Wyjście Francji z Unii Europejskiej oznacza jej koniec - Obserwator polityczny

Wyjście Francji z Unii Europejskiej oznacza jej koniec

7 lutego 2017 04:10 komentarzy: 21 Autor:  A • A • A

graf. red.Marine Le Pen zapowiada wyjście Francji z Unii Europejskiej, czyli frexit. Dodatkowo rozważenie kwestii sojuszy w jakich Francja się znajduje i w ujęciu generalnym politykę zorientowaną narodowo. Przeciwstawiającą się imigracji, naturalizacji imigrantów i generalne odejście od zasad globalizacji we wszystkich znanych aspektach, w których Francja dzisiaj uczestniczy.

To trzęsienie ziemi w polityce francuskiej, zwłaszcza jak weźmiemy pod uwagę skalę deklarowanego poparcia dla tej pani. Jest ono imponujące i wskazuje na to, że może poważnie zaistnieć w tych wyborach. Jeżeli zostanie Prezydentem Republiki, będziemy mieli do czynienia z sytuacją, której do tej pory nawet nie przewidywaliśmy w symulacjach.

Francja jest krajem będącym jednym z trzech głównych filarów Unii Europejskiej (obok Niemiec i Beneluxu). Jest krajem bardzo bogatym. Względnie dobrze zarządzanym. Eksportuje technologię i kapitał. Francja ma broń jądrową i silną armię, co więcej posiada własne zdolności wojskowe, dające jej niezależność w większej części zakresów, jakie są potrzebne do bycia państwem suwerennym.

Wyjście Francji z Unii byłoby końcem Unii Europejskiej. Kraj, który Unię założył, wychodząc z niej, zakończyłby jej istnienie. Już samo rozważanie takiej ewentualności będzie oznaczało zawirowania gospodarcze i może spowodować kryzys Euro. Francja również zapłaciłaby za to dużą cenę. Dlatego, biorąc poprawkę na to, że Francuzi są ludźmi rozsądnymi i pragmatycznymi, ta propozycja to nic innego, jak zdefiniowania zasad współpracy na nowo.

Nie jest tajemnicą, że niemiecki model oszczędzania i zaciskania pasa, nie jest szczególnie chwalony w Paryżu. Francja ma inne tradycje radzenia sobie z kryzysami, wielu Francuzów pamięta jeszcze denominację Franka z 1960 roku! Było to 100:1, taki koszt inflacji okresu powojennego i wojen kolonialnych. Dzisiaj Francja chciałaby zrobić to samo, czyli drukować pieniądze, podtrzymując swoje wspaniałe i ustabilizowane struktury społeczne i zawodowe. Reformowanie gospodarki zawsze uderza w społeczeństwo, a we Francji gdzie niedawno standardem było skrócenie tygodnia pracy (zresztą rytm dnia pracy jest i tak inny, niż u nas) – na poważnie rozważa się dochód podstawowy. Przy Euro jest to dość trudne, nawet jeżeli posłuszny Europejski Bank Centralny skupuje co tylko może, żeby amortyzować kryzys.

Z powyższych względów, trzeba deklaracje pani Le Pen traktować jako wysokie podbijanie stawki, do ewentualnych dyskusji z Niemcami. Przy czym jest to nie tylko głos francuskiej prawicy. Z punktu widzenia francuskich interesów narodowych, stawianie warunków Niemcom, chociażby za pośrednictwem takiej retoryki, jest bardzo skuteczne. Bez względu na wynik wyborów, to co uda się im uzyskać, poprzez ustawienie sytuacji do negocjacji i tworzenie klimatu – to już będzie do nich należało. Nie można sobie nawet wyobrazić, że Niemcy zdecydowaliby się na rozwód z Francją! Powiązanie gospodarcze obu krajów jest w praktyce trwałe, wszelkie przeciwstawienie się sytuacji oznaczałoby kryzys i to o reperkusjach globalnych. O wiele prawdopodobniejsze jest więc to, że Niemcy zdecydują się na dalszą politykę luzowania ilościowego, a nawet inflację pod kontrolą, która nie byłaby niczym tragicznym dla Strefy Euro (do 3-4%). Istotnie przyczyniłaby się do napędzania wzrostu gospodarczego.

Wyjście Francji z Unii Europejskiej oznacza jej koniec. Sama zapowiedź takiej możliwości, oznacza koniec Unii jaką znamy. Jednak nie możemy mieć do Francuzów o nic pretensji, nie braliśmy z nimi ślubu. Rządzący Polską politycy zgłaszają liczne pretensje pod adresem Unii Europejskiej i chcieliby przeprowadzić liczne rzeczy lepiej, inaczej, mieć mniej „dyktatu” Brukseli. Jeżeli pani Marine Le Pen zdobędzie poparcie Francuzów i Francuzek, to może stać się rzeczywistością. Wówczas będziemy tęsknić, do trywialnego postrzegania Unii, jako obiektu powszechnego narzekania, na który każdy może narzekać, ale nikt nie chce go bronić, chociaż wszyscy przyzwyczaili się do standardu, jaki wyznacza.

Robi się bardzo ciekawie, a może być naprawdę dynamicznie i interesująco. Nasz rząd nie miał żadnego pomysłu na brexit. Czy ewentualność frexitu, w ogóle będzie zauważona przez naszych „planistów”?


Przejdź na samą górę

Komentarzy: 21

 • Ale się porobiło!

  Zniknęły już gdzieś siły, których USTAWIENIA stabilizowały politykę w kluczowych krajach Europy.

  Lud, czy też jego emocje zaczyna rządzić, więc trudno przewidzieć wyniki wyborów.

  Może zdecydować szczegół.

  Więc globalni ROZGRYWAJĄCY będą mieli wiele DROBNYCH narzędzi do osiągnięcia swoich celów.

  Do tego ci globalni gracze, szczególnie na Zachodzie – wyglądają na NIEDOGADANYCH ze sobą i zdezorientowanych.

  Brexit i wynik wyborczy w USA oznaczają, że dotychczasowe MIĘKKIE instrumenty są nieskuteczne.

  Do tego anarchistyczny Internet.

  Po prostu następuje powolna wymiana elit i paradygmatów.

  Dlatego prognoza Autora jest bardzo prawdopodobna.

  • I pomyśleć, że główną przyczyną „dobrej zmiany„ w tym także Brexitu a może i nawet zwycięstwa Trumpa była decyzja Merkelowej o zaproszeniu imigrantów do Europy. To przelało czarę goryczy. Gdyby Merkelowa nie kazała Kopaczowej przyjmować uchodźców Jarek przegrałby kolejne wybory i dziś zamiast naczelnikiem byłby osamotnionym nieudacznikiem(Rydzyk i biskupi ostatecznie postawiliby na nim krzyżyk a razem z tym szeregi PiSu tak długo bez dostępu do korytka gwałtownie by się skurczyły).

   • … To przelało czarę goryczy…. Niekoniecznie
    ‚to”…i bez „tego ” zwycięstwo miał(by) jak w banku. Jakie to ma znaczenie?? Jeśli jest
    kontynuacja w każdym temacie: stosunek do Rosji,
    ‚upadliny”,jawnie wyrażana radość z powodu
    przyjazdu wojsk okupacyjnych,europejski kołchoz
    etc….jest nieco normalniej na wewnętrznym,krajowym
    podwórku(‚miotła” w tzw.wymiarze sprawiedliwości – polityka prospołeczna na miarę czasów i możliwości po ciemnych latach nierządów AWS, czy SLD)
    – na razie małe rzeczy, a już wiele
    nadziei i radości. 🙂

   • do krzyk58: „Wiele nadziei i radości”? To żart? Jedyny pozytywny aspekt rządów PiSu to ruszenie patologii w sądownictwie (w tym komisja Amber Gold i proces „reprywatyzatorów”).

    Poza tym „pińcet” to samobójstwo dla finansów państwa, reforma szkolnictwa ma na celu nie tyle przywrócenie 8-latki co zmianę programu szkolnego na bardziej ogłupiający, a „patriotyzm gospodarczy” Morawieckiego polega na tym, że niemiecka montownia dostaje od „polskiego” rządu 80 milionów dopłaty do interesu, a dla polskich przedsiębiorców Morawiecki wprowadził zasadę, że każdy urzędnik może dowolnie zinterpretować każdy przepis i zastosować go wstecz, nakładając na firmę karę za 5 lat z odsetkami, natomiast interpretacja podatkowa, która może przedsiębiorcę przed urzędniczymi gangami zabezpieczyć, kosztuje już nie 40 złotych, jak w czasach PO (co i tak było bandytyzmem, bo urzędnicze świnie powinny to robić za darmo), tylko 20 TYSIĘCY (tak!). Ale skąd tacy jak Ty mają o tym wiedzieć, jeśli informacje czerpią tylko z telewizji kur**skiego, brandzlując się przy wieczornych wiadomościach, jak to cudownie teraz jest.

   • Bobby,wiesz kiedy Rosjanie oddadzą wrak TU 154?Kiedy Amerykanie zniosą wizy!Niech do Hagi zgłoszą jedno i drugie!San Eskobar nas poprze !

   • Bobby,wiesz kiedy Rosjanie oddadzą wrak TU 154?Kiedy Amerykanie zniosą wizy!Niech do Hagi zgłoszą jedno i drugie!San Eskobar nas poprze !

   • Do „jox”. Będzie lepiej niech no tylko…
    zakwitną jabłonie.Jeszcze będzie weselej… niech no tylko(po)wrócą „post(wyposzczeni)’komuniści’ 🙂
    Panaceum na wszystkie możliwe, a zwłaszcza
    nieistniejące dolegliwości.

  • krolowa bona

   @Inicjator „ujal”, zmiany, zmiany, zmiany…

 • Dawid Warszawski

  Wybory we Francji będą wyborami przeciwko establishmentowi i terroryzmowi. Osobiście bym głosował na Le Pen. Vive la France blanche!!!

  • Marine Le Pen to już tylko kompromis, szkoda że tatuś
   p. Mariny nie jest już czynny politycznie(rocznik 28′). Myślę że nie zachodzi TU paralela jak w przypadku kontrowersyjnego rosyjskiego polityka gdzie matka była
   Rosjanką a ojciec …”tylko” prawnik.
   Ps. Cenię wypowiedzi p. Żirinowskiego,za szczerość
   i bezkompromisowość. 🙂

   Gdybym był Francuzem ….. oczywiście na dziś
   najlepszy kandydat to Mari Le Pen…

   • Marine Le Pen wystartowała z kampanią prezydencką

    Marine Le Pen rozpoczęła w niedzielę kampanię prezydencką do wyborów 23 kwietnia i 6 maja 2017 r.

    W opublikowanych zobowiązaniach wyborczych mówi nie:
    – obecności Francji w zintegrowanym dowództwie NATO
    – walucie Euro, którą ma zastąpić frank
    – otwartym granicom dla imigrantów.

    Le Pen za główne zagrożenie uznała globalizację, która przekształciła się w „straszną rzecz”. Przekształcono ten proces w „ideologię, która zabrania wszelkiej regulacji”, a na niej wyrasta islamski fundamentalistyczny terroryzm.

   • krolowa bona

    @krzyk58, 07.02’2017, 10:09
    No wlasnie ; ideoligia globalizacji jako zaraza ludzkosci. …

 • wieczorynka

  Francja nie jest założycielem Unii Europejskiej, Francja jest kojarzona ze Wspólnotą Europejską Węgla i Stali. W tym przypadku chodziło o nie dopuszczenie do kolejnej tragedii jaką przyniosła ze sobą II wojna światowa. Francuzom obniżył się standard życia i być może zagłosują na Marine Le Pen. Umówmy się, że obecny prezydent teoretycznie socjalista przyczynił się do znacznego obniżenia standardu życia Francuzów, wybór należy do tych co chcą decydować o własnym losie.

 • Musisz to wiedzieć!(189)Szwedzki policjant przerywa zmowę milczenia! „Mówi jak jest” o imigracji!

  https://www.youtube.com/watch?v=mUAEMpHz1fY&t=267s

  Musisz to wiedzieć!(189)Zmarł Udo Ulfkotte dziennikarz,który ujawnił dążenie do wojny służb Zachodu

  https://www.youtube.com/watch?v=Lsd7akG2Vr0&t=9s

  • Udo Ulfkotte zmarł, czy zabili go kaci ze znanej tajnej służby na C? Był bardzo niebezpieczny. Ujawnił udział w mediach zawodowych agentów służ, którzy kształtują politykę świata w tym wojnę z Rosją.

 • krolowa bona

  Musze przyznac, ze jedynie Marine Le Pen moze wscielklizne neoliberalizmu i niemiecki zamordyzm zatrzymac, zreszta najwyzsza pora powrotu z pozycji przewroconego na glowe do normalnosci i normalizmu, tylko Le Pen moze Niemcy powstrzymac od faszyzmu, od drogi zmuszania przez Niemcy innych do samobojstwa….

  • @krolowa bona.Proszę mieć na uwadze wszystkie negatywne skutki wypływające
   z narzuconej światu ideologii globalizacji,a jest to m.in.dzender + inne udoskonalone sacrum,”wartości” europejskiego nowego człowieka.

 • Panie Autor, ładnie pan pisze o Francji, ale pisze pan o Francji dnia wczorajszego.Dzisiaj płoną auta i są demolowane sklepy na przedmieściach Paryża,a francuscy politycy chórem krytykują swoją policje.To są symptomy…. czegoś, bynajmniej nie przyszłego dobrobytu,takie rzeczy nie dzieją się bez wpływu na przyszłość.Młyny historii mielą powoli, ale skutecznie, Francja jest już mielona, a co się tam wykluje, to niebawem zobaczymy.Moim zdaniem,UE została wykończona przez kanclerz federalną, przez jej bezprawną decyzję o wpuszczaniu do Europy, jak leci,bez żadnej kontroli,islamskich nachodźców.Te tłumy maszerujące przez kolejne granice,tak jakby ich nie było, przemówiły do wyobraźni europejczyków, pan Bobby ma racje.

 • Wyjście Francji z Unii Europejskiej oznacza jej start..!
  nigdy wiecej sedzia na linii.. drugim sedzia…:)!

Skomentuj


  Potwierdzam znajomość regulaminu portalu obserwatorpolityczny.pl, w szczególności zapisów odnoszących się do kwestii odpowiedzialności za zamieszczane komentarze i opinie.

Ostatnie 7 dni

 • Społeczeństwo Dane wrażliwe – czyli jakie?

  Dane wrażliwe – czyli jakie?

  Nie wszystkie dane osobowe są traktowane przez prawo w ten sam sposób. Szczególnej ochronie podlegają te, tzw. wrażliwe, których katalog zdecydowała się jeszcze poszerzyć Unia Europejska. Jakie dane zalicza się do tej kategorii i co z tego wynika – wyjaśnia ekspert ODO 24. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem do tzw. danych wrażliwych zalicza się te, umożliwiające określenie pochodzenia rasowego lub etnicznego, poglądy polityczne, przekonania religijne albo światopoglądowe oraz przynależność wyznaniową, partyjną czy związkową. W tej kategorii mieszczą się ponadto […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Neoliberalny kapitalizm nie zapewni lepszej przyszłości naszym dzieciom…

  Neoliberalny kapitalizm nie zapewni lepszej przyszłości naszym dzieciom…

  Neoliberalny kapitalizm nie zapewni lepszej przyszłości naszym dzieciom, o ile je w ogóle będziemy mieli. Dzisiaj posiadanie dzieci to przywilej, chyba że ktoś traktuje potomków jako przypadkowy element inwentarza. Niestety zdaje się, że ta ostatnia forma jest obecnie promowana przez nasze państwo, ale jest tak bardzo źle, że chyba lepsze jest takie rozwiązanie, niż żadne. Trochę trwało i musiało przejść przez świat kilka kryzysów, żeby społeczeństwa zaślepione blaskiem dużych telewizorów LCD zrozumiały, że rzeczywistość się zmieniła i już nie wystarcza […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Coraz więcej mundurowych przerywa milczenie… i co z tego?

  Coraz więcej mundurowych przerywa milczenie… i co z tego?

  Źle się dzieje w służbach mundurowych Rzeczpospolitej w epoce dobrej zmiany. Coraz więcej mundurowych przerywa milczenie, na tematy bieżące, które dotyczą ich bezpośrednio jak i generalnie problemów struktur w których służą. W państwie demokratycznym, gdzie Żołnierz jest również obywatelem – nie może być tak, żeby Wojskowi i przedstawiciele innych struktur mundurowych – nie mieli prawa do głosu. Formalnie taką rolę powinny pełnić środowiska grupujące przedstawicieli tych środowisk. Jednak w naszym kraju w ramach ogólnego braku szacunku do autorytetów, władza nie […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Nie słyszeli chociaż słyszeli?

  Nie słyszeli chociaż słyszeli?

  Jak rząd, który z takimi sukcesami „wyjaśnia” wypadek komunikacyjny, ma skutecznie wyjaśnić wypadek lotniczy pod Smoleńskiem? Generalnie to jedne wielkie pasma równoległych sukcesów, albowiem z tego co widzimy na ekranach naszych telewizorów wynika, że trzy sprawy są znakomicie wyjaśniane. Mówimy o sukcesie związanym z wyjaśnieniem kolizji, czy też wypadku z jednym z panów ministrów, wypadku z panią premier w osobie własnej oraz o dramatycznej katastrofie pod Smoleńskiem. Wiadomo, że jest komisja do wyjaśnienia tej katastrofy i wiadomo, że pracuje ona […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXVI

  A zima XXVI

    2017.02.17 Poznań dziś zima za porządki od samego rana tu szaro tam buro ogólnie wszędzie zimowy brud a śniegu mało a śniegu skąpo zakryć nie da rady zamalować nie ma jak a wiatr cicho siedzi a wiatr ani śmie nie zamiecie nie wyprzątnie palcem nie tknie nic zima podumała pomyślała i dalejże za sprzątanie czego śnieg nie skryje czego wiatr nie zwieje może deszcz deszcz zmyć zdoła wszystko spłynie wszystko wsiąknie i znów świat zacznie pięknie lśnić tęskniąc za […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Lewico – zdechłaś i zgniłaś? Na nędznym nawozie kiełkują głównie chwasty

  Lewico – zdechłaś i zgniłaś? Na nędznym nawozie kiełkują głównie chwasty

  Lewico – gdzie jesteś? W grobie! Zdechłam sobie i zgniłam! Tyle o lewicy. Nie ma jej w Polsce, nie istnieje, jest poza jakimkolwiek marginesem. Nie ma idei lewicowej. Nie ma myśli lewicowej (poza kilkoma szlachetnymi wyjątkami). Nie ma liderów lewicy. A na nędznym nawozie kiełkują tylko chwasty. Ewentualnie pojawiają się para-lewice, których lepiej nawet nie opisywać ze względu na szacunek do Czytelników i Czytelniczek. Co się takiego stało, że w Polsce nie ma lewicy? Powiedzmy więcej – co się takiego […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Prawda nas upokorzy

  Prawda nas upokorzy

  Prawda nas upokorzy. Nie jest dobrze słuchać prawdy o sobie, zwłaszcza jeżeli przez lata karmiło się uszy kłamstwami i jeszcze do tego filtrowało je przez różowe okulary. Obecnie jesteśmy na skraju nowego horyzontu zdarzeń, który będzie się o nas upominał w ramach Unii Europejskiej, NATO i sytuacji regionalnej. W najbliższym czasie usłyszymy dużo gorzkich słów na temat naszego kraju, w znacznej mierze prawdziwych. Prawdopodobnie prawda, którą usłyszymy – nas upokorzy. Właśnie dlatego będzie to g. prawda dla naszych elit rządzących. […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju W ciągu 27-iu lat transformacji nie udało się nam wzmocnić państwa

  W ciągu 27-iu lat transformacji nie udało się nam wzmocnić państwa

  Podsumowując naszą transformację, nie da się postawić jednoznacznej oceny. Są sukcesy i osiągnięcia, są zmiany na lepsze, było kilka udanych reform, jednak również zmarnowano i po prostu nie wykorzystano wielu okazji. Jak również była prawdziwa masa wielkiego złodziejstwa. Stąd nie ma możliwości jednoznacznie podsumować tego okresu jedną oceną, to nie jest możliwe bez pogłębionej analizy i dyskusji. Dodajmy zwłaszcza dyskusji, ponieważ nie sposób ocenić tego okresu jednoosobowo, to już w ogóle nie jest możliwe. Można natomiast, a nawet jest naszym […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura No i poszła

  No i poszła

  Nie jest łatwo być matką. Szczególnie trudne jest to dla kogoś, kto nie bardzo matką chce być. Komu nie widzi się matkowanie. Bycie matką niesie bowiem ze sobą cały pakiet ograniczeń. Nie panuje się już nad swoim życiem. Trzeba się nim dzielić. Trzeba się poświęcać. Trzeba całość swojego życia oddać tak bardzo, że niemal nic nie pozostaje już dla siebie. Szybko przychodzi zmęczenie, irytacja. Człowiek jest nieustannie niedospany. Nie można robić już, co się chce. Ani kiedy się chce. Ani […]

  Czytaj więcej →
 • Historia Za brak pragmatyzmu płaci się poświęceniem

  Za brak pragmatyzmu płaci się poświęceniem

  Będąc Polakiem, musisz być gotowy do walki i poświęceń. Tego powinna nas nauczyć II-ga Wojna Światowa. Niestety, nie nauczyła nas najwidoczniej niczego, nawet już nie pamiętamy ani co do niej doprowadziło, ani jak ją przegraliśmy, jak również jak przegraliśmy w jej wyniku. Wielka porażka i żadnej nauki, żadnych wniosków, żadnych implementacji do rozwoju strategicznego państwa – zupełnie nic, a przetrwaliśmy biologicznie dzięki układowi sił międzynarodowych. Nie było w naszej historii większej katastrofy. Nie ponieśliśmy nigdy tak wielkich strat. Cudem przetrwaliśmy […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Być kochanym – pozwól

  Być kochanym – pozwól

  Ona pierwsza To nie ty szukałeś miłość, ale to ona odnalazła ciebie. A tak naprawdę to nie tyle odnalazła, co ci się objawiła. Bo mogłaby cię odnaleźć tylko wówczas, dyby cię zgubiła. Tymczasem ona była tuż obok. Była zawsze. Tyle, ze tyś jej nie dostrzegał. Tyś jej nie zauważał. Nie ty wiec, lecz ona byłą pierwsza. Miłość. Miłość była tuż obok. Towarzyszyła ci przez całe twe życie. Ale jej to nie wystarczało. Wciąż szukała sposobności, aby wejść z tobą w […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Pokój poprzez siłę? Czyli PAX AMERICANA dla świata?

  Pokój poprzez siłę? Czyli PAX AMERICANA dla świata?

  Pan Donald Trump coraz bardziej zaciekawia świat. Jego najnowsze wypowiedzi o tym, że Paryż już nie jest tym, czym był – to esencja prawdy o naszej rzeczywistości. Dokładnie tak nas widzą. Europa jest postrzegana przez pryzmat katastrofy jaką stanowi niekontrolowany napływ nielegalnych imigrantów. Ilość i skala zagrożeń dla społeczeństw i państw, wynikających z pojawienia się ludności inno-kulturowej, nie mającej żadnych szans na integrację i będącej obciążeniem dla systemów socjalnych jest szokująca. Prędzej czy później ujawnią się problemy w takiej skali, […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Jakie okoliczności wypadku pani Beaty Szydło spowodowały utajnienie śledztwa?

  Jakie okoliczności wypadku pani Beaty Szydło spowodowały utajnienie śledztwa?

  Jakie okoliczności wypadku pani Beaty Szydło spowodowały utajnienie śledztwa? Pani premier Beata Szydło blisko trzy godziny zeznawała w Prokuraturze w Krakowie, jako świadek w wypadku do jakiego doszło z udziałem jej limuzyny. Obrońca rzekomego sprawcy był na miejscu i teoretycznie, zgodnie z procedurą karną powinien mieć prawo w tym przesłuchaniu (lub w jego części) uczestniczyć. To nie nastąpiło, w świetle ujawnionych wypowiedzi miało chodzić o zachowanie czystości zeznań uczestników postępowania. Jednakże to nie tłumaczy, jakie to okoliczności wypadku spowodowały, że […]

  Czytaj więcej →
 • Społeczeństwo Być kochanym – za darmo

  Być kochanym – za darmo

  Za darmo Miłość, ta prawdziwa, nie jest za coś. Miłość, ta prawdziwa jest za darmo. Miłość, ta prawdziwa, nie stawia warunków. Nie jestem kochany dlatego, że jestem mądry. Ty też nie za to jesteś kochany. Nie jestem kochany za to, że jestem piękny. Ty też nie za to jesteś kochana. Nie jestem kochany za to, co umiem. Ty także nie za to. Nie jestem kochany z powodu tego, co wiem. Ty także nie. Nie jestem kochany za to, jak się […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Nie pogarszajmy sami swojej pozycji

  Nie pogarszajmy sami swojej pozycji

  Nie pogarszajmy sami swojej pozycji. Nie dostarczajmy naszym przeciwnikom argumentów. Nie osłabiajmy się sami, jałowymi sporami. Nie zadłużajmy się bardziej, zwłaszcza za granicą. Nie dzielmy bardziej społeczeństwa. Nie marnujmy pieniędzy na wydatki, które nie generują stopy zwrotu lub oszczędności. Wydawajmy „z długu” tylko na inwestycje. Dbajmy o państwo. Nie mamy innego, a nawet to które mamy, może zostać nam odebrane. Jest na pewno lepsze niż żadne, postarajmy się żeby było jeszcze lepsze. Wymaga to dużo wysiłku, jednakże nie jest niemożliwe. […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Geopolitycznie jesteśmy skazani na samotność i przegraną w obecnym stanie rzeczy

  Geopolitycznie jesteśmy skazani na samotność i przegraną w obecnym stanie rzeczy

  Trzeba sobie uświadomić raz na zawsze, że geopolitycznie – w tym położeniu i w tym układzie sojuszy, a w szczególności przy tej sprzeczności interesów – jesteśmy skazani na samotność. W dalszej kolejności, również jesteśmy skazani na przegraną w obecnym stanie rzeczy. Historia Polski to przerywane continuum. Odrodzenie państwa w 1918 roku to był cud, którego nie zaznało zbyt wiele narodów okradzionych i zniewolonych przez sąsiadów, a zgubionych przez własne elity. II Wojna Światowa, była dla nas geostrategicznym sprawdzianem, którego nie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXV

  A zima XXV

    2017.02.16 Poznań zimo zimo moja zimo czy aby już odchodzisz czy aby dajesz wiośnie pola czy teraz już ze słońcem dzień każdy zaczniesz zimo zimo moja zimo gdy cię nie ma jeszcze tęsknią wszyscy pytają kiedy dziwią się że nadal bez śniegu gdy już w końcu narzekają że ślisko biadolą że zimno mroźno i w ogóle nic nikomu nie pasuje zimo zimo moja zimo a ja lubię kiedy śniegiem ty obficie kiedy mróz taki że skrzypi pod butami kiedy […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Nie sra się we własne gniazdo

  Nie sra się we własne gniazdo

  Znowu pojawiają się głosy tzw. środowisk i autorytetów, które zaczynają tworzyć medialny klimat do potrzeby nałożenia sankcji w ramach Unii Europejskiej na Polskę. Trudno jest to określić inaczej, niż działalnością antypaństwową. Zajmują się tym obcokrajowcy, bo plucie na Polskę staje się modnym i nośnym tematem. Zajmują się tym, także i Polacy, czego po prostu nie da się zrozumieć. Nie sra się we własne gniazdo! Nawołujących w Unii Europejskiej do nałożenia sankcji na Polskę trzeba zapamiętać i w odpowiednim momencie przypomnieć […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Ludzcy panowie

  Ludzcy panowie

  Nie ma to jak wygarnąć prawdę. Pan prezes wygarnął wczoraj w Sejmie prawdę opozycji. Zrobił to wyjątkowo skutecznie. Opozycja jak rządziła, anihilowała ówczesną opozycję, a dzisiaj rządzących i kazała im wygrać wybory – jak pięknie podsumował pan prezes – wygrali. To wyczerpuje wszelkie dywagacje, pan marszałek Kuchciński został obroniony na stanowisku. W Demokracji liczy się matematyka, kto ma więcej – ten rządzi. Obecna opozycja nie może udawać, że tego nie rozumie. Żadne dąsania się i twierdzenia o wyższości moralnej – […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Jak mogą potraktować nas Francuzi czyli „Caracale” , „widelec” i „Mistrale” za 1 Euro?

  Jak mogą potraktować nas Francuzi czyli „Caracale” , „widelec” i „Mistrale” za 1 Euro?

  Amerykanie wycofują się z Europy. Zaczynają mowić o pozbyciu się aktywów, które przynoszą straty. Jedną z możliwości jest sprzedaż dużej firmy samochodowej, która od lat należy do gigantycznego koncernu samochodowego w USA. Jednym z potencjalnych nabywców jest inna również gigantyczna firma samochodowa (i nie tylko) z Europy, a konkretnie z Francji. Mieliśmy wspaniałą historię współpracy z Francją w okresie międzywojennym i wcześniej. Okres wielkiej transformacji ustrojowej jaka jest przeprowadzana w Polsce od końca lat 90-tych XX wieku, to również czas współpracy. […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Oparcie porządku międzynarodowego na prawie zawsze było iluzoryczne

  Oparcie porządku międzynarodowego na prawie zawsze było iluzoryczne

  Oparcie porządku międzynarodowego na prawie, zawsze było iluzoryczne. Konsensualne umowy i poszanowanie wzajemne, nie mają innej wartości niż siła jaka stoi za partnerami. Ewentualnie liczy się jeszcze status quo, tj. sytuacja względnej równowagi, gdzie opłaca się nawet największym, wspierać poszanowanie prawa – wobec najmniejszych. Wówczas wszyscy na tym zyskują, oczywiście wielcy – najwięcej, a mniejsi mogą istnieć na formalnie symetrycznych warunkach. Chociaż oczywiście relacje pomiędzy podmiotami o różnych potencjałach, nigdy nie były, nie są i nie będą symetryczne. Żadne prawo […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Strzelnica w każdej gminie i poligony w powiatach!

  Strzelnica w każdej gminie i poligony w powiatach!

  Pomysł na to, żeby w każdej gminie samorząd zorganizował strzelnicę jest doskonały. Można go twórczo rozbudować, przez postulat poligonów w powiatach. Nie muszą być duże i nie byłyby to prawdziwe poligony, chodzi bardziej o miejsce gdzie w sposób zorganizowany byłyby możliwe ćwiczenia w terenie. W warunkach armii weekendowej, bardziej byłaby to zabawa i ćwiczenia organizacyjno-fizyczne, niż jakakolwiek taktyka. Jednak z punktu widzenia pojedynczego człowieka możliwość wytarzania się w błocie, wykąpania w rzece lub okopania się saperką w szczerym polu – to […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Nikt się nie spodziewał że Amerykanie będą dążyli do upadku NATO i Unii Europejskiej?

  Nikt się nie spodziewał że Amerykanie będą dążyli do upadku NATO i Unii Europejskiej?

  Zachód jest w dziwnej sytuacji. „Kolonia” dziwi się, że „metropolia” jej nie chce! Europa uzależniona od końca ostatniej wojny – od Ameryki, nagle usłyszała prawdę o sobie. Dowiedzieliśmy się, że obrona jest kosztowna i się nie dokładamy, tyle ile byśmy mogli, a na pewno mniej niż powinniśmy.  Co więcej i to w ogóle pokazuje, że rządzące nami dotychczas elity, to najdelikatniej mówiąc grupa lekkoduchów – okazało się, że Ameryka postrzega Unię Europejską jako globalnego konkurenta. W szczególności poprzez pryzmat Euro, […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Czy pan prezes wprowadza dobrą zmianę pilarką mechaniczną – Polska w trocinach?

  Czy pan prezes wprowadza dobrą zmianę pilarką mechaniczną – Polska w trocinach?

  Dzieje się w naszym kraju dobra zmiana. Na wielu frontach jednocześnie, w zasadzie zmiany dotykają całego kraju, wszelkich dziedzin życia i funkcjonowania społeczeństwa. mamy zmiany spektakularne jak w Trybunale Konstytucyjnym, wizerunkowo-kadrowe jak w telewizji już chyba narodowej, jedynie słuszne jak w wojsku i innych instytucjach mundurowych. Mamy także i ważne zmiany dotyczące swobody zakupu niektórych medykamentów. Miło, że nasza władza się troszczy o Kobiety i nie pozwala, żeby zbyt pochopnie nałykały się medykamentów. Jest jednak jeszcze jedna zmiana, która zadziwia […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXIV

  A zima XXIV

    2017.02.15 Poznań zima dziś wiosną pachnie zima dziś wiosną śpiewa zima dziś wiosną tańczy   co za słońce co za dnia radość jakie ptasie śpiewy   zima dziś z zimy ma niewiele błękit nieba głęboki a słońce och słońce słońce pełną gębą   i ciepło och jak ciepło ciepło rozkosznie ciepło radośnie wiosennie ciepło

  Czytaj więcej →
 • Polityka Chaos i burdel

  Chaos i burdel

  Ma rację Grzegorz Sroczyński, zapewne nie po raz pierwszy, że skrócony opis rządów PiS dałoby się zamknąć w dwóch słowach. Biorąc pod uwagę miniony okres rządów (nieomal)Prawa i (raczej Nie)Sprawiedliwości to mamy Chaos i burdel II. Ponieważ większość obywateli, (czasem to sądzę że nieomal wszyscy) nie są w stanie ogarnąć całości spraw społeczno-ekonomicznych, skupiają się na rzucanych im przed oczy elementach, wabikach, skandalikach. Umyka im sedno spraw, często umyślnie przysłonięte rzeczywistą lub spreparowaną sensacją. O ile jednak w swoim tekście […]

  Czytaj więcej →
 • Ekonomia Centra i parki handlowe podbijają mniejsze miasta

  Centra i parki handlowe podbijają mniejsze miasta

  W 2017 roku budowa centrów handlowych jeszcze mocnej skoncentruje się na mniejszych miejscowościach – wynika z analiz ekspertów Grupy Real2B. Rozpoczęty w ciągu ostatnich dwóch lat trend utrzymają dwa czynniki: wzrost zamożności Polaków i uruchomione dotacje unijne. Pierwszy z nich ma wpływ na wysoki indeks siły nabywczej mieszkańców mniejszych miejscowości oraz decyzję o migracji mieszkańców z centrum miast na obrzeża aglomeracji. Drugi stanowi ogromny zastrzyk gotówki na rozbudowę infrastruktury drogowej. Z informacji zawartych w raporcie PRCH Retail Research Forum, I […]

  Czytaj więcej →
 • Ogólna Technologia Podstawową wadą Internetu jest to że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka

  Podstawową wadą Internetu jest to że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka

  Podstawową wadą Internetu jest to, że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka. Trzeba wiedzieć czego się chce, żeby to znaleźć. Pozwala to na fantastyczną manipulację, poprzez zarządzanie wynikami wyszukiwania, czy jak kto woli w ogóle zarządzaniem i limitowaniem dostępu do treści w Internecie. Zarazem jednak, właśnie to co postrzegamy tutaj jako wadę, jest gwarancją ludzkiej wolności w Internecie. Czym byłaby siec, gdyby była na niej tylko jeden portal w którego katalogu byłoby wszystko? Już to wymyślono i nazywa […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Czy można popełnić więcej błędów używając niepotrzebnej retoryki?

  Czy można popełnić więcej błędów używając niepotrzebnej retoryki?

  Przypadki pana Ministra Spraw Zagranicznych i pana Ministra Obrony Narodowej w kontekście wypowiedzi, a nawet dyskusji podczas monachijskiej konferencji bezpieczeństwa, to pokaz jak nie należy robić dyplomacji. Co więcej jak nie należy popełniać błędów, a nawet jeszcze więcej błędów, używając niepotrzebnej retoryki. W pierwszym przypadku słynnej już polemiki pana Ministra Spraw Zagranicznych z panem Fransem Timmermansem, mieliśmy do czynienia z klasycznym „wypuszczeniem”. Pan Minister dał się wciągnąć w dyskusję poboczną i sam posłużył się argumentem, który interlokutor wykorzystał przeciwko niemu. […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Mew poranny śpiew

  Mew poranny śpiew

    2017.02.18 Poznań trudno uznać za najpiękniejszą z ptasich arii melodii nie uświadczysz wciąż tylko ten uciążliwy skrzek ucho twe drażni nieustannie   gdy jednak zimą o świcie mewy budzą cię zza okna może to być nieśmiała pierwsza przedwiośnia oznaka   czas zatem wstać rozejrzeć się za wiosną choćby płochą daleką choćby taką na chwilę taką na dziś   zaspaną spłukaną deszczem taka bez słońca a przecież a jednak nieco cieplejszą niż poranki zimowe niż mroźne dnie

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

  Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

  Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników. Neoliberalizm stworzył kolorowaną przykrywkę na brutalność kapitalizmu, w postaci pop-kultury i tego wszystkiego, co się z nią wiąże. Pustka, pozorność, bylejakość, powtarzalność i zawsze wyzysk, to fundament, na którym opiera się kapitalizm, nieprzerwanie – od czasów feudalnych. Stworzenie systemu, w którym kilka osób ma więcej majątku, niż kilka miliardów ludzi. Jak również, ten majątek nielicznych bogatych, jeszcze szybciej przyrasta, niż powszechna zamożność, można nazwać tylko powszechnym wyzyskiem. Jednak w warunkach […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Rok 2017 jest rokiem w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek

  Rok 2017 jest rokiem w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek

  Rok 2017 jest rokiem, w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek. Te słowa powiedział pewien amerykański polityk na konferencji poświęconej bezpieczeństwu w Monachium. W zasadzie nie da się tego skomentować inaczej, niż mówiąc – śmiało! Próbujcie! Tylko jest jeden problem. Po tej próbie, bez względu na jej wynik, prawdopodobnie nie będzie miał już kto odbudowywać (po raz kolejny) Warszawy, jak i Berlina. Być może nawet wielkie miasta na Zachodzie i Wschodzie USA pokryją się szklaną taflą, z której będą […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Oni składają hołd sami sobie

  Oni składają hołd sami sobie

  Obserwując postępowanie i słuchając retoryki obozu dobrej zmiany, trzeba przyznać że większość tych ludzi zaszła już dalej, niż można to określić stanem wiary we własną propagandę. W sumie, gdyby tylko wierzyli we własną propagandę, to byliby względnie nieszkodliwi, ponieważ nie są przeważnie szczególnie inteligentni, a przewidywalność powoduje, że pozując można przy tym towarzystwie przetrwać. Jednak sytuacja jaka się wytworzyła w ostatnim roku, wyraźnie wskazuje na to, że ci ludzie – oczywiście nie wszyscy – składają hołd sami sobie. W zasadzie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Nowy tomik wierszy „Jesienią zakochani”

  Nowy tomik wierszy „Jesienią zakochani”

  To zawsze radość wielka dla twórcy, gdy jego książka pojawia się drukiem. W każdym bądź razie ja cieszę się niezmiernie. To drugi tomik z moimi wierszami. Długo na niego czekałem. Poprzednia, „Krok po kroku”, ukazała się drukiem w roku 2011. Kolejna dziś przyszła właśnie kurierem wprost z wydawnictwa. Tomik ten składałem zresztą w tymżesz wydawnictwie kilka już lat temu. Jakoś jednak wtedy nie doszło do zawarcia jakiejkolwiek umowy. Aż tu nagle, tuż przed Sylwestrem minionego roku 2016, dostaję mail. W […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP w Monachium 2017

  Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP w Monachium 2017

  Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP na 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, to bardzo ciekawy i niesłychanie interesujący przykład podsumowania naszej współczesnej retoryki politycznej. Retoryki strachu i fikcji, co jest najciekawsze opartej na racjonalnych i przeważnie prawidłowo postrzeganych przesłankach. Całe przemówienie jest do przeczytania [tutaj]. Poniżej przeprowadzimy analizę tekstu, oczywiście subiektywną. Pan Prezydent rozpoczął od postawienia sobie pytania: „czy Zachód będzie w stanie przetrwać?”. Tłumaczy, to cytatem z klasyka literatury, którzy pogłoski o swojej śmierci uznał za przesadzone. Jest to piękna […]

  Czytaj więcej →