Go to ...
Obiektywnie? Subiektywnie? O polityce, państwie, gospodarce… w poszukiwaniu paradygmatu rozwoju. Zawsze mamy rację!

Obserwator Polityczny on Google+RSS Feed

19 czerwca 2018

Dramatyczne wydarzenia w ukraińskiej przestrzeni państwowej przerażają!


 Dramatyczne wydarzenia w ukraińskiej przestrzeni państwowej przerażają! Znowu odezwały się działa i artyleria rakietowa na froncie dramatycznej wojny domowej na Wschodzie Ukrainy. Bohaterscy obrońcy powstańczych republik ludowych oddają swoje życie, za wolność lokalnej ludności, bez strachu przed targającym Ukrainą nacjonalizmem, niestety często afirmującym retrofaszyzm. Ten dramat dzieje się na oczach świata. Komunikaty są jak zawsze w pełni rusofobiczne i oskarżają bohaterskich Powstańców Donbasu o całe zło, oczywiście rzekomo inspirowane z Moskwy. Jednak do tych kłamstw już się chyba wszyscy zdążyli przyzwyczaić, nawet OBWE. Zdaniem obserwatorów winę za eskalację konfliktu mają ponosić rzekomo obie strony. Jest to i tak, olbrzymi postęp w stosunku do standardu, gdy w pełni o wszystko obwiniano Powstańców lub nawet – wyjątkowo perfidnie Federację rosyjską o rzekome ataki z jej terytorium.

Wedle doniesień mediów z terenów bronionych przez bohaterskich Powstańców Donbasu, władze Ukrainy rozpoczęły przerażającą operację usuwania ludności cywilnej z rejonu, w którym nasilają pacyfikacje. Chodzi prawdopodobnie o usuwanie świadków, represje wobec ludności oddanej sprawie ludowego powstania i samoobrony narodowej, jak również o branie zakładników. W skomplikowanej układance w Donbasie, ludzie walczą po różnych stronach, a ich rodziny są wszędzie. Przesiedlanie tych ludzi jest przerażające, chociaż nie można wykluczyć, że zapewne w jakiejś mierze decydują także i aspekty humanitarne. Niestety dotychczasowa praktyka władz Ukrainy pokazała, że nie można im ufać wprost. Nie są do tego gotowi nawet ich właśni obywatele, jak również i ludzie walczący w oddziałach po ich stronie. Jak wiadomo dochodziło do licznych buntów i przeciwstawiania się m.in. radykalnych nacjonalistów, wobec dyktatowi przedstawicieli oligarchicznych władz z Kijowa.

Tych wydarzeń nie można interpretować tylko w wymiarze lokalnym, który jest dramatyczny, cierpią ludzie – po obu stronach rozdzielającego braci, sąsiadów i rodziny frontu, stworzonego przez władze z Kijowa w ramach tzw. operacji antyterrorystycznej. Niesłychanie istotny jest wątek polityki zagranicznej, jakoś często składa się tak, że jak pan Petro Poroszenko spotyka się z kimś na Zachodzie np. z panią Merkel, to regularnie wybuchają walki i on demonstracyjnie skraca swoją delegację i wraca do kraju. To jest naprawdę ciekawe, bo albo ktoś coś ostrzela z dział (przeważnie bloki w Doniecku lub innych miejscowościach bohatersko bronionych przez Powstańców), albo jakiś samolot ktoś ostrzela lub nawet zestrzeli. Oczywiście wcześniej Ukraina nie zamyka ruchu nad strefą deklarowanego przez własny rząd konfliktu dla samolotów cywilnych. Jednak pretensje zawsze są adresowane w stronę Powstańców i Federacji Rosyjskiej. Drugi aspekt to pan Donald Trump i jego polityka. Jeżeli Ukraina rządzona przez oligarchów, chce cokolwiek ugrać w Waszyngtonie, to musi to próbować zrobić, zanim dojdzie do porozumienia pana Donalda Trumpa z panem Władimirem Putinem. Później już może nie być możliwości prowadzenia polityki napędzanej propagandą. Ponieważ każde kłamstwo zawsze ma swoje granice. Dla III Rzeszy był nią szturm Berlina, dla oligarchicznej Ukrainy był sam grzech założycielski jakim był zamach stanu, przepędzenie legalnego Prezydenta oraz nieludzka zbrodnia ludobójstwa, 2 maja 2014 roku, kiedy to w Odessie spalono ludzi żywcem i mordowano tych, którzy próbowali się ratować. Zadziwiające, że oba wydarzenia przypadły na maj? Być może podobna dynamika reżimów dążących do katastrofy bywa podobna? Nie da się budować na kłamstwie, zbrodni, prześladowaniu ludzi i kreowaniu alternatywnej rzeczywistości.

Miejmy jednak właściwy ogląd tej dramatycznej sytuacji. To nie bloki w Kijowie są ostrzeliwane przez Powstańców z Donbasu, tylko bloki w Donbasie są ostrzeliwane przez oddziały opłacane przez oligarchów wspierających władze w Kijowie. Nie można o tej banalnej oczywistości zapomnieć. Obecne wydarzenia są tym bardziej przerażające, że zima na Wschodzie jest aktualnie dość dokuczliwa. Odczuwalne około -20 stopni poniżej zera, komfortu nie daje.

Miejmy nadzieję, że sytuacja się unormuje i rządzący w Kijowie, nie będą chcieli eskalować tego dramatu. Warto ponowić wszelkie apele dla ludności Ukrainy, zwłaszcza mieszkańców rejonów poddanych represjom w ramach tzw. operacji antyterrorystycznej. Rosja bardzo pomaga Ukrainie, w tym mieszkańcom bronionych przez Powstańców republik ludowych, gdyby podobnie pomagała Europa, to los tych umęczonych pod gradem pocisków ludzi, być może byłby lżejszy. Winni tego cierpienia milionów ludzi są oligarchowie i rządzący w Kijowie. Ci ludzie powinni odpowiedzieć przed Narodem Ukrainy i w ramach międzynarodowej odpowiedzialności karnej, albowiem nie ulega wątpliwości, że w tym konflikcie mamy do czynienia ze zbrodniami wojennymi. Jednak świat milczy. Może pan Trump to zmieni, byłoby dobrze żeby wszyscy poznali prawdę na temat tego konfliktu.

Tags: , , , , ,

28 komentarzy “Dramatyczne wydarzenia w ukraińskiej przestrzeni państwowej przerażają!”

 1. Inicjator
  2 lutego 2017 at 04:23

  Powoli do wszystkich dociera coraz więcej faktów, nie wymagających komentarzy.

  Przecież to siły podległe władzom w Kijowie strzelają do bloków m.in. w Doniecku, zamieszkałych przez Ukraińców!

  I tak dalej …

  Tylko ludzi żal.

 2. Je Suis Obserwatorpolityczny.pl
  2 lutego 2017 at 04:55

  Potwierdzam tę obserwację – co Poroszenko jest za granicą, nasila się dramatyzm, nie trzeba wiele wystarczy salwa ze 152 mm w bloki… oczywiście niby przez pomyłkę, na to Powstańcy (podoba mi się że autor tak o nich pisze) odpowiedzą to już są kamery i afera. Na szczęście OBWE już się nie daje dymać Ukraińcom jak kiedyś

 3. Kopiec Kreta
  2 lutego 2017 at 05:07

  Oni zaatakują nawet nas lub Białoruś żeby tylko odwrócić uwage od swoich zbrodni. Ponieważ do póki trzymają Naród za mordę to oni rozliczają a nie są rozliczani. Jednak pewnego dnia Ukraina otworzy oczy i zrzuci z siebie te łachudry

  • bobby
   2 lutego 2017 at 08:18

   Nas nie zaatakują bo to byłby koniec Ukrainy. Ale na tamtym obszarze wojna dopiero się rozkręca bo system w tych państwach wyczerpał swoje możliwości rozwoju. A z naszego punktu widzenia to byłoby korzystnie gdyby Ukraińcy, Rosjanie i nawet Białorusini tracili zasoby w walce przeciw sobie. Bo te zasoby mogą być użyte przeciw nam więc lepiej aby były coraz mniejsze.

   • janusz
    2 lutego 2017 at 09:52

    Bzdury piszesz. Dla nas to było by korzystne gdyby nasi sąsiedzi współpracowali, handlowali i bogacili się razem z nami. Niestety wielki brat zza oceanu czuwa aby tak nie było.

   • bobby
    2 lutego 2017 at 12:03

    janusz, oni w genach nie mają handlu i współpracy tylko wojowanie i wyżynanie się. No może z wyjątkiem Białorusinów. Tak więc należy oczywiście handlować ale nie warto ufać.

    TO KSENOFOBICZNY WPIS OSTRZEGAM PANA. WEB JÓZ.

 4. wlodek
  2 lutego 2017 at 07:38

  Czy ktoś ma złudzenia? Pan każe sługa musi! Tyle kasy wpompowano w przewrót to nie mogą zrezygnować.Całym sercem jestem za ludnością Donbasu,był moment że zastanawiałem się czy nie podjąć banderowskiej rękawicy i byłem gotowy do wyjazdu tym bardziej że Śląsk od lat miał kontakty z górniczym Donieckiem,a styropianowcy zaprzepaścili te kontakty idąc na pasku wrogów Rosjan.Zwycięstwo będzie za Wami,i tu też nie mam złudzeń!

 5. wlodek
  2 lutego 2017 at 08:48

  Bobby,czy ty jesteś katolikiem? gratuluję ,jak można pisać o ludziach ZASOBY!Czy znasz słowo którym cię nazywam ANTYCHRYST!

  • bobby
   2 lutego 2017 at 12:06

   To zależy. Jeżeli chodzi o żołnierzy to tak, to są zasoby. Im mniej zasobów zdolnych do zabijania tym lepiej dla reszty ludzi.

 6. Wojciech
  2 lutego 2017 at 10:46

  Barbarzyński kryzys na Ukrainie jest elementem wojny Zachodu /kartelu US/NATO/ z Rosja. Wojna na zniszczenie trwa od co najmniej dwóch wieków. Dziś oparta jest na doktrynie Brzezińskiego i Wolfowitza. Tymczasem trwa niszczenie narodu i podsycanie nienawiści do Rosji. Pierwszą fazą wojny Hitlera /i demarkacji zachodnich/ z Rosją, czyli budowa Lebensraum było zajęcie terytoriów w grubsza według dzisiejszych granic stalinowskiej Ukrainy. O to samo dziś starają się cichaczem ale systematycznie Niemcy, wykupując w ramach kolonizacji ogromne obszary czarnoziemu i co lepsze poradzieckie fabryki.Tylko Polska tkwi dalej jako przedmurze, zgniłego muru.

  • bobby
   2 lutego 2017 at 23:10

   Z tym wykupywaniem przez Niemców poradzieckich fabryk na Ukrainie to dowcip roku. A jeżeli chodzi o czarnoziem to Niemcy sporo wywieźli wagonami z Ukrainy w okolice Wrocławia.

 7. wlodek
  2 lutego 2017 at 13:44

  Pozdrawiam wieczorynkę i krzyka i oczywiście królową.!Brakuje mi Was!

  • wieczorynka
   2 lutego 2017 at 16:06

   Włodku, zmusiłeś mnie do przeczytania artykułu Krakauera, ja wiem co dzieje się na Ukrainie czyli dokładnie tak jak opisuje Autor. Osobiście staram się unikać przykrych tematów i to nie jest chowanie głowy w piasek, to dla zdrowia psychicznego. Najbardziej na wojnie cierpi ludność cywilna, dlatego wielu Ukraińców uciekło zarówno do Rosji jak i Polski, nie chcą strzelać do własnych braci i sąsiadów. Mam tylko nadzieję, że pan Poroszenko poniesie konsekwencje swoich zachowań. Pozdrawiam Włodka i Krzyka też.

  • krolowa bona
   4 lutego 2017 at 05:34

   Hallo @wlodek ja tu mocuje sie z cholerna grypa, tu jest jej epidemia, pare dni mialam nawet zaatakowane oczy, ktore leczylam antybiotykami w kroplach i zle widzialam, nie moglam sie tu udzielac w zwiazku z tym…Pozdrowienia

 8. wlodek
  2 lutego 2017 at 17:35

  wieczorynko,przeczytaj w strajk.e.u Karwata,TP będzie jasne dlaczego telematołki milczą o wizycie Prezydenta Putina na Węgrzech,mam nadzieje że Krakauer odniesie się do tego skoro Orban nasz sojusznik! Pozdro dla rodziny!

  • krzyk58
   2 lutego 2017 at 18:21

   Szkoda jednak że nie widzimy Dudy np. w Budapeszcie
   na spotkaniu z p.W.W.PUTINEM…

   Z pewnym takim obrzydzeniem,patrzyłem na foto.
   “naszego tankisty” na wrażym czołgu,rozumiem ,gdyby to był np. amerykański,ale – trofiejny…czy są jakieś
   granice xxxxxxx(autoc.)?

   Miast w Budapeszcie, “nasi” w Tel-Awivie lub “na czołgu”…i smieszno i straszno..tfu!

  • wlodek
   2 lutego 2017 at 18:34

   Wieczorynko,nie byłbym sobą gdybym nie przypomniał że dzisiaj rocznica Zwycięstwa pod Stalingradem! Gdyby nie to Zwycięstwo to nas by nie było, dobrze że niektórzy o tym pamiętają. Chwała Armii Czerwonej!

  • wieczorynka
   2 lutego 2017 at 18:46

   Włodku, przeczytane i co istotne, media tak jak każdy dziennikarz od wielu lat, i to na całym świecie są na usługach polityków i tu musimy skończyć temat aby nie wkroczyć na niebezpieczną ścieżkę.

   Włodku, jeszcze jedno co cię tak męczy Mykoła, który jest od kilku lat na emeryturze, natomiast Winnetou jest młodym szlachetnym wodzem, który dba o własną Ludność aby przetrwała, pozdro dla obu Panów.

 9. Wojciech
  2 lutego 2017 at 21:59

  Zaczęli strzelać do Ruskich. https://www.youtube.com/watch?v=qqPJSn8hyag

 10. wlodek
  3 lutego 2017 at 11:30

  Jak wyciągnąć kasę,prosty sposób Króla Czekolady! Sprowokować powstańców Donbasu którzy nie będą czekać na banderowską śmierć i oskarżyć Rosję o agresję!Tylko nikt się nie zastanowi że giną cywile i to nie 2 w Awdiejewce a tysiące w Doniecku!Kto wczoraj słuchał Prezydenta Putina w obecności Orbana,to zgodzi się że nie chodzi o zakończenie konfliktu,a o kasę i jeszcze raz kasę.Czy oprócz bobiego ktoś wierzy że Donbas jak i Krym wrócą w ręce banderowskiej hołoty?Kiedy zrozumieją to Polacy,inwestując w oligarchów i banderowców,mało było Wołynia?

  • krolowa bona
   4 lutego 2017 at 05:29

   @wlodek “ujal” chodzi o kase, ” ukrainski krol czekolady”oportunistycznie wykprzystuje “sped” mediow w zwiazku ze szczytem UE na Malcie, rozglaszajac “nowy wybuch wybuch wojny”ze strony Rosji mimo, ze to Ukraina rozognila na nowo bardzo ostro konflikt w NowoRosji by wymusic kase od zachodu, mysle na co liczy ten “krol czekolady”, jaki ma plan w stosunku do wlasnej ojczyzny ? Pokazuja go tu we wszystkich programach TV, choc niebylo tego od paru miesiecy……

 11. vonkris
  4 lutego 2017 at 09:32

  wiedziałem od dawna, że w Polsce jest masa portali i stron finansowanych przez różne zachodnie fundacje, gremia i grupy interesów, a od kilku dni z takim samym przerażeniem odkrywam, iż nie brakuje także portali i stron żyjących z ruskiej kasy… teksty obywatela “krakauera” są fantastycznym przykładem ruskiej propagandy dla odmóżdżonych, która to niczym się nie różni od propagandy zachodniej, ba, nawet wypłatę propagandziści po obu stronach dostają w tej samej walucie, bo przecież “krakauer” nie pracuje za ruble 🙂

  SZANOWNY PANIE PRZYJMIEMY NAWET RUBLE BIAŁORUSKIE, TYLKO NIE HRYWNY 🙂 NUMER KONTA FUNDACJI JEST W ZAKŁADCE MISJA O TUTAJ https://obserwatorpolityczny.pl/?page_id=2 POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

  • krzyk58
   4 lutego 2017 at 11:16

   Wiemy że w Polsce ma się nieźle całkiem liczna
   “diaspora’ ukrainska – i nie mam TU na uwadze
   ‘nowych ukrainców”,a tubylcze,’nasze” – “Nasze Słowo”
   i okolice…a i odmóżdżonych Polaków także,NIESTETY,
   nie brakuje…30 lat chamskiej indoktrynacji w duchu jewropejskim zrobiło TOTALNE spustoszenie w(pod)świadomości Polaków.

  • wlodek
   4 lutego 2017 at 12:01

   Nie masz racji,dostajemy w szeklach a czasami w naturze “potrawko mózgowa von jakiś tam”.

  • wieczorynka
   4 lutego 2017 at 16:52

   @ von_kris, na ogół staram się nie wtykać palca między drzwi, jednak tym razem mnie ruszyło. Jest to portal między innymi dla takich jak ja. Jestem Rusofilką i mam lewicowe poglądy i większość artykułów jest zgodna z moim punktem widzenia, jeżeli z jakimś tekstem się nie zgadzam to piszę o tym otwarcie i nikt mnie nie kasuje. Pozdrawiam całą Redakcję jak i wszystkich Czytelników przez osobistą zarozumiałość nie pomijam nawet von_kris.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

More Stories From Polityka

Scroll Up