Czym się różni Prezydent Rzeczpospolitej od Prezydenta Federacji Rosyjskiej? - Obserwator polityczny

Czym się różni Prezydent Rzeczpospolitej od Prezydenta Federacji Rosyjskiej?

1 lutego 2017 04:05 komentarzy: 21 Autor:  A • A • A

graf. red.Czym się różni Prezydent Rzeczpospolitej od Prezydenta Federacji Rosyjskiej? Zasadniczo tym, że ten drugi widzi we własnym kraju tylko rosyjskie czołgi. Natomiast pierwszy – jak widzieliśmy – nie tylko widzi obce czołgi we własnym kraju, ale jeszcze do nich wsiada, być może także dlatego, ponieważ polskich czołgów już prawie nie ma, a obce są lepsze.

Być może to niewystarczająca przenośnia jednak oddaje ona generalną różnicę w polityce obronnej Polski i Rosji. Trudno jest sobie wyobrazić pana Władimira Putina w luku amerykańskiego czołgu? No, chyba że byłaby to wystawa wraków pokonanych czołgów produkcji amerykańskiej pod murami Kremla w Moskwie? Takiego stanu rzeczy nie można wykluczyć, jest bardzo prawdopodobny, chociażby dlatego ponieważ amerykańskie konstrukcje posiada wiele krajów na świecie. Jednak widzieliśmy pana Andrzeja Dudę w czołgu, co samo w sobie jest bardzo wymownym sygnałem.

Chodzi oczywiście o wizerunek. Nie ulega wątpliwości, że czołgi są „fajne” jak stoją wypolerowane przez załogi i czekają na „vip-a”, jednakże generalnie takie reklamowanie cudzych wyrobów nie ma sensu. Poza tym ma swoją istotną wymowę polityczną, albowiem jeżeli Prezydent danego kraju występuje w wieżyczce czołgu i to trzymając za mechanizm obrotowy karabinu maszynowego – oznacza to mniej więcej tyle, że taki kraj przygotowuje się na kłopoty.

Przygotowywać się trzeba, ale nie ma potrzeby tego sygnalizować całemu światu, a w tym przede wszystkim podmiotom odpowiedzialnym za wycenę długu i waluty. Jednak to już się stało, pan Prezydent jest szczupły, włazy do zachodnich czołgów są duże, konstrukcje są wysokie – wygląda się w nich dostojnie i godnie. Taka mała demonstracja siły, można powiedzieć – taka, na jaką nas stać.

To jednak jest bardzo smutne, że jesteśmy tak słabi, że Prezydent naszego państwa musi hołubić obce czołgi na naszej ziemi, w tym także te, które kupiliśmy lub dostaliśmy w darze. Jeszcze nie tak dawno, byliśmy w stanie produkować i eksportować duże ilości konstrukcji pancernych, wytwarzanych prawie w całości samodzielnie. Dzisiaj już straciliśmy część zdolności produkcyjnych, raczej byśmy nie byli w stanie nawet odtworzyć tamtej technologii, jak również na pewno – nie dalibyśmy rady samodzielnie wyprodukować nowoczesnego czołgu.

Wszystko co możemy w kontekście konstrukcji pancernych, to albo kupić licencje i produkować, w części składając z zachodnich komponentów, kupować używane i modernizować (co robimy), albo kupować gotowe nowe czołgi. Samodzielne opracowanie konstrukcji pancernej dzisiaj prawdopodobnie przekracza nasze możliwości, chociaż chcielibyśmy być innej myśli – są poważnie zapowiadające się próby stworzenia Bojowego Wozu Piechoty, a właściwie całej rodziny pojazdów gąsienicowych na wspólnej platformie nośnej.

To jak doszło do upadku polskiego przemysłu pancernego, w tym do wygaszenia części potencjału i przekazania innej części w obce ręce, w tym kilku niesłychanie ważnych producentów (jak np. łożysk) – to temat nie tylko na pracę dla Prokuratury i Trybunału Stanu, ale przede wszystkim dla służb specjalnych. Nie mogło być przypadkiem to, że dopuszczono się takiej dewastacji i chaos zastąpił rzeczywistość. Nagle nie wiadomo jak to się stało i nie byliśmy w stanie wyprodukować nawet Wozów Zabezpieczenia Technicznego dla Indii. Oczywiście nie ma winnych, w ogóle nie mówi się o czyjejkolwiek odpowiedzialności. W takich sprawach nie ma przypadków. Obecne działania konsolidacyjne polskiego przemysłu obronnego zmierzają w dobrym kierunku, jednak mija już rok, a efektów pokazujących nową jakość i realne zdolności obronne brak.

Być może założenie, że naszym celem byłoby posiadanie samodzielnych możliwości produkcji czołgów, tak jak jest to w Federacji Rosyjskiej jest zbyt daleko idące. Ponieważ to jest olbrzymi wysiłek finansowy i logistyczny. Jednakże na pewno moglibyśmy uczestniczyć w europejskich programach konstrukcji, wdrożenia i produkcji tego typu rodzin pojazdów, które jak wiadomo są obecnie podejmowane na Zachodzie. Dlaczego to się nie dzieje? Wiadomo, że będą to drogie pojazdy, jednak alternatywą w tym kontekście pozostaje tylko przejmowanie używanych konstrukcji i ich modernizacja.

Może dożyjemy jeszcze czasów, kiedy Prezydent Rzeczpospolitej będzie się fotografował w wieżyczce czołgu, który chociaż w części jest produkowany w Polsce?


Przejdź na samą górę

Komentarzy: 21

 • Autor przesadza.

  Prezydenci różnią się wszystkim.

  Ten z Rosji ma zawsze pod ręką walizkę z kodami startowymi rakiet…

  A nasz?

  • A nasz ma długopis, by szybko coś podpisać jak prezes przyśle.

  • A nasz zawsze może poprosić o audiencję u OberPrezesa RP i mieć nadzieję, ze jej dostąpi :))
   A już poważnie – to nie krasnoludki, czy marsjanie spowodowały obecną zapaść polskiego przemysłu w ogóle, a zbrojeniowego w szczególności. Takie były założenia i warunki progowe wstąpienia Polski do NATO i UE – kraj miał sie pozbyć wielu sektorów przemysłu, zlikwidować szereg innowacyjnych instytutów naukowych pracujących na rzecz przemysłu, a zatrudnionych tam specjalistów skierować do pracy na Zachodzie. Po 10-15 latach takiej działalności było już „pozamiatane” i mamy co mamy, czyli stan WPNZ-P(wielka polska niemoc zbrojeniowo-przemysłowa) i kraj taniej siły roboczej zajmującej się pracą w setkach montowni składających produkt finalny dla zagranicznych koncernów. Polskie marki prawie NIE istnieją, innowacyjność strategicznych sektorów przemysłu NIE istnieje, instytuty naukowe markują badania, by uzyskiwać granty, a jeśli cokolwiek faktycznie innowacyjnego zostaje w nich wymyślone, to w „tajemniczych okolicznościach” trafia za granicę, albo znika w przepastnych szufladach biurek decydentów(np. ostatnio głośna sprawa grafenu). Bez długoterminowej i radykalnej zmiany zasad funkcjonowania naszego chorego Państwa NIE ma szans na powstanie samodzielnego, niezależnego i silnego ekonomicznie/militarnie kraju.

   • Ukraina zachowała cały postsowiecki przemysł zbrojeniowy. I niewiele jej to pomogło a masa Ukraińców to parobki u polskiego chłopa.

 • Bardzo trafna obserwacja. Kiedyś eksportowaliśmy czołgi do Iraku i Iranu, zarabialiśmy na ich wojnie. Dzisiaj skrobiemy z rdzy niemiecki złom z epoki Forda Grenady…

  • Kiedyś eksportowaliśmy czołgi na Bliski Wschód. Dziś eksportujemy tam autobusy(Solaris). I pieniądze z eksportu autobusów są znacznie większe niż te, które uzyskaliśmy z eksportu czołgów w okresie PRLu. Wartość eksportu Solarisa to rocznie około 300 mln dolarów.

   • Ja tam nie eksportuję Solarisów, może @bobby jest udziałowcem firmy?

    Dlatego to pisanie MY eksportujemy, MY wygraliśmy jakiś mecz – jest śmieszne.

    W dodatku te NASZE Solarisy mają w sobie chyba tylko wkręty i blachy z Polski …

 • Rożni się wszystkim co dotyczy prerogatyw Prezydenta. Skoro już wsiadł do tego czołgu w pustynnych barwach to mógł od razu pojechać na Pustynię, kto by zauważył że Marionetki „niet”?Po dłuższym myśleniu nam de fakto pozostały „polskie jabłka i ogórki, na czym jest znak Made in Poland?Ktoś podpowie?Byłby to dla mnie dobry argument,co do wódki mam wątpliwości?

 • Pozorovatel

  Proszę wybaczyć, ale porównywanie intelektu osobowości, urzędu i narodowego uznania Prezydenta Federacji Rosyjskiej, z partyjnym notariuszem wasalnego kraiku wydaje mi się niestosownością. Niestety ale nie po raz pierwszy jesteśmy świadkami demontażu naszej państwowości.

  • Ale mimo tego, że Putin góruje intelektem nad Dudą to jednak w Polsce szaremu obywatelowi żyje się znacznie łatwiej niż w Rosji. I to mimo tego, że w przeciwieństwie do Polski Rosja ma gaz, ropę i diamenty.

 • Te czołgi masowo produkowane przez nas paliły się jak pudełka z zapałkami w Iraku podczas Pustynnej Burzy. Po takim laniu nic dziwnego, że nikt już nie chciał kupować tych czołgów i firmy produkujące ten złom uległy samolikwidacji. W rezultacie utraciliśmy dziś zdolności do odnowienia produkcji tego złomu i to bardzo pozytywna rzecz. Dzięki temu polska armia nie będzie kupowała PT 16 tzn. nie pójdzie błędną drogą jaką idzie Rosja modernizując w nieskończoność T72. Z drugiej strony to może świadczyć o problemach z Armatą, pewnie z silnikiem do niej. My zamiast samodzielnie wymyślać koło od początku powinniśmy kupic licencję i stopniowo opanowywać technologię. Tak jak to było w przypadku Rosomaka gdzie dziś poza silnikiem praktycznie wszystkie elementy produkujemy w kraju. Dlatego właśnie polski przemysł szarpnął sie na opracowanie nowego BWP bo wiele technologii do jego produkcji juz posiada. No zobaczymy co wyjdzie z tego. Także AHS Krab to podobne rozwiązanie. Dzięki licencjom, które kupiliśmy przy okazji Kraba dziś HSW posiada nowoczesną lufownię do produkcji armat dużego kalibru. Wracając do Bumaru i jego upadku, zwłaszcza do kontraktu z Indiami na WZT. Tak naprawdę to nie Bumar miał produkować tylko zakłady w Indiach, które zresztą robiły to już wcześniej na licencji pozyskanej w Polsce. Problemem było brak porozumienia w kwestii finansowej. Po prostu musielibyśmy do tego biznesu dopłacić.

  • 50-parolatek

   Bobek, tak spojrzę niekiedy na te Twoje wypociny w których ciągle prowadziłbyś wojnę, ciągle byś się zbroił, atakował, najeżdżał, strzelał, zabijał i mordował inne narody, to mimowolnie zaczynam analizować Twoją osobowość.
   Nie Bobek, Ty nie robisz TYLKO propagandy. Prawdopodobnie jesteś słabą, zakompleksioną i okropnie sfrustrowaną jednostką o wielkim mniemaniu o sobie i o wielkich, lecz niespełnionych aspiracjach.
   Tymi tekstami w jakiś tam sposób próbujesz poprawić swoje ego.
   Może to nie miejsce na to i nie powinienem tego tutaj zamieszczać, ale Twoja paplanina sprowokowała mnie do tego. A przypuszczam, że i środowiska w których się poruszasz, prędzej, czy później podobnie reaguję na Twoją osobę.
   Szanowny Bobku, nie chowaj się za lufami karabinów, armat, rakiet, czołgów i podjudzanych armi, Szanowny Bobku, jeśli tak usilnie chcesz konfrontacji, to wyjdź osobiście „na pole”! Wezwij np. na pojedynek Szanownego Prezydenta Pana Putina. Przypuszczam, że nie odmówiłby Ci satysfakcji. Ba, nawet ja, pomimo mojego wieku, czętnie stawię Ci czoła!
   No Bobku, chcesz konfrontacji?
   – przecież byłoby to spełnienie Twoich marzeń…

   • Czyli mam predyspozycje na bycie Prezesem i nieformalnym naczelnikiem narodu.

 • Rosyjski prezydent jest wybitnie utalentowanym politykiem, powszechnie lubianym i szanowanym w swoim kraju oraz budzącym respekt w świecie. A Polski prezydent? wstyd pisać. Każdy widzi.

  • Wolałbym aby polski prezydent był utalentowany jak prezydent Szwajcarii i tak jak prezydent Szwajcarii, żeby nawet był kompletnie nieznany na świecie.

 • Władimir Putin
  W tegorocznym zestawieniu najbardziej wpływowych ludzi świata na samym szczycie znalazł się rosyjski prezydent

  Władimir Putin umocnił kontrolę nad Rosją, a każdy, kto uważnie obserwował partię szachów, jaką rozegrano w sprawie Syrii, zdaje sobie sprawę z przesunięcia sił na globalnej scenie politycznej w stronę Putina.

  Były oficer KGB, który kontroluje uzbrojoną po zęby w głowice nuklearne armię, stałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz jedne z największych zasobów ropy i gazu ziemnego na świecie, będzie mógł ubiegać się o kolejną kadencję, co oznacza, że być może pozostanie u władzy aż do 2024 roku.

  1 pozycja w rankingu Forbes
  NAJPOTĘŻNIEJSI LUDZIE ŚWIATA 2015
  1 pozycja w rankingu Forbes
  NAJPOTĘŻNIEJSI LUDZIE ŚWIATA 2014

  • Pycha kroczy przed upadkiem.

   • KOMENTARZ CIEKAWY ALE ZAUWAŻYŁEM ŻE OBRAŻA PAN INTERLOKUTORA WPROST ADRESUJĄC DO NIEGO ZOOMORFICZNĄ OBELGĘ. NIE MOGĘ NA TO POZWOLIĆ. PROSZĘ PONOWNIE BEZ BEZPOŚREDNIO ADRESOWANYCH OBELG WOBEC INNYCH CZYTELNIKÓW (MNIE MOŻE PAN OBRAŻAĆ JAK TO PANU ULŻY BEZ KONSEKWENCJI – NIE BĘDZIE ŻADNYCH ŚMIAŁO… LEPIEJ TO NIŻ BIĆ NP. ZONĘ LUB PSA…) Z PANA KOMENTARZEM SIĘ ZGADZAM – TO TAK NA MARGINESIE. TYLKO NIE MAM JUŻ OCZU TEGO CZYTAĆ MIAŁ PAN TYLE PRÓŚB I OSTRZEŻEŃ… WEB JÓZ.

Skomentuj


  Potwierdzam znajomość regulaminu portalu obserwatorpolityczny.pl, w szczególności zapisów odnoszących się do kwestii odpowiedzialności za zamieszczane komentarze i opinie.

Ostatnie 7 dni

 • Społeczeństwo Dane wrażliwe – czyli jakie?

  Dane wrażliwe – czyli jakie?

  Nie wszystkie dane osobowe są traktowane przez prawo w ten sam sposób. Szczególnej ochronie podlegają te, tzw. wrażliwe, których katalog zdecydowała się jeszcze poszerzyć Unia Europejska. Jakie dane zalicza się do tej kategorii i co z tego wynika – wyjaśnia ekspert ODO 24. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem do tzw. danych wrażliwych zalicza się te, umożliwiające określenie pochodzenia rasowego lub etnicznego, poglądy polityczne, przekonania religijne albo światopoglądowe oraz przynależność wyznaniową, partyjną czy związkową. W tej kategorii mieszczą się ponadto […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Neoliberalny kapitalizm nie zapewni lepszej przyszłości naszym dzieciom…

  Neoliberalny kapitalizm nie zapewni lepszej przyszłości naszym dzieciom…

  Neoliberalny kapitalizm nie zapewni lepszej przyszłości naszym dzieciom, o ile je w ogóle będziemy mieli. Dzisiaj posiadanie dzieci to przywilej, chyba że ktoś traktuje potomków jako przypadkowy element inwentarza. Niestety zdaje się, że ta ostatnia forma jest obecnie promowana przez nasze państwo, ale jest tak bardzo źle, że chyba lepsze jest takie rozwiązanie, niż żadne. Trochę trwało i musiało przejść przez świat kilka kryzysów, żeby społeczeństwa zaślepione blaskiem dużych telewizorów LCD zrozumiały, że rzeczywistość się zmieniła i już nie wystarcza […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Coraz więcej mundurowych przerywa milczenie… i co z tego?

  Coraz więcej mundurowych przerywa milczenie… i co z tego?

  Źle się dzieje w służbach mundurowych Rzeczpospolitej w epoce dobrej zmiany. Coraz więcej mundurowych przerywa milczenie, na tematy bieżące, które dotyczą ich bezpośrednio jak i generalnie problemów struktur w których służą. W państwie demokratycznym, gdzie Żołnierz jest również obywatelem – nie może być tak, żeby Wojskowi i przedstawiciele innych struktur mundurowych – nie mieli prawa do głosu. Formalnie taką rolę powinny pełnić środowiska grupujące przedstawicieli tych środowisk. Jednak w naszym kraju w ramach ogólnego braku szacunku do autorytetów, władza nie […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Nie słyszeli chociaż słyszeli?

  Nie słyszeli chociaż słyszeli?

  Jak rząd, który z takimi sukcesami „wyjaśnia” wypadek komunikacyjny, ma skutecznie wyjaśnić wypadek lotniczy pod Smoleńskiem? Generalnie to jedne wielkie pasma równoległych sukcesów, albowiem z tego co widzimy na ekranach naszych telewizorów wynika, że trzy sprawy są znakomicie wyjaśniane. Mówimy o sukcesie związanym z wyjaśnieniem kolizji, czy też wypadku z jednym z panów ministrów, wypadku z panią premier w osobie własnej oraz o dramatycznej katastrofie pod Smoleńskiem. Wiadomo, że jest komisja do wyjaśnienia tej katastrofy i wiadomo, że pracuje ona […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXVI

  A zima XXVI

    2017.02.17 Poznań dziś zima za porządki od samego rana tu szaro tam buro ogólnie wszędzie zimowy brud a śniegu mało a śniegu skąpo zakryć nie da rady zamalować nie ma jak a wiatr cicho siedzi a wiatr ani śmie nie zamiecie nie wyprzątnie palcem nie tknie nic zima podumała pomyślała i dalejże za sprzątanie czego śnieg nie skryje czego wiatr nie zwieje może deszcz deszcz zmyć zdoła wszystko spłynie wszystko wsiąknie i znów świat zacznie pięknie lśnić tęskniąc za […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Lewico – zdechłaś i zgniłaś? Na nędznym nawozie kiełkują głównie chwasty

  Lewico – zdechłaś i zgniłaś? Na nędznym nawozie kiełkują głównie chwasty

  Lewico – gdzie jesteś? W grobie! Zdechłam sobie i zgniłam! Tyle o lewicy. Nie ma jej w Polsce, nie istnieje, jest poza jakimkolwiek marginesem. Nie ma idei lewicowej. Nie ma myśli lewicowej (poza kilkoma szlachetnymi wyjątkami). Nie ma liderów lewicy. A na nędznym nawozie kiełkują tylko chwasty. Ewentualnie pojawiają się para-lewice, których lepiej nawet nie opisywać ze względu na szacunek do Czytelników i Czytelniczek. Co się takiego stało, że w Polsce nie ma lewicy? Powiedzmy więcej – co się takiego […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Prawda nas upokorzy

  Prawda nas upokorzy

  Prawda nas upokorzy. Nie jest dobrze słuchać prawdy o sobie, zwłaszcza jeżeli przez lata karmiło się uszy kłamstwami i jeszcze do tego filtrowało je przez różowe okulary. Obecnie jesteśmy na skraju nowego horyzontu zdarzeń, który będzie się o nas upominał w ramach Unii Europejskiej, NATO i sytuacji regionalnej. W najbliższym czasie usłyszymy dużo gorzkich słów na temat naszego kraju, w znacznej mierze prawdziwych. Prawdopodobnie prawda, którą usłyszymy – nas upokorzy. Właśnie dlatego będzie to g. prawda dla naszych elit rządzących. […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju W ciągu 27-iu lat transformacji nie udało się nam wzmocnić państwa

  W ciągu 27-iu lat transformacji nie udało się nam wzmocnić państwa

  Podsumowując naszą transformację, nie da się postawić jednoznacznej oceny. Są sukcesy i osiągnięcia, są zmiany na lepsze, było kilka udanych reform, jednak również zmarnowano i po prostu nie wykorzystano wielu okazji. Jak również była prawdziwa masa wielkiego złodziejstwa. Stąd nie ma możliwości jednoznacznie podsumować tego okresu jedną oceną, to nie jest możliwe bez pogłębionej analizy i dyskusji. Dodajmy zwłaszcza dyskusji, ponieważ nie sposób ocenić tego okresu jednoosobowo, to już w ogóle nie jest możliwe. Można natomiast, a nawet jest naszym […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura No i poszła

  No i poszła

  Nie jest łatwo być matką. Szczególnie trudne jest to dla kogoś, kto nie bardzo matką chce być. Komu nie widzi się matkowanie. Bycie matką niesie bowiem ze sobą cały pakiet ograniczeń. Nie panuje się już nad swoim życiem. Trzeba się nim dzielić. Trzeba się poświęcać. Trzeba całość swojego życia oddać tak bardzo, że niemal nic nie pozostaje już dla siebie. Szybko przychodzi zmęczenie, irytacja. Człowiek jest nieustannie niedospany. Nie można robić już, co się chce. Ani kiedy się chce. Ani […]

  Czytaj więcej →
 • Historia Za brak pragmatyzmu płaci się poświęceniem

  Za brak pragmatyzmu płaci się poświęceniem

  Będąc Polakiem, musisz być gotowy do walki i poświęceń. Tego powinna nas nauczyć II-ga Wojna Światowa. Niestety, nie nauczyła nas najwidoczniej niczego, nawet już nie pamiętamy ani co do niej doprowadziło, ani jak ją przegraliśmy, jak również jak przegraliśmy w jej wyniku. Wielka porażka i żadnej nauki, żadnych wniosków, żadnych implementacji do rozwoju strategicznego państwa – zupełnie nic, a przetrwaliśmy biologicznie dzięki układowi sił międzynarodowych. Nie było w naszej historii większej katastrofy. Nie ponieśliśmy nigdy tak wielkich strat. Cudem przetrwaliśmy […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Być kochanym – pozwól

  Być kochanym – pozwól

  Ona pierwsza To nie ty szukałeś miłość, ale to ona odnalazła ciebie. A tak naprawdę to nie tyle odnalazła, co ci się objawiła. Bo mogłaby cię odnaleźć tylko wówczas, dyby cię zgubiła. Tymczasem ona była tuż obok. Była zawsze. Tyle, ze tyś jej nie dostrzegał. Tyś jej nie zauważał. Nie ty wiec, lecz ona byłą pierwsza. Miłość. Miłość była tuż obok. Towarzyszyła ci przez całe twe życie. Ale jej to nie wystarczało. Wciąż szukała sposobności, aby wejść z tobą w […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Pokój poprzez siłę? Czyli PAX AMERICANA dla świata?

  Pokój poprzez siłę? Czyli PAX AMERICANA dla świata?

  Pan Donald Trump coraz bardziej zaciekawia świat. Jego najnowsze wypowiedzi o tym, że Paryż już nie jest tym, czym był – to esencja prawdy o naszej rzeczywistości. Dokładnie tak nas widzą. Europa jest postrzegana przez pryzmat katastrofy jaką stanowi niekontrolowany napływ nielegalnych imigrantów. Ilość i skala zagrożeń dla społeczeństw i państw, wynikających z pojawienia się ludności inno-kulturowej, nie mającej żadnych szans na integrację i będącej obciążeniem dla systemów socjalnych jest szokująca. Prędzej czy później ujawnią się problemy w takiej skali, […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Jakie okoliczności wypadku pani Beaty Szydło spowodowały utajnienie śledztwa?

  Jakie okoliczności wypadku pani Beaty Szydło spowodowały utajnienie śledztwa?

  Jakie okoliczności wypadku pani Beaty Szydło spowodowały utajnienie śledztwa? Pani premier Beata Szydło blisko trzy godziny zeznawała w Prokuraturze w Krakowie, jako świadek w wypadku do jakiego doszło z udziałem jej limuzyny. Obrońca rzekomego sprawcy był na miejscu i teoretycznie, zgodnie z procedurą karną powinien mieć prawo w tym przesłuchaniu (lub w jego części) uczestniczyć. To nie nastąpiło, w świetle ujawnionych wypowiedzi miało chodzić o zachowanie czystości zeznań uczestników postępowania. Jednakże to nie tłumaczy, jakie to okoliczności wypadku spowodowały, że […]

  Czytaj więcej →
 • Społeczeństwo Być kochanym – za darmo

  Być kochanym – za darmo

  Za darmo Miłość, ta prawdziwa, nie jest za coś. Miłość, ta prawdziwa jest za darmo. Miłość, ta prawdziwa, nie stawia warunków. Nie jestem kochany dlatego, że jestem mądry. Ty też nie za to jesteś kochany. Nie jestem kochany za to, że jestem piękny. Ty też nie za to jesteś kochana. Nie jestem kochany za to, co umiem. Ty także nie za to. Nie jestem kochany z powodu tego, co wiem. Ty także nie. Nie jestem kochany za to, jak się […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Nie pogarszajmy sami swojej pozycji

  Nie pogarszajmy sami swojej pozycji

  Nie pogarszajmy sami swojej pozycji. Nie dostarczajmy naszym przeciwnikom argumentów. Nie osłabiajmy się sami, jałowymi sporami. Nie zadłużajmy się bardziej, zwłaszcza za granicą. Nie dzielmy bardziej społeczeństwa. Nie marnujmy pieniędzy na wydatki, które nie generują stopy zwrotu lub oszczędności. Wydawajmy „z długu” tylko na inwestycje. Dbajmy o państwo. Nie mamy innego, a nawet to które mamy, może zostać nam odebrane. Jest na pewno lepsze niż żadne, postarajmy się żeby było jeszcze lepsze. Wymaga to dużo wysiłku, jednakże nie jest niemożliwe. […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Geopolitycznie jesteśmy skazani na samotność i przegraną w obecnym stanie rzeczy

  Geopolitycznie jesteśmy skazani na samotność i przegraną w obecnym stanie rzeczy

  Trzeba sobie uświadomić raz na zawsze, że geopolitycznie – w tym położeniu i w tym układzie sojuszy, a w szczególności przy tej sprzeczności interesów – jesteśmy skazani na samotność. W dalszej kolejności, również jesteśmy skazani na przegraną w obecnym stanie rzeczy. Historia Polski to przerywane continuum. Odrodzenie państwa w 1918 roku to był cud, którego nie zaznało zbyt wiele narodów okradzionych i zniewolonych przez sąsiadów, a zgubionych przez własne elity. II Wojna Światowa, była dla nas geostrategicznym sprawdzianem, którego nie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXV

  A zima XXV

    2017.02.16 Poznań zimo zimo moja zimo czy aby już odchodzisz czy aby dajesz wiośnie pola czy teraz już ze słońcem dzień każdy zaczniesz zimo zimo moja zimo gdy cię nie ma jeszcze tęsknią wszyscy pytają kiedy dziwią się że nadal bez śniegu gdy już w końcu narzekają że ślisko biadolą że zimno mroźno i w ogóle nic nikomu nie pasuje zimo zimo moja zimo a ja lubię kiedy śniegiem ty obficie kiedy mróz taki że skrzypi pod butami kiedy […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Nie sra się we własne gniazdo

  Nie sra się we własne gniazdo

  Znowu pojawiają się głosy tzw. środowisk i autorytetów, które zaczynają tworzyć medialny klimat do potrzeby nałożenia sankcji w ramach Unii Europejskiej na Polskę. Trudno jest to określić inaczej, niż działalnością antypaństwową. Zajmują się tym obcokrajowcy, bo plucie na Polskę staje się modnym i nośnym tematem. Zajmują się tym, także i Polacy, czego po prostu nie da się zrozumieć. Nie sra się we własne gniazdo! Nawołujących w Unii Europejskiej do nałożenia sankcji na Polskę trzeba zapamiętać i w odpowiednim momencie przypomnieć […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Ludzcy panowie

  Ludzcy panowie

  Nie ma to jak wygarnąć prawdę. Pan prezes wygarnął wczoraj w Sejmie prawdę opozycji. Zrobił to wyjątkowo skutecznie. Opozycja jak rządziła, anihilowała ówczesną opozycję, a dzisiaj rządzących i kazała im wygrać wybory – jak pięknie podsumował pan prezes – wygrali. To wyczerpuje wszelkie dywagacje, pan marszałek Kuchciński został obroniony na stanowisku. W Demokracji liczy się matematyka, kto ma więcej – ten rządzi. Obecna opozycja nie może udawać, że tego nie rozumie. Żadne dąsania się i twierdzenia o wyższości moralnej – […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Jak mogą potraktować nas Francuzi czyli „Caracale” , „widelec” i „Mistrale” za 1 Euro?

  Jak mogą potraktować nas Francuzi czyli „Caracale” , „widelec” i „Mistrale” za 1 Euro?

  Amerykanie wycofują się z Europy. Zaczynają mowić o pozbyciu się aktywów, które przynoszą straty. Jedną z możliwości jest sprzedaż dużej firmy samochodowej, która od lat należy do gigantycznego koncernu samochodowego w USA. Jednym z potencjalnych nabywców jest inna również gigantyczna firma samochodowa (i nie tylko) z Europy, a konkretnie z Francji. Mieliśmy wspaniałą historię współpracy z Francją w okresie międzywojennym i wcześniej. Okres wielkiej transformacji ustrojowej jaka jest przeprowadzana w Polsce od końca lat 90-tych XX wieku, to również czas współpracy. […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Oparcie porządku międzynarodowego na prawie zawsze było iluzoryczne

  Oparcie porządku międzynarodowego na prawie zawsze było iluzoryczne

  Oparcie porządku międzynarodowego na prawie, zawsze było iluzoryczne. Konsensualne umowy i poszanowanie wzajemne, nie mają innej wartości niż siła jaka stoi za partnerami. Ewentualnie liczy się jeszcze status quo, tj. sytuacja względnej równowagi, gdzie opłaca się nawet największym, wspierać poszanowanie prawa – wobec najmniejszych. Wówczas wszyscy na tym zyskują, oczywiście wielcy – najwięcej, a mniejsi mogą istnieć na formalnie symetrycznych warunkach. Chociaż oczywiście relacje pomiędzy podmiotami o różnych potencjałach, nigdy nie były, nie są i nie będą symetryczne. Żadne prawo […]

  Czytaj więcej →
 • Wojskowość Strzelnica w każdej gminie i poligony w powiatach!

  Strzelnica w każdej gminie i poligony w powiatach!

  Pomysł na to, żeby w każdej gminie samorząd zorganizował strzelnicę jest doskonały. Można go twórczo rozbudować, przez postulat poligonów w powiatach. Nie muszą być duże i nie byłyby to prawdziwe poligony, chodzi bardziej o miejsce gdzie w sposób zorganizowany byłyby możliwe ćwiczenia w terenie. W warunkach armii weekendowej, bardziej byłaby to zabawa i ćwiczenia organizacyjno-fizyczne, niż jakakolwiek taktyka. Jednak z punktu widzenia pojedynczego człowieka możliwość wytarzania się w błocie, wykąpania w rzece lub okopania się saperką w szczerym polu – to […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Nikt się nie spodziewał że Amerykanie będą dążyli do upadku NATO i Unii Europejskiej?

  Nikt się nie spodziewał że Amerykanie będą dążyli do upadku NATO i Unii Europejskiej?

  Zachód jest w dziwnej sytuacji. „Kolonia” dziwi się, że „metropolia” jej nie chce! Europa uzależniona od końca ostatniej wojny – od Ameryki, nagle usłyszała prawdę o sobie. Dowiedzieliśmy się, że obrona jest kosztowna i się nie dokładamy, tyle ile byśmy mogli, a na pewno mniej niż powinniśmy.  Co więcej i to w ogóle pokazuje, że rządzące nami dotychczas elity, to najdelikatniej mówiąc grupa lekkoduchów – okazało się, że Ameryka postrzega Unię Europejską jako globalnego konkurenta. W szczególności poprzez pryzmat Euro, […]

  Czytaj więcej →
 • Polityka Czy pan prezes wprowadza dobrą zmianę pilarką mechaniczną – Polska w trocinach?

  Czy pan prezes wprowadza dobrą zmianę pilarką mechaniczną – Polska w trocinach?

  Dzieje się w naszym kraju dobra zmiana. Na wielu frontach jednocześnie, w zasadzie zmiany dotykają całego kraju, wszelkich dziedzin życia i funkcjonowania społeczeństwa. mamy zmiany spektakularne jak w Trybunale Konstytucyjnym, wizerunkowo-kadrowe jak w telewizji już chyba narodowej, jedynie słuszne jak w wojsku i innych instytucjach mundurowych. Mamy także i ważne zmiany dotyczące swobody zakupu niektórych medykamentów. Miło, że nasza władza się troszczy o Kobiety i nie pozwala, żeby zbyt pochopnie nałykały się medykamentów. Jest jednak jeszcze jedna zmiana, która zadziwia […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura A zima XXIV

  A zima XXIV

    2017.02.15 Poznań zima dziś wiosną pachnie zima dziś wiosną śpiewa zima dziś wiosną tańczy   co za słońce co za dnia radość jakie ptasie śpiewy   zima dziś z zimy ma niewiele błękit nieba głęboki a słońce och słońce słońce pełną gębą   i ciepło och jak ciepło ciepło rozkosznie ciepło radośnie wiosennie ciepło

  Czytaj więcej →
 • Polityka Chaos i burdel

  Chaos i burdel

  Ma rację Grzegorz Sroczyński, zapewne nie po raz pierwszy, że skrócony opis rządów PiS dałoby się zamknąć w dwóch słowach. Biorąc pod uwagę miniony okres rządów (nieomal)Prawa i (raczej Nie)Sprawiedliwości to mamy Chaos i burdel II. Ponieważ większość obywateli, (czasem to sądzę że nieomal wszyscy) nie są w stanie ogarnąć całości spraw społeczno-ekonomicznych, skupiają się na rzucanych im przed oczy elementach, wabikach, skandalikach. Umyka im sedno spraw, często umyślnie przysłonięte rzeczywistą lub spreparowaną sensacją. O ile jednak w swoim tekście […]

  Czytaj więcej →
 • Ekonomia Centra i parki handlowe podbijają mniejsze miasta

  Centra i parki handlowe podbijają mniejsze miasta

  W 2017 roku budowa centrów handlowych jeszcze mocnej skoncentruje się na mniejszych miejscowościach – wynika z analiz ekspertów Grupy Real2B. Rozpoczęty w ciągu ostatnich dwóch lat trend utrzymają dwa czynniki: wzrost zamożności Polaków i uruchomione dotacje unijne. Pierwszy z nich ma wpływ na wysoki indeks siły nabywczej mieszkańców mniejszych miejscowości oraz decyzję o migracji mieszkańców z centrum miast na obrzeża aglomeracji. Drugi stanowi ogromny zastrzyk gotówki na rozbudowę infrastruktury drogowej. Z informacji zawartych w raporcie PRCH Retail Research Forum, I […]

  Czytaj więcej →
 • Ogólna Technologia Podstawową wadą Internetu jest to że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka

  Podstawową wadą Internetu jest to że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka

  Podstawową wadą Internetu jest to, że daje odpowiedzi tylko na to czego się szuka. Trzeba wiedzieć czego się chce, żeby to znaleźć. Pozwala to na fantastyczną manipulację, poprzez zarządzanie wynikami wyszukiwania, czy jak kto woli w ogóle zarządzaniem i limitowaniem dostępu do treści w Internecie. Zarazem jednak, właśnie to co postrzegamy tutaj jako wadę, jest gwarancją ludzkiej wolności w Internecie. Czym byłaby siec, gdyby była na niej tylko jeden portal w którego katalogu byłoby wszystko? Już to wymyślono i nazywa […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Czy można popełnić więcej błędów używając niepotrzebnej retoryki?

  Czy można popełnić więcej błędów używając niepotrzebnej retoryki?

  Przypadki pana Ministra Spraw Zagranicznych i pana Ministra Obrony Narodowej w kontekście wypowiedzi, a nawet dyskusji podczas monachijskiej konferencji bezpieczeństwa, to pokaz jak nie należy robić dyplomacji. Co więcej jak nie należy popełniać błędów, a nawet jeszcze więcej błędów, używając niepotrzebnej retoryki. W pierwszym przypadku słynnej już polemiki pana Ministra Spraw Zagranicznych z panem Fransem Timmermansem, mieliśmy do czynienia z klasycznym „wypuszczeniem”. Pan Minister dał się wciągnąć w dyskusję poboczną i sam posłużył się argumentem, który interlokutor wykorzystał przeciwko niemu. […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Mew poranny śpiew

  Mew poranny śpiew

    2017.02.18 Poznań trudno uznać za najpiękniejszą z ptasich arii melodii nie uświadczysz wciąż tylko ten uciążliwy skrzek ucho twe drażni nieustannie   gdy jednak zimą o świcie mewy budzą cię zza okna może to być nieśmiała pierwsza przedwiośnia oznaka   czas zatem wstać rozejrzeć się za wiosną choćby płochą daleką choćby taką na chwilę taką na dziś   zaspaną spłukaną deszczem taka bez słońca a przecież a jednak nieco cieplejszą niż poranki zimowe niż mroźne dnie

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

  Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników

  Machina kapitalizmu oliwi się krwią, łzami i potem wyzyskiwanych robotników. Neoliberalizm stworzył kolorowaną przykrywkę na brutalność kapitalizmu, w postaci pop-kultury i tego wszystkiego, co się z nią wiąże. Pustka, pozorność, bylejakość, powtarzalność i zawsze wyzysk, to fundament, na którym opiera się kapitalizm, nieprzerwanie – od czasów feudalnych. Stworzenie systemu, w którym kilka osób ma więcej majątku, niż kilka miliardów ludzi. Jak również, ten majątek nielicznych bogatych, jeszcze szybciej przyrasta, niż powszechna zamożność, można nazwać tylko powszechnym wyzyskiem. Jednak w warunkach […]

  Czytaj więcej →
 • Soft Power Rok 2017 jest rokiem w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek

  Rok 2017 jest rokiem w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek

  Rok 2017 jest rokiem, w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek. Te słowa powiedział pewien amerykański polityk na konferencji poświęconej bezpieczeństwu w Monachium. W zasadzie nie da się tego skomentować inaczej, niż mówiąc – śmiało! Próbujcie! Tylko jest jeden problem. Po tej próbie, bez względu na jej wynik, prawdopodobnie nie będzie miał już kto odbudowywać (po raz kolejny) Warszawy, jak i Berlina. Być może nawet wielkie miasta na Zachodzie i Wschodzie USA pokryją się szklaną taflą, z której będą […]

  Czytaj więcej →
 • Paradygmat rozwoju Oni składają hołd sami sobie

  Oni składają hołd sami sobie

  Obserwując postępowanie i słuchając retoryki obozu dobrej zmiany, trzeba przyznać że większość tych ludzi zaszła już dalej, niż można to określić stanem wiary we własną propagandę. W sumie, gdyby tylko wierzyli we własną propagandę, to byliby względnie nieszkodliwi, ponieważ nie są przeważnie szczególnie inteligentni, a przewidywalność powoduje, że pozując można przy tym towarzystwie przetrwać. Jednak sytuacja jaka się wytworzyła w ostatnim roku, wyraźnie wskazuje na to, że ci ludzie – oczywiście nie wszyscy – składają hołd sami sobie. W zasadzie […]

  Czytaj więcej →
 • Kultura Nowy tomik wierszy „Jesienią zakochani”

  Nowy tomik wierszy „Jesienią zakochani”

  To zawsze radość wielka dla twórcy, gdy jego książka pojawia się drukiem. W każdym bądź razie ja cieszę się niezmiernie. To drugi tomik z moimi wierszami. Długo na niego czekałem. Poprzednia, „Krok po kroku”, ukazała się drukiem w roku 2011. Kolejna dziś przyszła właśnie kurierem wprost z wydawnictwa. Tomik ten składałem zresztą w tymżesz wydawnictwie kilka już lat temu. Jakoś jednak wtedy nie doszło do zawarcia jakiejkolwiek umowy. Aż tu nagle, tuż przed Sylwestrem minionego roku 2016, dostaję mail. W […]

  Czytaj więcej →
 • Cytaty Ogólna Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP w Monachium 2017

  Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP w Monachium 2017

  Przemówienie pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP na 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, to bardzo ciekawy i niesłychanie interesujący przykład podsumowania naszej współczesnej retoryki politycznej. Retoryki strachu i fikcji, co jest najciekawsze opartej na racjonalnych i przeważnie prawidłowo postrzeganych przesłankach. Całe przemówienie jest do przeczytania [tutaj]. Poniżej przeprowadzimy analizę tekstu, oczywiście subiektywną. Pan Prezydent rozpoczął od postawienia sobie pytania: „czy Zachód będzie w stanie przetrwać?”. Tłumaczy, to cytatem z klasyka literatury, którzy pogłoski o swojej śmierci uznał za przesadzone. Jest to piękna […]

  Czytaj więcej →