Nord Stream 2 jest dla nas nie do zaakceptowania – i co ulepimy zamek z piasku na plaży? - Obserwator polityczny

Nord Stream 2 jest dla nas nie do zaakceptowania – i co ulepimy zamek z piasku na plaży?

8 lutego 2017 04:10 komentarzy: 28 Autor:  A • A • A

graf. red.Realizacja inwestycji Nord Stream 2 jest dla Polski nie do zaakceptowania – m.in. w ten sposób, pani Beata Szydło zrelacjonowała swoją rozmowę z panią Angelą Merkel. Nie znamy relacji drugiej strony. Pani Kanclerz była bardzo oszczędna w słowach, szczególnie w warstwie faktów do wieczornej kolacji z udziałem pana Jarosława Kaczyńskiego. Nasi politycy mogliby się uczyć od pani Merkel, w jaki sposób polityk może się komunikować i nie chodzi tu o proste unikanie odpowiedzi na pytania.

Deklaracja premier kraju, który dostał od państw, pobierających gaz z Nord Stream – pieniądze, służące do sfinansowania dosłownie lwiej części gazoportu, że rozbudowa tej niezwykle potrzebnej dla Europy inwestycji jest nie do zaakceptowania – to skandal. Głównie dlatego, ponieważ jest to decyzja suwerennych państw, które szanują naszą suwerenność, a ich podmioty gospodarcze (gigantyczne globalne korporacje), zdecydowały, że najbezpieczniejszym sposobem na dostawy gazu jest położenie drugiej nitki gazociągu po dnie Bałtyku. Jakim prawem – po wybudowaniu gazoportu, którego ekonomiczna opłacalność jest wielkim znakiem zapytania, chcemy uzurpować sobie uprawnienie do akceptowania lub nie akceptowania decyzji strategicznych dla naszych partnerów?

Oczywiście względy polityczne są zrozumiałe, jednakże po porażce jaką była budowa pierwszego gazociągu po dnie Bałtyku, po prostu bardziej rozsądnie byłoby w ogóle milczeć na ten temat. Racjonalnie byłoby się pod tą inwestycję podłączyć, tak żeby móc bez pośrednictwa Niemiec np. skraplać i eksportować rosyjski gaz przez nasz gazoport! To byłoby rzeczywiście racjonalne i stanowiłoby istotną wartość dodaną Polski do bezpieczeństwa energetycznego Europy. Tymczasem, my nie mamy nic z tego, że obrażamy się na sąsiadów, którzy po prostu realizują swoje interesy. Bez względu na to, czy się rozpłaczemy nad Bałtykiem, czy ulepimy zamek z piasku na plaży? Może ogłosimy sankcje wobec Niemiec? Wobec Rosji już są, poza tym jeżeli na tym polega ich „wina”, że tłoczą do Europy ten bezcenny surowiec – to niech będą „winni” jeszcze bardziej i częściej!

Gdyby pani premier Szydło używała innych słów, to uniknęlibyśmy problemu. Można było np. powiedzieć coś o ekologii w przedmiocie tej inwestycji. To byłby od razu po pierwsze argument, a po drugie taki, którego rząd niemiecki, nie mógłby zbyć milczeniem z politowania nad „akceptacją” z Polski. Wymaga to jednak albo wiedzy ogólnej, albo chociaż rozsądnych doradców, którzy przed takim wystąpieniem zwróciliby uwagę pani premier na wagę słów. Można sobie nawet wyobrazić sytuację, że opierając się na argumentach ekologicznych, które w przypadku tej inwestycji – są bardzo poważne, moglibyśmy ugrać o wiele więcej. Przy niewielkim nakładzie sił i środków, mogłyby to podchwycić europejskie i globalne media. Wówczas nie bylibyśmy „mówiącymi nie bo nie”, tylko racjonalnie podnosilibyśmy argumenty ekologiczne. Kilkanaście milionów Europ dotacji dla kilkunastu organizacji pozarządowych, w tym tych globalnych – z sugestią na projekty, ujawniające „kontekst ekologiczny” tej inwestycji – spowodowałoby, że byłoby to odpowiednie tło medialne i merytoryczne do rozmów. Zawsze trzeba szukać argumentów, które mogą interlokutora zaskoczyć i które zmuszą go, do tłumaczenia się. Niemcy po prostu oleją naszą retorykę „nie bo nie”, a na utyskiwania polityczne, mówiące o tym że gaz z Rosji jest „zły”, odpowiadają argumentami ekonomicznymi i wskazują na biznesowy charakter decyzji.

Istotnie zmarnowaliśmy szansę, jeżeli już chcielibyśmy to blokować, chociaż w istocie jest to postawa sprzeczna z naszymi interesami i interesem Europy. Ponieważ nie da się zapewnić tak dużo, tak dobrej jakości i tak taniego surowca, jak może to zapewnić Gazprom. Import skroplonego gazu z krajów arabskich, ma swoje poważne ograniczenia moralne, albowiem nigdy nie mamy pewności na co pójdą pieniądze, które zapłacimy za ten surowiec. Rząd powinien to brać pod uwagę. Natomiast kierunek amerykański to nadal niewiadoma. Skończy się tak, że będziemy kupować gaz na transakcjach spotowych, a organizacja rynku i sposób rozliczania transakcji oraz ich fizycznego przeprowadzenia spowodują, że i tak będziemy odbierać gaz z Rosji, bo tak po prostu jest najtaniej.

Budowa bezpieczeństwa energetycznego, w oparciu o horrendalnie drogie surowce energetyczne, sprowadzane z dużym ryzykiem z egzotycznych krajów, które nie przestrzegają reguł demokracji – to jest sposób na budowę kolejnej warstwy szklanego sufitu. Nie da się bardziej związać rąk gospodarce, niż przez drogą energię.

Pragmatyzmu, logiki i prakseologii powinni uczyć w naszych szkołach na równi (albo lepiej zamiast) np. religii. Bardzo by się to przydało, zwłaszcza z jakimiś elementami retoryki w ostatnich latach, a na studiach nie zaszkodzi powtórzenie czytania tekstów ze zrozumieniem.


Przejdź na samą górę

Komentarzy: 28

 • Ośmieszamy się z tym protestem przeciwko zawartym już umowom handlowym.

  Czy nikt tego nie widzi?

 • Skraplać i eksportować rosyjski gaz z gazoportu, np. do San Escobar …

 • Królik Zygmund

  Koncepcja zamka z piasku jest doskonałą alegorią naszej sytuacji

 • Interesy to my już robimy z Upadliną i San Eskobar. Komar ugryzł słonia, brak reakcji,drugi raz podobnie, za 3 razem słoń trąba go zniszczył. Podobnie będzie z Polską! Kasa misiu ,kasa!Rezygnacja z Jamalu 2 nic nas nie nauczyła więc módl się i płać!

 • Niemcy zablokowały gazociąg do Bułgarii dlaczego więc my nie mielibyśmy naciskać na rezygnację z Nord Stream 2? Z drugiej strony Nord Stream 2 jest niekorzystny także dla innych państw UE jak Słowacja czy nawet Włochy chociaż z innych przyczyn niż dla nas. Tak więc szanse na jego zablokowanie wcale nie są marne. Zresztą i tak wszystko zależy od Ameryki. Jeżeli Trump rzeczywiście będzie chciał uczynić Amerykę wielką to amerykańskie koncerny będą musiały opanować sporą część gazowego rynku Europy. To da Ameryce wpływy w Europie nawet bez konieczności kosztownego zwiększania obecności militarnej. Zresztą taki właśnie jest cel rosyjskich gazociągów. Ponieważ Rosja jest zbyt słaba demograficznie i militarnie aby pchać miliony żołnierzy do rozszerzania strefy wpływów na zachód jedyną alternatywą aby to uzyskać jest zdominowanie rynku surowców energetycznych.

 • Pragmatyzm i realizm autora powalają

 • Pozorovatel

  Przed 12 laty usłyszeliśmy w telewizyjnym kabarecie „Patataj, patataj, Ruski pominął nasz kraj”. Pominął bo był w sytuacji bez wyjścia. Europa potrzebowała gazu. Jego ceny dobiegały już do poziomu 1500$/1000m3. Tymczasem Rosjanie gotowi byli zaopatrzyć europejski rynek w cenie poniżej 200$/1000m3. Problemem był jednak tranzyt przez Ukrainę, Białoruś, Polskę i tzw Pribałtykę. Już w latach 90-tych Ukraina i Białoruś uchylały się od zapłaty za gaz. Wykorzystując swoje położenie geograficzne, stosowały szantaż przerwania tranzytu. Jednocześnie zaczęły się pojawiać naciski amerykańskie sugerujące Europie rezygnację ze zbyt taniego surowca rosyjskiego, bowiem podnosiło to konkurencyjność przemysłu Europu Zachodniej. Zainspirowana tym strona polska podniosła absurdalną wrzawę przeciwko wyposażeniu Gazociągu Jamalskiego w aparaturę kontrolno-pomiarową obsługiwaną kablem światłowodowym. Ponadto polski rząd piętrzył przeszkody uniemożliwiające zbudowanie drugiej nitki Jamału. Tymczasem w pracowniach projektowych od lat 90-tych opracowywano koncepcję, omijającego tranzytowe problemy, gazociągu podbałtyckiego. Polska strona czyniła wówczas wszystko co w jej mocy aby nie dopuścić do jego zbudowania i doprowadzenia do bezpiecznych i stabilnych dostaw dla Europy. W pewnej chwili nasz rząd nawet wypuścił gigantyczny balon propagandowy wypełniony polskim gazem (g)łupkowym. Balon oczywiście pękł nie zdążywszy urzec Europy polską potęgą gazową. Obecnie życie potwierdziło trafność koncepcji. Nord Stream okazał się przedsięwzięciem opłacalnym, bezpiecznym i wszech miar korzystnym. W połączeniu z niemieckim OPAL-em może zapewnić dostawy surowca nawet krajom południa Europy. Dowiódł też fałszu polskich argumentów o zagrożeniach żeglugowych i ekologicznych. Dzisiaj więc jest oczywistym że w europejskim interesie jest następny gazociąg pod Bałtykiem, zaś polskie argumenty są funta kłaków warte. Parafrazując więc przysłowie o psach i karawanie należało by powiedzieć: Polska szczeka, a gaz na Zachód płynie.

  • Z taniej energii to Europa sama zrezygnowała zamykając elektrownie atomowe i zaostrzając limity CO2. Straty postanowiono zrekompensować sobie za pomocą rosyjskiego gazu. Tyle tylko, że Rosjanie za pieniądze, które dostają za gaz zamiast kupować europejskie towary wolą finansować walkę przeciw Europie. Tak więc kupowanie przez Europę rosyjskiego gazu to dawanie Rosjanom sznurka na którym oni Europę chcą powiesić. To chyba nie jest zbyt mądre.

   • Pozorovatel

    Nie wiem czy wiesz, ale gaz ziemny jest podstawowym surowcem syntezy chemicznej. Na jego bazie produkuje się: amoniak, kwas azotowy, azotowe nawozy rolnicze, materiały wybuchowe, gumę, prawie wszystkie tworzywa sztuczne, kleje, farby, leki, włókna sztuczne … itd. Rzeczywiście spalenie go do celów energetycznych powinno zostać ograniczone do szczególnych sytuacji. 3 ostatnie pokolenia Zachodu zużyły więcej ziemskich zasobów niż cała ludzkość od początku swojego istnienia. A cała ta kampania ograniczenie emisji CO2 „bujda, granda zwykła” (Tuwim). Nie ma ona nic wspólnego z ochroną środowiska naturalnego. To tylko sposób na to by nieliczni bogacze mogli złupić miliony biedaków.

   • Poczytaj Wojciecha,może zmusi cię do myślenia jak przyjdzie ci płacić o100% więcej za gaz!

 • Szydło wyszło z worka amerykańskiego. Gazoport był zbudowany z rozkazu amerykańskiego mocodawcy w ramach wojny z Rosją i polskiej wrednej roli w tym wojennym sporze. Gaz z gazoportu będzie co najmniej 4 razy droższy od rosyjskiego, za co zapłacą polscy biedni użytkownicy. Rzeka dolarów w Katarze będzie przeznaczona na finansowanie Al Kaidy i PI w ludobójczych wojnach amerykańskich na Bliskim Wschodzie.
  nhhhh i llll pani Beata.

  • Pozorovatel

   Naszą współczesną kondycję już przed pięcioma wiekami trafnie ujął Jan Kochanowski:
   Cieszy mię ten rym: „Polak mądr po szkodzie”;
   Lecz jesli prawda i z tego nas zbodzie,
   Nową przypowieść Polak sobie kupi,
   Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.

   Ja ze swej strony zachęcam do przeczytania tekstu Andrzeja Szczęśniaka „Nord Stream – porażka na własne życzenie”. Nic nie wskazuje na to by tamta porażka czegoś nasze władze nauczyła.
   https://www.szczesniak.pl/2030

  • Jeśli tematyka paliwowo – energetyczna to warto zerknąć co piszą na blogu:

   https://www.szczesniak.pl/

 • No cóż, aktualni politycy i eksperci,niestety,nie pamiętają,czy też nie chcą pamiętać,jaki był koniec epoki Gierka.Praw ekonomi nie da się ominąć,można je unieważnić tylko chwilowo, ale one i tak potem zadziałają ze zdwojoną siłą.Dzisiejsze decyzje gospodarcze oznaczają jutrzejszą utratę suwerenności.A może się mylę, może już nie jesteśmy suwerenni ? w takim przypadku to nie my odpowiadamy za brak racjonalności decyzji gospodarczych, w takim przypadku są one tylko decyzjami sztabowca planującego lub prowadzącego wojnę. Ale to już nie ma nic wspólnego z ekonomią.

  • …czy też nie chcą pamiętać,jaki był koniec epoki Gierka.. Jaki był ,ten kto ma swoje lata doskonale
   pamięta,problem zaczyna się w imputowanych nam
   przyczynach. A podłoże,przyczyny upadku są bardziej złożone(głębsze – przez to niewidoczne) niż „mówi” oficjalna wersja na użytek motłochu.
   To była naprawdę ‚misterna,wielowątkowa gra’…
   wg. przyjętych „gdzieś tam” założeń.

   • Krzyku,to powiedz o jednym może nie najważniejszy”Wybór Polaka Papieża”,a o innych możemy podyskutować jak Zibi i jego prawo i sprawiedliwość odejdą.Bo miejsce w celi obok Mateusza wolne! Pozdro.

   • Włodku.w układance antysocjalistycznej,
    antygierkowskiej „wybór Papieża -Polaka”
    to bardzo mało istotny element.Źródła
    datuje się na ‚połowinę” 70’ ze wskazaniem
    na ‚nieco wcześniej… Pozdrawiam

 • Nord Stream 2 jest dla nas do zaakceptowania – i ulepimy zamki na piasku…:)!
  https://www.youtube.com/watch?v=lGZ1mdkF3Bo

  • Wot,wot po przeczytaniu kom.(zamki na piasku)skojarzyłem – więc postanowiłem
   zalinkować…dobrze że „otworzyłem’. 🙂

 • …Ten tekst nie jest pisany dla idiotów wznoszących modły za zbrodniarzy, którzy nami rządzą, dla eurodebili, dla zwolenników NWO, gender i całego ścierwa, które niszczy naszą Ojczyznę. Tym radzę, by w momencie największych oprysków wystawiali swoje dzieci na powietrze, a okna otwierali szeroko. Głęboka inhalacja doprowadzi ich szybciej do osiągnięcia nirwany. Zwracam się do myślących Polaków. – Ratujcie swoje dzieci! Siebie oczywiście też…

  https://patriota-tarkowski.blogspot.com/2017/01/smog.html

  Świat jest inny odc.27 – Myślenie nie boli. Np…….

  https://www.youtube.com/watch?v=UbJBNVeZv0I&t=418s

 • Rosja i Turcja podpisały umowę na budowę gazociągu. Porozumienie w Stambule podpisali ministrowie energetyki obu krajów w obecności Putina i Erdogana. Przewiduje budowę dwóch nitek gazociągu po dnie Morza Czarnego i dalej w stronę granicy z Grecją.
  W umowie podpisanej w październiku 2016 r. Rosja i Turcja zobowiązały się stworzyć korzystne warunki prawne i podatkowe dotyczące ułożenia przez Morze Czarne gazociągu o długości 920 km, który będzie dostarczać rosyjski gaz do europejskiej części Turcji. Stąd planuje się pociągnięcie gazociągu o długości 200 km, którym przez terytorium Turcji gaz popłynie do Grecji i dalej do Włoch.
  Inwestycja ma kluczowe znaczenie dla Rosji, bo uderzy w Ukrainę.
  Bułgarzy, którzy mogli zarabiać miliardy są teraz zapewne szczęśliwi i wdzięczni Brukseli za zniszczenie tej inwestycji. Ale czego się nie robi dla Ukrainy i dla mocodawców zza oceanu?
  PS…
  Szef Gazpromu: Ukraina będzie otrzymywała gaz tylko na tranzyt i będzie otrzymywać tyle gazu, za ile zapłaci.
  Natomiast Europa Południowa jesi bedzie chciała mieć nasz gaz to poszczególne kraje będa musiały sobie wybudować gazociągi
  do Turcji…
  A POLSKA NO CÓŻ ZNOWU Z REKOMA PO ŁOKCIE W NOCNIKU !!!
  Rosja widzi w Polsce niepewnego partnera.Niemcy są koniem trojańskim Rosji w EU. Tak wynika z pewnego dokumentu WIKIleaks. Polska widzi rosyjsko niemieckie zbliżenie w ramach projektu Nord Stream jako zagrożenie. Gdyby, przeciwnie, Polska jako kraj tranzytowy dla gazu ze wschodu na zachód występowała, mógłby rząd w Warszawie jako bliski sojusznik USA wywierać wielki wpływ na stosunku rosyjsko niemieckie.
  A tak Ukraina i Polska będą sobie dalej moły dalej realizować polecenia zza oceanu…

  • Naiwnych,(nie napiszę głupich przez wzgląd na „ich”
   dobre imię :)) nie sieją – sami się rodzą w bólach
   giedrojciowego prometeizmu.Skutki „ICH polityki” dłuuugo i boleśnie odczuwać będą Polacy.A mogło być normalnie…

 • Bo wojna jest w nas

  Kumpel z XXX mówił mi że to portal Rosyjskiego Wywiadu Wojskowego Главное Разведывательное Управление – Управление внешних отношений. Ostrzegał, że piszecie przewrotnie, podstępnie i stosujecie pętle kłamstwa w kłamstwie przemieszane z faktami. Muszę przyznać to istna wirtuozeria, naprawdę gratuluje bardzo, bardzo gratuluje. To miłe, że wrogowie tak nas doceniają oferując taki poziom soft power w zakresie informacyjno-propagandowym. Doceniają nas. A to jest samo w sobie informacją.

  SZANOWNY PANIE – POWIEM W TEN SPOSÓB, CIESZYMY SIĘ ŻE SIĘ PANU ZROBIŁO PRZYJEMNIE. MIŁEGO CZYTANIA. WEB. JÓZ.

  • BO taki ‚kumpel” to skarb, co tam skarb, to chodząca wyrocznia(a ta droższa od pieniędzy) na kogo wypadnie – na tego bęc! :)…mamo, chwalą nas,kto synku?
   Wy mnie – ja Was…i to by było na tyle(tele).

  • Ps. Cd. Proszę pozdrowić ‚kumpla” :)Zaiste TO FACHOWIEC –
   w swoim fachu…to widać,słychać i ..czuć:)

  • Ten kumpel z XXX nie doczytał i nie wie, że wszędzie jak się nie wie kto za tym stoi – stoi wywiad japoński.

   Piłsudski też brał pieniądze od Japończyków i to przed I-szą wojną, po Cuszimie.

   Zresztą połowa rozstrzelanych oficerów sowieckich w latach trzydziestych w ZSRR – sama przyznała się do współpracy z wywiadem japońskim, a były ich setki tysięcy.

   Dlatego te podejrzenia „kumpla z XXX” są nietrafne i ośmieszają „harcerzy z XXX”.

   Autor głównych tekstów na OP, niejaki Krakauer to czynny lub zawieszony ksiądz/zakonnik katolicki lub nawet ormiański.

   No i oczywiście JAPOŃSKI SZPIEG.

   • „Zresztą połowa rozstrzelanych…”
    Jak powiedział swego czasu W.W.PUTIN – tu w tym
    miejscu obok Polaków leża oficerowie
    rosyjscy zamordowani przez tych samych sprawców
    z tej samej broni…Polacy naród inteligentny
    wiedzą kogo mam na myśli…sytuacja w decyzyjnym kręgu najwyższych d-ców armii,w przededniu wojny była bardziej złożona niż wiemy o tym z oficjalnych źródeł
    wierchuszka Armii Czerwonej
    nie była lojalna była wobec STALINA.Spiski,korupcja obecna
    była w wśród czynowników radzieckich za co był
    stosowany głównie jeden rodzaj kary,bez względu na stanowisko partyjne czy koneksje.M.in. dlatego dobre imię
    STALINA jest do dziś opluwane wśród establishmentu „radzieckiego/rosyjskiego”…
    Dlatego szary człowiek w ZSRR/Rosji imię
    STALINA wymienia z wielka miłością… wystarczy
    zapoznać się z wspomnieniami „katorżników
    stalinowskich” jak choćby Sołżenicyn czy Zinowjew
    oni jednoznacznie stwierdzili że wówczas RACJA była
    po stronie STALINA…

    https://mtdata.ru/u24/photo4B83/20193649750-0/original.jpg

Skomentuj


  Potwierdzam znajomość regulaminu portalu obserwatorpolityczny.pl, w szczególności zapisów odnoszących się do kwestii odpowiedzialności za zamieszczane komentarze i opinie.

Ostatnie 7 dni

 • Społeczeństwo Być kochanym – za darmo

  Być kochanym – za darmo

  Za darmo Miłość, ta prawdziwa, nie jest za coś. Miłość, ta prawdziwa jest za darmo. Miłość, ta prawdziwa, nie stawia warunków. Nie jestem kochany dlatego, że jestem mądry. Ty też nie za to jesteś kochany. Nie jestem kochany za to, że jestem piękny. Ty też nie za to jesteś kochana. Nie jestem kochany za to, co umiem. Ty także nie za to. Nie jestem kochany z powodu tego, co wiem. Ty także nie. Nie jestem kochany za to, jak się […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Nie pogarszajmy sami swojej pozycji

  Nie pogarszajmy sami swojej pozycji

  Nie pogarszajmy sami swojej pozycji. Nie dostarczajmy naszym przeciwnikom argumentów. Nie osłabiajmy się sami, jałowymi sporami. Nie zadłużajmy się bardziej, zwłaszcza za granicą. Nie dzielmy bardziej społeczeństwa. Nie marnujmy pieniędzy na wydatki, które nie generują stopy zwrotu lub oszczędności. Wydawajmy „z długu” tylko na inwestycje. Dbajmy o państwo. Nie mamy innego, a nawet to które mamy, może zostać nam odebrane. Jest na pewno lepsze niż żadne, postarajmy się żeby było jeszcze lepsze. Wymaga to dużo wysiłku, jednakże nie jest niemożliwe. […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Geopolitycznie jesteśmy skazani na samotność i przegraną w obecnym stanie rzeczy

  Geopolitycznie jesteśmy skazani na samotność i przegraną w obecnym stanie rzeczy

  Trzeba sobie uświadomić raz na zawsze, że geopolitycznie – w tym położeniu i w tym układzie sojuszy, a w szczególności przy tej sprzeczności interesów – jesteśmy skazani na samotność. W dalszej kolejności, również jesteśmy skazani na przegraną w obecnym stanie rzeczy. Historia Polski to przerywane continuum. Odrodzenie państwa w 1918 roku to był cud, którego nie zaznało zbyt wiele narodów okradzionych i zniewolonych przez sąsiadów, a zgubionych przez własne elity. II Wojna Światowa, była dla nas geostrategicznym sprawdzianem, którego nie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXV

  A zima XXV

    2017.02.16 Poznań zimo zimo moja zimo czy aby już odchodzisz czy aby dajesz wiośnie pola czy teraz już ze słońcem dzień każdy zaczniesz zimo zimo moja zimo gdy cię nie ma jeszcze tęsknią wszyscy pytają kiedy dziwią się że nadal bez śniegu gdy już w końcu narzekają że ślisko biadolą że zimno mroźno i w ogóle nic nikomu nie pasuje zimo zimo moja zimo a ja lubię kiedy śniegiem ty obficie kiedy mróz taki że skrzypi pod butami kiedy […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Nie sra się we własne gniazdo

  Nie sra się we własne gniazdo

  Znowu pojawiają się głosy tzw. środowisk i autorytetów, które zaczynają tworzyć medialny klimat do potrzeby nałożenia sankcji w ramach Unii Europejskiej na Polskę. Trudno jest to określić inaczej, niż działalnością antypaństwową. Zajmują się tym obcokrajowcy, bo plucie na Polskę staje się modnym i nośnym tematem. Zajmują się tym, także i Polacy, czego po prostu nie da się zrozumieć. Nie sra się we własne gniazdo! Nawołujących w Unii Europejskiej do nałożenia sankcji na Polskę trzeba zapamiętać i w odpowiednim momencie przypomnieć […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Ludzcy panowie

  Ludzcy panowie

  Nie ma to jak wygarnąć prawdę. Pan prezes wygarnął wczoraj w Sejmie prawdę opozycji. Zrobił to wyjątkowo skutecznie. Opozycja jak rządziła, anihilowała ówczesną opozycję, a dzisiaj rządzących i kazała im wygrać wybory – jak pięknie podsumował pan prezes – wygrali. To wyczerpuje wszelkie dywagacje, pan marszałek Kuchciński został obroniony na stanowisku. W Demokracji liczy się matematyka, kto ma więcej – ten rządzi. Obecna opozycja nie może udawać, że tego nie rozumie. Żadne dąsania się i twierdzenia o wyższości moralnej – […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Jak mogą potraktować nas Francuzi czyli „Caracale” , „widelec” i „Mistrale” za 1 Euro?

  Jak mogą potraktować nas Francuzi czyli „Caracale” , „widelec” i „Mistrale” za 1 Euro?

  Amerykanie wycofują się z Europy. Zaczynają mowić o pozbyciu się aktywów, które przynoszą straty. Jedną z możliwości jest sprzedaż dużej firmy samochodowej, która od lat należy do gigantycznego koncernu samochodowego w USA. Jednym z potencjalnych nabywców jest inna również gigantyczna firma samochodowa (i nie tylko) z Europy, a konkretnie z Francji. Mieliśmy wspaniałą historię współpracy z Francją w okresie międzywojennym i wcześniej. Okres wielkiej transformacji ustrojowej jaka jest przeprowadzana w Polsce od końca lat 90-tych XX wieku, to również czas współpracy. […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Oparcie porządku międzynarodowego na prawie zawsze było iluzoryczne

  Oparcie porządku międzynarodowego na prawie zawsze było iluzoryczne

  Oparcie porządku międzynarodowego na prawie, zawsze było iluzoryczne. Konsensualne umowy i poszanowanie wzajemne, nie mają innej wartości niż siła jaka stoi za partnerami. Ewentualnie liczy się jeszcze status quo, tj. sytuacja względnej równowagi, gdzie opłaca się nawet największym, wspierać poszanowanie prawa – wobec najmniejszych. Wówczas wszyscy na tym zyskują, oczywiście wielcy – najwięcej, a mniejsi mogą istnieć na formalnie symetrycznych warunkach. Chociaż oczywiście relacje pomiędzy podmiotami o różnych potencjałach, nigdy nie były, nie są i nie będą symetryczne. Żadne prawo […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Strzelnica w każdej gminie i poligony w powiatach!

  Strzelnica w każdej gminie i poligony w powiatach!

  Pomysł na to, żeby w każdej gminie samorząd zorganizował strzelnicę jest doskonały. Można go twórczo rozbudować, przez postulat poligonów w powiatach. Nie muszą być duże i nie byłyby to prawdziwe poligony, chodzi bardziej o miejsce gdzie w sposób zorganizowany byłyby możliwe ćwiczenia w terenie. W warunkach armii weekendowej, bardziej byłaby to zabawa i ćwiczenia organizacyjno-fizyczne, niż jakakolwiek taktyka. Jednak z punktu widzenia pojedynczego człowieka możliwość wytarzania się w błocie, wykąpania w rzece lub okopania się saperką w szczerym polu – to […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Nikt się nie spodziewał że Amerykanie będą dążyli do upadku NATO i Unii Europejskiej?

  Nikt się nie spodziewał że Amerykanie będą dążyli do upadku NATO i Unii Europejskiej?

  Zachód jest w dziwnej sytuacji. „Kolonia” dziwi się, że „metropolia” jej nie chce! Europa uzależniona od końca ostatniej wojny – od Ameryki, nagle usłyszała prawdę o sobie. Dowiedzieliśmy się, że obrona jest kosztowna i się nie dokładamy, tyle ile byśmy mogli, a na pewno mniej niż powinniśmy.  Co więcej i to w ogóle pokazuje, że rządzące nami dotychczas elity, to najdelikatniej mówiąc grupa lekkoduchów – okazało się, że Ameryka postrzega Unię Europejską jako globalnego konkurenta. W szczególności poprzez pryzmat Euro, […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Czy pan prezes wprowadza dobrą zmianę pilarką mechaniczną – Polska w trocinach?

  Czy pan prezes wprowadza dobrą zmianę pilarką mechaniczną – Polska w trocinach?

  Dzieje się w naszym kraju dobra zmiana. Na wielu frontach jednocześnie, w zasadzie zmiany dotykają całego kraju, wszelkich dziedzin życia i funkcjonowania społeczeństwa. mamy zmiany spektakularne jak w Trybunale Konstytucyjnym, wizerunkowo-kadrowe jak w telewizji już chyba narodowej, jedynie słuszne jak w wojsku i innych instytucjach mundurowych. Mamy także i ważne zmiany dotyczące swobody zakupu niektórych medykamentów. Miło, że nasza władza się troszczy o Kobiety i nie pozwala, żeby zbyt pochopnie nałykały się medykamentów. Jest jednak jeszcze jedna zmiana, która zadziwia […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXIV

  A zima XXIV

    2017.02.15 Poznań zima dziś wiosną pachnie zima dziś wiosną śpiewa zima dziś wiosną tańczy   co za słońce co za dnia radość jakie ptasie śpiewy   zima dziś z zimy ma niewiele błękit nieba głęboki a słońce och słońce słońce pełną gębą   i ciepło och jak ciepło ciepło rozkosznie ciepło radośnie wiosennie ciepło

  Czytaj więcej →
 • Polityka Chaos i burdel

  Chaos i burdel

  Ma rację Grzegorz Sroczyński, zapewne nie po raz pierwszy, że skrócony opis rządów PiS dałoby się zamknąć w dwóch słowach. Biorąc pod uwagę miniony okres rządów (nieomal)Prawa i (raczej Nie)Sprawiedliwości to mamy Chaos i burdel II. Ponieważ większość obywateli, (czasem to sądzę że nieomal wszyscy) nie są w stanie ogarnąć całości spraw społeczno-ekonomicznych, skupiają się na rzucanych im przed oczy elementach, wabikach, skandalikach. Umyka im sedno spraw, często umyślnie przysłonięte rzeczywistą lub spreparowaną sensacją. O ile jednak w swoim tekście […]

  Czytaj więcej →
 • Ekonomia Centra i parki handlowe podbijają mniejsze miasta

  Centra i parki handlowe podbijają mniejsze miasta

  W 2017 roku budowa centrów handlowych jeszcze mocnej skoncentruje się na mniejszych miejscowościach – wynika z analiz ekspertów Grupy Real2B. Rozpoczęty w ciągu ostatnich dwóch lat trend utrzymają dwa czynniki: wzrost zamożności Polaków i uruchomione dotacje unijne. Pierwszy z nich ma wpływ na wysoki indeks siły nabywczej mieszkańców mniejszych miejscowości oraz decyzję o migracji mieszkańców z centrum miast na obrzeża aglomeracji. Drugi stanowi ogromny zastrzyk gotówki na rozbudowę infrastruktury drogowej. Z informacji zawartych w raporcie PRCH Retail Research Forum, I […]

  Czytaj więcej →
 • Ogólna Technologia Podstawową wadą Internetu jest to że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka

  Podstawową wadą Internetu jest to że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka

  Podstawową wadą Internetu jest to, że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka. Trzeba wiedzieć czego się chce, żeby to znaleźć. Pozwala to na fantastyczną manipulację, poprzez zarządzanie wynikami wyszukiwania, czy jak kto woli w ogóle zarządzaniem i limitowaniem dostępu do treści w Internecie. Zarazem jednak, właśnie to co postrzegamy tutaj jako wadę, jest gwarancją ludzkiej wolności w Internecie. Czym byłaby siec, gdyby była na niej tylko jeden portal w którego katalogu byłoby wszystko? Już to wymyślono i nazywa […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Czy można popełnić więcej błędów używając niepotrzebnej retoryki?

  Czy można popełnić więcej błędów używając niepotrzebnej retoryki?

  Przypadki pana Ministra Spraw Zagranicznych i pana Ministra Obrony Narodowej w kontekście wypowiedzi, a nawet dyskusji podczas monachijskiej konferencji bezpieczeństwa, to pokaz jak nie należy robić dyplomacji. Co więcej jak nie należy popełniać błędów, a nawet jeszcze więcej błędów, używając niepotrzebnej retoryki. W pierwszym przypadku słynnej już polemiki pana Ministra Spraw Zagranicznych z panem Fransem Timmermansem, mieliśmy do czynienia z klasycznym „wypuszczeniem”. Pan Minister dał się wciągnąć w dyskusję poboczną i sam posłużył się argumentem, który interlokutor wykorzystał przeciwko niemu. […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Mew poranny śpiew

  Mew poranny śpiew

    2017.02.18 Poznań trudno uznać za najpiękniejszą z ptasich arii melodii nie uświadczysz wciąż tylko ten uciążliwy skrzek ucho twe drażni nieustannie   gdy jednak zimą o świcie mewy budzą cię zza okna może to być nieśmiała pierwsza przedwiośnia oznaka   czas zatem wstać rozejrzeć się za wiosną choćby płochą daleką choćby taką na chwilę taką na dziś   zaspaną spłukaną deszczem taka bez słońca a przecież a jednak nieco cieplejszą niż poranki zimowe niż mroźne dnie

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

  Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

  Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników. Neoliberalizm stworzył kolorowaną przykrywkę na brutalność kapitalizmu, w postaci pop-kultury i tego wszystkiego, co się z nią wiąże. Pustka, pozorność, bylejakość, powtarzalność i zawsze wyzysk, to fundament, na którym opiera się kapitalizm, nieprzerwanie – od czasów feudalnych. Stworzenie systemu, w którym kilka osób ma więcej majątku, niż kilka miliardów ludzi. Jak również, ten majątek nielicznych bogatych, jeszcze szybciej przyrasta, niż powszechna zamożność, można nazwać tylko powszechnym wyzyskiem. Jednak w warunkach […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Rok 2017 jest rokiem w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek

  Rok 2017 jest rokiem w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek

  Rok 2017 jest rokiem, w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek. Te słowa powiedział pewien amerykański polityk na konferencji poświęconej bezpieczeństwu w Monachium. W zasadzie nie da się tego skomentować inaczej, niż mówiąc – śmiało! Próbujcie! Tylko jest jeden problem. Po tej próbie, bez względu na jej wynik, prawdopodobnie nie będzie miał już kto odbudowywać (po raz kolejny) Warszawy, jak i Berlina. Być może nawet wielkie miasta na Zachodzie i Wschodzie USA pokryją się szklaną taflą, z której będą […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Oni składają hołd sami sobie

  Oni składają hołd sami sobie

  Obserwując postępowanie i słuchając retoryki obozu dobrej zmiany, trzeba przyznać że większość tych ludzi zaszła już dalej, niż można to określić stanem wiary we własną propagandę. W sumie, gdyby tylko wierzyli we własną propagandę, to byliby względnie nieszkodliwi, ponieważ nie są przeważnie szczególnie inteligentni, a przewidywalność powoduje, że pozując można przy tym towarzystwie przetrwać. Jednak sytuacja jaka się wytworzyła w ostatnim roku, wyraźnie wskazuje na to, że ci ludzie – oczywiście nie wszyscy – składają hołd sami sobie. W zasadzie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Nowy tomik wierszy „Jesienią zakochani”

  Nowy tomik wierszy „Jesienią zakochani”

  To zawsze radość wielka dla twórcy, gdy jego książka pojawia się drukiem. W każdym bądź razie ja cieszę się niezmiernie. To drugi tomik z moimi wierszami. Długo na niego czekałem. Poprzednia, „Krok po kroku”, ukazała się drukiem w roku 2011. Kolejna dziś przyszła właśnie kurierem wprost z wydawnictwa. Tomik ten składałem zresztą w tymżesz wydawnictwie kilka już lat temu. Jakoś jednak wtedy nie doszło do zawarcia jakiejkolwiek umowy. Aż tu nagle, tuż przed Sylwestrem minionego roku 2016, dostaję mail. W […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP w Monachium 2017

  Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP w Monachium 2017

  Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP na 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, to bardzo ciekawy i niesłychanie interesujący przykład podsumowania naszej współczesnej retoryki politycznej. Retoryki strachu i fikcji, co jest najciekawsze opartej na racjonalnych i przeważnie prawidłowo postrzeganych przesłankach. Całe przemówienie jest do przeczytania [tutaj]. Poniżej przeprowadzimy analizę tekstu, oczywiście subiektywną. Pan Prezydent rozpoczął od postawienia sobie pytania: „czy Zachód będzie w stanie przetrwać?”. Tłumaczy, to cytatem z klasyka literatury, którzy pogłoski o swojej śmierci uznał za przesadzone. Jest to piękna […]

  Czytaj więcej →
 • Społeczeństwo Twierdzenia o zmianie paradygmatu społecznego na świecie to głupia i naiwna propaganda

  Twierdzenia o zmianie paradygmatu społecznego na świecie to głupia i naiwna propaganda

  Twierdzenia o zmianie paradygmatu społecznego na świecie to głupia i naiwna propaganda. Nawet gorzej, to po prostu tworzenie fikcji, w którą wierzą ludzie, wygłaszający te brednie. Oni tym żyją, napędzają się i w oparciu o sumę fikcji, którą kreują budują swój prymitywny autorytet. Jego głównym filarem jest oskarżanie wszystkich, którzy ośmielają się twierdzić inaczej. Niektórzy określają to zjawisko mianem „lewackiej propagandy”, jednak to tylko powierzchowna maska, w istocie źródłem zła jest zawsze jedno i to samo praźródło wszelkiego zła, czyli […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Jak podle słaba jest Unia Europejska że Tunezja decyduje o naszej przyszłości!

  Jak podle słaba jest Unia Europejska że Tunezja decyduje o naszej przyszłości!

  Jak podle słaba jest Unia Europejska, że Tunezja decyduje o naszej przyszłości. Zarazem widać jak słaba jest Unia Europejska, ze względu na gąbczaste fundamenty na jakich jest oparta. Tydzień temu w Niemczech złożył wizytę pan Youssef Chahed – premier Tunezji. Jego spotkanie z panią Angelą Merkel było poświęcone głównie problemowi wsparcia ze strony państw północnej Afryki dla procesu zahamowania masowych i nielegalnych migracji przez Morze Śródziemne na Południe Europy. Była mowa o odsyłaniu nielegalnych imigrantów i jeszcze kilka innych protokolarnych […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXIII

  A zima XXIII

  2017.02.12 Poznań zimą zimny wiatr zawsze w oczy jeśli tylko zdoła ścina z nóg wystarczy byle szpara by za pazuchę swą lodowatą dłoń zimą zimny wiatr zawsze w twarz swe wyzwanie rzuca łzy z oczu toczy maluje czerwienią policzki nos mrozem ścina

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Historie o Rosji to wymyślone informacje

  Historie o Rosji to wymyślone informacje

  Pan Donald Trump powiedział prawdę na temat wielkiego medialnego kłamstwa na temat Rosji. Historie o Rosji to wymyślone informacje, to jest oficjalne stanowisko pana Prezydenta. Wypowiedź głowy amerykańskiego państwa koncentrowała się, co prawda na łgarstwach, dotyczących rzekomego wsparcia Rosji na rzecz jego elekcji. Jednakże skoro to było kłamstwem i już o tym się mówi publicznie, mówi o tym sam pan Trump. To inne kłamstwa na temat rzekomych działań Rosji, również ujrzą światło dzienne. Wszyscy kłamcy, którzy przez ostatnie lata poniżali […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Niepokonana

  Niepokonana

  Potrafię wspinać się po wyznaczone cele Moją dziką determinacją pokonuje niemożliwie wiele Umiem panować nad własnym ciałem i umysłem Idąc  przez życie z pewnością siebie i twórczym rozmysłem   Nie dam się zdominować, przekupić, na wszystko mam odpowiedz Cele mam wyznaczone, nie dla mnie obłudna spowiedź Patrzę bez strachu w oczy słońca, bez sztucznych barier szkła Ono wie, że nie odpuszczę nawet, gdy jest ciężko i po twarzy spłynie kolejna, gorąca łza   Wiele zwycięstw ciągle przede mną Na wszystkie […]

  Czytaj więcej →
 • Ekonomia Euler Hermes – tendencja spadku na świecie liczby upadłości przedsiębiorstw już się kończy

  Euler Hermes – tendencja spadku na świecie liczby upadłości przedsiębiorstw już się kończy

  W roku 2016 firmy miały do czynienia z poważnymi trudnościami, pomimo intensywnego wsparcia ze strony decydentów politycznych. Firmy są w większym stopniu narażone na czynniki zewnętrzne. Liczba bankructw systematycznie wzrastała w regionach Azji i Pacyfiku oraz obu Amerykach, poprawa sytuacji w Europie również wydaje się niepewna. Zgodnie z prognozami, w roku 2017 liczba przypadków niewypłacalności w skali całego świata powinna wzrosnąć o +1%. Ograniczony wzrost inflacji przyniesie jedynie niewielką ulgę bilansom firm, które równocześnie będą musiały radzić sobie z wyższymi […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Sposób rozumienia interesów narodowych przez pana prezesa jest przewidywalny

  Sposób rozumienia interesów narodowych przez pana prezesa jest przewidywalny

  Sposób rozumienia interesów narodowych przez pana prezesa jest przewidywalny i to jest chyba największa polityczna słabość tego człowieka. Nie można mówić o kimś, że jest mężem stanu i strategiem w rozumieniu geopolitycznym, jeżeli można przewidzieć to, jak się zachowa, jak wnioskuje, czego oczekuje i jaki wynik gry obstawia. Nawet jeżeli założymy, że pan prezes jest pragmatykiem, bo bez wątpienia jest i to wybitnym, to jednakże jest to bardzo mało, a nawet za mało, żeby zniwelować tą gigantyczną wadę. W zasadzie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Space Between Us – przestrzeń między nami!

  Space Between Us – przestrzeń między nami!

  Rok 2016 uświadomił obserwującym trendy współczesnego designu, że pomimo ogromnej ilości nowych pracowni – projekty wielu z nich bywały identyczne. Na targach mebli królowały sklonowane wersje „stolików rzeczek” i niezliczone formy mebli oparte na surowej desce i gotowych elementach łączących. Używana w realizacjach stal czarna była najczęściej proszkowana na intensywny kolor, bądź surowa. Brakowało szlachetnej struktury srebrnego metalu. Nie da się zrozumieć powodów, dla których metal w czystej – szlachetnej i podkreślającej swoją fakturę formie jest tak bardzo niedoceniany. Najsmutniejszy […]

  Czytaj więcej →
 • Ogólna Recenzje Euler Hermes doceniony „Diamentem Infrastruktury i Budownictwa”

  Euler Hermes doceniony „Diamentem Infrastruktury i Budownictwa”

  Euler Hermes, lider rynku ubezpieczeń należności, gwarancji ubezpieczeniowych i windykacji B2B, został wyróżniony prestiżową nagrodą podczas VIII edycji konferencji „Infrastruktura Polska & Budownictwo”, odbywającej się pod honorowym patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. W trakcie uroczystej gali liderów rynku budowlanego w Polsce odbyła się ceremonia ogłoszenia laureatów Konkursu Diamenty Infrastruktury i Budownictwa. Euler Hermes został uhonorowany w kategorii Podmiot Wspierający Roku. Statuetkę w imieniu Grupy Euler Hermes w Polsce odebrał Maciej Harczuk, Członek Zarządu TU Euler Hermes i CEO Euler Hermes […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Superdługopisy i zaoczne kursy dla Generałów to najsłuszniejsza dobra zmiana!

  Superdługopisy i zaoczne kursy dla Generałów to najsłuszniejsza dobra zmiana!

  Po co armii śmigłowce? Po co drony? Lata, to to, paliwa potrzebuje, psuje się, hałasuje, same kłopoty! Po co Marynarce Wojennej okręty podwodne? Te to dopiero są drogie, a nawet bandery nie ma na czym zawiesić – bo całe się zanurza! Po co okręt, który sam tonie! Normalnie jakiś idiotyzm! Po co w ogóle wojsku granatniki przeciwpancerne? Przecież, te które mają już umieją obsługiwać? Chyba się nauczyli przez 50 lat obsługi jednego typu? W ogóle można się zastanawiać nad samolotami […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Kontrowersje wokół wypadku pani premier nawarstwiają się

  Kontrowersje wokół wypadku pani premier nawarstwiają się

  Nawet prosty wypadek komunikacyjny, może się bardzo skomplikować i mieć znaczenie polityczne, jeżeli komuś zależy na tym, żeby nadać mu polityczne znaczenie. Zdarzenie komunikacyjne rządowej kolumny samochodów z panią Beatą Szydło Prezesem Rady Ministrów, zostało rozdmuchane do skali wydarzenia o randze katastrofy narodowej. Niestety same okoliczności związane z wyjaśnieniem tego wypadku są już przedstawiane jako zagmatwane. Nie wiadomo, czy była włączona sygnalizacja dźwiękowa – w tym zakresie są różne wersje. Chociaż oficerowie ochrony towarzyszący pani premier mają zeznawać jednoznacznie że […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXII

  A zima XXII

    2017.02.08 Poznań zimo to już ostatnie chwile zimo sypnij śniegiem niechaj świat pokryje białym puchem zimo śniegu nie żałuj zaspy usyp krą skuj rzeki zimo ześlij śniegi skryj czarną ziemię obsyp drzewa niechaj się nie smucą  

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Byli dowódcy krytykują polityków…

  Byli dowódcy krytykują polityków…

  Jest taki kraj w którym byli, wysocy dowódcy wojskowi i służb specjalnych krytykują polityków. Robią to w sposób w zasadzie już bezpośredni, mówiąc o osobiście doznanych upokorzeniach ze strony młodych ludzi otaczających ważnego urzędnika państwowego, będącego ich formalnym politycznym przełożonym. Jak również o innych sprawach związanych z normalną, regularną czystką w służbach mundurowych. Szczególnie dramatycznym przypadkiem jest upolitycznienie się przez publiczne wystąpienia – jednego z najważniejszych dowódców służb specjalnych, chodzi o kontrwywiad wojskowy. Mówimy o dowódcy służby najtajniejszej z tajnych, […]

  Czytaj więcej →