historii ruchu robotniczego!

 • „I właśnie w Czechach przetrwała partia (post)komunistyczna. „Pozwolę sobie zapytać autora dlaczego
  pańskim zdaniem jest ‚post”,przeca to nie jest
  jewropejska liga lewactwa – a jak najbardziej Partia
  o orientacji Narodowej i Komunistycznej…

 • „Bobby” zapewne dziś ‚ma wychodne” – zasłużył solennie
  na przewietrzenie zwojów mózgowych.:)
  Przełożeni dbają by utrzymać harcownika w miarę znośnej formie intelektualno – merytorycznej. Po tamtej stronie barykady coraz trudniej o dobrego żniwiarza jako że robotników wielu,a robić nie ma komu,czy jakoś tak. Patrz: „Przypowieść o robotnikach w winnicy…” Ja nie
  o tym, a o roli англосаксов(świata zachodniego) względem sprawy polskiej
  w ujęciu historycznym, dodam że p.G.Braun to nie postać z mojej bajki ale… :)abstrahując od wtrętów
  wschodnich p.Brauna…warto wysłuchać choćby po to
  by zauważyć iż „wchodzimy w te same buty” szyte dla
  Polaków na „okazję” przez szewców w Londynie” czyli obcy i wrogi zawsze Polakom (Słowianom)świat anglosaski
  w szerokim rozumieniu.I widzą TO zapewne już wszyscy,
  (różne opcje)no, może za wyjątkiem – „lewicowego lewactwa”….

  Powstanie Styczniowe pruska prowokacja przeciwko Polakom? Grzegorz Braun 2017(część II)

  https://www.youtube.com/watch?v=u4rBK7DdEL4

  https://hubalblog.wordpress.com/

  Gdzie pod datą 25.01.1017r.zamieszczono interesujące spojrzenie na kwestie zaiązane z datą Powstania Styczniowego.

  • krzyku,zapomniałeś o różnicy czasowej miedzy nami a Departamentem Stanu USA,Bobby dopiero się obudził i już nadaje swoją porcję rusofobii już walczy z F16 widziano ich pod Mińskiem ale Mazowieckim (10 pilotów już odeszło),nie chcą gen.Misiewicza i Generalismusa Antoniego pseud.Che.

 • PRL a totalitaryzm. https://www.mysl-polska.pl/1160

  Widzę, że masz bardzo podobne spojrzenie do Wiktora. A jak – z perspektywy mieszkańca USA – oceniasz obecną sytuację w Polsce?
  – Obecna sytuacja w Polsce przypomina mi tą z XVII wieku, przedrozbiorową, ale tylko tak z grubsza, bo sadzę – to moje zdanie – że jest dużo gorzej… Brak prawdziwego męża stanu, jak chociażby Viktor Orban u naszych braci od szabli. Wciąż widzę wieszanie się cudzej klamki – i obojętnie gdzie jest ta klamka, to nie wróży to dobrze. Wspieranie na ślepo Ukrainy, która przecież okupuje nasze Kresy, to obłęd, nazywanie „ruskimi agentami” wszystkich, którzy widzą inaczej stosunki z naszymi sąsiadami, to podłość i zwyczajne łajdactwo. Brak rzeczowej dyskusji, brak miłości do Polski, a to powinno być zawsze na pierwszym miejscu. A piszę to w kraju, gdzie ta „sama ręka” wypisuje brednie propagandowe nazywając nowo wybranego prezydenta Donalda Trumpa również „ruskim agentem”. Pytam – czyja to ręka? Sądzę, że najważniejsza sprawa dla Polski jest nie dać się wmanewrować w ŻADNĄ wojnę, bez względu na obietnice. Egzotyczne sojusze nie zdają egzaminu, a tzw. sojusznicy zdradzą.

  Wiktor pragnął pokoju z sąsiadami…

  https://www.mysl-polska.pl/1157

 • POLACY CZY WY JESZCZE ŻYJECIE ??? !!!

 • Dałbym stówę gdybym zrozumiał o co Panu w dwóch ostatnich wpisach chodzi. Lepiej jaśniej i proścej.

Skomentuj


  Potwierdzam znajomość regulaminu portalu obserwatorpolityczny.pl, w szczególności zapisów odnoszących się do kwestii odpowiedzialności za zamieszczane komentarze i opinie.

Ostatnie 7 dni

 • Społeczeństwo Dane wrażliwe – czyli jakie?

  Dane wrażliwe – czyli jakie?

  Nie wszystkie dane osobowe są traktowane przez prawo w ten sam sposób. Szczególnej ochronie podlegają te, tzw. wrażliwe, których katalog zdecydowała się jeszcze poszerzyć Unia Europejska. Jakie dane zalicza się do tej kategorii i co z tego wynika – wyjaśnia ekspert ODO 24. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem do tzw. danych wrażliwych zalicza się te, umożliwiające określenie pochodzenia rasowego lub etnicznego, poglądy polityczne, przekonania religijne albo światopoglądowe oraz przynależność wyznaniową, partyjną czy związkową. W tej kategorii mieszczą się ponadto […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Neoliberalny kapitalizm nie zapewni lepszej przyszłości naszym dzieciom…

  Neoliberalny kapitalizm nie zapewni lepszej przyszłości naszym dzieciom…

  Neoliberalny kapitalizm nie zapewni lepszej przyszłości naszym dzieciom, o ile je w ogóle będziemy mieli. Dzisiaj posiadanie dzieci to przywilej, chyba że ktoś traktuje potomków jako przypadkowy element inwentarza. Niestety zdaje się, że ta ostatnia forma jest obecnie promowana przez nasze państwo, ale jest tak bardzo źle, że chyba lepsze jest takie rozwiązanie, niż żadne. Trochę trwało i musiało przejść przez świat kilka kryzysów, żeby społeczeństwa zaślepione blaskiem dużych telewizorów LCD zrozumiały, że rzeczywistość się zmieniła i już nie wystarcza […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Coraz więcej mundurowych przerywa milczenie… i co z tego?

  Coraz więcej mundurowych przerywa milczenie… i co z tego?

  Źle się dzieje w służbach mundurowych Rzeczpospolitej w epoce dobrej zmiany. Coraz więcej mundurowych przerywa milczenie, na tematy bieżące, które dotyczą ich bezpośrednio jak i generalnie problemów struktur w których służą. W państwie demokratycznym, gdzie Żołnierz jest również obywatelem – nie może być tak, żeby Wojskowi i przedstawiciele innych struktur mundurowych – nie mieli prawa do głosu. Formalnie taką rolę powinny pełnić środowiska grupujące przedstawicieli tych środowisk. Jednak w naszym kraju w ramach ogólnego braku szacunku do autorytetów, władza nie […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Nie słyszeli chociaż słyszeli?

  Nie słyszeli chociaż słyszeli?

  Jak rząd, który z takimi sukcesami „wyjaśnia” wypadek komunikacyjny, ma skutecznie wyjaśnić wypadek lotniczy pod Smoleńskiem? Generalnie to jedne wielkie pasma równoległych sukcesów, albowiem z tego co widzimy na ekranach naszych telewizorów wynika, że trzy sprawy są znakomicie wyjaśniane. Mówimy o sukcesie związanym z wyjaśnieniem kolizji, czy też wypadku z jednym z panów ministrów, wypadku z panią premier w osobie własnej oraz o dramatycznej katastrofie pod Smoleńskiem. Wiadomo, że jest komisja do wyjaśnienia tej katastrofy i wiadomo, że pracuje ona […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXVI

  A zima XXVI

    2017.02.17 Poznań dziś zima za porządki od samego rana tu szaro tam buro ogólnie wszędzie zimowy brud a śniegu mało a śniegu skąpo zakryć nie da rady zamalować nie ma jak a wiatr cicho siedzi a wiatr ani śmie nie zamiecie nie wyprzątnie palcem nie tknie nic zima podumała pomyślała i dalejże za sprzątanie czego śnieg nie skryje czego wiatr nie zwieje może deszcz deszcz zmyć zdoła wszystko spłynie wszystko wsiąknie i znów świat zacznie pięknie lśnić tęskniąc za […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Lewico – zdechłaś i zgniłaś? Na nędznym nawozie kiełkują głównie chwasty

  Lewico – zdechłaś i zgniłaś? Na nędznym nawozie kiełkują głównie chwasty

  Lewico – gdzie jesteś? W grobie! Zdechłam sobie i zgniłam! Tyle o lewicy. Nie ma jej w Polsce, nie istnieje, jest poza jakimkolwiek marginesem. Nie ma idei lewicowej. Nie ma myśli lewicowej (poza kilkoma szlachetnymi wyjątkami). Nie ma liderów lewicy. A na nędznym nawozie kiełkują tylko chwasty. Ewentualnie pojawiają się para-lewice, których lepiej nawet nie opisywać ze względu na szacunek do Czytelników i Czytelniczek. Co się takiego stało, że w Polsce nie ma lewicy? Powiedzmy więcej – co się takiego […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Prawda nas upokorzy

  Prawda nas upokorzy

  Prawda nas upokorzy. Nie jest dobrze słuchać prawdy o sobie, zwłaszcza jeżeli przez lata karmiło się uszy kłamstwami i jeszcze do tego filtrowało je przez różowe okulary. Obecnie jesteśmy na skraju nowego horyzontu zdarzeń, który będzie się o nas upominał w ramach Unii Europejskiej, NATO i sytuacji regionalnej. W najbliższym czasie usłyszymy dużo gorzkich słów na temat naszego kraju, w znacznej mierze prawdziwych. Prawdopodobnie prawda, którą usłyszymy – nas upokorzy. Właśnie dlatego będzie to g. prawda dla naszych elit rządzących. […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju W ciągu 27-iu lat transformacji nie udało się nam wzmocnić państwa

  W ciągu 27-iu lat transformacji nie udało się nam wzmocnić państwa

  Podsumowując naszą transformację, nie da się postawić jednoznacznej oceny. Są sukcesy i osiągnięcia, są zmiany na lepsze, było kilka udanych reform, jednak również zmarnowano i po prostu nie wykorzystano wielu okazji. Jak również była prawdziwa masa wielkiego złodziejstwa. Stąd nie ma możliwości jednoznacznie podsumować tego okresu jedną oceną, to nie jest możliwe bez pogłębionej analizy i dyskusji. Dodajmy zwłaszcza dyskusji, ponieważ nie sposób ocenić tego okresu jednoosobowo, to już w ogóle nie jest możliwe. Można natomiast, a nawet jest naszym […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura No i poszła

  No i poszła

  Nie jest łatwo być matką. Szczególnie trudne jest to dla kogoś, kto nie bardzo matką chce być. Komu nie widzi się matkowanie. Bycie matką niesie bowiem ze sobą cały pakiet ograniczeń. Nie panuje się już nad swoim życiem. Trzeba się nim dzielić. Trzeba się poświęcać. Trzeba całość swojego życia oddać tak bardzo, że niemal nic nie pozostaje już dla siebie. Szybko przychodzi zmęczenie, irytacja. Człowiek jest nieustannie niedospany. Nie można robić już, co się chce. Ani kiedy się chce. Ani […]

  Czytaj więcej →
 • Historia Za brak pragmatyzmu płaci się poświęceniem

  Za brak pragmatyzmu płaci się poświęceniem

  Będąc Polakiem, musisz być gotowy do walki i poświęceń. Tego powinna nas nauczyć II-ga Wojna Światowa. Niestety, nie nauczyła nas najwidoczniej niczego, nawet już nie pamiętamy ani co do niej doprowadziło, ani jak ją przegraliśmy, jak również jak przegraliśmy w jej wyniku. Wielka porażka i żadnej nauki, żadnych wniosków, żadnych implementacji do rozwoju strategicznego państwa – zupełnie nic, a przetrwaliśmy biologicznie dzięki układowi sił międzynarodowych. Nie było w naszej historii większej katastrofy. Nie ponieśliśmy nigdy tak wielkich strat. Cudem przetrwaliśmy […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Być kochanym – pozwól

  Być kochanym – pozwól

  Ona pierwsza To nie ty szukałeś miłość, ale to ona odnalazła ciebie. A tak naprawdę to nie tyle odnalazła, co ci się objawiła. Bo mogłaby cię odnaleźć tylko wówczas, dyby cię zgubiła. Tymczasem ona była tuż obok. Była zawsze. Tyle, ze tyś jej nie dostrzegał. Tyś jej nie zauważał. Nie ty wiec, lecz ona byłą pierwsza. Miłość. Miłość była tuż obok. Towarzyszyła ci przez całe twe życie. Ale jej to nie wystarczało. Wciąż szukała sposobności, aby wejść z tobą w […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Pokój poprzez siłę? Czyli PAX AMERICANA dla świata?

  Pokój poprzez siłę? Czyli PAX AMERICANA dla świata?

  Pan Donald Trump coraz bardziej zaciekawia świat. Jego najnowsze wypowiedzi o tym, że Paryż już nie jest tym, czym był – to esencja prawdy o naszej rzeczywistości. Dokładnie tak nas widzą. Europa jest postrzegana przez pryzmat katastrofy jaką stanowi niekontrolowany napływ nielegalnych imigrantów. Ilość i skala zagrożeń dla społeczeństw i państw, wynikających z pojawienia się ludności inno-kulturowej, nie mającej żadnych szans na integrację i będącej obciążeniem dla systemów socjalnych jest szokująca. Prędzej czy później ujawnią się problemy w takiej skali, […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Jakie okoliczności wypadku pani Beaty Szydło spowodowały utajnienie śledztwa?

  Jakie okoliczności wypadku pani Beaty Szydło spowodowały utajnienie śledztwa?

  Jakie okoliczności wypadku pani Beaty Szydło spowodowały utajnienie śledztwa? Pani premier Beata Szydło blisko trzy godziny zeznawała w Prokuraturze w Krakowie, jako świadek w wypadku do jakiego doszło z udziałem jej limuzyny. Obrońca rzekomego sprawcy był na miejscu i teoretycznie, zgodnie z procedurą karną powinien mieć prawo w tym przesłuchaniu (lub w jego części) uczestniczyć. To nie nastąpiło, w świetle ujawnionych wypowiedzi miało chodzić o zachowanie czystości zeznań uczestników postępowania. Jednakże to nie tłumaczy, jakie to okoliczności wypadku spowodowały, że […]

  Czytaj więcej →
 • Społeczeństwo Być kochanym – za darmo

  Być kochanym – za darmo

  Za darmo Miłość, ta prawdziwa, nie jest za coś. Miłość, ta prawdziwa jest za darmo. Miłość, ta prawdziwa, nie stawia warunków. Nie jestem kochany dlatego, że jestem mądry. Ty też nie za to jesteś kochany. Nie jestem kochany za to, że jestem piękny. Ty też nie za to jesteś kochana. Nie jestem kochany za to, co umiem. Ty także nie za to. Nie jestem kochany z powodu tego, co wiem. Ty także nie. Nie jestem kochany za to, jak się […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Nie pogarszajmy sami swojej pozycji

  Nie pogarszajmy sami swojej pozycji

  Nie pogarszajmy sami swojej pozycji. Nie dostarczajmy naszym przeciwnikom argumentów. Nie osłabiajmy się sami, jałowymi sporami. Nie zadłużajmy się bardziej, zwłaszcza za granicą. Nie dzielmy bardziej społeczeństwa. Nie marnujmy pieniędzy na wydatki, które nie generują stopy zwrotu lub oszczędności. Wydawajmy „z długu” tylko na inwestycje. Dbajmy o państwo. Nie mamy innego, a nawet to które mamy, może zostać nam odebrane. Jest na pewno lepsze niż żadne, postarajmy się żeby było jeszcze lepsze. Wymaga to dużo wysiłku, jednakże nie jest niemożliwe. […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Geopolitycznie jesteśmy skazani na samotność i przegraną w obecnym stanie rzeczy

  Geopolitycznie jesteśmy skazani na samotność i przegraną w obecnym stanie rzeczy

  Trzeba sobie uświadomić raz na zawsze, że geopolitycznie – w tym położeniu i w tym układzie sojuszy, a w szczególności przy tej sprzeczności interesów – jesteśmy skazani na samotność. W dalszej kolejności, również jesteśmy skazani na przegraną w obecnym stanie rzeczy. Historia Polski to przerywane continuum. Odrodzenie państwa w 1918 roku to był cud, którego nie zaznało zbyt wiele narodów okradzionych i zniewolonych przez sąsiadów, a zgubionych przez własne elity. II Wojna Światowa, była dla nas geostrategicznym sprawdzianem, którego nie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXV

  A zima XXV

    2017.02.16 Poznań zimo zimo moja zimo czy aby już odchodzisz czy aby dajesz wiośnie pola czy teraz już ze słońcem dzień każdy zaczniesz zimo zimo moja zimo gdy cię nie ma jeszcze tęsknią wszyscy pytają kiedy dziwią się że nadal bez śniegu gdy już w końcu narzekają że ślisko biadolą że zimno mroźno i w ogóle nic nikomu nie pasuje zimo zimo moja zimo a ja lubię kiedy śniegiem ty obficie kiedy mróz taki że skrzypi pod butami kiedy […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Nie sra się we własne gniazdo

  Nie sra się we własne gniazdo

  Znowu pojawiają się głosy tzw. środowisk i autorytetów, które zaczynają tworzyć medialny klimat do potrzeby nałożenia sankcji w ramach Unii Europejskiej na Polskę. Trudno jest to określić inaczej, niż działalnością antypaństwową. Zajmują się tym obcokrajowcy, bo plucie na Polskę staje się modnym i nośnym tematem. Zajmują się tym, także i Polacy, czego po prostu nie da się zrozumieć. Nie sra się we własne gniazdo! Nawołujących w Unii Europejskiej do nałożenia sankcji na Polskę trzeba zapamiętać i w odpowiednim momencie przypomnieć […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Ludzcy panowie

  Ludzcy panowie

  Nie ma to jak wygarnąć prawdę. Pan prezes wygarnął wczoraj w Sejmie prawdę opozycji. Zrobił to wyjątkowo skutecznie. Opozycja jak rządziła, anihilowała ówczesną opozycję, a dzisiaj rządzących i kazała im wygrać wybory – jak pięknie podsumował pan prezes – wygrali. To wyczerpuje wszelkie dywagacje, pan marszałek Kuchciński został obroniony na stanowisku. W Demokracji liczy się matematyka, kto ma więcej – ten rządzi. Obecna opozycja nie może udawać, że tego nie rozumie. Żadne dąsania się i twierdzenia o wyższości moralnej – […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Jak mogą potraktować nas Francuzi czyli „Caracale” , „widelec” i „Mistrale” za 1 Euro?

  Jak mogą potraktować nas Francuzi czyli „Caracale” , „widelec” i „Mistrale” za 1 Euro?

  Amerykanie wycofują się z Europy. Zaczynają mowić o pozbyciu się aktywów, które przynoszą straty. Jedną z możliwości jest sprzedaż dużej firmy samochodowej, która od lat należy do gigantycznego koncernu samochodowego w USA. Jednym z potencjalnych nabywców jest inna również gigantyczna firma samochodowa (i nie tylko) z Europy, a konkretnie z Francji. Mieliśmy wspaniałą historię współpracy z Francją w okresie międzywojennym i wcześniej. Okres wielkiej transformacji ustrojowej jaka jest przeprowadzana w Polsce od końca lat 90-tych XX wieku, to również czas współpracy. […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Oparcie porządku międzynarodowego na prawie zawsze było iluzoryczne

  Oparcie porządku międzynarodowego na prawie zawsze było iluzoryczne

  Oparcie porządku międzynarodowego na prawie, zawsze było iluzoryczne. Konsensualne umowy i poszanowanie wzajemne, nie mają innej wartości niż siła jaka stoi za partnerami. Ewentualnie liczy się jeszcze status quo, tj. sytuacja względnej równowagi, gdzie opłaca się nawet największym, wspierać poszanowanie prawa – wobec najmniejszych. Wówczas wszyscy na tym zyskują, oczywiście wielcy – najwięcej, a mniejsi mogą istnieć na formalnie symetrycznych warunkach. Chociaż oczywiście relacje pomiędzy podmiotami o różnych potencjałach, nigdy nie były, nie są i nie będą symetryczne. Żadne prawo […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Strzelnica w każdej gminie i poligony w powiatach!

  Strzelnica w każdej gminie i poligony w powiatach!

  Pomysł na to, żeby w każdej gminie samorząd zorganizował strzelnicę jest doskonały. Można go twórczo rozbudować, przez postulat poligonów w powiatach. Nie muszą być duże i nie byłyby to prawdziwe poligony, chodzi bardziej o miejsce gdzie w sposób zorganizowany byłyby możliwe ćwiczenia w terenie. W warunkach armii weekendowej, bardziej byłaby to zabawa i ćwiczenia organizacyjno-fizyczne, niż jakakolwiek taktyka. Jednak z punktu widzenia pojedynczego człowieka możliwość wytarzania się w błocie, wykąpania w rzece lub okopania się saperką w szczerym polu – to […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Nikt się nie spodziewał że Amerykanie będą dążyli do upadku NATO i Unii Europejskiej?

  Nikt się nie spodziewał że Amerykanie będą dążyli do upadku NATO i Unii Europejskiej?

  Zachód jest w dziwnej sytuacji. „Kolonia” dziwi się, że „metropolia” jej nie chce! Europa uzależniona od końca ostatniej wojny – od Ameryki, nagle usłyszała prawdę o sobie. Dowiedzieliśmy się, że obrona jest kosztowna i się nie dokładamy, tyle ile byśmy mogli, a na pewno mniej niż powinniśmy.  Co więcej i to w ogóle pokazuje, że rządzące nami dotychczas elity, to najdelikatniej mówiąc grupa lekkoduchów – okazało się, że Ameryka postrzega Unię Europejską jako globalnego konkurenta. W szczególności poprzez pryzmat Euro, […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Czy pan prezes wprowadza dobrą zmianę pilarką mechaniczną – Polska w trocinach?

  Czy pan prezes wprowadza dobrą zmianę pilarką mechaniczną – Polska w trocinach?

  Dzieje się w naszym kraju dobra zmiana. Na wielu frontach jednocześnie, w zasadzie zmiany dotykają całego kraju, wszelkich dziedzin życia i funkcjonowania społeczeństwa. mamy zmiany spektakularne jak w Trybunale Konstytucyjnym, wizerunkowo-kadrowe jak w telewizji już chyba narodowej, jedynie słuszne jak w wojsku i innych instytucjach mundurowych. Mamy także i ważne zmiany dotyczące swobody zakupu niektórych medykamentów. Miło, że nasza władza się troszczy o Kobiety i nie pozwala, żeby zbyt pochopnie nałykały się medykamentów. Jest jednak jeszcze jedna zmiana, która zadziwia […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXIV

  A zima XXIV

    2017.02.15 Poznań zima dziś wiosną pachnie zima dziś wiosną śpiewa zima dziś wiosną tańczy   co za słońce co za dnia radość jakie ptasie śpiewy   zima dziś z zimy ma niewiele błękit nieba głęboki a słońce och słońce słońce pełną gębą   i ciepło och jak ciepło ciepło rozkosznie ciepło radośnie wiosennie ciepło

  Czytaj więcej →
 • Polityka Chaos i burdel

  Chaos i burdel

  Ma rację Grzegorz Sroczyński, zapewne nie po raz pierwszy, że skrócony opis rządów PiS dałoby się zamknąć w dwóch słowach. Biorąc pod uwagę miniony okres rządów (nieomal)Prawa i (raczej Nie)Sprawiedliwości to mamy Chaos i burdel II. Ponieważ większość obywateli, (czasem to sądzę że nieomal wszyscy) nie są w stanie ogarnąć całości spraw społeczno-ekonomicznych, skupiają się na rzucanych im przed oczy elementach, wabikach, skandalikach. Umyka im sedno spraw, często umyślnie przysłonięte rzeczywistą lub spreparowaną sensacją. O ile jednak w swoim tekście […]

  Czytaj więcej →
 • Ekonomia Centra i parki handlowe podbijają mniejsze miasta

  Centra i parki handlowe podbijają mniejsze miasta

  W 2017 roku budowa centrów handlowych jeszcze mocnej skoncentruje się na mniejszych miejscowościach – wynika z analiz ekspertów Grupy Real2B. Rozpoczęty w ciągu ostatnich dwóch lat trend utrzymają dwa czynniki: wzrost zamożności Polaków i uruchomione dotacje unijne. Pierwszy z nich ma wpływ na wysoki indeks siły nabywczej mieszkańców mniejszych miejscowości oraz decyzję o migracji mieszkańców z centrum miast na obrzeża aglomeracji. Drugi stanowi ogromny zastrzyk gotówki na rozbudowę infrastruktury drogowej. Z informacji zawartych w raporcie PRCH Retail Research Forum, I […]

  Czytaj więcej →
 • Ogólna Technologia Podstawową wadą Internetu jest to że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka

  Podstawową wadą Internetu jest to że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka

  Podstawową wadą Internetu jest to, że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka. Trzeba wiedzieć czego się chce, żeby to znaleźć. Pozwala to na fantastyczną manipulację, poprzez zarządzanie wynikami wyszukiwania, czy jak kto woli w ogóle zarządzaniem i limitowaniem dostępu do treści w Internecie. Zarazem jednak, właśnie to co postrzegamy tutaj jako wadę, jest gwarancją ludzkiej wolności w Internecie. Czym byłaby siec, gdyby była na niej tylko jeden portal w którego katalogu byłoby wszystko? Już to wymyślono i nazywa […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Czy można popełnić więcej błędów używając niepotrzebnej retoryki?

  Czy można popełnić więcej błędów używając niepotrzebnej retoryki?

  Przypadki pana Ministra Spraw Zagranicznych i pana Ministra Obrony Narodowej w kontekście wypowiedzi, a nawet dyskusji podczas monachijskiej konferencji bezpieczeństwa, to pokaz jak nie należy robić dyplomacji. Co więcej jak nie należy popełniać błędów, a nawet jeszcze więcej błędów, używając niepotrzebnej retoryki. W pierwszym przypadku słynnej już polemiki pana Ministra Spraw Zagranicznych z panem Fransem Timmermansem, mieliśmy do czynienia z klasycznym „wypuszczeniem”. Pan Minister dał się wciągnąć w dyskusję poboczną i sam posłużył się argumentem, który interlokutor wykorzystał przeciwko niemu. […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Mew poranny śpiew

  Mew poranny śpiew

    2017.02.18 Poznań trudno uznać za najpiękniejszą z ptasich arii melodii nie uświadczysz wciąż tylko ten uciążliwy skrzek ucho twe drażni nieustannie   gdy jednak zimą o świcie mewy budzą cię zza okna może to być nieśmiała pierwsza przedwiośnia oznaka   czas zatem wstać rozejrzeć się za wiosną choćby płochą daleką choćby taką na chwilę taką na dziś   zaspaną spłukaną deszczem taka bez słońca a przecież a jednak nieco cieplejszą niż poranki zimowe niż mroźne dnie

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

  Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

  Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników. Neoliberalizm stworzył kolorowaną przykrywkę na brutalność kapitalizmu, w postaci pop-kultury i tego wszystkiego, co się z nią wiąże. Pustka, pozorność, bylejakość, powtarzalność i zawsze wyzysk, to fundament, na którym opiera się kapitalizm, nieprzerwanie – od czasów feudalnych. Stworzenie systemu, w którym kilka osób ma więcej majątku, niż kilka miliardów ludzi. Jak również, ten majątek nielicznych bogatych, jeszcze szybciej przyrasta, niż powszechna zamożność, można nazwać tylko powszechnym wyzyskiem. Jednak w warunkach […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Rok 2017 jest rokiem w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek

  Rok 2017 jest rokiem w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek

  Rok 2017 jest rokiem, w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek. Te słowa powiedział pewien amerykański polityk na konferencji poświęconej bezpieczeństwu w Monachium. W zasadzie nie da się tego skomentować inaczej, niż mówiąc – śmiało! Próbujcie! Tylko jest jeden problem. Po tej próbie, bez względu na jej wynik, prawdopodobnie nie będzie miał już kto odbudowywać (po raz kolejny) Warszawy, jak i Berlina. Być może nawet wielkie miasta na Zachodzie i Wschodzie USA pokryją się szklaną taflą, z której będą […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Oni składają hołd sami sobie

  Oni składają hołd sami sobie

  Obserwując postępowanie i słuchając retoryki obozu dobrej zmiany, trzeba przyznać że większość tych ludzi zaszła już dalej, niż można to określić stanem wiary we własną propagandę. W sumie, gdyby tylko wierzyli we własną propagandę, to byliby względnie nieszkodliwi, ponieważ nie są przeważnie szczególnie inteligentni, a przewidywalność powoduje, że pozując można przy tym towarzystwie przetrwać. Jednak sytuacja jaka się wytworzyła w ostatnim roku, wyraźnie wskazuje na to, że ci ludzie – oczywiście nie wszyscy – składają hołd sami sobie. W zasadzie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Nowy tomik wierszy „Jesienią zakochani”

  Nowy tomik wierszy „Jesienią zakochani”

  To zawsze radość wielka dla twórcy, gdy jego książka pojawia się drukiem. W każdym bądź razie ja cieszę się niezmiernie. To drugi tomik z moimi wierszami. Długo na niego czekałem. Poprzednia, „Krok po kroku”, ukazała się drukiem w roku 2011. Kolejna dziś przyszła właśnie kurierem wprost z wydawnictwa. Tomik ten składałem zresztą w tymżesz wydawnictwie kilka już lat temu. Jakoś jednak wtedy nie doszło do zawarcia jakiejkolwiek umowy. Aż tu nagle, tuż przed Sylwestrem minionego roku 2016, dostaję mail. W […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP w Monachium 2017

  Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP w Monachium 2017

  Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP na 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, to bardzo ciekawy i niesłychanie interesujący przykład podsumowania naszej współczesnej retoryki politycznej. Retoryki strachu i fikcji, co jest najciekawsze opartej na racjonalnych i przeważnie prawidłowo postrzeganych przesłankach. Całe przemówienie jest do przeczytania [tutaj]. Poniżej przeprowadzimy analizę tekstu, oczywiście subiektywną. Pan Prezydent rozpoczął od postawienia sobie pytania: „czy Zachód będzie w stanie przetrwać?”. Tłumaczy, to cytatem z klasyka literatury, którzy pogłoski o swojej śmierci uznał za przesadzone. Jest to piękna […]

  Czytaj więcej →