Niemcy nie mają dla nas żadnej specjalnej oferty - Obserwator polityczny

Niemcy nie mają dla nas żadnej specjalnej oferty

7 lutego 2017 04:05 komentarzy: 16 Autor:  A • A • A

graf.red.Niemcy nie mają dla nas żadnej specjalnej oferty. Wizyta pani Kanclerz Angeli Merkel, to zawsze duże wydarzenie. Zwłaszcza jeżeli dochodzi do tak ważnej wizyty, można mówić o jakiejś formule przełomu, czy próby do jego doprowadzenia. Ośmiesza nas sytuacja, w której Kanclerz spotyka się z kilkoma politykami, w tym najważniejsze rozmowy będzie prowadzić z w sumie zwykłym Posłem. Pokazuje to jak bardzo chora jest nasza polityka, albowiem jak zabraknie elementu dominującego w układance, to będzie można bez najmniejszego problemu rozgrywać pozostałych przeciwko sobie. Wszelkie dywagacje o wspólnym niemiecko-polskim przywództwie w Europie, nie powinny być nawet traktowane w kategorii kpin. Naprawdę trzeba mieć brak szacunku dla czytelników lub widzów, żeby emitować takie bzdury.

Najgorsze jest to, że jedyny pomysł na Unię Europejską, jaki przychodzi z Berlina to dalsza konsolidacja polityczno-ekonomiczna i militarna. Nie ma żadnej innej koncepcji, bo w istniejących warunkach nie może jej być. Jednakże biorąc pod uwagę koncepcję ogólnopolityczną rządzących Polską, to nie jest propozycja, którą ktokolwiek w Warszawie w ogóle będzie chciał zrozumieć i przyjąć. Poza tym nasze rozumienie tych samych spraw, jest inne niż rozumienie ich przez Niemcy.

Zresztą, tak na prawdę jakikolwiek sens współpracy europejskiej zależy od wyniku najbliższych wyborów prezydenckich we Francji, albowiem to one zdecydują o tym, czy w ogóle Unia będzie jeszcze istniała. Bez Francji nie ma żadnej Unii Europejskiej, będzie tylko co najwyżej na nowo zdefiniowana Hanza lub Mitteleuropa i brutalne Realpolitik.

Jednakże, czy przypadkiem nie do tego sprowadzają się nasze postulaty?

Na pewno warto jest słuchać panią Angelę Merkel bardzo uważnie, ponieważ mamy tutaj do czynienia z politykiem o znaczeniu globalnym, będącym liderem jednego z najpotężniejszych krajów świata. Rzadko w ten sposób postrzegamy Niemcy, jednak trzeba zdać sobie sprawę z ich potęgi. Oczywiście nie ma po co uprawiać mitologii, jednak faktem jest to, że różni nas co najmniej 7-mio krotny potencjał. Jeżeli Niemcy będą chcieli, to dalej będą utrzymywać Unię Europejską, która nawet w wydaniu dwóch prędkości jest dla nas atrakcyjnym źródłem cywilizacyjnych inspiracji. W istocie bowiem, coś takiego jak dyfuzja społeczeństw pomiędzy nami, a Zachodem sprowadza się głównie do migracji młodych Kobiet, które tam znajdują sobie mężów. Nie oszukujmy się, jakoś Niemki lub Francuski nie rwą się nad Wisłę. Dyfuzja społeczna jest jednokierunkowa, podobnie ekonomiczna. Dlatego możemy sobie odpuścić bajki o wspólnocie równych ludzi, bo nie jesteśmy równi i nie będziemy. Dysproporcje ekonomiczne pomiędzy naszymi krajami, a nawet pomiędzy nami a Zachodem są tak szokujące, że nie nadrobimy tego do końca życia wszystkich czytających obecnie te słowa. Trzeba się z tym pogodzić i zejść na ziemię. Prawdopodobnie temu ma dzisiaj służyć ta wizyta.

Niemcy prowadzą bardzo rozważną politykę, jeżeli ktoś myśli, że przyjęcie nielegalnym imigrantów było akcją serca, podyktowaną chwilą słabości, ten jest w błędzie. Mają swoje cele i je realizują. Jest ich na to stać, a nas nie. To podstawowa różnica w postrzeganiu polityki w szerszych wymiarach, niż adresowana do naszej własnej przestrzeni i problemów. Kwestia przyjmowania nielegalnych imigrantów na utrzymanie przez kraje unijne jest bolesnym problemem i wyzwaniem. Po dotychczasowych doświadczeniach z tym, jakie ryzyko mogą stanowić osoby inno-kulturowe, nie można się zgodzić na żadne machinacje w tej sprawie. Ponieważ chodzi o bezpieczeństwo. Poza tym nastroje społeczne w Polsce nie sprzyjają tej sprawie. Wie o tym doskonale pani Kanclerz i może chcieć tą problematyką lewarować inne kwestie, jak np. dostępności funduszy unijnych, ewentualnie w ogóle traktować jako warunek integracji. Stanowisko rządzących Polską w tym wymiarze jest jednoznaczne i na pewno będzie to oznaczać zderzenie.

Bezwzględnie jednak najważniejszym aspektem relacji, w rozumieniu polityków w Warszawie, będzie polityka wschodnia. W tym zakresie formalnie – stanowisko pani Kanclerz jest jednoznaczne, jednakże trzeba pamiętać o tym że niemiecki przemysł i wielkie pieniądze mają swoje interesy. Prędzej czy później, pani Kanclerz będzie musiała je uznać, ponieważ ograniczenie współpracy z Federacją Rosyjską jest wielką stratą dla Zachodu. Kwestie gazowe, generalnie energia – łączą w sobie wiązkę problemów o strategicznym znaczeniu. Dotyczą wielkich pieniędzy i przekładają się na cały szereg spraw, które się ze sobą na wiele sposobów wiążą. Przede wszystkim chodzi o to, że Niemcy nie będą uległy naszym fobiom i musimy się pogodzić z tym faktem, że jesteśmy buforem wojskowym, osłanianym głównie politycznie. Na wsparcie militarne z Niemiec nie mamy co liczyć, nie można w nie wierzyć i na nim budować. Ponieważ Niemcom nie opłaca się nic, co może sprowokować Rosję, a wręcz przeciwnie – ewentualne wejście Polski w awanturę na Wschodzie, może spowodować odnowienie dyskusji o status quo naszych relacji.

Nie należy się spodziewać, żeby Niemcy uwzględniały nasze interesy w relacjach z Federacją Rosyjską i generalnie w rozumieniu polityki wschodniej. Pytaniem jest to, na ile będą możliwe jakieś kompromisy i pozwolenie nam na wpisanie się w jakieś relacje, które nie będą dla nich konkurencyjne. Zmiany będziemy obserwować w najbliższym czasie. Co do spraw wewnętrznych w Unii, oni się dostosują do naszych warunków brzegowych – punktując naszych polityków tak dokładnie, że się im odechce mówienia o Europie Ojczyzn…


Przejdź na samą górę

Komentarzy: 16

 • Doskonała analiza i prognozy.

  Nic dodać, nic podzielić.

  Po spotkaniu Cesarzowej z Naczelnikiem Naszego Państwa, przewidzianego na 1 godzinę – nastąpi ODCZAROWANIE wielu spraw.

  Na pewno okaże się (już czytam te nagłówki) – Jarosław Kaczyński jest Wielkim Przywódcą Narodu Polskiego.

  Z drugiej strony Pani Merkel ma swoje doświadczenia z czasów NRD, jak rozmawiać z zabetonowanymi w doktrynie aparatczykami …

  Cudów z tej rozmowy nie będzie, najwyżej WYJAŚNIENIE, bo nie zbliżenie stanowisk.

  Może kolejna setka Leopardów dla polskiej armii, w ramach wzmacniania militarnego UE?

 • dr hab nauk ekonom

  Niemiecki przekaz jest banalny – siedźcie cicho w swoim grajdole. Krasnale będziemy dalej zamawiać.

 • Jak mówią Rosjanie”po żyjemy zobaczymy”.Sytuacja jak wynika z wywiadu Prezesa jest niejednoznaczna,przypomina mi sytuację z p.Misiewiczem, już go nie ma w MON,a on jest tylko ,na urlopie! Do wyborów w RFN nasze stosunki będą”urlopowe”.

 • niemcy nas nie lubią

 • Niemcy mają dla nas jedyną ofertę” „Odebrać swoje ziemie”. Na razie zadowalają się przejściową formą kolonii, przed skolonizowaniem Ukrainy. W ramach Lebensraum. Nas stworzyła Rosja i skutecznie nas do dziś broniła.

  • wieczorynka

   Wojciechu, tu całkowicie się zgadzam, widzę inwestycje za tak zwane unijne pieniądze w swoim regionie, czytaj dawniej Prusy Wschodnie. Z Polski pochodzi tylko tania siła robocza.

   Ps. Czytałam w sieci (nie wiem na ile jest prawdziwe), że w Polsce otwierają montownie pojazdów marki Mercedes i budżet polski dopłaci do tego, chyba więcej przykładów nie warto przytaczać, każdy znajdzie sobie sam w sieci.

  • Odcięcie toru wodnego i kotwicowiska musiałoby spowodować upadek ekonomiczny portu szczecińskiego. Użytkowanie przez czterdzieści lat i włożenie dużych inwestycji w tor i kotwicowisko powodowało, że Polska nie mogła się zgodzić na żadne ustępstwa. Marynarka wojenna NRD rozpoczęła przeganiać statki z toru wodnego. Na taką demonstrację siły władze PRL odpowiedziały zgromadzeniem floty wojennej w porcie świnoujskim i wzrostem aktywności marynarki wojennej w tym akwenie. Doszło do incydentów zbrojnych, wyciszanych starannie przez prasę. Zanosiło się na głęboki kryzys w stosunkach między obydwoma państwami. Sytuacja uległa jednak rozwiązaniu poprzez mediację Michaiła Gorbaczowa, który jako ZSRR, lidera Układu Warszawskiego, do którego należały w tym czasie NRD i Polska, interweniował w tej sprawie. Przyjazd przywódcy radzieckiego do Szczecina można odczytać jako jednoznaczne poparcie dla interesów Polski. NRD, które musiało się liczyć z dominującą pozycją ZSRR, ugięło się pod wspólnym naciskiem PRL i ZSRR i przystało na kompromis. 22 maja 1989 roku w Berlinie została podpisana umowa o rozgraniczeniu obszarów morskich w Zatoce Pomorskiej. Ratyfikacja tej umowy trwała niebywale krótko i już 13 czerwca 1989 roku dokonano wymiany dokumentów ratyfikacyjnych i tym samym umowa weszła w życie.”

   https://www.portalmorski.pl/porty-i-logistyka/inne/9598-polska-nrd-pol-wieku-rywalizacji

   https://www.bibula.com/?p=48891

  • krolowa bona

   @Wojciech komentator swietnie „ujal”…LebensRaum, kolonizacja Ukrainy….no i kto to Polske stworzyl i bronil jej suwerennosci….ale jak tu pisala pere dni temu Izabebella, „ze jak sie dziad ozywi to zabihe torba swego dobroczynce….”no widzimy ilustracje w Polsce do tego arabskiego przyslowia.. codziennie Polska swemu benefizjantowi urzadza wielkue lanie….po lbie, po nogach, po oczach zyletka….. prosze bardzo cholera jasna…., prosze bardzo ….

 • …Dlatego możemy sobie odpuścić bajki o wspólnocie równych ludzi, bo nie jesteśmy równi i nie będziemy…

  …punktując naszych polityków tak dokładnie, że się im odechce mówienia o Europie Ojczyzn…

  Przypominam sobie bolszewickie nagonki różnych Życińskich,czy Kwaśniewskich :)(jeśli nie UE – to co,Białoruś?)
  mające na celu zapędzenie Polaków do europejskiego
  kołchozu…
  Ze zgrozą spoglądam na co coroczne spędy w Polsce
  organizowane przez tow. Thun i s-kę,tzw. europejskiego
  Komsomołu…to w tych lewackich kręgach powstają chore
  a zarazem szkodliwe idee promujące „równość ludzi,
  homoseksualizm, – inaczej:’dzender’…. 🙂

  • Rząd PiS zawsze może wystąpić z Unii. Po co się zadawać z tym dżęderem zboczonym.

   Oczywiście jak na przystało na prawdziwych Polaków, dla których honor i godność są ważniejsze od pieniędzy, PiS powinien zacząć od odmowy przyjmowania unijnych dotacji. Procedura wychodzenia z Unii jest długa, ale to można zrobić od zaraz. Nie będziemy się dłużej uzależniać od tego lewactwa, które potem nas szantażuje, każe jakichś uchodźców przyjmować albo dżędera w szkołąch uczyć. Stać nas na własną ojczyznę, damy radę.

   Premier Szydło może dać przykład jako pierwsza, namawiając swojego małżonka, żeby wreszcie przestał byc utrzymankiem Merkelowej i wziął się do jakiejś uczciwej roboty.

   • Nie jestem „pisowcem”,a,aaaaaaaaaa po za tym
    bredzisz w „każdym calu’ – ot choćby w kwestii
    manny z nieba w postaci „ojro’ nieustannie
    spadającej z nieba na nasz najszczęśliwszy land pod słońcem północy.A to wszystko – gratis, dzięki wspaniałomyślności,
    hojności kołchozowych wujków brukselskich…
    W domu wszyscy zdrowi?
    🙂

 • Temat kobiet to bardzo ciekawa sprawa bo te nasze dziewczyny w Niemczech bardzo często wchodzą w relacje z tamtejszymi Turkami i Albańczykami. Nawet Rosjanki czy Ukrainki mają pod tym względem bardziej poukładane w głowach i wolą jednak podstarzałych Niemców. Z drugiej strony kobiety zza naszej wschodniej granicy przeżyły swoje dzieciństwo w latach 90tych w znacznie większej biedzie niż młode Polki więc nic dziwnego, że wartości materialne mają dla nich większe znaczenie niż walory estetyczne. Zresztą te wschodnie panie poznają swoich niemieckich mężów głównie w sektorze usług seksualnych. A jak często bywa stary dla młodej dziewuchy potrafi stracić resztki rozsądku. Zresztą w przeciwieństwie do związków Polek z niemieckimi muzułmanami związki wschodnich kobiet z Niemcami rzadko prowadzą do pojawienia się potomstwa a jak już to w niewielkiej ilości. Tak więc na miejscu Niemców zabroniłbym Polkom prawa pobytu bo przyczyniają się one głównie do wzrostu populacji islamskiej(dzieci ze związków muzułmanów i Polek na pewno nie będą katolikami nie mówiąc już o byciu ateistami). Trochę inaczej jest u nas. Polacy poznają swoje ukraińskie żony nie w przybytku miłości czy nocnym klubie ale głównie w pracy chociaż ostatnio coraz częściej na wykładach i zajęciach akademickich. To znacznie bardziej bezpieczna metoda szukania żon. A dzieciaki chrzczone są głównie w obrzędzie katolickim i rzadziej gdy mąż jest bardziej „oświecony„ wychowuje się ten nowy obywatel w duchu ekumenizmu i dwukulturowości.

 • krzyku,spodobało mi się określenie głównych sił na Upadlinie. 1/ partia wojny( prawy sektor itp) doprowadzić do wojnyz Rosją,2/partia gumy(Poroszenko itp),utrzymać się przy władzy,3/ partia ściany(Jaceniuk,Tymoszenko)ogrodzić się od Donbasu.Brakuje partii pokoju!Mam nadzieje że to kwestia czasu i mądrości Władymira i Donalda( nie mylić z Tuskiem) Nadzieja umiera ostatnia! Pozdro.

Skomentuj


  Potwierdzam znajomość regulaminu portalu obserwatorpolityczny.pl, w szczególności zapisów odnoszących się do kwestii odpowiedzialności za zamieszczane komentarze i opinie.

Ostatnie 7 dni

 • Społeczeństwo Być kochanym – za darmo

  Być kochanym – za darmo

  Za darmo Miłość, ta prawdziwa, nie jest za coś. Miłość, ta prawdziwa jest za darmo. Miłość, ta prawdziwa, nie stawia warunków. Nie jestem kochany dlatego, że jestem mądry. Ty też nie za to jesteś kochany. Nie jestem kochany za to, że jestem piękny. Ty też nie za to jesteś kochana. Nie jestem kochany za to, co umiem. Ty także nie za to. Nie jestem kochany z powodu tego, co wiem. Ty także nie. Nie jestem kochany za to, jak się […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Nie pogarszajmy sami swojej pozycji

  Nie pogarszajmy sami swojej pozycji

  Nie pogarszajmy sami swojej pozycji. Nie dostarczajmy naszym przeciwnikom argumentów. Nie osłabiajmy się sami, jałowymi sporami. Nie zadłużajmy się bardziej, zwłaszcza za granicą. Nie dzielmy bardziej społeczeństwa. Nie marnujmy pieniędzy na wydatki, które nie generują stopy zwrotu lub oszczędności. Wydawajmy „z długu” tylko na inwestycje. Dbajmy o państwo. Nie mamy innego, a nawet to które mamy, może zostać nam odebrane. Jest na pewno lepsze niż żadne, postarajmy się żeby było jeszcze lepsze. Wymaga to dużo wysiłku, jednakże nie jest niemożliwe. […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Geopolitycznie jesteśmy skazani na samotność i przegraną w obecnym stanie rzeczy

  Geopolitycznie jesteśmy skazani na samotność i przegraną w obecnym stanie rzeczy

  Trzeba sobie uświadomić raz na zawsze, że geopolitycznie – w tym położeniu i w tym układzie sojuszy, a w szczególności przy tej sprzeczności interesów – jesteśmy skazani na samotność. W dalszej kolejności, również jesteśmy skazani na przegraną w obecnym stanie rzeczy. Historia Polski to przerywane continuum. Odrodzenie państwa w 1918 roku to był cud, którego nie zaznało zbyt wiele narodów okradzionych i zniewolonych przez sąsiadów, a zgubionych przez własne elity. II Wojna Światowa, była dla nas geostrategicznym sprawdzianem, którego nie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXV

  A zima XXV

    2017.02.16 Poznań zimo zimo moja zimo czy aby już odchodzisz czy aby dajesz wiośnie pola czy teraz już ze słońcem dzień każdy zaczniesz zimo zimo moja zimo gdy cię nie ma jeszcze tęsknią wszyscy pytają kiedy dziwią się że nadal bez śniegu gdy już w końcu narzekają że ślisko biadolą że zimno mroźno i w ogóle nic nikomu nie pasuje zimo zimo moja zimo a ja lubię kiedy śniegiem ty obficie kiedy mróz taki że skrzypi pod butami kiedy […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Nie sra się we własne gniazdo

  Nie sra się we własne gniazdo

  Znowu pojawiają się głosy tzw. środowisk i autorytetów, które zaczynają tworzyć medialny klimat do potrzeby nałożenia sankcji w ramach Unii Europejskiej na Polskę. Trudno jest to określić inaczej, niż działalnością antypaństwową. Zajmują się tym obcokrajowcy, bo plucie na Polskę staje się modnym i nośnym tematem. Zajmują się tym, także i Polacy, czego po prostu nie da się zrozumieć. Nie sra się we własne gniazdo! Nawołujących w Unii Europejskiej do nałożenia sankcji na Polskę trzeba zapamiętać i w odpowiednim momencie przypomnieć […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Ludzcy panowie

  Ludzcy panowie

  Nie ma to jak wygarnąć prawdę. Pan prezes wygarnął wczoraj w Sejmie prawdę opozycji. Zrobił to wyjątkowo skutecznie. Opozycja jak rządziła, anihilowała ówczesną opozycję, a dzisiaj rządzących i kazała im wygrać wybory – jak pięknie podsumował pan prezes – wygrali. To wyczerpuje wszelkie dywagacje, pan marszałek Kuchciński został obroniony na stanowisku. W Demokracji liczy się matematyka, kto ma więcej – ten rządzi. Obecna opozycja nie może udawać, że tego nie rozumie. Żadne dąsania się i twierdzenia o wyższości moralnej – […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Jak mogą potraktować nas Francuzi czyli „Caracale” , „widelec” i „Mistrale” za 1 Euro?

  Jak mogą potraktować nas Francuzi czyli „Caracale” , „widelec” i „Mistrale” za 1 Euro?

  Amerykanie wycofują się z Europy. Zaczynają mowić o pozbyciu się aktywów, które przynoszą straty. Jedną z możliwości jest sprzedaż dużej firmy samochodowej, która od lat należy do gigantycznego koncernu samochodowego w USA. Jednym z potencjalnych nabywców jest inna również gigantyczna firma samochodowa (i nie tylko) z Europy, a konkretnie z Francji. Mieliśmy wspaniałą historię współpracy z Francją w okresie międzywojennym i wcześniej. Okres wielkiej transformacji ustrojowej jaka jest przeprowadzana w Polsce od końca lat 90-tych XX wieku, to również czas współpracy. […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Oparcie porządku międzynarodowego na prawie zawsze było iluzoryczne

  Oparcie porządku międzynarodowego na prawie zawsze było iluzoryczne

  Oparcie porządku międzynarodowego na prawie, zawsze było iluzoryczne. Konsensualne umowy i poszanowanie wzajemne, nie mają innej wartości niż siła jaka stoi za partnerami. Ewentualnie liczy się jeszcze status quo, tj. sytuacja względnej równowagi, gdzie opłaca się nawet największym, wspierać poszanowanie prawa – wobec najmniejszych. Wówczas wszyscy na tym zyskują, oczywiście wielcy – najwięcej, a mniejsi mogą istnieć na formalnie symetrycznych warunkach. Chociaż oczywiście relacje pomiędzy podmiotami o różnych potencjałach, nigdy nie były, nie są i nie będą symetryczne. Żadne prawo […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Strzelnica w każdej gminie i poligony w powiatach!

  Strzelnica w każdej gminie i poligony w powiatach!

  Pomysł na to, żeby w każdej gminie samorząd zorganizował strzelnicę jest doskonały. Można go twórczo rozbudować, przez postulat poligonów w powiatach. Nie muszą być duże i nie byłyby to prawdziwe poligony, chodzi bardziej o miejsce gdzie w sposób zorganizowany byłyby możliwe ćwiczenia w terenie. W warunkach armii weekendowej, bardziej byłaby to zabawa i ćwiczenia organizacyjno-fizyczne, niż jakakolwiek taktyka. Jednak z punktu widzenia pojedynczego człowieka możliwość wytarzania się w błocie, wykąpania w rzece lub okopania się saperką w szczerym polu – to […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Nikt się nie spodziewał że Amerykanie będą dążyli do upadku NATO i Unii Europejskiej?

  Nikt się nie spodziewał że Amerykanie będą dążyli do upadku NATO i Unii Europejskiej?

  Zachód jest w dziwnej sytuacji. „Kolonia” dziwi się, że „metropolia” jej nie chce! Europa uzależniona od końca ostatniej wojny – od Ameryki, nagle usłyszała prawdę o sobie. Dowiedzieliśmy się, że obrona jest kosztowna i się nie dokładamy, tyle ile byśmy mogli, a na pewno mniej niż powinniśmy.  Co więcej i to w ogóle pokazuje, że rządzące nami dotychczas elity, to najdelikatniej mówiąc grupa lekkoduchów – okazało się, że Ameryka postrzega Unię Europejską jako globalnego konkurenta. W szczególności poprzez pryzmat Euro, […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Czy pan prezes wprowadza dobrą zmianę pilarką mechaniczną – Polska w trocinach?

  Czy pan prezes wprowadza dobrą zmianę pilarką mechaniczną – Polska w trocinach?

  Dzieje się w naszym kraju dobra zmiana. Na wielu frontach jednocześnie, w zasadzie zmiany dotykają całego kraju, wszelkich dziedzin życia i funkcjonowania społeczeństwa. mamy zmiany spektakularne jak w Trybunale Konstytucyjnym, wizerunkowo-kadrowe jak w telewizji już chyba narodowej, jedynie słuszne jak w wojsku i innych instytucjach mundurowych. Mamy także i ważne zmiany dotyczące swobody zakupu niektórych medykamentów. Miło, że nasza władza się troszczy o Kobiety i nie pozwala, żeby zbyt pochopnie nałykały się medykamentów. Jest jednak jeszcze jedna zmiana, która zadziwia […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXIV

  A zima XXIV

    2017.02.15 Poznań zima dziś wiosną pachnie zima dziś wiosną śpiewa zima dziś wiosną tańczy   co za słońce co za dnia radość jakie ptasie śpiewy   zima dziś z zimy ma niewiele błękit nieba głęboki a słońce och słońce słońce pełną gębą   i ciepło och jak ciepło ciepło rozkosznie ciepło radośnie wiosennie ciepło

  Czytaj więcej →
 • Polityka Chaos i burdel

  Chaos i burdel

  Ma rację Grzegorz Sroczyński, zapewne nie po raz pierwszy, że skrócony opis rządów PiS dałoby się zamknąć w dwóch słowach. Biorąc pod uwagę miniony okres rządów (nieomal)Prawa i (raczej Nie)Sprawiedliwości to mamy Chaos i burdel II. Ponieważ większość obywateli, (czasem to sądzę że nieomal wszyscy) nie są w stanie ogarnąć całości spraw społeczno-ekonomicznych, skupiają się na rzucanych im przed oczy elementach, wabikach, skandalikach. Umyka im sedno spraw, często umyślnie przysłonięte rzeczywistą lub spreparowaną sensacją. O ile jednak w swoim tekście […]

  Czytaj więcej →
 • Ekonomia Centra i parki handlowe podbijają mniejsze miasta

  Centra i parki handlowe podbijają mniejsze miasta

  W 2017 roku budowa centrów handlowych jeszcze mocnej skoncentruje się na mniejszych miejscowościach – wynika z analiz ekspertów Grupy Real2B. Rozpoczęty w ciągu ostatnich dwóch lat trend utrzymają dwa czynniki: wzrost zamożności Polaków i uruchomione dotacje unijne. Pierwszy z nich ma wpływ na wysoki indeks siły nabywczej mieszkańców mniejszych miejscowości oraz decyzję o migracji mieszkańców z centrum miast na obrzeża aglomeracji. Drugi stanowi ogromny zastrzyk gotówki na rozbudowę infrastruktury drogowej. Z informacji zawartych w raporcie PRCH Retail Research Forum, I […]

  Czytaj więcej →
 • Ogólna Technologia Podstawową wadą Internetu jest to że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka

  Podstawową wadą Internetu jest to że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka

  Podstawową wadą Internetu jest to, że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka. Trzeba wiedzieć czego się chce, żeby to znaleźć. Pozwala to na fantastyczną manipulację, poprzez zarządzanie wynikami wyszukiwania, czy jak kto woli w ogóle zarządzaniem i limitowaniem dostępu do treści w Internecie. Zarazem jednak, właśnie to co postrzegamy tutaj jako wadę, jest gwarancją ludzkiej wolności w Internecie. Czym byłaby siec, gdyby była na niej tylko jeden portal w którego katalogu byłoby wszystko? Już to wymyślono i nazywa […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Czy można popełnić więcej błędów używając niepotrzebnej retoryki?

  Czy można popełnić więcej błędów używając niepotrzebnej retoryki?

  Przypadki pana Ministra Spraw Zagranicznych i pana Ministra Obrony Narodowej w kontekście wypowiedzi, a nawet dyskusji podczas monachijskiej konferencji bezpieczeństwa, to pokaz jak nie należy robić dyplomacji. Co więcej jak nie należy popełniać błędów, a nawet jeszcze więcej błędów, używając niepotrzebnej retoryki. W pierwszym przypadku słynnej już polemiki pana Ministra Spraw Zagranicznych z panem Fransem Timmermansem, mieliśmy do czynienia z klasycznym „wypuszczeniem”. Pan Minister dał się wciągnąć w dyskusję poboczną i sam posłużył się argumentem, który interlokutor wykorzystał przeciwko niemu. […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Mew poranny śpiew

  Mew poranny śpiew

    2017.02.18 Poznań trudno uznać za najpiękniejszą z ptasich arii melodii nie uświadczysz wciąż tylko ten uciążliwy skrzek ucho twe drażni nieustannie   gdy jednak zimą o świcie mewy budzą cię zza okna może to być nieśmiała pierwsza przedwiośnia oznaka   czas zatem wstać rozejrzeć się za wiosną choćby płochą daleką choćby taką na chwilę taką na dziś   zaspaną spłukaną deszczem taka bez słońca a przecież a jednak nieco cieplejszą niż poranki zimowe niż mroźne dnie

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

  Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

  Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników. Neoliberalizm stworzył kolorowaną przykrywkę na brutalność kapitalizmu, w postaci pop-kultury i tego wszystkiego, co się z nią wiąże. Pustka, pozorność, bylejakość, powtarzalność i zawsze wyzysk, to fundament, na którym opiera się kapitalizm, nieprzerwanie – od czasów feudalnych. Stworzenie systemu, w którym kilka osób ma więcej majątku, niż kilka miliardów ludzi. Jak również, ten majątek nielicznych bogatych, jeszcze szybciej przyrasta, niż powszechna zamożność, można nazwać tylko powszechnym wyzyskiem. Jednak w warunkach […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Rok 2017 jest rokiem w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek

  Rok 2017 jest rokiem w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek

  Rok 2017 jest rokiem, w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek. Te słowa powiedział pewien amerykański polityk na konferencji poświęconej bezpieczeństwu w Monachium. W zasadzie nie da się tego skomentować inaczej, niż mówiąc – śmiało! Próbujcie! Tylko jest jeden problem. Po tej próbie, bez względu na jej wynik, prawdopodobnie nie będzie miał już kto odbudowywać (po raz kolejny) Warszawy, jak i Berlina. Być może nawet wielkie miasta na Zachodzie i Wschodzie USA pokryją się szklaną taflą, z której będą […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Oni składają hołd sami sobie

  Oni składają hołd sami sobie

  Obserwując postępowanie i słuchając retoryki obozu dobrej zmiany, trzeba przyznać że większość tych ludzi zaszła już dalej, niż można to określić stanem wiary we własną propagandę. W sumie, gdyby tylko wierzyli we własną propagandę, to byliby względnie nieszkodliwi, ponieważ nie są przeważnie szczególnie inteligentni, a przewidywalność powoduje, że pozując można przy tym towarzystwie przetrwać. Jednak sytuacja jaka się wytworzyła w ostatnim roku, wyraźnie wskazuje na to, że ci ludzie – oczywiście nie wszyscy – składają hołd sami sobie. W zasadzie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Nowy tomik wierszy „Jesienią zakochani”

  Nowy tomik wierszy „Jesienią zakochani”

  To zawsze radość wielka dla twórcy, gdy jego książka pojawia się drukiem. W każdym bądź razie ja cieszę się niezmiernie. To drugi tomik z moimi wierszami. Długo na niego czekałem. Poprzednia, „Krok po kroku”, ukazała się drukiem w roku 2011. Kolejna dziś przyszła właśnie kurierem wprost z wydawnictwa. Tomik ten składałem zresztą w tymżesz wydawnictwie kilka już lat temu. Jakoś jednak wtedy nie doszło do zawarcia jakiejkolwiek umowy. Aż tu nagle, tuż przed Sylwestrem minionego roku 2016, dostaję mail. W […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP w Monachium 2017

  Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP w Monachium 2017

  Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP na 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, to bardzo ciekawy i niesłychanie interesujący przykład podsumowania naszej współczesnej retoryki politycznej. Retoryki strachu i fikcji, co jest najciekawsze opartej na racjonalnych i przeważnie prawidłowo postrzeganych przesłankach. Całe przemówienie jest do przeczytania [tutaj]. Poniżej przeprowadzimy analizę tekstu, oczywiście subiektywną. Pan Prezydent rozpoczął od postawienia sobie pytania: „czy Zachód będzie w stanie przetrwać?”. Tłumaczy, to cytatem z klasyka literatury, którzy pogłoski o swojej śmierci uznał za przesadzone. Jest to piękna […]

  Czytaj więcej →
 • Społeczeństwo Twierdzenia o zmianie paradygmatu społecznego na świecie to głupia i naiwna propaganda

  Twierdzenia o zmianie paradygmatu społecznego na świecie to głupia i naiwna propaganda

  Twierdzenia o zmianie paradygmatu społecznego na świecie to głupia i naiwna propaganda. Nawet gorzej, to po prostu tworzenie fikcji, w którą wierzą ludzie, wygłaszający te brednie. Oni tym żyją, napędzają się i w oparciu o sumę fikcji, którą kreują budują swój prymitywny autorytet. Jego głównym filarem jest oskarżanie wszystkich, którzy ośmielają się twierdzić inaczej. Niektórzy określają to zjawisko mianem „lewackiej propagandy”, jednak to tylko powierzchowna maska, w istocie źródłem zła jest zawsze jedno i to samo praźródło wszelkiego zła, czyli […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Jak podle słaba jest Unia Europejska że Tunezja decyduje o naszej przyszłości!

  Jak podle słaba jest Unia Europejska że Tunezja decyduje o naszej przyszłości!

  Jak podle słaba jest Unia Europejska, że Tunezja decyduje o naszej przyszłości. Zarazem widać jak słaba jest Unia Europejska, ze względu na gąbczaste fundamenty na jakich jest oparta. Tydzień temu w Niemczech złożył wizytę pan Youssef Chahed – premier Tunezji. Jego spotkanie z panią Angelą Merkel było poświęcone głównie problemowi wsparcia ze strony państw północnej Afryki dla procesu zahamowania masowych i nielegalnych migracji przez Morze Śródziemne na Południe Europy. Była mowa o odsyłaniu nielegalnych imigrantów i jeszcze kilka innych protokolarnych […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXIII

  A zima XXIII

  2017.02.12 Poznań zimą zimny wiatr zawsze w oczy jeśli tylko zdoła ścina z nóg wystarczy byle szpara by za pazuchę swą lodowatą dłoń zimą zimny wiatr zawsze w twarz swe wyzwanie rzuca łzy z oczu toczy maluje czerwienią policzki nos mrozem ścina

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Historie o Rosji to wymyślone informacje

  Historie o Rosji to wymyślone informacje

  Pan Donald Trump powiedział prawdę na temat wielkiego medialnego kłamstwa na temat Rosji. Historie o Rosji to wymyślone informacje, to jest oficjalne stanowisko pana Prezydenta. Wypowiedź głowy amerykańskiego państwa koncentrowała się, co prawda na łgarstwach, dotyczących rzekomego wsparcia Rosji na rzecz jego elekcji. Jednakże skoro to było kłamstwem i już o tym się mówi publicznie, mówi o tym sam pan Trump. To inne kłamstwa na temat rzekomych działań Rosji, również ujrzą światło dzienne. Wszyscy kłamcy, którzy przez ostatnie lata poniżali […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Niepokonana

  Niepokonana

  Potrafię wspinać się po wyznaczone cele Moją dziką determinacją pokonuje niemożliwie wiele Umiem panować nad własnym ciałem i umysłem Idąc  przez życie z pewnością siebie i twórczym rozmysłem   Nie dam się zdominować, przekupić, na wszystko mam odpowiedz Cele mam wyznaczone, nie dla mnie obłudna spowiedź Patrzę bez strachu w oczy słońca, bez sztucznych barier szkła Ono wie, że nie odpuszczę nawet, gdy jest ciężko i po twarzy spłynie kolejna, gorąca łza   Wiele zwycięstw ciągle przede mną Na wszystkie […]

  Czytaj więcej →
 • Ekonomia Euler Hermes – tendencja spadku na świecie liczby upadłości przedsiębiorstw już się kończy

  Euler Hermes – tendencja spadku na świecie liczby upadłości przedsiębiorstw już się kończy

  W roku 2016 firmy miały do czynienia z poważnymi trudnościami, pomimo intensywnego wsparcia ze strony decydentów politycznych. Firmy są w większym stopniu narażone na czynniki zewnętrzne. Liczba bankructw systematycznie wzrastała w regionach Azji i Pacyfiku oraz obu Amerykach, poprawa sytuacji w Europie również wydaje się niepewna. Zgodnie z prognozami, w roku 2017 liczba przypadków niewypłacalności w skali całego świata powinna wzrosnąć o +1%. Ograniczony wzrost inflacji przyniesie jedynie niewielką ulgę bilansom firm, które równocześnie będą musiały radzić sobie z wyższymi […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Sposób rozumienia interesów narodowych przez pana prezesa jest przewidywalny

  Sposób rozumienia interesów narodowych przez pana prezesa jest przewidywalny

  Sposób rozumienia interesów narodowych przez pana prezesa jest przewidywalny i to jest chyba największa polityczna słabość tego człowieka. Nie można mówić o kimś, że jest mężem stanu i strategiem w rozumieniu geopolitycznym, jeżeli można przewidzieć to, jak się zachowa, jak wnioskuje, czego oczekuje i jaki wynik gry obstawia. Nawet jeżeli założymy, że pan prezes jest pragmatykiem, bo bez wątpienia jest i to wybitnym, to jednakże jest to bardzo mało, a nawet za mało, żeby zniwelować tą gigantyczną wadę. W zasadzie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Space Between Us – przestrzeń między nami!

  Space Between Us – przestrzeń między nami!

  Rok 2016 uświadomił obserwującym trendy współczesnego designu, że pomimo ogromnej ilości nowych pracowni – projekty wielu z nich bywały identyczne. Na targach mebli królowały sklonowane wersje „stolików rzeczek” i niezliczone formy mebli oparte na surowej desce i gotowych elementach łączących. Używana w realizacjach stal czarna była najczęściej proszkowana na intensywny kolor, bądź surowa. Brakowało szlachetnej struktury srebrnego metalu. Nie da się zrozumieć powodów, dla których metal w czystej – szlachetnej i podkreślającej swoją fakturę formie jest tak bardzo niedoceniany. Najsmutniejszy […]

  Czytaj więcej →
 • Ogólna Recenzje Euler Hermes doceniony „Diamentem Infrastruktury i Budownictwa”

  Euler Hermes doceniony „Diamentem Infrastruktury i Budownictwa”

  Euler Hermes, lider rynku ubezpieczeń należności, gwarancji ubezpieczeniowych i windykacji B2B, został wyróżniony prestiżową nagrodą podczas VIII edycji konferencji „Infrastruktura Polska & Budownictwo”, odbywającej się pod honorowym patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. W trakcie uroczystej gali liderów rynku budowlanego w Polsce odbyła się ceremonia ogłoszenia laureatów Konkursu Diamenty Infrastruktury i Budownictwa. Euler Hermes został uhonorowany w kategorii Podmiot Wspierający Roku. Statuetkę w imieniu Grupy Euler Hermes w Polsce odebrał Maciej Harczuk, Członek Zarządu TU Euler Hermes i CEO Euler Hermes […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Superdługopisy i zaoczne kursy dla Generałów to najsłuszniejsza dobra zmiana!

  Superdługopisy i zaoczne kursy dla Generałów to najsłuszniejsza dobra zmiana!

  Po co armii śmigłowce? Po co drony? Lata, to to, paliwa potrzebuje, psuje się, hałasuje, same kłopoty! Po co Marynarce Wojennej okręty podwodne? Te to dopiero są drogie, a nawet bandery nie ma na czym zawiesić – bo całe się zanurza! Po co okręt, który sam tonie! Normalnie jakiś idiotyzm! Po co w ogóle wojsku granatniki przeciwpancerne? Przecież, te które mają już umieją obsługiwać? Chyba się nauczyli przez 50 lat obsługi jednego typu? W ogóle można się zastanawiać nad samolotami […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Kontrowersje wokół wypadku pani premier nawarstwiają się

  Kontrowersje wokół wypadku pani premier nawarstwiają się

  Nawet prosty wypadek komunikacyjny, może się bardzo skomplikować i mieć znaczenie polityczne, jeżeli komuś zależy na tym, żeby nadać mu polityczne znaczenie. Zdarzenie komunikacyjne rządowej kolumny samochodów z panią Beatą Szydło Prezesem Rady Ministrów, zostało rozdmuchane do skali wydarzenia o randze katastrofy narodowej. Niestety same okoliczności związane z wyjaśnieniem tego wypadku są już przedstawiane jako zagmatwane. Nie wiadomo, czy była włączona sygnalizacja dźwiękowa – w tym zakresie są różne wersje. Chociaż oficerowie ochrony towarzyszący pani premier mają zeznawać jednoznacznie że […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXII

  A zima XXII

    2017.02.08 Poznań zimo to już ostatnie chwile zimo sypnij śniegiem niechaj świat pokryje białym puchem zimo śniegu nie żałuj zaspy usyp krą skuj rzeki zimo ześlij śniegi skryj czarną ziemię obsyp drzewa niechaj się nie smucą  

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Byli dowódcy krytykują polityków…

  Byli dowódcy krytykują polityków…

  Jest taki kraj w którym byli, wysocy dowódcy wojskowi i służb specjalnych krytykują polityków. Robią to w sposób w zasadzie już bezpośredni, mówiąc o osobiście doznanych upokorzeniach ze strony młodych ludzi otaczających ważnego urzędnika państwowego, będącego ich formalnym politycznym przełożonym. Jak również o innych sprawach związanych z normalną, regularną czystką w służbach mundurowych. Szczególnie dramatycznym przypadkiem jest upolitycznienie się przez publiczne wystąpienia – jednego z najważniejszych dowódców służb specjalnych, chodzi o kontrwywiad wojskowy. Mówimy o dowódcy służby najtajniejszej z tajnych, […]

  Czytaj więcej →