Doniesienia amerykańskich mediów o domniemanej polskiej interwencji na Białorusi? - Obserwator polityczny

Doniesienia amerykańskich mediów o domniemanej polskiej interwencji na Białorusi?

5 lutego 2017 04:15 komentarzy: 23 Autor:  A • A • A

graf. red.Niesłychanie ciekawe są doniesienia amerykańskich mediów i mediów społecznościowych z Ameryki, o domniemanej polskiej interwencji na Białorusi. Przy całej bzdurnej idiotyczności takiego komunikatu zastanawiają bowiem trzy aspekty.

Aspekt pierwszy – to mogło być rzeczywiście jedno ze scenariuszowanych zamierzeń w kontekście wspierania nielegalnego zamachu stanu na Ukrainie. Ewentualnie, to może być ciągle aktualny scenariusz w związku z pogarszającą się sytuacją na bratniej Białorusi.

Aspekt drugi – to wrzutka nieprzyjaznego nam imperium, którego celem jest wojna informacyjna przeciwko Polsce. Stworzenie takiej wrzutki jest doskonałym sposobem na stworzenie „faktów medialnych”. Właśnie w ten sposób wykorzystuje się potęgę nowych mediów, w których masowo siedzi społeczeństwo na Zachodzie i czerpie z nich wiedzę. Nieprawdziwa informacja, może żyć własnym życiem przez długi okres czasu. Rezonując, powtarzając się, wybiórczo trafiając do określonych – odpowiednio profilowanych grup odbiorców itp. To podstawy działania mediów masowych w Internecie, siła oddziaływania jest szokująca i nie do powstrzymania. Wpuszczenie takiego komunikatu, długo będzie odbijało się echem, może nawet zostać sensacją dnia w mediach odpowiednio nastawionych na odbiór i powtarzanie takich treści.

Jest jeszcze aspekt trzeci, otóż być może ktoś – np. jakieś imperium, chciałoby upiec dwie pieczenie na jednym ogniu? Z jednej strony pogrążyć nasz kraj jako potencjalnego agresora, a z drugiej upomnieć bratnie państwo, żeby za bardzo sobie nie pozwalało w jakichś niezrozumiałych decyzjach bilateralnych. Na to wszystko nakłada się wizja obrazu niespokojnego regionu, którą można przedstawić Prezydentowi Trumpowi poprzez odpowiednich ludzi z jego otoczenia. Konsekwencje mogą być dla nas szokujące, zwłaszcza jeżeli pan Trump postrzegałby rzeczywistość, tylko przez to, co mówi mu jego otoczenie, bo części głównych globalnych mediów amerykańskich jak wiemy nie toleruje.

Więc to takie – niby nic, ale jednak to może być bardzo poważna sprawa mająca swoje obciążenie i negatywne przełożenie wizerunkowe. Od wizerunku państwa, zwłaszcza położonego w całym niestabilnym regionie – buforowym (wystarczy popatrzeć na mapę) – gdzie wojska amerykańskie są 1500 km od miejsca wojny i mogą tam dojechać drogami – do problemów jest bardzo blisko.

Swoją drogą dobrze, że imperium nie ma poczucia humoru, bo mogli nas władować w interwencję na San Escobar – i dopiero mielibyśmy problem! Okręty desantowe jeszcze jakieś mamy. Na Karaiby nie dopłyną, ale promem dopłyniemy. Więc teoretycznie taka akcja jest jak najbardziej możliwa. Kłopoty gotowe, wystarczy sfabrykować odpowiednio wiadomość.

Jednak wracając do poważnego spojrzenia na sprawę, to trzeba mieć świadomość, że w przypadku konfliktu zbrojnego z Białorusią, działającą w ramach struktur związkowych Państwa Związkowego Rosji i Białorusi, nie mielibyśmy żadnych szans, tak więc sam pomysł na interwencję byłby – albo samobójstwem, albo celowym idiotyzmem pomyślanym po to, żeby Zachód mógł wyrzucić nas z NATO. Po takiej prowokacji możemy się spodziewać i tak konsekwencji, dość poważnych. Przede wszystkim mogą być wstrzymane programy sprzedaży i dostaw nowoczesnej broni dla Polski, którą zamówiliśmy w USA. Wiadomo, że Amerykanie mają taką politykę, żeby nie eskalować konfliktów. Trzeba się na to przygotować, albowiem tak naprawdę nie wiemy na ile USA z tym kierownictwem jest wiarygodnym sojusznikiem (o ile kiedykolwiek od czasów pana Clintona było?).

Sprawa jest trudna i na pewno nie jest przypadkowa, a jeżeli jest to jest jeszcze bardziej przerażająca i szokująca, w zasadzie lepiej sobie tego nawet nie wyobrażać. Jeżeli jednak, jest mniej więcej tym, czego się spodziewamy, – co opisano powyżej, to również jest powód do zmartwień. Ponieważ, nie mamy żadnej realnej możliwości oddziaływania, na te procesy. Właśnie wytwarza się nowy porządek świata, w którym osobnik lansujący się na dominującego samca, gromadzi wiedzę z mediów społecznościowych, w których jest wyjątkowo aktywny. W tej formie można do jego percepcji podrzucić, to za co się zapłaci i co się przygotowało jako bomby informacyjne. Nawet jeżeli nie będzie realnego przełożenia z dnia na dzień, to będzie po jakimś czasie – tam, gdzie się nie spodziewamy. Na pewno takie komunikaty nam nie pomagają.

Niestety rząd przespał rok i nie był w stanie zrobić niczego, np. solidnego kanału informacyjnego w kilku językach obcych o Polsce. Chociaż to dzisiaj podstawowe źródło informacji we współczesnym świecie. Życzmy bratniej Białorusi trwania! Oczywiście w ramach wielkiej i wspólnej rodziny Rosyjskiego Świata, albowiem to On jest gwarancją przyszłości dla wielkiej rodziny Narodów.


Przejdź na samą górę

Komentarzy: 23

 • Emeryt z Toporu

  To oczywiste, że mamy do czynienia z wrzutką.

 • Można lać ze śmiechu

 • Wrzutka, ale adresowana do ludzi na Zachodzie,którzy w 70% są przekonani, że gdzieś na Wschód od Łaby lub nawet Odry leżą przeróżne „Ryrytanie” rządzone przez krwawe dyktatury, ludzie podróżują konnymi furmankami, a po ulicach miast w tych „Montenegrach” – chodzą BIAŁE niedźwiedzie.

  Ale rację ma Autor, „mogli nas władować w interwencję na San Escobar” – dzięki im za to, że tego nie zrobili.

  W nowoutworzonym ONZ, obok przedstawicielstwa dyplomatycznego ZSRR, byli też ambasadorowie Ukraińskiej SRR i Białoruskiej SRR.

  Wynikało to z konieczności zrównoważenia przewagi bloku państw podporządkowanych USA.

  Te „przedstawicielstwa” USRR i BSRR były formalnie traktowane jako niezależne byty.

  Dziś, w dobie Internetu – powiedzielibyśmy – jawna kpina z rozsądku.

  Wówczas bazowano na tej nieświadomości społeczeństw – że na Wschodzie są Dzikie Pola i Dzikusy.

  Stąd takie „wrzutki” są możliwe, bo Ludzie na Zachodzie, nie znający faktycznych relacji w przestrzeni postsowieckiej, mogą „łyknąć” narrację, jakoby Białoruś była NIEZALEŻNĄ KRAINĄ, położoną w dodatku na WYSPIE, oblewanej wodami.

  My wiemy, że wodami szaleństwa, ciemnoty i zabobonu, również płynącymi z Zachodu, który nie jest tak „oświecony” – jak się uważa.

  Mylone są FORMY przekazu z treściami.

  A tu jest ewidentna manipulacja WIADOMYCH SIŁ, wykorzystujących do rozpropagowania oczywistych głupot, powierzchowność wiedzy i świadomości niby światłych ludzi Zachodu.

  Do tego te ciągłe nakręcanie napięcia i zagrożeń.

  W ten sposób mamy „demokrację” w Libii i spokojne życie ludów w Afganistanie, Syrii i Iraku …

  To wszystko zrobiły SŁOWA, bo słowem też można kogoś zabijać.

  Gratulacje dla Autora, że wydobył ten ciekawy wątek „zagrożenia” Białorusi przez Polskę.

  A może te wnioski wyciągnięto z wizyt ministra Waszczykowskiego, wszak jego rodzina pochodzi z tamtych rejonów, kiedyś będących pod władzą administracyjną II RP …

  • 50-parolatek

   Ach, Szanowny Kolego, te społeczeństwa mają nikłą wiedzę nie tylko o krajach na „wschód od Łaby”.
   Niedawno miałem okazję obserwować dyskusje (w Niemczech) grupy młodych ludzi, tak na „oko” 25-30-latków, dotyczącą „Brexitu”. Istotne w tej dyskusji było to, że na pytanie jednej z uczestniczki „gdzie właściwie leży Wielka Brytania ?”, nikt nie umiał jej logicznie i od razu odpowiedzieć!
   Dopiero wspólne „googlowanie” rozwiało niewiedzę…
   Ten Swiat „biologicznych robotów” sterowanych smartfonami jest coraz bardziej przerażający…

 • Podpisuję się pod uwagami autora,a zwłaszcza zamieszczonymi w ostatnim akapicie życzeniami.

  Białoruś – nowa epoka (1), czyli bzik Balcerowicza

  https://www.prawica.net/6332

  Białoruś – nowa epoka (2)

  https://www.prawica.net/6366

  Białoruś – nowa epoka (3) – demografia

  https://www.prawica.net/6463

  Nie związane bezpośrednio z tematem: „Wolność słowa”.

  https://www.prawica.net/6391

  Po więcej info nt.Białorusi,KRL-D + inne tematy
  zapraszam na:

  https://www.prawica.net/user/324/publikacje

 • Trump o pokoju i ani słowa o Krymie w rozmowie z Czekoladą a „nasz” MSZ o rosyjskiej agresji!Kogo oprócz banderolandu „my”reprezentujemy?Niedługo będziemy samotni jak Marionetka na obchodach „Niepodległości” w Kijowie!Albo jak Komorowski dla którego Wołyń „był dawno”.Hipokryzją i głupota,chociaż można mocniej!

 • W wolnej Polsce jednakże dalej trwa grilowanie Wałęsy. Już daje się odczuć fetor palonego oleju. Coraz bardziej wychodzi na jaw naga prawda,że rzeczywistym powodem wykańczania Wałęsy jest nierówny podział rzeki amerykańskich i watykańskich dolarów płynących nad Wisłę w ramach walki o wyzwalanie swoich spod opresji. Jedni dorobili się fortun wolności a inni klepią biedę na śmieciówkach. Nie bez znaczenia jest także dostęp do koryta i do kruchty. Biedny Wałęsa z milionami nie ma spokoju.

 • W Ameryce są opinie, że Trump jest figurantem a decyzje są w rękach córki Ivanki i zięcia Jarreda. Jarred Kuszer, wnuk sowieckiego partyzanta walczącego na Białorusi. A ci partyzanci oprócz dość bezpiecznej dla nich dywersji typu rozkręcanie torów kolejowych walczyli głównie przeciw polskim wioskom. A wiadomo, że jabłko od jabłoni…Czas chyba aby Republikanie zaczęli temperować otoczenie Trumpa bo tam jakieś atawistyczne a może nawet świadome relacje z Moskwą. Z drugiej strony to jest też próba wpływania na białoruskie społeczeństwo. Rosyjska propaganda już od dawna straszy polskimi panami w tamtym regionie. A że ostatnio Putin nie ma kasy na finansowanie Białorusi i Łukaszenko zaczyna flirtować z innymi to wzmocnienie rosyjskiej propagandy może być przyczółkiem do pozbycia się Łukaszenki.

 • Pozorovatel

  26 stycznia 1934 roku II Rzeczpospolita i III Rzesza zawarły układ wojskowy nazwany deklaracją o niestosowaniu przemocy w w stosunkach wzajemnych. Jednocześnie Niemcy zaczęły zgłaszać roszczenia terytorialne wobec Czechosłowacji, zwłaszcza uprzemysłowionych ziem zamieszkałych w znacznej części przez potomków niemieckich osadników sprowadzanych przez czeskich królów. Tymczasem rządy Francji i Wielkiej Brytanii nie przejmowały się zbytnio losem młodego państwa Czechów i Słowaków. W ich polityce celem było nakarmienie drapieżnika aby syty nie był skory do wszczęcia kolejnej wojny światowej. W tej atmosferze Polska, pewna boskiej opieki i hitlerowskiego sojuszu prowadziła poronioną politykę mocarstwa zmierzającego do podboju Rosji i zdobycia kolonii na innych kontynentach. Po Anschlussu Austrii Hitler zaostrzył swoje żądania. Czechosłowacja 23 sierpnia ogłosiła mobilizację, zaś 24 mobilizację zaczęli Francuzi. Sprawy potoczyły się szybko i 29 września 1938 roku do Monachium przyjechali Adolf Hitler, Benito Mussolini, Édouard Daladier i Neville Chamberlain, przedstawicieli Czechosłowacji, a tym bardziej Polski nie zaproszono. Rankiem 30 września Hitler miał pozwolenie na zajęcie Sudetenlandu. Zadowolony Hitler dziękował: „Jestem bardzo wdzięczny panu Chamberlain’nowi za wszelkie wysiłki. Zapewniam go, że niemiecki naród nie ma innego celu jak tylko pokój. Dalej podkreśliłem i powtarzałem, że rozwiązanie tej sprawy przez Niemcy oznacza, że w Europie nie będzie już terytorialnych problemów”. Tego samego dnia rząd Polski wystosował pod adresem Czechosłowacji ultimatum żądające wydania Zaozia. Wiele wskazuje na to że synchronizacja roszczeń Niemieckich i Polskich była uzgodniona w tajnym porozumieniu. Światowa prasa zarzuciła polskim władzom że chodzą na smyczy Hitlera, państwo polskie zaś okrzyknięto: hieną, szakalem i sępem Europy.
  Niedługo po tym 24 października 1938 Hitler zażądał od Polski zgody na wcielenie do III Rzeszy Wolnego Miasta Gdańsk i eksterytorialnej autostrady oraz linii kolejowej przez polskie Pomorze. Tym czasem w polityce brytyjskiej Polska była niepotrzebnym tworem traktatu wersalskiego, zaburzającym równowagę Niemiec i Rosji Radzieckiej.
  W rtch warunkach Beckowi przyszło szukać sojuszników wobec tego co się nieuchronnie zbliżało.
  Szanownym Czytelnikom mój komentarz może wydać się zupełnie nie związany z treścią komentowanego artykułu.
  Ja jednak dostrzegam wyraźną analogię dzisiejszej polskiej polityki do tej z okresu II RP. Niewiele też wskazuje na to aby Waszczykowski miał większą zdolność przewidywania następstw swoich, niż ta jaka cechowała Becka i Rydza-Śmigłego.

  • Jak Polska prowadziła politykę zmierzającą do podbicia Rosji jeżeli tuż po podpisaniu układu z Niemcami Warszawa przedłużyła układ z ZSRR podpisany w 1932 roku. Ponadto porównywanie obecnej rzeczywistości do tej z 1939 jest śmieszne. Po pierwsze nie ma dziś militarnej potęgi niemieckiej. Po drugie nie ma dziś Rzeszy prawie jednolitej etnicznie i w demograficznym boomie. Po trzecie Moskwa nie dysponuje zasobami Ukrainy, Białorusi i Azji Centralnej. Po czwarte dziś duża część zasobów Rosji przeznaczana jest na finansowanie wygodnego życia rosyjskiej elity na Zachodzie. Przed II wojną światową na przygotowywanie się do agresji w Europie wykorzystywane były wszystkie zasoby i to w takim stopniu, że naprawdę sporo mieszkańców ZSRR chodziło boso lub w wystruganych z brzozy drewniakach. Tak naprawdę to sytuację dzisiejszej Rosji można porównać do sytuacji Polski 1939. I nie chodzi nawet o to, że Putin macha szabelką na prawo i lewo, dokonuje aneksji terytorium innych państw. Chodzi o to, że Rosja znalazła się między młotem a kowadłem tzn. pośrodku rosnącego napięcia między Ameryką i Chinami.

   • Pozorovatel

    I dzisiejsza Rosja jest nie do podbicia ani dla Niemiec, ani Stanów Zjednoczonych. Najlepszym co NATO może zrobić to pogodzić się z tym że trzeba będzie ułożyć sobie współżycie z krajami spoza NWO. Nas Niemcy wcale nie chcą i nie muszą atakować. Sami oddamy im tzw Ziemie Odzyskane za umorzenie części długów. Dzisiaj rolę III Rzeszy pełni zupełnie inne państwo, lecz i jego imperialny cykl dobiega końca. Musi się spieszyć. Gdy szantażowane przez nie Rosja, Chiny i Iran stworzą wspólny front, na napaść będzie za późno i globalna dominacja skończy się.
    Polecam lekturę „Wielkiej Szachownicy”. Coś się nie udało. Wina Putina.

   • Dlaczego w każdym komentarzu tyle jadu i nienawiści do ZSRR,FR? Dlatego że nie
    „demokratyczna – jelcynowska”? Nie rozumiem
    dlaczego nie bierzesz pod uwagę oczywistej prawdy
    tego że naszym, SŁOWIAN odwiecznym wrogiem BYŁ,JEST
    i na zawsze pozostanie anglosaski Zachód?
    Jesteś janczarem Zachodu, czy zagubionym
    w geopolityce małym człowieczkiem? Tak czy owak
    służysz złej sprawie,panie Kuklinowski…

   • Pozorovatel, ta koalicja Chiny, Iran, Rosja to oprócz obaw przed potęgą Ameryki same sprzeczne interesy. Więcej wspólnego mógłby mieć nawet sojusz Rosji, Japonii i USA. Z drugiej strony to nie jest taka prosta sytuacja. Świat dzisiejszy to naprawdę nie XX wiek. Rosnącej potęgi Chin obawia się nie tylko Ameryka ale przede wszystkim sąsiedzi Chin jak Japonia, Wietnam, Indie a także Rosja. Iran zaś może doprowadzić do paradoksu czyli powstania koalicji arabsko-izraelskiej, która nawet bez udziału Ameryki posiada ogromną przewagę jakościową w kwestii militarnej i gospodarczej. Ba biorąc pod uwagę bardzo liczną diasporę rosyjską w Izraelu są duże szanse, że Rosja stanie po stronie koalicji antyirańskiej. A dzisiejsza Rosja jest jak najbardziej do pobicia. Bo dziś, żeby ją pokonać nie trzeba wysyłać żołnierzy w mroźną tajgę. Wystarczy dać trochę kasy Białorusinom, Ukraińcom a nawet Czeczeńcom i już Rosja będzie na łopatkach. a gdyby jeszcze bardziej zbić ceny ropy i gazu nie mówiąc już o ograniczeniu importu tych surowców z Rosji to Rosji de facto nie ma. Oczywiście to obosieczna broń bo w rezultacie zbyt dużego osłabienia Rosji automatycznie rośnie siła Chin, które w zamian za gwarancje utrzymania władzy przez drużynę Putina otrzymają szeroki dostęp do rosyjskich surowców. Dlatego Ameryka jest tak niezdecydowana w polityce wobec Rosji i to już od ponad dekady. To niezdecydowanie Ameryki to także rezultat złożonej sytuacji w relacjach międzynarodowych.

   • krzyku, gdyby nie Anglosasi to dziś Germanie dominowaliby od wybrzeża Atlantyku aż po Ural. Z drugiej strony nie przesadzaj z tymi Słowianami bo ich w rosyjskiej elicie politycznej, gospodarczej a nawet kulturowej aż tak wielu nie ma. I to od dobrych kilku wieków.

 • Dobra analogia,teraz został nam sojusz z San Eskobar i ewentualnie z Panem Bogiem!

 • …Krzysztof Szczerski zamiast myśleć o zmianie wektorów polskiej polityki wschodniej – jedzie do Waszyngtonu, żeby ciągnąć za rękawy tamtejszych urzędników i szukać zapewnienia, że na pewno NATO nadal istnieje i nas nie opuści. Jest to żenujące, przecież wiadomo, że w układzie sił nie zmieni się wiele, że Polska jest w strefie zachodniej, problem w tym, że USA uznają najprawdopodobniej dawny obszar ZSRR (poza krajami bałtyckimi) za strefę wpływów Rosji – dlatego nasza mesjanistyczna polityka Don Kichota musi odejść do lamusa, łącznie ze sztandarowym pomysłem ministra Szczerskiego, czyli Międzymorzem.

  Postprawda ministra Szczerskiego.

  https://www.mysl-polska.pl/1155

  • Oby Ameryka uznała Ukrainę i Białoruś za rosyjska strefę wpływów. Dzięki temu Rosjanie będą łamać sobie zęby na zmuszaniu tych państw do uległości a my razem ze Skandynawią i Rumunią będziemy budować potężny mur. Oczywiście nie dosłownie. Chodzi o rozbudowę militarnego potencjału. I właśnie to będzie to Międzymorze i to w znacznie szerszym znaczeniu bo sięgającym de facto od Morza Arktycznego czy Norweskiego przez Bałtyk po Morze Czarne. A gdy „ruski mir„ ponownie się zawali nie później niż 10 lat po jego zbudowaniu będziemy dysponować na wschodzie kilkudziesięcioma milionami chętnych do pracy w polskich montowniach.

   • Bobby idź na całość i siegnij do San Eskobar wtedy Międzymorze głupoty od Pacyfiku!

 • Od dekady USA prowadzi wobec Rosji agresywną politykę (Ukraina, Gruzja,Bliski Wschód, Jugosławia, manipulacja cenami ropy i gazu,sankcje), a „wioskowy głupek” pisze że”Ameryka prowadzi niezdecydowana politykę wobec Rosji”.On namawia do fizycznej likwidacji Rosji.P.Józefie boję się że jeszcze trochę zainteresuje się Bobbym nowa administracja Trumpa bo ambasada Rosji na te przyjazne słowa boba już dawno.Szkoda chłopa bo wymaga opieki!

  • Administracja Trumpa to ma pełne ręce roboty na swoim podwórku. Zresztą oni raczej nie czytają OP. No chyba, że szpiegują co czytają pracownicy ambasady rosyjskiej w Polsce. A gdyby Ameryka prowadziła agresywną politykę wobec Rosji to już dawno w NATO byłyby wszystkie byłe rep. sowieckie oprócz rosyjskiej. Obecnie ogromne bogactwa surowcowe Rosji są pod kontrolą bardzo niekompetentnej grupy ludzi. Dzięki temu nie ma najmniejszego zagrożenia, że Rosja stanie się rywalem gospodarczym. Tak więc po co Ameryce likwidować Rosję? Ameryka to nowe wcielenie Imperium Brytyjskiego i prowadzi podobną politykę. Tzn. zwalcza każdego, kto zbyt bardzo urośnie na terenie Euroazji. Tak więc najpierw Ameryka zwalczała III Rzeszę, później ZSRR teraz zbyt mocno urosły Chiny więc kolej na ten kraj.

   • To fakt. Brudu na własnym „demokratycznym’ podwórku mają co nie miara, to efekt „rządów” od zawsze monopartyjnych – tzw.demokraci i republikanie ,zasmrodzili TEŻ
    kolejne ‚pół świata” chorą ideologią.Trump musi posprzątać jeśli zamierza zdjąć odium z Ameryki. Zgrabnie opakował pan lektury „tych …” od przewrotów,tzn.wprowadzania demokracji i prawczłowiedzych. :

    Jeśli nie USA (świat anglosaski) to kto jest
    wrogiem ludzkości? BO,nie Federacja Rosyjska,
    nawet nie Chiny Ludowe…NA planecie Ziemia
    są dwa państwa, które wśród ogółu mieszkańców planety mają bardzo negatywne konotacje, a są
    to Stany zjednoczone AP i Izrael.

    „Tak więc po co Ameryce likwidować Rosję?’Dobre
    pytanie?????????? 🙂

    Znaj proporcja – mocium Panie… 🙂

 • W ostatnim dniu urzędowania Obamy, pokojowego noblisty od trzech wojen i ludobójstwa, jego Vice Biden pojechał do Kijowa aby bronić miliardowych interesów gazowych swojego syna. Udział w nich ma także nasz demokrata Kwaśniewski. I od razu w Donbasie banderowcy zaczęli strzelać i zabijać swoich ziomków. I o to w tym wszystkim chodzi, aby tubylcy zabijali się sami A dolary liczą u Goldmana.

Skomentuj


  Potwierdzam znajomość regulaminu portalu obserwatorpolityczny.pl, w szczególności zapisów odnoszących się do kwestii odpowiedzialności za zamieszczane komentarze i opinie.

Ostatnie 7 dni

 • Społeczeństwo Dane wrażliwe – czyli jakie?

  Dane wrażliwe – czyli jakie?

  Nie wszystkie dane osobowe są traktowane przez prawo w ten sam sposób. Szczególnej ochronie podlegają te, tzw. wrażliwe, których katalog zdecydowała się jeszcze poszerzyć Unia Europejska. Jakie dane zalicza się do tej kategorii i co z tego wynika – wyjaśnia ekspert ODO 24. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem do tzw. danych wrażliwych zalicza się te, umożliwiające określenie pochodzenia rasowego lub etnicznego, poglądy polityczne, przekonania religijne albo światopoglądowe oraz przynależność wyznaniową, partyjną czy związkową. W tej kategorii mieszczą się ponadto […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Neoliberalny kapitalizm nie zapewni lepszej przyszłości naszym dzieciom…

  Neoliberalny kapitalizm nie zapewni lepszej przyszłości naszym dzieciom…

  Neoliberalny kapitalizm nie zapewni lepszej przyszłości naszym dzieciom, o ile je w ogóle będziemy mieli. Dzisiaj posiadanie dzieci to przywilej, chyba że ktoś traktuje potomków jako przypadkowy element inwentarza. Niestety zdaje się, że ta ostatnia forma jest obecnie promowana przez nasze państwo, ale jest tak bardzo źle, że chyba lepsze jest takie rozwiązanie, niż żadne. Trochę trwało i musiało przejść przez świat kilka kryzysów, żeby społeczeństwa zaślepione blaskiem dużych telewizorów LCD zrozumiały, że rzeczywistość się zmieniła i już nie wystarcza […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Coraz więcej mundurowych przerywa milczenie… i co z tego?

  Coraz więcej mundurowych przerywa milczenie… i co z tego?

  Źle się dzieje w służbach mundurowych Rzeczpospolitej w epoce dobrej zmiany. Coraz więcej mundurowych przerywa milczenie, na tematy bieżące, które dotyczą ich bezpośrednio jak i generalnie problemów struktur w których służą. W państwie demokratycznym, gdzie Żołnierz jest również obywatelem – nie może być tak, żeby Wojskowi i przedstawiciele innych struktur mundurowych – nie mieli prawa do głosu. Formalnie taką rolę powinny pełnić środowiska grupujące przedstawicieli tych środowisk. Jednak w naszym kraju w ramach ogólnego braku szacunku do autorytetów, władza nie […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Nie słyszeli chociaż słyszeli?

  Nie słyszeli chociaż słyszeli?

  Jak rząd, który z takimi sukcesami „wyjaśnia” wypadek komunikacyjny, ma skutecznie wyjaśnić wypadek lotniczy pod Smoleńskiem? Generalnie to jedne wielkie pasma równoległych sukcesów, albowiem z tego co widzimy na ekranach naszych telewizorów wynika, że trzy sprawy są znakomicie wyjaśniane. Mówimy o sukcesie związanym z wyjaśnieniem kolizji, czy też wypadku z jednym z panów ministrów, wypadku z panią premier w osobie własnej oraz o dramatycznej katastrofie pod Smoleńskiem. Wiadomo, że jest komisja do wyjaśnienia tej katastrofy i wiadomo, że pracuje ona […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXVI

  A zima XXVI

    2017.02.17 Poznań dziś zima za porządki od samego rana tu szaro tam buro ogólnie wszędzie zimowy brud a śniegu mało a śniegu skąpo zakryć nie da rady zamalować nie ma jak a wiatr cicho siedzi a wiatr ani śmie nie zamiecie nie wyprzątnie palcem nie tknie nic zima podumała pomyślała i dalejże za sprzątanie czego śnieg nie skryje czego wiatr nie zwieje może deszcz deszcz zmyć zdoła wszystko spłynie wszystko wsiąknie i znów świat zacznie pięknie lśnić tęskniąc za […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Lewico – zdechłaś i zgniłaś? Na nędznym nawozie kiełkują głównie chwasty

  Lewico – zdechłaś i zgniłaś? Na nędznym nawozie kiełkują głównie chwasty

  Lewico – gdzie jesteś? W grobie! Zdechłam sobie i zgniłam! Tyle o lewicy. Nie ma jej w Polsce, nie istnieje, jest poza jakimkolwiek marginesem. Nie ma idei lewicowej. Nie ma myśli lewicowej (poza kilkoma szlachetnymi wyjątkami). Nie ma liderów lewicy. A na nędznym nawozie kiełkują tylko chwasty. Ewentualnie pojawiają się para-lewice, których lepiej nawet nie opisywać ze względu na szacunek do Czytelników i Czytelniczek. Co się takiego stało, że w Polsce nie ma lewicy? Powiedzmy więcej – co się takiego […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Prawda nas upokorzy

  Prawda nas upokorzy

  Prawda nas upokorzy. Nie jest dobrze słuchać prawdy o sobie, zwłaszcza jeżeli przez lata karmiło się uszy kłamstwami i jeszcze do tego filtrowało je przez różowe okulary. Obecnie jesteśmy na skraju nowego horyzontu zdarzeń, który będzie się o nas upominał w ramach Unii Europejskiej, NATO i sytuacji regionalnej. W najbliższym czasie usłyszymy dużo gorzkich słów na temat naszego kraju, w znacznej mierze prawdziwych. Prawdopodobnie prawda, którą usłyszymy – nas upokorzy. Właśnie dlatego będzie to g. prawda dla naszych elit rządzących. […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju W ciągu 27-iu lat transformacji nie udało się nam wzmocnić państwa

  W ciągu 27-iu lat transformacji nie udało się nam wzmocnić państwa

  Podsumowując naszą transformację, nie da się postawić jednoznacznej oceny. Są sukcesy i osiągnięcia, są zmiany na lepsze, było kilka udanych reform, jednak również zmarnowano i po prostu nie wykorzystano wielu okazji. Jak również była prawdziwa masa wielkiego złodziejstwa. Stąd nie ma możliwości jednoznacznie podsumować tego okresu jedną oceną, to nie jest możliwe bez pogłębionej analizy i dyskusji. Dodajmy zwłaszcza dyskusji, ponieważ nie sposób ocenić tego okresu jednoosobowo, to już w ogóle nie jest możliwe. Można natomiast, a nawet jest naszym […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura No i poszła

  No i poszła

  Nie jest łatwo być matką. Szczególnie trudne jest to dla kogoś, kto nie bardzo matką chce być. Komu nie widzi się matkowanie. Bycie matką niesie bowiem ze sobą cały pakiet ograniczeń. Nie panuje się już nad swoim życiem. Trzeba się nim dzielić. Trzeba się poświęcać. Trzeba całość swojego życia oddać tak bardzo, że niemal nic nie pozostaje już dla siebie. Szybko przychodzi zmęczenie, irytacja. Człowiek jest nieustannie niedospany. Nie można robić już, co się chce. Ani kiedy się chce. Ani […]

  Czytaj więcej →
 • Historia Za brak pragmatyzmu płaci się poświęceniem

  Za brak pragmatyzmu płaci się poświęceniem

  Będąc Polakiem, musisz być gotowy do walki i poświęceń. Tego powinna nas nauczyć II-ga Wojna Światowa. Niestety, nie nauczyła nas najwidoczniej niczego, nawet już nie pamiętamy ani co do niej doprowadziło, ani jak ją przegraliśmy, jak również jak przegraliśmy w jej wyniku. Wielka porażka i żadnej nauki, żadnych wniosków, żadnych implementacji do rozwoju strategicznego państwa – zupełnie nic, a przetrwaliśmy biologicznie dzięki układowi sił międzynarodowych. Nie było w naszej historii większej katastrofy. Nie ponieśliśmy nigdy tak wielkich strat. Cudem przetrwaliśmy […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Być kochanym – pozwól

  Być kochanym – pozwól

  Ona pierwsza To nie ty szukałeś miłość, ale to ona odnalazła ciebie. A tak naprawdę to nie tyle odnalazła, co ci się objawiła. Bo mogłaby cię odnaleźć tylko wówczas, dyby cię zgubiła. Tymczasem ona była tuż obok. Była zawsze. Tyle, ze tyś jej nie dostrzegał. Tyś jej nie zauważał. Nie ty wiec, lecz ona byłą pierwsza. Miłość. Miłość była tuż obok. Towarzyszyła ci przez całe twe życie. Ale jej to nie wystarczało. Wciąż szukała sposobności, aby wejść z tobą w […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Pokój poprzez siłę? Czyli PAX AMERICANA dla świata?

  Pokój poprzez siłę? Czyli PAX AMERICANA dla świata?

  Pan Donald Trump coraz bardziej zaciekawia świat. Jego najnowsze wypowiedzi o tym, że Paryż już nie jest tym, czym był – to esencja prawdy o naszej rzeczywistości. Dokładnie tak nas widzą. Europa jest postrzegana przez pryzmat katastrofy jaką stanowi niekontrolowany napływ nielegalnych imigrantów. Ilość i skala zagrożeń dla społeczeństw i państw, wynikających z pojawienia się ludności inno-kulturowej, nie mającej żadnych szans na integrację i będącej obciążeniem dla systemów socjalnych jest szokująca. Prędzej czy później ujawnią się problemy w takiej skali, […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Jakie okoliczności wypadku pani Beaty Szydło spowodowały utajnienie śledztwa?

  Jakie okoliczności wypadku pani Beaty Szydło spowodowały utajnienie śledztwa?

  Jakie okoliczności wypadku pani Beaty Szydło spowodowały utajnienie śledztwa? Pani premier Beata Szydło blisko trzy godziny zeznawała w Prokuraturze w Krakowie, jako świadek w wypadku do jakiego doszło z udziałem jej limuzyny. Obrońca rzekomego sprawcy był na miejscu i teoretycznie, zgodnie z procedurą karną powinien mieć prawo w tym przesłuchaniu (lub w jego części) uczestniczyć. To nie nastąpiło, w świetle ujawnionych wypowiedzi miało chodzić o zachowanie czystości zeznań uczestników postępowania. Jednakże to nie tłumaczy, jakie to okoliczności wypadku spowodowały, że […]

  Czytaj więcej →
 • Społeczeństwo Być kochanym – za darmo

  Być kochanym – za darmo

  Za darmo Miłość, ta prawdziwa, nie jest za coś. Miłość, ta prawdziwa jest za darmo. Miłość, ta prawdziwa, nie stawia warunków. Nie jestem kochany dlatego, że jestem mądry. Ty też nie za to jesteś kochany. Nie jestem kochany za to, że jestem piękny. Ty też nie za to jesteś kochana. Nie jestem kochany za to, co umiem. Ty także nie za to. Nie jestem kochany z powodu tego, co wiem. Ty także nie. Nie jestem kochany za to, jak się […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Nie pogarszajmy sami swojej pozycji

  Nie pogarszajmy sami swojej pozycji

  Nie pogarszajmy sami swojej pozycji. Nie dostarczajmy naszym przeciwnikom argumentów. Nie osłabiajmy się sami, jałowymi sporami. Nie zadłużajmy się bardziej, zwłaszcza za granicą. Nie dzielmy bardziej społeczeństwa. Nie marnujmy pieniędzy na wydatki, które nie generują stopy zwrotu lub oszczędności. Wydawajmy „z długu” tylko na inwestycje. Dbajmy o państwo. Nie mamy innego, a nawet to które mamy, może zostać nam odebrane. Jest na pewno lepsze niż żadne, postarajmy się żeby było jeszcze lepsze. Wymaga to dużo wysiłku, jednakże nie jest niemożliwe. […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Geopolitycznie jesteśmy skazani na samotność i przegraną w obecnym stanie rzeczy

  Geopolitycznie jesteśmy skazani na samotność i przegraną w obecnym stanie rzeczy

  Trzeba sobie uświadomić raz na zawsze, że geopolitycznie – w tym położeniu i w tym układzie sojuszy, a w szczególności przy tej sprzeczności interesów – jesteśmy skazani na samotność. W dalszej kolejności, również jesteśmy skazani na przegraną w obecnym stanie rzeczy. Historia Polski to przerywane continuum. Odrodzenie państwa w 1918 roku to był cud, którego nie zaznało zbyt wiele narodów okradzionych i zniewolonych przez sąsiadów, a zgubionych przez własne elity. II Wojna Światowa, była dla nas geostrategicznym sprawdzianem, którego nie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXV

  A zima XXV

    2017.02.16 Poznań zimo zimo moja zimo czy aby już odchodzisz czy aby dajesz wiośnie pola czy teraz już ze słońcem dzień każdy zaczniesz zimo zimo moja zimo gdy cię nie ma jeszcze tęsknią wszyscy pytają kiedy dziwią się że nadal bez śniegu gdy już w końcu narzekają że ślisko biadolą że zimno mroźno i w ogóle nic nikomu nie pasuje zimo zimo moja zimo a ja lubię kiedy śniegiem ty obficie kiedy mróz taki że skrzypi pod butami kiedy […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Nie sra się we własne gniazdo

  Nie sra się we własne gniazdo

  Znowu pojawiają się głosy tzw. środowisk i autorytetów, które zaczynają tworzyć medialny klimat do potrzeby nałożenia sankcji w ramach Unii Europejskiej na Polskę. Trudno jest to określić inaczej, niż działalnością antypaństwową. Zajmują się tym obcokrajowcy, bo plucie na Polskę staje się modnym i nośnym tematem. Zajmują się tym, także i Polacy, czego po prostu nie da się zrozumieć. Nie sra się we własne gniazdo! Nawołujących w Unii Europejskiej do nałożenia sankcji na Polskę trzeba zapamiętać i w odpowiednim momencie przypomnieć […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Ludzcy panowie

  Ludzcy panowie

  Nie ma to jak wygarnąć prawdę. Pan prezes wygarnął wczoraj w Sejmie prawdę opozycji. Zrobił to wyjątkowo skutecznie. Opozycja jak rządziła, anihilowała ówczesną opozycję, a dzisiaj rządzących i kazała im wygrać wybory – jak pięknie podsumował pan prezes – wygrali. To wyczerpuje wszelkie dywagacje, pan marszałek Kuchciński został obroniony na stanowisku. W Demokracji liczy się matematyka, kto ma więcej – ten rządzi. Obecna opozycja nie może udawać, że tego nie rozumie. Żadne dąsania się i twierdzenia o wyższości moralnej – […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Jak mogą potraktować nas Francuzi czyli „Caracale” , „widelec” i „Mistrale” za 1 Euro?

  Jak mogą potraktować nas Francuzi czyli „Caracale” , „widelec” i „Mistrale” za 1 Euro?

  Amerykanie wycofują się z Europy. Zaczynają mowić o pozbyciu się aktywów, które przynoszą straty. Jedną z możliwości jest sprzedaż dużej firmy samochodowej, która od lat należy do gigantycznego koncernu samochodowego w USA. Jednym z potencjalnych nabywców jest inna również gigantyczna firma samochodowa (i nie tylko) z Europy, a konkretnie z Francji. Mieliśmy wspaniałą historię współpracy z Francją w okresie międzywojennym i wcześniej. Okres wielkiej transformacji ustrojowej jaka jest przeprowadzana w Polsce od końca lat 90-tych XX wieku, to również czas współpracy. […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Oparcie porządku międzynarodowego na prawie zawsze było iluzoryczne

  Oparcie porządku międzynarodowego na prawie zawsze było iluzoryczne

  Oparcie porządku międzynarodowego na prawie, zawsze było iluzoryczne. Konsensualne umowy i poszanowanie wzajemne, nie mają innej wartości niż siła jaka stoi za partnerami. Ewentualnie liczy się jeszcze status quo, tj. sytuacja względnej równowagi, gdzie opłaca się nawet największym, wspierać poszanowanie prawa – wobec najmniejszych. Wówczas wszyscy na tym zyskują, oczywiście wielcy – najwięcej, a mniejsi mogą istnieć na formalnie symetrycznych warunkach. Chociaż oczywiście relacje pomiędzy podmiotami o różnych potencjałach, nigdy nie były, nie są i nie będą symetryczne. Żadne prawo […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Strzelnica w każdej gminie i poligony w powiatach!

  Strzelnica w każdej gminie i poligony w powiatach!

  Pomysł na to, żeby w każdej gminie samorząd zorganizował strzelnicę jest doskonały. Można go twórczo rozbudować, przez postulat poligonów w powiatach. Nie muszą być duże i nie byłyby to prawdziwe poligony, chodzi bardziej o miejsce gdzie w sposób zorganizowany byłyby możliwe ćwiczenia w terenie. W warunkach armii weekendowej, bardziej byłaby to zabawa i ćwiczenia organizacyjno-fizyczne, niż jakakolwiek taktyka. Jednak z punktu widzenia pojedynczego człowieka możliwość wytarzania się w błocie, wykąpania w rzece lub okopania się saperką w szczerym polu – to […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Nikt się nie spodziewał że Amerykanie będą dążyli do upadku NATO i Unii Europejskiej?

  Nikt się nie spodziewał że Amerykanie będą dążyli do upadku NATO i Unii Europejskiej?

  Zachód jest w dziwnej sytuacji. „Kolonia” dziwi się, że „metropolia” jej nie chce! Europa uzależniona od końca ostatniej wojny – od Ameryki, nagle usłyszała prawdę o sobie. Dowiedzieliśmy się, że obrona jest kosztowna i się nie dokładamy, tyle ile byśmy mogli, a na pewno mniej niż powinniśmy.  Co więcej i to w ogóle pokazuje, że rządzące nami dotychczas elity, to najdelikatniej mówiąc grupa lekkoduchów – okazało się, że Ameryka postrzega Unię Europejską jako globalnego konkurenta. W szczególności poprzez pryzmat Euro, […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Czy pan prezes wprowadza dobrą zmianę pilarką mechaniczną – Polska w trocinach?

  Czy pan prezes wprowadza dobrą zmianę pilarką mechaniczną – Polska w trocinach?

  Dzieje się w naszym kraju dobra zmiana. Na wielu frontach jednocześnie, w zasadzie zmiany dotykają całego kraju, wszelkich dziedzin życia i funkcjonowania społeczeństwa. mamy zmiany spektakularne jak w Trybunale Konstytucyjnym, wizerunkowo-kadrowe jak w telewizji już chyba narodowej, jedynie słuszne jak w wojsku i innych instytucjach mundurowych. Mamy także i ważne zmiany dotyczące swobody zakupu niektórych medykamentów. Miło, że nasza władza się troszczy o Kobiety i nie pozwala, żeby zbyt pochopnie nałykały się medykamentów. Jest jednak jeszcze jedna zmiana, która zadziwia […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXIV

  A zima XXIV

    2017.02.15 Poznań zima dziś wiosną pachnie zima dziś wiosną śpiewa zima dziś wiosną tańczy   co za słońce co za dnia radość jakie ptasie śpiewy   zima dziś z zimy ma niewiele błękit nieba głęboki a słońce och słońce słońce pełną gębą   i ciepło och jak ciepło ciepło rozkosznie ciepło radośnie wiosennie ciepło

  Czytaj więcej →
 • Polityka Chaos i burdel

  Chaos i burdel

  Ma rację Grzegorz Sroczyński, zapewne nie po raz pierwszy, że skrócony opis rządów PiS dałoby się zamknąć w dwóch słowach. Biorąc pod uwagę miniony okres rządów (nieomal)Prawa i (raczej Nie)Sprawiedliwości to mamy Chaos i burdel II. Ponieważ większość obywateli, (czasem to sądzę że nieomal wszyscy) nie są w stanie ogarnąć całości spraw społeczno-ekonomicznych, skupiają się na rzucanych im przed oczy elementach, wabikach, skandalikach. Umyka im sedno spraw, często umyślnie przysłonięte rzeczywistą lub spreparowaną sensacją. O ile jednak w swoim tekście […]

  Czytaj więcej →
 • Ekonomia Centra i parki handlowe podbijają mniejsze miasta

  Centra i parki handlowe podbijają mniejsze miasta

  W 2017 roku budowa centrów handlowych jeszcze mocnej skoncentruje się na mniejszych miejscowościach – wynika z analiz ekspertów Grupy Real2B. Rozpoczęty w ciągu ostatnich dwóch lat trend utrzymają dwa czynniki: wzrost zamożności Polaków i uruchomione dotacje unijne. Pierwszy z nich ma wpływ na wysoki indeks siły nabywczej mieszkańców mniejszych miejscowości oraz decyzję o migracji mieszkańców z centrum miast na obrzeża aglomeracji. Drugi stanowi ogromny zastrzyk gotówki na rozbudowę infrastruktury drogowej. Z informacji zawartych w raporcie PRCH Retail Research Forum, I […]

  Czytaj więcej →
 • Ogólna Technologia Podstawową wadą Internetu jest to że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka

  Podstawową wadą Internetu jest to że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka

  Podstawową wadą Internetu jest to, że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka. Trzeba wiedzieć czego się chce, żeby to znaleźć. Pozwala to na fantastyczną manipulację, poprzez zarządzanie wynikami wyszukiwania, czy jak kto woli w ogóle zarządzaniem i limitowaniem dostępu do treści w Internecie. Zarazem jednak, właśnie to co postrzegamy tutaj jako wadę, jest gwarancją ludzkiej wolności w Internecie. Czym byłaby siec, gdyby była na niej tylko jeden portal w którego katalogu byłoby wszystko? Już to wymyślono i nazywa […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Czy można popełnić więcej błędów używając niepotrzebnej retoryki?

  Czy można popełnić więcej błędów używając niepotrzebnej retoryki?

  Przypadki pana Ministra Spraw Zagranicznych i pana Ministra Obrony Narodowej w kontekście wypowiedzi, a nawet dyskusji podczas monachijskiej konferencji bezpieczeństwa, to pokaz jak nie należy robić dyplomacji. Co więcej jak nie należy popełniać błędów, a nawet jeszcze więcej błędów, używając niepotrzebnej retoryki. W pierwszym przypadku słynnej już polemiki pana Ministra Spraw Zagranicznych z panem Fransem Timmermansem, mieliśmy do czynienia z klasycznym „wypuszczeniem”. Pan Minister dał się wciągnąć w dyskusję poboczną i sam posłużył się argumentem, który interlokutor wykorzystał przeciwko niemu. […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Mew poranny śpiew

  Mew poranny śpiew

    2017.02.18 Poznań trudno uznać za najpiękniejszą z ptasich arii melodii nie uświadczysz wciąż tylko ten uciążliwy skrzek ucho twe drażni nieustannie   gdy jednak zimą o świcie mewy budzą cię zza okna może to być nieśmiała pierwsza przedwiośnia oznaka   czas zatem wstać rozejrzeć się za wiosną choćby płochą daleką choćby taką na chwilę taką na dziś   zaspaną spłukaną deszczem taka bez słońca a przecież a jednak nieco cieplejszą niż poranki zimowe niż mroźne dnie

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

  Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

  Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników. Neoliberalizm stworzył kolorowaną przykrywkę na brutalność kapitalizmu, w postaci pop-kultury i tego wszystkiego, co się z nią wiąże. Pustka, pozorność, bylejakość, powtarzalność i zawsze wyzysk, to fundament, na którym opiera się kapitalizm, nieprzerwanie – od czasów feudalnych. Stworzenie systemu, w którym kilka osób ma więcej majątku, niż kilka miliardów ludzi. Jak również, ten majątek nielicznych bogatych, jeszcze szybciej przyrasta, niż powszechna zamożność, można nazwać tylko powszechnym wyzyskiem. Jednak w warunkach […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Rok 2017 jest rokiem w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek

  Rok 2017 jest rokiem w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek

  Rok 2017 jest rokiem, w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek. Te słowa powiedział pewien amerykański polityk na konferencji poświęconej bezpieczeństwu w Monachium. W zasadzie nie da się tego skomentować inaczej, niż mówiąc – śmiało! Próbujcie! Tylko jest jeden problem. Po tej próbie, bez względu na jej wynik, prawdopodobnie nie będzie miał już kto odbudowywać (po raz kolejny) Warszawy, jak i Berlina. Być może nawet wielkie miasta na Zachodzie i Wschodzie USA pokryją się szklaną taflą, z której będą […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Oni składają hołd sami sobie

  Oni składają hołd sami sobie

  Obserwując postępowanie i słuchając retoryki obozu dobrej zmiany, trzeba przyznać że większość tych ludzi zaszła już dalej, niż można to określić stanem wiary we własną propagandę. W sumie, gdyby tylko wierzyli we własną propagandę, to byliby względnie nieszkodliwi, ponieważ nie są przeważnie szczególnie inteligentni, a przewidywalność powoduje, że pozując można przy tym towarzystwie przetrwać. Jednak sytuacja jaka się wytworzyła w ostatnim roku, wyraźnie wskazuje na to, że ci ludzie – oczywiście nie wszyscy – składają hołd sami sobie. W zasadzie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Nowy tomik wierszy „Jesienią zakochani”

  Nowy tomik wierszy „Jesienią zakochani”

  To zawsze radość wielka dla twórcy, gdy jego książka pojawia się drukiem. W każdym bądź razie ja cieszę się niezmiernie. To drugi tomik z moimi wierszami. Długo na niego czekałem. Poprzednia, „Krok po kroku”, ukazała się drukiem w roku 2011. Kolejna dziś przyszła właśnie kurierem wprost z wydawnictwa. Tomik ten składałem zresztą w tymżesz wydawnictwie kilka już lat temu. Jakoś jednak wtedy nie doszło do zawarcia jakiejkolwiek umowy. Aż tu nagle, tuż przed Sylwestrem minionego roku 2016, dostaję mail. W […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP w Monachium 2017

  Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP w Monachium 2017

  Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP na 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, to bardzo ciekawy i niesłychanie interesujący przykład podsumowania naszej współczesnej retoryki politycznej. Retoryki strachu i fikcji, co jest najciekawsze opartej na racjonalnych i przeważnie prawidłowo postrzeganych przesłankach. Całe przemówienie jest do przeczytania [tutaj]. Poniżej przeprowadzimy analizę tekstu, oczywiście subiektywną. Pan Prezydent rozpoczął od postawienia sobie pytania: „czy Zachód będzie w stanie przetrwać?”. Tłumaczy, to cytatem z klasyka literatury, którzy pogłoski o swojej śmierci uznał za przesadzone. Jest to piękna […]

  Czytaj więcej →