Europa nigdy nie będzie mocarstwem jeżeli nie stworzy wspólnoty wartości i losu - Obserwator polityczny

Europa nigdy nie będzie mocarstwem jeżeli nie stworzy wspólnoty wartości i losu

8 lutego 2017 04:05 komentarzy: 31 Autor:  A • A • A

graf. red.Europa nigdy nie będzie mocarstwem, jeżeli nie stworzy wspólnoty wartości i losu. Wezwania pana Jarosława Kaczyńskiego, do wzmocnienia europejskiego potencjału obronnego, w tym także przez broń jądrową są jak najbardziej słuszne i zasadne. Co więcej, można się tylko cieszyć, że ten polityk dostrzega taką zasadność i potrzebę. To rzeczywiście jest droga jaką Unia Europejska powinna pójść.

Nie jest jednak to możliwe w warunkach braku wspólnoty wartości i losu, albowiem nie tylko partykularyzmy – jak w przypadku Wielkiej Brytanii temu przeczą. Problemem jest mentalność, która jest zupełnie inna na wschód i na zachód od Łaby, nie mówiąc już o podziałach jakie stanowi Dunaj, czy też baseny poszczególnych mórz. Nie ma czegoś takiego jak wspólnota wartości, europejska kultura jest zbyt różnorodna, a historia zbyt krwawa, żeby było możliwe stworzenie poczucia wspólnoty np. pomiędzy Portugalczykami a Litwinami. Nie trzeba jednak tak daleko szukać, wystarczy zapytać o to, co łączy Polaków, Czechów i Niemców? Stare samochody? Skoda? Prostytucja i przemyt przygraniczny? Muzyka Mozarta? Może obozy koncentracyjne? Oto prawdziwe problemy, obwarowane morzem stereotypów, problemów, ciężarów przeszłości i interpretacji rzeczywistości z zupełnie różnych perspektyw.

Jest jednak pewna wspólnota wynikająca funkcjonalnie z przesłanej geostrategicznych i geopolitycznych. Chodzi o wspólnotę losu państw i narodów Europejskich. Jest ona determinowana przez wspólny interes, który do tej pory pozwalał Europejczykom samodzielnie tworzyć dla siebie okazje, które później mogli realizować. Niestety również jest ona silnie, a nawet coraz silniej determinowana przez otoczenie. Właśnie wchodzimy w epokę historyczną, w której jako europejska wspólnota losu, będziemy bardziej przedmiotem procesów zachodzących dookoła i oddziałujących na nas, niż podmiotem kształtującym rzeczywistość. Widzą to najważniejsi ludzie w Europie, właśnie dlatego tak niesłychanie zaskakuje to, co stało się z Wielką Brytanią.

Mówienie w tym kontekście o broni jądrowej jako zwieńczeniu unijnej wspólnej obronności, to co najmniej dalekie sygnalizowanie możliwych rozwiązań dla wyzwań. Odkładając na bok to, kto miałby decydować o możliwości użycia broni, co samo w sobie bez jednego kierownictwa politycznego, mającego legitymację demokratyczną – w ogóle byłoby trudne. To powstaje pytanie o to, jak w ogóle skonstruować unijną obronność? Realne wyzwania są bardzo różne i można sobie z nimi poradzić, jeżeli będziemy współdziałać na zasadach wspólnotowych, jednak na pewno bardzo szybko pojawi się problem kosztów i problem kierownictwa politycznego, które miałoby decydować o działaniach. Tutaj dotykamy w ogóle problemu współpracy politycznej, w tym także kwestii uwspólnienia polityki zagranicznej Unii. Obecny kształt tych spraw to nawet nie jest paranoja i parodia, to jest po prostu żałosne. Nie ma czego komentować, podobnie jak i w ogóle unijnego przywództwa. Idea oddzielenia urzędników w Brukseli – bez realnego mandatu demokratycznego, a jedynie na zasadzie powierzenia kompetencji, od władzy rządów narodowych się nie sprawdza. To musi działać o wiele sprawniej – potrzebna jest europejska federacja, która miałaby szereg spraw wspólnych i na tej podstawie moglibyśmy budować konstrukcje odpowiadające za wspólnotę losu.

Temu akurat sprzeciwia się pan Kaczyński (w ujęciu generalnym), jednakże – uwaga – nie można odmówić słuszności, jego wizji Unii Europejskiej. Przewidział już przed kilkoma laty, to co się dzieje obecnie i w jakim kierunku sytuacja może się rozwijać w kolejnych latach. Bezwzględnie miał rację, Realpolitik jest podstawą wszystkiego.

Jednakże o ile diagnoza pana Kaczyńskiego była prawie doskonała, to jednak jego pomysły na radzenie sobie z rzeczywistością, którą tak trafnie przewidział są trudne do przyjęcia. Chociaż może się okazać, że realia wszystko zweryfikują. Ponieważ do ogólnej niepewności doszło nam otwarcie realnej konkurencji polityczno-gospodarczej z USA. To istotna nowość, jakiej nie było w europejskiej polityce od bardzo dawna. Presję z Południa i Wschodu wielokrotnie przerabialiśmy, jednak rywalizacja z USA na polu globalizacji to coś nowego. Podobnie jeżeli chodzi o Chiny, chociaż one akurat stwarzają bardzo ciekawe możliwości prowadzenia gry strategicznej.

Jesteśmy w szczycie bardzo dynamicznej sytuacji, której nie kontrolujemy. Nie znamy odpowiedzi na pytania jakie przed nami stoją, a wspólnota losu jest rozrywana przez partykularne rozumienie interesów, motywowanych w sposób tak dziwny, że nie trudno tutaj doszukiwać się zewnętrznej inspiracji.

Może wrogowie nas zjednoczą?


Przejdź na samą górę

Komentarzy: 31

 • Prezes ma zawsze rację.

 • Prezes nie tylko że ma ZAWSZE RACJĘ, to jest do tego WIELKI.

  Mimo „średniego” wzrostu.

  Albo otoczenie Prezesa jest lilipucie …

  Takie odnoszę wrażenie.

 • Wojny jeszcze nie wypowiedział nikomu – a mógłby.

  Dobre Panisko.

 • Dawid Warszawski

  Europa ostatnio stworzyła wspólnotę o jakiej pisze autor za Karola Wielkiego, bo już Napoleon i Hitler mieli problem – buntowali się niektórzy

 • Patrząc na mapę, użycie europejskiej broni jądrowej mogłoby mieć miejsce nad terytorium Polski.

  Taka mogłaby być koniczność operacyjna, np. w trzecim dniu wojny.

  I mogłoby to mieć miejsce, gdy „wróg” parł by już na Poznań …

  Z kalkulacji i danych rozpoznawczych wynikałaby lokalizacja SD przeciwnika w rejonie znanej willi na Żoliborzu.

  I czy wówczas francuscy decydenci – bo tylko oni mają broń jądrową w UE, po Brexicie, nakazaliby jej użycia?

  Może zażądaliby podpisu Prezesa jako „podkładki”?

  Takie mogą być zawirowania …

 • Prezesie z czym i przeciw komu!To tylko nasi politycy agresywną polityką,opartą na mitach dążą do podgrzania atmosfery.Ginąć z Upadline ,kto o zdrowych zmysłach będzie bronił Czekolady i oligarchów?

 • Polaków, Czechów i Niemców łączy na pewno więcej niż Rosjan, Czeczenów i Buriatów. A wchodzimy właśnie w epokę historyczną w której będziemy przedmiotem tak samo jak i Rosja. I co ciekawe bycie przedmiotem może nas zmienić w mocarstwo regionalne. Jesteśmy bowiem dobrym miejscem do równoczesnego kontrolowania sytuacji w Europie Zachodniej jak i Wschodniej. Wystarczy tylko pobudować bazy lub utrzymywać w Polsce wpływy za pomocą dostarczania polskiej armii broni. Tak jak Amerykanie robią to w Izraelu.

  • „Polaków, Czechów i Niemców łączy na pewno więcej niż Rosjan, Czeczenów i Buriatów.” To tylko
   „pobożne życzenie”
   zawarte w drugim analogu,nic nowego pod słońcem
   w ocenie postrzegania wzajemnych relacji na prostranstwie postradzieckim w ocenie „bobbiego’.
   Polityka Zachodu „dziel i rządź” skutecznie realizowana w Rosji jeszcze w początkach 2000 nie wypaliła…
   Zrozumiano TO(płynące źródło ZŁA) nawet na Kaukazie – panie „bob”. A co do oceny naszej europejskiej jedności różnice pomiędzy np.Czechem
   a Polakiem są nie do przeskoczenia pomijam kwestie językowe(odwrotne znaczenie niektórych wyrazów)
   nie tylko w sferze mentalności,postrzegania religii,
   Czesi to generalnie ateiści coś na kształt Francuzów, od dawna tacy „zasymilowani Niemcy” – od czasów klęski pod Białą Górą a zarazem w dużo większym stopniu słowianofile,rusofile względem Polaków(zdrajcy sprawy słowiańskiej, w latach 90′ mówiono o nas – prostytutka Europy)…o wspólnych „wartościach’ Polaków i Niemców nawet nie warto wspominać.Takich ni mo. 🙂 I nigdy(nigdy nie mówi sie …)nie będzie . Amen.

   • Czesi to słowianofile ale tylko w stosunku do Słowaków. Za Rosjanami oni nie przepadają. Nawet my jesteśmy znacznie wyżej w rankingu pozytywnego wizerunku wśród Czechów. To słowianofilstwo Czechów wygląda tak, że wobec Słowaków pozytywny stosunek ma 90% Czechów a kolejni na liście są na pewno nie słowiańscy Francuzi(82%), Austriacy(80%) i Szwedzi(78%). Pozytywny stosunek do Polaków ma 53% Czechów. Wobec Rosjan tylko 20% Czechów ma pozytywne opinie. Być może Czesi nie lubią Rosjan bo oni przywożą do Pragi własne prostytutki aby zabawiały bawarskich bauerów. A to lokalnym kurtyzanom psuje biznes.

    https://www.reflex.cz/clanek/zajimavosti/62419/nejvrelejsi-vztah-maji-cesi-ke-slovakum-nemusi-rusy-a-odmitaji-muslimske-zeme.html

   • „Czesi to słowianofile ale tylko w stosunku do Słowaków.’ ….czego końcowym akordem był
    rozwód po czesku.A im dalej w las – to ‚bobby” wie lepiej(jest dokładniej poinstruowany)
    co(kto) w trawie piszczy. 🙂

 • Sąd przedłużył do roku areszt M.Piskorskiego a prokuratura ulubionego przez krzyka i winetu Zbyszka nie sformułowała aktu oskarżenia przez ten okres .Wspólna wartość Dawaj człowieka to przez 1 rok paragraf się znajdzie!Hańba !

  • wieczorynka

   Włodku jest to dla mnie przygnębiające, jak chodzi o Mateusza Piskorskiego. Gdzie są różni obrońcy praw człowieka?. Właściwie to przestańmy mówić o demokracji.

   • wieczorynko,po zamachu na Giwim, komentatorka ukraińskiego pochodzenia TVPIS ocenia go jako mordercę i uważa ze był niewygodny dla Rosji czyli zabili go Rosjanie!A my o demokracji, trzeba bać się o życie Mateusza a powiedzą że był niewygodny dla Rosji!Jak mówią że Konsulat we Lwowie(oblany farbą) to też Rosjanie to scyzoryk sam się otwiera.Pozdro w ten smutny dzień. Chyba 100 gram łykne!Za prawdę,Giwi i Mateusza!

 • Pamięci kolejnego już d-cy polowego Nowej Rosji…

  dedykuję…

  https://www.youtube.com/watch?v=H4MbzbrRVps

  https://www.youtube.com/watch?v=xr0KswfnC_c

 • Wladyk, nie jest rolą Wielkiego Zbyszka szukać HAKÓW na M. Piskorskiego to, że jeszcze siedzi ubolewam nad tym. Natomiast nie przeszkadzajmy Mu gonić swołocz polską, która z kraju zrobiła kraj: RZecypospolita Złodziejska, życzę Panu Ministrowi dużo zdrowia, siły i samozaparcia aby to PAŁATAJSTWO przegonił i umieścił tam gdzie winni być. Muszę znów jechać do kapliczki pomodlić się za Niego – Pana Zbyszka. Pozdrawiam. A jak widzę w tylewizji jakuba kurejby czy święcickiego to od razu muszę to odpokutować co najmniej półgodzinnym pobytem w przybytku, domyśl się w jakim.

  • Bliski jest mi punkt widzenia @Winetu….

   Nadzwyczajna kasta” (cytat) praktycznie codziennie dostarcza powodów do tego by ją zreformować. Jak nie sędzia, który przyznaje wysokie odszkodowanie za to, że gangster siedział w zbyt małej celi, to sędzia, który wszedł w układ z mafią reprywatyzacyjną, chronił UB-eków lub kradł pendrive-y ze sklepu. Wczoraj pojawił się sędzia, który wypuścił na wolność poszukiwanego od 1,5 roku przez CBŚ gangstera-milionera, bo ten wpłacił 300 tys. poręczenia – mimo, iż wcześniej takie kwoty jego gang potrafił wydać na jedną (!) kolację…

   https://niewygodne.info.pl/artykul7/03580-Sedziowie-az-prosza-sie-o-reforme.htm

   https://niewygodne.info.pl/artykul7/03583-Szef-mafii-wnuczkowej-wychodzi-za-kaucja-i-znika.htm

   https://niewygodne.info.pl/artykul7/03578-Festiwal-ulaskawien-za-Walesy-i-Kwasniewskiego.htm

   https://niewygodne.info.pl/artykul7/03582-Emerytalna-niesprawiedliwosc-na-przykladzie-sedziow.htm

   • Taki sąd jak i prokuratura! PAN M.Piskorski więzień polityczny R.P,”siedzi dzięki nim!A jak na razie w sprawie tzw.złodziei z PO wielkie O.!

  • PiS nie robi tego z pobudek moralnych ani dla dobra Polski. Uderza wyłącznie w te patologiczne środowiska, które są PiSowi przeciwne. PSL robił fffffff większe niż Amber Gold i reprywatyzacja razem wzięte, ale Bury jest na wolności, a Kosiniaka-Kamysza, który ffffff fffffff kilkadziesiąt milionów, PiS nie atakuje nawet słownie, bo wie, że PSL, największa ddddddd spośród partii politycznych, kiedyś może się przydać jako koalicjant.

   PiS nie zmienia chorego systemu, tylko obsadza go swoimi ludźmi. Po roku usadził przy korycie więcej hhhhhhh i niż PSL i PO przez 8 lat. W tej chwili jedyną wiarygodną i uczciwą siłą w Sejmie jest Kukiz’15.

   SZANOWNY PANIE DZIĘKUJĘ ZA KOMENTARZ ALE PROSZĘ MNIEJ BEZPOŚREDNIO. COŚ W TYM STYLU MOGŁOBY BYĆ PRAWDOPODOBNIE (JAKBY SPEŁNIAŁO PRZESŁANKI) ZAKWALIFIKOWANE JAKO PRZESTĘPSTWO – POMÓWIENIA TYCH OSÓB I INSTYTUCJI. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

   • Bliższa koszula ciału, i TU można by puścić wodze
    fantazji. Ograniczę się do lakonicznego:tak było,
    jest i będzie.Odnośnie zdania wieńczącego…spuentuję
    następującym stwierdzeniem iż ‚każdy cygan swoje dzieci
    chwali”….BYŁ na majdanie?BYŁ! :)A smród ma to do siebie
    że ‚ciągnie się”…

 • To, że Kaczyński od lat opowiadał się za „Europą ojczyzn”, nie jest wyrazem jego geniuszu, tylko jednym z elementów podlizywania się ksenofobicznemu elektoratowi o mentalności plemiennej, który czuje zwierzęcy strach przed „wynarodowieniem” w unijnej wspólnocie, a równocześnie uważa, że „sie mu należy” możliwość wyjazdu do roboty na Zachód bez kontroli granicznych oraz dotacje unijne, które można bezkarnie kraść, jak to robi np. małżonek FFFFFF FFFFFFFFF.

  Tymczasem rzeczywistość wygląda tak, że federalizacja, opłaca się krajom na podobnym poziomie rozwoju i kultury gospodarczej, czyli starej bogatej Europie Zachodniej (Niemcy, Francja itp.). Przyjęcie Europy Wschodniej do UE jako „półkolonii”, czyli zasobu taniej siły roboczej i rynku zbytu dla używanych samochodów i odzieży, okazało się na dłuższą metę błędem. Mimo tendencji nacjonalistycznych w Europie Zachodniej prawdopodobnie dojdzie do sformalizowania Unii dwóch prędkości – „stara Unia” połączy się ściślej, a Wschód stanie się jeszcze bardziej peryferyjny, czyli jeszcze słabszy politycznie i gospodarczo.

  • Przeszkody nie do pokonania są właśnie między starymi państwami UE głównie na osi Północ-Południe. Na czele Północy są Niemcy a na czele Południa Francja. Tak naprawdę to nie strefa euro jest trzonem UE ale Mitteleuropa(Niemcy plus sto milionowa nowa UE). To nowe państwa UE są źródłem przewagi Niemiec w całej UE w tym nad Francją. Niemcy bez wsparcia młodej UE dość szybko zostałyby zdominowane w procesie podejmowania decyzji przez tandem francusko-włoski. A że przemysł niemiecki jest głównym rywalem przemysłu Francji i Niemiec decyzje tej Unii pierwszej prędkości byłyby znacznie mniej korzystne dla Niemiec niż obecny system. I nie chodzi o jakieś tam wspólne wartości ale jak powiedział Clinton „Gospodarka głupcze!„. Niemcy na pewno nie chcą wracać do EWG gdzie ich pozycja była równa Francji albo Włochom. Niemcy zasmakowali w przywództwie.

   • Co tam Panie w …..pogodzie? 🙂

    Gratulacje!! To pierwszy komentarz,bez wtrętu
    (aluzji)rosyjskiego… 🙂

    Popuścili lejce? Czy anarchia zapanowała
    w zwartych dotąd szeregach? Brak jednoznacznych
    wytycznych? Doprawdy – przyznam ,nie rozumiem.
    A może to dobry prognostyk?!

   • Teoretycznie Niemcy jako państwo faktycznie stały się bogatsze dzięki przyłączeniu „półkolonii” na Wschodzie. Ale Niemcy jako obywatele stracili na tym w podobny sposób, jak Amerykanie na przeniesieniu przemysłu do Meksyku i Chin. Kraje rozwinięte właśnie zaczynają to rozumieć – Trump powtarzał to przez całą swoją kampanię, teraz podobnie mówi Marina Le Pen. Niemcy (obywatele) wspominają czasy EWG jako raj utracony nie tylko dlatego, że byli młodzi. Już rok-dwa po wprowadzeniu euro (które było początkiem nowego układu z Niemcami na czele, o którym piszesz) odczuli wyraźne obniżenie realnych dochodów.

 • ……..Może wrogowie nas zjednoczą?……….
  Celem rozwiania wszelkich wątpliwości dopowiedzmy
  sobie jasno,i raz na zawsze TU na OP KTO jest ‚naszym”
  euroatlantów wrogiem? 🙂

  Jeżeli uda się Nam – ICH pognębić(unicestwić) fizycznie mamy zapewniony byt i nawet możliwy rozwój na następne
  setki(200 a może i więcej)lat,mamy również niewolników,
  darmową siłę roboczą. Podboje zawsze były motorem
  napędowym rozwoju Europy(euroatlantów). Wystarczy TYLKO dołączyć do krucjaty „rasowych ukrów – europejczyków’. Wszak „oni giną za Nas, w obronie „Wolnego Świata”. Może się Nam uda, wówczas byt mamy zapewniony… – wszak w „kupie siła”,to hasło zauważyłem na ścianie (wspólnej) toalety pewnego „kultowego” serialu…. a jeśli zginiemy – „nic to”,
  jako rzekł był bohater sarmackiej Trylogii, nasze kobiety ostaną z ‚kolonistami”,a wówczas powstanie
  ‚nowych ludzi plemię”. 🙂 Zamierzenia ONYCH nabiorą ciała…AMEN.

 • wieczorynka

  Wszyscy na tym portalu tak na poważne, to ja postanowiłam też. Od kilku dni nie przeczytałam aby woje zza oceanu spowodowali jakiś wypadek (prawda, że dziwne). Zaczęłam szperać po internecie.. i tu dobra wiadomość woje zza oceanu grilują wraz z Polakami (woje mają nawet ciepłe kurtki i całkiem dobrze się bawią i niech tak zostanie).

  • Tzn.kwitnie „drużba narodów” 🙂 grilluje pospołu suweren z wasalem,wiadomo, najprzedniejsza demokracja kuli ziemskiej wraz z przyległościami…Aleksander Jabłonowski Kosowo jest Serbskie zamanifestuj swoją solidarność.

   https://www.youtube.com/watch?v=VNrQ3bxK8E4&t=62s

   Pozdrawiam

   • wieczorynka

    Krzyku, od zawsze uważałam odebranie Kosowa Serbii za wielce niesprawiedliwe. Jak się nie mylę to pierwsza, która uznała Kosowo za niezależny byt była p.Merkel, następny to nasz ówczesny premier Donald Tusk mimo, że ówczesny prezydent Lech Kaczyński prosił aby nie śpieszyć się z taką decyzją.

    Obecnie w Kosowie jest 60 procentowe bezrobocie a ludność trudni się głównie handlem narkotykami. Oczywiście Kosowo jest znane z ogromnej bazy wojskowej naszych przyjaciół zza oceanu. Pozdrawiam.

 • Europa idzie ku upadkowi. Nikt nie może mieć już żadnych wątpliwości. UE jednocześnie dotknęło kilka poważnych problemów, i każdy z nich może potencjalnie okazać się katastrofalny. Spójrzmy na nie jeden po drugim.

  UE składająca się z 28 członków nie ma ekonomicznego sensu

  https://marucha.wordpress.com/2015/09/02/europa-upada/

Skomentuj


  Potwierdzam znajomość regulaminu portalu obserwatorpolityczny.pl, w szczególności zapisów odnoszących się do kwestii odpowiedzialności za zamieszczane komentarze i opinie.

Ostatnie 7 dni

 • Społeczeństwo Dane wrażliwe – czyli jakie?

  Dane wrażliwe – czyli jakie?

  Nie wszystkie dane osobowe są traktowane przez prawo w ten sam sposób. Szczególnej ochronie podlegają te, tzw. wrażliwe, których katalog zdecydowała się jeszcze poszerzyć Unia Europejska. Jakie dane zalicza się do tej kategorii i co z tego wynika – wyjaśnia ekspert ODO 24. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem do tzw. danych wrażliwych zalicza się te, umożliwiające określenie pochodzenia rasowego lub etnicznego, poglądy polityczne, przekonania religijne albo światopoglądowe oraz przynależność wyznaniową, partyjną czy związkową. W tej kategorii mieszczą się ponadto […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Neoliberalny kapitalizm nie zapewni lepszej przyszłości naszym dzieciom…

  Neoliberalny kapitalizm nie zapewni lepszej przyszłości naszym dzieciom…

  Neoliberalny kapitalizm nie zapewni lepszej przyszłości naszym dzieciom, o ile je w ogóle będziemy mieli. Dzisiaj posiadanie dzieci to przywilej, chyba że ktoś traktuje potomków jako przypadkowy element inwentarza. Niestety zdaje się, że ta ostatnia forma jest obecnie promowana przez nasze państwo, ale jest tak bardzo źle, że chyba lepsze jest takie rozwiązanie, niż żadne. Trochę trwało i musiało przejść przez świat kilka kryzysów, żeby społeczeństwa zaślepione blaskiem dużych telewizorów LCD zrozumiały, że rzeczywistość się zmieniła i już nie wystarcza […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Coraz więcej mundurowych przerywa milczenie… i co z tego?

  Coraz więcej mundurowych przerywa milczenie… i co z tego?

  Źle się dzieje w służbach mundurowych Rzeczpospolitej w epoce dobrej zmiany. Coraz więcej mundurowych przerywa milczenie, na tematy bieżące, które dotyczą ich bezpośrednio jak i generalnie problemów struktur w których służą. W państwie demokratycznym, gdzie Żołnierz jest również obywatelem – nie może być tak, żeby Wojskowi i przedstawiciele innych struktur mundurowych – nie mieli prawa do głosu. Formalnie taką rolę powinny pełnić środowiska grupujące przedstawicieli tych środowisk. Jednak w naszym kraju w ramach ogólnego braku szacunku do autorytetów, władza nie […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Nie słyszeli chociaż słyszeli?

  Nie słyszeli chociaż słyszeli?

  Jak rząd, który z takimi sukcesami „wyjaśnia” wypadek komunikacyjny, ma skutecznie wyjaśnić wypadek lotniczy pod Smoleńskiem? Generalnie to jedne wielkie pasma równoległych sukcesów, albowiem z tego co widzimy na ekranach naszych telewizorów wynika, że trzy sprawy są znakomicie wyjaśniane. Mówimy o sukcesie związanym z wyjaśnieniem kolizji, czy też wypadku z jednym z panów ministrów, wypadku z panią premier w osobie własnej oraz o dramatycznej katastrofie pod Smoleńskiem. Wiadomo, że jest komisja do wyjaśnienia tej katastrofy i wiadomo, że pracuje ona […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXVI

  A zima XXVI

    2017.02.17 Poznań dziś zima za porządki od samego rana tu szaro tam buro ogólnie wszędzie zimowy brud a śniegu mało a śniegu skąpo zakryć nie da rady zamalować nie ma jak a wiatr cicho siedzi a wiatr ani śmie nie zamiecie nie wyprzątnie palcem nie tknie nic zima podumała pomyślała i dalejże za sprzątanie czego śnieg nie skryje czego wiatr nie zwieje może deszcz deszcz zmyć zdoła wszystko spłynie wszystko wsiąknie i znów świat zacznie pięknie lśnić tęskniąc za […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Lewico – zdechłaś i zgniłaś? Na nędznym nawozie kiełkują głównie chwasty

  Lewico – zdechłaś i zgniłaś? Na nędznym nawozie kiełkują głównie chwasty

  Lewico – gdzie jesteś? W grobie! Zdechłam sobie i zgniłam! Tyle o lewicy. Nie ma jej w Polsce, nie istnieje, jest poza jakimkolwiek marginesem. Nie ma idei lewicowej. Nie ma myśli lewicowej (poza kilkoma szlachetnymi wyjątkami). Nie ma liderów lewicy. A na nędznym nawozie kiełkują tylko chwasty. Ewentualnie pojawiają się para-lewice, których lepiej nawet nie opisywać ze względu na szacunek do Czytelników i Czytelniczek. Co się takiego stało, że w Polsce nie ma lewicy? Powiedzmy więcej – co się takiego […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Prawda nas upokorzy

  Prawda nas upokorzy

  Prawda nas upokorzy. Nie jest dobrze słuchać prawdy o sobie, zwłaszcza jeżeli przez lata karmiło się uszy kłamstwami i jeszcze do tego filtrowało je przez różowe okulary. Obecnie jesteśmy na skraju nowego horyzontu zdarzeń, który będzie się o nas upominał w ramach Unii Europejskiej, NATO i sytuacji regionalnej. W najbliższym czasie usłyszymy dużo gorzkich słów na temat naszego kraju, w znacznej mierze prawdziwych. Prawdopodobnie prawda, którą usłyszymy – nas upokorzy. Właśnie dlatego będzie to g. prawda dla naszych elit rządzących. […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju W ciągu 27-iu lat transformacji nie udało się nam wzmocnić państwa

  W ciągu 27-iu lat transformacji nie udało się nam wzmocnić państwa

  Podsumowując naszą transformację, nie da się postawić jednoznacznej oceny. Są sukcesy i osiągnięcia, są zmiany na lepsze, było kilka udanych reform, jednak również zmarnowano i po prostu nie wykorzystano wielu okazji. Jak również była prawdziwa masa wielkiego złodziejstwa. Stąd nie ma możliwości jednoznacznie podsumować tego okresu jedną oceną, to nie jest możliwe bez pogłębionej analizy i dyskusji. Dodajmy zwłaszcza dyskusji, ponieważ nie sposób ocenić tego okresu jednoosobowo, to już w ogóle nie jest możliwe. Można natomiast, a nawet jest naszym […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura No i poszła

  No i poszła

  Nie jest łatwo być matką. Szczególnie trudne jest to dla kogoś, kto nie bardzo matką chce być. Komu nie widzi się matkowanie. Bycie matką niesie bowiem ze sobą cały pakiet ograniczeń. Nie panuje się już nad swoim życiem. Trzeba się nim dzielić. Trzeba się poświęcać. Trzeba całość swojego życia oddać tak bardzo, że niemal nic nie pozostaje już dla siebie. Szybko przychodzi zmęczenie, irytacja. Człowiek jest nieustannie niedospany. Nie można robić już, co się chce. Ani kiedy się chce. Ani […]

  Czytaj więcej →
 • Historia Za brak pragmatyzmu płaci się poświęceniem

  Za brak pragmatyzmu płaci się poświęceniem

  Będąc Polakiem, musisz być gotowy do walki i poświęceń. Tego powinna nas nauczyć II-ga Wojna Światowa. Niestety, nie nauczyła nas najwidoczniej niczego, nawet już nie pamiętamy ani co do niej doprowadziło, ani jak ją przegraliśmy, jak również jak przegraliśmy w jej wyniku. Wielka porażka i żadnej nauki, żadnych wniosków, żadnych implementacji do rozwoju strategicznego państwa – zupełnie nic, a przetrwaliśmy biologicznie dzięki układowi sił międzynarodowych. Nie było w naszej historii większej katastrofy. Nie ponieśliśmy nigdy tak wielkich strat. Cudem przetrwaliśmy […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Być kochanym – pozwól

  Być kochanym – pozwól

  Ona pierwsza To nie ty szukałeś miłość, ale to ona odnalazła ciebie. A tak naprawdę to nie tyle odnalazła, co ci się objawiła. Bo mogłaby cię odnaleźć tylko wówczas, dyby cię zgubiła. Tymczasem ona była tuż obok. Była zawsze. Tyle, ze tyś jej nie dostrzegał. Tyś jej nie zauważał. Nie ty wiec, lecz ona byłą pierwsza. Miłość. Miłość była tuż obok. Towarzyszyła ci przez całe twe życie. Ale jej to nie wystarczało. Wciąż szukała sposobności, aby wejść z tobą w […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Pokój poprzez siłę? Czyli PAX AMERICANA dla świata?

  Pokój poprzez siłę? Czyli PAX AMERICANA dla świata?

  Pan Donald Trump coraz bardziej zaciekawia świat. Jego najnowsze wypowiedzi o tym, że Paryż już nie jest tym, czym był – to esencja prawdy o naszej rzeczywistości. Dokładnie tak nas widzą. Europa jest postrzegana przez pryzmat katastrofy jaką stanowi niekontrolowany napływ nielegalnych imigrantów. Ilość i skala zagrożeń dla społeczeństw i państw, wynikających z pojawienia się ludności inno-kulturowej, nie mającej żadnych szans na integrację i będącej obciążeniem dla systemów socjalnych jest szokująca. Prędzej czy później ujawnią się problemy w takiej skali, […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Jakie okoliczności wypadku pani Beaty Szydło spowodowały utajnienie śledztwa?

  Jakie okoliczności wypadku pani Beaty Szydło spowodowały utajnienie śledztwa?

  Jakie okoliczności wypadku pani Beaty Szydło spowodowały utajnienie śledztwa? Pani premier Beata Szydło blisko trzy godziny zeznawała w Prokuraturze w Krakowie, jako świadek w wypadku do jakiego doszło z udziałem jej limuzyny. Obrońca rzekomego sprawcy był na miejscu i teoretycznie, zgodnie z procedurą karną powinien mieć prawo w tym przesłuchaniu (lub w jego części) uczestniczyć. To nie nastąpiło, w świetle ujawnionych wypowiedzi miało chodzić o zachowanie czystości zeznań uczestników postępowania. Jednakże to nie tłumaczy, jakie to okoliczności wypadku spowodowały, że […]

  Czytaj więcej →
 • Społeczeństwo Być kochanym – za darmo

  Być kochanym – za darmo

  Za darmo Miłość, ta prawdziwa, nie jest za coś. Miłość, ta prawdziwa jest za darmo. Miłość, ta prawdziwa, nie stawia warunków. Nie jestem kochany dlatego, że jestem mądry. Ty też nie za to jesteś kochany. Nie jestem kochany za to, że jestem piękny. Ty też nie za to jesteś kochana. Nie jestem kochany za to, co umiem. Ty także nie za to. Nie jestem kochany z powodu tego, co wiem. Ty także nie. Nie jestem kochany za to, jak się […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Nie pogarszajmy sami swojej pozycji

  Nie pogarszajmy sami swojej pozycji

  Nie pogarszajmy sami swojej pozycji. Nie dostarczajmy naszym przeciwnikom argumentów. Nie osłabiajmy się sami, jałowymi sporami. Nie zadłużajmy się bardziej, zwłaszcza za granicą. Nie dzielmy bardziej społeczeństwa. Nie marnujmy pieniędzy na wydatki, które nie generują stopy zwrotu lub oszczędności. Wydawajmy „z długu” tylko na inwestycje. Dbajmy o państwo. Nie mamy innego, a nawet to które mamy, może zostać nam odebrane. Jest na pewno lepsze niż żadne, postarajmy się żeby było jeszcze lepsze. Wymaga to dużo wysiłku, jednakże nie jest niemożliwe. […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Geopolitycznie jesteśmy skazani na samotność i przegraną w obecnym stanie rzeczy

  Geopolitycznie jesteśmy skazani na samotność i przegraną w obecnym stanie rzeczy

  Trzeba sobie uświadomić raz na zawsze, że geopolitycznie – w tym położeniu i w tym układzie sojuszy, a w szczególności przy tej sprzeczności interesów – jesteśmy skazani na samotność. W dalszej kolejności, również jesteśmy skazani na przegraną w obecnym stanie rzeczy. Historia Polski to przerywane continuum. Odrodzenie państwa w 1918 roku to był cud, którego nie zaznało zbyt wiele narodów okradzionych i zniewolonych przez sąsiadów, a zgubionych przez własne elity. II Wojna Światowa, była dla nas geostrategicznym sprawdzianem, którego nie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXV

  A zima XXV

    2017.02.16 Poznań zimo zimo moja zimo czy aby już odchodzisz czy aby dajesz wiośnie pola czy teraz już ze słońcem dzień każdy zaczniesz zimo zimo moja zimo gdy cię nie ma jeszcze tęsknią wszyscy pytają kiedy dziwią się że nadal bez śniegu gdy już w końcu narzekają że ślisko biadolą że zimno mroźno i w ogóle nic nikomu nie pasuje zimo zimo moja zimo a ja lubię kiedy śniegiem ty obficie kiedy mróz taki że skrzypi pod butami kiedy […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Nie sra się we własne gniazdo

  Nie sra się we własne gniazdo

  Znowu pojawiają się głosy tzw. środowisk i autorytetów, które zaczynają tworzyć medialny klimat do potrzeby nałożenia sankcji w ramach Unii Europejskiej na Polskę. Trudno jest to określić inaczej, niż działalnością antypaństwową. Zajmują się tym obcokrajowcy, bo plucie na Polskę staje się modnym i nośnym tematem. Zajmują się tym, także i Polacy, czego po prostu nie da się zrozumieć. Nie sra się we własne gniazdo! Nawołujących w Unii Europejskiej do nałożenia sankcji na Polskę trzeba zapamiętać i w odpowiednim momencie przypomnieć […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Ludzcy panowie

  Ludzcy panowie

  Nie ma to jak wygarnąć prawdę. Pan prezes wygarnął wczoraj w Sejmie prawdę opozycji. Zrobił to wyjątkowo skutecznie. Opozycja jak rządziła, anihilowała ówczesną opozycję, a dzisiaj rządzących i kazała im wygrać wybory – jak pięknie podsumował pan prezes – wygrali. To wyczerpuje wszelkie dywagacje, pan marszałek Kuchciński został obroniony na stanowisku. W Demokracji liczy się matematyka, kto ma więcej – ten rządzi. Obecna opozycja nie może udawać, że tego nie rozumie. Żadne dąsania się i twierdzenia o wyższości moralnej – […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Jak mogą potraktować nas Francuzi czyli „Caracale” , „widelec” i „Mistrale” za 1 Euro?

  Jak mogą potraktować nas Francuzi czyli „Caracale” , „widelec” i „Mistrale” za 1 Euro?

  Amerykanie wycofują się z Europy. Zaczynają mowić o pozbyciu się aktywów, które przynoszą straty. Jedną z możliwości jest sprzedaż dużej firmy samochodowej, która od lat należy do gigantycznego koncernu samochodowego w USA. Jednym z potencjalnych nabywców jest inna również gigantyczna firma samochodowa (i nie tylko) z Europy, a konkretnie z Francji. Mieliśmy wspaniałą historię współpracy z Francją w okresie międzywojennym i wcześniej. Okres wielkiej transformacji ustrojowej jaka jest przeprowadzana w Polsce od końca lat 90-tych XX wieku, to również czas współpracy. […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Oparcie porządku międzynarodowego na prawie zawsze było iluzoryczne

  Oparcie porządku międzynarodowego na prawie zawsze było iluzoryczne

  Oparcie porządku międzynarodowego na prawie, zawsze było iluzoryczne. Konsensualne umowy i poszanowanie wzajemne, nie mają innej wartości niż siła jaka stoi za partnerami. Ewentualnie liczy się jeszcze status quo, tj. sytuacja względnej równowagi, gdzie opłaca się nawet największym, wspierać poszanowanie prawa – wobec najmniejszych. Wówczas wszyscy na tym zyskują, oczywiście wielcy – najwięcej, a mniejsi mogą istnieć na formalnie symetrycznych warunkach. Chociaż oczywiście relacje pomiędzy podmiotami o różnych potencjałach, nigdy nie były, nie są i nie będą symetryczne. Żadne prawo […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Strzelnica w każdej gminie i poligony w powiatach!

  Strzelnica w każdej gminie i poligony w powiatach!

  Pomysł na to, żeby w każdej gminie samorząd zorganizował strzelnicę jest doskonały. Można go twórczo rozbudować, przez postulat poligonów w powiatach. Nie muszą być duże i nie byłyby to prawdziwe poligony, chodzi bardziej o miejsce gdzie w sposób zorganizowany byłyby możliwe ćwiczenia w terenie. W warunkach armii weekendowej, bardziej byłaby to zabawa i ćwiczenia organizacyjno-fizyczne, niż jakakolwiek taktyka. Jednak z punktu widzenia pojedynczego człowieka możliwość wytarzania się w błocie, wykąpania w rzece lub okopania się saperką w szczerym polu – to […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Nikt się nie spodziewał że Amerykanie będą dążyli do upadku NATO i Unii Europejskiej?

  Nikt się nie spodziewał że Amerykanie będą dążyli do upadku NATO i Unii Europejskiej?

  Zachód jest w dziwnej sytuacji. „Kolonia” dziwi się, że „metropolia” jej nie chce! Europa uzależniona od końca ostatniej wojny – od Ameryki, nagle usłyszała prawdę o sobie. Dowiedzieliśmy się, że obrona jest kosztowna i się nie dokładamy, tyle ile byśmy mogli, a na pewno mniej niż powinniśmy.  Co więcej i to w ogóle pokazuje, że rządzące nami dotychczas elity, to najdelikatniej mówiąc grupa lekkoduchów – okazało się, że Ameryka postrzega Unię Europejską jako globalnego konkurenta. W szczególności poprzez pryzmat Euro, […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Czy pan prezes wprowadza dobrą zmianę pilarką mechaniczną – Polska w trocinach?

  Czy pan prezes wprowadza dobrą zmianę pilarką mechaniczną – Polska w trocinach?

  Dzieje się w naszym kraju dobra zmiana. Na wielu frontach jednocześnie, w zasadzie zmiany dotykają całego kraju, wszelkich dziedzin życia i funkcjonowania społeczeństwa. mamy zmiany spektakularne jak w Trybunale Konstytucyjnym, wizerunkowo-kadrowe jak w telewizji już chyba narodowej, jedynie słuszne jak w wojsku i innych instytucjach mundurowych. Mamy także i ważne zmiany dotyczące swobody zakupu niektórych medykamentów. Miło, że nasza władza się troszczy o Kobiety i nie pozwala, żeby zbyt pochopnie nałykały się medykamentów. Jest jednak jeszcze jedna zmiana, która zadziwia […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXIV

  A zima XXIV

    2017.02.15 Poznań zima dziś wiosną pachnie zima dziś wiosną śpiewa zima dziś wiosną tańczy   co za słońce co za dnia radość jakie ptasie śpiewy   zima dziś z zimy ma niewiele błękit nieba głęboki a słońce och słońce słońce pełną gębą   i ciepło och jak ciepło ciepło rozkosznie ciepło radośnie wiosennie ciepło

  Czytaj więcej →
 • Polityka Chaos i burdel

  Chaos i burdel

  Ma rację Grzegorz Sroczyński, zapewne nie po raz pierwszy, że skrócony opis rządów PiS dałoby się zamknąć w dwóch słowach. Biorąc pod uwagę miniony okres rządów (nieomal)Prawa i (raczej Nie)Sprawiedliwości to mamy Chaos i burdel II. Ponieważ większość obywateli, (czasem to sądzę że nieomal wszyscy) nie są w stanie ogarnąć całości spraw społeczno-ekonomicznych, skupiają się na rzucanych im przed oczy elementach, wabikach, skandalikach. Umyka im sedno spraw, często umyślnie przysłonięte rzeczywistą lub spreparowaną sensacją. O ile jednak w swoim tekście […]

  Czytaj więcej →
 • Ekonomia Centra i parki handlowe podbijają mniejsze miasta

  Centra i parki handlowe podbijają mniejsze miasta

  W 2017 roku budowa centrów handlowych jeszcze mocnej skoncentruje się na mniejszych miejscowościach – wynika z analiz ekspertów Grupy Real2B. Rozpoczęty w ciągu ostatnich dwóch lat trend utrzymają dwa czynniki: wzrost zamożności Polaków i uruchomione dotacje unijne. Pierwszy z nich ma wpływ na wysoki indeks siły nabywczej mieszkańców mniejszych miejscowości oraz decyzję o migracji mieszkańców z centrum miast na obrzeża aglomeracji. Drugi stanowi ogromny zastrzyk gotówki na rozbudowę infrastruktury drogowej. Z informacji zawartych w raporcie PRCH Retail Research Forum, I […]

  Czytaj więcej →
 • Ogólna Technologia Podstawową wadą Internetu jest to że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka

  Podstawową wadą Internetu jest to że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka

  Podstawową wadą Internetu jest to, że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka. Trzeba wiedzieć czego się chce, żeby to znaleźć. Pozwala to na fantastyczną manipulację, poprzez zarządzanie wynikami wyszukiwania, czy jak kto woli w ogóle zarządzaniem i limitowaniem dostępu do treści w Internecie. Zarazem jednak, właśnie to co postrzegamy tutaj jako wadę, jest gwarancją ludzkiej wolności w Internecie. Czym byłaby siec, gdyby była na niej tylko jeden portal w którego katalogu byłoby wszystko? Już to wymyślono i nazywa […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Czy można popełnić więcej błędów używając niepotrzebnej retoryki?

  Czy można popełnić więcej błędów używając niepotrzebnej retoryki?

  Przypadki pana Ministra Spraw Zagranicznych i pana Ministra Obrony Narodowej w kontekście wypowiedzi, a nawet dyskusji podczas monachijskiej konferencji bezpieczeństwa, to pokaz jak nie należy robić dyplomacji. Co więcej jak nie należy popełniać błędów, a nawet jeszcze więcej błędów, używając niepotrzebnej retoryki. W pierwszym przypadku słynnej już polemiki pana Ministra Spraw Zagranicznych z panem Fransem Timmermansem, mieliśmy do czynienia z klasycznym „wypuszczeniem”. Pan Minister dał się wciągnąć w dyskusję poboczną i sam posłużył się argumentem, który interlokutor wykorzystał przeciwko niemu. […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Mew poranny śpiew

  Mew poranny śpiew

    2017.02.18 Poznań trudno uznać za najpiękniejszą z ptasich arii melodii nie uświadczysz wciąż tylko ten uciążliwy skrzek ucho twe drażni nieustannie   gdy jednak zimą o świcie mewy budzą cię zza okna może to być nieśmiała pierwsza przedwiośnia oznaka   czas zatem wstać rozejrzeć się za wiosną choćby płochą daleką choćby taką na chwilę taką na dziś   zaspaną spłukaną deszczem taka bez słońca a przecież a jednak nieco cieplejszą niż poranki zimowe niż mroźne dnie

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

  Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

  Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników. Neoliberalizm stworzył kolorowaną przykrywkę na brutalność kapitalizmu, w postaci pop-kultury i tego wszystkiego, co się z nią wiąże. Pustka, pozorność, bylejakość, powtarzalność i zawsze wyzysk, to fundament, na którym opiera się kapitalizm, nieprzerwanie – od czasów feudalnych. Stworzenie systemu, w którym kilka osób ma więcej majątku, niż kilka miliardów ludzi. Jak również, ten majątek nielicznych bogatych, jeszcze szybciej przyrasta, niż powszechna zamożność, można nazwać tylko powszechnym wyzyskiem. Jednak w warunkach […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Rok 2017 jest rokiem w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek

  Rok 2017 jest rokiem w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek

  Rok 2017 jest rokiem, w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek. Te słowa powiedział pewien amerykański polityk na konferencji poświęconej bezpieczeństwu w Monachium. W zasadzie nie da się tego skomentować inaczej, niż mówiąc – śmiało! Próbujcie! Tylko jest jeden problem. Po tej próbie, bez względu na jej wynik, prawdopodobnie nie będzie miał już kto odbudowywać (po raz kolejny) Warszawy, jak i Berlina. Być może nawet wielkie miasta na Zachodzie i Wschodzie USA pokryją się szklaną taflą, z której będą […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Oni składają hołd sami sobie

  Oni składają hołd sami sobie

  Obserwując postępowanie i słuchając retoryki obozu dobrej zmiany, trzeba przyznać że większość tych ludzi zaszła już dalej, niż można to określić stanem wiary we własną propagandę. W sumie, gdyby tylko wierzyli we własną propagandę, to byliby względnie nieszkodliwi, ponieważ nie są przeważnie szczególnie inteligentni, a przewidywalność powoduje, że pozując można przy tym towarzystwie przetrwać. Jednak sytuacja jaka się wytworzyła w ostatnim roku, wyraźnie wskazuje na to, że ci ludzie – oczywiście nie wszyscy – składają hołd sami sobie. W zasadzie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Nowy tomik wierszy „Jesienią zakochani”

  Nowy tomik wierszy „Jesienią zakochani”

  To zawsze radość wielka dla twórcy, gdy jego książka pojawia się drukiem. W każdym bądź razie ja cieszę się niezmiernie. To drugi tomik z moimi wierszami. Długo na niego czekałem. Poprzednia, „Krok po kroku”, ukazała się drukiem w roku 2011. Kolejna dziś przyszła właśnie kurierem wprost z wydawnictwa. Tomik ten składałem zresztą w tymżesz wydawnictwie kilka już lat temu. Jakoś jednak wtedy nie doszło do zawarcia jakiejkolwiek umowy. Aż tu nagle, tuż przed Sylwestrem minionego roku 2016, dostaję mail. W […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP w Monachium 2017

  Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP w Monachium 2017

  Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP na 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, to bardzo ciekawy i niesłychanie interesujący przykład podsumowania naszej współczesnej retoryki politycznej. Retoryki strachu i fikcji, co jest najciekawsze opartej na racjonalnych i przeważnie prawidłowo postrzeganych przesłankach. Całe przemówienie jest do przeczytania [tutaj]. Poniżej przeprowadzimy analizę tekstu, oczywiście subiektywną. Pan Prezydent rozpoczął od postawienia sobie pytania: „czy Zachód będzie w stanie przetrwać?”. Tłumaczy, to cytatem z klasyka literatury, którzy pogłoski o swojej śmierci uznał za przesadzone. Jest to piękna […]

  Czytaj więcej →