PKB w dół i dobra zmiana w Sądach to „Bolek” w górę! - Obserwator polityczny

PKB w dół i dobra zmiana w Sądach to „Bolek” w górę!

1 lutego 2017 04:10 komentarzy: 31 Autor:  A • A • A

graf. red.PKB za 2016 rok nie zachwycił. Według oficjalnej statystyki publicznej mamy spadek dynamiki przyrostu PKB o około 1,1 % rok do roku (dane dotyczą wstępnego szacunku, a mogą zostać skorygowane). W 2015 roku jak była Polska w ruinie mieliśmy 3,9% przyrostu PKB. Po pierwszym roku rządów dobrej zmiany, spadło do 2,8%.

Widać z opublikowanych danych, że siadły inwestycje. PKB jest trzymane przez konsumpcję wewnętrzną, a tej z kolei towarzyszy przyrost długu prywatnego, przeznaczanego właśnie na cele konsumpcyjne. Jeżeli na to nałożymy dług publiczny, który stymuluje konsumpcję prywatną w postaci 500+ to trzeba się poważnie zacząć bać. Ponieważ jedziemy na bańce przyrostu długów. Ciężko to ocenić na podstawie wstępnego szacunku, który zawsze jest jednak wyjątkowo solidny w wydaniu GUS-u. Jednak widać, że mamy problem, ponieważ gospodarka napędzana długiem nie może rosnąć, bo nie rośnie w niej nic realnie poza długiem. Dodajmy – w znacznej mierze zagranicznym. Pożyczanie za granicą, na przejadanie w kraju, to większa głupota, niż grecki model gospodarczy. Grecy przynajmniej mają majątki w Euro i tego im ich rząd nie odbierze. U nas dewaluacja dosięgnie wszystkiego, każdego aspektu życia, Polska po korekcie będzie znowu krajem tańszym. Pewna cześć wypracowanego majątku po prostu wyparuje (ale „skropli się” u tych, którzy kupili nasze długi).

Ministerstwo Finansów podało dane (wstępne) o realizacji budżetu państwa za 2016 rok. Proszę przygotować się na szok, albowiem jest najgorzej w historii. „Wstępne wykonanie budżetu państwa w 2016 r. w stosunku do ustawy budżetowej na 2016 r. (po zm.) wg. szacunkowych danych wyniosło: dochody 314,6 mld zł, tj. 100,3 % wydatki 360,9 mld zł, tj. 97,9 % deficyt 46,3 mld zł, tj. 84,6 %”. „(…) Największym źródłem dochodów budżetowych jest podatek od towarów i usług. Szacuje się, że w 2016 r. dochody budżetu państwa z VAT wyniosły 126,6 mld zł, co oznacza wzrost o 2,8% w stosunku do dochodów uzyskanych w 2015 r. W grudniu ubiegłego roku, zgodnie z planowanym rozkładem dochodów, wpływy z VAT były niższe niż w grudniu 2015 r., co wynikało m.in. z faktu odnotowania rekordowo wysokich wpływów w ostatnim miesiącu 2015 r. (roczna dynamika przekroczyła wówczas 125%). Dochody z VAT w grudniu 2015 r. jak i styczniu 2016 r. determinowane były m.in. wyjątkowo wysokimi obrotami, które związane były z koniecznością finalizowania projektów realizowanych w ramach programów finansowanych z poprzedniej perspektywy budżetowej UE. Ponadto, kształtowanie się poziomu dochodów z tytułu VAT w grudniu ubiegłego roku było zdeterminowane większą skalą zwrotów, które zaburzają ekonomiczną dynamikę tej kategorii. Wprawdzie nie ma jeszcze danych dotyczących inwestycji w IV kw., ale skala zwrotów może być oznaką wychodzenia inwestycji ze stagnacji, czemu sprzyjają również lepsze od oczekiwań wyniki w zakresie produkcji budowlano-montażowej. Administracja podatkowa realizuje kwalifikowane zwroty bez zbędnej zwłoki. W okresie odwracania się trendu inwestycji na przełomie roku, w kierunku ożywienia, sprzyja to przedsiębiorcom, poprawia ich płynność i tym bardziej wspomaga procesy inwestycyjne, które powracają na ścieżkę wzrostu.” W zakresie dochodów niepodatkowych warta odnotowania jest znacząco wyższa, od przyjętej w ustawie budżetowej, wpłata z zysku NBP (do budżetu trafiło 7,9 mld zł). Zgodnie z planem uzyskano ponad 9 mld zł z tytułu aukcji na rezerwacje częstotliwości LTE.” Źródło Ministerstwo Finansów [tutaj].

Dziura budżetowa osiągnęła poziom około 46,3 mld zł. Do listopada było mniej bo tylko 27,6 mld zł. Tak działają podatki pośrednie, grudzień to okres księgowania zwrotów (tzw. efekt bazy) w tym, także rozliczania środków unijnych. Skala dziury budżetowej przeraża tym bardziej, ponieważ bez transferu dochodów NBP i aukcji LTE byłoby prawdopodobnie około 60 mld PLN (szczegółowo zależy to od tego jak się liczy)!

Być może właśnie ze względu na te skandaliczne i przerażające ekonomicznie informacje, media głównego nurtu zostały zasypane informacjami, w charakterze rewelacji o rzekomej współpracy pana Lecha Wałęsy ze strukturami bezpieczeństwa PRL-u! Mistrzowsko wykreowano temat zastępczy i go przeprowadzono na skalę ogólnokrajową. Jakoś nie było chwalenia się rządu realnymi wskaźnikami, nikt się szczególnie nie tłumaczył – dlaczego spada PKB.

„Odpalenie” tematu pana Wałęsy, pomaga jeszcze w medialnym przykryciu tego, co dzieje się wokół sądownictwa. Tutaj, co do zasady kierunek jest bardziej niż słuszny. Jednak nie można prowadzić zmian metodami, które budzą poważne wątpliwości konstytucyjne. Jednakże mało kto, to wszystko rozumie, a ludzi nie interesują problemy elit, które nie mają dobrej prasy i społeczeństwo jest generalnie sceptyczne wobec prawników.

Mamy więc zatem wrzutkę do naszej rzeczywistości. Media się doskonale sprawdzają, wszystko działa i jest super. Nie można narzekać, chyba że chcemy doświadczyć tego, czego doświadcza już system oświaty. Mniej więcej na tym polega dobra zmiana w praktyce. Uwaga – kierunek nie jest zły. Tylko nie można się zgodzić z metodami i sposobem przeprowadzania tych reform. Nie można wymagać od obywateli szanowania prawa, jeżeli elity je lekceważą i po prostu nie stosują, czy też jak kto woli – stosują wybiórczo.

Tematem rzekomej współpracy pana Lecha Wałęsy nie ma się nawet po co zajmować, albowiem to szkodzenie Polsce. Obalenie tego pomnika naszej transformacji, nie służy naszym interesom. Można było poczekać z rozliczeniami kilka lat. Chociażby dlatego, ponieważ nie mamy takiego drugiego symbolu i jego niewykorzystywanie, a wręcz niszczenie – to utrata części wizerunkowego potencjału naszego kraju. Sprawy sprzed 40 lat, co do których istnieją poważne wątpliwości, czy nie były w jakiejś mierze prowokacją i fałszywką ówczesnych czynników bezpieczeństwa – nie mogą dominować nad współczesnymi problemami z rozwojem gospodarczym! Proszę się nie dać manipulować!


Przejdź na samą górę

Komentarzy: 31

 • Mimo wszystko, damy radę.

 • Wiem już od kilku lat, że tylko u was mogę przeczytać prawdę. Media rzeczywiście się nakarmiły bolkiem o spadku PKB prawie nic. Słyszałem że macie przestać funkcjonować – to byłaby wielka tragedia i zabrakłoby części nas samych. Proszę bądźcie!

  • Henryk z Hamburga

   Wiem że tylko tutaj przeczytam prawdę. Również nie wyobrażam sobie rzeczywistości bez OP, to stały element dnia przy śniadaniu rano i wieczorem przy kolacji.

 • A czego oczekiwaliście?Ekonomii nie da się okłamać,a przy okazji zapomnieli wskazówki z Biblii że z próżnego nawet Salomon(Prezes) nie naleje!

 • Nie istnieje coś takiego jak dziura budżetowa, jest to jeden z wielu „wynalazków” dziennikarskich. Tempo wzrostu PKB jest ważnym ale nie najważniejszym wskaźnikiem ekonomiki państwa. W moim mniemaniu istotniejszym jest bilans płatniczy państwa oraz bilans handlowy. Przy analizie zjawiska czy zdarzenia ekonomicznego błędem jest opieranie się na analizie jedno wskaźnikowej. I na koniec, czy można prosić o analizę wspomnianych bilansów – płatniczego i handlowego.

 • Wladyk nigdy cię nie podejrzewałem o wielki intelekt i tu masz rację, że z próżnego i salomon nie naleje. Twoi koledzy zostawili Polskę w ruini i co najgorsze udawają głupców jak np żięć wielkiego działacza partyjnego Barcikowskiego, który również był sekr. KC. A wykazywany wzrost gospodarczy na podstawie fałszywych faktur myślę, ze będzie właściwie i należycie rozliczony a ukradzione pieniądze w ramach VAT wrócą do budżetu.

  • Mykoła,nawet winetu tym krętaczom nie pomoże .Jeszcze rok i Good bay Wasia! Przepraszam wasię,chodzi o Jarka,co z rozliczeniami PO ,coś cicho!Ochłapy z zycia Wałęsy!

 • Przez większość mojego życia zawodowego pracowałem w Polsce Ludowej. Byłem specjalistą, dyrektorem, jeździłem prywatnie i służbowo na wschód i na zachód i nigdy nie spotkałem funkcjonariusza SB. Wiedziałem,że są, że muszą być abym czuł się bezpieczny przed różnymi agentami, szpiegami, Kuklińskimi i innymi. Nie spotkałem także nigdy opozycjonistę do tego demokratycznego, aczkolwiek i wtedy nie brakowało głupców. Dziś pokazują moja ojczyznę jako obóz koncentracyjny pełen oprawców, katów i zbirów. SB była zbyt poważną i inteligentną formacją aby opierała się na takich prymitywach i analfabetach jak niejaki Bolek. Dziś takie Bolki są przy władzy i prowadzą gorszącą wojnę między sobą o dostęp do koryta. Prawie połowę Polaków, którzy utożsamiają się z tamtą Polską wyrzucili na śmietnik pozbawiając praw, zasług i satysfakcji. I nikt się o nich nie upomni.

  • WOJCIECHU MASZ CAŁKOWITĄRACJĘ. DODAM JESZCZE OD SIEBIE.

   JARUZELSKI POPEŁNIŁ NIEWYBACZALNY BŁĄD WPROWADZAJĄC STAN WOJENNY BO DZISIAJ CI WSZYSCY KRZYKACZE I TWÓRCY OBECNEGO DOBROBYTU POLAKÓW

   [ https://lustracja.net/index.php/ciekawe-publikacje/164-michnik-my-wezmiemy-wladze-a-wy-polacy-pojdziecie-z-torbami
   ————————–
   https://marucha.wordpress.com/2009/12/19/nie-zapomnijmy-o-genialnym-ekonomiscie-balcerowiczu/
   ————————-
   https://ruch-obywatelski.com/absurdy/za-2-mld-dolarow-sprzedali-polskie-banki-wraz-z-66-mld-dolarow-w-tych-bankach-a-nikt-nie-sciga-tych-bandytow/
   ————————-
   https://www.historycy.org/index.php?showtopic=103502
   ————————-
   https://okres-prl.blog.onet.pl/2012/01/31/odezwa-do-mlodego-pokolenia-to-nie-komuna-zabrala-miejsca-pracy/
   ————————-
   https://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2015/01/polska-neokolonia-2/ ]

   Z SIEKIERĄ W RĘKU,Z WORKIEM NA PLECACH,KILOGRAMEM SOLI I DZIESIĄTKIEM ZAPAŁEK GANIALIBY BIAŁE NIEDZWIEDZIE ZA POLARNYM KRĘGIEM I NIKT Z ZACHODU NAWET BY PALCEM NIE KIWNĄŁ W ICH OBRONIE JAK W 1939…
   WYCZARTEROWANE WAGONY JUŻ CZEKAŁY NA PASAŻERÓW…
   PODWOJE KOŁYMY I INNYCH KURORTÓW STAŁY OTWARTE…
   PS…
   Pierwszy raz od stuleci w 1945 roku prosty chłop i robotnik polski zyskał dostęp do dóbr cywilizacyjnych i kulturalnych mógł się leczyć, uczyć, korzystać z rozrywki. Tracąc władzę i majątki w 1945r. burżuazja i kościół, nie mógł się pogodzić z tym faktem i wszystkie zakręty w PRL-u sprytnie sterowano rękami robotników, w końcowej fazie /1989r./
   Przewodnia siła narodu, SOLIDARNOŚĆ – pokazała Polakom gest Kozakiewicza. Potępia się wszystko co zostało zrobione przez naszych rodziców z naszym udziałem.
   Należy pamiętać w jakim stanie znajdowało się państwo po zakończeniu działań wojennych; kraj w 60% zniszczony, 70% analfabetów, biologicznie i faktycznie zredukowana przez okupanta inteligencja.
   Lata 1945-53, lata walki o władzę, w której zginęło około 23 tyś. ludzi. Bandy watażków palą całe wsie, morduje się Sołtysów, nauczycieli.geodetów, napada się na posterunki MO, morduje się żołnierzy WOP, KBW.
   Mimo terroru i strachu z entuzjazmem odbudowano swój dom ojczysty POLSKĘ.
   Etos Solidarnościowy zniszczył nasz dorobek przez ostanie lata. Odebrano narodowi to co wywalczyli nasi rodzice- bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne kraju. Zabrano nam wszystkie świadczenia socjalne. Sięgając myślami do wspomnień rodziców oraz do historii z okresu międzywojennego -wypoczynek czy dostęp do nauki w szerokim zakresie był niedostępny dla chłopa czy robotnika, kolonie letnie- to słowo nieznane dla szerokiej masy dzieci wiejskich czy robotniczych. Kobiety wiejskie rodziły w domu, umieralność dzieci była zastraszająca.
   Społeczną chorobą była gruźlica/ brak witamin/ dziesiątkował całe rodziny.
   https://bialoczerwonagwiazda.bloog.pl/id,339021464,title,Nie-rzuce-kamieniem-w-PRL,index.html?smoybbtticaid=618403

  • Panie Wojciechu,większość komentatorów myśli jak Pan i oczywiście nie jest dobrze ale nie beznadziejnie,skoro możemy się w tej kwestii wypowiadać!Gorzej z tymi którzy byli działaczami PZPR a dzisiaj aktywnie wspierają PIS!Może się wypowiedzą dlaczego to robią,to tak jak bym splunął na swoją młodość.Dwulicowcy!

  • Panie Wojciechu,większość komentatorów myśli jak Pan i oczywiście nie jest dobrze ale nie beznadziejnie,skoro możemy się w tej kwestii wypowiadać!Gorzej z tymi którzy byli działaczami PZPR a dzisiaj aktywnie wspierają PIS!Może się wypowiedzą dlaczego to robią,to tak jak bym splunął na swoją młodość.Dwulicowcy!

  • Panie Wojciechu ,jeżeli Pan sobie nie zastrzega praw autorskich,to ja „puszczam”dalej,do bliżnich,jako nieocenioną pomoc w myśleniu.Wszystkiego dobrego…

   • Nie zastrzegam sobie żadnych praw, bo niby do czego? Skorzystałem tylko z własnych praw wolności aby znienawidzić ten kraj i odseparować się od wszelkich z nim związków. Kraj odwetu, nienawiści, hipokryzji, fanatyzmu, lenistwa i głupoty. Nawet powietrze już tutaj zatruli.

 • Podobno PKB w ostatnich latach było źle liczone. Jak skorygujemy to może się okazać, że dynamicznie rośniemy. Nawet jeżeli dynamika PKB będzie spadać to podobno jest to cena jaką warto ponieść za realizację wizji Drogowskazu Prawdziwie Wolnej i Suwerennej Polski. Słabnący wzrost można wyjaśnić sabotażem gospodarki przez przedsiębiorców.

 • Wojciechu masz rację ale wytworzył się czas, że tacy bolki czy święcickie doszli do władzy i poczuli smak bogactwa i ruszyli po nie i stało się to co się musiało stać a służby nie potrafili się temu oprzeć. A elity obecne nie dorośli i nigdy nie dorównają Gomułce czy Gierkowi. Świadczy o tym zachowanie się obecnego Prezydenta na czołgach hamerykańskich od razu mi się przypomniało zachowanie się chłoptysiów oneszkiewicza czy parysa na poligonach jak ale jeszcze na polskich czołgach się bawili a wojskowi nie musieli iść do kina bo mieli niezły ubaw na miejscu. Dobrze, że jest jeszcze Prezes i czuwa nad imprezą. Pozdrawiam.

 • Już „broszka” zamierza zmienić slajdy Morawieckiego, tak że winny już jest!A San Eskobar chce skarżyć Rosję w Hadze. To będzie cyrk jak Rosjanie pokażą ustalenia Sekty Antoniego, parówki,sztuczną mgłę! Będzie zabawa,Mykoła jak ja kocham PIS!

 • Narracja może być choć to tylko narracja. Gorzej dla narracji kiedy podpiera się wskaźnikiem na który reagują tylko idioci i chorzy psychicznie bo PKB dokładnie nie oznacza nic. Taki wskaźnik dla chcących być niewolnikami i wierzących w każdą bzdurę. A że Boluś był konfidentem to trzeba będzie pewnie do jego śmierci powtarzać. Sama „wóda i panienki” jeśli streścić jeden z prywatnych zbiorów fotografii z tzw internowania. Sądy to „syfoza” nie inna niż w innych miejscach na tej planecie gdzie przerost prawa jest tak wielki że tworzy największy bo światowy terror. Nieliczna grupa normalnych sędziów to ilość na granicy błędu statystycznego. Połączenie tych trzech elementów w jeden tekst to sztuczka godna cyrku bo są nie powiązane no ale przecież narracja najważniejsza i zadowolenie z dobrze wykonanego zadania.

  • Rzeczywiście trzeba być chorym psychicznie lub idiotą (to choroba psychiczna), żeby pisać opinię bez wewnętrznej logiki. PKB jest taki jak każdy widzi wliczają nawet usługi prostytutek. Nie ma innej miary na tą chwilę powszechnie uznawanej przez wszystkich i trzeba się nią posługiwać i do niej odnosić. Nie dyskutujemy o miernikach i wskaźnikach, tylko o tym co pokazują. Pan nie zrozumiał felietonu. Woli pan mierzyć rozwój wielkością dżdżownic? Też można….

   • „Pięknym za nadobne”: Pan nie zrozumiał co napisałem w komentarzu, idiota zaś to stan rozwoju a nie choroba. Może pan jednak sobie (dla siebie) twierdzić co pan chce, w końcu i tak wszyscy mylą wolność z anarchią, właściwie mylą podstawowe pojęcia za to w słowotoku bez sensu są nieźli.

  • Tak jest Zbigniewie, 2 plus 2 nie musi według PIS być 4,wszystko zależy od Prezesa!A kryteria rozwoju to wymysł komunistów i złodziei,liczy się słowo i chęci!

   • Przyznaję że nie mam pojęcia co pan ma na myśli w komentarzu a co co chodzi z tym PiS to już zupełnie bo ja partii politycznych nie lubię bez względu na wyznanie, markę, rasę, ideologię, stan posiadania i poziom bzdur które wciskają ufnym ludziom do głowy. Chociaż to moje nie lubię jest też raczej bez emocjonalne bo zwyczajnie na ideologicznych oszołomów szkoda czasu.

 • P.Zbyszku,odpowiedź jest prosta, wziął się PAN za krytykę PKB jako kryterium rozwoju kraju, niech PAN wymyśli lepszy, dlatego 2+2 równa się cztery a nie może być 4.A w ekonomii jeśli chce być nauką musi stosować matematykę a nie slajdy Morawieckiego! Pozdro.

  • wieczorynka

   Włodku, PKB jest to przekładanie pieniędzy z jednej kieszeni do drugiej i faktycznie nie świadczy o rozwoju danego kraju. Niemcy mają PKB niższe aniżeli Polska.

   Powtórzę historyjkę, którą już kiedyś opisałam na temat PKB.
   Otóż w kraju X przychodzi do hotelu pan Y, chce obejrzeć pokoje i zostawia w recepcji 100 euro. Właściciel hotelu przypomniał sobie, że jest winien pokojówce 100 euro i oddał, ta oddała z kolei dług fryzjerce i krawcowej, fryzjer oddał dług szewcowi a szewc właścicielowi hotelu. W tym czasie schodzi do recepcji pan Y i oświadcza, że żaden z pokoi mu się nie podoba i zabiera swoje 100 euro i to jest właśnie PKB.

  • P. Włodku, dopytam: Czy proponuje pan by kłamstwo obowiązywało tak długo póki jakiś hochsztapler nie wymyśli nowego kłamstwa? I przez terroryzm nakazowy będący zaprzeczeniem wolności wszyscy mają w to kłamstwo wierzyć? Hochsztapler bo właściwie prócz nielicznych wyjątków, tym są ekonomiści, a kłamstwo bo usługi włączone do PKB mają się nijak do rozwoju. P. Włodku, proszę wyjaśnić jak przyczynia się do rozwoju kraju zerżnięcie trzydziestu prostytutek czy zaćpanie się pięćdziesięciu narkomanów? Możemy polecieć po całości bo ja akurat wiem co jest wliczane do tego nieszczęsnego wskaźnika którego jedynym zadaniem jest wciskanie kitu ufnym ludziom. To co wyczyniają partyjniacy niezależnie od opcji politycznej i całej tej reszty o której napisałem wyżej to po prostu mistrzostwo świata we wciskaniu kitu. Już nie tylko historia jest sfałszowana ale podstawowe pojęcia w politycznej dylatacji dawno przestały mieć desygnaty. Oto dzieło ideologów, partyjniaków, polityków i ekonomistów. Paradoks że autor artykułu którego się dobrze czyta chyba wierzy w tej pojęcia i wierzy tym ludziom o tak na słowo skoro używa ich języka. Dużo bla bla tylko coraz mnie trzymających się faktów. Nawet jazda bo dominującej obecnie partii miała by ręce i nogi bo jest sporo spraw gdzie punkt po punkcie można wskazać co jest oszustwem i jest nie tak ale posługując się tą narracją jaka jest w artykule to mam wrażenie że Krakauer jest z PiS.

 • Wniosek – przyrost gospodarczy pada na pysk o około 30%

  • Nie ma żadnego przyrostu. Żadnego! Pada nawet konsumpcja i usługi!!! I nie od teraz ale od dwudziestu lat nie bez kilku miesięcy. PKP ma zyski? Jak ilość linii, połączeń i pociągów spada, a ludzie zaczynają jeździć na korytarzach to wychodzi że w tym roku zyski ale w perspektywie długofalowej PKP się właściwie zwinęło. LOT? TO samo. Praktycznie każde przedsiębiorstwo które jeszcze przetrwało zwinęło się do rozmiarów by dało się przeżyć, a tak to w ska;li roku można wykazać zyski. Te które nie przetrwały… poleciłbym książki ale cenzura nie przepuści. Uświadomcie sobie raz na zawsze od nocy z 5 na 6 września 1980 nie było żadnego żadnego wzrostu, przyrostu, hossy. Wszystko co w cyferkach i przez cyferki w mediach do zwykłe kuglarskie sztuczki.

   • P.Zbyszku,pełna zgoda z tym że nie dajmy się ogłupieć,jeśli nie PKB to co? Porównanie wydatków i dochodów? A gdzie zadłużenie? Prawdopodobnie trzeba analizować kompleksowo wskaźniki ekonomiczne!A nie zmieniać front tak jak z osobą Orbana,wczoraj drug a po spotkaniu z Putinem zdrajca! A on myśli kompleksowo,jak polepszyć sytuację w czasach kryzysu w oparciu o współpracę a nie rusofobię i ukrofilstwo.Polska papugą innych,tu się chyba zgodzimy?Pozdro!

   • Za wskaźnik służący wykazaniu jak zbliżamy się do zielonego raju był dynamika dochodu narodowego. Do wskaźnika tego wliczano nie tylko produkcję materialną, ale i produkcję usług. „Od tej pory właśnie usługi zaczęły decydować o dynamice rozwoju polskiej gospodarki. W tej dziedzinie możliwości manipulacji okazały i się wprost nieprawdopodobne. Wystarczyło podzielić przedsiębiorstwo, które uprzednio świadczyło jakąś usługę na kilka, by wartość usługi zwielokrotnić, choć w praktyce nie nastąpiła jakakolwiek zmiana ilościowa. (…) Gdy PKP podzielono na około sto spółek wartość usług transportowych świadczonych przez te przedsiębiorstwa wzrosła wielokrotnie. (…) W ujęciu wartościowym spółki kolejowe wpłynęły na zwiększenie dochodu narodowego i to było najważniejsze” – czytamy w „Apokalipsie” – chociaż liczba pasażerów spadła, ilość połączeń zredukowano, itd.

    Zarys 45 – lecia(3)https://www.mysl-polska.pl/1149

    Ps.Taki stan rzeczy był na porządku dziennym w tamtych
    latach gdy rządzili(?)Polską solidaruchy różnej maści
    w tym „towarzyszy – lewicowcy” – jeden z naszych
    Narodowych garbów odbijający się do dziś czkawką
    w postaci „różnych xxxxxxxxx KODów”. W temacie Naszego
    zastanego ‚stanu posiadania”, po trzech dekadach (nie)rządów szubrawców – dopiero PiS stwierdza co następuje – FAKT że z uporem maniaka „różni Kwaśniewscy”,acz nie tylko, wprowadzili POLSKĘ w WIELKIE globalno – kosmopotityczne GO…NO.

 • Krzyku oni wszyscy grają w jednej orkiestrze,śpiewają w chórze jak ( papuga w sprawie NATO,zagrożeń ze strony Rosji,Ukrainy i Syrii,Jak obalić Macierewicza,w czym chcemy być od niego lepsi,jeśli śpiewamy z nim w jednym chórze.(M.Karwat).I tu drogi krzyku,jest pies pogrzebany! A ty o wyższości PISU nad pozostałymi!Pozdro!

  • BO naprawdę z prawdziwą przyjemnością słucham p.Ziobro,
   Bo naprawdę z przyjemnością słucham zapewnień
   wiceministra p.Patryka Jaki(młody człowiek)…
   BO miejsce WIELU ludzików ubranych w „śmieszne,średniowieczne …” jest nie tam gdzie są,
   a po drugiej stronie … BO…
   i tak można by ciągnąć(trefne słowo w pewnym żargonie) w nieskończoność. Bo…na przykładzie ‚reprywatyzacji”…czytaj trzydziestoletniej grabieży
   Nas Polaków i Naszego Kraju przez naszych odwiecznych wrogów…

   https://patriota-tarkowski.blogspot.com/2016/09/syndykat-grabierzy.html

   • Bo,kiedy On wróci na księżyc wraz ze Zbyszkiem,Patrykiem, Antonim i całą Polską Walcząca (ojcem i synem).?

Skomentuj


  Potwierdzam znajomość regulaminu portalu obserwatorpolityczny.pl, w szczególności zapisów odnoszących się do kwestii odpowiedzialności za zamieszczane komentarze i opinie.

Ostatnie 7 dni

 • Społeczeństwo Być kochanym – za darmo

  Być kochanym – za darmo

  Za darmo Miłość, ta prawdziwa, nie jest za coś. Miłość, ta prawdziwa jest za darmo. Miłość, ta prawdziwa, nie stawia warunków. Nie jestem kochany dlatego, że jestem mądry. Ty też nie za to jesteś kochany. Nie jestem kochany za to, że jestem piękny. Ty też nie za to jesteś kochana. Nie jestem kochany za to, co umiem. Ty także nie za to. Nie jestem kochany z powodu tego, co wiem. Ty także nie. Nie jestem kochany za to, jak się […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Nie pogarszajmy sami swojej pozycji

  Nie pogarszajmy sami swojej pozycji

  Nie pogarszajmy sami swojej pozycji. Nie dostarczajmy naszym przeciwnikom argumentów. Nie osłabiajmy się sami, jałowymi sporami. Nie zadłużajmy się bardziej, zwłaszcza za granicą. Nie dzielmy bardziej społeczeństwa. Nie marnujmy pieniędzy na wydatki, które nie generują stopy zwrotu lub oszczędności. Wydawajmy „z długu” tylko na inwestycje. Dbajmy o państwo. Nie mamy innego, a nawet to które mamy, może zostać nam odebrane. Jest na pewno lepsze niż żadne, postarajmy się żeby było jeszcze lepsze. Wymaga to dużo wysiłku, jednakże nie jest niemożliwe. […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Geopolitycznie jesteśmy skazani na samotność i przegraną w obecnym stanie rzeczy

  Geopolitycznie jesteśmy skazani na samotność i przegraną w obecnym stanie rzeczy

  Trzeba sobie uświadomić raz na zawsze, że geopolitycznie – w tym położeniu i w tym układzie sojuszy, a w szczególności przy tej sprzeczności interesów – jesteśmy skazani na samotność. W dalszej kolejności, również jesteśmy skazani na przegraną w obecnym stanie rzeczy. Historia Polski to przerywane continuum. Odrodzenie państwa w 1918 roku to był cud, którego nie zaznało zbyt wiele narodów okradzionych i zniewolonych przez sąsiadów, a zgubionych przez własne elity. II Wojna Światowa, była dla nas geostrategicznym sprawdzianem, którego nie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXV

  A zima XXV

    2017.02.16 Poznań zimo zimo moja zimo czy aby już odchodzisz czy aby dajesz wiośnie pola czy teraz już ze słońcem dzień każdy zaczniesz zimo zimo moja zimo gdy cię nie ma jeszcze tęsknią wszyscy pytają kiedy dziwią się że nadal bez śniegu gdy już w końcu narzekają że ślisko biadolą że zimno mroźno i w ogóle nic nikomu nie pasuje zimo zimo moja zimo a ja lubię kiedy śniegiem ty obficie kiedy mróz taki że skrzypi pod butami kiedy […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Nie sra się we własne gniazdo

  Nie sra się we własne gniazdo

  Znowu pojawiają się głosy tzw. środowisk i autorytetów, które zaczynają tworzyć medialny klimat do potrzeby nałożenia sankcji w ramach Unii Europejskiej na Polskę. Trudno jest to określić inaczej, niż działalnością antypaństwową. Zajmują się tym obcokrajowcy, bo plucie na Polskę staje się modnym i nośnym tematem. Zajmują się tym, także i Polacy, czego po prostu nie da się zrozumieć. Nie sra się we własne gniazdo! Nawołujących w Unii Europejskiej do nałożenia sankcji na Polskę trzeba zapamiętać i w odpowiednim momencie przypomnieć […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Ludzcy panowie

  Ludzcy panowie

  Nie ma to jak wygarnąć prawdę. Pan prezes wygarnął wczoraj w Sejmie prawdę opozycji. Zrobił to wyjątkowo skutecznie. Opozycja jak rządziła, anihilowała ówczesną opozycję, a dzisiaj rządzących i kazała im wygrać wybory – jak pięknie podsumował pan prezes – wygrali. To wyczerpuje wszelkie dywagacje, pan marszałek Kuchciński został obroniony na stanowisku. W Demokracji liczy się matematyka, kto ma więcej – ten rządzi. Obecna opozycja nie może udawać, że tego nie rozumie. Żadne dąsania się i twierdzenia o wyższości moralnej – […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Jak mogą potraktować nas Francuzi czyli „Caracale” , „widelec” i „Mistrale” za 1 Euro?

  Jak mogą potraktować nas Francuzi czyli „Caracale” , „widelec” i „Mistrale” za 1 Euro?

  Amerykanie wycofują się z Europy. Zaczynają mowić o pozbyciu się aktywów, które przynoszą straty. Jedną z możliwości jest sprzedaż dużej firmy samochodowej, która od lat należy do gigantycznego koncernu samochodowego w USA. Jednym z potencjalnych nabywców jest inna również gigantyczna firma samochodowa (i nie tylko) z Europy, a konkretnie z Francji. Mieliśmy wspaniałą historię współpracy z Francją w okresie międzywojennym i wcześniej. Okres wielkiej transformacji ustrojowej jaka jest przeprowadzana w Polsce od końca lat 90-tych XX wieku, to również czas współpracy. […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Oparcie porządku międzynarodowego na prawie zawsze było iluzoryczne

  Oparcie porządku międzynarodowego na prawie zawsze było iluzoryczne

  Oparcie porządku międzynarodowego na prawie, zawsze było iluzoryczne. Konsensualne umowy i poszanowanie wzajemne, nie mają innej wartości niż siła jaka stoi za partnerami. Ewentualnie liczy się jeszcze status quo, tj. sytuacja względnej równowagi, gdzie opłaca się nawet największym, wspierać poszanowanie prawa – wobec najmniejszych. Wówczas wszyscy na tym zyskują, oczywiście wielcy – najwięcej, a mniejsi mogą istnieć na formalnie symetrycznych warunkach. Chociaż oczywiście relacje pomiędzy podmiotami o różnych potencjałach, nigdy nie były, nie są i nie będą symetryczne. Żadne prawo […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Strzelnica w każdej gminie i poligony w powiatach!

  Strzelnica w każdej gminie i poligony w powiatach!

  Pomysł na to, żeby w każdej gminie samorząd zorganizował strzelnicę jest doskonały. Można go twórczo rozbudować, przez postulat poligonów w powiatach. Nie muszą być duże i nie byłyby to prawdziwe poligony, chodzi bardziej o miejsce gdzie w sposób zorganizowany byłyby możliwe ćwiczenia w terenie. W warunkach armii weekendowej, bardziej byłaby to zabawa i ćwiczenia organizacyjno-fizyczne, niż jakakolwiek taktyka. Jednak z punktu widzenia pojedynczego człowieka możliwość wytarzania się w błocie, wykąpania w rzece lub okopania się saperką w szczerym polu – to […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Nikt się nie spodziewał że Amerykanie będą dążyli do upadku NATO i Unii Europejskiej?

  Nikt się nie spodziewał że Amerykanie będą dążyli do upadku NATO i Unii Europejskiej?

  Zachód jest w dziwnej sytuacji. „Kolonia” dziwi się, że „metropolia” jej nie chce! Europa uzależniona od końca ostatniej wojny – od Ameryki, nagle usłyszała prawdę o sobie. Dowiedzieliśmy się, że obrona jest kosztowna i się nie dokładamy, tyle ile byśmy mogli, a na pewno mniej niż powinniśmy.  Co więcej i to w ogóle pokazuje, że rządzące nami dotychczas elity, to najdelikatniej mówiąc grupa lekkoduchów – okazało się, że Ameryka postrzega Unię Europejską jako globalnego konkurenta. W szczególności poprzez pryzmat Euro, […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Czy pan prezes wprowadza dobrą zmianę pilarką mechaniczną – Polska w trocinach?

  Czy pan prezes wprowadza dobrą zmianę pilarką mechaniczną – Polska w trocinach?

  Dzieje się w naszym kraju dobra zmiana. Na wielu frontach jednocześnie, w zasadzie zmiany dotykają całego kraju, wszelkich dziedzin życia i funkcjonowania społeczeństwa. mamy zmiany spektakularne jak w Trybunale Konstytucyjnym, wizerunkowo-kadrowe jak w telewizji już chyba narodowej, jedynie słuszne jak w wojsku i innych instytucjach mundurowych. Mamy także i ważne zmiany dotyczące swobody zakupu niektórych medykamentów. Miło, że nasza władza się troszczy o Kobiety i nie pozwala, żeby zbyt pochopnie nałykały się medykamentów. Jest jednak jeszcze jedna zmiana, która zadziwia […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXIV

  A zima XXIV

    2017.02.15 Poznań zima dziś wiosną pachnie zima dziś wiosną śpiewa zima dziś wiosną tańczy   co za słońce co za dnia radość jakie ptasie śpiewy   zima dziś z zimy ma niewiele błękit nieba głęboki a słońce och słońce słońce pełną gębą   i ciepło och jak ciepło ciepło rozkosznie ciepło radośnie wiosennie ciepło

  Czytaj więcej →
 • Polityka Chaos i burdel

  Chaos i burdel

  Ma rację Grzegorz Sroczyński, zapewne nie po raz pierwszy, że skrócony opis rządów PiS dałoby się zamknąć w dwóch słowach. Biorąc pod uwagę miniony okres rządów (nieomal)Prawa i (raczej Nie)Sprawiedliwości to mamy Chaos i burdel II. Ponieważ większość obywateli, (czasem to sądzę że nieomal wszyscy) nie są w stanie ogarnąć całości spraw społeczno-ekonomicznych, skupiają się na rzucanych im przed oczy elementach, wabikach, skandalikach. Umyka im sedno spraw, często umyślnie przysłonięte rzeczywistą lub spreparowaną sensacją. O ile jednak w swoim tekście […]

  Czytaj więcej →
 • Ekonomia Centra i parki handlowe podbijają mniejsze miasta

  Centra i parki handlowe podbijają mniejsze miasta

  W 2017 roku budowa centrów handlowych jeszcze mocnej skoncentruje się na mniejszych miejscowościach – wynika z analiz ekspertów Grupy Real2B. Rozpoczęty w ciągu ostatnich dwóch lat trend utrzymają dwa czynniki: wzrost zamożności Polaków i uruchomione dotacje unijne. Pierwszy z nich ma wpływ na wysoki indeks siły nabywczej mieszkańców mniejszych miejscowości oraz decyzję o migracji mieszkańców z centrum miast na obrzeża aglomeracji. Drugi stanowi ogromny zastrzyk gotówki na rozbudowę infrastruktury drogowej. Z informacji zawartych w raporcie PRCH Retail Research Forum, I […]

  Czytaj więcej →
 • Ogólna Technologia Podstawową wadą Internetu jest to że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka

  Podstawową wadą Internetu jest to że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka

  Podstawową wadą Internetu jest to, że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka. Trzeba wiedzieć czego się chce, żeby to znaleźć. Pozwala to na fantastyczną manipulację, poprzez zarządzanie wynikami wyszukiwania, czy jak kto woli w ogóle zarządzaniem i limitowaniem dostępu do treści w Internecie. Zarazem jednak, właśnie to co postrzegamy tutaj jako wadę, jest gwarancją ludzkiej wolności w Internecie. Czym byłaby siec, gdyby była na niej tylko jeden portal w którego katalogu byłoby wszystko? Już to wymyślono i nazywa […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Czy można popełnić więcej błędów używając niepotrzebnej retoryki?

  Czy można popełnić więcej błędów używając niepotrzebnej retoryki?

  Przypadki pana Ministra Spraw Zagranicznych i pana Ministra Obrony Narodowej w kontekście wypowiedzi, a nawet dyskusji podczas monachijskiej konferencji bezpieczeństwa, to pokaz jak nie należy robić dyplomacji. Co więcej jak nie należy popełniać błędów, a nawet jeszcze więcej błędów, używając niepotrzebnej retoryki. W pierwszym przypadku słynnej już polemiki pana Ministra Spraw Zagranicznych z panem Fransem Timmermansem, mieliśmy do czynienia z klasycznym „wypuszczeniem”. Pan Minister dał się wciągnąć w dyskusję poboczną i sam posłużył się argumentem, który interlokutor wykorzystał przeciwko niemu. […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Mew poranny śpiew

  Mew poranny śpiew

    2017.02.18 Poznań trudno uznać za najpiękniejszą z ptasich arii melodii nie uświadczysz wciąż tylko ten uciążliwy skrzek ucho twe drażni nieustannie   gdy jednak zimą o świcie mewy budzą cię zza okna może to być nieśmiała pierwsza przedwiośnia oznaka   czas zatem wstać rozejrzeć się za wiosną choćby płochą daleką choćby taką na chwilę taką na dziś   zaspaną spłukaną deszczem taka bez słońca a przecież a jednak nieco cieplejszą niż poranki zimowe niż mroźne dnie

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

  Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

  Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników. Neoliberalizm stworzył kolorowaną przykrywkę na brutalność kapitalizmu, w postaci pop-kultury i tego wszystkiego, co się z nią wiąże. Pustka, pozorność, bylejakość, powtarzalność i zawsze wyzysk, to fundament, na którym opiera się kapitalizm, nieprzerwanie – od czasów feudalnych. Stworzenie systemu, w którym kilka osób ma więcej majątku, niż kilka miliardów ludzi. Jak również, ten majątek nielicznych bogatych, jeszcze szybciej przyrasta, niż powszechna zamożność, można nazwać tylko powszechnym wyzyskiem. Jednak w warunkach […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Rok 2017 jest rokiem w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek

  Rok 2017 jest rokiem w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek

  Rok 2017 jest rokiem, w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek. Te słowa powiedział pewien amerykański polityk na konferencji poświęconej bezpieczeństwu w Monachium. W zasadzie nie da się tego skomentować inaczej, niż mówiąc – śmiało! Próbujcie! Tylko jest jeden problem. Po tej próbie, bez względu na jej wynik, prawdopodobnie nie będzie miał już kto odbudowywać (po raz kolejny) Warszawy, jak i Berlina. Być może nawet wielkie miasta na Zachodzie i Wschodzie USA pokryją się szklaną taflą, z której będą […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Oni składają hołd sami sobie

  Oni składają hołd sami sobie

  Obserwując postępowanie i słuchając retoryki obozu dobrej zmiany, trzeba przyznać że większość tych ludzi zaszła już dalej, niż można to określić stanem wiary we własną propagandę. W sumie, gdyby tylko wierzyli we własną propagandę, to byliby względnie nieszkodliwi, ponieważ nie są przeważnie szczególnie inteligentni, a przewidywalność powoduje, że pozując można przy tym towarzystwie przetrwać. Jednak sytuacja jaka się wytworzyła w ostatnim roku, wyraźnie wskazuje na to, że ci ludzie – oczywiście nie wszyscy – składają hołd sami sobie. W zasadzie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Nowy tomik wierszy „Jesienią zakochani”

  Nowy tomik wierszy „Jesienią zakochani”

  To zawsze radość wielka dla twórcy, gdy jego książka pojawia się drukiem. W każdym bądź razie ja cieszę się niezmiernie. To drugi tomik z moimi wierszami. Długo na niego czekałem. Poprzednia, „Krok po kroku”, ukazała się drukiem w roku 2011. Kolejna dziś przyszła właśnie kurierem wprost z wydawnictwa. Tomik ten składałem zresztą w tymżesz wydawnictwie kilka już lat temu. Jakoś jednak wtedy nie doszło do zawarcia jakiejkolwiek umowy. Aż tu nagle, tuż przed Sylwestrem minionego roku 2016, dostaję mail. W […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP w Monachium 2017

  Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP w Monachium 2017

  Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP na 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, to bardzo ciekawy i niesłychanie interesujący przykład podsumowania naszej współczesnej retoryki politycznej. Retoryki strachu i fikcji, co jest najciekawsze opartej na racjonalnych i przeważnie prawidłowo postrzeganych przesłankach. Całe przemówienie jest do przeczytania [tutaj]. Poniżej przeprowadzimy analizę tekstu, oczywiście subiektywną. Pan Prezydent rozpoczął od postawienia sobie pytania: „czy Zachód będzie w stanie przetrwać?”. Tłumaczy, to cytatem z klasyka literatury, którzy pogłoski o swojej śmierci uznał za przesadzone. Jest to piękna […]

  Czytaj więcej →
 • Społeczeństwo Twierdzenia o zmianie paradygmatu społecznego na świecie to głupia i naiwna propaganda

  Twierdzenia o zmianie paradygmatu społecznego na świecie to głupia i naiwna propaganda

  Twierdzenia o zmianie paradygmatu społecznego na świecie to głupia i naiwna propaganda. Nawet gorzej, to po prostu tworzenie fikcji, w którą wierzą ludzie, wygłaszający te brednie. Oni tym żyją, napędzają się i w oparciu o sumę fikcji, którą kreują budują swój prymitywny autorytet. Jego głównym filarem jest oskarżanie wszystkich, którzy ośmielają się twierdzić inaczej. Niektórzy określają to zjawisko mianem „lewackiej propagandy”, jednak to tylko powierzchowna maska, w istocie źródłem zła jest zawsze jedno i to samo praźródło wszelkiego zła, czyli […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Jak podle słaba jest Unia Europejska że Tunezja decyduje o naszej przyszłości!

  Jak podle słaba jest Unia Europejska że Tunezja decyduje o naszej przyszłości!

  Jak podle słaba jest Unia Europejska, że Tunezja decyduje o naszej przyszłości. Zarazem widać jak słaba jest Unia Europejska, ze względu na gąbczaste fundamenty na jakich jest oparta. Tydzień temu w Niemczech złożył wizytę pan Youssef Chahed – premier Tunezji. Jego spotkanie z panią Angelą Merkel było poświęcone głównie problemowi wsparcia ze strony państw północnej Afryki dla procesu zahamowania masowych i nielegalnych migracji przez Morze Śródziemne na Południe Europy. Była mowa o odsyłaniu nielegalnych imigrantów i jeszcze kilka innych protokolarnych […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXIII

  A zima XXIII

  2017.02.12 Poznań zimą zimny wiatr zawsze w oczy jeśli tylko zdoła ścina z nóg wystarczy byle szpara by za pazuchę swą lodowatą dłoń zimą zimny wiatr zawsze w twarz swe wyzwanie rzuca łzy z oczu toczy maluje czerwienią policzki nos mrozem ścina

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Historie o Rosji to wymyślone informacje

  Historie o Rosji to wymyślone informacje

  Pan Donald Trump powiedział prawdę na temat wielkiego medialnego kłamstwa na temat Rosji. Historie o Rosji to wymyślone informacje, to jest oficjalne stanowisko pana Prezydenta. Wypowiedź głowy amerykańskiego państwa koncentrowała się, co prawda na łgarstwach, dotyczących rzekomego wsparcia Rosji na rzecz jego elekcji. Jednakże skoro to było kłamstwem i już o tym się mówi publicznie, mówi o tym sam pan Trump. To inne kłamstwa na temat rzekomych działań Rosji, również ujrzą światło dzienne. Wszyscy kłamcy, którzy przez ostatnie lata poniżali […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Niepokonana

  Niepokonana

  Potrafię wspinać się po wyznaczone cele Moją dziką determinacją pokonuje niemożliwie wiele Umiem panować nad własnym ciałem i umysłem Idąc  przez życie z pewnością siebie i twórczym rozmysłem   Nie dam się zdominować, przekupić, na wszystko mam odpowiedz Cele mam wyznaczone, nie dla mnie obłudna spowiedź Patrzę bez strachu w oczy słońca, bez sztucznych barier szkła Ono wie, że nie odpuszczę nawet, gdy jest ciężko i po twarzy spłynie kolejna, gorąca łza   Wiele zwycięstw ciągle przede mną Na wszystkie […]

  Czytaj więcej →
 • Ekonomia Euler Hermes – tendencja spadku na świecie liczby upadłości przedsiębiorstw już się kończy

  Euler Hermes – tendencja spadku na świecie liczby upadłości przedsiębiorstw już się kończy

  W roku 2016 firmy miały do czynienia z poważnymi trudnościami, pomimo intensywnego wsparcia ze strony decydentów politycznych. Firmy są w większym stopniu narażone na czynniki zewnętrzne. Liczba bankructw systematycznie wzrastała w regionach Azji i Pacyfiku oraz obu Amerykach, poprawa sytuacji w Europie również wydaje się niepewna. Zgodnie z prognozami, w roku 2017 liczba przypadków niewypłacalności w skali całego świata powinna wzrosnąć o +1%. Ograniczony wzrost inflacji przyniesie jedynie niewielką ulgę bilansom firm, które równocześnie będą musiały radzić sobie z wyższymi […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Sposób rozumienia interesów narodowych przez pana prezesa jest przewidywalny

  Sposób rozumienia interesów narodowych przez pana prezesa jest przewidywalny

  Sposób rozumienia interesów narodowych przez pana prezesa jest przewidywalny i to jest chyba największa polityczna słabość tego człowieka. Nie można mówić o kimś, że jest mężem stanu i strategiem w rozumieniu geopolitycznym, jeżeli można przewidzieć to, jak się zachowa, jak wnioskuje, czego oczekuje i jaki wynik gry obstawia. Nawet jeżeli założymy, że pan prezes jest pragmatykiem, bo bez wątpienia jest i to wybitnym, to jednakże jest to bardzo mało, a nawet za mało, żeby zniwelować tą gigantyczną wadę. W zasadzie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Space Between Us – przestrzeń między nami!

  Space Between Us – przestrzeń między nami!

  Rok 2016 uświadomił obserwującym trendy współczesnego designu, że pomimo ogromnej ilości nowych pracowni – projekty wielu z nich bywały identyczne. Na targach mebli królowały sklonowane wersje „stolików rzeczek” i niezliczone formy mebli oparte na surowej desce i gotowych elementach łączących. Używana w realizacjach stal czarna była najczęściej proszkowana na intensywny kolor, bądź surowa. Brakowało szlachetnej struktury srebrnego metalu. Nie da się zrozumieć powodów, dla których metal w czystej – szlachetnej i podkreślającej swoją fakturę formie jest tak bardzo niedoceniany. Najsmutniejszy […]

  Czytaj więcej →
 • Ogólna Recenzje Euler Hermes doceniony „Diamentem Infrastruktury i Budownictwa”

  Euler Hermes doceniony „Diamentem Infrastruktury i Budownictwa”

  Euler Hermes, lider rynku ubezpieczeń należności, gwarancji ubezpieczeniowych i windykacji B2B, został wyróżniony prestiżową nagrodą podczas VIII edycji konferencji „Infrastruktura Polska & Budownictwo”, odbywającej się pod honorowym patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. W trakcie uroczystej gali liderów rynku budowlanego w Polsce odbyła się ceremonia ogłoszenia laureatów Konkursu Diamenty Infrastruktury i Budownictwa. Euler Hermes został uhonorowany w kategorii Podmiot Wspierający Roku. Statuetkę w imieniu Grupy Euler Hermes w Polsce odebrał Maciej Harczuk, Członek Zarządu TU Euler Hermes i CEO Euler Hermes […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Superdługopisy i zaoczne kursy dla Generałów to najsłuszniejsza dobra zmiana!

  Superdługopisy i zaoczne kursy dla Generałów to najsłuszniejsza dobra zmiana!

  Po co armii śmigłowce? Po co drony? Lata, to to, paliwa potrzebuje, psuje się, hałasuje, same kłopoty! Po co Marynarce Wojennej okręty podwodne? Te to dopiero są drogie, a nawet bandery nie ma na czym zawiesić – bo całe się zanurza! Po co okręt, który sam tonie! Normalnie jakiś idiotyzm! Po co w ogóle wojsku granatniki przeciwpancerne? Przecież, te które mają już umieją obsługiwać? Chyba się nauczyli przez 50 lat obsługi jednego typu? W ogóle można się zastanawiać nad samolotami […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Kontrowersje wokół wypadku pani premier nawarstwiają się

  Kontrowersje wokół wypadku pani premier nawarstwiają się

  Nawet prosty wypadek komunikacyjny, może się bardzo skomplikować i mieć znaczenie polityczne, jeżeli komuś zależy na tym, żeby nadać mu polityczne znaczenie. Zdarzenie komunikacyjne rządowej kolumny samochodów z panią Beatą Szydło Prezesem Rady Ministrów, zostało rozdmuchane do skali wydarzenia o randze katastrofy narodowej. Niestety same okoliczności związane z wyjaśnieniem tego wypadku są już przedstawiane jako zagmatwane. Nie wiadomo, czy była włączona sygnalizacja dźwiękowa – w tym zakresie są różne wersje. Chociaż oficerowie ochrony towarzyszący pani premier mają zeznawać jednoznacznie że […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXII

  A zima XXII

    2017.02.08 Poznań zimo to już ostatnie chwile zimo sypnij śniegiem niechaj świat pokryje białym puchem zimo śniegu nie żałuj zaspy usyp krą skuj rzeki zimo ześlij śniegi skryj czarną ziemię obsyp drzewa niechaj się nie smucą  

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Byli dowódcy krytykują polityków…

  Byli dowódcy krytykują polityków…

  Jest taki kraj w którym byli, wysocy dowódcy wojskowi i służb specjalnych krytykują polityków. Robią to w sposób w zasadzie już bezpośredni, mówiąc o osobiście doznanych upokorzeniach ze strony młodych ludzi otaczających ważnego urzędnika państwowego, będącego ich formalnym politycznym przełożonym. Jak również o innych sprawach związanych z normalną, regularną czystką w służbach mundurowych. Szczególnie dramatycznym przypadkiem jest upolitycznienie się przez publiczne wystąpienia – jednego z najważniejszych dowódców służb specjalnych, chodzi o kontrwywiad wojskowy. Mówimy o dowódcy służby najtajniejszej z tajnych, […]

  Czytaj więcej →